Kunstmatige bevruchting BAAYENS Uw Opticien Het ontbrekende woord Brovinti^/m Zuid-Nederlands Sanatunum MOtT er komen. Klein Protesiants eiland in Koomse zoe. Pas op, sloot raakt. dat U niet van de wal in de DAMPO Interkerkelijke Stichting reeds druk aan het werk. Veertig jaar telefoniste: la millioen gesprekken. üet „Geuzendorp" Maria Horebeke. KORTE BERICHTEN werkt Uw Filmpjes keurig af. Meer dan 20 soorten CAMERA'S. iets over Zaterdag 19 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRIS'm IJK DAGBLAD Pagina 4 (Slot). NJu er ogenschijnlijk zulka mooie wegen en pracht mid delen ontdekt zijn, om even tueel oudervreugd te kunnen smaken, dringt zich de niet te onderdrukken vraag naar voren mag nu een echtpaar, dat tot dusverre kinderloos bleef, daar van nu geen dankbaar gebruik maken? Moet men Goüe niet ootmoedig prijzen, voor deze, ongedacht schone, vinding? Zou 't niet diep zondig zijn, om zulke gaven ongebruikt, naast zich neer te leggen? We mogen er onze God wel kinderlijk voor danken zo re deneert men dan dat hij de mens 't vernuft geeft om op deze yijze, 'n gelukkig echtpaar, nog meerder geluk toe te doen komen. De huwelijksvreugd (histo risch) wordt er ongekend door verhoogd. Op de klank af geoordeeld ligt er in dit beweren 'n schijn van waarheid. Méér dan schijn is 't echter ook niet. 't Is weer de Heilige Schrift, die dit ganse, vrome gekwezel, veroordeelt. En, eventuele kunstmatige be vruchting brengt in conflict met 't zevende gebod. De tweeëen- heid tussen 't bewuste echtpaar, is immers gebroken! Deswege, is de mooglijk jong gebo une, buitenechtelijk verwekt. Dan, liggen hier nog zovele andere bezwaren, waarbij de strafrech ter althans 'n oogje in 'tzeil houdt. Uiteraard, ligt dit buiten onze bevoegdheid. We stippen dit even aan om te bewijzen, dat men wanneer men zich van de door God verordende weg af kerig toont, zichzelf in allerlei moeielijkheden kan brengen. In geen geval is 't dus ooruaar om zich, hoe brandend 't verlangen naar 'n eigen huwelijkspand ook moge wezen, op dit, schijnbaar aanlokkelijk pad te begeven. ivlen denkt 't, met de insemi natie, reeds heel ver gebracht te hebben. Maar, naar de Heilige Schrift, in 'n radicaal verkeerde richting. Nogmaals zij 't gezegd, hier treedt de mens op 'n terrein, dat 't zijne niet is. Hier is God Al machtig Heer en Meester, de Z ij n d e. En de Z ij n d e, be slist, over alles wat worden zal. Nu blijkt telkens weer, dat Hij 't, om zo te spreken, vaak ongemerkt doet worden. Wij zijn, helaas, van die gewoonte, van die sleurmer.sen geworden. Als wij van elkaar iets nodig hebben, dan vragen we elkan der, wederzijds. Hoe weinigen, in vergelijking met de massa, vragen aan de almachtige God. 'tgeen ze zo dolgraag zouden bezitten? En zie nu eens, met 'thuwe lijk rekent men, als vanzelf sprekend van meetaan op kinde - ren. Toch wordt menig echtpaar in z'n heerlijke verwachting te leur gesteld. Dat is 'n pijnvolle gedachte. Maar al komen er binnen af zienbare tijd, na 't huwelijk, geen kinderen, daarmede is nog niet gezegd, dat 't tot kinder loosheid verwezen is! De Hei lige Schrift gaat ons hierin weer de schone weg aanduiden. De grote Schepper wil er om evraagd worden. Vandaag echter heeft de massa blijkbaar 't bidden ver leerd. Wie geen oudervreugd kent, berust lijdelijk in z'n be schoren lot, of wendt zich tot 'n kunstmatige manoeuvre. Dat nu is diep zondig. De Heilige Schrift leert ons, dat op 't oot moedig gebed, onvruchtbare vrouwen, trots alle teleurstel lingen en diepe verachting, toch nog moederweelde smaakten. Hiermede is de inseminatie de finitief geoordeeld. Dit zo wel voor 't redeloze dier, als voor de redelijke mens, de beelddrager Gods. Lees maar Gen. 11 30; 25 21; 29 31; Richt. 13:2, 3; 1 Samuël 1:5; 2 5; Lukas 1 7 en 3G. Ziet u nu wel, dat de goede God, de inseminator één stap voor is? Deze kan die op de al- wijze Schepper nooit inhalen. De Heilige Schrift stelt inse minatie lelijk in de schaduw. De Alwijze God maakt dat, wat onvruchtbaar is, vruchtbaar. Hij doet wonderen, Hij alleen. Nu nog? O, gewis. Maar dan op de knieën, in de binnenkamer. Hij gebiedt immers vermenigvuldi ging? Zou Hij dan Zijn eigen Een grote taak voor christelijk Zeeland. De „Interkerkelijk Protestante Stichting Zuid-Nederlands Sana torium", die haar zetel te Breda heeft, is ontstaan uit een samen gaan van de sinds enige jaren be staande Vereniging „Heezeroord" en het „Hervormd Sanatorium comité". Het bestuur van de Stichting, bestaande uit 11 personen, wordt benoemd door het College van Commissarissen, dat uit 60 stem hebbende, en enige adviserende leden bestaat. Dit College verte genwoordigt de bij de Stichting aangesloten Protestante Kerken in de drie zuidelijke provincies, die van de Z.H. eilanden, de Bond der Prot. Evang. Kerken in België en de Belgische Chr. Zendings kerk. Het bestuur heeft vérstrekken de bevoegdheden, echter met dien verstande, dat het zonder goed keuring van commissarissen geen geldleningen mag aangaan, grond kopen, bouwplannen vaststellen, enz. Ook bij benoemingen van di rectieleden heeft dit college me dezeggenschap. Werkschema. Reeds in de eerste bestuursver gadering werd een soort werk schema ontworpen. Ook werd een aantal commissies van advies be noemd, samengesteld uit een be stuurslid en twee leden, die deel uitmaken van het College van Commissarissen. Deze commissies hebben echter alleen een advise rende bevoegdheid, na verkregen opdracht van het bestuur. Zo zijn benoemd: een propagan- da-commissie, een medische com missie, een finantiële commissie, een juridische commissie, een in tern. organisatorische commissie, een bouwcommissie en een com missie voor geestelijke aangele genheden. De plaats. Eén van de eerste taken, waar voor het bestuur zich zag gesteld, was het uitzien naar een geschikt terrein, waarop het Sanatorium t.z.t. zal verrijzen. Unaniem was 't bestuur erover eens, dat de om geving van Breda, als middelpunt van 't Zuiden en met zeer goede tram- en busverbindingen, daar voor het meest aangewezen is. Bij diverse instanties werd.naar ge schikte terreinen geïnformeerd; besprekingen werden gevoerd, doch zonder succes. Er bestaat thans echter een kans, dat men uiteindelijk toch in genoemde om geving zal slagen. De bouw en financiering. Voorts heeft het bestuur con tacten gelegd met regerings-in- stanties inzake de bouw en finan ciering van het Sanatorium. Be kend is thans, dat het plan op de z.g. urgentielijst „van Ziekenhui zen en Sanatoria is geplaatst. Een hartelijke samenwerking bestaat er tussen de Stichting en de besturen en directies van de Chr. Sanatoria „Zonnegloren" te Soest en „Sonnevanck" te Har derwijk. Beide instellingen willen gaarne met deskundige adviezen terzijde staan. Dit betreft even eens hgt C.N.V. Samensprekingen hebben reeds plaats gevonden en wat daaruit groeien kan, dient met vertrouwen te worden afge wacht. De perspectieven zijn hoopgevend. Binnenkort kan hier over meer worden bekend ge maakt. Er is een propagandist aangesteld, die per motor de pro vincies zal afrijden om belang stelling voor het werk te wekken en begunstigers te werven. Drie stadia. De totstandkoming van het Sa natorium, dat plaats zal bieden aan ca. 250 t.b.c.-patiënten, ge schiedt in drie perioden, n.l. voor bereiding (daarin verkeert men nu), bouw (waartoe men spoedig hoopt te geraken) en exploitatie. De Stichting geeft thans een periodiek uit onder de titel „Sa natorium-Nieuws", dat ca. 4 maal per jaar gratis zal worden ver spreid en waarvan het eerste nummer is verschenen. Zoals men weet, is ds P. van Til te Middel burg voorzitter en ds Th. C. E. da Costa te Oudenbosch secreta ris. Gelden kunnen worden gestort op girono. 540.000 t.n.v. de pen ningmeester I.P.S. te Breda en op girono. 116.580 der Amster damse Bank te Breda. Stichters zijn die personen of instellingen, die een of meer steentjes geregeld bijdragen in de vorm van een of meer guldens. Liefst dus op guldens afgeronde bedragen telkens; minstens fl, per halfjaar. Instellingen, Diaco nieën, bedrijven e.d. zullen uiter aard hoger gaan. Adres van aanmelding: I.P.S., Zuid-Nederlandse Sanatorium, p/a Loopschansstraat 24, Breda. Tien millioen telefoonverbindin gen tot stand brengen. Het lijkt nauwelijks mogelijk in een men senleven. Toch is dit indrukwek kende getal de uitkomst van een rekensommetje, gemaakt tijdens een gesprek met mej. Bep de Lange, telefoniste op het Am sterdams stadhuis. Op 8 Sept. a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat mej. de Lange, die thans 60 jaar is, het beroep van telefoniste aanvaard de. Thans is haar stem reeds 20 jaar de schakel tussen hen, die in het stadhuis resideren en de omstreeks duizend praatlustigen, die dagelijks met' een der stad huisinstanties wensen te spreken. De „top-telefoondag" was de dag, toen Prinses Beatrix was ge boren. Er was wel niemand op 't stadhuis, die niet een familielid of een kennis wilde opbellen, „of men het reeds gehoord had". Het hele telefoonverkeer op het stad huis was geblokkeerd. Mej. de Lange is ook „Hoftele- foniste". 25 jaar lang zetelt zij reeds bij elk koninklijk bezoek aan het paleis op de Dam in de telefooncentrale van het paleis. Gisteren vierde de oudste in woner van Enschedé, de heer J. M. Hagemeier zijn 101ste ver jaardag. (Ingez. mededeling, advert.) Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Te midden van het Vlaamse land, iets ten Noord-Oosten van Brussel, ligt het kleine dorpje Maria-Horebeke, in het Koomse België beter bekend als „Geuzen- dorp". Deze naam zegt reeds al les. Een kleine Protestantse ge meente van een 180 zielen heeft stand gehouden, heeft de stryd der verdrukking en vervolging doorstaan. De geschiedenis van Maria- Horebeke is een veelbewogene geweest. Is het juist daarom, dat de kleine gemeente zo'n hechte, stevige gemeenschap vormt? Denk eens even in deze ge meente, 130 zielen groot, heeft 'n eigen christelijke school, die door 25 kinderen bezocht wordt, een eigen christelijk gemengd zang koor met 40 leden, een eigen christelijke muziekvereniging, die werkelijk gehoord mag worden, meisjesclubs, een jongelingsvere niging en een vrouwenvereniging. Menig dorp in Nederland zal op dit bloeiende christelijke vereni gingsleven jaloers zijn Het eerste kerkje van Maria- Horebeke kwam in 1794, na het verdrag van verdraagzaamheid, dat Keizer Jozef II uitvaardigde, tot stand. Het mocht, volgens voorschrift, geen uitwendig op vallend karakter dragen. Het mocht geen toren en geen klok ken hebben, en moest aangebouwd zijn aan een bestaand gebouw, ver van de openbare weg. Dol gelukkig voldeed de protestantse gemeente aan deze voorschriften en in 1794 kwam men voor het eerst in een eigen kerkje bijeen. ONDER PRINS I. Toen België bij de noordelijke Nederlanden was gekomen, kwam er onder Willem I al spoedig een echte kerk, met een toren met (Ingez. mededeling, advert.) Lange Vorststraat 106, Goes bevel logenstraffen? Dat kan Hij niet. Daarom kinderloze echtparen, die nog hopen moogt, durf 't vragen. Des Heeren Woord zal ook ten dezen op Zijn tijd aan u bevestigd worden: „Bidt, en gij zult ontvangen". Dan zijt ge in goed gezelschap. Lees maai opgemelde Schriftuurplaatsen. Is 't u nu duidelijk, dat inseminatie ongeoorloofd is? Geen kunstmatige bevruch ting, maarootmoedig smeekgebed. B. A. Gr. „NATIONAAL FONDS BIJZON DERE NODEN GAAT OM ZEEP". „Het Nationaal Fonds voor Bij zondere Noden gaat om zeep" en dat in letterlijke zin. „Onder de slagzin „Nederland kiest het ruime sop" gaat men zeepmodellen van het Konink lijke jacht „Piet Hein" in de han del brengen. Het fonds ontvangt tweevijfde deel van de op brengst". klokken en aan de openbare weg. Ook kreeg men toen het recht, de doden rond de kerk te begra ven. Voorheen werd iedere pro testant op zijn eigen erf begra ven. Toen in 1872, tegelijk met het eeuwfeest van den Briel, op 1 April de kerk in gebruik werd genomen, was er blijdschap, om dat de tijd van hagepreken en vervolging tot het verleden be hoorde. Er verrees een Herv. pastorie en men kreeg een eigen predi kant. Hoewel de tijd der hage preken voorbij is, schaart men zich ieder jaar op 15 Augustus rond het eenvoudige preekgestoel- te in een boomgaard, waar uit alle streken van België en ook uit Zeeuwsch Vlaanderen, Pro testanten samenkomen om te luisteren naar de prediking van het Evangelie. Juist de dag, dat zovele pro- cessie's door de Belgische straten trekken, versierd met allerlei op smuk, doet de eenvoudige bijeen komst Protestants België zo goed. Op 15 Augustus werd dit jaar de 43ste zendingsdag gehouden o.l.v. ds R. Germeraad van Maria Horebeke. Verschillende sprekers voerden het woord. Het koor „De Vlaamsche Olijfberg" bracht en kele liederen ten gehore, terwijl de gemeenschappelijke zang bege leid werd door de Chr. muziek vereniging. Het was voor Protestants Bel gië een heerlijke dag. De gehele, pas binnengehaalde oogst ging verloren, toen in Veld hoven gisteren een boerderij van M. van Pas afbrandde. Ook in Neerbosch bij Nijme gen brandde door onbekende oor zaak een kapitale boerderij af, bewoond door de families Toonen en Verpoort. Ook hier ging de oogst verloren, evenals alle werktuigen en het vee. Alle arbeiders in de Finse elec- triciteitsbedrijven zijn Vrijdag in staking gegaan, zij willen 5 loonsverhoging. De'Italiaanse schrijver Curzio Malaparte is door de bevolking van liet eiland Capri verjaagd omdat hij dit „de verachtelijkste plaats op aarde" zou hebben ge. noemd. Te Luxemburg is met grote praal het huwelijk ingezegend van Prinses Aleidis, dochter van de Groothertogin en van Prins Felix, met Prins Antoine de Ligne, zoon van Prins Eugene, Belgisch ambassadeur te New Delhi. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de vorming bekend gemaakt van een „nationale raad voor psycho logische oorlogvoering" om het Amerikaanse tegenoffensief te gen de Russische propaganda te coördineren. FEUILLETON. door O. F WALTON. 68) o— Daarom nam zij haar werk mandje van de tafel en ging in de vensterbank zitten. Een zware last was van haar hart genomen; ze had nooit gewe ten, hoe zwaar die drukte dan op het ogenblik toen hij weg viel. Kapitein Fortescue was Lord Kenmore niet. 't Scheen te goed om waar t"- zijn en h'j had niet aan Lady Violet gedacht, toen hij haar in Daisy Bank vaarwel zeide. Intussen zat Lord Kenmore over de foto's gebogen en sprak zjjn mening er over uit. Hij was nu aan het Riviera-album toe gekomen. „Deze zijn keurig!" hoorde tij hem zeggen. „Ja, wij hebben daar twee jaar geleden een heerlijke tijd doorgebracht. „Hé! Wie is dat?" Dezelfde foto die Marjorie zo had doen blozen, lag voor hem. „O, dat is een vriend van Evelyn; zij waren samen op Sandhurst, en wij ontmoetten hem daarginds." „Ik kan niet zeggen aan wien hij mij herinnert", zei Lord Kenmore, „hij lijkt op iemand, maar wie is dat nu?" „Dat zei Marjorie ook toen ze naar die foto keek", zei Lady Violet lachend, „hij lijkt op een vriend van haar." „Hoe heet hij?" „Kapitein Fortescue; misschien hebt ge hem wel in Sandhurst gekend." „Neen, ik was in Woolwich; ik kan niet indenken, aan wien hij mij herinnert." „Er is nog een foto van hem op de volgende bladzijde." „Ja", zeide hij, terwijl hij de bladen omsloeg, „hij schijnt er verzot op geweest te zijn om sa men met jou gekiekt te wor den, Vi." „Ja, hij was veel bij ons. 'tls een knappe man, vind je niet?" „Och, ja dat geloof ik wel. Ik houd niet van dat soort ge laat; hij heeft wel iets weg van een muzikant in een goedkope concertzaal. Marjorie was volkomen te vreden over Lady Violets ant woord. „O, neen, daar lijkt hij in 't geheel niet op." „Kijk, daar is hij weer! Een verwaand heertje, zou ik zeg gen." Was hij jaloers? Dat zou Mar jorie wel eens willen weten. „Weineen, hij was allerminst verwaand", antwoordde Lady Violet. „Als je hem gekend had. zou je zeker van hem hebben gehouden." „Heb je hem onlangs uog ont moet?" „Neen, in geen tijden; hij heeft al zijn geld verloren, de arme kerel, en is nu zo arm als een rat. Ik weet niet wat er van hem geworden is." Lord Kenmore scheen ver ruimd van hart, toen hij dit hoorde, en nu volgde een ge sprek over de voortreffelijkheid van Ziga- en Pagetpapier, dat werd voortgezet, totdat de gong hem naar de eetzaal riep. „Wilt u die boeken weer weg brengen, Marjorie?" zei Lady Violet. „Ik vond het niets aar dig van hem dat hij die arme kapitein Fortescue zo afmaakte." Marjorie zag de Lord niet weer, want hij was vertrokken toen zij van haar middagwan deling terugkwam. Lady Violet scheen vermoeid, en uit haar humeur, vond ze. Misschien was dat een gevolg van het afscheid, dat zou heel natuurlijk zijn; en Marjorie putte zich uit om voor haar meer te zijn dan ooit ge durende die avond en haar op te vrolijken zo veel ze kon. Haar eigen hart was nu zo licht en zo blij, dat het haar niet moeilijk viel opgewekt en onderhoudend te zijn. Ver HOOFDSTUK XXII. geefse pogingen. Toep Kenneth Fortescue aan de deur van Colwyn House van Marjorie had afscheid genomen, speet het hem zeer, dat hij, al was 't dan ook maar voor een enkel ogenblik, zijn gevoelens had bloot gegeven. Misschien had zij 'tniet opgemerkt; in ieder geval, hij hoopte van niet Want welk recht had hij, een arm en dakloos man, een meisje de indruk te geven, dat hij haar liefhad; of, hoe voorzichtig dan ook, te trachten haar weder liefde te winnen? Dat was wreed, dat was een man on waardig, vond hij. Welke hoop op toekomstig geluk kon zulke liefde ooit brengen? Zolang hij bij haar moeder zo zeer in de schuld stond, moest iedere stuiver, die hij kon uitsparen, naar Rosth waite gezonden worden. Hij was van plan het voortaan aan het eind van ieder jaar over te ma ken, en daar zijn salaris vrij goed kon genoemd worden, hoopte hij tegen volgende Kerst mis een voldoende som te kun nen zenden. Maar vierduizend pond was een aanzienlijk bedrag en hij ontveinsde zich niet, dat er jaren zouden verlopen, voor dat alles was afbetaald, als hij tenminste zo lang in leven bleef Daarom behoorde de gedachte aan een eigen tehuis ook tot die dingen, waarvan hij uit eigen aandrang Mevrouw Douglas be loofd had, zich te zullen onthou den. Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij beschikking van de heer Directeur-Generaal van de Land bouw is, te rekenen van 1 Augus tus 1950, aangewezen als Rijks consulent, belast met Landbouw, onderwijsaangelegenheden in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer L. van Dijk, Directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke. Bedoelde functie omvat o.m. het toezicht op de Lagere Land- bouwwintercussussen voor vol wassenen. Valse bankbiljetten te Terneuzen. Binnen een week tijd is bij het correspondentschap van de Ne derlandse Bank te Terneuzen reeds tweemaal een vals bank biljet van f 100 aangeboden. Het betreft hier biljetten van 't oude type, die tot 31 Augustus a.s. bij de Nederlandse Bank omwissel- baar zijn en die in het bezit wa ren van een hotelhouder en een taxi-ondernemer te Philippine. Deze hadden de valse bankbiljet ten in betaling ontvangen van Belgen. Daar het vermoeden bestaat, dat de biljetten uit dit land af komstig zjjn wordt de zaak thans door de Belgische Justitie in sa menwerking met de Nederlandse politie onderzocht. ARTSENDIENST. De artsendienst is dit weekend als volgt geregeld: Middelburg Mevr. Pel, Rouaansekade 11, tel. 2585; Vlissingen: G. J. M. de Greef, Koudekerkseweg 13, telef. 2121; Goes: H. Snoek en F. v. d. Werff, Wijngaardstraat 51, telef. 2121; Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle: M. Huygens, de Ca- sembrootstraat, Westkapelle, tel. K 1188316; Oostkapelle, Seroos- kerke en Veere: P. J. Bom, Dorp straat 2, Oostkapelle, telef. K 1188276; 's-H. Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdijk A. J. Zonnevijlle, Dorpsstraat E 141, 's-H. Arendskerke, telef. K 1106202; Driewegen, 's-Heeren- hoek en Nieuwdorp: A. Folmer, Korteweg 151, Driewegen, telef. K 1195275; Tholen, Oud-Vosse- meer, Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland: P. J. Duinker, Tho len, telef. 40 en H. Menger, St. Philipsland, telef. 20; Bergen op Zoom: P. J. Bruijnzeel, Bredase- straat 8, telef. 86. APOTHEKEN. In de week van 1926 Aug. zijn de volgende apotheken geo pend voor avond- en nachtrecep ten: Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: Numans. Bergen op Zoom: Van Kalmt- hout, Zuivelstraat 5. Zondagsdienst dierenartsen. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 uur wordt de dienst waargenomen door Joh. Klaassen, Heinkenszand, telef. K 1106288 en A. A. Elzerman, Goes, telef. K 1100—2233. VLISSINGEN. Gymnastiekdemonstratie in kinderstad. In een overbevolkte kinderstad gaven de diverse gymnastiekver enigingen Donderdagavond de monstraties. Hoewel de tempera tuur verre van ideaal was wer den goede prestaties geleverd. De L.O. dames brachten een vlotte knotsoefening, terwijl de dames van V.T.V. op de brug goed thuis bleken te zijn. Bijzondere be langstelling trokken de meer spectaculaire nummers aan het hoogrek, uitgevoerd door de he ren van Oranje-Nassau en V.T.V. en de grondacrobatiek van de V.T.V. heren. De Oranje-Nassau meisjes brachten een aardige rei dans. Tevoren had de heer Jan sen het complete B. en W. col lege van kinderstad toegespro ken op het bordes van het stad huis, welke toespraak door de kinderburgemeester werd beant woord. Tussen de nummers door bracht de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" muzikale afwisseling. Donderdagavond waren reeds bijna 10.000 kaartjes verkocht. Zweeds schip neemt in Vlissingen passagiers aan boord. Het Zweedse motorschip „Lion Gathe" van de Johnsonlijn deed Donderdag Vlissingen aan en nam daar 5 passagiers uit Ant werpen aan boord in verband met de zeeliedenstaking aldaar Gemeentczuster. Dank zij de medewerking van het Arnhemse Diakonessenhuis kan tegen September zuster Ber- narda door de diaconie der Ned. Herv. Gemeente in dienst wor den gesteld als gemeentezuster. Chr. Kleuterschool. Op 4 September a.s. zal een tweede Chr. kleuterschool wor den geopend en wel in het Chr. Mil. Tehuis Bellamypark. Er is nog dringend behoefte aan speel goed voor de kleuters. Wie mee wil helpen de zorgen van het be stuur deswege te verlichten, door het beschikbaar stellen van speelgoed, kan daarvoor bericht doen aan de secretaris Hobein- str. 264. Eventuele giften kunnen wor den gestort op girorekening 519290, t.n.v. mevr. Dekker, Sin gel 2. ST. LAURENS. Aanrijding. Donderdagmorgen is te St. Laurens een wielrijder in botsing gekomen met een autobus. De wielrijder maakte een lelijke val en liep behalve vleeswonden een hersenschudding op. vm/i ZOETSAPPIG. Soekarno die er nog steeds niet in geslaagd is i)i Indonesië de orde te herstellen en de vei ligheid te waarborgen, is ter ge legenheid van de vijfde onaf hankelijkheidsdag weer eens ouderwets van leer getrokken. Tegen Nederland natuurlijk. Voor een schreeuwende en juichende menigte, heeft hij vanaf de trappen van het paleis, nog eens weer op hoge toon ge- eist, dat Nieuw-Guinea nog dit jaar bj Indonesië moet worden gevoegd. En naast deze EIS was er het DREIGEMENT. De Nederlanders, zo verklaar de deze verstokte revolutionair, moeten goed begrijpen, dat dit voor ons een groot punt is. Er bestaat voor ons dan ook geen vrede. Wij zijn op het kook punt. Voor de rampokkende ben den een prachtaanleiding om helemaal van de kook te raken en de moordpartijen te hervat ten. Het gaf mij een eigenaardige gewaarwording toen ik tegelij kertijd las, dat HM. de Konin gin aan Soekarno een vriendelijk telegram van gelukwens zond en dat onze ministers zich bij een tuinpartij op „Backersha- gen" verdrongen om Moh. Roem te complimenteren met de ge slaagde revolutie waarvan dui- zende Nederlanders het slacht offer werden. Eis en uiting van burgerlijke beleefdheid, zal men zeggen. Goed. Maar een uiting die voor velen een schrijnende kant heeft. Een waardig protest zou mij beter hebben gesmaakt, dan deze zoetsappigheid. RILLAND. Brigadiers op reis. Donderdag j.l. maakte de Ker- keraad der Ned. Herv. Gemeen te, met de brigadiers (bezorgers der kerkelijke bladen) een reis per bus naar Rotterdam. Daar werd o.a. de diergaarde bezocht en ook nog een tochtje gemaakt door de havens. Hoogst voldaan keerden allen weer te rug. Hedenavond om 7 uur zal in de Geref. Gemeente te Tholen voorgaan student Hage uit Rot terdam. Voor de Ger. Gem. te Melis- kerke zal Maandagavond om half 8 Ds v. Dam van Werkendam voorgaan. Te Koudekerke wordt vanmid dag om 4 uur gevoetbald tussen Middelburg III en V en V.C.K. II. Op de rede van Vlissingen ligt momenteel de Belgische 3-master „Mercator" uit Gent, die dienst doet als opleidingsschip en oefe ningen houdt in de Wester- schelde. MIDDELBURG Nieuwe Burg 11 GOES Lange Kerkstr. 9 (Ingez. mededeling, advert.) DUS 100 SUCCES. Toch Vorige week hebben wij sterke punten en lijnen besproken, waar uit ons is gebleken, dal een goede foto langs verstandelijke weg op gebouwd kan worden. Slechts enkelen, b.o. onze grote meesters, bezitten de gave om de oneindige rijkdom van vorm en vormwerking, kleur en kleurwer- king in de natuur te zien en in combinatie met de menselijke ver beelding zodanig vast te leggen dat zij een kunstwerk voortbrengen, hebben ook zij deze gave min of meer moeten ontwikkelen er. wij gaan dit ook doen en zul len ons in deze rubriek nog maals verdiepen in een onder deel van de compositieleer en wel 'de driehoekscompositie of pyramide-opbouw. In het behandelde gedeelte van de compositieleer hebben wij gezien, dat wij door het trek ken van diagonalen sterke pun ten en lijnen kunnen vinden in een beeldvlak. Trekken wij nu een diagonaal LD in onze tekening van vorige week en een diagonaal BG, dan is het snijpunt van die diagonaal dus een sterk punt. Laten wij dit punt even de letter T geven. De twee diagonalen die wij nu ge trokken hebben vormen samen tevens een driehoek, g-Jvormd door de benen LT en GT. Deze driehoek is een der meest ge bruikte compositievormen in de fotografie. Een dergelijke op bouw maken wij b.v. door 3 voorwerpen of personen zo in het breedveld te plaatsen dat één hiervan op het punt T en de an dere twee links en rechts hier van iets lager komen, zodat de bovenkant van de voorwerpen resp. de lijnen LT en GT raken. En inderdaad', wanneer U een foto maakt van een groep per sonen, zorgt U er meestal voor dat de grootste persoon in het midden komt te staan, terwijl de kleinere personen in aflopende volgorde links en rechts gezet Compositieleer in de fotografie (III) (Wordt vervolgd.) worden, waardoor automatisch een driehoek ontstaat. Wij zien hieraan duidelijk, dat de compo sitieleer niet een ver gezochte theorie is, maar zuiver overeen komt met ons gevoel. In aansluiting hierop moeten wij er nog even op wijzen, dat ook bij deze driehoeken de sym metrie meest vermeden dient te worden; een niet gelijkbenige (asymmetrische) driehoek zal immers meer de aandacht trek ken dan een gelijkbenige, omdat in de eerste meer spanning komt door het contrast in de benen van de driehoek. Ook kunnen wij de driehoek weer gaan com bineren met een sterk punt of een sterke lijn. Stelt U zich maar voor, dat wij een foto maken van een orkest; wij' kunnen dit dan het beste van zijaanzicht fo tograferen, zodat het orkest b.v. begrensd wordt door de diago nalen NB en AI, dus een pyra- mide, terwijl de dirigent het sterke punt vormt eist buiten i.le driehoek staat, b.v. op punt P. THEORIE EN PRAKTIJK. Als wij nu deze drie lessen over de compositieleer goed in ons hoofd geprent hebben, be staat echter het gevaar, dat wij te theoretisch worden. Dit moe ten wij beslist trachten te ver mijden en deze leer dan ook uit sluitend gebruiken om kleine wijzigingen in de opbouw aan te brengen wanneer wij deze niet helemaal bevredigend vinden. Gaan wij ons te sterk op deze theorie toeleggen, dan krijgen wij vaak erg stijve foto's, zoals bovenstaande (gemaakt metRol- leicord, f8, 1/100 sec., volle zon, film 27° Sch.). De personen wor den hier begrensd door de lijnen DK en GK, terwijl de sloot sa menvalt met de lijn LB. De aan dacht wordt door de kijkrichting en de stok getrokken naar een punt in de sloot, terwijl de dame de heer vasthoudt om een onge wenst bad te vermijden. Oppervlakkig bekeken is dit alles heel aardig, maar pas op! Een oplettend beschouwer zal di rect opmerken, dat, wanneer iemand iets uit het water wil halen waar hij moeilijk bij kan, deze persoon niet op een arm lengte van de kant blijft. De heer had dan ook op het uiterste randje van de sloot moeten zit ten, terwijl ook de houding van de dame niet juist is. Logischer wijs zou zij zich terdege moeten inspannen om dt waaghals niet te laten vallen, dus er moet meer spanning in de houding zitten; had zij b.v. iets door de knieën gebogen gestaan, dan was het al veel beter geweest. Verder kun~ nen wij aan de plooien bij de schouder van de heer zien, dat zij niet trekt, doch eerder duwt. Er klopt dus iets niet, want het is stellig niet de bedoeling, dat zij hem van de wal in de sloot helpt. Zorg dus altijd, dat alia factoren meewerken om Uw be doeling goed uit te laten komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4