TRIOMPHTOGHT DOOR ZUID-BEVELAND Grandioos afscheid te Yerseke O.ZEEU WSGH - VLA ANDEKEN KWAM GOED Vüütt DE DAG Middelburgs Stadhuis over drie jaar voltooid Indrukwekkende momenten te Goes en Kapelle Kort, maar aardig bezoek aan Souburg Beatrix, Irene en Margriet waren aan boord van de „Piet Hein" Fraaie geschenken werden aangeboden umcieel door burgemeester geopeua Maandag 21 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 1 Op Zuid-Beveland was Kruiningen de eerste gemeente, die koninklijk bezoek ontving Zaterdagavond jJ. Aan de steiger van de Prov. Stoombootdiensten maakte burgemeester M. Vogelaar *ijn opwachting en vervolgens reed de stoet langs een deel van de Veerweg het dorp Kruiningen binnen, dat veel werk van de versiering had gemaakt en waar vele honderden mensen de straten vulden. Door het luiden van de klokken had het publiek er al kennis van kunnen nemen, dat H. M. en de Prins Zuid- bevelands grondgebied hadden betreden. Op het marktplein werden de raadsleden voorgesteld en juich ten de schoolkinderen Koningin en Prins geestdriftig toe. Vele verenigingen waren met vlaggen en vaandels opgesteld en de mu ziek vulde de lucht. Jannie Krombeen mocht bloemen aan bieden en drie leuke meiskes, Polderman, Harthoorn en Pol- fliet, allen in Zuidbevelandse dracht, geassisteerd door Pauw Louisse, ook op z'n Bevelaifds, overhandigden een viertal pop pen, ook al in Zuidbevelands costuum, voor de prinsesjes. In snelle vaart (men was ca. 10 minuten op het tijdschema ten achter) reed de autocolonne Kruiningen weer uit, waar op de Rijksweg bij iedere boerderij, bij elk huis en bij iedere zijweg mensen, al of niet met vlaggen zwaaiend, het passeren van de stoet gadesloegen. GOES SPANDE DE KROON. Binnen weinige minuten was de grens der gemeente Goes bereikt. nen, die rond het monument wa ren geschaard, voorgesteld. Dit waren mevr J. Klaaysende Leeuw, mevr. de GrootSiervo- gel, mej. M. J. Corstanje, mej. A. W. van Melle en de heer J. de Graaff. Nadat de Koningin zich nog enkele ogenblikken minzaam met deze mensen had onderhou den, nam zij afscheid van de bur gemeester, en nagewuifd door de velen aan de Markt reed de ko ninklijke auto weg door de Korte Kerkstraat. Op het trottoir van de Ned. Herv. kerk had een groot aantal leden van verschil lende verenigingen plaatsgeno men, terwijl aan de overkant, voor de R.K. kerk een groot aantal schoolkinderen stond opgesteld. Hoewel het bezoek slechts kort duurde en de entourage op de Markt, door de kermis, veel te wensen overliet, mag toch het koninklijk bezoek aan Goes zeer geslaagd heten. Ook de afzetting was voldoen de; daarvoor zorgden behalve de politie, de hulppolitie, de brand- Burgemeester Mr W. C. ten Kate maakte hier zijn opwachting en Eeneens werden voorgesteld irgemeester Mr H. N. Baron himmelpenninck van der Oye «n de raadsleden van Kloetinge. Rietje Jellema, in Bevelands cos tuum, bood een fruitmand aan, tezamen met een zoontje van de burgemeester. Een jongetje de Èlaeij overhandigde nog babbe laars voor de prinsesjes. Toen ging het Goes in. Het is moeilijk uit te maken, waar de meeste mensen stonden tijdens dit koninklijk bezoek, maar het is niet te gewaagd te zeggen, dat Goes, wat de belangstelling in de Straten betreft, de kroon spande. Tijdens de tocht naar de Markt en ook bij het verlaten van de stad was er in de straten en op de pleinen geen decimeter onbe nut. OP DE MARKT. Links voor het bordes van het stadhuis stelde burgemeester Ten Kate, de wethouders, de raads leden en de gemeentesecretaris voor. Het dochtertje van de burge meester, Joekie ten Kate, bood H. M. een theemuts aan, die de vorm had van een Zeeuwse pop. Hierna geleidde de burgemees ter H. M. naar het monument ter herdenking aan de inwoners van Goes, die tijdens de bezetting hun leven offerden. Onderwijl begon het herinneringsklokje te luiden. Nadat H. M. en Z. K. H. een krans gelegd hadden aan de voet van het monument werd een mi nuut stilte in acht genomen. Daarop speelden „Hosanna" en „Euphonia" gezamenlijk het Wil helmus. Dit waren enkele van de meest indrukwekkende en ont roerende momenten van het ge hele koninklijke bezoek aan onze provincie. Vervolgens werden aan H. M. de naaste verwanten der gevalle- Bij het monument voor de ge vallenen te Goes legden de Koningin en de Prins een krans. weer en een aantal burgers, die men op het laatste ogenblik had ingeschakeld, daar de 60 man Rijkspolitie, waarop gerekend was, niet ter plaatse kon zijn i.v.m. het vertrek naar Rotter dam voor ev. hulp bij stakings onlusten. OP DE FRANSE BEGRAAF PLAATS. Voordat de Koningin en de Prins Kapelle zelf bezochten brachten zij een bezoek aan de Franse begraafplaats. Indrukwek kend was hier de plechtigheid. Terwijl onder doodse stilte H. M. en de Prins zich op het kerkhof begaven kwam vanuit de verte, gedragen door een kille avond wind, klokgelui van Kapelle over. Monotoon en donker drong het geluid der klokken door tot de mensen, die zich met het ko ninklijk paar langzaam over de dodenakker begaven naar het grootse monument, opgericht ter nagedachtenis aan de gevallen Franse vrienden. Onder de aan wezigen waren de Franse zaak gelastigde, monsieur O. Manet, Franse familieleden der gevalle nen en de generaal-majoor J. A. A. Sitsen, bevelhebber van het derde militaire gewest. Naast het monument stonden, stram in de hc-uding, ereposten van de Kon. Marechaussée. Nadat H. M. en de Prins en kele ogenblikken in stille aan dacht het monument hadden be keken werd een grote krans ge bracht. Zij namen die over en legden haar neer aan de voet van het monument. Onmiddellijk daarna zette een koor het Franse volkslied in. De wind droeg de klanken weg. omhoog er naar de ver* IN KAPELLE. hmoi ue tijd drong. De konink lijke gasten zochten hun auto weer op en even later werd Ka pelle bereikt, het Zuidbeve landse fruitcentrum. Nu, dat was goed te merken! Rond enkele pa len van de versiering, ipaarbij de stoet stilhield, waren fruitman den aangebracht en burgemees ter H. G. v. Suylekom, die bij de begraafplaats H. M. en de Prins reeds had begroet, stelde hier de raadsleden voor, evenals de heer E. Kant en zijn echtgenote. De heer Kant is drager van de Mil. Willemsorde. Een leuk moment braK aan, toen Lettie v. Suylekom en Jan Schipper, beide peuters in Beve lands costuum, de Koningin twee Oranjelinten «overhandigden, waaraan twee fruitmanden wa ren bevestigd. Die werden daar-, op aangeboden door de, even eens in klederdracht gestoken jongelui P. Flipse uit Schore en J. Moelker uit Biezelinge. Jo Bal kende en Marietje de Jager, ook in Bevelands costuum, overhan digden tenslotte doosjes met prui men voor de prinsesjes. Toen werd in één ruk doorge reden naar Yerseke, het einde van de tocht. Het bezoek aan Souburg duur de kort, maar het was heel aar dig. Aan de grens der gemeente maakte burgemeester A. H. S. Stemerding zijn opwachting. Door de versierde straten, die met honderden blijde mensen ge vuld waren, ging het naar het raadhuis, waarvoor de raad door de burgemeester werd voorge steld. Een groot aantal geschen ken werd daarna aangeboden. Jetty vanftGinkel, het dochtertje van de gemeentesecretaris, bood namens het gemeentebestuur bloemen aan, Berent Stemerding aan de Koningin een foto-album ook namens het gemeentebestuur met opnamen van de overstroom de en herstelde gemeente, Netje Hage, leerlinge van de Juliana- school een foto van de inundatie der gemeente in lijst, Sjaantje Diermanse, leerlinge van de Mar- nixschool, zei daarbij een wensje in dichtvorm op, Ineke Klooster man, leerlinge van de Beatrix- kle^terschool, mocht een door haar zelf vervaardigd geschenk voor Prinses Beatrix aanbieden, waarna Gerda de Smit, leerlinge van de o.l. school bloemen voor de Koningin en de Prins over, handigde. Nelly Adriaanse, Elsje de Vlie ger, Corry Buijs en Beppie Rose- velt, allen leerlingen van de o.l. school, mochten wapenlepeltjes van Souburg geven voor de vier prinsesjes, Ria Bostelaar en Le- nie de Nooijer, eveneens van de o.l. school, een doos Zeeuwse boterbabbelaars en een doos pro fetenbrood en tenslotte Corrie Tange, leerlinge van de school met de Bijbel, een Walcherse pop (Nieuwlandse drecht) voor Prin ses Marijke. Voor het raadhuis stond de gymnastiekvereniging „Astrow" opgesteld, alsmede enkele leden der signaalafd. dezer vereniging. Door een groot deel van Sou burg reed de stoet daarna naar de Oude Vlissingse weg, richting Vlissingen. OM NIMMER TE VERGETEN. Het afscheid, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard van Zeeland hebben genomen aan de haven van Yerseke, was in één woord grandioos. De vele duizenden, die zich in de omgeving van de haven hadden verzameld, zijn Zaterdagavond getuige geweest van een in al zijn eenvoud ontroerend en onvergetelijk moment, toen de Koningin en de Prins zich aan boord van de „Piet Hein" begaven en hun beide oudste dochters, de prinsesjes Beatrix en Irene, hartelijk omhelsden. Dit was de grote ver rassing: om zeven uur waren Beatrix, Irene en Margriet per auto uit Soestdijk gearriveerd om aan boord de komst van vader en moeder af te wachten. Margriet was niet meer te zien, want die sliep rustig. Marijke was nog te klein om mee te komen en mocht bij haar grootmoeder, Prinses Wilhelmina, op Het Loo logeren. Wat waren Beatrix en Irene blij, toen zij hun ouders zagen! Beatrix sprong haar vader spon taan om de hals en gaf hem een klapzoen. Beide prinsesjes begon nen direct honderd uit over de tocht door Zeeland te vragen. En daarover zal ook gisteren, toen de „Piet Hein" over de wateren van de Ooster-Schelde heeft gekruist, veel gepraat zijn. Het was een grote eer, dat in de nijvere vissersplaats Yerseke iet officiële afscheid plaatsvond, niet programma was af, echt en spontaan. In het dorp hingen vele vlaggen. De straten waren ver sierd en de haven baadde in een zee van licht. INSPECTIE NAT. RESERVE. Reeds geruirne tijd, voordat de koninklijke stoet het einde van de triomftocht door het Zeeuwse land naderde, was er, ongeveer 150 meter voor de kop van de haven, een erewacht van het district Zeeland der Nationale Reserve opgestéld van 100 man, alsmede het muziekcorps van de Stoottroepen uit Den Bosch. Na dat aan de Koningin en de Prins waren voorgesteld de burgemees ter, de heer A. C. Willemsen, als mede overste de Feijter, comman dant der Nat. Reserve district Zeeland en overste Stols van het Na Biervliet werd in snelle vaart West-Zeeuwsch-Vaanderen verlaten en was het eerste doel de gemeente Philippine, waar de bevolking een originele versiering had aangebracht in de vorm van houten ruitertjes met bloemen langs de straatzijden. Bij het gemeentehuis stonden de douaniers in het gelid en even verder vond 't voorstellen van de burgemeester, de heer P. J. L. v. Hoek en de raadsleden plaats. Voor de prinsesjes werden acht alleraardigste poppetjes van schelpen aangeboden door mej. A. Everaert en haar verloofde, de heer J. de Kousemaker, terwijl de heer G. Rammeloo fruit aanbood, afkomstig uit de gemeente, die zich de laatste jaren steeds meer op de fruitteelt is gaan toeleggen. Een erepoort aan het eind van de gemeente droeg de woorden: „Wij blijven u trouw". Even voor Driekwart werd stapvoets gere den om de schoolkinderen gele genheid te geven de Koningin en de Prins toch maar goed te zien. Toen ging het naar Sas van Gent, waar meer dan een uur werd vertoefd en waarvan wij in een apart artikel in dit nummer iets vertellen. Na Sas van Gent was West- dorpe aan de beurt. Burgemeester G. H. E. M. v. Waes en de raads leden maakten hier hun opwach ting, Egbert Waes bood bloemen aan en voor de Prins was er een echt Westdorps geschenk, n.l. een mandje met flesjes bier, afkom stig uit de brouwerij van deze ge meente. Zuiddorpe en Koewacht. Ook Zuiddorpe was in feest stemming. Bij aankomst werden 400 duiven losgelaten en voor het eerst tijdens het koninklijk be zoek aan Zeeland vlogen de ser pentines over de koninklijke stoet. Na het voorstellen van bur- r V gemeester M. A. B. Puylaert en de raad bood Ria de Meij bloe men aan en Gerarda Coone bon bons voör de prinsesjes. Koewacht was de volgende plaats, die werd bezocht. Erebo- gen stonden bij de in- en de uit gang van het dorp en voor het gemeentehuis werden burgemees ter G. C. E. M. Dierick en de raadsleden ^voorgesteld. Voor de prinsesjes wérden vier paar leuke klompjes overhandigd, waarop be halve hun namen, ook de datum van het bezoek en het gemeente wapen waren geschilderd. Een dochtertje van de burgemeester en de meisjes Martens, Polspoel en Geerards, de gemeentesecreta ris, mochten die geven. Een poppenwieg. In St. Jansteen speelde de R.K. Muziekver. van de Heikant, toen de koninklijke stoet binnenreed. Na het voorstellen van burge meester P. H. Geirnaerdt en de raad werd een origineel cadeau voor de prinsesjes overhandigd, n.l. een fraaie poppenwieg met pop, vervaardigd met grond stoffen, die vele industrieën van St. Jansteen hadden geschonken. Dat geschiedde door Maria Dob- belaere en Gusta van Loy, nadat Irene Martina bloemen had aan geboden. Vlak voor het vertrek werden 400 duiven losgelaten en toen de stoet zich in beweging zette, zong de zangvereniging „St. Caecilia" „Waar de blanke top der duinen", waarvan wij niet be grepen, waarom juist dit lied werd gezongen! Groot feest in Hulst. Hulst vierde twee dagen feest ter ere van het koninklijk bezoek. De bevolking had het prima voor elkaar. De versiering was hier buitengewoon goed verzorgd. Kos ten noch moeite waren gespaard. Het stemmige marktplein met de eeuwenoude bomen was, evenals de muziektent, met honderden electrische lampjes versierd. Vlak bij het stadhuis werd burgemees ter B. A. Th. M. Truffino voor gesteld met de raad en ook een aantal Belgische burgemeesters, n.l. die van St. Niklaas, Stekene, Lokeren en Kemseke, alsmede de Arrondissementscommissaris van St. Niklaas en Dendermonde. Peuters in het wit hadden een plaatsje gekregen aan de kanten van de straat en een groot aantal cadeaux moesten Koningin en Prins in ontvangst nemen. Pia Zaterdagmiddag is in aanwezigheid van tal van genodigden, o.w. de vroegere minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, een plechtige bijeenkomst gehouden in de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg. Di een rede, die burgemeester Mr Dr N. Bolkcstein daarbij heeft gehouden, verklaarde hij, dat het gemeentehuis een huis is voor de gehele gemeente. Daarom zal op geregelde tijden het Stadhuis voor het publiek ter bezichtiging worden opengesteld. Verder werd medegedeeld, dat over drie jaar het gehele Stad huis zal zijn afgebouwd. De woning van de concierge zal binnen kort door de bode, de heer J. W. Sigtermans, worden betrokken, de raadszaal wordt bij de eerstvolgende raadszitting ingewijd en vermoedelijk zal reeds deze week een paartje in de nieuwe trouwkamer in de echt worden verbonden. Verschillende spre kers boden geschenken aan en de heer Neher bracht posthume hulde aan wijlen burgemeester Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essen- burg, die zoveel tot de restauratie heeft bijgedragen. Ook oud burgemeester Fernliout maakte deze bijeenkomst mee. De burgemeester herinnerde eerst aan de grote gebeurtenis van Vrijdagavond. Hij noemde deze dag van groot gewicht voor hen, die lange tijd aan de res tauratie werkten. De burgemees ter wilde geen historisch over zicht geven van het Stadhuis en deelde alleen mede, dat het ge bouw een duidelijk voorbeeld is van Gothiek en één van de wei nige wereldlijke gebouwen van deze stijl. De bouw begon in 1452. Later werd in klassieke stijl een gedeelte aangebouwd. Dit is in de oorlog geheel vernield en daarvoor in de plaats verrijst thans een modern bouwwerk, aangepast aan de gothische stijl. DE INRICHTING. Mr Bolkestein herinnerde aan de veie plannen genummerd A t.m. S die werden ingediend en hoe dit laatste tot uitvoering wordt gebracht. Vervolgens gaf hij een opsomming van het inte rieur en zei, dat hopelijk het ge hele complex voorjaar 1953 ge reed zal zijn. Dan zullen ook de secretarie, sociale zaken en het ontvangkantoor hierheen verhui zen. Hij bracht dank aan de autoriteiten van Rijk en Provin cie en hulde aan zijn voorgan gers, de wethouders, raadsleden en administratief personeel. Ook de architect, zijn medewerkers en de aannemers met hun per soneel werd dank gebracht. TERUGBLIK. Vervolgens herinnerde Mr Bol kestein aan de grote verslagen heid in 1940 na de verwoesting van het Stadhuis, waaruit bleek, hoe geliefd het Stadhuis in het gehele land was. Van alle zijden stroomden geschenken van par ticulieren en organisaties toe. Die allen, bekenden en onbekenden, dankte hij daarvoor. Bovendien werd dank gebracht aan freule de Jonge voor de verzorging der iftrichting. De burgemeester be sloot met de wens, dat vele jonge mensen, die in dit gebouw trou wen, er hun geluk zullen vin den; dat de raad en B. en W. vele besluiten zullen mogen ne men in het belang van de stad en dat bij feestelijke gebeurte nissen het gemeentebestuur de burgerij zal kunnen ontvangen in de Burgerzaal, terwijl vele congressisten daar eveneens door het gemeentebestuur zullen wor den welkom geheten, waardoor men de gehele wereld zal laten zien, wat deze Nederlandse stad bezit. Zo zal dit gebouw", aldus Mr Bolkestein, „over enige tijd weer het Stadhuis van Middel burg zijn." GESCHENK DER BURGERIJ. Als voorzitter van het Comité Burgerij bood Mr Th. Portheine het geschenk der burgerij aan. Ook hij herinnerde aan de ge beurtenissen op 17 Mei 1940. Mr Portheine gaf uiting aan de dank baarheid voor deze restauratie en herinnerde aan wijlen Jhr Sand berg, die het zich tot een deel van zijn levenswerk had gesteld deze restauratie te doen uitvoe ren. Truffino bood bloemen aan, Ben ny Warnier een schilderij van de Koningin in Hulster klederdracht naar een foto, 20 jaar geleden ge nomen. Ook voor de prinsesjes was er iets moois, n.l. voor elk een zilveren Hulster blaadje met hun naam erop. Bij de grote stadspoort, die de stoet bij het vertrek uit Hulst doorreed, stond de harmonie „De Volharding" te spelen en een erewacht van pad vinders vormde een waardig uit geleide. Hontenisse. Hontenisse was de laatste ge meente in O.-Z.-Vlaanderen, die bezoek kreeg. Onderweg werd bij Terhole en Kuitaart, waar school kinderen stonden, langzamer ge reden, Voor het gemeentehuis te Kloosterzande werd burgemeester C. J. v. Hootegem voorgesteld, met de raad. Hermine Baert en Cécile Stael boden bloemen aan en Anneke Colot d'Escury een bierspel (een oud Zeeuwsvlaams spel) voor de prinsesjes. Hier werden ook voorgesteld de pach ters van het Kroondomein. De oudste pachter, de heer J. Egger- mont, overhandigde de Koningin een schitterend antiek Zeeuws bloedkoralen halssnoer met gou den sluiting. De 100-jarige Hand- boogsehutterij „Willem Teil" stond opgesteld en de voorzitter, de heer Buijsrogge, werd ook voorgesteld. Binnen enkele minuten was Perkpolder bereikt. De „Prins Hendrik" lag gereed om de ko ninklijke stoet aan boord te ne-y men. Twintig minuten later lag het schip aan de Zuidbevelandse wal. Zeeuws Zaterdagmiddagelftal met 52 door Utrecht geklopt. De grote wedstrijd tussen de beide finalisten van het Natio nale Bondentournooi tussen het district Utrecht en het Zeeuwse elftal van Zaterdagvoetballers is op een teleurstelling voor de Zeeuwen uitgelopen. Met een 52 nederlaag hebben ze het on derspit gedolven. De gehele Zeeuwse ploeg, die met de opdracht tot het stopper- spilsysteem het veld betrad, heeft gefaald en het mocht niet meer baten toen men in de tweede helft deze tactiek liet varen, de achterstand op te halen. De doelpunten van Utrecht werden gemaakt door Kerse boom 4 stuks en door Eskes. Die van Zeeland door De Kok en La Grand. Overvloed van copie noopte ons het verslag van deze wed strijd te laten overstaan tot mor gen. DE BILT ZEGT*. Warm en aanvankelijk zonnig weer, maar later weer toenemen de bewolking met een kans op onweer. Matige tot vriy krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Directoraat uit Den Haag, werd naar de haven gewandeld, waar de „Piet Hein" gemeerd lag met aan boord een wuivende Beatrix en Irene. Maar nog gingen de Koningin en de Prins niet aan boord. Want de raadsleden van Yerseke moes ten nog worden voorgesteld en er moest afscheid worden genomen van de diverse autoriteiten. Op buitengewoon hartelijke wijze dankte de Koningin de Commis saris der Koningin en de com mandant der Rijkspolitie, overste G. H. V. Helden, voor hun goede Prins Bernhanl. Terwijl „Mozart" GESCHENKEN. Toen volgde nog de aanbieding van een vaatje oesters aan de Prins door Ans Ossewaarde en Gretiia Kiviet en van een doos met kreeften aan de Koningin door Wilhelmina Juliana Beatrix Irene Sinke en Huib Zwemer. Voordien had Willy Willemsen de Koningin bloemen aangeboden. Een buitengewoon aardig mo ment was het, toen twee in het wit geklede meisjes, Mina van Stee en Sannie Steketee, aan boord van de „Piet Hein" stapten met cadeautjes voor de prinsesjes. Mina mocht Prinses Beatrix een doos met marsepeinen kreeften geven en Sannie Prinses Irene een vaatje chocolade oesters. De prin sesjes glunderden en Mina en Sannie niet minder! DE „PIET HEIN" KOMT LOS, Toen kwam het grote ogenblik. Het was precies elf minuten over aelit, toen Koningin Juliana zich aan boord begaf. Daarna volgde mevrouw Verbrugge en tenslotte zorgen. Ook de burgemeester had woorden van dank in ontvangst te nemen. marsmuziek ten gehore braelit en de enorme mensenmassa als met één stem juichte kwam het jaclit Beatrix en Irene zien in gespan nen verwachting uit naar de komst van vader en moeder op de „Piet Hein" te Yerseke. De voorzitter zei, dat men van het geld, dat is binnengekomen van zakenlieden, bedrijven en vele inwoners, een kroon en een vloerkleed voor de trouwkamer had aangeschaft. De kroon hangt er reeds, doch het vloerkleed is nog niet gereed. ANDERE GESCHENKEN. Als voorzitter van de afd. Zee land van de Ver. van Ned. Ge meenten sprak Mr Dr A. J. J. M. Mes. Hij bood een zilveren inkt- stel aan als bewijs der verbon denheid van de Zeeuwse gemeen ten met Middelburg. Namens het Prov. Bestuur sprak de wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, de wens uit dat er hier veel wijze raadsbesluiten zullen worden genomen, die de critiek van het Prov. Bestuur kunnen doorstaan. De gemeente-secretaris, de heer J. Ph. Koene, zei, dat het gemeentepersoneel na de ramp een spaarfonds had gesticht om bij de weder ingebruikneming 'n geschenk aan te bieden. De keu ze was gevallen op een versie ring in de raadszaal, zodat nu boven de zetels van B. en W. het wapen van Middelburg prijkt en de zin: „Wie zal 't maecken, dat niemand 't kan laecken". Voor het archief werd hetzelf de in leer aangeboden, met in boekvorm de namen van de schenkers. Vervolgens sprak de architect, Ir A. v. d. Steur, die zei, dat het hem een vreugde was in dit gebouw te werken en dat allen, die er aan gewerkt heb ben, dit met liefde en toewijding deden. Bij de restauratie ging 't om het behouden van de sfeer. HULDE. Hierna sprak de heer M. Fern- hout, tot 1939 burgemeester van Middelburg. Hij bracht hulde aan zijn opvolgers. De heer Fernhout zei, zich .volledig te kunnen ver plaatsen in de gevoelens der Middelburgers. Hij herinnerde er aan, hoe hij met de wethouders Boasson en Onderdijk voor de oorlog had gewerkt aan een plan tot inwendige verbouwing en hoe reeds contact met Monumenten zorg was opgenomen. De hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volks huisvesting, de heer M. D. A. Glerum, gaf uiting aan zijn vol doening over het gereedkomen van dit deel. Hij prees vooral de rol, die wijlen Jhr Sandberg bij de restauratie heeft gespeeld. Tenslotte hield de heer Neher een korte rede, waarin hij ver telde, hoe na de bevrijding bur gemeester Sandberg kwam plei ten voor een deel van het bouw- vermogen voor het Stadhuis. „Ik was het in m'n hart met hem eens", aldus spr., „maar het kon alleen, wanneer het 'van het bouwvolume werd afgetrokken." Hierover moest de raad beslissen om precies kwart over aeht los van de wal. Eerst begaf het koninklijk gezin zich nog even naar de achter plecht. Daar bleven Beatrix en Irene met gespannen aandacht naar de mensen op de wal staan kijken. De Koningin en de Prins wandelden naar de zijgang om nog een paar laatste woorden te wisselen met de Commissaris der Koningin aan de wal. Langzaam kwam er beweging in het jacht. Het gejuicli kende geen grenzen. Eerst een driewerf hoera op de Koningin, toen op de Prins en tenslotte op de prinses jes, die, ietwat verlegen om zo veel belangstelling, na een kleine aarzeling terugwuifden. Uniek was het schouwspel, dat toen volgde. De afstand tüssen wal en schip werd langzamerhand groter en daar voer de „Piet Hein" steeds verder, aan beide' zijden omgeven door de schitte rend gepavoiseerde vissersschepen van Yerseke, alle liggend met de voorsteven naar het midden van de haven. Voor de laatste maal flitsten de lampen van de foto grafen, nog enkele ogenblikken werd naar het jacht gewuifd en toen stoomde de „Piet Hein" in da nu snel vallende avond de haven uit. Polderhuis te Middelburg over twee maanden in gebruik. Het dag. bestuur van de Pol der Walcheren ziet zich genood zaakt om voor het in aanbouw zijnde Polderhuis te Middelburg een verhoging van het crediet van f 400.000 met f 25.000 te vra gen. In het voorstel wordt ge zegd, dat mag worden verwacht, dat de officiële opening over on geveer twee maanden zal kun nen plaats vinden. Daar verschil lende posten hoger zijn uitgeval len dan was begroot, is een aan vullend crediet noodzakelijk ge worden. In een omstreeks half Juli gemaakte berekening blijkt, dat men f395.000 nodig heeft, waardoor slechts f 5000 voor de inrichting en meubilering zou overschieten. Het voor meubilering en stof fering benodigde bedrag wordt geraamd op f 20 f 25.000. Daar ook de officiële opening die vanwege de financiële po sitie van de Polder een sober ka rakter zal krijgen een bedrag vergt, wordt voorgesteld het cre diet tot f425.000 te verhogen. en korte tijd later kwam de bur gemeester terug met het besluit, dat de restauratie op de eerste plaats moest komen. Hij zei, dat hij geen spijt had, de beslissing daarna' te hebben genomen. Zo werd het centrum an het ge meentelijk hart herbouwd en de heer Neher had diep respect voor 4e inwoners van Middelburg, die daardoor langer op woningen moesten wachten. Hierna bezichtigde men hel ge bouw en werden verversingen aangeboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2