DE VEILIGHEID VAN WEST-DUITSLAND Ook Frankrijk zal landstrijdkrachten naar Korea zenden NIEUWS Storm uit het Oosten vormde hoofdthema van besprekingen RAADSELACHTIGE JUWELENDIEFSTAL TE SCHEVENINGEN Egyptisch luitenant won massa- zwemtocht over het Kanaal Wil Adenauer 250.000 man voor defensie? Stakingen te Amsterdam opgeheven Canadese dame voor tienduizend gulden aan juwelen bestolen NOORDELIJKEN BIJ TAEGOE TERUGGESLAGEN SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Meningsverschil tussen Natsir en Soekarno. Dr Hirschfeld in Nederland teruggekeerd. Willy van Rljssel moest opgeven Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 243b of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAAKGANG No.1643 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 23 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.37 u., onder 19.47 u. Maan op 18.56 u., onder 00.49 u. Hoogwater Donderdag 34 Aug. Vlissingen: 11.07 u. 1.72 m„ 23.48 u. 1.81 m. Temeuzen: 11.38 u. 1.91 m., u. m. Wemeldinge: 12.50 u. 1.47 m., u. m. Zierikzee: 12.31 u. 1.26 m., u. m. I-I et politieke weerbericht van 1 1 de laatste dagen is ver van gunstig. Alles wijst er op, dat de storm in Korea gaat luwen. Het ergste schijnt voorbij. Maar dat is al leen mogelijk geweest, ten koste van grote opofferingen van de zijde van Amerika aan mensen en materiaal, terwijl Rusland, dat in het ontketenen van de storm een groot aandeel heeft gehad, rustig blijft toezien. En nu wordt de wereld op nieuw verontrust door berichten uit Oost-Duitsland, waar zich donkere wolken samenpakken. Ook hier is het weer Rusland, dat van achter de schermen, de storm tracht te ontketenen. Een speciale correspondent van de „N. R. Crt." te Berlijn weet te melden, dat volgens goed ingelichte kringen de Sowjet- Unie binnenkort met Duitsland een aparte vrede zal sluiten, waarvan de gevolgen moeilijk anders kunnen zijn dan verdere wrijving en stijging van de span ning. Volgens zijn informaties wordt ten aanzien van de stad Berlijn oTigeveer woordelijk gezegd: De regeringen van de Sowj et- unie en de Duitse democratische republiek stellen vast, dat de westelijke geallieerden op grond van de voortdurende schending van het accoord van Potsdam, het recht op de bezetting van de drie westelijke Berlijnse secto ren hebben verloren. Berlijn is een deel van de Duitse demo cratische republiek. De ver dragspartners verklaren onom wonden, dat de schuld aan de splitsing van Berlijn alleen de westelijke mogendheden moet worden toegeschreven, die om speculatieve redenen de invoe ring van een vreemde valuta in de gebieden van de Duitse de mocratische republiek hebben bewerkstelligd en daarmee on afzienbare ellende en werkloos heid onder de bevolking hebben veroorzaakt. De regering van de Duitse de mocratische republiek die volkomen souvereiniteit zal ge nieten heeft daarom in over eenstemming met de regering van de Sowjetunie besloten, na ratificatie van het vredesverdrag de westelijke mogenheden te sommeren binnen zes maanden het door hen bezette gebied te verlaten. In dit verband is de bepaling van eminent belang, dat na Let herstel van de Duitse souvereiniteitsrechten het toe zicht op de in Duitsland levende buitenlanders in Duitse handen wordt teruggegeven. „Onder de categorie buiten landers vallen ook de zich on rechtmatig in Berlijn en in West-Duitsland bevindende uni formdragers van de Westelijke bezettende mogendheden." De regering van de Duitse de mocratische republiek, zo heet het verder, zal door de Sowjet unie als enige wettige vertegen woordigster van het Duitse voik worden beschouwd. Het is de wens van de regering van de Duitse democratische republiek zo spoedig mogelijk de West- Duitse gebieden, welke bezet zijn met het oogmerk van uitbuiting en oorlogsvoorbereiding, te zien bevrijd en verenigd met Oost- Duitsland. De Duitse democratische re publiek zal toestemming krijgen ter beveiliging van haar gren zen en voor de handhaving van de orde in het binnenland een grenstroep ter sterkte van 50.0U0 man en een ten dele gecentra liseerde troep van 100.000 man te vormen. Voor het geval, dat de veiligheid van de Duitse de mocratische republiek onmiddel lijk is bedreigd, kan de regering van de Duitse democratische re publiek een extra „hulptroep" van 100.000 man opstellen. Het Roer-statuut en het be zettingsstatuut voor West-Duitsr land worden onwettig verklaard. Wanneer deze berichten juist zijn en daaraan valt naar het ons voorkomt gezien de Russi sche tactiek van de laatste tijd niet te twijfelen, dan staan weer nieuwe spanningen van meer ern stige aard te verwachten. Hier is een wel overwogen po gen van Rusland, om door toe passing van het verdeel en heers, geheel Duitsland onder de invloed van de Sowjetunie te brengen en op die wijze geheel Europa te beheersen. Het politieke weerbericht is wel in ernstige mate veront rustend. Er dreigt storm uit het Oos ten. „Het woord Ie thans aan de geallieerden". De veiligheid van West-Duitsland, en de kwestie van de door dr Adenauer in zijn interview met de „New l'ork Times" verlangde oprichting van een West Duits verdedigingscorps, vormden het hoofdthema van belangrijke besprekingen, die de Bondskanselier gisteren met de fractie-voorzitter der grootste partijen voerde. Dr van Brentano (C.D.U.), dr Schaffer (F.D.P.) en dr Mühlen- feld (D.P.), afgevaardigden by de Kaad van Europa, waren giste ren er in allerijl uit Straatsburg voor teruggekeerd. Na afloop van deze bijeenkomst heeft von Brentano aan de pers verklaard, dat de woordvoerders van de Duitse afvaardiging te Straatsburg zich accoord verkla ren met het ihitiatief van Ade nauer, ook met zijn stappen bij de geallieerde hoge commissie. „Het woord'is thans aan de ge allieerden" zei hij. Dr von Brentano herinnerde er vervolgens aan, dat West-Duits land zich bereid verklaard heeft Duitse contingenten ter beschik king te stellen voor de gemeen schappelijke verdediging van Europa, maar dan op de volgende voorwaarden: behandeling van de Bondsrepubliek op gelijke voet met de overige mogendheden, toe kenning van de vereiste financiële middelen en de garantie, dat de Duitsers niet alleen zullen moeten zorgen voor de infanterie voor het Europese leger. Het was geenszins de bedoeling, zo zeide von Brentano nog, te genover de Oostduitse volkspolitie een Westduitse politie te stellen „als voorbereiding tot een burger oorlog". Naar verluidt zou Adenauer voor de defensie eenstrijdmacht wensen van 250.000 man. De vertegenwoordiger van de Deutsche Partei, Mühlenfeld, leg de de nadruk op dit laatste punt. „Het mag niet gebeuren, dat wij het voetvolk leveren en de ge allieerden de muziekkapel", zo zeide hij. „Indien een dergelijke werkverdeling wordt gevolgd, ne men wij bij voorkeur de zieken- dienst voor onze rekening". De resultaten van de bespre kingen zullen in de Raad van Het is nog niet zeker, dat Moh. Natsir (Masjoemi) de uitnodi ging tot het vormen van een nieuw kabinet voor Indonesië zal aanvaarden, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. van de heer Natsir zelf. In kringen van de Masjoemi (Indonesische Islamietische par tij) wordt voorts vernomen, dat deze partij in beginsel accoord gaat met de benoeming van Nat sir als premier. Over het pro gramma van het nieuwe kabinet zijn er echter nog enige moei lijkheden. Deze moeilijkheden bestaan merkwaardigerwijze tus sen de formateur en president Soekarno. De eerste moeilijkheid is gelegen in de politieke strate gie ten aanzien van het vraag- stuk-Irian. Natsir eist, naar uit zeer welingelichte bron wordt vernomen, dat het nieuwe kabi net in zijn geheel de politiek ten aanzien van Irian bepaalt en dat Soekarno zich hier in het open baar geheel buiten houdt. In In donesische kringen heeft name lijk de laatste rede van Soekar no voor wat Irian betreft een bijzonder slechte indruk gemaakt en men vreest, dat de president door zijn „onbesuisde uitlatin gen" de regeringspolitiek door kruist. Reeds het afgetreden kabinet der R.I.S. had over deze kwestie moeilijkheden met de president. Natsir schijnt niet bereid te zijn van zijn eis af te stappen, dat Soekarno zich ook in dit opzicht gedraagt als een „onschendbaar constitutioneel staatshoofd". Hoe het toekomstige kabinet er uit zal zien, valt thans nog niet te zeggen, aangezien eerst afgewacht dient te worden of Soekarno en Natsir het ten aan zien van het punt-Irian op het nieuwe regeringsprogramma eens kunnen worden. De kans is groot, dat Soekarno de eis van Natsir zal inwilligen. Het bovenstaande betekent echter niet, dat Natsir niet eveneens er van overtuigd is, dat Irian Indonesisch gebied is en zo spoedig mogelijk aange sloten dient te worden bij de eenheidsstaat. Voorts verneemt de correspon dent van het A.N.P. nog, dat Natsir overweegt om Moh. Roem aan te zoeken voor de portefeuil le van minister van buitenland se zaken. Met het K.L.M.-toestel „Dja karta" is Maandagavond de af getreden Nederlandse Hoge Com missaris in Indonesië, dr H. M. Hirschfeld, in zijn vaderland te ruggekeerd. Hij verklaarde: „Na opgedane ervaringen ben ik ervan overtuigd, dat een vruchtbare sa menwerking tussen Nederland en Indonesië op velerlei gebied prac tised realiseerbare mogelijkheid is. Ondanks alle moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn, werd op dit gebied reeds menig resul taat bereikt. Het valt niet te ont kennen, dat er sinds de souverel- niteitsoverdracht een aantal moei lijkheden van ernstige aard voordeed. Voor een deel von den deze hun oorzaak in het feit, dat het tijdsverloop tus sen het accoord ter R.T.C. en de eigenlijke souvereiniteitsover- dracht zeer kort was, waardoor een aantal zaken, die met het ver leden waren verbonden, eerst na de overdracht konden worden af gewikkeld. Zodra de finale af wikkeling van deze zaken zal zijn voltooid, kan op een aanzienlijke vermindering van de stof, die aanleiding geeft tot conflict wor den gerekend". „Ik mag in de periode, die ach ter mij ligt, terugzien op nauwe samenwerking en contact met de Indonesische regering, de Neder landse gemeenschap en vertegen woordigers van de verenigde mo gendheden daar te lande". Europa ter kennis van het Bonds- parlement worden gebracht. Bij die gelegenheid zal een debat worden gehouden over de veilig heid van West-Duitsland. Later in de middag had Ade nauer een onderhoud met dr Kurt Schumacher, de leider van de Westduitse sociaal-democraten. Men gelooft, dat Adenauer zal pogen de tegenkanting van soci aal-democratische zijde tegen elke maatregel tot remilitarisatie in West-Duitsland te overwinnen. Vandaag zal Adenauer een persconferentie houden, waarop hij zijn eerste verklaring over de internationale politiek zal afleg gen sinds het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea. Daarna zal hij een vergadering met zijn kabinet houden. In kringen rond Adenauer spreekt men met nadruk de bui tenlandse persberichten tegen als zou Adenauer bij zijn bespreking met de geallieerden de vorming van drie Duitse divisies op oor logssterkte met de nodige infan- terie-eenheden geëist hebben. Op een gisteravond in de Apol- Iohal te Amsterdam gehouden vergadering, belegd door de sta- kingslelding, is besloten de haven staking, die Dinsdag 15 Augustus j.l. uitbrak, op te heffen. Heden zullen de arbeiders zich hier aan melden onder de voorwaarde, dat er geen rancunemaatrcgelen zul len worden genomen. Op een eveneens in de diamant beurs gehouden vergadering werd besloten ook de bouwvakstaking op te heffen onder de voorwaarde dat aan de maatregel, om alleen de bij de Uniebonden aangesloten arbeiders op de bouwwerken toe te laten, geen verdere uitvoering zal worden gegeven. De steenzetters hebben even eens besloten hun staking op te heffen. Rotterdamse havenstaking ten einde. Volgens mededeling van de Scheepvaartvereniging Zuid kan gezegd worden, dat de staking in de Rotterdamse haven tot het verleden behoort. Het overgrote deel van de losse arbeiders heeft zich' gistermorgen aan de aan- neembureaux gemeld en een an der deel werd in de loop van de dag voor de avond- en nacht dienst verwacht. Het stakings comité zelf heeft nog geen acte de preeence gegeven. RAKETDESKUNDIGE IN V.S. GEARRESTEERD. Te Denver (Colorado) is een 28-jarige deskundige op het ge bied van raketten, genaamd Si mons, gearresteerd op beschuldi ging van overtreding van de wet op de atoomenergie. Simons wordt er van beschul digd „een uiterst waardevol stuk plutonium" ontvreemd te hebben. Dit stuk was teruggevonden bij zijn woning. Het was in een fles<- je onder zijn huis verborgen. mgmggmmgmmm Mevrouw Westerling op weg naar Nederland. Mevrouw Westerling is heden ochtend vroeg uit Djakarta te Singapore aangekomen om dertig minuten later weer per vliegtuig naar Nederland te vertrekken, meldt Reuter. Op het vliegveld te Londen, waar het toestel met Westerling zal aankomen, zijn speciale voor zorgsmaatregelen getroffen. Men vreest nJ., dat Westerling, die met het eerstvolgend vliegtuig naar Amsterdam moet doorrei zen, geen gelegenheid zal laten voorbijgaan om naar een andere bestemming te gaan, dan die hem is opgelegd. Voorzitter Deli-planters- vereniging gearresteerd. De voorzitter van de Deli-plan- tersvereniging, de heer A. L. S. Spoor, is Zondag te Medan door de „Polisie Militair" gearresteerd. De redenen voor deze arrestatie zijn niet bekend. Spoorwegstakingen in V.S. en Canada. Een der grootste spoorwegsta kingen in de geschiedenis van het Noordamerikaanse continent ver spreidde zich gisteren in de V.S. en in Canada. In de V.S. sloten de spoorweg arbeiders van Pittsburgh en Chi cago zich aan bij de vijfdaagse symbolische stakingen, die Maan dag werden uitgeroepen te Louis ville, Cleveland en Minneapolis. Meer dan 124.000 Canadese spoormannen legden gisterochtend het werk neer, evenals hun colle ga's in New Foundland. Men schat, dat bij de thans aan de gang zijnde stakingen op sleu- telpunten in de V.S. 50.000 man betrokken zouden worden. WEDEROM PSEUDO VOGEL PEST TE BARNEVELD. Gisteren werd in een buurt schap onder de gemeente Barne- veld een geval van pseudo vogel pest vastgesteld. Een gedeelte van de uit duizend kippen bestaande pluimveestapel werd vernietigd. Het beeld van de ziekte heeft zich hier gewijzigd. Thans lijden de kippen aan ernstige verlammin gen. Tevens werd een geval van vermoedelijke pseudo vogelpest vastgesteld in de buurtschap Kal- Ienbroek. Naar eerst thans ls medege deeld is Zaterdagnacht een Cana dese dame, logerende in Palace hotel te Schevenlngen bestolen van een grote hoeveelheid waar devolle juwelen. De gezamenlijke waarde loopt in de tienduizenden gulden. Later werd in een leeg hotelbed de doos met byoux, waaraan een aantal ontbrak, te ruggevonden. Deze juwelendiefstal werpt een berg raadselen op, die zeer moei lijk te ontrafelen zijn. De bestolen Canadese dame heeft aan de ho teldirectie verklaard, dat zij on der invloed van een slaappoeder vast geslapen heeft. Haar kamer deur was niet op slot. De gestolen juwelen lagen, voor zover zij het zich herinneren kan, op een tafel tje. In de morgenuren miste zq haar kleinodiën. Bij een onderzoek werden een doosje met minder waardevolle De Franse regering heeft gisteren besloten landstrijdkrachten naar Korea te zenden. De ministerraad, onder voorzitterschap van president Vincent Auriol bijeen, besloot een bataljon infanterie tussen 800 en 1000 man sterk, ter beschikking van de V.N. te stellen. De minister van voorlichting heeft meegedeeld, dat het batal jon zal worden uitgerust met alle gebruikelijke infanterie-wapens, w.o. machinegeweren en licht ge schut. Het zou geheel uit beroeps soldaten bestaan. Op het ministe rie van defensie waren reeds vele aanmeldingen van vrijwilligers onder de beroepssoldaten binnen gekomen. De Engelse Marine-commando eenheid gereed. De commando-eenheid van de Engelse marine voor Korea is thans gereed, aldus wordt te Lon den vernomen, en zal per vlieg tuig naar het Verre Oosten ver trekken. De bijzonderheden wor den met het oog op de veiligheid geheim gehouden. De strijdmacht zal zijn uitgerust met eigen ka nonnen en wapenen. Zij zal direct gevolgd worden door de Engelse strijdmacht, die verleden maand door Shinwell in het parlement beloofd werd. Volgens Radio-Stockholm zul len Zweedse Rodekruiseenheden voor Korea op 26 Augustus uit Stockholm naar New York gevlo gen worden. Denemarken heeft officieel aangeboden het 6100 ton metende motorschip „Bella Dan" ter be schikking van de V.N. te stellen om, waar ook, gebruikt te worden, aldus is bekend gemaakt. Nieuws van de fronten. Noordelijke strijdkrachten, die plaatselijk het smalle Amerikaan se front op 20 km. ten noorden van Taegoe doorbraken, zijn met verlies van zes tanks teruggesla gen, aldus het hoofdkwartier van MacArthur. Terwijl in het midden van het front rondom Taegoe verbitterde gevechten gaande zijn, melden de Zuidkoreaanse en Amerikaanse strijdkrachten op de beide flanken terreinwinst. Op de linkerflank heeft de Ame rikaanse 24ste strijdgroep terrein Vijf en dertig kilometer zwemmen in 10 uur 52 minuten. Zeven mannen en twee vrouwen waadden gisteren vermoeid maar blij uit de zee by Dover met byna telkens een uur tussen ruimte. De eerste was een Egyptische luitenant, die winnaar werd van de massa-zwemtocht over Het Kanaal en die het oude in 1926 door de Fransman Georges Michel gevestigde record met 13 minu ten verbeterde. Deze Egyptenaar is de reus achtige, bijna 220 pond wegende 42 jaar oude Hassan Abdel Re- him. Evenals het eerste meisje, dat van de 24 in de vroege mor gen van Dinsdag bij Kaap Gris Nez gestarte deelnemers de En gelse kust bereikte, da nauwelijks 153 cm. grote, 21-jarige Engelse schooljuffrouw Eileen Fenton, won hij met deze prestatie een door het Londense dagblad „Daily Mail" uitgeloofde prijs van ruim f 10.000.De Egyptenaar, die als eerste der mannelijke deel nemers de overkant van Het Ka naal bereikte, zette 5 uur eerder voet aan wal dan Eileen Fenton. De nieuwe recordtijd van Rehim was 10 uur en 52 minuten. De on officiële tijd van de kleine Engel se lerares was 15 uur en 37 minu ten. Gedurende het laatste half uur van haar zwemtocht over het 35 km. brede kanaal vocht zij dapper nog slechts 500 meter van de kust verwijderd was. Het talrijke pu bliek op de klippen van Dover moedigde haar luidde aan, toen zij er in slaagde opnieuw in het zicht te komen, nadat ze eerst door de sterke stroom terug was gesleept in volle zee. Met 13 anderen gaf onze land genote, de 34-jarige Willy van ten westen van Masan, dat Maan dag verloren ging, heroverd. Noordkoreaanse industriestad zwaar gebombardeerd. Een Amerikaanse torpedoboot- jager heeft de Noordkoreaanse in dustriestad Tsjongjoen op 20 Augustus „met zeer groot succes" gebombardeerd, zo is op MacAr- thurs hoofdkwartier bekend ge maakt. De dag tevoren was de stad door vliegende reuzenforten met 550 ton bommen bestookt en de 21ste Augustus opnieuw met 500 ton. Het scheepsbombardement ver oorzaakte branden, die 18 mijl ver van zee uit zichtbaar waren. Doelen waren de voormalige Mit- soebisji ijzerfabrieken, rangeer terreinen, haveninstallaties, op slagplaatsen en het radiostation. De volgende nacht bombardeerde de torpedojager de kuststad Sondjoen. Twee Duitse generaals naar het buitenland? Volgens de „Frankforter Rund schau" wordt in "een vertrouwe lijke circulaire van de organisatie van Duitse ex-officieren „Brue- derschaft" medegedeeld, dat twee Duitse generaals naar het buiten land vertrokken zijn voor het voeren van besprekingen met mi litaire experts. Genoemd werden gen. Speidel, gewezen staf-chef van generaal Rommels leger, die een uitnodiging aanvaard zou hebben om naar Fontainebleau, het hoofdkwartier van de West- europese Unie, te komen en gen. Graaf von Schwerin (naar men gelooft Adenauers adviseur voor militaire zaken) die zich naar Londen zou hebben begeven. Weer een aanslag op Belgisch communistenleider. Naar eerst nu wordt gemeldt, is in de nacht van Maandag op Dinsdag een aanslag gepleegd op de voorzitter van de communis tische partij van de afdeling Ton geren, de heer Raskin. Een onbekende vuurde zesmaal in de richting van Raskin en vluchtte. Raskin kreeg een schot in, zijn arm. Stuurt België troepen naar Korea? Naar aanleiding van zekere be richten is in doorgaans welinge lichte kringen te Brussel ver klaard, dat de Belgische rege ring zich nog niet heeft uitge sproken terzake van eventuele deelneming van België aan de militaire operaties in Korea. Van welingelichte zijde te Brussel wordt nader verklaard, dat in de kabinetsraad van Vrij dag 'n beslissing zal worden ge nomen over het al dan niet zen den van een Belgisch contingent troepen naar Korea. Omtrent de grootte van een eventueel te zenden Belgische legereenheid staat tot nu toe nog niets vast. De omvang van het troepen contingent zou pas worden be paald nadat de regering 'n prin cipiële beslissing heeft genomen. Het zou in ieder geval niet in de bedoeling liggen een Benelux- leger te vormen, zoals in som mige berichten verluidt. SMUTS WEER ZIEK. Generaal Jan Smuts, voorma lig premier van Zuid-Afrika, die onlangs van een ernstige hart kwaal, gecompliceerd door long ontsteking, is hersteld, ligt thans met griep te bed. Generaal Smuts is 80 jaar. Johannesburg wordt thans door een griepepidemie getei- terd. De „Zeven Provinciën" te water gelaten. Het was een moment van his torische betekenis, toen H.M. de Koningin gistermorgen om 1 mi nuut voor elf, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, de eenvoudige handeling verrichtte, die de op de helling van de Rot terdamse Droogdok Maatschappij liggende nieuwe kruiser voor de Koninklijke Nederlandse Marine los maakte van zijn beletselen. De champagne spoot uit de uiteen spattende fles en doopte daarmee deze oorlogsbodem, die de naam zal dragen van „De Zeven Pro vinciën". Statig gleed het schip in zijn element, genodigden en technici en arbeiders wuifden, si renes en scheepsfluiten zonden 'n cacophonie van klanken het luchtruim in, filmoperateurs en fotografen deden hun plicht en in het luchtruim ronkten de moto ren van enige formaties marine- en legervliegtuigen. Spoedig had den de op de rivier wachtende sleepboten de kolos in bedwang en brachten hem ter plaatse aan de werf, waar de verdere afbouw nu geschieden kan. De Belgische regering heeft tegengesproken, dat i.v.m. de moord op Lauhaut een arrestatie zou zijn verricht. Bij Gerard- mer in Frankrijk is een Neder landse auto tegen een stilstaande vrachtwagen gereden. De bestuur der, de heer Zaalberg uit Bilt- hoven, werd hierbij dodelijk ge wond. Vijf andere personen wer den naar het ziekenhuis vervoerd Rjfsel uit Amsterdam, <le poging Een missie van het indonesjsch tegen sterke stromen, terwijl ze f 2500. tydens het zwemmen op. De reden, die voor haar opgeven werd gemeld, was hoofdpijn. Z(j had toen vier uur gezwommen, nadat ze in de massastart om 2.36 des nachts vertrokken was. In totaal hadden gisteravond om half elf 9 van de 24 deelnemers de Engelse kust zwemmende be reikt, t.w. 7 mannen en 2 vrou wen, alleen de 40-jarige Egypte naar Fahmy Attaïlah was toen nog steeds in het water. Behalve de 2 x f 10.000 voor de snelste man en de snelste vrouw, zal de „Daily Mail" aan alle andere deelnemers, die de overzijde be reikten, een bedrag uitreiken van Rode Kruis zal op 27 Augustus uit Djakarta naar Ambon ver trekken. De evacuatie van oud leden van het K.N.I.L. uit Ma kassar is thans geheel voltooid. De voorzitter van het N.V.V., de heer L. Oosterhuis zal heden avond om 20.05 uur over Hilver sum I voor de VARA spreken over waarom er in Nederland ge staakt wordt. De Hilversumse politie stookte gisteren „een fik kie", zoals een verrukt jochie uit riep. In werkelijkheid vernietigde men een autootje dat een gevaar voor de weg betekende, omdat remmen noch stuurinrichting werkten en dat door de kanton rechter tot de brandstapel was veroordeeld. In ons land is een viertal Engelse tweedekkerbussen gearriveerd, waarmede propagan da gemaakt wordt voor het „Fes tival of Britain", dat volgend jaar van Mei tot September in Enge land wordt gehouden, Dr Halm- jar Schacht, Hitiers „financiële tovenaar" zal opnieuw voor een zuiveringsrechtbank verschijnen. Doordat een motor van een Amerikaanse D.C. 6 ontplofte moest het toestel een noodlanding maken te Denver (Colorado). Een passagier werd gedood door een scherf van de motor, die door de cabine sloeg. Zeven anderen wer den gewond. Attlee heeft de 24 „sleutelmannen van de Britse La- bourpartij" voor vandaag tot een gesloten vergadering bijeengeroe pen, teneinde hun hulp te verkrij gen voor het Britse streven naar herbewapening. Sowjet-tanks worden gebruikt bij uitgebreide manoeuvres in de Oost-Duitse provincie Saksen, Goederentreinen met ongeveer 60 tanks van het type T-34 veroorzaakten onder de bevolking een aanzienlijke mate van onrust. Ook leden van de Oost-Duitse volkspolitie bestuur den Sowjet-tanks. ■- De productie van geheime geleide wapens zal in Engeland opgevoerd worden, zo heeft het Britse ministerie Van bevoorrading medegedeeld. byoux, een armband, die niet aan de bestolen Canadese dame toe behoorde en een Engelse kas- of huishoudboekje, waarvan de eige naresse onbekend is, onder het hoofdkussen van een hotelbed ge vonden. Dit bed was beslapen geweest door een heer, die 's morgens om vijf uur vertrokken is en de avond te voren zijn rekening had vol daan. Toen de recherche het per soneel verhoorde, heeft een der personeelsleden verklaard, dat deze heer 's nachts uit de kamer van de Canadese dame kwam. La ter is deze verklaring ingetrok ken. De Canadese dame, die op het ogenblik door Duitsland reist, heeft verklaard, dat zij om onge veer elf uur naar bed is gegaan. Haar juwelen zijn, volgens haar zoon, verzekerd. Fabriek van stalen meubelen uitgebrand. Doordat gistermiddag op de eerste verdieping in de verf spuitinrichting van de fabriek van stalen meubelen „Fago" van de heer C. van Gorp te Tilburg, een bus celluloselak omviel en deze vloeistof met een straaltje door de zoldering heen vloeide precies op een lasapparaat in de daaronder gelegen werkplaats, ontstond plotseling een geweldige steekvlam, die in enkele minuten de gehele bovenverdieping in vlammen zette. Andere bussen cellulose, ook daar opgeslagen, verhevigden de brand. De verfspuitinrichting brandde geheel uit. Een arbeider uit Oisterwijk, had een colbertjasje met f 400. voor weik bedrag hij een motor wilde kopen, in de bovenwerk- plaats gehangen. Dit jasje met het geld werd een prooi der vlam men. Protesterende architecten. De Bond van Nederlandse Ar chitecten, de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, heeft in een uitvoerig schrijven aan de gemeentebesturen ern stige critiek geoefend op het toe nemende euvel van gemeenten, die hun diensten, behalve voor de bouw van gemeentelijke ob jecten, ook inschakelen voor het bouwen van andere, particulier® werken, als bedrijfsgebouwen. Rode- en Groene Kruis-gebou- wen en particuliere woningen, scholen, badhuizen en anders zins. De uitvoering van zulke werken dient, menen de archi tecten, een taak te zijn van de vrije maatschappij. Einde havenstakingen in België in 't zicht. Na een gisteren gehouden be spreking tussen vertegenwoordi gers van de regering, de werkge vers en -nemers onder voorzitter schap van premier Pholien, is een voorlopig plan opgesteld tot be ëindiging van de stakingen. Heden zal de ontwerp-overeen- komst door de Antwerpse haven arbeiders worden besproken op een massa-bijeenkomst. Indien zij besluiten de compromis-oplossing te aanvaarden en het werk te her vatten, zullen hun collega's te Gept, Brussel en Oostende dit voorbeeld volgen. Prins Bernhard neemt deel aan concours-hippique. H.M. Koningin Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard der Neder landen zullen Woensdag 23 Aug. a.s. Soestdijk voor enkele dagen verlaten. H.M. zal zich met de Prinses jes naar Het Loo begeven. Z.K. H. zal deelnemen aan het inter nationale concours-hippique te Le Zoute in België. Paard sloeg op hol. Maandagavond geraakte de zwarte klepper van de heer van L., die voor de tilbury gespannen was en bestuurd werd door de heer van D., buiten St. Annaland op de dijk, op hol. In snelle vaart ging het de dijk af, onder de Mo lendijk, terwijl het paard op de hoek, de West-Achterweg inholde. De twee voerlui, die alle pogin gen in het werk stelden, 't paard te beteugelen, konden hierin niet slagen en sprongen van de tilbury af. Bij het postkantoor werd het dier tot stilstand gebracht. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, terwijl er ook geen ma teriële schade werd aangericht. DE BILT ZEGT: geldig tot Weersverwachting vanavond. Vry warm. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen- en on weersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen oost en west, later in het westen van het land draaiend naar westelijke richtingen. Over het algemeen iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1