Mosseleultures op Oosterschelde gered? In Veere dronken Koningin en Prins de erewjjn uit de beker van Maximiliaan van Bourgondië „Wjj zijn innig dankbaar, dat Gij hier aanwezig hebt willen zijn." Koningin Juliana verrichtte historische daad. Heel Middelburg liep uit om hoge gasten te ontvangen. Burgemeester ran Middelburg tot Koningin Juliana: Rede bjj de opening van het Gothische Stadhuis. Dr Hirschfeld op weg naar ons land. Door ondertekening protocol werd raadhuis geopend. Vele duizenden langs de straten tüdens de rijtoer. Chemische stof ontdekt, die parasiet doodde. Proeven slaagden volkomen. Zaterdag 19 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Ook de tocht naar Veere met de „Piet Hein" was een succes. Seeds een eind in de Zandkreek kwamen vissersschepen van Arnemuiden en Veere, volgeladen met juichende en zwaaiende Inwoners van deze plaatsen, alsmede de twee reddingsboten, het koninklijke jacht tegemoet gevaren. Hier weer hetzelfde beeld als eerder op de dag op het Zijpe: als bijen zwermden de ranke bootjes rond de „Piet Hein" heen! Op de dijk bij de Óampveerse Toren en op deze Toren zelf ston den zeer velen opgesteld om het koninklijke paar te begroeten. Zeer toepasselijk speelde „Veere's Qenoegen" het lied van Piet Hein, toen het jacht in aantocht was. Direct nadat de Koningin en de Prins het jacht hadden verlaten werd de burgemeester, jhr X. F. den Beer Poortugael, voorgesteld. Hij hield een korte toespraak, waarin hij eraan herinnerde, hoe tot driemaal toe, n.l. in 1572, in 1672 en in 1747 Veere als eerste Stad Oranje heeft uitgeroepen. Toen volgde de aanbieding van enige geschenken, na het voor stellen der raadsleden. Leonard den Beer Poortugael bood de Koningin bloemen aan, zijn zusje Machteld een fraai ge bonden boek, getiteld „Walche ren" aan de Prins en Suus Douw mocht Veerse moppen voor de Prinsesjes overhandigen. Daarna volgde een rit door het oude stadje. Bij 't Godshuis werd «ven gestopt, om vrouw Kesteloo gelegenheid te geven H.M. bloe men aan te bieden. Vrolijk klon ken de klokkeklanken van Veere's mooie carillon over het stadje, toen het gezelschap zich in het stadhuis begaf, waarvoor de schoolkinderen, met vlaggetjes in de hand, stonden opgesteld. IN DE RAADSZAAL. In de grote hall van het stad huis stond een bord, waarop de stamboom van het Huis van Oranje-Nassau was aangebracht. De burgemeester, die in zijn fraaie ambtscostuum was gekleed, gaf hierbij de nodige toelichting en daarna wees hij nog op een pro clamatie, die in de hall was opge hangen. Vervolgens begaf men zich naar de raadszaal op de eerste verdie ping. Wat hier plaatsvond was één der mooiste gedeelten van de tocht van gisteren. Op de grote tafel stond de gou den beker van Maximiliaan van Bourgondië, gevuld met de ere wjjn. De burgemeester vertelde eerst wat van de geschiedenis van deze De burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, heeft gisteravond by de officiële opening van het Gothische gedeelte van het Middelburgse stadhuis de volgende rede uitgesproken: Majesteit! Koninklijke Hoogheid! Dames en Heren! Majesteit, na Uw troonsbestijging hebt Gij gebracht en zult Gij brengen in gezelschap van Z.K.H. de Prins der Nederlanden een bezoek aan de elf provincies van Uw Rijk. En zo bezoekt Gij vandaag en morgen de provincie Zee land en zo beihndt Gij U thans in de hoofdplaats uan dit gewest. Ik behoef U niet te zeggen, hoe het de bevolking en het bestuur van de stad Middelburg verheugt U en Zijne Koninklijke Hoogheid te ontvangen. De bevolking heeft hedenmiddag tijdens de rijtoer reeds uiting gegeven aan haar gevoelens van blijdschap en aanhankelijkheid, en zal dit stellig morgenochtend nog meer doen. Als voorzitter van de raad der gemeente zou ik U thans nog gaarne met enkele woorden welkom willen heten. Uw bezoek aan deze stad draagt wel een zeer bijzonder karakter. Het heeft Uwe Majesteit behaagd het tijdstip zó te kiezen, dat het samenvalt met het gereedkomen van het representatieve deel van het Stadhuis, zodat wij de wel zeer bijzondere eer genieten, dat de opening geschiedt door Uwe Majesteit. Het zij mij vergund thans enige ogenblikken Uw aan dacht te vragen voor het gebouw, waarin wij ons thans bevinden, één der weinige wereldlijke, gothische gebouwen en één der schoonste raadhuizen van ons land. Liever dan U te vermoeien met namen en jaartallen zou ik willen trachten iets weer te geven van de gedachten van hen, die hier bouwden en van hen, die hier werkten en zullen werken. Reeds tamelijk vroeg in onze vaderlandse geschiedenis ontwikkelden de steden in deze gewesten zich tot bestuur lijke eenheden, met een zekere macht en zelfstandigheid, waarvan de bestuurders zich zeer wel bewust waren. En in een mengsel van besef van eigenwaarde, eerbied voor het gezag, gemeenschapsgevoel en kunstzinnigheid heeft men behalve de kerken ter ere van een hogere macht zich ook ingespannen een waardige zetel te ver schaffen aan het stadsbestuur. En in het Stadhuis bouwde men een burgerzaal, waarin op hoogtijdagen burgerij en vroedschap zich konden ver enigen om te beleven of te herdenken datgene, wat hen op ,dat moment bezielde en verbond. In de vele eeuwen, die vergingen, kwamen en gingen de stadsbestuurders: de ouden en de jongen, de wijzen en de doldriftigen, de sceptische behouders van het goede be staande en de enthousiaste verdedigers van het onbekende nieuwe. Maar ook: de goeden en de kwaden. De trouwe vaderlanders en de landverraders. Maar het gebouw bleef, als symbool van het gezag, dat blijvend is. Zélf bleef het niet jong, maar het werd ook niet oud. Het bleef zichzelf gelijk. De negentiende eeuw met haar veelal gering aesthetisch besef maakte het inwendige niet mooier. De twintigste eeuw, vol drang tot vernieuwing, maar ook vol oorlogsgeweld en barbarij, deed niet alleen als vroeger de bestuurders wisselen, maar deed ook het ge bouw in vlammen opgaan, zodat slechts de muren bleven staan. Toen de strijd in de tien andere provincies reeds was geëindigd en men daar, verslagen maar tijdelijk per- lost van het strijdgewoel was, werd in Zeeland door leger en vloot tezamen met onze bondgenoten doorgevoch ten. Op 17 Mei 1940 naast de tiende Mei voor Middel burg een dies ater werd een deel en juist het mooiste deel pan de stad door brand verwoest. Men liet, ondanks de tijdelijk verloren strijd en ondanks de vijandelijke bezetting, de moed niet zakken en reeds spoedig werden plannen tot wederopbouw ge maakt. En thans kunnen wij aanschouwen wat door de rijks-, provinciale en gemeentelijke overheden en hun amb tenaren en door architecten, aannemers en arbeiders is tot stand gebracht en door vele milde gevers is verrijkt. Al verkeer ik pas sinds kort in deze kring, ik kan mij de gerechtvaardigde trots toch goed voorstellen van hen, die hierin een werkzaam aandeel hebben gehad. Het zij ter ere van onze eeuw gezegd, dat het inwendige thans waar schijnlijk schoner is dan het ooit was. Het Stadhuis werd gebouwd, toen Middelburg een bloei ende Zeeuwse koopstad was; het stond hier toen handel en scheepvaart kwijnden. Het werd verwaarloosd en het ivera vernield. En thans wordt het opgebouwd in een tijd, dat ook de stad herrijst. Vergis ik mij, wanneer ik in de geschiedenis van dit oude Stadhuis steeds een weerspiegeling zie van het wel en wee van deze stad? En thans betreden wij, de raad en zijn voorzitter, als bestuurders dezer stad, dit herrezen Stadhuis, vol ontzag voor wat het voorgeslacht ons liet en voor wat de tijd genoten voor ons bouwden en herstelden, ons verantwoor delijk voelend voor onze taak, om, vanuit dit gebouw vol traditie en schoonheid, te trachten deze stad te besturen met wijsheid. Deze stad, nog steeds thans neergelegd in Thorbeckes grootste schepping een lichaam met auto nomie, waarvan wij ons zeer wel bewust zijn. Maar Majesteit, tevens een onderdeel van Uw Koninkrijk. In Uw aanwezigheid op deze dag zullen wij de kracht vinden om te trachten van deze stad wederom een klein sieraad van oris zo mooie land te maken, en om deze stad te besturen tot heil harer burgers. Onze stad, die, als een deel van ons land, mede zo hecht verbonden is met het Huis van Oranje, dat in droefheid en blijdschap met ons volk medeleeft. Moge van de herrijzing van dit Stadhuis en de opening daarna door Uwe Majesteit ten eeuwigen dage getuigenis worden afgelegd door een oorkonde, door Uwe Majesteit, Uwe Koninklijke Hoogheid en het stadsbestuur ondertekend. Majesteit, Koninklijke Hoogheid, wij zijn innig dankbaar, dat Gjj hier op deze dag aanwezig hebt willen zijn. Ik wil derhalve eindigen met: Leve de Koningin Leve de Prins Leve het Huis van Oranje! schitterende beker en toen ver zocht hjj de Koningin en de Prins een dronk daaruit te willen ne men. Lachend voldeden belden aan dit verzoek. .Maar voordat de Koningin een dronk nam vroeg zij, zich tot de burgemeester wen dend: „Ik hoop toch niet: ad fun- dum?", waarop de burgemeester haar de verzekering gaf, dat dit volstrekt niet nodig was. Heel ernstig nam de Prins daarna een dronk en toen hij de beker weer op de tafel zette, keerde hij zich lachend om naar de burgemeester en zei: „Best!", waarop jhr den Beer verklaarde „De rest hopen wij op Uw beider gezondheid te drinken!" EEN OORKONDE. Maar daarmede was deze plech tigheid nog niet geëindigd. Want nadat de burgemeester een toe lichting had gegeven op de zich in een glazen kastje bevindende schenkingsbrief met het zegel er aan, haalde hij een gecalligrafeer- de oorkonde voor de dag en vriendelijk verzocht hij de Konin gin en de Prins die te onderteke nen. De tekst der oorkonde luidde: „Nagenoeg vier eeuwen na dat Maximiliaan van Bourgon dië de verguld gouden beker aan Veere heeft aangeboden en nagenoeg twee eeuwen na dat Prins Willem IV de ere- wijn eruit gedronken heeft, hebben wij bij ons officieel be zoek aan Zeeland dit goede voorbeeld gevolgd". Daaronder kwamen de handte keningen te staan van Koningin en Prins. Dit intermezzo, dat geheel bui ten het officiële programma viel, werd door het koninklijk paar bijzonder gewaardeerd. Over de met stemmig kaarslicht verlichte eeuwenoude stenen trap werd na afloop van het verblijf in de raadszaal naar beneden ge wandeld. De auto's werden weer opgezocht en na een tweede korte rit door Veere ging het full speed naar de sluizen. In de tussentijd was de „Piet Hein" geschut. Men begaf zich aan boord om de tocht naar Middelburg te beginnen. Daar kwam de „Piet Hein" om ruim half acht, een half uur over tijd, aan. Deze foto toont het pertrek pan St. Annaland per politleboot naar de „Piet Hein". Links van H. M. de burgemeester, de heer F. M. Bogaard, met enkele wethouders. „Ik ben over de toekomstige ontwikkeling van dit land niet pessimistisch, indien tenminste de internationale politieke toe stand deze ontwikkeling niet komt verstoren", aldus dr Hirsch feld tegenover Aneta voor zijn vertrek naar Nederland gister morgen. „Mijn samenwerking met de Indonesische regering is van prettige aard geweest en ik ben er van overtuigd, dat de meeste Indonesische autoriteiten de sa menwerking met Nederland in derdaad wensen, ofschoon zij lie ver zagen dat Nederland zich wat minder druk maakte over zaken van intern Indonesische aard". De economische situatie heeft zich in de laatste acht maanden in gunstige zin ontwikkeld en men moet toegeven, dat de Indo nesiërs op dit gebied meer pres teren dan vele Nederlanders voor de oorlog meenden dat zij zouden kunnen presteren. Met dr Hirschfeld gaat de eer ste Nederlandse Hoge Commis saris heen, die met grote moei lijkheden te kampen had, in het bijzonder tijdens de affaires Wes terling, Abdul Aziz en onlangs de troebelen in Makassar. De activiteit van dr Hirschfeld, in. het bijzonder achter de scher men op economisch gebied, is groot geweest en wordt in de kringen van het Nederlandse be drijfsleven hoog gewaardeerd. POST VOOR „CAMERONIA". Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Cameronia", welke in een der tussenhavens zal. worden uitge reikt, moet uiterlijk op 21 Aug. in Nederland ter post worden bezorgd. Door het zetten van een handtekening onder het door de heer A. G. Wagensveld ontworpen protocol, heeft H. M, Koningin Juliana gisteravond in de Burgerzaal van het gerestaureerde deel van het Middelburgse ^tadhuis een historische daad verricht. Door de ondertekening van dit stuk n.l. werd het prachtige gothische gedeelte van het stadhuis heropend. Duizenden mensen waren op de Nieuwe Burg en de Markt getuige van de rit naar het stadhuis en de aankomst aldaar. Toen het koninklijk paar, uitgeleide gedaan door B. en W. van Middelburg, omstreeks het middernachtelijk uur vertrok, bleken nog enkele honderdtallen de moed te hebben opgebracht te wachten tot de plechtigheid in het stadhuis was beëindigd. In de burgerzaal onderhield het koninklijk paar zich geruime tijd met verscheidene autoriteiten, waarbij het de grootste belang stelling toonde voor het leven en werken van de Zeeuwse bevol king en de wederopbouw van Walcheren. De duizenden op het Markt plein werden ongeduldig toen de klok van het stadhuis half elf aanwees, d.w.z. een half uur later dan de aankomst van H.M. was vastgesteld. Dit geduld moest echter nog langer op de proef worden gesteld Duizenden Middelburgers hebben gisteravond het Koninklijk Paar een hartelijk welkom toegeroepen in de Zeeuwse hoofdstad. Vele honderden stonden langs de korte route, die na de aankomst werd gevolgd, en die door een klein deel der stad, w.o. 't Zand, leidde, terwijl vele anderen zich een plaatsje hadden weten te veroveren op de Rouaansekaai om de aankomst van het Konink lijk Paar met de „Piet Hein" en het vertrek voor de rijtoer mee te maken. De stoet vertrok ongeveer een half uur te laat, doch dat was niet zo heel erg, want daar het al tamelijk donker was, kwam de verlichting daardoor beter tot z'n recht. Het geduld der wachtenden op de Rouaansekaai werd enigszins op de proef gesteld, daar de „Piet Hein" een half uur later dan was gedacht in Middelburg aankwam. Reeds tegen zessen begonnen de eersten, gewapend met jassen en klapstoeltjes, hun plaatsen in te nemen en later werden de ramen van de flatwoningen op de Rou aansekaai geopend, waar velen, die het voorrecht hadden, dat zij daar vrienden of familie hadden, een plaatsje hadden gekregen. Naar mate het uur van aankomst naderde groeide de menigte, die in spanning op het Koninklijke jacht wachtte. De aankomst. Om even over zevenen arri veerde de burgemeester van Mid delburg, Mr Dr N. Bolkestein met de wethouders, de heren J. W. Kögeler, A. J. Berenpas, L. J. Geers en L. J. van 't Westen- de, alsmede de gemeente-secre taris, de heer J. Ph. Koene bij de aanlegplaats. Leden der Ko ninklijke Marechaussee met de kolbak op, betrokken korte tijd later de erewacht en de arrive- ende persfotografen brachten de mededeling mee, dat de aankomst een half uur was vertraagd. Om ongeveer half acht kwam er be weging in de menigte, maar het was nog te vroeg. De brugwach ters begonnen echter met het opendraaien van de Spijkerbrug, waaruit kon worden opgemaakt, dat de „Piet Hein" naderde. Weer even later begon het publiek in het flatgebouw ta> wijzen en te juichen, doch het was de Rijks- politieboot, die in zicht kwam, maar direct daarop was er wel reden tot juichen, want het Ko ninklijke jacht was in aantocht. Langzaam kwam de „Piet Hein" de kade binnen en plotseling ontdekte men de Koningin en de Prins, die voor de ramen ston den. Men begon opnieuw te jui chen, waarop H. M. en Z. K. H. minzaam teruggroeten. Toen de loopplank was uitgelegd, gingen B. en W. van Middelburg hun opwachting maken en verscheen het Koninklijk Paar, van alle zij den hartelijk door het talrijke publiek toegejuicht, op het ach terdek, waar de burgemeester Hen welkom heette in de Zeeuw se hoofdstad en de wethouders en de gemeentesecretaris voor stelde. Nadat men zich even had be raden met de Commissaris der Koningin over het vertrek voor de rijtoer, trok het Koninklijk Paar zich terug en begaven B. en W. alsmede Jhr de Casem- broot zich naar de wal om spoe dig daarop te vertrekken. Tijdens de wachttijd werden c'.e cadeaux, die K. M. op haar tocht door Zceiand had ontvan gen, op de „Piet Hem' gebracht De rijtoer. Om even over achten kwam de burgemeester terug en bleek ook het Koninklijk Paar gereed te ziin voor de rit door de stad. Op nieuw juichte het publiek toen het Koninklijk Paar zich ver toonde en daarna In de voorge reden hofauto stapte. Velen dachten, daar de kap van de wa gen bjj aankomst wag neergela ten, dat het Koninklijk Paar in een open auto de rijtoer zou ma ken, doch deze illusie werd hen ontnomen. Toen begon de zegetocht door Middelburg, over de kaden, waar honderden het begin van de rijtoer hadden verbeid, over de Hoogstraat en door de Gort straat, waar opnieuw vele hon derden het Koninklijk Paar be jubelden, langs de grote menigte, die op het Plein 1940 stond te wachten, om daarna ijlings naar de Markt over te steken, om daar later opnieuw een glimp van het Koninklijk Paar op te vangen. Overal was de feestver lichting ontstoken en overal was het enthousiasme groot. Velen stonden bij de Langevielebuiten- brug en tal van Zandenaars lie ten zich de unieke kans niet voorbijgaan om het Koninklijk Paar in dit stadsdeel te verwel komen. Vervolgens ging het over de beide Singels naar de Seis- straat, daarna door de Vlasmarkt naar de Markt, waar weer dui zenden in allerijl waren samen gestroomd en H. M. en Z. K. H. luide toejuichten. Na de rit door de Lange Noordstraat, Hofplein en Wagenaarstraat reed men over de Balans naar de ambts woning van de Commissaris der Koningin, waar een zeer talrijk publiek wachtte op de aankomst van de stoet. Jhr de Casembroot verwelkomde daar het Konink lijk Paar en de hoge gasten gin gen er met enkele genodigden w.o. de burgemeester van Mid delburg, binnen voor het diner. Middelburg heeft bij het be gin van het bezoek zijn aanhan kelijkheid voor ons Koninklijk Gezin niet onder stoelen of ban ken gestoken en al was het dan, dat de meesten tijdens de snelle rit, slechts een glimp hadden opgevangen, men was getuige geweest van de blijde intocht van het Koninklijk Paar. want de stoet arriveerde pas om kwart voor elf. Vanuit het stadhuis had men een prachtig gezicht over de dui zendkoppige menigte. Het Mid delburgs muziekcorps o.l.v. haar dirigent, de heer Joh. H. Caro, die vandaag juist zijn zeventigste verjaardag viert, zorgde voor een prettige afwisseling. Bovendien leverde de schitte rend verlichte Markt een p?ach- tig schouwspel op waarover me nigeen opgetogen was. Eindelijk kondigde een luid ge juich aan, dat de stoet in aan tocht was en even later draaiden de auto's de Markt op. Voor het stadhuis was de garnizoenscom mandant, majoor J. Potteboom aanwezig met zijn adjudant luit, L. H. van der Veen, die zijn op wachting maakte bij het konink lijk paar en hen uitnodigde de erewacht die bestond uit honderd leden van de C.O.A.K., te inspec teren. Het muziekcorps van de stoottroepen uit Den Bosch, dat eveneens voor het stadhuis was opgesteld, speelde tijdens de aan komst het Wilhelmus. Na de ere wacht te hebben geïnspecteerd, begaf het gezelschap, waarbij ook de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote zich hadden aangeslo ten, zich in het raadhuis. RONDGANG. Bij het betreden van het stad huis werd H.M. namens het ge meentebestuur door de 15-jarige Willy Damen, het dochtertje van de kort voor de bevrijding door de bezetters neergeschoten illegale werker W. J. Damen, een bou quet anjers aangeboden, terwijl Honorée Sandberg tot Essenburg, het 11-jarïg dochterje van wijlen burgemeester J, C. Sandberg tot Essenburg, H.M. een trommeltje Zeeuws profetenbrood aanbood. -X)e raadsleden hadden zich in middels, in de hall opgesteld en werden hierna aan het koninklijk paar voorgesteld. Bn dit gezel schap bevond zich ook de archi tect van het stadhuis ir A. van der Steur. Het koninklijk paar maakte vervolgens begeleid door <j« bur gemeester en wethouder Kögeler een rondgang door de gerestau reerde zalen, waarbij lr Van der Steur explicatie gaf. In de Burgerzaal wachtten in middels vele autoriteiten alsmede de eohtgenotes der raadsleden die aan de Vorstelijke gasten werden voorgesteld. (De lijst van voorgestelden vermelden we el ders in deze editie). De leden van de rechterlijke macht waren in toga. DB OPENING. Hierna hield mr dr Bolkestein, burgemeester van Middelburg zijn rede (deze is eveneens elders in dit blad afgedrukt) en hij be sloot deze toespraak met een drie werf hoera waarmede allen in stemden. Hierna werden de koninklijke De oorkonde. De tekst van de oorkonde, die de Koningin, de Prins en het gemeentebestuur van Middelburg gisteravond on dertekenden luidt: Op Vrijdag 18 Augustus 1950 werd het Gothische deel van dit Stadhuis na herstel van de verwoestingen dooi de oorlog 19401945 her opend door H. M. Koningin Juliana in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard. gasten uitgenodigd het protocol te tekenen waaraan eerst de Ko ningin en daarna haar Gemaal voldeed. Na haar handtekening te heb ben geplaatst onder dit document, liet H.M. vol bewondering haat blik gaan door de prachtige Bur gerzaal. Met de woorden ,,'t Is prachtig", gaf zij uiting aan haar opgetogenheid over hetgeen hier tot stand is gekomen. VOORLICHTING. Na dit gedeelte van de plechtig heid onderhield H.M. zich gerui me tijd met verscheidene perso nen. Zij sprak langdurig met wet houder L. J. van 't Westende over de wederopbouw van de stad en zeide ervan overtuigd te zijn, dat Middelburg zwaar had geleden. Zij zag de noodzaak in van liet verstrekken van extra bouwvolu me voor de binnenstad. Voorts zei H.M. tegenover de wethouder onder de indruk te zijn gekomen van het interieur van het stad huis. Hierna maakte jonkvrouwe dr C. H. de Jonge, directrice van het gemeente-museum te Utrecht, die de smaakvolle inrichting heeft verzorgd, haar opwachting bij de Koningin. Vervolgens was de beurt aan de voorzitster van de vereniging voor de kunst, mevr. Evers-Keg, die H.M. vertelde over de diverse schilderij-tentoon stellingen. De burgemeester van Koude- kerke en Biggekerke, de heer J. L. Dregmans, genoot als voorzit ter van de Vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen op Walcheren de eer H.M. te mogen voorlichten over de wederopbouw van Walcheren zowel wat betreft de woningbouw als de agrarische sector. Ds P. J. F. van Voorst- Vader vertelde H.M. bijzonder heden over de restauratie en her- Sept bouw van de Nieuwe- en Koor- (30 Aug.) kerk. Mr Th. Portheine, president der Arrondissementsrechtbank, werd gevraagd naar de vroegere inrichting van het stadhuis, waar na de voorzitter van de Middel burgse besturenbond met H.M. sprak over het woningprobleem, de arbeidsvoorziening en de werk loosheid in Zeeland. Dr J. R. v. d. Borgh vertelde de Koningin tenslotte het een en an der over de gezondheidstoestand 'in Zeeland en de T.B.C-bestrijding, ONGEDWONGEN. Op zeer ongedwongen wijze onderhield ook Prins Bernhard zich met verscheidene personen. Lange tijd sprak hij met de bur gemeester van Viissingen, mr B. Kolff, en de heer P. de Kam over het Instituut Wettig Gezag en de Nationale Reserve. De Prins toon de zich daarbij zeer tevreden over het aantal vrijwilligers dat zich hiervoor in Zeeland heeft aange meld en dat iets meer dan dui zend bedraagt. Tenslotte onderhield de Prins zich als voorzitter van de lande lijke demobilisatieraad met de waarnemend-voorzitter van de Prov. demobilisatieraad, wethou der A. Buijs uit Goes, de secre taris van deze raad, de lieer A. de Kam en de heer P. Franse, voorzitter van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Militaire Oor logsslachtoffers. Allen werden door de Commis saris der Koningin aan de Prins voorgesteld. Inmiddels liep het tegen 12 uur. H.M. voegde zich bij de Prins, die zich nog met laatstgenoemde he ren onderhield en waarbij een zeer ongedwongen gesprek ont stond. Voor velen betekenden deze ogenblikken, waarin zij aan H.M. en Z.K.H. werden voorgesteld een onvergetelijk moment en zeker was het dit voor hen, die de eer hadden het koninklijk paar voor te lichten over diverse Zeeuwse aspecten. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. Da data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, tussen haakjes, achter da naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. „Grote Beer" (2 Sept.); Antillen: s.s. „Baarn" (2 Sept.); Suriname: m.s. „Belena" IN OUD-VOSSEMEER stapte heel niet verlegen, de kleine Marijke Etienne, die op dezelfde dag als Prinses Marijke is ge boren, de auto in en bood het Vorstelijk Paar bloemen aan, Jansje Versluys, N eelt je Pipping, Jo Remijn en Adri van Dienst staan rechts op de foto, achter de auto gereed met de boterbabbelaars voor de Prinsesjes. Zal er binnenkort een eind komen aan de vrees, dat de mossel cultures op de Oosterschelde te gronde zullen gaan? Het ziet er wel naar uit. De directeur van de N.V. „Spaarstroom" te Kapelle, de lieer A. J. Schipper, heeft n.l. een chemische vloeistof ontdekt die de dood betekent voor de Myticola Intestinalis, de mosselpa- raslet. Er zyn met deze stof proeven genomen te Yerseke, die zeer goed geslaagd zyn. In een gesprek met de heer Schipper, die steeds veel contact met visserskringen heeft gehad, vertelde deze ons, na de alarme rende berichten, direct aan het probleem te zijn begonnen. Samen met de heer C. J. van Liere te Goes, heeft hij contact opgenomen met relaties in Duits land, waar men hem aan de be nodigde chemische stoffen wist te helpen. Deze week heeft men deze stof fen in Duitsland gehaald. Donder dag vonden te Yerseke de eerste proefnemingen plaats, in tegen woordigheid van enkele kopstuk ken op het gebied van de teelt. Deze proeven deed men in een speciaal bad. Reeds met Vi van de stof werden de parasieten gedood. Parasiet in mossel werd gedood. „De proeven slaagden volko men", zei de heer Schipper ons. „Niet alleen werden de parasieten die buiten de mossel in het water leefden gedood, doch ook de pa rasieten in de mossel." Op onze vraag, of men de pa rasiet nu ook op de percelen, dus in de practijk, zal kunnen doden, antwoordde de heer Schippere dat dit waarschijnlijk mogelijk zal zijn door de stof in kristalvorm op de percelen uit te zaaien. De vinding heeft echter nog 'n voordeel, volgde hij. Door de mos selen, de jonge mosselen, in de bassins een bad te geven zal men deze waarschijnlijk kunnen redden voor de volgende cultuur. De heer Schipper had sterk de indruk, dat het mogelijk zal zijn het broed immuun te maken. Weliswaar zal dit nog moeten worden afgewacht, doch hij ver wacht er veel goeds van door de inwerking van de stof op de kalk- laag van de mossel. Hoewel door dr Korringa me degedeeld is, dat de parasiet voor de oester geen gevaar oplevert, zal men tevens trachten te on derzoeken of de stof ook op de kalklaag van de oester zal in werken en deze zodoende immuun zal maken. Het is te hopen, dat de vondst van de heer Schipper resultaat zal opleveren. Het zou voor de telers nieuw uitzicht betekenen in deze, zo moeilijke tijd, Een mooi, écht Zeeuws plaatje! Bij de hoeve „De Knuijt" stonden enkele vrouwen in Uoord-Bevelandse dracht. Een fotograaf, die nu eens 'n echt Zeeuws plaatje wilden heb ben, stapte op hen af en vroeg hen bij het bruggetje over de sloot, dat toegang geeft tot de hoeve, te gaan staan. Als de Koningin terug kwam zou hij dan een foto maken. De vrouwen deden het en de fotograaf had zijn plaatje. De Koningin aarzel de even, toen zij deze „ere wacht" aan beide kanten zag staan. Maar de vrouwen had den de Koningin goed gezien - en als zif een hand van de Koningin hadden gehad, was de dag voor hen nog beter geweest! DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en We^: On geveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2