ZEELAND HULDIGDE KONINGIN EN PRINS op indrukwekkende wijze Tweede dag was één aaneen schakeling van hoogtepunten Koningin, ereburgeres van Kinderstad Prins inspecteerde „Zeelands Glorie" te Sclioondijke Securitglas uit Sas van Gent bleek onbreekbaar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Luisterend naar de aubade Uitgebreid bezoek aan Scheldebedrljf Postduiven voor de Prinsesjes „Maar dat is een gewéldige reclame I" Kuniuqiti clanM de Zeeuw-en Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1641 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 21 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.34 u., onder 19.51 u. Maan op 17.19 u., onder 23.37 u. Hoogwater Dinsdag 22 Aug. 1950: Vlissingen: 8.19 u. 1.77 m.,' 20.57 u. 1.72 m. Terneuzen: 8.48 u. 1.96 m., 21.23 u. 1.92 m. Wemeldinge: 9.50 u. 1.61 m., 22.25 u. 1.54 m. Zierikzee: 9.30 u. 1.44 m., 22.08 u. 1.36 m. De tweede dag van het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Zeelanffc brachten, was bijkans nóg meer dan Vrijdag, één doorlopende huldiging, döor het Zeeuw se volk de koninklijke gasten bereid. Waar de koninklijke auto ook reed, in steden, dorpen, gehuchten of langs de wegen, overal was de belangstelling overweldigend. Op buitengewoon hartelijke wijze heeft Zee land zijn Oranjeliefde getoond en dit bezoek heeft, gelijk zij zelf verklaarde, zeer diepe in drukken bij de Koningin achtergelaten. De Koningin was Zaterdag gekleed in een hemelsblauwe japon met een lichtbruin bontje er overheen. Zij droeg een hoed van dezelfde kleur als de japon. De Prins was weer gekleed in een zwart costuum met gestreepte broek. Het is enigszins gewaagd van hoogtepunten te spreken. Want het was Zaterdag eigen lijk een aaneenschakeling van hoogtepunten. De ene gemeente had meer werk gemaakt van het bezoek dan de andere,maar in het algemeen was het een eerlijke wedijver, wie het beste voor de dag kwam. In Middelburg, Vlissingen en Goes was de hulde massaal. In Zeeuwsch-Vlaanderen droeg het bezoek dat echt-gezellige karakter, dat de Zeeuwsch-VIaming eigen is. In drukwekkend waren de plechtigheden in Goes en op de Franse begraafplaats te Kapelle. Grandioos was het afscheid, dat Yerseke van de koninklijke gasten nam. Zeer voorspoedig is de tocht verlopen. De organisatie was perfect. Slechts éénmaal was er een korte stoornis, waarvan de Koningin en de Prins zelf niets hebben gemerkt, toen een wagen uit het gevolg een lekke band kreeg. Het euvel was binnen vijf minuten ver holpen, toen de Wegenwacht de band verwisselde. Hoeveel foto's Zaterdag zijn gemaakt is niet te zeggen. Het leek soms wel, alsof iedere Zeeuw een fototoestel bezit. De fotozaken zullen de komende dagen druk werk hebben met het ontwikkelen van de vele duizenden kiekjes, die gemaakt werden. Koningin Juliana is Zaterdagmorgen door de burgemeester van Kinderstad te Vlissingen, de jonge heer Peter Bikker, mededeling gedaan van haar benoeming tot ere-burgeres van deze stad. Peter overhandigde Hare Majesteit als bewijs daarvan een keurige oorkonde en sprak een rede uit, die de burgers en burgeressen van Kinderstad door grote luidsprekers konden horen en waarin hij mededeling deed van dit besluit, dat de gemeenteraad met algemene stemmen had genomen. Peter besloot zijn toespraak met een „leve de Koningin!" en daarop volgde een daverend drie- Werf hoera als teken van instem ming met deze beslissing door de honderden jongens en meisjes. De Koningin en de Prins onder hielden zich geruime tijd met de jonge burgemeester, de wethou ders en de commissaris van po litie en zij hadden veel schik in het geval. Heel belangstellend be keken zij de oorkonde, terwijl over de boulevardmuur, die aan één kant de grens van Kinder stad vormt, duizenden het leuke schouwspel volgden en op het bordes van het gemeentehuis een „trouwplechtigheid,, plaats vond. Nog was het feest niet ten ein de. Want vriendelijk werd H. M. verzocht haar handtekening te willen plaatsen op een aantal kaarten, van het speciale stempel van het postkantoor uit Kinder stad voorzien. Als een waardevol souvenir zuilen Vlissingse jongens deze kaart hun leven lang bewa ren. De koninklijke stoet was Kin- 'derstad binnengereden door de grote poort, waarachter zich als een erewacht jongens in keurige witte pakjes hadden opgesteld. Tijdens het bezoek voerden op het grote midden-podium meisjes volksdansen uit. NAAR „DE SCHELDE". Dit bezoek was niet het enige hoogtepunt van het Vlissingse programma voor het koninklijk bezoek.'Want na Kinderstad viel de N.V, Kon. Mij. „De Schelde" de eer te beurt de koninklijke gas ten te mogen ontvangen. Het was het eerste bezoek, dat de Konin gin en de Prins aan een Zeeuwse onderneming brachten en tevens de eerste maai, dat een bedrijf geheel per auto werd bezocht. Voor het hoofdkantoor van „De Schelde" werden de directeu ren, de heren A. Smit, J. W. Hup- kes en ir H. W. van Tijen aan H. M. en de Prins voorgesteld. Maria Smit bood de Koningin M-inmen aan. Door de hoofdpoort van het grootste Vlissingse bedrijf reed de koninklijke stoet de ter reinen op onder een fraaie ere poort met het koninklijke wapen door. De route over het terrein was zó uitgestippeld, dat prac- tisch alle afdelingen bezocht kon den worden. Langs de gehele route stonden de ettelijke duizen den arbeiders en beambten van „De Schelde" opgesteld. Niet al leen werd over de open terreinen gereden, maar ook de grote hal len kregen een beurt. Vlak langs het vlaggeschip der Franse koop vaardij, de „Colombie", reden de auto's en ook langs één der in aanbouw zijnde Argentijnse sche pen, alsmede twee loodsschepen. Dit zeer uitvoerige bezoek aan het voor Zeeland zo belangrijke bedrijf maakte een diepe indruk op de vorstelijke personen en het was een zeer geslaagd onderdeel van het bezoek aan Vlissingen. DE RONDRIT. De rondrit door een groot deel van de stad werd een niet minder groot succes. Talrijke straten wa ren versierd en overal was de pu blieke belangstelling groot. Bur gemeester mr B. Kolff had aan de grens der gemeente tussen Oost-Souburg en Vlissingen op de Oude Vlissingse weg de Koningin en de Prins opgewacht. Heel Ha vendorp was uitgelopen om de auto-karavaan te zien op weg naar de stad. Na een groot deel van Vlissingen (w.o. nieuwe ar beiderswijken) te hebben door kruist werd gestopt voor „Bethes- da". Voor het grote toegangshek stonden de verpleegsters opgesteld en één van hen, zuster Steketee, mocht H. M. bloemen aanbieden. De patiënten hadden zoveel mo gelijk voor de ramen een plaats je gevonden en bij het hek lagen enkele patiënten in bedden, die door de Koningin hartelijk wer den toegeknikt. Op de brink van de Ned, Herv. Kerk te Schoondijke werden H. M. bloemen en zakdoekjes voor de prinsesjes aangeboden. De volgende onderbreking van de tocht was bij de Gevangenpoort op de boulevard, waar namens de padvindsters Jettie Kamermans de Koningin bloemen overhandig de. Nog tweemaal werd stil ge houden, voordat de stoet Kinder stad bereikte, n.I. voor de gebou wen van het Belgische en van het Nederi. Loodswezen. Daarvóór stonden de loodsen in de houding. Nadat de commandanten waren voorgesteld, volgde aanbieding van bloemen. Voor het Belgische Loodswezen mocht Nicole de Bruijckere dat doen en voor het Nederlandse Loodswezen Beppie de Poorte. Langs het standbeeld van de Ruyter werd de boulevard verlaten en reed men over het Bellamypark de oude stad in. Voor de toegangsstraat was een groot oranje spandoek opgehan gen met de woorden „Welkom in onze oude buurt". IN HET STADHUIS. Na het bezoek aan „De Schel de" werd naar het Stadhuis gere den. Veertien man van de Reser ve Grensbewaking en twee ere- posten der Kon. Maréch. stonden aan de bordeszijden opgesteld op de trap, toen de koninklijke gas ten over een fraaie donkerrode loper het gebouw betraden en zich onmiddellijk naar de eerste verdieping begaven, waar zij zich eerst in de wethouderskamer on derhielden met B. en W. In de burgemeesterskamer hadden zich enige heren verzameld, die later aan de Koningin en de Prins wer den voorgesteld. Het waren de drie Seheldedirecteuren, mevr. wed. J. v. d. JagtStofkoper, ds J. C. Sickesz, pastoor C. A. Ouwendijk, ir A. Wiebes, J. L. v. Vreezen, C. Ouwehand, P. Kas, F. J. Mijs en het dag bestuur van de Bond van Buurtverenigingen. Na het voorstellen hield de bur gemeester een toespraak, die el ders in dit nummer is afgedrukt, Onmiddellijk daarop werd de Ko ningin een verkleind model van een Vlissingse hoogaarts, de VI. 17, een fraai kunstwerk uit hout gesneden, aangeboden door het dochtertje van de vervaardiger, de heer Frans de Muynck. HANDTEKENINGEN. In de burgemeesterskamer zet ten H. M. en de Prins vervolgens in het gastenboek der gemeente hun handtekeningen. Zij deden dit met de ganzenveer met gou den pen, waarmede Koningin Em ma en Koningin Wilhelmina in 1894 bij de verplaatsing van het standbeeld van de Ruyter de hier op betrekking hebbende oorkonde ondertekenden. Deze oorkonde was in de kamer aanwezig, even als een gedenkboek van de inhul diging van Prins Willem IV als Erfhéer van Vlissingen in 1751. Interessant waren de penningen, die hier lagen en die geslagen werden bij de inhuldiging als Markies (later Erfheer) van Vlis singen van de Prinsen Maurits (1590), Willem IV (1751) en Wil lem V (1766). AANTREKKELIJK MENU. Na deze officiële zaken werd aan wat meer prozaïsche, maar daarom niet minder belangrijke zaken aandacht besteed, n.I. aan de lunch, die gebruikt werd in de voor dit doel fraai ingerichte raadszaal. Het menu zag er aan trekkelijk uit, want op de luxe kaarten stond gedrukt: garnalen soep, koude Rijnzaim Chablis 1945, kreeft in gelei, ham met asperges, kippenpastei en tot slot fruit-saiade. Om ruim één uur kwam het koninklijk paar naar bulten. „Ons Genoegen", het koninklijke mu ziekcorps, dat Vlissingen thans bezit, stond tegenover het Stad huis opgesteld en zette onmiddel lijk het Wilhelmus ln. Daarna werden directeur en dagelijks be stuur van dit corps aan de Konin gin en de Prins voorgesteld en van deze gelegenheid werd ge- Vele Bressiaanders hadden zich in de buurt van de ponton van de Prov. Stoombootdiensten verza meld om getuige te zjjn van het moment, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard zich Zaterdag middag op Zeeuwsvlaams grond gebied zouden begeven. Bij de pont werd niet stilgehouden, maar onmiddellijk werd doorgereden naar het Spuiplein, waar burge meester J. A. Eekhoüt en de raadsleden werden voorgesteld en waar, bij de mooiste erepoort, de schoolkinderen, met vlaggetjes gewapend, met ongeduld de aan komst van de hoge gasten ver beidden. Twee meisjes mochten bloemen aanbieden en snoep voor de prinsesjes, vervaardigd door de Breskense industrie. Door de feestelijk versierde dorpstraat ging het vervolgens naar de Rijksweg, waar aan de grens der gemeente Groede, bij „Buitenlust", werd stilgehouden, om gelegenheid te geven tot het voorstellen van burgemeester J. E. Everaars en de raad, Jozien Brakman en het meisje Govaert boden bloemen aan en de Nederlandse kampioen van de postduivenwedstrijden, de heer Dusarduijn, deelde mede, dat aan de vier prinsesjes eik een post duif zal worden aangeboden, zo dra de duiven oud genoeg zijn. Voordat de stoet vertrok werd een groot aantal postduiven losgela ten, een alleraardigst gezicht. Uitgebreid programma in Schoondijke. Schoondijke was het volgende doei. Hier was een uitgebreid pro gramma in elkaar gezet en ver lieten de Koningin en de Prins enige tijd de auto. Bij het binnen rijden der gemeente luidden de klokken en op de brink van de Ned. Herv. kerk begroette bur gemeester F. A. v. Rosevelt de koninklijke gasten. Ongeveer 80 man van de Kon. Maréchaussée in groot tenue stond aangetreden, en presenteerde 't geweer. Na een korte inspectie door H. M. moch ten Ineke Lutetjn, Sarie Lako, Saartje Verhage en Ineke Spie renburg, bloemen aanbieden. Jo Riemens overhandigde namens de leerlingen der iandbouwhuishoud- school door dezen gemaakte zak doekjes met de namen der vier prinsesjes erop geborduurd. Terwijl „Oefening Kweekt Kunst" vrolijke muziek ten gehore bracht, begon daarna een andere inspectie, nu speciaal door de Prins, van „Zeelands glorie", n.I. een 33-tal stamboekpaarden. Stoer stonden deze stuk voor stuk uit de beste Zeeuwse stallen af komstige paarden, de eigenaar of bruik gemaakt om H. M. harte lijk dank te brengen voor de on derscheiding met het praedieaat „koninklijk", dat „Ons Genoegen" onlangs werd verleend. Toen werd ingestapt en na een rit door een deel der stad (bij St. Joseph werden nog bloemen aan geboden), ging het naar de stei ger van de Prov, Stoombootdien sten, waar de „Koningin Juliana" reeds onder stoom lag. Niet zodra was de autofile aan boord of het schip voer weg. De tocht naar Breskens was begonnen. De ge hele tocht zijn de Koningin en de Prins in de stuurhut geweest, waar enkele fotografen plaatjes mochten maken. verzorger naast zich, op twee rijen en zij werden één voor één door de Prins met kennersblik ge taxeerd. Voordat de paarden werden be zichtigd waren de voorzitter van de afd. Zeeland van Het Neder landse Trekpaard, de heer A. F. J. Aernoudts, aismede het bestuur van de afd. Zeeuwsch Vlaanderen en de voorzitter der landelijke vereniging, jhr v. Vredenburgh, aan H. M. en de Prins voorgesteld. Tijdens het bezoek aan Schoon dijke werden enige postduiven losgelaten. Naar Hoofdplaat. Via een ereboog in de Kerse laan reed de stoet Hoofdplaat bin nen. Voor het gemeentehuis vond hier het voorstellen van burge meester J. F. C. Temmerman en de raadsleden plaats, waarna de 16-j. dochter van de burgemees ter, Cécile, bloemen aanbood aan de Koningin. Hoofdplaat was aar dig versierd en de schoolkinderen waren allen van vlaggetjes voor zien, terwijl op de molen aan het begin van het dorp niet minder dan zeven grote vlaggen een spre kend welkom vormden. Biervliet, Op het Marktplein van Bier vliet werd burgemeester A. P. Kostense voorgesteld en de raad. De driejarige Liesje Kostense overhandigde een bouquet orchi deeën en de koninklijke gasten ontvingen ook een album met foto's van de gerestaureerde Ned. Herv. kerk en van de daarin aan gebrachte gebrandschilderde ra men. Heel Biervliet was uitge lopen en van de versiering was veel werk gemaakt. Het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard Zater dagmiddag aan Sas van Gent hebben gebracht, droeg een bijzon der karakter. Want behalve het traditionele voorstellen bezoch ten zij het bedrijf van de N.V. Spiegeiglasfabrick en geruime tijd vertoefden zij in de grote fabriekshallen, waar de Koningin werd voorgelicht door de technisch directeur, Ir C. A. L. Horst- mann en de PrinsAjoor de zakelijke directeur, de heer Vallé. Ijjk en merkte op: „Ais ik erop ga staan breekt het vast!" „Probeert U het maar, Majesteit!" ant woordde ir Horstmann. En ter- Enorm druk was liet in dit Oost Zeeuwsvlaamse stadje, toen de koninklijke stoet binnenreed. Voor het stadhuis maakte burgemees ter R, A. J. den Boer zijn opwach ting en werden de raadsleden voorgesteld. Kees den Boer bood bloemen aan en de meisjes de Grof en Acke Zeeuwse boterbab- belaars. Direct werd naar de Spiegel- glasfabriek gereden, waar in de ontvangkamer de beide directeu ren, aismede ir C. de Bel hun op wachting maakten. Hier werd ook voorgesteld de Franse zaakgelas tigde monsieur O. Manet en Ba ron Mely d'Oissel, pres.-commis- saris en dir.-generaal van de „Compagnie de Saint Sobain" te Parijs, alsmede vijf leden der per soneelsvereniging, Nadat de thee was gebruikt, begon de rondlei ding door het bedrijf. De rondleiding. Tal van afdelingen werden be zocht. De Koningin en de Prins waren zeer belangstellend naar de gang van zaken. Het interessantst was het be zoek aan de afdeling, waar Secu- rit, het bekende veiligheidsglas, uit Sas van Gent, wordt gemaakt. Nadat ir Horstmann H. M. had uitgelegd hoe dit proces in zijn werk gaat vroeg hij te mogen de monstreren, hoe sterk dit glas wel is. Hij wierp een stuk glas op de grond, dat wel veel leven maakte, maar niet brak. Op een kleine houten verho- ginkje was een wat groter stuk glas gelegd en ook hiermede de monstreerde ir Horstmann de on breekbaarheid. Hij gooide uit alle kracht een stuk hout erop, maar er gebeurde niets. Evenmin, toen de Koningin hetzelfde deed. Op het glas. Nog was deze demonstratie niet ten einde, want ir Horstmann ging op het glas staan. Het boog, maar brak niet. Toen nodigde hij de Koningin uit zijn voorbeeld te volgen. De Koningin lachte harte- wjjl de fotografen in actie kwa men, ging de Koningin op het glas staan. Zij duwde hard door, maar het glas hield zich uitste kend. Toen zjj eraf stapte, zei zij tegen ir Horstmann: „Maar dat Is een geweldige reclame!" „Het mooiste, wat ik IJ kan laten zien, is dit", zei ir Horst mann tegen H. M., toen het ge zelschap bij een enorme, ronde ta fel was aangekomen, waarop zo juist glas was neergelegd, dat ge polijst moest worden en dat nu stevig werd vastgelegd in het gips dooreen groep arbeiders, die Deze unieke foto werd door één onzer medewerkers Zaterdag morgen gemaakt op de Markt te Middelburg, waar de Koningin en de Prins vanuit de open calèche luisterden naar de aubade van 1000 schoolkinderen. H. M. Koningin Juliana heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casenibroot, voordat zij zich Zaterdagavond aan boord, van de „Piet Hein" begaf, verzocht haar hartelijke dank en ook die van de Prins over te brengen aan de Zeeuwse bevolking. Vooral roos H. M. tevreden over de wijze, waar op de pers en de fotografen zich tijdens dit koninklijk be zoek van hun taak hadden gekweten. De Koningin verklaarde tegenover de Commissaris, dat zij zovele onvergetelijke indrukken had opgedaan, dat zij lange tijd nodig zal heb ben deze alle te verwerken. Buitengewoon was zij getrof fen geworden door de uitne mende stemming onder de bevolking en haar enthousias me, terwijl zij uitermate te spreken was over de buiten gewone medewerking, die talrijke autoriteiten in de provincie gaven om het pro gramma op de juiste wijze af te werken. bovenop het glas op hun klompen een soort dans uitvoerden, in een strak rhythme. Het was een grappig gezicht en al zal het wel niet bedoeld zijn geweest als het optreden van de balletgroep, zoals op het program ma was aangekondigd, het deed denken aan de bekende klompen dans van de Zeeuwse componist Jan Morks! De Koningin had ver bazend veel schik in het geval. Voordat H. M. en de Prins de fabriek verlieten werd hun nog een geschenk aangeboden. Het bestond uit een fraaie kapspiegel voor de Koningin, één voor Prin ses Wilhelmina, spiegeltjes voor de prinsesjes en een zware zilve- - ren asbak voor de Prins, alles voorzien van het wapen van Sas van Gent. I ZEELAND SPANDE DE KROON! Ais wij afgaan op de opmerkingen van mensen, die kun- (S nen weten wat een koninklijk bezoek aan een provincie is, 5 dan moeten wij constateren, dat van alle bezoeken aan de 5 a provincies, die het koninklijk paar tot heden heeft gebracht, a W Zeeland wat stemming, sfeer en organisatie betreft, de V kroon spant. ff De chauffeur van de koninklijke auto verklaarde: „Dit ff <3) was het mooist9 bezoek, dat ik meemaakte. Dat kwam door e) de- spontane bevolking, door de afwisseling op de tochten en door de organisatie, die klopte als een bus". g a Guus Weitzel, de bekende omroeper van de Wereldomroep A v! P.C.J.zei: „Dit was fantastisch. Ik wist niet, dat Zeeland X) X zó voor de dag zou komen. Zelden heb, ik met zoveel ge- a ff noegen reportages van een koninklijk bezoek gegeven. De A Si medewerking, die ik van vele tientallen personen in Zee- land tijdens de voorbereiding van de reportages heb ont- ff vangen, was uniek." v Een A.N.P.-fotograaf, die alle bezoeken meemaakte, zei: X) „Nu moeten ze nog maar eens vertellen, dat Zeeland ach- 3) a teraan komt. Ik heb in geen provincie zó prettig gewerkt w als hier." X X Journalisten, die reeds vele koninklijke bezoeken ver- a ff sloegen, merkten op: „Zeeland spant de kroon. Alles klopte. JS ij) Vlij hebben nergens onze neus gestoten. De organisatie was w in alle opzichten perfect. Dat is nog in geen enkele andere ff X provincie voorgekomen. Een volgend maal komen we graag terug!" <&=5>Os^> <B#3> <&S><èfè> <2s=è> <&s=ê> «s*© <3s=6> <S?©

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1