Koninklijk Paar maakte rijtoer door zonnig Middelburg „Er is reilen om van een gelukkige stad te spreken". Korte plechtigheid in Statenzaal Vele duizenden Tierden Zaterdag feest in Zeeuwse hoofdstad Mangelaars wou wielercriterinm op Middelburgs Molenwater Zeeuwse autoriteiten maakten hun opwachting bij de Koningin en de Prins Voor bet stadhuis luisterde H.M. naar aubade Mr B. Kolff, burgemeester van Vlissingen: Konings uit Sprundel was favoriet der nieuwelingen Receptie in de Statenzaal te Middelburg. Maandag 21 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Het Oranjezonnetje heeft Middelburg niet in de steek gelaten! Bleef het Vrijdagavond, tegen alle verwachtingen in, droog, Zaterdagmorgen scheen de zon en in de Zeeuwse hoofdstad was dit voor velen aanleiding vroeg uit de veren te zijn. Men wilde niets missen van één van de hoogtepunten van het koninklijk bezoek, n.1. de rijtoer in een open calèche, waarin het koninklijk paar door een groot deel van de stad zou rijden. Op drie ver schillende plaatsen werden H. M. bloemen aangeboden en de hulde, die Middelburg het koninklijk paar betuigde, culmineerde in de aubade op de Markt voor het historisch Stadhuis, waar 1000 kinderen o.l.v. de heer Jan Kuiler het Welkomstlied zongen, waarnaar H. M. ontroerd luisterde. Velen hadden zich reeds Zater dagmorgen vroeg een plaatsje weten te veroveren op de Rou- aansekaai bij de ligplaats van de „Piet Hein". Om even half negen arriveerden de koetsen op de ka de. Een erewacht van de C.O.A.K. stond voor het flatgebouw en zo doende kwam de calèche, die be spannen was met vier paarden, waarop de jockeys in hun rood met goud afgezette costuums wa ren gezeten, enkele tientallen me ters voorbij de „Piet Hein" te staan. Door de erewacht voor het flat gebouw had vrijwel niemand in de gaten, dat Prins Bernhard, een verse anjer in het knoopsgat, van het achterdek van de „Piet Hein" de aankomst van de koetsen ga deslóeg. Kort daarop arriveerde de burgemeester van Middelburg, waarna ook de Commissaris der Koningin verscheen. Beiden gin gen aan boord, waar Prins Bern hard hen begroette. INSPECTIE. Voor de vele honderden was het een mooi ogenblik, toen H. M. en Z. K. H. het jacht verlieten en enkele ogenblikken stil bleven staan, terwijl de kapel der Stoot troepen het Wilhelmus speelde. Langzaam schreed H. M. met de Prins en gevolgd door de Com mandant van de C.O.A.K., maj. J. Potteboom, langs de erewacht naar de koets. Luide toegejuicht ram hel koninklijk paar plaats in de open calèche. Voorop reed een politiemotor, gevolgd door vier ruiters der Rijkspolitie. Daar achter volgden de koetsen met de commissaris van politie, de heer M. A. Reneman, de burgemeester en de Commissaris der Koningin. Voor en achter de open calèche reed een koets met leden van het gevolg. De stoet werd door vier ruiters der Rijkspolitie gesloten. BLOEMEN AANGEBODEN. pe tocht ging over de Dam en door de Korte Delft naar de Lan ge Delft, waar bij het huis van de heel L. M. Helder een deputatie van de Kon, Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" stond opgesteld. Het dag. bestuur, de heren L. A. Schenk, J. P. van 't Hof en L. M. Helder, werd voorgesteld, terwijl namens de vereniging Yvonne Marijke Mazure H. M. bloemen aanbood. Voort ging de tocht over de Markt, door de Lange en Kor te Noordstraat naar het Gasthuis. Op de stoep stonden de tientallen verpleegsters en zaten alle pa tiënten, die zich maar enigszins konden voortbewegen op stoelen. Daar waren verder de voorzitter van de Godshuizen, de heer W. F.. Berdenis van Berlekom en de ge neesheer-directeur, dr L. J. H. Brongers, die aan het koninklijk paar werden voorgesteld. Riet de Graaf, een zestienjarig Middel burgs meisje, dat in het Zieken huis wordt verpleegd, bood H. M. bloemen aan. H. M. vroeg de bei de'heren, of alle patiënten naar buiten waren gebracht, waarop werd geantwoord, dat dit was ge schied voorzover hun gezond heidstoestand dit toeliet. BIJ „KINDERZORG". Via de Nc.rdsingel reed de stoet over dé Veersesingel, waar bij „Kinderzorg" werd halt ge houden en bloemen werden aan geboden. Hier waren Leo Vier- beek en Riesje van Herk de ge lukkigen. Ds A. de Vries en de heer J. v. d. Windt, resp. voor zitter en directeur van „Kinder zorg, werden voorgesteld. De Ko ningin informeerde belangstellend naar de tehuizen, waarover ds de Vries haar inlichtte. Tevens werd het koninklijk paar attent ge maakt op één der pupillen, die De burgemeester van Vlissingen, mr dr B. Kolff, heeft Zaterdagmorgen tijdens het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het Stadhuis de volgende rede uit gesproken: Majesteit en Koninklijke Hoogheid, Het valt niet gemakkelijk in weinig woorden de gevoelens samen te vatten, die raad en burgerij van Vlissingen be zielen, nu Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid op haar reis door Zeeland ook deze stad hebben willen be zoeken en enige tijd op het Stadhuis de gast van Vlissin gen urillen zyn. U hebt nieuwe en oude stadsgedeelten doorkruist, ge deelten, die door de oorlog gespaard zijn gebleven, die verwoest zijn en die in staat van herbouw verkeren. U hebt de jeugd in Kinderstad gezien en de volwassenen op gezocht op de plaats, waar zij hun dagelijkse arbeid ver richten. Tast ik mis, indien ik denk, dat Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid meer zouden willen weten van de omstandigheden, waarin de stad verkeert? Ik durf bijna Vlissingen thans als een gelukkige stad te kenschetsen. Omdat wij practisch gesproken geen werklozen hebben, omdat alles in een staat van herbouw en groei verkeert, omdat na de hevige slagen hier door de oorlog toegebracht wij bemerken, dat wij vooruitgaan, en wij, voor wat aangaat enige belangrijke welvaart brengende instellingen, die Vlissingen na de verwoestingen hadden verlaten, een begin van terugkeer mogen vaststellen; wij beginnen weer grond onder de voeten te krijgen. Ik sprak van een gelukkige stad en sprak van stoffelijke dingen. Toch heb ik ook reden van een gelukkige stad te spreken, omdat wat tot stand komt, in een geest van eendracht tot stand komt, die raad en burgerij bezielt. De wortel daarvan is deels te vinden in het gezamenlijk in de oorlog doorstane leed. Deze geest van eendracht wordt echter vooral gesterkt door het besef, dat wij hierin handelen in de geest van Uwe Majesteit, die sinds haar troonsbestijging reeds her haaldelijk haar volk daartoe heeft aangemaand. Ons* is bekend, welk een grote belangstelling Uwe Koninklijke Hoogheid heeft voor de bloei van nijverheid en handel en hoe ook de Koninklijke Marine U ter harte gaat. Als industrie- en havenstad en als Marinestad in her rijzenis verheugt de Vlissingse burgerij zich daarom des te meer ook Uwe Koninklijke Hoogheid in haar midden te zien. Ik zou in mijn taak tekort schieten, indien ik niet de bijzondere banden vermeldde, die Vlissingen aan het Huis van Oranje verbinden, sinds 'in 1581 Prins Willem de Zwijger Vlissingen en Veere door koop verkreeg. „Modus indissolubilis" stond er op de penningen, die bij gelegen heid van zijn inhuldiging als markies geslagen werden. Inderdaad een onverbrekelijke band was gelegd, die telkens bij de inhuldiging van de nieuwe Prins van Oranje Stadhouder werd verstevigd en waarvan Vlissingen her haaldelijk de vruchten plukte. Ook de laatste anderhalve eeuw bleven de Vorsten uit het Huir van Oranje er naar streven Vlissingen heen te helpen door moeilijke tijdvakken in zijn geschiedenis, het geen helaas enig emalen noodzakelijk was. Ik noem de daad nan Z.M. Koning Willem III, die thans 75 jaar geleden de eerste aansporing gaf tot het stichten van de Kon. Mij. „De Schelde", het prachtige bedrijf, dat nu alleen al te Vlissingen aan niet minder dan 4500 mensen werk geeft. Ik noem ook 's Konings broeder, Prins Hendrik, die in hetzelfde jaar door daadwerkelijke steun de stoot gaf tot de oprichting van de Mij. „Zeeland". Ik noem ten slotte de levendige en zo vaak getoonde liefde en belang stelling van Uw Koninklijke Moeder, die, in Maart 1945, terwijl het Noorden des lands nog niet bevrijd was, onze stad bezocht en op het Bellamypark, omstuwd door de ganse bevolking, de zwaarst getroffenen moed en troost insprak, iets wat bij elk der aanwezigen de diepste indruk heeft achtergelaten. Wij mogen Uw Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid welkom heten in een gebouw, dat reeds in 1786, toen het nog een particulier woonhuis was, door Prins Willem V werd betreden en bewonderd en, later Rijksgebouw gewor den en als het Gouvernementshuis bekend staande, in 1818 door Koning Willem I in vruchtgebruik aan de gemeente werd afgestaan onder het voorbehoud, dat de Koning bij een eventueel verblijf te Vlissingen steeds de nodige app-r- tementen zo voor hem als voor zijn gevolq daarin gereed zal vinden. Misschien mogen wij, in dit voorbehoud, dat Vlissin"en nnii voorrecht beschouwt, een zwakke herinnering zien rirh te inü.™" Prins Willem de Ztoijqer in 1582 voor jaar ntlZZ,het bouwen, het Prinsenhuis. dat 290 weinio zo dZ lÏT °Rging' Zo ja< dan het nog een welkom heten. Majesteit in haar einen wonino Ik wil eindigen met de wens, dat Vlissingen in aoede en kwade dagen met Gods hulp steeds zó mag handelen dat het met recht zal blyken te zijn - en dit versta ik' niet alleen m stoffelijke maar ook in geestelijke zin een parel aan de Kroon van Uwe Majesteit. V voor zeeofficier studeert. Op een vraag van de Prins werd geantwoord, dat het aantal kinderen in de inrichtingen te Middelburg en Serooskerke 200 bedroeg. Door Nederstraat, Breestraat en Verwerijstraat ging de tocht naar het Molenwater. Het lag in de bedoeling om daar de ver schillende verenigingen met vlag gen en vaandels op te stellen. Dit liep echter op niets uit. Alleen het Leger des Heils en de Gym- nastiekver. „Wilhelmina" waren, voorzover wij hebben opgemerkt, aanwezig. Tenslotte ging de tocht via de Herengracht, Seisdam, Achter de Houttuinen en Lange- viele naar de Markt. DE ZANGHULDE. Hier stonden vele honderden met de ongeveer 1000 kinderen, die aan de zanghulde deelnamen. Langzaam maar zeker kwam er deining in de massa, toen men in de Langeviele gejuich vernam en even later reed de koninklijke stoet tot voor het bordes van het Stadhuis. Het koninklijk paar dacht blijkbaar, dat het vanaf het bordes de zanghulde in ontvangst moest nemen, doch dit was niet zo. Beiden begaven zich uit het rijtuig, maar stapten even later lachend weer in. De heer Schenk bood de fraai uitgevoerde tekst aan van het Welkomstlied, ge maakt door de overleden dichter H. den Engelsman en op muziek gezet door de dirigent, de heer Jan Kuiler. Toen kwam het grote ogenblik voor Fientje Kerkhove, want zjj mocht H. M. bloemen aanbieden. De koets bleek een beetje hoog te zijn, maar geen nood, de armen van de heer Helder waren sterk genoeg, om het tienjarig meisje op te tillen, zodat ze II. M. de bloemen kon aanreiken. Het was een alleraardigst ge zicht, die 1000 schoolkinderen, ve len met Oranje strikken en linten in het haar, in de stralende zon opgesteld%oor het Stadhuis. Vlak voor het bordes het koninklijke rijtuig en de rijknechten in hun rode uniformen. Toen viel er een stilte. Het ko ninklijk paar, met de tekst voor zich, was in afwachting; de mu ziek zette in en even later vielen de kinderen in met het „Oranje, zonneglans". Zo nu en dan gleed de blik van H. M. tijdens de zang hulde naar de gevel van het oüde Stadhuis, waarover zij bijzonder verrukt was. Toen de laatste strophen van het „Mijn schildt ende betrouwen" over het oude Marktplein waren verklonken, klaterde het applaus luid op. Ver vel gens werd de heer Kuiler aan H. M. voorgesteld, waarbij de Ko ningin hem dankte voor de voor treffelijke zanghulde, die de kin deren haar hadden bereid. Konin gin Julfena verborg haar ontroe ring bij deze gelegenheid niet en zij zei getroffen te zijn zowel door de woorden als de spontane wijze, waarop de kinderen voor haar hadden gezongen. Kinderstad te Vlissingen officieel gesloten. Klokslag zes uur is Zaterdag middag Kinderstad te Vlissingen officieel gesloten door de voor zitter van de Bond van Buurt verenigingen, de heer G. A. van Druten. Niet minder dan 15.000 personen hebben deze unieke „stad" een bezoek gebracht. Op de plechtigheid van Zaterdag ko men we morgen uitvoerig terug. Zomerkamp 1950 „Vierde Prinsenkind" te Westkapelle sluit op 23 Augustus. I Op Woensdag 23 Augustus zal het Zomerkamp 1950 van de stichting „Het Vierde Prinsen kind" te Westkapelle gesloten worden. Aan deze sluiting gaat een bonte-middag vooraf, welke door de- kinderen wordt verzorgd en die begint om 3 uur. Het lid van G.S. de heer A. Schout, zal de sluiting verrich ten. Bij K.B. is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Middelburg, mr P. W. Meylink, candidaat-notaris te Haarlem (vacature J. L. Hertogs). spon zich. Prins Bernhard en Ko ningin Juliana hadden eens een bezoek gebracht aan Goeree en Overflakkee, waarbij ir van Bee- kom hen mocht voorlichten over de landbouw en de verzilting van de bodem op dit eiland. De Prins had ir van Beekom herkend en vroeg hem naar de stand van de oogst en de gevolgen der Inunda tie. De Prins betuigde zijn tevre denheid over de voortgang van het herstel. Natuurlijk kwam het gesprek ook op de reis naar Ame rika, die ir van Beekom enige tijd geleden heeft ondernomen. HET VERTREK. Opnieuw uitgeleide gedaan door jhr de Casembroot ging het ko ninklijk paar vanuit de Staten zaal naar de ambtswoning van de Commissaris, waar de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer C. M. van den Boogaerde, zijn op wachting maakte, vergezeld van de heert Wats, directeur van de 1'Azote en honorair consul. Klokslag half elf kwam het ko ninklijk paar naar buiten, door de vele omstanders hartelijk toe gejuicht. Zodra H. M. en Z. K. H. in de auto hadden plaats geno men, zette de stoet zich in bewe ging en korte tijd later, na een tocht door nog een deel der stad behoorde het koninklijk bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad weer tot het verleden. Tal van Zeeuwse autoriteiten werden voorgesteld. Een tweede geheel gerestau reerd gebouw is Zaterdagmorgen in .Middelburg in gebruik geno men, n.L de Statenzaal aan de Groenmarkt. De zon wierp haar stralen door de fraaie ramen naar binnen, waar vele autoriteiten het moment verbeidden, waarop zjj zouden worden voorgesteld aan H. M. en Z. K. H. Zacht straalde, ten overvloede haast, het licht van de lampen, waardoor dit alles een Indrukwekkende aanblik bood. Een diepe stilte Hel, toen de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, het koninklijk paar toesprak. Daarna werd die stilte verbro ken door een luid: „Leve de Ko ningin", waarmee allen met een driewerf hoera instemden. Na een korte aarzeling volgde: „Leve de Prins", waarna opnieuw een drie werf hoera weerklonk. Na de tocht over de Nieuwe Burg kwam H. M. bij de Staten zaal aan.' Vanaf de ingang der Statenzaal aan de Groenmarkt tot bij de ambtswoning van de Com missaris stonden aan weerszijden der straat vele padvinders en padvindsters opgesteld, samen een erehaag vormend, waarlangs het koninklijk paar, begeleid door jhr de Casembroot, naar de Staten zaal schreed, ook langs een ere haag van padvindsters. Begroeting. Na aankomst in de hall van de Statenzaal werden opnieuw, thans door de dochter van de Griffier der Staten Aurelia Telle- gen, bloemen aangeboden. De he ren Philipse, Mes, Schout, Hame link en Tellegen begroetten het koninklijk paar, waarna mevr. Philipse, mevr. Schout en mevr. Teilegen aan hen werden voorge steld. In de Statenzaal stonden zij, die zouden worden voorge steld, in rijen aan weerszijden. Aan het einde van de zaal bij de grote schouw vond het voorstel len plaats. De Commissaris der Koningin hield hierna een korte toespraak, waarin hij het een voorrecht noemde, dat de Staten zaal met een koninklijk bezoek in gebruik kon worden genomen. In zijn toespraak herinnerde hij aan het feit, dat Koningin Wilhelmina na haar terugkeer uit Londen in 1945 in Zeeland aan land trad. Tenslotte uitte de Commissaris der Koningin de wens, dat God moge geven, dat de banden tussen Zeeland en Oranje nooit zullen worden verbroken. Kort onderhoud. H. M. wandelde hierna door de erehaag van genodigden naar de uitgang, waarbij zij zich nog enige ogenblikken onderhield met de voorzitter en secretaresse van „Zonneveld", de heer J. C. Mas- sée en mevr. v. d. HaveLucieer en met de t.b.c.-arts W. K. Sehu- ling. Ook met de heer L. P. van Oorschot, wethouder van Vlissin gen, onderhield H. M. zich even. Inmiddels had Prins Bernhard ir C. W. C. van Beekom ontdekt en een genoegelijk onderhoud ont- Met de ganzenveer met gouden pen zette Koningin Juliana haar handtekening in het gastenboek der gemeente Vlissingen. BRUINISSE. Aardappelziekte. Door de landbouwers in Noor delijk Zeeland wordt thans zeer geklaagd over het optreden van aardappelziekte. Deze ziekte neemt op sommige percelen en in sommige rassen zeer ernstige vormen aan. Uitnemende medewerking voor pers en fotografen. Uit de verslagen over het koninklijk bezoek aan onze pro vincie blijkt tnel heel duidelijk, dat alles heeft medegewerkt om de beide dagen tot onvergete lijke te maken. Het weer was prima, de organisatie klopte als een bus en de enorme voorberei dingen, die voor dit bezoek wa ren getroffen, zijn niet tever geefs geweest. Het opgestelde tijdschema kon worden bijgehouden, al kwam tijdens de tocht wel eens een gering tijdsverschil voor. Dit kon dan echter weer worden in gehaald op het verdere gedeelte. Gaarne willen wij onze harte lijke dank betuigen aan alle autoriteiten, die het mogelijk hebben gemaakt, dat de pers op de meest prettige wijze haar werk kon verrichten. In de eer ste plaats geldt die dank de Commissaris der Koningin, die de journalisten en fotografen in alles heeft gekend en toonde te weten wat zij nodig hadden. Overste van Helden van de Rijkspolitie en zijn mannen ston den steeds gereed voor het bie den van alle gewenste service en de heer de Jonge, de direc teur van de Prov. Stoomboot diensten, die voor het vervoer zorgde, heeft journalisten en fo tografen ontvangen op een wij ze, die niet licht zal worden ver geten. Het was aan boord van alle schepen goed te toeven! Dank komt ook toe aan de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen, alsmede die van Zierikzee en Veere, voor de zeer gewaardeerde regeling, die zij voor de pers hadden getroffen. Aan de commissarissen van poli tie uit Middelburg en Vlissingen zijn de journalisten veel dank verschuldigd voor de prettige manier, waarop zij in staat wer den gesteld hun werk te doen. Overweldigende belangstelling voor 't Stadhuis en vuurwerk. Vele duizenden zijn Zaterdag middag en -avond naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen om de verlichting en versiering te bewonderen, om van de muziek te genieten of feest te vieren, of om het gerestaureerde deel van het Stadhuis te bezichtigen, dat van zeven tot half tien voor liet publiek open was. Maar allen waren gekomen om tussen tien en elf uur een groots vuurwerk te zien, dat op de Kanaalweg werd afgestoken. Hoeveel men sen er waren is niet te zeggen, maar tijdens het vuurwerk kon Met ruim één ronde voorsprong heeft J. Mangelaars uit Hooger- heide Zaterdag te Middelburg als amateur, het door de Bon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" uitgeschreven wielercriterium ge wonnen. C. Konings uit Sprundel zegevierde onder de nieuwelingen. Er kon, om het maar kortweg te zeggen „geen mannetje meer bij" langs de route op het Molen water. Ondanks het feit, dat Plu- vius vlak voor de wedstrijd flink wat regen zond, waren er toch duizenden sportliefhebbers getui ge van het, door de heer L. Hel der, bestuurslid van „U.h.V. V.h.V." gegeven, startsein. Er zat direct een hoog tempo in. De-Zeeuwen zaten in het begin steeds bij elkaar. Al spoedig be gon echter tekening in de strijd te komen met Mangelaars als favo riet. Een lelijke val maakte Huijzen uit Ovezande. Hij slipte, viel dwars over de weg en kreeg een pedaal van één der renners tegen het hoofd. Ook Gijzel uit Aarden burg maakte een val en moest de strijd staken. In de 57ste ronde begon Man gelaars er ernst van te maken. Hij liep uit, 4 meter, 10 meter, tot hij in de 65ste ronde een halve minuut vóór lag. Toen er nog 10 ronden te verrijden waren, kreeg het pechduiveltje Damen te pak ken. Het zag er naar uit, dat hij de strijd moest staken. Ham uit Sou burg, eenzaam vechtend op één der achterste plaatsen, sprong toen hij dit zag spontaan van zijn karretje en gaf het fluks aan Da- men. Hij kreeg, een welverdiend applaus voor zijn sportiviteit. Zo kwam het einde. Met bloe men voor Mangelaars, door de heer Helder namens „Uit het Volk" geschonken, met later in de foyer van de Schouwburg, be kers en nog meer bloemen ook voor Konings. Middelburg heeft, na vele jaren, voor het eerst weer een wielercourse gehad. De uitslag luidt: 1. J. Mangelaars, Hoogerheide (A); 2. G. Saelen, Selzate (A); 3. P. Roks, St. Willebrord (A)4. C. Konings, Sprundel (N); 5. L. Da- men, Vlissingen (A); 6. J. Her mus, Oud Gastel (N); 7, H. J. Jansen, Axel (N); 8. F. van Schaik, Middelburg (A)9. W. J. Mouthaan, Vlissingen (A); 10. C. Konings, St. Wiilibrord (N); 11. M. Valentijn, Bosschehoofd (A); 12. M. A. Verhelst, Axel (N)13. C. W. Oosthoek, 's-Heerenhoek (N); 14. M. van Poortvliet, Oud Vossemeer (N); 15. C. Hermans, Hengstdijk (N). De letters tussen haakjes duiden aan of de deelne mers Amateur of Nieuweling zijn. Bij de receptie, die Zaterdag morgen in de Statenzaal werd gehouden, werden aan de Konin gin en de Prins voorgesteld: J M, van Bommel van Vloten, oud-lid van Ged. Staten, Goes; D. Kodde, Zoutelande; C. Boen- oer, Tholen; mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; A. H. S. Stemerding, Souburg; A. S. Wis se, Waarde; C. A. Kaan, Terneu- zenD. W. Llndenbergh, 's Heer Arendskerke; L. P. van Oorschot, Vlissingen; Joh. de Kruijter, Goes; H. Flikweert, Nieuwerkerk; mevrouw E. J. van der Broecke-de Man, Aardenburg; L. F. Dubois, Terneuzen; P. V. M. Vercauteren, Clinge; J. L. I. Bruynzeel, Wissekerke; P. Me- ilefste, Jhr Mr T. A. J. W. Scho- rer, Middelburg; M. pen Boer, Haamstede; A. P. Bil, St. Anna- land; C. de Putter, Axel; A. J. Cambier, Breskens; J. Hommes, Nieuwdorp; D. Dekker, Water landkerkje; E. F. Poppe, Graauw en Langendam; W. P. A. Brou wer, Zierikzee; A. H. Vermeulen, Dreisehor; ir G. P. M. Dlkötter, Terneuzen; D. Immig, Middelburg J. L. Verhagen, Viisingen; A. A. van Eeten, Nieuwerkerk; M. A. v. Keien, Nieuwerkerk; C. Ver donk, 's-Heer Arendskerke, allen leden Prov. Staten. Verder de wnd. bibliothecaris der Prov. Bibliotheek H. Pleters. Middelburg; de directeur van het Prov. Gasbedrijf P. L. Abrahamse te Vl'sslngen; de direeleur der N.V. P.Z.E.M. Ir. T. Mlchielsen. Middelburg; de burgemeesters van 's Heerenhoek, 's H. Arends kerke, Waarde, Borssele, Terneu zen, Vogelwaarde, Graauw en Langendam, Wolphaartsdijk Zuid- zande, IJzendijke, Waterlandkerk je, Krabbendijke, Cadzand en Re- tranchement, Driewegen-EUe- woutsdijk, Heinkenszand, Rilland- Bath, 's-Gravenpolder, 's-H. Abts- kerke, Nisse, Hoek, Wemeldinge, Kattendijke, Zaamslag Ovezande, Sluis; de wnd burgemeester van Aardenburg C. Sturtewaegen; van Hoedekenskerke M. Steyn; van Oudelande D. J. Dees; van Baarland C. J. de Mol. De kapt. luit. ter zee F. J. E. Krips, directeur loodswezen ln 't 6e district, Vlissingen; luit. kol. de Feyter, comm. Nat. Reserve, Goes; de heer Jansen, luit. ter Zee le kl., Commandant van de Maritieme Middelen, Vlissingen A. J. de Mulder, Insp, Belgisch Loodswezen, Vlissingen; ds Odé, Ned. Heiv. prea. en voorz. Prov. Kerkbestuur, Goes; A. A. Lieve- goed, deken en pastoor, Oostburg; R. M. A. Nieveen van Djjkum, deken en pastoor, Goes; dr C. Stam, voorzitter Prov. Synode Geref. Kerken, Goes; H. van Ma- zjjk, voorzitter aid. Zeeland Broe derschap van Notarissen, Sluis; J. A. Pieterse, hoofdinsp. Belastin gen, Goes; mr H. v. d. Beke Cal- lenlels, voorzitter Bestuur der Visserij °P de Zeeuwse Stromen, Middelburg; lr. C. W. C. van Bee kom, Rijkslandbouwconsulent te Krulningen; L. van Dijk, wnd. Rjjkstulnbouwconsulent voor Z. Vlaanderen; Ir. P. R. Bouman, wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsen Vlaanderen; ir. Ubbink, Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken, Gees; ir. A. Franke, Rijkscultuureonsulent, Goes; lr J. van Kooy, Nijverheidsconsulent, Koudekerke; P. Scheele-de Putter bestuurslid Z.L.M., Kapelle; C. van Bellegen, afdeling West Zeeuwsch Vlaanderen, IJzendijke; drs J. J. Knibbe, seer. C.B.T.B., Goes; M. Steyn-Goense, voorz. afd. Zeeland R.K. Diocesane Land- en Tulnbouwbond, Hoede kenskerke; mevr. S. Kostense- Kraak, presidente Bond v. Plat telandsvrouwen, afd. Zeeland, te Kruiningen; mevr. A. Mol, pres. C.B.P.B., afd. Zeeland, Goes; mej. C. Vermue Pd., Kloetlnge; P. J. J. Dekker, voorz. Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, Wemeldin ge; voorz. en secr. Kamer van Koophandel; C. Kuiper, Inspec teur L.O., Goes; ir. J. Ph. van Dalsum, directeur R.H.B.S., Mid delburg; dr J. J. Okker, verte genwoordiger van het district Zeeland v. d. Mij. tot bevordering v. d. Geneeskunst, Middelburg; W. K. Schuling, districts t.b.c.- arts, Middelburg; A. H. v. d. Lee, secr. afd. Zeeland v. d. Ned. Mij. tot Bevordering van Tandheel kunde, Axel; G. Sissingh, Kring commissaris van het Ned. Rode Kruis, Vlissingen; S. J. G. van Leeuwen, Prov. Inspecteur Dienst voor Maatschappelijke Zorg, Mid delburg; Mevr. v. d. Have- Lucier en de heer Massée v. d. Stichting „Zonneveld", Kloetlnge; W. K. Hummelen, voorzitter afd. Zeeland v. d. Bond van Apothe kers, Middelburg; dr G. Wagenaar voorzitter Prov. Gezondheids dienst voor Dieren, Goes; mevr. Batten-Paarlberg, voorzitster U. V.V., Middelburg; mevrouw van Werkum, hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. van Hulsvrou wen, Heinkenszand; mevr. M, C. C. Bos-v. d. Ham, vertegenwoor digster R.K. Vrouwenbond, Goes; J. Marijs, voorzitter C.N.V., Vlis singen; J. Jacobs, vert. K.A.B., Sluiskil; A. C. de Koning, vert. K.A.B., Lewedorp; D. F. P. Hoe gen, bestuurslid Nieuw Walcheren Middelburg; J. P. Maljprs en F. Huson, namens de Stichting 1940 1945, Middelburg; mevr. M. C. Everwijn-Behage, Gew. Com. N. P.G., Middelburg; mej. C. Glas, Distr. Comm. K.J.B., Middelburg; W. J. J. G. Hertoghs, Dlstr. Com. K.J.B., Middelburg; J. J. Mey- boom, districtscomm. N.P.V., te Middelburg; E. Smit, directeur V.V.V., Veere; leden der Federa tiecommissie van Zeeuwse Jour nalisten, t.w. G. Ballintijn, N. J. Karhof, J. J. Tevel en R. v. d. Velde; lr. H. de Lussanet de la Sablonière, Middelburg. men op de Blauwedijk en omge ving „over de hoofden lopen". Slechts zelden zijn na de bevrij ding in Middelburg zovele dui zenden op de been geweest. Direct na het vertrek van het koninklijk paar was hel al druk in. de stad. Drie muziekcorpsen maakten muzikale wandelingen, t.w. het Middelburgs Muziek corps met de band van Acmiies, het Chr. Tamboers- en r-jjper- corps „Juliana" en „Crescenuo Allen namen een andere rouie. Onaangekondigd breek nog een vierde muziekcorps een maïs te maken, n.l. dat van ae btooiaoe- pen uit Den Bosch, mei de leer lingen van de C.O.A.K. In ue gehele stad schalde de muziek en roerden zich de trommen, s Middags was er het Wielercrite rium op het Molenwater en ae bijeenkomst in het Stadhuis. Overweldigend. Toen tegen zevenen „Onda" zich op de Markt verzamelde met de band van „Achilles" was het duidelijk, dat de aankonaigmg, dat het Gothische Stadhuis te be zichtigen zou zijn, ieders aan dacht had getrokken. Om zeven uur stonden naar schatting twee honderd mensen in de rij, toen de deuren opengingen. En zo is het doorgegaan tot hall tien toe. Op sommige momenten stonden er minstens 500 mensen te wach ten. Dank zij een prachtige orga nisatie, waarbij we vooral willen noemen de bodes van het stad huis, de heren Muller, Sigter- mans en Remijn, de mannen van üe brandweer en de politie, ver liep alles ordelijk. Overal ston den brandweer- en politieman nen om het publiek in de rij te houden, zodat men langzaam door de fraaie zalen kon gaan en toch nog tijd had één en ander rustig te bekijken. Iedereen was even opgetogen en verbaasd over hetgeen men te zien kreeg. In middels concerteerde op de Markt „Apollo" uit Domburg o.l.v. da heer P. H. Broerse. Om kwart voor tien maakte „Onda" met de band van „Juliana" een korte fakkeloptocht naar de Blauwe dijk. Schitterend vuurwerk. Duizenden en nog eens duizen den waren voor die tijd naar de Blauwedjjk gegaan. Het was een fantastisch gezicht, deze enorme mensenmassa. Na aankomst van de fakkeloptocht werd het vuur werk afgestoken. Het weer was bijna ideaal. Doordat er echter weinig wind was, bleef de rook, die door verschillende stukken werd ontwikkeld, nogal eens hangen, hetgeen een goed uit zicht wel eens belemmerde. De ene vuurpijl na de andere ging de lucht in, mitrailleurvuur en daverende knallen wisselden elkaar af met fraaie sterrenre gens. De fonteinen spoten weer als vanouds vuur, de telegraaf vloog langs de draad en de mo lens draaiden lustig in 't rond. Eén van de meest amusante stuk ken bleek wel een olifant en een jager. De slurf van de olifant be woog, evenals de staart en de ja ger richtte telkens zijn geweer op het dier, dat iets deed, dat ze ker niet paste tegenover zo'n groot publiek, doch waarmee men zich kostelijk vermaakte! Het slotstuk vormde de beeltenis van Koningin Juliana en Prins Bern hard, een waardig besluit van dit grootse vuurwerk. „Juliana" zorgde op een boot voor de muzikale noot. Tenslotte marcheerde „Onda" weer naar de Markt, waar nog een kort muzikaal programma werd afgewerkt, dat werd beslo ten met het Wilhelmus. Donderdag keerde Sold. J. Snoep behouden uit Indonesië in St. Annaiand terug. Dit is ae laatste militair, die in deze ge meente repatrieert. Ter gelegen heid van zijn thuiskomst hau„en de buurtbewoners de viag uitge stoken, terwijl het muziekgezel schap „Accelerando" des avonds een serenade bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3