NIEUWS Noord-Koreaanse aanval op Taegoe afgeslagen. Koninklijk Paar ontving vele auto riteiten in de Burgerzaal. Belgische commiinistenleider vermoord. Europese Assemblee wil meer samenwerking Middenstands S.O.S. Daders ontkwamen. SNIPPER Zaterdag 20 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Amerikanen heroveren Pohang. NA VERBITTERDE GEVECHTEN zijn de Amerikaanse troe pen er gisteren in geslaagd de Noord-Koreaanse aanval op Taegoe af te slaan en de aanvallers gestadig terug te drijven. De Zuid-Koreaanse regering had uit voorzorg Taegoe verlaten en sieh In Poesan gevestigd. De burgerbevolking van Taegoe, die de stad begon te verlaten, Is medegedeeld, dat zij kan terugkeren. De heftigste aanval vond plaats bij de heuvels aan de hoofdweg Teagoe—Koenwi. De Amerika nen en de Zuid-Koreanen zetten echter een masale aanval in met hulp van tanks en wisten in de eerste drie uur van de tegenaan val de vijand 114 km. terug te dringen. Men won steeds meer terrein terug, zodat men tenslotte de vij and meer dan zes kilometer over een breed front had teruggedre ven. Pohang en Kigge zijn door de Zuid-Koreanen heroverd. Het door de Amerikanen bezette vliegveld tien kilometer ten Noorden van Pohang is echter nog niet te gebruiken. In het communique van gene raal MacArthur werd medege deeld, dat de Noord-Koreanen in het bruggenhoofd bij Tsjangn- jong gestaag teruggedreven wor den. Mariniers, die blijkbaar een sterke tegenstand hebben over wonnen, zijn er in geslaagd de zuidelijke flank der Noord-Ko- reanen zo te doen manoeuvreren, dat zij aan een frontaanval van de 24ste Amerikaanse divisie bloot staat. In de sector van de Ameri kaanse cavaleriedivisie is de toe stand onveranderd, zo vervolgt het communique. De Zuid-Kore aanse eerste divisie had echter geheel of gedeeltelijk de grond herwonnen, die zij Donderdag ver loor. Zy hield stand tegenover Noord-Koreaanse aanvallen. Engelse landstrijdkrachten voor Korea. De democratische leider sena tor Scott Lucas heeft gisteren medegedeeld, dat Engeland land strijdkrachten voor de strijd in Korea heeft aangeboden, „met minstens 6000 man om te begin nen". Engeland had tevens alle ma rinestrijdkrachten in de Japanse wateren bevel gegeven aan de strijd deel te nemen. Het 13.350 ton metende Engelse vliegkampschip „Theseus" is met 44 vliegtuigen uit Portsmouth vertrokken voor hulp aan de strijdkrachten der V.N. in Korea. Bijna 1500 vrijwilligers voor Korea. Tot op heden hebben zich in to taal 1482 vrijwilligers opgegeven voor de strijd op Korea. Zoals bekend is de aanmelding nog tot en met Maandag a.s. mo gelijk. De Amerikaanse linie. De Amerikaanse linie, liep in grote trekken westwaarts, begin nende halverwege tussen Pohang en Kigje. Beide plaatsen zijn door Zuid-Koreanen heroverd. Verscheidene Noord-Koreaanse regimenten werden van het zui den en het westen uit terugge dreven. Amerikaanse troepen hebben in een tunnel bij Waegwan zes artilleriestukken en granaten van Russische makelij en het jaartal 1950 veroverd. Australische mustangs hebben plaatsen dicht achter het Noord- Koreaanse front gelegen, met goed gevolg met bommen en ra ketten en machinegeweren be stookt. Voorlopig geen producten fondsen voor appels en peren, Voorlopig zullen geen produc tenfondsen voor appels en peren worden gevormd, aldus verneemt het A.N.P. Dit betekent, dat fruitkwekers voor deze produc ten geen vergoeding zullen ont vangen, indien de appels en pe ren op de veilingen onverkocht blijven. Wel heeft de productencom missie van het centrale bureau voor de tuinbouwveilingen beslo ten om minimumprijzen op de veilingen vast te stellen. Deze bedragen voor appels 3 cent per kilogram en voor peren 2 cent, Beneden die prijzen zullen ap pels en peren niet verkocht wor den, hoewel de telers geen recht op vergoedingen zullen hebben. Het centrale bureau is niet tot het instellen van de desbetref fende productenfondsen overge gaan, omdat de toekomst van de afzet, speciaal de export op Duitsland, nog volslagen in het onzekere ligt. Mocht men weer vastheid op dit punt krijgen, dan zal het instellen van producten fondsen opnieuw worden over wogen. Amerikaans vrachtschip brandend op Oceaan. Het 7247 ton metende Ameri kaanse vrachtschip „Russel R. Jones" staat, naar gemeld, in de Atlantische Oceaan in brand, on geveer 650 km. O.N.O. van Mia mi. Twee ruimen staan in brand. Schepen van de kustwacht zijn op weg naar het vrachtschip, dat reeds een orkaan heeft door staan. De officieren vrezen, dat het opnieuw in de orkaan terecht zal komen. In de Burgerzaal van het Gothische Stadhuis te Middelburg werden gisteravond een groot aantal personen aan Hi M. Konin gin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard voorgesteld. De namen van allen volgen hieronder. De letters e.e. achter de namen ge ven aan, dat ook de echtgenoten werden voorgesteld. Burgemeester N. Bolkestein e.e.; de wethouders J. W. Köge- ler, A. J. Berenpas, L. J. v. 't Westende, allen e.e., weth. L. J. Geers; de raadsleden J. S. Hoek, P. Meliefste, M. Wattel, mr P. v. Empel, A. Flipse, J. M. Wonder- £em, A. J. Schot, B. A. Hesselink i. A. Schenk, A. J. Schuitema, mevr. A. J. P. C. de Vliegerde Vlieger, H. J. Flierman, I. v. Loo, jhr mr T. A. J. W. Schorer, L. J. Breel, allen e.e.; de gemeente secretaris, de heer J. Ph. Koene e.e.; ir B. C. Roeters van Lennep, dir. bedrijven;A. J. W. Mattijs- sen, dir. gemeentewerken, L. W. de Waardt, dir. slachthuis-keu ringsdienst; M. A. Reneman, comm. v. politie; S. A. v. Leve- rink, gem.-ontvanger; J. C. F. v. Kamer, dir. dienst v. d. maat schappelijke zorg; P. C. J. v. d. Slikke, gemeente-geneesheer; W. L. Heijboer, voorz. comm. beheer sportterreinen; F. S. K. J. Graaf van Randwijck, burgemeester van N— en St. Joosland; J. Lan- gebeeke, id. Arnemuiden; W. N. v. Liere, id. Vrouwenpolder; F. G. Sprenger, id. Oostkapelle; jhr ir H. L. Bogaart, id. Domburg; J. Bosselaar, id. Aagtekerke; mr M. Tydeman, id. Westkapelle; P. Dregmans, id. Serooskerke; J. L. Dregmans, id. Koudekerke en Biggekerke; H. U. Bouwman, id. Grijpskerke; A. J. Huijsman, id. Meliskerke; D. Kodde, id. Zoute- lande; J. W. v. 't Hoff, id. St. Laurens; P. Daniëlse, id. Ritthem mr Th. Portheine, pres. Arr. Rechtbank; mr J. A. E. Rink, griffier idem; mr G. J. B. v. d. Dussen, off. v. just.; mr J. Moo- lenburgh, kantonrechter; mr dr A. J. J. M. Mes, C. Philipse, A. L. S. Lockefeer, mr A. J. v. d. Weel, C. Hamelink, A. Schout, allen leden Ged. Staten; H. W. Colmjon, hoofdinsp. dir. belas tingen; J. Bonthuis, insp. regi stratie; mr J. A. Heijse, agent Ned. Bank; mr A. C. v. Epen- huijsen, voorz. Raad v. Arbeid; J. R. v. d. Borgh, insp. volksge zondheid; ir Th. Heijblom, hoofd- ing.-dir. Rijkswaterstaat; mr J. L. Nieuwenhuis, insp. v. h. ver keer; M. Glerum, hoofding.-dir. prov. wederopbouw enz.; A. A. Leenhouts, insp. L.O.; majoor J. Potteboom, garnizoenscomm.; L. H. v. d. Veen, luit. garn. cdt.; C. Zwagerman, Rijkszuivelconsu- lent; J. C. Corver, dir. Gew. Ar beidsbureau; ir. H. N. Coolman, insp. DUW.; mr dr R. W. Graaf van Lynden, voorz. Polder Wal cheren; jhr mr G. C. D. Rutgers v. Roosenburg, griffier idem; ir A. G. Wiersma, ingenieur idem; J. v. 't Hof, secr. Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk"; mr J. F. v. Deinse, deken Orde v. Advocaten; ds P. J. F. v. Voorst Vader, oudste pred. Ned. Herv. Kerk; ds H. Veldkamp, oudste pred. Ger. Kerk; C. J. v. Burg, ouderling Chr. Ger. Kerk; ds J. W. Verheij, oudste pred. Ger. Kerk art. 31; ds W. de Wit, idem Ger. Gem.; ds J. Risseeuw, idem Waalse Gemeente; ds H. Johan nes, id. Lutherse Kerk; da A. Bakker, id. Doopsgez. Kerk; ds W. F. C. Metz, id. Vrjjz. Herv.; Pastoor H. Snel; P. Vons, comm. Leger des Heils; mr J. H. C. Heijse, Zeeuws Genootschap der Wetenschappen; mr dr B. D. H. Tellegen, Griffier der Staten; dr W. S. Unger, Rijksarchivaris; mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, lid Tweede Kamer; mevr. M. J. Sandberg tot EsenburgHieben- daal, echtgenote wijlen burgem. Sandberg; jhr D. C. Roëll, hoofd dir. Rijksmuseum, jonkvr. dr C. H. de Jonge, directrice Centraal Museum, D. Hoogendljk, anti quair, ir. A. v. d. Steur, architect herbouw Stadhuis, allen leden Meubelcommissie Stadhuis; M. J. J. v. Beveren, arch. Stadhuis- restauratie; H. v. Eesteren, aan nemer Stadhuisbouw; D. Wou denberg, aannemer Stadhuis- restauratie; J. Goossen, voorz. M'burgse Best. Bond; W. Boo ne, secr. Chr. Besturenbond; B. L. C. Scheers, voorz. R.K. Bestu renbond; C. A. Kammeraad, voorz. K. v. Koophandel; W. P. J. Baars, voorz. Middenstands centrale; D. Huijsse, voorz. ad- viescomm. v. d. sport; mevr. M. C. Ever wijnKegge, gewestelijk commissaresse NPG.; dr H. W. Fortgens, rector gymnasium; W. F. Berdenis v. Berlekom, voorz. Bestuur Godshuizen; dr L. J. H. Brongers, geneesheer-dir. Gast huis; mevr. EversKeg, voorz. Ver. voor de Kunst; mr F. W. Adriaanse, voorz. ZVU; H. J. Leenen, dir. Postkantoor; A. Ge- schiere, ondervoorzitter Herver- kavelingscommissie Walcheren; ir W. A. C. Herman de Groot, arch. Stadhuis; ir A. A. Brevet, dir. N.V. Alberts; J. P. Berdenis v. Berlekom, dir. N.V. Vitrite; M. Polak, dir. N.V. Polak; ir L. G. H. M. v. Gooi, dir. fa. Bod- daert; kap. Bubberman, hoofd Soe. Dienst Min. v. Oorlog; J. Brokmeier, dir. N.V. Zeeuwse Confectiefabriek; P. Franse, voorz. Ver. Mil. Oorlogsslachtof fers; A. Buis, voorz. Demobilisa- tieraad; A. de Kam, secr. idem; mr B. Kolff. voorz. Steun Wettig Gezag; P. de Kam, secr. idem; kap. v. H; ia Buma, distr. comm. Kon. Marech. MARJANNE BAL EN HAAR ZUSJE ANNEKE hebben er dagen lang van gedroomd. Maar gisteren gebeurde het dan toch daar bij die Thoolse brug. Vriendelijk neeg Koningin Juliana zich over de kleine, die daar vol trots de mooie schelpen aanbood. Julien Lahaut, de 65-jarige voorzitter van de Belgische com munistische partij en volksver tegenwoordiger, is gisteravond om half tien in zijn huis te Se- raing vermoord door twee onbe kenden, die zich per auto bij hem hadden aangemeld. De daders zijn in hun auto ontkomen. Lahaut, die samen met zijn vrouw thuis was, kwam zelf De Marine stiefmoederlijk behandeld? Voorl. verslag Marinebegroting verschenen. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de Ma- rinebegroting 1950 ondergaat de Marine, volgens het inzicht van verschillende leden een stiefmoe derlijke behandeling. Zij vroegen voorts of het waar is, dat inzake het beloodsen van zeeschepen op de Schelde een overeenkomst getroffen is tussen Nederland en België, waarbij aan het Nederlandse Loodswezen 27.5 pet. van de te beloodsen schepen werd toegewezen en aan België de rest? Sommige leden hadden er be zwaar tegen, dat alle vlagofficie ren in eigen auto's rijden, en richtten zich eveneens tegen de vele reizen van de staatssecreta ris van Marine, die blijkbaar al leen naar Nieuw Guinea is ge weest om te zeggen, dat de Ma rine daar gebruikt kon worden. De Europese Assemblee 1 in Straatsburg heeft gisteren gede batteerd over een door de com missie van algemene zaken op gesteld rapport, waarin maatre gelen worden voorgesteld om het contact tussen de Assemblée ener zijds en de regeringen en parle menten der onderscheidene landen anderzijds te verbeteren. In dit rapport worden de plannen voor een federatie echter vermeden. 94 afgevaardigden stemden voor het rapport, terwijl er 12 onthou dingen waren, n.l. van 8 Britse labourafgevaardigden, van 2 Ieren en 2 Fransen. In het rapport wordt aange drongen op: 1. Nauwere coördinatie tussen de bestaande Europese organisa ties en een doeltreffend toezicht door de Raad van Europa op haar handelingen. 2. Het onderbrengen van de so ciale en culturele organisaties van het verdrag van Brussel in de Raad van Europa. 3. Vorming van een nieuw or gaan, dat het ministers-comité van de Raad van Europa en de huidige Raad van de O.E.E.S. combineert. 4. Een nauwe band tussen de Europese organisaties en de lan den van Noord-Amerika. 5. Bespreking door de nationale parlementen van aanbevelingen van de Consultatieve Assemblée. 6. Toekenning van het recht aan de Assemblée om algemene debatten te houden over de poli tieke, maar niet-militaire aspec ten van Europa's veiligheid. 7. Benoeming door elke lidstaat van een minister voor Europese Zaken. 8. Een wijziging in het regle ment van het ministerscomité, waardoor een lid in principe zijn goedkeuring aan een besluit zou kunnen hechten zonder zijn rege ring te verplichten het in prak tijk te brengen. Vooraf had Duncan Sandys, Churchill's schoonzoon, de laatste hoop der politici van het vaste land, dat de Britse conservatie ven, ondanks de afwijzende hou ding der labourregering, toch zou meewerken aan een Europese fe deratie, vernietigd. opendoen. Hij was in hemdsmou wen. De leider van de commu nistische partij werd getroffen door vier kogels: een in het hoofd en drie in het lichaam. Lahaut kon nog een tiental me ters lopen maar overleed toen in de armen van zijn vrouw. Lahaut, een voormalig mijn werker, is gedurende vijf jaar voorzitter van de communisti sche partij geweest. Hij was 65 jaar. In 1932 werd hij tot lid van de kamer van volksvertegenwoordi gers gekozen. In 1941 werd hij door de nazi's gearresteerd en tot de bevrijding in Duitsland ge interneerd. Hij speelde een belangrijke rol bij de besprekingen over de te rugkeer van koning Leopold in de eerste jaren na de oorlog. Lahaut, een krachtig tegen stander van Koning Leopold, veroorzaakte de vorige week op schudding, toen hij tijdens de be ëdiging van Prins Boudewijn als staatshoofd de plechtigheid on derbrak met de uitroep „Leve de republiek". Seraing ligt bij Luik, het cen trum van ernstige incidenten na de terugkeer van de Koning. Weer een arrestatie inzake atoomspionnage verricht. Een vroegere ingenieur van de marine, de 33-jarige Morton So- beil, is in Texas gearresteerd op beschuldiging van het uitleveren van defensiegeheimen aan de Sowjet-Unie. Hij was werkzaam vod# w marine in de „General Electric te New-York op electrotechnisch gebied. Aangezien hij beschul digd wordt van spionnage er. samenzwering in oorlogstijd kan mogelijk de doodstraf over hem uitgesproken worden. Per vliegtuig was Sobell uit V. S. naar Mexico gevlucht een paar dagen na de arrestatie oj 16 Juni van David Greenglass die eveneens van spionnage beschuldigd. Sobell is te New-York geboren uit Russische ouders, die Ameri kaanse staatsburgers zijn gewor den. de VERKLARING VAN SCOTT LUCAS. Scott Lucas, democratisch lei der in de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren verklaard, dat, „in dien de communisten een land van het Atlantisch Pact aanval len, de Ver. Staten atoombommen zullen beginnen te gooien, waar dit de meeste schade aanbrengt. VOOR DE ZONDAG En het zal geschieden als Ik wolken over de aarde breng, dat deze boog zal gezien worden in de wolken. Gen. 9 4. Noach en de zijnen hebben de zondvloed meegemaakt. Een vreselijke tijd. Zij waren in de ark geweest en daardoor troj hen het oordeel niet. Maar nu zijn ze uit de ark. De zondvloed is voorbij en 't leven gaat weer voort. Toef? zal Noach of één der zijnen zich wel eens hebben afgevraagd, wanneer er meer wolken kwamen opdagen, of er weer een nieuwe ramp in aantocht was. De wolken brachten immers regen! Nu had God er natuurlijk ook voor kunnen zorgen, dat er geen wolken meer kwamen. Maar dan was 't met de vrucht baarheid gedaan! Dan had de aarde geen vruchten meer voortgebracht! Doch de Heere doet het an ders. Hij plaatst een boog in de wolken. En zodra men die boog zag, wist men het weer, dat er nimmer meer een zond vloed zou komen. De regenboog ontstaat door een wolk en daarachter de zon. Wat ligt er in bovenstaand woord een heerlijke vertroos ting. Wat kunnen er veel wolken van zonde zijn. Doch God plaatst er de boog der genade in. Er is vergeving. Bij velen is de levenshemel bedekt met wolken van zor gen. De Heere plaatst er de boog van Zijn liefde in. Er is hulp. Wij leven in een bewogen tijd. Een wereld die leeft als in de dagen van Noach. Men eet en drinkt men neemt en geeft ten huwelijk en men gaat aan de boodschap des Evan- gelies voorbij. Een ieder gevoelt het, dat de spanningen groter worden de wereld-hemel wordt meer en meer bedekt met wolken. Had men in de dagen van Noach toch maar geluisterd naar de boodschap des Heeren, de mensheid zou niet onder gegaan zijn. Wanneer men NU toch maar luisterde naar het Evangeie van Jezus Christus! Men zoekt naar de vrede, die toch alleen maar te vin den is in Jezus Christus. Maar men luistert niet! En zullen nu allen ook de gelovigen ook de kinde ren Gods onder gaan? Er komen wolken God brengt ze. God bracht ze ook in de dagen van Noach om dat men ongehoorzaam was. God brengt ze ook nu. Daar komen we niet onder uit. Moeten de goeden het dan met de kwaden ontgelden? Neen, de Heere heeft een boog in de wolken geplaatst. En een ieder, die daarop let, weet het, dat Hij Zijn liefde houdt. De kinderen Gods gaan niet onder ook niet in de we- reldnood. De zon der genade schijnt achter de wolken van de we- reldnood en tovert de boog te voorschijn. Heft dan Uwen hoofde op waarts God is getrouw, Zijn plannen falen niet! Yerseke. H. R. TIMMERMAN. Zij zag de Koningin goed. Bij de Thoolse brug was een speciale plaats gereserveerd voor de ouden van dagen, van wie de meesten in Thoolse dracht waren. Tot hen be- hoprde ook de weduwe Zoetje Schot-v. Duivendijk, 72 jaar. Dat op zichzelf is natuurlijk niet zo bijzonder, maar wel, dat zij 23 kinderen heeft ge had. Van hen zijn er nog 12 in leven. Drie wonen er in Tholen en één in Oud-Vosse- meer. Zoetje heeft het ge presteerd om jaren geleden niet alleen haar grote gezin te verzorgen, maar daarbij ook nog in Bergen op Zoom met vis te venten. Zij was heel blij, dat zij nu van zó dichtbij de Koningin kon zien Middenstandsexamen voor gerepatrieerde militairen. Op 7 en 8 November a.s. zal voor uit Indonesië gerepatrieer de militairen, die na 1 Septem ber 1949 zijn gedebarkeerd, ge legenheid worden geboden zich te onderwerpen aan het midden standsexamen. De aanmelding hiervoor dient te geschieden voor 15 September 1950. Inschrijvings formulieren met prospectussen worden op aanvraag verstrekt door het bureau stichting mid denstandsexamen, Laan van Meerdervoort 96a te 's-Graven hage. Weer een ju weiendiefstal in Frankrijk. Uit het huis van de Parijse ju welier Ben Simon zijn gisteren juwelen ter waarde van 23 mil- lioen francs gestolen. Dit is de zesde en grootste ju weiendief stal in Frankrijk van de afgelo pen tien dagen. De juwelier was met vacantie. De Parjjse politie heeft van daag de arrestatie bekend ge maakt van een bende juwelen- en kledmgdieven. Deze bende zou vorig jaar goederen ter waarde van 15 millioen francs hebben gestolen. Geschil te Menado met gewezen K.N.I.L.-Ieden, Opnieuw zijn moeilijkheden ge rezen tussen leden van het voor malige K.N.I.L. en de A.P.R.I.S. namelijk in Menado. Er is geen enkele bijzonderheid over de aard van de moeilijkhe den te verkrijgen. Militaire waar nemers zijn reeds naar genoemde plaats gezonden. De mannen van de „Tabinta". Gistermiddag, ongeveer half „ïie' beS°n de debarkatie van de 750 militairen (115 leden van de K. L. en 628 leden van het voor malig K.N.I.L. met hun gezin- "en,) die met het troepentrans portschip „Tabinta" in Nerder- land uit Indonesië terugkeerden "Somersetshire" Maandag thuis. Het Engelse m.s. „Somersets- dooru de regering gechar terd voor het vervoer van bur gers van Indonesië naar Neder land, wordt Maandag a.s. aan de T??e, van de Kon. Rotterdamse Lloyd te Rotterdam verwacht, diploma machineschrijben, AMERIKAANS SCHIP GEARRIVEERD. h^'dffiVrd is de kuiten- het 7finn 7lissmgen gearriveerd net 7600 ton metende Ameri- dear''SomSCïiP,-American Defen- om te laden en te lossen kan. Antwerpen niet Is De Gaulle iets van plan? De Parijse correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" ves tigt de aandacht op „geheimzin nige toespelingen" die in de af gelopen dagen door enige met de Gaullistische beweging in nauw contact staande Franse journalis ten zijn gemaakt op stappen van binnenlands-politiek belang, die generaal de Gaulle zou willen doen. Eén der bedoelde journa listen verwees in dit verband naar de oproep van de Gaulle, in Juni 1940 tot de Fransen gericht, om de door Pétain met de Duit sers gesloten wapenstilstand niet te erkennen. De betekenis van deze verwijzing is echter niet duidelijk, aldus de correspondent van het Zwitserse blad. De Gaul listische afgevaardigde Terre- noire heeft voorts in het week blad „Carréfour" een artikel ge publiceerd onder de kop: „Slechts één uitweg: opstand, in geval het parlement zijn man daat verlengt". Minister Lieftinck naar Parijs. Minister Lieftinck zal van 4 16 September a.s. afwezig zijn en dan worden vervangen door Dr Drees. De Nederlandse minister van financiën zal dan namelijk, zoals elk jaar het geval is, besprekin gen van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling en het internationale monetaire fonds bijwonen. Deze besprekin gen worden dit jaar te Parijs ge houden. Een inzender schrijft in da R.K. Maasbode: P. v. d. A. en K. V. P. zijn be zig de middenstand de nek om te draaien, en om het geval niet al te pijnlijk te doen verlopen, hebben ze hem eerst onder nar cose gebracht met een injectie P. B. O. Nadere uitleg is overbodig; ziet naar Denemarken, daar zijn ze er ons circa twintig jaar mea voor en het resultaat is duidelijk zichtbaar. Is daar wat tegen te doen? Wis en zeker. Politieke activiteit is het zeke re redmiddel. De circa viermaal honderd duizend kleine zelfstandigen kunnen de schaal doen kantelen. Niet in een afzonderlijke poli tieke partij, want dat geeft geen kans, is uit den boze. Maar acti viteit in de partij waartoe zij be horen de K. V. P., de A. R., de C. H. Waakt ook over de scha pen, die in een andere partij ver dwaald zijn en daar onder „vei lige" hoede naar de afgrond gra zen. OPNAME IN „KINDERSTAD" DOOR WERELDOMROEP. Ook gisteren mocht „Kinder- stad" in Vissingen zich weer in een grote belangstelling verheu gen, zodat de vijftienduizendste betalende bezoeker bijna is be reikt, 's Morgens en 's middags vonden kinderspelen plaats, ter wijl 's avonds, ondanks de gure wind de harmonie „Ons Genoe gen" door velen werd -eange hoord. In de pauze bracht de heer G. J. Matthijssen de „Qua drille des Lanciers" met zijn Ma- rathon-damesploeg. Radio Neder land Wereldomroep maakte een opname van Kinderstad met de jeugdige functionarissen. De uit zending zal plaats vinden op 10 September des morgens 11.15 en 's avonds 18.30 uur. Zaltbommel is druk bezig zich op te maken voor de viering van zijn 1100-jarig bestaan. Een uit gebreid programma van feeste lijkheden is in voorbereiding. Met de grootste belangstelling en bewondering volgden de leden van een militaire missie uit Thai land gisteren de verrichtingen van de Nederlandse commando's te Roosendaal. Een hotelrat slaagde er Donderdag in f 600 buit te maken in een hotel te Hengelo. In tal van andere plaat sen sloeg de man reeds eerder zijn slag. Inbrekers maakten gisternacht in de stationswacht kamer een partij rookwaren buit ter waarde van ongeveer 12 a 1300 gulden. Met een K.L.M.- vliegtuig werd gisteravond 25 kg vogelvoer naar Addis Abeba ver zonden. Het voer was bestemd voor een partij vogels, bestemd voor Blijdorp, die in het land van de Negus de hongerdood dreigen te sterven. Op Rotterdam-Ahoy is gisteren een expositie van groenten en fruit geopend. Vol gens Duitse bronnen onderhande len de geallieerden met Hitiers maarschalk Von Rundstedt om hem het opperbevel op te dragen van een te vormen Duitse politie macht. New-Yorkse havenar beiders hebben geweigerd om uit de Sowjet-Unie ofkomstige pelzen te lossen. De bij de A.F.L. (een der twee grote Amerikaanse vak bonden) aangesloten arbeiders hebben besloten iri het vervolg geen uit de S.U. afkomstige goe deren meer te lassen. De in Amerikaanse dienst staande Duitse arbeidseenheden zullen op korte termijn een militaire scho ling en bewapening krijgen. De Indonesische plantagearbeiders hebben tegen 20 Augustus 'n sta king afgekondigd ter verkrijging van hogere lonen. Indonesië, Zweden en Jordanië hebben het lidmaatschap van de wereldbank aangevraagd. Truman heeft de Franse regering geprezen wegens haar plan om in het kader van het wederzijds defensieprogram 15 divisies op de been te brengen. Ook de Belgische Senaat heeft haar vertrouwen uitgesproken in de regering Pholien. Alleen de C.V.P. stemde voor. ZOUTELANDE. Vrijdagmorgen werd door de badgasten van het derde strand tegen die van het tweede strand een volleyball-wedstrijd gespeeld, die door de laatsten met 20 werd gewonnen. Van de zijde der badgasten be stond hiervoor grote belangstel ling. Vandaag vindt een revanche wedstrijd plaats. V eilingsberichten GOES. Veiling van 18 Aug. Fruit: Manks Codlin 635; Zi geunerin 8—52; James Greeve 9 48; Codlin Keswick 311.50; Earlij Victoria 312; Appels kroet en val 1.505; Clapps Fa vorite 1231.80; Precose de Tre- voux 1228; Br. d'Amanlis 6 23; Peren kroet en val 36; Jef- fersonpruimen 1831; Tonne- boer 16; Dubbele Boere witte 18 37; Reine Claude Verte 45; He- renpruimen 1238; Reine Victo ria 641; Bele de Louvain 8 32; Reine Claude d'Althan 11 37; Kirkus 10—28; Aardbeien 4 —8.50; Groenten: Bloemkool 8 37; Komkommers 78; Kropsla 612; Meloenen 3771; Augur ken 15105; Groene kool 719; Rodekool 811; Uien 9—11; An dijvie 1118; Stoksnijbonen 20 27; Rentegevers 1521; Pronkbo- nen 12; Dubbele Princessebonen 1518; Stokprincessebonen 20 24; Waspeen 56; Tomaten 12 16; Aardappelen 5.508; Worte len 1017; Kroten 4—8; Selderij 12, alles per 100 kg, bos of stuks. KRABBENDIJKE. Veiling van 18 Aug. Exportveiling: Peren: Clapp's Favorite 2133.40 per 100 kg. Appels: James Grieve 37; Manks Codlin 24.60, beide per 100 kg. Gewone veiling: Bramen 82 85; Druiven: Frankenthaler 93; Pruimen: Melle de Louvain 29 32; Reine Victoria 3135; Ap pels: James Grieve 24-43; Manks Codlin 2533; Zigeunerin 28 55; Peren: Precose de Trèvoux 825; Clapp's Favorite 1624; Beurré d'Amalis 10; Juttepeer 37; Snybonen 24 alles per 100 kg. KAPELLE. Veiling van 18 Aug. Grote- en Exportveiling: Clapps Favorite I 32.2038.10[ idem II 22.5022.90; Beurré d'Amanlis I 20.90; Précose de Trévoux I 22.70; Manks Codlin I 24.9029.40; Keswick I 13; id. II 6.60; Val- en Kroetappels 1.50 —7.20; Bramen 93.40—93.80; Dubb. Princ. z. draad 15, alles p. 100 kg. Kleine veiling: Pruimen: Belle de Louvain 936; Reine Victoria 845; Reine Claude d'Althann 1656; idem Verte 18 60; idem Conducta 1735; Ca- taloni 28; Dubb. Roerenwitte 13 40; Wijnpruimen 1042; Kir- ke's 3145; Purple Pershore 16 29; Dietrich Ulhorn 29; Jeffer son 2247; Rode Eierpruim 27— 30; Zoete Kwetsen 1333; Ap pels: Zigeunerin 859; James Grieve 643; Manks Codlin 5 26; Keswick 39; Perzikappel 10 -17; Peren: Clapps Favorite 7— 29; Précose de Trévoux 315; Juttepeer 545; Dr. Jules Guyot 524; Beurré d'Amanlis 315; Diversen: Bramen 6898; Fram bozen 481.64; Moerbeien 66; Groenten: Savoyekool 1518; Rodekool 6; Andijvie 11; Toma ten 1222; Snijbonen 2026; Rentegevers 19; Stokprinces 24; Aardappelen 1.510; Kroten 5; Uien 9; Bloemkool 733; Kom kommers 7; Kropsla 2.55; Sel derij 2; Perziken 47 alles per kg., bos of stuks. ST. ANNALAND. Veiling van 17 Aug. Gele Eigenheimers: gew. 8.019.40, drielingen 5.816.19; Blauwe Eigenheimers: gewone 8.009.06; drielingen 5.20; Bint jes gewone 8.619.63, alles per 100 kg. Aanvoer 150 ton. SCHERPENISSE. Veiling van 17 Aug. Gele Eigenheimers: ge wone 8.128.26; drielingen 6.02 6.70; Blauwe Eigenheimers: ge wone 6.547.10; Bintjes: gewone 8.23, drielingen 6.14—6.73, alles per 100 kg. Aanvoer 30 ton. ST. MAARTENSDIJK. Vei ling van 17 Aug.: Eigenheimers I 8—8,72, id. II 6,10—7,40, id. bonken 3,80, Bintjes I 8,80 8,30, id.bonken 8,60, kriel 3,10, BI. Eigenheimers 6. Aanvoer 23 ton. Exportveiling Uien: gewone 6,50, drielingen 6,50, picklers 8. Aanvoer 25 ton. Burgerlijke Stand BERGEN OP ZOOM. Geboren: Wühelmina, d. v. L. v. Meer en C. Bruijs; Allegonda d. v. P. Arts en A. v. Nispen; Johanna, d. v. J. Swagemakers en E. Belde; Cornelis, z. v. A. Free en J. Bo- gers; Cornelis, z. v. J. Withagen en P. Lambregts; Gerard, z. v. A. v. Boven en G. Nagelkerke; Hu- bertus, z. v. J. Siebelt en J. v. Mil; Antonetta, d. v. J. Spikker en E. v. Wunnik; Catharina d. v. P. v. Capelle en P. Bogers; Jo- sephina, d. v. G. v. Dort en J. Roem Steven, z. v. L. v. Son en A. Murgrave; Emilius, z. v. G. Verkerke en C. de Bruijn. Ondertrouwd: A. Kools, 20 j. en M. Hugens, 20 j.; H. Krist, 33 j. en J. Lambrechts, 26 j.; C. v. cL Brand, 25 j. en A. Hoppenbrou wers, 31 j.; A. Bruijs, 24 j. en J. V. Geel, 22 j. Gehuwd: A. Stuijts, 18 j. en J. Timmers, 19 j.; F. Baumann, 31 j. en J. v. Dalsen, 27 j. Overleden: A. v. Zwol, 51 j„ echtg. van C. Massa; V. van Bruggen, 77 j. wed. van A. Kil; C. mee, 3 d.; P. Jongenelen, 84 j. weauwn. van P. Gelten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3