Ten Noorden van Taegoe woedt een hevig artillerieduel WESTERLING op weg naar Nederland NIEUWS Ontoelaatbaar. De defensieplannen van bet Atlantisch Fact AANGRIJPEND FILMWERK OVER WESTKAPELLE Koden worden in gebied van Pohang terug gedreven MALIK hoMt V-raad aan het lijntje Aardbeving in India maakte 20.000 mensen dakloos Hij wil een strijdmacht van vrijwilligers vormen Maar zijn de problemen nn van de baan SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zevenduizend Britten naar het strijdtoneel Varkensvlees goedkoper 7 VIJFTIG DODEN Frans memorandum vond gunstig onthaal Maar waarschijnlijk, wacht hem de cel Uitgave Snouting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. i..j Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2436 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlnnswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1642 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 23 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Sir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Sliddelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B, G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en Ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.35 u., onder 19.49 u. Maan op 18.16 u., onder u. Hoogwater Woensdag 23 Aug. '50: Vlissingen: 9.46 u. 1.68 m„ 22.27 u. 1.71 m. Terneuzen: 10.17 u. 1.88 m., 22.53 u. 1.90 m. Wemeldinge: 11.20 u. 1.49 m., 23.59 u. 1.52 m. Zierikzee: 11.02 u. 1.30 m. 23.43 u. 1.32 m. TV e revolutionaire stakingen, die de laatste dagen door de communistische vakorganisatiees werden georganiseerd, zijn, als landsgevaarlijk, ontoelaatbaar. Zeker niet minder, dan de hou ding van sommige militairen, die weigerden hun dienstplicht in Indië te vervullen. In de wijze, waarop dit kwaad wordt bestreden is er echter een groot verschil. De militairen die weigeren dienst te doen, gaan naar het gevang en met hen, die dienstweigering trachten te orga niseren, worden korte metten ge maakt. ...et de stakingsleiders is het echter anders gesteld. Zü kunnen rustig hun landsverraderlijk werk voortzetten. En zelfs blijkt het in de grote steden mogelijk, dat de werkwilligen dermate worden ge terroriseerd en gemolesteerd, dat zij het blijtje er bij neerleggen. Ioch staan hier grote belangen -*■ op het spel. In zijn Zaterdag gehóuden ra dio-rede, heeft minister Drees er terecht de aandacht op gevestigd, dat de communisten, door het uitlokken van stakingen, bezig zijn de positie van de vrije volken te verzwakken. „Een lange staking" aldus verder de minister „zal voor de arbeiders en hun gezinnen slechts grote schade betekenen, Zij zal ook daarmee hun kans op werkloosheid vergroten. Zij zagen de tak af, waarop zij zelf moeten zitten. Dat onze havens opbloeien, was mede het gevolg van het feit, dat men er de laatste jaren met redelijke zekerheid op kon reke nen, dat schepen er regelmatig zouden worden gelost en geladen. Wordt het anders, dan zal de werkgelegenheid in de havens en daarmee het lot der havenarbei ders er de nadelige gevolgen van ondervinden. Hetzelfde geldt voor de bouw arbeiders. Blijft het bouwen in Amsterdam stagneren, dan zal 't rijk zich genoodzaakt zien, bij de verdeling van het beschikbare materiaal en het geld voor de wo ningbouw aan andere plaatsen toe te wijzen wat in Amsterdam toch niet tot zijn recht kon ko men". TA at het hier gaat om grote volksbelangen, blijkt mede Uit het feit, dat momenteel tal van buitenlandse havens profite ren van wat hier kapot wordt ge maakt. Het is treurig, dat in deze tijd dergeiijkee dingen mogelijk zijn. Niet ten onrechte verklaarde de voorzitter van de Kath. Ar beidersbeweging, de heei A. C. de Bruijn, dat hier elementen aan 't werk zijn, die met grof geweld en met bespotting van de gees telijke waarden van ons volk, de afbraak willen verwezenlijken. „De door de Kremlin-trawanten en E.V.C.-ers uitgelokte stakin gen zijn een schande voor Rotter dam en Amsterdam en ook voor de regering, die niet in staat blijkt de rechten van de volksge meenschap voldoende te bescher men". Zo is het. Verwacht had mogen worden, waar in deze critieke tijd zo grote belangen op het spel staan, dat de regering onmiddellijk krachtig had ingegrepen en dat voor de toekomst dergelijke afbraakpo gingen onmogelijk werden ge maakt. Er is toch geen enkel volksbe lang mee gemoeid, de communisti sche organisaties die slechts een kleine minderheid vertegenwoor digen, vrij spel te geven en ze in de gelegenheid te stellen ons volk te terroriseren en de volksbelan gen te schaden. Voor sommige ministers is dit misschien 'n lastige geschiedenis. De Partij van de Arbeid, waar toe zij behoren, heeft de politieke stakingen in België toegejuicht en getracht de terreur van de straat als een uiting van de ware democratie goed te praten. Dit behoeft ons echter niet te verhinderen, om in 's lands be lang te eisen, dat tegenover het communistische wroeten met kracht wordt opgetreden en dat maatregelen worden genomen dergelijke, voor land en volk heil loze revolutionaire acties te voor komen. VAN HET KOREAANSE FRONT. Vragen over Bertha Hertogh. Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Bruins Slot (A.R.) heeft de minister van buitenland se zaken geantwoord, dat hij al het mogelijke zal doen Bertha Hertogh weer met haar ouders te verenigen. Op 50 km. ten noorden van Taegoe, woedt een hevig artille rieduel. Volgens niet officiële be richten van het front hebben Amerikaanse vliegtuigen een noordelijke speerpunt van 4000 man tot staan gebracht. De Noordkoreanen wilden in deze critieke sector een wig drijven tussen het Amerikaanse 27ste re giment en Zuidkoreaanse strijd krachten. Voor het eerst werden de operaties te land ook des nachts op groto schaal door vlieg tuigen gesteund. Naar schatting hebben de noor delijken bij Hjongpoeng bjjna twee regimenten over de Naktong gebracht. Aan de oostkust maken de Zuid- koreanen vorderingen in het ge bied van Pohang. De weerstand der noordelijken neemt daar toe. Officieel Is meegedeeld, dat op alle fronten Zaterdag 4133 Noord koreanen werden gedood of ge wond en 275 gevangen genomen Er is thans bekend gemaakt, dat behalve de Britse troepen uit Hongkong nog andere Britse manschappen naar Korea zullen vertrekken. Deze strijdmacht zou ongeveer 7000 man groot zijn en uitgerust zijn met pantserwagens en artillerie. Korea in Lake Success. De veiligheidsraad, die gisteren wederom in een door de voorzit ter Malik bijeengeroepen geheime zitting de kwestie van het toe laten van Noordkoreaanse afge vaardigden tot de besprekingen heeft behandeld, is niet tot over eenstemming kunnen komen. De zitting duurde een klein uur. De meeste tijd van de zitting werd ingenomen door een rede van Malik, die zijn eis herhaalde, dat vertegenwoordigers van Zuid en Noord-Korea in de raad ge hoord zouden worden. Zijn rede werd in stilte aangehoord, waar na de zitting werd gesloten. Geen andere officieuze bijeenkomst is vastgesteld. Hedenavond om 8 uur komt de Raad weer in ple naire zitting bijeen om het debat over de Koreaanse kwestie als ge heel te hervatten. De moord op Lahaut. ARRESTATIE VERRICHT. De politie te Luik heeft, in ver band met de moord op Lahaut, een arrestatie verricht. De be trokkene is met mevrouw Lahaut geconfronteerd. Zij verklaarde dat de aangehouden grote gelij kenis vertoont met een der moor denaars van haar echtgenoot. De gearresteerde heeft de politie een alibi opgegeven, waarnaar thans een onderzoek wordt ingesteld. De omvang van de varkens stapel is het laatste jaar met ruim veertig procent toegenomen. Het aantal varkens bedroeg in Mei van dit jaar 1.855.000 stuks, een aantal dat sinds Mei 1934 niet meer was bereikt. Verwacht kan worden dat reeds dit jaar de productie van het varkens vlees het dubbele zal bedragen van die van het rundvlees; waar mee de vooroorlogse verhouding weer hersteld zal zijn aldus het uitvoerig communiqué, uitge geven door de Stichting van de Landbouw over de prijzen van het vlees. Voorspellingen doen over de prijzen zo lezen, we verder is moeilijk en gewaagd. Indien men echter let op de productie cijfers laat het zich wel aanzien, dat de prijs van het varkensvlees binnen niet al te lange tijd weer zal teruglopen tot fl,90 per kg. Volgens geologen, die op het ogenblik luchtwaarnemingen verrichten van het stroomge bied van de Brahmapoetra, is de aardkorst in een gebied van 77.000 vierkante kilometer door de aardbevingen ln Bo- ven-Assam „geweldig" veran derd. De hevingen, die naar men gelooft de zwaarste ge weest zijn sinds 1883, hebben 20.000 mensen dakloos ge- maakt en duizenden hectaren land doorkloofd en tot een woestenij gemaakt. Meer dan 5 millioen mensen iebben van de bevingen te lijden gehad. De aarde ln het gebied van da bevingen Is, aldus de geologen, nog niet tot rust gekomen. Zij schatten, dat het epicentrum zich ln de buurt van de grote bocht van de Brahmapoera, 400 km. ten oosten van de Tibetaanse hoofd stad Llasa, bevonden heeft. Twee zijrivieren van de Brahmapoetra, de Dikhow en de Dihang, zijn bul ten haar oevers getreden. Volgens de laatste gegevens zijn 50 personen tengevolge van de aardbeving om het leven geko men. Ongeveer 50.000 stuks vee kwam om. Grote schade werd aangericht aan velden met thee, aardappelen en jute. In Boven-Assam verkeert de bevolking nog in paniek voor ver dere aardbevingen en overstro mingen. MOH. NATSHt KABINETS FORMATEUR. President Soekarno heeft gis teravond Mohammed Natsir van de Masjoemi officieel als Kabi netsformateur aangewezen. De Britse Admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat een kleine commando-eenheid van de vloot wordt gevormd voor „zeer spoe dig vertrek per vliegtuig" naar Korea. Om veiligheidsredenen „is het niet wenselijk de omvang en samenstelling of de tijd van ver trek en aankomst van deze een heid te publiceren", aldus de be kendmaking. Philippijns contingent voor Korea. Ook de Philippijnen zijn bereid een eerste contingent van 1100 officieren en manschappen met een artilleriebatterij naar Korea te zenden. Het vertrek zal over enkele da gen plaats hebben, na een plech tigheid te Washington, tijdens welke de Philippijnse 'strijdkrach ten officieel zullen worden aange nomen. Het aantal Noordkoreaanse divisies. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat het Noord koreaanse leger 15 divisies in het veld heeft. Drie divisies, waarvan de sterkte nog niet bekend was, waren in de achterhoede opge steld van de twaalf divisies, die in de strijd gewikkeld waren met Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen. De woordvoerder prees de offensieve geest en de activi teit, welke het Zuidkoreaanse le ger de laatste tijd aan de dag ge legd had. Verbolgen jager schoot op meisjes. Een verbolgen eendenjager heeft te Kortenhoef van een schiethut uit op een aantal meisjes gescho ten met een jachtgeweer. Hij had de meisjes, die in de buurt kam peerden, verzocht weg te gaan om dat zij het wild verjaagden. Toen zij aan dit verzoek geen gehoor gaven schoot hij met hagel in hun richting. Vier van de dertien meisjes werden getroffen, één zo ernstig dat operatief ingrijpen nodig bleek. De jager, de 19-ja- rige B. uit Hilversum, is door de Rijkspolitie gearresteerd. Het koninklijk bezoek aan Friesland. Te Stavoren zal, zo vernemen we, de tocht door Friesland van het Koninklijk Paar een aanvang nemen. In de binnenhaven van Stavoren zal namelijk de „Piet Hein" in de middag van 25 Sep tember binnenlopen. De tocht wordt vervolgens per auto voortgezet. Strijdkrachtenprogramma in handen der Omroepvereni gingen. Reeds geruime tijd zijn er on derhandelingen gaande tussen vertegenwoordigers van de om roepverenigingen en van de mili taire voorlichtingsdiensten, waar bij wordt nagegaan, of, en in welke vorm, de verzorging van het radioprogramma der Neder landse strijdkrachten zou kunnen worden overgedragen aan de om roepverenigingen. De onderhandelingen hebben 'n vlot verloop gehad en op de laat ste vergadering is op de belang rijkste punten overeenstemming bereikt. Wanneer de minister van oorlog en marine aan de voorge stelde regeling zijn goedkeuring zal hechten, zullen de omroepver enigingen een strijdkrachtenpro gramma gaan verzorgen, dat is ingesteld op de huidige opbouw van de Nederlandse weermacht. Post naar Hr Ms „Piet Hein' Brieven en briefkaarten, be stemd voor opvarenden van Hr Ms torpedojager „Piet Hein", die aan het eerste traject van haar wereldreis is begonnen, kunnen, niet zwaarder dan 10 gram, ge frankeerd worden volgens binnen lands tarief en moeten geadres seerd worden met vermelding van kwaliteit, naam en stamboeknum mer, „a/b Hr Ms Piet Hein, Am sterdam, Schiphol-Marine". Alle andere stukken moeten volgens normale tarieven gefran keerd worden. De stakingen te Amsterdam. Gistermorgen is op drie grote bouwwerken te Amsterdam het werk hervat, alhoewel nog niet met een volledige bezetting. De verwachting van de bedrijfsunie in het bouwbedrijf is, dat in de komende dagen meer arbeiders op deze en andere objecten het werk zullen hervatten. SERETSE KHAMA EN GEZIN IN ENGELAND. Seretse Khama is met zijn blan ke vrouw Ruth en hun dochter tjes van drie maanden te Southampton aangekomen. Zij gaan in Londen wonen. Dit is Zeeland in optima forme..' Koningin Juliana en Prins Bern hard begroetten Vrijdagavond in de Burgerzaal te Middelburg ook deze Walcherse dame, de echtgenote van de heer P. Meliefste, lid van de Prov. Staten en van de Middelburgse gemeenteraad, - NIEUWE GRIEKSE REGERING BEëDIGD. Een nieuw geheel uit Libe ralen bestaande Grieks kabinet is gisteravond door Koning Paul be ëdigd. Premier is Sophocles Ve- nizelos, die tevens de portefeuil les van buitenlandse zaken, lands verdediging en binnenlandse za ken beheert. Groter Europese inspanning als eis? Het Franse memorandum over de defensieplannen van de landen van het Atlantisch Verdrag zal, naar men verwacht, de conferen- „DE DIJK IS DICHT". (Van onze Utrechtse correspondent.) Over de gebeurtenissen op het eiland Walcheren ln de winter van 1944 is al wat gesproken en geschreven. Vermoedelijk zal het geen zich daar heeft afgespeeld nimmer zo treffend overgebracht zijn als thans geschied is op de film „De dijk is dicht", vervaar digd door Polygoon te Haarlem en Maandag te Amsterdam voor het eerst gedraaid. Wij maken de schriktonelen van Westkapelle mee, inzonderheid het afschuwelijke drama in een molen, waar een aantal mensen na het bombardement op de dijk de verdrinkingsdood vindt. Daarna zien we ook de weder opbouw van het dorp. De bevol king van Westkapelle verleende haar medewerking en zo is een filmwerk ontstaan, dat documen taire waarde heeft. Veel belangrijker is de film echter om de geschiedenis, welke er in werd verweven. Het betreft hier de lijdensweg en het gene zingsproces van een jongeman, Bert Verbloeme, die getrouwd is met een meisje uit Westkapelle. Het jonge echtpaar is verbazend gelukkig, al maakt de oorlog het hun onmogelijk om een echt hu welijksleven te hebben: Bert werkt namelijk op een kantoor in een der grote steden en Els blijft bij haar ouders in Westkapelle. Zij moeten dus geseheiden leven. Dan komt het ontruimingsbevel voor de bewoners van de Wal cherse dorpen. Bert, in grote angst voor zijn vrouw levend, wil naar haar toe en steekt vanuit Holland over naar het bevrijde Zuiden. Daarbij raakt hij ernstig gewond in de Biesbos. Hij bereikt zijn vrouw niet en vreest, mede door hetgeen een vluchteling van het eiland hem toevoegt, het erg ste lot voor haar. Na de bevrij ding hoort hij weldra dat Eis in derdaad is omgekomen. Zij zat in de molen te Westkapelle en ver dronk. Het leven van Bert is geknakt. Werken op het kantoor wordt hem onmogelijk. Hij komt terecht in een sanatorium maar de genezing blijft uit. Op aanraden van een vriend uit de illegaliteit zoekt hij Westkapelle weer op. Lang zit hij te mijmeren bij het graf van Els achter de vuurtoren. Dan begeeft hij zich naar het strand om een eind aan zijn leven te maken. Hiervan wordt hij echter afge houden doordat een inwoner van het dorp (één der twee die uit de molen gered zijn) hem aanspreekt en hem blijkbaar weet te bemoe digen. De man wijst hem er op, dat de dijk dicht is. Met andere woorden: we moeten verder. Ook in gesprekken met zijn schoon ouders en met andere dorpelingen hoort hij deze klanken. Men is niet blijven stilstaan bij vernieti ging en dood; men heeft het leven opnieuw aanvaard. Dit alles brengt een wending in Bert's geestestoestand en ten slotte zet hij eveneens de eerste schreden op de weg naar een nieuwe toekomst. Er zit In deze film iets benau wends. Wij bedoelen daarmee niet alleen de weergave van het af schuwelijk tafereel van Westka pelle maar ook de uitbeelding van de wijze waarop Bert Verbloeme zijn leed verwerkt, of beter op kropt. De film geeft voortreffelijk werk te zien, van artisten en ama teurs. Alleen kan men de vraag stellen waarom het godsdienstig element volledig ontbreekt in dit filmwerk. Dat maakt de benau wing nog groter. Zijn dan alleen maar de opbeurende woorden en daden van mensen voldoende om uit de diepste nood te worden ver lost? De dijk is dicht, inderdaad. Maar daarmede zijn de problemen niet van de baan. Er behoort achter het „waarom" bij een graf te Westkapelle nog een ander ge luid te worden gehoord dan alleen maar de raad „Kop op". Volgens de Australische radio zal Australië de kwestie-Nieuw Guinea aan de V.N. voorleggen. tie van plaatsvervangers van het Atlantisch Pact te Londen er toe dwingen het vraagstuk van de re organisatie en de Integratie van het stelsel van bevelvoering aan to vatten. Dit memorandum, dat verleden week Donderdag aan de Ameri kaanse ambassadeur in Parijs werd overhandigd, is ook doorge geven aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Uit ge woonlijk betrouwbare bron ver luidt, dat men te Londen de Fran se voorstellen over het algemeen gunstig heeft ontvangen. Men meent dat het Franse memoran dum de militaire aspecten van de besprekingen te Londen meer op de voorgrond zal brengen. In gewoonlijk betrouwbare krin gen is men van mening, dat de hoofdschotel van de a.s. zitting der plaatsvervangers zal bestaan uit vraagstukken betreffende de financiële en personele behoeften van het nieuwe alomvattende de fensieprogram met een Ameri kaans verzoek om grotere Euro pese inspanning als voornaamste onderwerp. Het Franse memorandum zou sterk aandringen op de benoeming van een opperbevelhebber een Amerikaan voor het gehele Noordatlantische gebied en op de concentratie en algemene integra tie van het bestaande verspreide stelsel van strategische groepe ringen. De tweede conferentie van de plaatsvervangers zal hedenmid dag in Lancaster House onder voorzitterschap van de Ameri kaan Spofford geopend worden. In diplomatieke kringen te Londen Is men geneigd te ver moeden, dat de tot dusver door do leden-landen beloofde defen- siebjjdragen niet voldoende zullen blijken te zijn. Men ls ook geneigd te suggereren, dat het tekort wel licht door West-Doltsland zal kunnen worden goedgemaakt. Tot dusver denkt men alleen nog aan een tekort wat betreft de productie en niet aan een tekort Tn gewapende manschappen. Brit se functionarissen leggen er de nadruk op, dat de kwestie van de herbewapening van Duitsland be slist niet aan de orde zal komen. Troepen uit Zuid-China naar Mantsjoerije? Het hoofdkwartier van de in lichtingendienst der Chinese na tionalisten meldt, dat meer dan 200.000 man communistische troe pen uit Zuid-China gedurende de afgelopen maand naar Mantsjoe rije zijn getrokken. Bij K.B. is m.i.v. 1 September 1950 benoemd tot hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken in vaste dienst ter standplaats 's-Graven- hage, mej. ir E. F. van den Ban te Haarlem. In bevoegde kringen te 's-Gravenhage werd vernomen, dat Wes terling Donderdag als gedeporteerde per vliegtuig uit Londen ln Nederland wordt verwacht. Aan genoemde kringen was medege deeld, dat Westerling vandaag in een Engels toestel Singapore zou veriaten en Woensdag ln Londen zou aankomen. De dag daar op zou hij per vliegtuig naar Nederland worden vervoerd. Westerling wilde naar Neder- Hedenochtend vroeg is Wester ling met een Britse Constellation uit Singapore vertrokken. Westerling, die in een nieuw costuum gekleed was, toonde zich zelfverzekerd. „Ik heb altijd ver trouwen gehad in de Britse ju stitie en dit vertrouwen is niet beschaamd", zo zeide hij. Bij zijn vertrek zei Westerling, te geloven, dat hij de Verenigde Naties kon helpen. „Door invloed rijke vrienden" zou hij de V.N. een plan voorleggen voor de vor ming van een staande strijdmacht van vrijwilligers, die in Zuioost- Azië zou moeten worden gesta- tionneerd. Deze macht zou haar eigen transportvliegtuigen moeten hebben, waardoor zij onmiddellijk zou kunnen worden gezonden naar aangevallen landen, die onder be scherming van de Verenigde Na ties staan. Kinderen speelden weer eens met vuur! In St. Oedenrode ging een boerderij in vlammen op. Schade ruim f 12.000.In Wate ringen hetzelfde. Hier gingen twee wagenschuren en een hooiberg verloren. De hofstede kon ge spaard blijven. Van de 1500 lief hebbers, die zich hebben aange meld voor de betrekking van om roeper bij de Canadese radio-om roep maken er 10 een kans. Hun stemmen zijn op de plaat vastge legd en naar Canada, ter nadere beoordeling gezonden Zaterdag a.s. hoopt de bekende onderwijs man, de heer J. Th. R. Schreuder, te Haarlem, voorvechter van de Vereniging voor Chr. MULO van welke vereniging hij van 1902 tot 1940 lid was, zijn tachtigste ver jaardag te vieren. De heer Schreu der is vooral ook bekend door het door hem opgerichte bureau waar de M.U.L.O. examens worden ge organiseerd. Nog vele jaren! heer Schreuder! Gisteren ls te Brus sel de eerste postdienst per heli copter in België geopend. -■ Ca nada heeft een plan ontworpen om landen van het Noord Atlantisch Pact in Europa „gratis" van wa penen te voorzien. Het leven van de pas geboren Australische vierling hangt aan een zijden draad, aldus meldt Reuter. De babies bevinden zich in een cou veuse. Geef me een vliegtuig en ik maak een vlucht naar Moskou om daar een atoombom neer te gooien. Dit schreef een 38-jarige eigenaar van een stoelenfabriek te Chicago aan Truman. Daly, zo heet de man, schreef, een partij te hebben opgericht, die „het Christendom en de vrijheid van de wereld" wil redden. Het elfde communistische blad in West- Duitsland is thans verboden. Het is de „Südbayerische Volkszei- tung". Amerika meet met reu zen maten, en de Duitsers hadden „bei uns in Deutsehland". Maar de Russen leren het ook al. Volgens Tass wordt nu in Moskou de grootste botanische tuin ter we reld aangelegd. Alleen de hoofd- tuin is al 360 ha. groot. Geef ons de tuin van Zeeland maar! Gisteren is de catalogus van de 55ste Jaarbeurs van de pers ge komen. land gaan. Hij hoopte, dat de Ne derlandse consul-generaad te Sin gapore ervoor zou kunnen zor gen, dat zijn vrouw en kinderen, die nog in Indonesië verblijven, zich bij hem kunnen voegen. Hij vertelde voorts 1200 blad zijden van zijn autobiografie in de gevangenis te hebben geschreven. De rust en de goede voeding In de cel hadden hem goed gedaan, zo zeide hij. Westerling is in bezit van een Nederlands paspoort met visa voor België en Spanje. Hij was 'n vrij man zodra het vliegtuig op steeg. De politie had voorzorgs maatregelen tegen mogelijke de monstraties getroffen. Naar wordt vernomen, heeft hij aanzienlijke aanbiedingen ge kregen voor zijn levenshistorie met filmrechten van Hollywoodse producers. Enkele Londense bla den hebben eveneens aanbiedin gen gedaan. De vertegenwoordiger van de Indonesische regering te Singa pore, de heer Zarin Zain, heeft medegedeeld, dat hij de positie van Engeland met betrekking tot de gerechtelijke stappen in de zaak-Westerling tenvoile begreep. Hij voegde hieraan toe, dat de In donesische regering de algemene kwestie van de kwestie inzake de uitlevering met Engeland zou op nemen. Op 28 Februari werd van be voegde zijde te 's-Gravenhage me degedeeld, dat, wanneer Wester ling naar Nederland zou worden overgebracht, hij hij zijn aankomst gearresteerd zou worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke ar restatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men op genoemde datum van bevoegde zijde voorts, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Uit betrouwbare bron werd ver nomen, dat er in dit standpunt geen wijziging is gekomen. Burgemeester van Kerkwerve in oud-Rotterdam. Om negen uur gisteravond arriveerde in oud-Rotterdam de burgemeester van Kerk werve, de heer W. Baas, ver gezeld door zijn echtgenote. Beiden waren gekleed in het I7e eeuws poorterscostuum uit Zierikzee, en zij maakten hun intocht in een open boeren- calèche. Zij werden op het hof van Weena ontvangen door het ge meentebestuur van oud-Rot terdam. Namens dit gemeente bestuur sprak de heer Bouma de gasten toe, waarna burge meester Baas in, bij zijn 17e eeuws costuum passend, oud- Nederlands, voor de ontvangst dankte. DE BILT ZEGT: Vrij warm, maar kans op onweer. Veranderlijke bewolking met kans op plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind, overwegend uit zuide lijke richtingen. In het westen iets minder warm, overigens wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1