Kinderstad trok ruim 15000 bezoekers. liet ontbrekende woord Polderbestuur van Walcheren zal zich opnieuw tot de minister wenden. Muziekfestifal van „Ons Genoegen" te Vlissingen geëindigd. ,lk wil een rood-wit-lilauwe viag om myn Horst en schiet dan maar raak." ADAAtSON Er werden geen wanklanken gehoord. Kostbare werken vergen weer een half millioen. Goede vangst van Amster damse recherche. Officiële ontvangst ten stadhuize. Posthume omierscüeiüiny voor dapper sergeant. KORTE BERICHTEN Havenstakingen in ons land en het garderobe- nummer. Vennootschappen mogen lier- kapitaliseren. Dinsdag 22 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Voor het laatst traden Zaterdagmiddag de diverse gemeente lijke diensten op in Kinderstad te Vlissingen. Op het alarm „brand" holden alle functionarissen naar de plaats des onheils voor de fietsenstalling. De kinderpolitie greep direct in en zette het terrein af, spuitgasten van de kinderbrandweer hielpen hier bij een handje door de kijklustige jeugd te bespuiten, zodat deze luid gillend uiteenstoof. Naar alle kanten spoot het thans zo dure Vlissingse water. p.H.B.O.-ers en Rode Kruiszus- tertjes zwoegden met draagbaren en de opruimingsploeg hakte en schopte, dat het een lust was. Reeds spoedig was de brand be dwongen en keerde de rust weer. Op het middenterrein vonden de kinderspelen plaats, waarbij de Vltssingse jeugdgasten elkaar met kruiwagens langs een smalle plank de loef trachtten af te Steken, hetgeen in het mulle zand niet zo eenvoudig bleek te zijn. Het carousselorgel beconcurreerde het oude draaiorgeltje en in het postkantoortje werd hard gewerkt terwijl de theeschenkerij niet over de omzet te klagen had. Laatste trouwplechtigheid. Voor de derde en laatste maal werd de trouwplechtigheid ver richt. Bewust van hun gewichtige plaats bij deze plechtigheid schre den bruidspaar en bruidsmeisjes met ouders en genodigden naar het stadhuisbordes, waar burge meester Bikker de formaliteiten Vervulde. Hoewel de bruidegom bijzonder veel belangstelling toon de voor de filmer van deze ge beurtenis, was hij weer tijdig in Concentratie voor zijn „grote Itap". Dapper klonk het heldere jawoord van het bruidje, dat er toutine in begon te krijgen en na het plaatsen van de twee hand tekeningen ging het jongste echt paar van Nederland weer statig net bordes af. De sluiting. Na het opvoeren van enkele sprookjes op het podium, was het moment van sluiting aangebro ken. Nog eenmaal werd medege deeld, dat de gewonden in beste welstand verkeerden en dat een 5-jarig jongetje als gevonden voorwerp was gedeponeerd. Toen beklom voorzitter G. A. Van Druten het podium. Hij deel de mede, dat straks, bij de zes Slagen van de klok, Kinderstad tot het verleden zou behoren. De hoer van Druten verklaarde zich aangegrepen. Een gehele week waren de kinderen met animo en veel plezier heersers geweest in Kinderstad en geen wanklanken lijn gehoord. Hiervoor komt de kinderen alle dank toe. Bijzonder dank ook bracht hij aan allen, die hebben meegehol- - pen Kinderstad te verwezenlijken. De kern was niet groot, maar Jiecht. De medewerkers, die dit Unieke tot stand brachten, hebben dit gedaan met uitschakeling van Uchzelf en enigen zelfs met op offering van hun vacantie. Hier- ha bracht hij de kinderburgemees ter dank namens burgemeester Kolff voor de wijze, waarop hij lijn taak had verricht, waarna hij hem de ambtsketen afdeed en zei: Bikker". Ook de wethouders wer den bedankt voor hun goede lei ding. Nog meer bedankjes. Daarna werd de politie, die stram in de houding stond, voor het politiebureau, namens com missaris van der Mark bedankt en ontheven van de taak. Ook de brandweer, o.l.v. het flinke hoofd Mouthaan, werd be dankt met een „Jongens, nee, ke rels zijn jullie geweest;" De E.H.B.O., die zorgde, dat er geen gewonden slecht afkwamen. werd ln de hulde betrokken. En dan de gemeentewerkers, de veel gesmade putjesscheppers. „Wie hebben het terrein keurig schoon- gehouden?" riep de heer van Hin ten, „wie waren overal present?" „De „kerels" van gemeentewer ken!" Ook de Rode Kruis zusters, de zwoegsters bij nacht en ontij, die een schijndode de voetzolen zó rood wreven, dat deze ging leven, kregen dankwoorden te horen. Hierna sloeg de klok zes uur. En burgemeester Bikker bracht namens zijn kindergemeente dank aan de heer van Druten. Ieder had zich best geamuseerd, zei hij, en hoewel niet ieder het beste baantje kon bekleden, was men tevreden. De huwelijksacte van het bruidspaar bood hij aan voor de archieven van de Bond van Buurtverenigingen. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft besloten zich andermaal tot de minister van Waterstaat te wenden om hem te herinneren aan zijn toezegging, dat een oplossing voor de moeilijkheden van Walcheren zal worden gevonden. Eén en ander houdt verband met kostbare werken, die een half mil lioen gulden vergen. Wil men de jaarlijkse rentelast ad f 35.000 kunnen dragen, dan zal het toch al tot 't uiterste gestegen djjk- geschot opieuw móeten worden verhoogd. Intussen stelt het dagelijks bestuur nu voor het crediet van f 500.000 te verlenen, doch hiervan zal alleen gebruik worden gemaakt, wanneer een voor de Polder aannemelijke regeling met het Rijk zal kunnen worden getroffen ten aanzien van het dragen van de daaruit voortvloeiende lasten. De kostbare werken, waarvoor het crediet wordt gevraagd, be treffen het aanbrengen van voor zieningen tussen de strandpalen 26 tot en met 36 op het Zuider- strand van de Noordwatering. Een vergelijking tussen de diep- telijnen van 1921 en 1950 toont aan, dat de geul van het Oost gat hier jaarlijks gemiddeld on geveer anderhalve meter land waarts opdringt. Bij onlangs ver richte peilingen voor de strand- hoofden op dit oevervak is ge bleken, dat het onderzeese be loop voor de strandhoofden zó steil is geworden, dat het ge vaar voor afschuiving bestaat. Hierdoor worden niet alleen de strandhoofden bedreigd, maar dreigt ook het strand en 't daar achter gelegen duin te worden aangetast. Dit duin is echter al zo smal, dat afneming daarvan moet worden voorkomen. MAATREGELEN. Om de kustverdediging op dit oevervak in stand te houden zul len de koppen van de strand hoofden 20 tot en met 27 voor zien moeten worden van bezin- king en bestorting. De zinkstuk- ken zullen met staaldraadkabels moeten worden vastgelegd om afglijden te voorkomen. De kos ten per strandhoofd worden op f 70.000 geraamd. Het dagelijks „Nu b«n je voortaan weer Peter1 bestuur van de Polder acht het niet verantwoord bij de tegen woordige hoge lasten kostbare nieuwe werken uit te voeren, tenzij deze strikt noodzakelijk zouden zijn ter afwending van dreigend gevaar. Onmiddellijk dreigend gevaar is hier welis waar niet aanwezig, doch wan neer men de uitvoering van ge noemde werken zou uitstellen, loopt men het risico naderhand nog kostbaarder werken te moe ten uitvoeren. Rente en aflossing zouden rond f 35.000 per jaar vergen, zodat het dijkgeschot met f 1 per H.A. voor onge bouwd en f 0,60 per f 100 belast bare opbrengst voor gebouwde eigendommen zou moeten wor den verhoogd. Op zichzelf moge deze last niet zo hoog schijnen, waar echter het dijkgeschot de grens van hetgeen kan worden opgebracht, heeft bereikt, acht het bestuur het niet verantwoord de werken te laten uitvoeren, zonder nadere stappen te doen. Alleen dus, wanneer de minister bereid zal blijken te zijn een re geling te treffen, dat uitvoering van de werken geen verhoging van het dijkgeschot met zich brengt, zal men overgaan tot uit voering ervan. Voor de toeristde prijs van het brood is in Frankrijk met 3 tot 5 francs per kilo verhoogd. In Parijs met één franc. Dit is de laatste foto van Kinderstad. „Burgemeester" Peter Bikker voltrekt een huwelijk op het bordes voor het „stadhuis". ONZE MARINE. Hoe zit dat? In de afd. der Tweede Kamer werd bij de behandeling der Ma rinebegroting gevraagd, of het dagbladbericht juist is, volgens hetwelk Nederlandse oorlogs schepen in Indonesië van de R.I.S. de taak hebben overgeno men te waken tegen smokkel handel, onjdat de R.I.S. de haar ter beschikking staande schepen nodig heeft voor de blokkade op Ambon. Indien dit juist zou zijn, zou het betekenen, dat Neder land indirect steun verleent aan deze blokkade, wat naar de me ning van dit lid rechtens onge oorloofd en zedelijk te verwer pen zou zijn. Is voorts juist het in de dag bladen voorkomende bericht, dat de regering voornemens is een der weinige torpedojagers, waar over zij beschikt, over te dragen aan de R.I.S.? Indien dit juist is, mag gevraagd worden krachtens welke wettelijke machtiging dit geschiedt. VISSEN MET ELECTRICITEIT. Binnenkort zullen in de Noord zee proeven genomen worden met visvangst door electriciteit. Twee Duitse geleerden hebben een toe stel ontworpen, dat 5.000 watt wisselstroom kan leveren aan twee polen die achter het schip aangesleept worden. De vissen worden naar het magnetische veld tussen de polen getrokken, raken dan verlamd en komen aan de oppervlakte drijven. Nieuwe arrestaties inzake sigarettensmokkel. De Amsterdamse recherche heeft voor de tweede keer in kor te tijd een overwinning behaald op de smokkelaars van buiten landse sigaretten. In een nacht club werd een man gearresteerd, die wat verdacht met een koffer tje omging, dat 5000 sigaretten bleek te bevatten. De man wilde zijn naam niet zeggen en had ook geen papieren bij zich, die zijn identiteit konden aantonen. Men besloot hem maar vast te houden in de hoop, dat zijn vermissing zou worden bekend gemaakt. En inderdaad, er daagde tenslotte 'n zenuwachtige dame op. Er werd op haar een regutje gevonden dat naar een depót leidde, waar een andere koffer stond met nog eens 5000 rokertjes. De vrouw had wel papieren bij zich, waar het adres van een woonschuit op stond. In deze schuit, waar de twee samen woonden, vond men tussen een dubbele wand nog eens 20.000 si garetten en een grote partij Bra ziliaanse koffie. De vrouw en de man zijn gearresteerd. Het onder zoek wordt voortgezet. Bij goed weer vandaag massale Kanaalzwemtocht. HOOFDPRIJZEN f 10.000,— Een kleine groep vrouwen en mannen van 12 verschillende lan den staarde Zaterdag wat be drukt over het grauwe water van het Kanaal tussen Folkestone en Kaap Gris Nez. Vijf en dertig km koud en onrustig zeewater lag daar voor hen. In dat grauwe wa ter lokt een bedrag van f 20.000, t.w. de twee, door het Dagblad Daily Mail uitgeloofde eerste prijzen, voor de winnaar en win nares van de internationale marathon-zwemtocht. Als het weer het toelaat, zul len zfj morgen starten. Eerst va ren zij naar de overzijde om dan naar Engeland terug te zwem men. Alle andere deelnemers, ook de laatsten, zullen beloond wor den met een bedrag van f 2500, Als favoriet noemt men de Ne derlandse 33-jarige Willy van Rijssel. SLAGZIN-PRIJSVRAAG NEDERL. RODE KRUIS. A. M. Julianus te Amsterdam heeft de hoofdprijs van bovenge noemde prijsvraag gewonnen, een Morris Minor ter waarde van f 4S95, 1768 vrijwilligers voor Korea. Tot gistermiddag 12 uur, toen de aanmeldingstermijn werd ge sloten, hebben zich 1768 gegadig den aangemeld voor de beide compagnieën, welke de Neder landse regering overweegt ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen l.v.m. de strijd op Korea. FEUILLETON. door O. F. WALTON. Tl) „Misschien, Elkington maar tij en haar broer hebben ook geld afgeperst." Toen vertelde hij Elkington in korte woorden de toedracht der zaak en de man toonde grote belangstelling. „En was het de brief, die u verwachtte, mijnheer? Ik be doel, was de brief het waard, dat ge u er zoveel moeite om hebt gegeven?" „Tot op zekere hoogte wel, Elkington, maar die twee schur ken hadden het meest belang rijke woord onleesbaar gemaakt, opdat niemand anders dan zij het zouden lezen." „Die deugnieten!", viel El kington uit. „Ja, ja; ik ben he lemaal niet verrast, dat die vrouw tot zo iets in staat was." De oude man vroeg verlof de kapitein, zoals hij hem noemde, naar de trein te brengen en stond eerbiedig met de hoed in de hand toen de trein vertrok. Kenneth zag niet in, dat h\j voor het ogenblik verder iets kon doen in de zaak. Trouwens, de tijd ontbrak hem ook zowel als de gelegenheid, om zijn on derzoekingen voort te zetten. Hij stond aan het hoofd van een belangrijke tak van dienst bij een grote brandverzekerings maatschappij en dientengevol ge was zijn tijd zeer bezet. Hoe zou hij er dus toe overgaan z'n eigen middel van bestaan te verwaarlozen om te trachten een zaak op te lossen, die de scherp zinnige geest van mr Northcourt in verlegenheid bracht? Daarom, terwijl de maanden voorbijgingen en hem onderge - dompeld hielden in de maal stroom van drukke bezigheden, was er weinig tijd over om te peinzen over het verleden. Al leen wanneer hij teruggekeerd was in zijn somber kamertje en even bij de haard uitrustte, voor dat hij aan zijn avondwerk be gon wilden zijn gedachten, on danks hemzelf, wel eens zwer ven naar Daisy Bank. Op een avond viel zijn blik op de foto van de Honister Rots, die boven de schoorsteen mantel hing. Hij behield van de wandeling daarheen steeds zo'n aangename herinnering, en hoe ver scheen die nu in 't verleden te liggen! Hoe zou het met Mar- jorie gaan? Zou het harde werk teveel voor haar zijn? Zou zij haar opgewektheid, haar heer lijke blijmoedigheid hebben be waard, nadat ze zo lang had doorgebracht in zulk een neer drukkende omgeving? 'tWas nu al zes maanden sinds hij haar voor 't laatst had gezien. Was het werkelijk slechts zes maan den? Het scheen hem veel lan ger toe. Er zou toch zeker geen kwaad in steken als hij eens een uurtje in Daisy Bank doorbracht, zo dra hij eens een vrije middag had. Hij zou voorzichtig zijn, zeer voorzichtig. Geen woord of blik zou zijn geheim openbaren. Hij wilde haar alleen zien en dan terugkeren als zij zich nog gelukkig gevoelde en volkomen voldaan over zijn uitstapje, als hij wist, dat geen donkere wolk boven haar hoofd hing. Eindelijk kwam die vrije na middag en hij was opgewonden blij, toen hij het station te Deep- fields verliet. Misschien ont moette hij haar wel onderweg; 't was immers de tijd voor haar dagelijkse wandeling. Maar hij onmoette haar niet. Hij wandelde voort langs de mijnputten naar Daisy Bank. Wat viel hem de weg lang! Hij kwam voorbij de oude woning waar zijn verloren brief zo lang had gelegen; het huis was nu ge sloten en verlaten. Hij haastte zich voort. Colwyn House was nu niet ver meer en weldra zou hjj haar zien.... Hij ging het hek binnen, toen hij plotseling teleurgesteld stil stond. De vensters waren met rook en roet en stof aangesla gen; verschillende ruiten waren gebroken; de stoeptreden lagen vol vuil; de kleine tuin was be groeid met onkruid. Kortom, het huis dat Marjorie had weten op te vrolijken door haar tegen woordigheid, was nu onbewoond en uiterst verwaarloosd. Enige ogenblikken stond hij daar in hopeloze verbazing. Een jongen, die van de mijnputten naderde, liep er voorbij. „Hoe lang heeft dit huis leeg- gestaan?" vroeg Kenneth. „Zes maanden, misschien wel langer", was het antwoord. Hebben de bewoners een an der huis betrokken hier in de buurt?" „Neen, ze zijn weg." „Weg? Waarheen?" „Dat weet ik niet. Ver weg, ergens naar 't Zuiden." „Waarom gingen ze weg?" „De baas is plotseling overle den; dat was kort na nieuw jaar". „Weet je ook of juffrouw Douglas met hen meeging?" „Wie, zei u?'" „Juffrouw Douglas." „Nooit van gehoord. Ze zijn allen weggegaan', dus ik denk zij ook." (Wordt vervolgd.) De burgemeester van Veere, Jhr I. F. den Beer Poortugaalver telt Koningin Juliana bijzonderheden over de beroemde beker van Maximiliaan van Bourgondië tijdens haar bezoek Vrijdag avond aan het Veerse Stadhuis. Vlissingen heeft het getroffen Zaterdag. Juist toen de Koningin en de Prins waren vertrokken, viel de regen bij stromen neer, doch toen het tweede gedeelte van het muziekfestival van „Ons Genoegen" begon, was de lucht weer helder en kon men onge stoord verder feesten. Ondanks het drukke program ma van deze dag waren weer veel Vlissingers present om blijk te geven van hun belangstelling voor de muzikanten. Om half drie werden de be sturen van de Koninklijke Har monie „Ons Genoegen", „O.K.K." te Westkapelle, „Ons Genoegen" te Retranchement, „Apollo" te Sluis, „St Caecilia" te Vlissingen, en „Concordia" te Krabbendijke op het stadhuis ontvangen. „Ar- ne's Genoegen" te Arnemuiden was verlaat door autopech en „St Caecilia" te Kloosterzande had moeten afschrijven i.v.m. het Koninklijk bezoek. Wegens de drukke bezigheden van deze dag was burgemeester Kolff verhinderd de besturen te ontvangen, temeer, daar hij en kele uren later aan een welver diende vacantie ging beginnen. Waarnemend burgemeester L. P. van Oorschot met de wethou ders W. Poppe en M. A. van Po- pering vertegenwoordigden het gemeentebestuur, terwijl diverse raadsleden aanwezig waren. Toespraak wnd. burgemeester. De waarnemend burgemeester verklaarde dat B. en W. veel be lang stellen in het muziekleven en het jubileum van „Ons Ge noegen". Het is nu eenmaal een feest, dat bij het spelen van de (Ingez. mededeling, advert.) HOOFDPIJN T< Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 cr. Mijnharde Hoofdpijntabletten. 75 cr. muziek alle verschillen wegval len en de burgerij een eenheid demonstreert. Bovendien is „Ons Genoegen" er in geslaagd ook el ders de aandacht te trekken voor Vlissingen. Aangezien de jubile rende vereniging 'n aparte sfeer in de gemeente heeft gebracht, beschouwen B. en W. het als een plicht „Ons Genoegen" daarvoor te bedanken en vooral ook voor de 60 jaar van ingespannen ar beid en de organisatie van deze feestweek. De heer S. Lako, voorzitter van het festival-comité deed het bij zonder genoegen te kunnen con stateren, dat 't gemeentebestuur overtuigd is van de waarde van de muziek in het volksleven. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot het bestuur van de zustervereniging „St Cae cilia", welke vereniging zich eveneens in dienst stelt van de Vlissingse bevolking en niet als concurrente wordt beschouwd. Eenzelfde welkom gold -Westka pelle met dezelfde dirigent als „Ons Genoegen", n.l. de bekwa me Piet de Rooij, alsmede Arne muiden, waarvan spreker diri gent is, zodat met beide vereni gingen een verbondenheid be staat, welke men ook voor de toekomst hoopt te kunnen be stendigen. De aanwezigheid werd bijzonder gewaardeerd, daar het bestuur van de Zeeuwse Bond, hoe spijtig ook, die aanwezigheid niet op prijs stelt. Hierna ging men over tot de erewijn. Om drie uur marcheerde de Koninklijke Harmonie door de stad, gevolgd door de aan het festival deelnemende verenigin gen. Turners en turnsters vorm den in de Walstraat een erehaag en duizenden sloegen de muzi kale optocht gade. Concerten werden gegeven in het Bellamypark en op 't school plein in de Bonedijkestraat. Zo wel des middags als des avonds. In het Concertgebouw ontvin gen allen een herinneringsme daille en werden de diverse geld prijzen verloot. dat zij wel meenden de oorlog te hebben gewonnen, doch dat de eindoverwinning aan de gealli eerden zou zijn en dat, zo lang er nog een Hollander leefde, zij geen rust in dit land zouden ken nen. Toen de Japanners hem wilden blinddoeken, wees hij dit op held haftige wijze af met de woorden „Ik ben een Hollander en durf te sterven". Nadat reeds enige scho ten op hem waren gelost, leefde hij nog. Hij riep luidkeels: „Leve de Koningin!" totdat nog een schot een eind aan zijn leven maakte. Zijn lijk werd de volgende mor gen in de Alasririvier geworpen. BelgischNederlandse overeen komst over oorlogsschade. Tussen Belgische en Nederland se instanties zijn onderhandelingen gaande over een ontwerp-over- eenkomst inzake de oorlogsscha de, aldus heeft de Belgische Mi nister van Wederopbouw ver klaard. Bjj K.B. Is bepaald, dat in de registers der Militaire Willems orde als Ridder Vierde Klasse zal worden ingeschreven, wjjlen Ser geant der Infanterie (Marechaus see) van het sedert opgeheven K.N.I.L., H. F. Vos, stamboeknr. 90680. Door moed, beleid en trouw on derscheidde hij zich in de strijd tegen de vijand. In Mei 1943 wei gerde hij, toen hij opgesloten was in een kamp in Atjeh, in dienst van de Jappen te treden. Hij bleef weigeren, ook toen men hem tot de doodstraf veroordeelde. Toen, voor de terechtstelling, een Japans officier, onder de in druk van zijn trouw en standvas tigheid hem een laatste gunst toestond, zei hij luid in het Ma leis, zodat allen het hoorden „Japanner, ik wil dat een rood- wit-blauwe vlag om mijn borst wordt gewikkeld en schiet dan maar raak!" Toen aan zijn wens gevolg was gegeven en hem was toegestaan nogmaals een wens te doen, riep hij de Japanners in 't gelaat, dat zij geen eerlijke soldaten waren, omdat zij hem tot verraad aan zijn Koningin wilden dwingen; Te Brighton is John Fosset, de luchtacrobaat, uit zijn 14 m hoge paal naar beneden gekomen. Zijn eis is ingewilligd. Hij mag naar Italië. En voor de zakenman volgend jaar van 10 tot 23 Sept. wordt er weer een internationale jaar beurs in Chicago gehouden. In Nieuw-Zuld-Wales is een vierling geboren, twee jongens en twee meisjes. De moeder had een drieling verwacht. De twee millioen Rooms-katho- lieken in de Sowjetzone hebben van hun kerkelijke leiders aan sporing gekregen de van de com munistische zijde uitgegane vre desoproep niet te ondertekenen, Ten profijte van Duitse havens Duitse scheepvaart-autoriteiten hebben verklaard, dat in Bremer haven, Bremen en Hamburg een aanzienlijke vermeerdering van de scheepvaart valt waar te nemen als gevolg van de stakingen in de havens Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. In Hamburg zijn de laatste tijd 20 a 25 buitenlandse schepen per dag aangekomen, tegenover 15 a 20 schepen per dag in Juli. De havenautoriteiten van Bre men deelden mede, dat de haven vol was. De laatste drie dagen zijn tien, voor de Benelux-havens bestemde schepen, in Hamburg aangeko men. De havenarbeiders van Bremen en Hamburg werken thans in drie ploegen om de schepen te lossen. Bij de arbeids-bureaux worden extra arbeidskrachten aange vraagd. vim KONINKLIJK BEZOEK. De verwachting, dat de Zeeuwse bevolking het Ko ninklijk Echtpaar bij hun eerste officiële bezoek met blijdschap en enthousiasme zou begroeten is niet beschaamd. Opnieuw is gebleken, hoe sterk en hecht nog altijd de band is tussen. Nederland en Oranje. De dagen van het naar veler opvatting al te korte bezoek, zijn tot ware feestdagen gewor den, niet alleen voor de bevol king, maar ook voor Koningin Juliana en Prins Bernhard, die de vele blijken van oprechte liefde en trouw op hoge prijs zullen stellen. Ik constateer dit met grote dankbaarheid. Het had zo anders kunnen zijn. Op dagen als deze gaat men als vanzelf vergelijkingen ma ken. Tal van landen zuchten onder een schier ondraaglijke dicta tuur. En waar dit niet het geval is, en de Vorstenhuizen nog in stand bleven, is er toch niet die hartelijke sfeer, die band der liefde over en weer. Ik denk hierbij o.a. aan Bel gië, waar door allerlei droeve omstandigheden de band tussen Vorstenhuis en volk naar <3 vrezen staat onherstelbaar is geschaad. Nederland is nog altijd in vele opzichten bevoorrecht. God heeft ons volk rijk ge zegend, ook in ons Vorstenhuis. Moge het zo blijven tot in verre toekomst. Een wetsontwerp ingediend. Minister Lieftinck heeft een wetsontwerp ingediend, waardoor het vennootschappen mogelijk wordt gemaakt, hun reserves om te zetten in aandelenkapitaal. Tot 1 Januari 1952 zullen ven nootschappen door deze „Wet op de Herkapitalisatie 1950" in de gelegenheid worden gesteld, divi dend uit te keren in de vorm van aandelen, waarbij minder belas ting, n.l. 20 wordt geheven dan onder de normale regeling. Vele vennootschappen hebben in de jaren 1917—1940 maar een klein deel van hun winsten uit gekeerd aan de aandeelhouders, omdat er wel belasting werd ge heven van uitgekeerde winsten, maar geen belasting van winsten, die in de vennootschappen bleven. Na de oorlog zijn de uitkeringen steeds beperkt gebleven, omdat vele maatschappijen nieuw kapi taal nodig hadden en ook door de werking van de dividendstop. Als gevolg van een en ander zijn in de ondernemingen belang rijke reserves ontstaan, die wel is waar de ^waarde van de aande len deden stijgen, maar die toch zowel voor de aandeelhouders als voor de vennootschappen belang rijke nadelen meebrachten. Daarom wordthet vennoot schappen nu gemakkelijker ge maakt dividend uit te keren in de vorm van aandelen en daardoor reserves om te zetten in aande lenkapitaal, Voor deze uitkering blijft de wet op de dividendbeper king buiten toepassing, omdat an ders de tegemoetkoming weinig zin zou hebben en .deze bonus-uit kering ten koste zou gaan van de normale dividenduitkering. Het zal niet geoorloofd zijn on beperkt reserves om te zetten in aandelenkapitaal. Na de herkapi talisatie zullen de reserves nog ten minste een derde van het zui ver bedrijfsvermogen moeten be dragen. Schoollokalen mogen groter worden. Minister Rutten heeft aan de inspecteurs van het L.O. mede gedeeld, dat wanneer dit nodig is voor de te volgen onderwijsme thode, de klasselokalen in nieuwe lagere scholen 15 tot 15 groter mogen worden dan de minimum oppervlakte in het bouwbesluit- De bouwkostengrens is met rond f1500 per lokaal verhoogd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2