Nationaal-Reservisten, geen burgers met een aardig uniform. ZELFWERKEND WASMIDDEL ilrovinti^aBwg Het ontbrekende woerd ADArtSON Ma agressie in Korea werd de toeloop groter. Nieuwe loonsverhoging met 5 procent? Het Rijk en de Spoorwegen Is liet waar? L. H. van Berk overleden. Voltreffer. De landdag van de Nationale Reserve. Moer en meer gaat het Nationale Instituut „Steun Wettig Ge zag" zich in de daadwerkelijke sympathie van ons volk verheugen. Meer eu meer ziet men thans in, dat %een versterking van onze weerbaarheid een dwingende noodzaak is. Typisch bewijs daarvoor is. dat na het begin van do gebeurtenissen in Korea de toeloop tot de Nationale Reserve plotseling groter werd! Ons vrijheids lievende en dappere volk zal ook wat betreft de Nationale Reserve niet versagen'. Kosters vergaderden. De vereniging van kosters bij de Prot. kerken in Nederland, te Amsterdam heeft haar 44ste jaarvergadering gehouden o.l.v. de heer B. Kommelink te Utrecht. De heer T. Tjeerdsma, hoofd bestuurslid van het C.N.V., sprak over „kosters in de branding". De ontvangende afd. bood een boottocht doorde havens en grachten aan. In het Gewest Zuid-Holland Zuid-Oost, en in het byzonder in hel District Dordrecht, is de toe loop tot de Nationale Reserve het hoogst. AU erkentelijkheid daar voor U aan dit Gewest opgedra gen op 2 September de eerste landdag (er zullen er uiteraard meer volgen) je organiseren. Het gewest heeft nu een programma samengesteld, dat een uitsteken de demonstratie zal blijken te zijn van doel en streven van SWG in/onderheid van de Nationale Reserve. Op een persconferentie heeft de heer J. A. J. Jansen Maneschijn, voorzitter van de Gewestelijke Commissie voor Zd- Holland Zuid-Oost van het N.I.S. W.G., lid van G.S. van Zd.-Hol- land, het een en ander medege deeld over de gebeurtenissen van 2 September. Tweeledig doel, De r-anddag heeft een twee ledig doel. In de eerste plaats dient hij voor de saambinding van de vrijwilligers en in de tweede plaats als massale propaganda S.VV.G. wil laten zien, dat het geen spelletje is, dat de vrijwilli gers geen burgers met een aardig uniform aan zijn, maar werkelijk soldaten, die vaardig zijn in het hanteren van de moderne wapens. S.W.G. wil op deze landdag ieder overtuigen van zijn hoogst ern stige bedoelingen en van het feit, dat het Instituut groeit, maar dat het steeds weer versterkt moet worden en door ons gehele volk gesteund. lie betekenis van de Landdag reikt daarom verder dan alleeu tot het organiserende Gewest. Dit wordt overigens ook geaccentu eerd door de deelname. Alle ge westen in Zd.-Ilolland en de Ge westen West-Brabant en Zeelund toch kom i op 2 September naar Dordrecht. En uiteraard niet al leen het militaire deel van SWG, maar ook de burgers, die werken in de plaatselijke commissies Dat de regering zeer ingenomen- is met het werk van SWG blijkt wel uit het feit, dat minister president dr W. Drees, zich on middellijk bereid verklaarde op de Landdag een redevoering te houden. Over de Landdag werden nog d, volgende mededelingen ver strekt. Van 1 tot 4 September zullen in de haven van Dordrecht ligplaats kiezen het korvet Bart jan en de onderzeeboten Zwaard vis en O 24. De detachementen van deze schepen nemen ook deel aan een grote mars door Dord recht. Muzikale medewerking aan de mars en aan het programma van deze Landdag verlenen de Kon. Militaire Kapel, de Mari nierskapel, de drumband van de Nationale Reserve, de stafmuziek van de Stoottroepen, een gecom bineerde band van de Oranje- Garde, het politiemuziekkorps van Tilburg en nog vier Dordtse 'korpsen. Op de Landdag zal voor de eer ste maal het propagandablad van SWG verschijnen, dat genaamd is ,De Vrije Wereld". De demonstraties. Overste Mulder deed nog enige mededelingen over het militaire deel van het programma. In de ochtenduren worden onderlinge districtswedstrijden gehouden om het „Vaantje". Verschillende oe- fenverbanden nemen deel aan deze excercitiewedstrijd, waarbü niet alleen scherp gelet zal wor den op het excerceren, maar ook op het tenue. Er zal tevens een districtsvoetbalwedstrijd gehouden worden. 's Middags worden er demon straties gegeven in „ongewapende zelfverdediging" en van de ver schillende gangen ln het winnen van terrein. De Luwa, dat Is de luchtdoelartillerie, zal eveneens demonstraties geven. In totaal worden 1000 man Nationale Re serve verwacht, 300 man reserve- politie en 100 man grensbewaking. Aan het concours-hippique, dat ook 'i middags wordt gehouden, nemen deel een afdeling bereden rijkspolitie uit Den Haag en een afdeling bereden gemeente-politie van Rotterdam. Nog niet zeker is het of H.M de Koningin op de Landdag aan wezig zal zijn. Zo zij zelf niet zou kunnen komen, dan zal z\j zich toch laten vertegenwoordigen. Naar in regeringskringen ver nomen wordt, kan worden ver wacht, dat m.i.v. 1 Januari as. de lonen opnieuw met 5 zullen worden verhoogd. De besprekingen over de lonen en prijzen tussen de regerings vertegenwoordigers in de com missie voor de lonen en de prijzen en de vertegenwoordigers van de werkgevers en arbeiders en de Stichting van de Arbeid zijn on langs geopend. De beslissing van' de regering kan in September worden tege moet gezien. Ook de Eerste Kamer op reces De Eerste Kamer is Woensdag waarschijnlijk tot 10 September met vacantie gegaan. Voorts werden nog enkele wets ontwerpen afgedaan. Goedge keurd werden de wetsontwerpen tot uitbreiding van de kapitaals deelneming in de K.L.M., de nieu we regeling voor de Kamers van Koophandel en de wijziging van de Kinderbijslagwet. Door de communisten was een motie voorgesteld om op korte termijn een algemene verhoging van salarissen en pensioenen toe te staan. Op voorstel van de heer Molenaar (V.V.D.), werd echter met tegen 13 stemmen beslo ten het loonvraagstuk niet op deze wijze aan de orde te stellen. Staatssecretaris van Oorlog naar Indonesië. De staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, zal zich in de loop van de volgende week naar Indonesië begeven. Doel van zijn reis is een oplos sing te vinden voor de moeilijk heden, die zich voordoen bij de af vloeiing van leden van het vroe- gefe K.N.I.L., dat thans de status heeft van de koninklijke land macht en dus onder Nederlands bevel staat. KORTE BERICHTEN Achttien personen zijn Dinsdag te Tokio overleden aan slaap ziekte, waardoor het totaal der slachtoffers van deze ziekte voor dit jaar op 59 is gekomen. Batterijen op drie eilanden bij Hongkong, die in handen van de comrmihisten zijn, hebben het vuur geopend op een Britse tor- pedobootjager. Deze heeft uit zelfverdediging het vuur beant woord. Engeland zal in het komende jaar zijn begroting voor de lucht afweer met de helft verhogen. Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Bamangwato-stam, is met zijn oom, regent Tshekedi, tot overeenstemming gekomen na een geheime conferentie van vijf uur. h.M. de Koningin heeft t.g.v. de nationale feestdag in Indone sië een telegrafische gelukwens aan president Soekarno gezonden. (Ingez. mededeling, advert.) Kapitaal van 290 millioen voor herstel oorlogsschade. De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld, een bedrag van 324 millioen gulden uit te trekken voor het herstel van de oorlogsschade van de Nederlandse Spoorwegen. De Spoorwegen zullen een le ning uitschrijven van 300 millioen gulden, voor welk bedrag het Rijk garant staat. De deelneming van het Rijk in het maatschappelijk kapitaal van de Spoorwegen zal met 290 millioen gulden worden verhoogd tot f 299.998.000. Over de schade, die de N.S. na de spoorwegstaking van 1944 op liepen, geeft de regering de vol gende bijzonderheden: er werden 58 stoomlocomotieven wegge voerd, 224 vernield en 373 be schadigd. Voor stoomrijtuigen zijn deze cijfers resp. 816, 333 en 335 en voor goederenwagens 11.866, 431 en 11.260. Tot eind 1947 heeft het herstel ongeveer 329 millioen gulden ge vorderd. bevat zelfwerkend optisch wit' ZUINIGHEID BIJ HET LEGER. In de afdelingen van de Twee de Kamer werd er bij de be handeling van de oorlogsbegro ting op aangedrongen, dat onno dige uitgaven en tijdsverspiiling zoveel mogelijk vermeden zullen worden en de efficiency over heel de linie wordt toegepast. Betwijfeld werd of dit wel steeds het geval is. Zo werd o.m. gewezen op het oplopen van een aantal posten voor reis-, verblijf- en verplaat- ?ingskosten, met in totaal 966.000.—. Is het waar, zo werd voorts gevraagd, dat* in de garnizoens- garage in Den Haag dagelijks een aantal auto's wordt gebruikt om kolonels naar en van hun kan toren te vervoeren? Is het waar, dat dagelijks een auto van dezelfde garage met enige officieren naar Leiden ver trekt, daar de gehele dag onge bruikt staat en eerst 's avonds Weer gebruikt wordt om de offi cieren naar Den Haag te' bren gen? Laconiek wordt er aan toege voegd: Men meende te weten, dat er zeer goede treinverbindingen tussen Den, Haag en Leiden zijn. Madame Schiaparelli aangehouden. De bekende Franse mode-ont werpster Madame Elsa Schiapa relli, is Woensdagavond op het vliegveld van Nice gearresteerd, toen zij op het punt stond naar huis te vertrekken. De politie vond in haar koffers enkele ju welen, die volgens haar aangifte bij de grote juwelendiefstal eer der deze maand aan haar ontsto len waren. Bij deze diefstal in de villa van mevr. Winston, een Amerikaanse society gastvrouw, werd voor 20 millioen franc aan juwelen ge roofd. Mevr. Schiaparelli was één der gasten. De politie zeide Woensdagavond een anonieme tip ontvangen te hebben gekregen, dat mevrouw Schiaparelli enkele van de gesto len juwelen had terugontvangen, doch niet van plan was de politie daarvan in kennis te stellen. De politie vond in haar koffers tevens 1.485 dollar in Amerikaan se valuta, die zij niet bij de dou ane had aangegeven. Mevr. Schiaparelli is voorlopig in vrijheid gesteld. De 55e Internationale Jaarbeurs wordt te Utrecht van 514 Sept. gehouden. Er zullen industriële artikelen uit een 30-tal landen worden geëxposeerd. De exposi tieruimte is wederom vergroot en bedraagt thans ruim 50.000 M2. i Oud-directeur keuringsdienst van waren te Goes. In de ouderdom van 82 jaar is te Apeldoorn overleden de heer L. H. van Berk, oud-directeur van de Keuringsdienst van Waren te Goes. Bij de oprichting der Diensten in 1921 werd de heer Van Berk, die apotheker te Zeist was, be noemd tot directeur van de Keu ringsdienst van Waren te Goes, welke functie hij verscheidene ja ren met grote ambitie heeft ver vuld. Hy was een knap en weten- schappeiyk man en een humaan chef. Ook na zyn vertrek uit Goes op 65-jarige leeftijd, hebben Goes, zijn oude werkkring en personeel nog altyd zijn volle belangstelling gehad. De heer Van Berk was een groot vriend der natuur. In de jaren dat hij te Goes woonde, was de heer Van Berk tevens lid van de Gezondheids-Commissie te Goes, zat hij in het bestuur van de Vereniging van Wetenschappe lijke Belangen en was hij Con servator van het Museum ln het Cothise Huis. De crematie heeft plaats Maan dag te Westerveld. OOK SCHOONDIJKE VIERT FEEST. Ook Schoondijke viert Zater dag feest. Het feit, dat de Konin gin 10 minuten in de gemeente zal vertoeven om o.a. een groep van circa 100 marechaussées in groot tenue te inspecteren, aan het gemeentebestuur te worden voorgesteld evenals aan het be stuur van de Afd. Zeeland en het Bestuur van de Afd. Z. VI. van het Ned. Trekpaard recht vaardigen de verwachting, dat vele bezoekers naar Schoondijke zullen stromen. Naast de bloe menhulde door de kinderen van de lagere scholen en het aanbie den van een geschenk door de leerlingen van de Landbouwhuis houdschool in de vorm van zak doekjes, die zij zelf voor de prinsesjes maakten met de na men van de prinsesjes er op ge borduurd zullen aan de Konin gin een 30 tot 50 stamboekpaar- den worden getoond. Het bezoek aan de gemeente wordt besloten met een rondwandeling door Schoondijke. Het verdere programma luidt van 3 tot 5 uur volksspelen; van 6 tot 8 uur concert op de Markt door het 70 muzikanten tellende Rotterdams Politiemuziekcorps van 8 tot 8.30 uur Volksdansen van 8.30 tot 9.30 uur Concert op de Markt door de Schoondijkse Harmonie „Oefening Kweekt Kunst", en tot slot van 9.30 tot 10.30 een lampionoptocht voor grotere kinderen. Koningin Juliana zal zich doen voorlichten over moeilijkheden in mosselwereld. Naar wij vernemen, zal Konin gin Juliana zich tijdens haar be zoek aan Zeeland uitvoerig doen inlichten over de grote moeilyk heden, waarin de Zeeuwse mossel vissers thans verkeren. Daartoe zullen de voorzitters van de diverse vissersverenigingen in Zeeland te Kortgene aan boord van de „Piet Hein" gaan en mee varen naar Veere, tydens welke tocht zy een onderhoud zullen hebben met H.M. de Koningin en andere autoriteiten aan boord. Een handige vinding. Door een opzichter van het waterschap „De Brede Watering Bewesten Yerseke", de heer v. d. Graaff, is een werktuig uitge dacht, waarmede men in zeer korte tijd een weg kan egaliseren Het is een soort ploeg, waaraan tevens een soort eg is bevestigd, Slechte weggedeelten worden in een wip losgewerkt en meteen weer geëgaliseerd. De bediening van dit werkt^* is zeer eenvou Sproeidemonstratie „Wegenteer". Op 23 Augustus zal door „We genteer Sproeibedryf" te Uit hoorn op het weggedeelte tussen Goes en Sinoutskerke een demon stratie gegeven worden met een sproeiapparaat. De sproeiwagen komt met warme vloeibare teer zo van de fabriek af gereden die dan onder druk over genoemd weggedeelte zal worden uitge spreid. Er is hiervoor een groot aantal personen uitgenodigd. Voor de demonstratie zal in de Prins van Oranje een uiteenzet ting gegeven worden. C.N.V.-zomermiddag te Renesse. Niet alleen in de winter zijn de besturen der bij het C.N.V. aangesloten organisaties actief, ook in de zomer zit men niet stil. Dit jaar wordt te Renesse een zomermiddag gehouden voor heel bet eiland op 19 Augustus. Nadat per extra tram en bus de leden en hun huisgenoten naar Renesse gebracht zijn wordt op een mooi terrein de zomermid dag ongeveer 3 uur geopend. aarna de C.N.V.-voorzitter, de heer Ruppert. een korte rede zal uitspreken. Vervolgens zullen aan het strand verschillende spelen en wedstrijden gehouden worden. Daarna zal op het ter rein gezamenlijk gegeten wor den, waarna een zangkoor ter opluistering enkele nummers ten beste zal geven. Vervolgens is het woord aan de heer C. v. Mastricht, voorz. der N.C.L B., waarna de deelnemers per extra tram weer huiswaarts zullen gaan. Bij minder gunstig weêr wordt in twee zalen een ont spanningsprogramma afgewerkt. De woningbouw in Zeeland. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in Juni 1950 3904 wonin gen voltooid, waaronder 441 du- plexwoningen. In dezelfde maand van de jaren 1945 t/m 1949 kwa men resp. 65, 65, 784, 2527 en 3471 woningen gereed. In het eerste halfjaar van 1950 bedroeg het aantal gereedgeko men woningen 21.563, waaronder 1950 duplexwoningen. Het aantal in Juni in Zeeland gereedgekomen woningen is 158 tegen 202 ln Juni 1949. MIDDELBURG. Nieuwe en oude straatnamen Er komt weer een Lombard straat, doch niet als verbinding tassen Lange Noordstraat en La tijnse Schoolstraat, doch als ver bindingsstraat tussen Bachten- steene en Lat. Schoolstraat. Verder komt er een Roggeveen straat, die parallel loopt met de Zach. Jansenstraat en Koningin Julianastraat. VLISSINGEN. Sluiting bureaux. Morgen, Zaterdag, zullen alle gemeentelUke bureaux i.v.m. het koninkUjk bezoek zyn gesloten Het kantoor van de burgeriyke stand is slechts geopend van 8.30 9.30 uur. GOES. Hü nam de bocht verkeerd. Een jongeman uit de Lelie straat alhier, genaamd B. Woensdagmiddag, toen hy op zyn fiets uit de Lange Vorststraat kwam door een vrachtauto van de fa. Poortvliet uit Oud-Vosse meer, die via de Opril naast het ziekenhuis, de stad in wilde rijden aangereden. De knaap, die de bocht ver keerd nam, kwam onder de laad bak terecht, verwondde zich aan het hoofd en kreeg een hersen schudding. Na in het ziekenhuis te zyn verbonden kon hij huiswaarts keren. Het voorwiel van de fiets werd vernield. 'S-HEEB ARENDSKERKE Gemeenteraad. Woensdagavond 7.30 uur zal de raad vergaderen. Aan de orde komt o.m.: bouw verenigingsge bouw te Nieuvvdorp, straataanleg, uitbreidingsplan te -Lewedorp, voorlopige vaststelling uitbrei dingsplan en bouw groepsbureau Rijkspolitie met twee woningen dig. feuilleton. door O. F. WALTON. 07) 't Viel haar moeilijk nu met vaste gang naar het kasteel te lopen. Zij voelde zich een paar minuten lang duizelig en ging terzijde van de weg op de knoes tige wortels van een reusachtige beuk zitten. Daar bad ze om kracht en moed, en toen ver volgde zij haar weg. De laan was nu geheel verlaten en een- raam; ze kon de grote pilaren van de inrijpoort zien en de ge sloten deur daarachter. Het was duidelijk, dat hy naar binnen was gegaan. Eén ogenblik flitste de ge dachte door haar brein, dat zij misschien toch een verkeerde gevolgtrekking had gemaakt. Misschien waren kapitein For tescue en Lord Kenmpre niet dezelfde persoon; en indien dit «o was. kon het dan niet zijn, dat hp had ontdekt, waar zij nu Woonde en was overgekomen om te vernemen of zij op Grant- ley Castle gelukkig was, juist gials hij vroeger haar in Daisy ank had bezocht? Maar deze zwakke hoop vet- dween onmiddellijk, toen zy naar boven ging, naar haar ka mer, want Collins ontmoette haar en zei; „Juffrouw Douglas, u doet misschien beter nu niet naar mylady te gaan. Lord Kenmore is onverwacht bij haar op be zoek. Zyn auto weigerde juist buiten het dorp, zodat hij het laatste deel van de weg te voet moest afleggen." Marjorie ging naar haar eigen kamer, besloot ijverig te gaan werken en zich geen tyd te gun nen om te dénken. Ze hoopte, ja, ze hoopte vurig, dat ze hem niet zou ontmoeten. Misschien zou hij niet lang blijven en -wel dra naar beneden gaan voor de lunch; dan had zij gelegenheid om de tuin in te lopen of een grote wandeling te doen over de heuvels. Onderwijl wilde zy haar laden opruimen, van kleding verwisselen en naar huis schrij ven. Ze ondervond echter spoedig, dat rustig schrijven nu een on mogelijkheid was: haar gedach ten dwaalden steeds af naar die andere kamer. Hoe goed kon ze zich voorstellen, dat hy op haar gewone plaatsje zat in de lage stoel by Lady Violets ruststoel! Wat zou hy goed en voorkomend voor haar zijn; wat zou hij haar lijden diep meegevoelen! Wat zouden zyn sympathie en tere zorg een verkwikking voor haar zijn! Zo verliep meer dan een uur en toen schrilde de klank van een bel door de gang, de bel van Lady Violets kamer. Dit was een waarschuwing voor Collins, dat haar hulp nodig was. Ze hoorde de kamenier van boven komen en de kamer van Lady Violet binnen gaan. Spoedig daarna werd aan haar kamerdeur ge klopt. „Kom binnen, Collins." „Juffrouw Douglas, mylady vraagt of u bij 'haar wilt ko men." Marjorie had een gevoel, of haar hart zou willen stil staan. Hij was daar nog en nu moest ze hem ontmoeten. Ze zou wel wil len weten of hij wist, dat ze co Grantley Castle woonde of zou hij verrast zijn haar te zien? Wellicht had Lady Violet hec hem verteld en toen zij vernam, dat hij haar kende, had zij haar gevraagd te komen om hem te begroeten. Met een bede om hulp in het hart, liep ze de gang over en ging Lady Violets kamer bin nen. „Marjorie", zei de jonge dame. „ik wilde u even aan Lord Ken- more voorstellen." Met knikkende knieën kwam Marjorie naderbij, maar tot haar grote verbazing stond een heer voor haar, die haar totaal vreemd was. Gestalte, houding en haar waren die van kapitein Fortescue, zodat Marjorie het heel goed kon begrijpen, dat zij in de laan zich zo had vergist, maar de gelaatstrekken, de ogen, en bovenal de uitdrukking van zyn gelaat waren geheel ver schillend. Lord Kenmore had een byzon der gewoon gezicht, met licht blauwe ogen zonder enige uit drukking; met smalle lippen, een ongezonde tint en een cynische blik. Hoe had ze één ogenblik kunnen denken, dat deze man kapitein Fortescue was! Hij maakte een stijve buiging, toen Lady Violet hem aan haar ge zelschapsdame voorstelde ei nam weer plaats in de lage stoel naast het rustbed. „Marjorie, ik heb Lord Ken- more verteld welk papier ik voor mijn foto's gebruik, hij fotogra feert ook. Zoudt u me die al bums nog even willen krijgen? Marjorie bracht de albums en gaf ze aan' Lord Kenmore. Zy was op het punt de kamer te veriaten, toen Lady Violet haar terug riep. „Ga nog niet weg, Marjorie Over een paar minuten gaat Lord Kenmore naar beneden voor de lunch en dan heb 'ik nog nodig." (Wordt vervolgd.) RAAD8VERSLAO VAN OOM. (Vervolg van pag. 1) Wethouder Roose antwoordde, dat latere taxaties van aan te kopen grond inderdaad belangrijk hoger waren dan de oorspronke lijke. Door B. en W. wordt getracht de aanvankelijke prijzen te hand haven. maar het is niet zeker, dat dit slagen zal. Het overige bedrag voor het bouwrijp maken an de grond, aanleg riolering enz. kwam vroeger niet ten laste van het bouwplan, wat nu echter in verband met veran derde omstandigheden noodzake lijk is, zodat men een geheel an dere opzet krijgt. Aan een ver hoging van de huurprijzen, ook an de bestaande woningen, is helaas niet te ontkomen. Met de aanleg van plantsoenen enz., wordt reeds de nodige zuinigheid betracht. De heer Zuidema vroeg of het niet gewenst is, nu de grondprij zen zo hoog worden, minder grond voor tuinen beschikbaar te stellen. De wethouder antwoordde, dat hiermee bij de nieuwe wonin gen reeds rekening is gehouden. De heer Ph. Haverhoek vroeg of er destijds wel rekening was gehouden met de aanleg van de riolering en bestrating. De vermakelijkheidsbelasting. Het voorstel tot afwijzing van een verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting en tot invoering van een hard heidsclausule leverde eveneens discussie op. Wethouder van Melle deelde mede zich tegen de gang van zaken in B. en W. te hebben verzet. Hy maakte bezwaar tegen hetgeen bepaald ls t.a.v. de hardheidsclausule. De heer W. J. J. M. Vroome vond de clausule zeker een ver betering, maar was er van over tuigd, dat veel zal afhangen van de wijze waarop B. en W. de clausule handhaven. Mr J. Sepers (C.H.) stelde voor de bevoegdheid tot ont heffing in handen van de raad te geven. De heer A. de Roo (V.V.D.) had eveneens bezwaar, temeer daar B. en W. zelf zeggen, dat zodanige vrijstellingsbepalingen geredigeerd kunnen worden dat de huidige moeilijkheden worden opgelost en stelde voor dat B. en W. het voorstel tot nader beraad terug zullen ne men. Dit is dan ook tenslotte geschied. Als laatste agendapunt diende het ontslag van de heer S. Tui nier als leraar Oude Talen aan de gymnasiale afd. van net Goese Lyceum. In zijn plaats werd benoemd mej. J. Jansen. De rondvraag leverde niets op OVEZANDE. Schuttersconcours „Spes Nostra" Er werd door 59 schutters van 12 verschillende sociëteiten deel genomen. Uitslag: Hoogvogel, A. van Westende, Willem Teil, Ovezande le zy vogel, idem; 2e zy vogel, A, Rentmeester, Willem Teil, Ove zande; le bovenkal, C. Steenbak ker, Vooruitgang, Kwadendamme 2e bovenkal, H. Koens, Spes Nos tra, Ovezande; le onderkal, H. de Jonge, Zeelandia, Ovezande; 2e onderkal, C. Nagelkerke, Vooruit gang, Kwadendamme; le klep, P. Rentmeester, Willem Teil, Ove zande; 2e klep, A. de Jonge, Wil lem Teil, Ovezande; 3e klep, A. Rentmeester, Willem Teil, Ove zande, Meeste kleine vogels, H, Koens, Spes Nostra, Ovezande. OOSTKAPELLE. Fortenbouwwedstrijd. Dinsdagmiddag werd op het strand door de V.V.V. „Mooi Oostkapelle" een -wedstryd geor ganiseerd in het bouwen van for ten; Er werd in twee groepen deelgenomen, n.L kinderen tot 14 jaar en kinderen van 10 tot 15 jaar. Er werd door zes groepen van zes personen deelgenomen. De eerste prijs ging naar groep V. Ieder kind kreeg een bedrag van f 10,De tweede prijs ging naar Groep IX, de derde naar Groep IV, de vierde naar Groep III, de vyfde naar Groep I en de zesde naar groep VI. De pryzen waren geldsbedra gen. Er bestond voor deze forten bouwerij veel belangstelling. ST. ANNALAND. Auto ln de sloot. De heer I. R. reed, door een defect aan de stuurinrichting, even buiten het dorp aan het eind van het z.g. „Spokwegje", met zyn luxe auto in de sloot. De be stuurder bleef ongedeerd, terwyl de auto slechts geringe materiële schade opliep. OOSTBURG. Gemeentebestuur verhuist. Het gemeentebestuur en per soneel, dat tijdelyk onderdak had gevonden in de barak op de Markt is thans aan het verhui zen naar het vroegere bankge bouw in de Brouwerijstraat. De heer A. C. de Jonge te Ove zande slaagde te Amsterdam voor het diploma vakbekwaamheid smidsbedrijf. Voor het diploma smid-bank werker is te Amsterdam geslaagd de heer P. K. Mol te Helnkens- zand. VRIJWILLIGERS. Ik heb met genoegen gezien, dat aan de oproep van onze re gering om vrijwilligers voor Ko rea, door velen- gevolg is gege ven. Een verrassend groot aantal vrijwilligers heeft zich reeds dl eerste dagen beschikbaar gesteld. Een verheugend feit is dut. Over 't geheel zijn het toch man nen die de verschrikkingen van de oorlog van nabij hebben mee gemaakt en die dus begrip heb ben van de zware taak, die hen in Korea wacht. Deze vrijunllipers, die blijk geven te beseffen welke hoge belangen daar in Korea op het spel staan, stellen de regering niet te leur. Dat is prachtig. Het is moed gevend. Maar dan hebben ?ij er recht op, dat zij straks op hun beurt niet teleurgesteld worden. De vrijwilligers die zich voor Indië beschikbaar stelden zijn niet altijd even fair behandeld. Zij hadden in meerdere opzich ten reden om te klagen. Van waardering en dankbaarheid is weinig sprake geweest. Ik hoop, dat die geschiedenis zich niet zal herhalen en dat zij, die bereid zijn met inzet van hun leven mee voor ons land de spits af te bijten, straks de waarde ring zuilen vinden waarop zij recht hebben. V eilingsberichten MIDDELBURG. Veiling van 17 Aug.: Groenten: Komkommers A 7—14; idem B 7—12; idem C 7— Bloemkool B 1119; idem C 1014; Augurken 1072; Pronk bonen 1218; Stoksnijbonen 20 45; Stokprincessen 3843; Stam- snybonen 1228; Uien 4—6; An dijvie 624; Spekbonen 1315 Dubb. Princ. 2025; Prei 2428 Postelein 2030; Rabarber 25 Sla 2—8; Bospeen 12—24; Zilver uien 2528; Waspeen 710; Kro ten 57; Rode kool 611; Sa voye kool 1225; Fruit: Tomaten 1236; Washington 3643 Manks Codlin 1420; James Grie- 2228; Zigeunerin 1634; Ciapps Favourite 1832; Belle de Louvain 2238; Druiven 83 91; Kiskespruim 4042; Prince- pruim 815; Reine Victoria 30 45; Suikermeloenen 4159; Net- meioenen 1858; Oranje Ananas 6068; Perziken per stuk 510; Aardappelen: Blauwe Eigenhei mers grote 67; Bintjes grote 6 7; Eerstelingen grote 78; Koopmansblauwe grote 79, GOES. Veiling van 17 Aug.: Appels: Manks Codlin 637; Zi geunerin 962; James Grieve 7 43; Codlin Keswick 411; Appels kroet en val 1,5015; Peren: Ciapps Favourite 835; Précose de Trévoux 830,10; Beurré d' Amaniis 820; Peren kroel en val 412; Pruimen: Reine Victo ria 1042; Belle de Louvain 6 33; Dubb. Boere witte 640; Reine Claude d' Althan 943; Herenpruimen 1531; Tonne- boerpruimen 16; Bramen 86,50 87; Dubb. Princessebonen 15 15,30, alles per 100 kg. KAPELLE. Veiling van 17 Aug. Grote en Exportveiling: Ciapps Favourite I 33,40; idem II 23; Précose de Trévoux I 22,60; idem II 13,50; Beurré d' Amaniis I 21,30; idem II 15,60; James Grie ve I 28,7030,70; Val- en kroet- appels 1,507,40; Dubb. Princ. z. draad 15, alles per 100 kg. Kleine veiling: Pruimen: Belle de Lou vain 634; Reine Victoria 1049; Wynpruimen 1541; Boere witte 1841; Reine Claude Verte 49; Reine Claude d' Althan 2645; Reine Claude Conducta 1940; Purple Pershore 612; Czaar 6— 25;-Washington 1137; Jefferson 4248; Appels; Zigeunerin 751; James Grieve 638; Manks Cod lin 5—26; Keswick 211; Lord Suffield 4—11; Peren: Ciapps Fa vourite 532; Précose de Tré voux 621; Beurré d' Amaniis 511; Dr Julius Guyot 414; Noord-Holi. Suikery 6—8; Petite Marguerite 8; Diversen: Rode bessen 39; Bramen 7590; Fram bozen 521,28; Moerbeien 58, al les per kg; Vijgen 6 per stuk. KRABBENDIJKE. Veiling van 17 Aug.: ExportveilingAppels: Manks Codlin 24,50; James Grie ve 29,70; Peren: Ciapps Favou rite 17,8032,70; Précose de Tré voux 21,30; Beurré d' Amaniis 19,50, alles per 100 kg; Gewone veiling: Bramen 85; Bonen 15 16,10; Pruimen: Pershore 8; Rei ne Victoria 3338; Appels: Manks Codlin 2634; Zigeunerin 1954; James Grieve 2644; Pe ren: Ciapps Favourite 10—31 Précose de Trévoux 12; Beurré d' Amaniis 316, alles per 100 kg BERGEN OP ZOOM. Veiling van 17 Aug.: Stambonen dubb. princ. 100 kg 17,90; Sla 10 stuks 5374; Staakprinc. 2124; Pe ren: Ciapps Favourite per 100 kg 25,90; Appels: Zigeunerin 27; Pruimen: Belle "de Louvain 27; Dubb. Boere witte 23; Reine Vic toria 32. HAAMSTEDE. Groene Kruis bazar bracht f6600,— op. De Groene Kruis bazar op 10 Aug. j.l. gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de in richting van het nieuwe wijkge- bouw, heeft bruto f 6600,opge bracht. De stemming zat er in. Dit succes werd door het yverige bazarcomité bereikt, mede dank zij de spontane medewerking van inwoners en de badgasten in Burgh en Haamstede. De pryzen, gevallen op de lo terij, kunnen afgehaald worden op het gemeentehuis te Haam stede op 18 Aug. tussen 2 en 8 uur. Strandwedstryd. Het ligt in het voornemen van het V.V.V.-bestuur, gezien het succes van vorig jaar, wederom een strandwedstryd te organise ren te Westen Schouwen. Op het programma staan het maken van l'orten en zandfiguren, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar gesteld zullen worden. Iedereen kan hier aan deelnemen. De juiste datum enz. zullen tijdig bekend gemaakt worden. Donderdagavond om 7 uur hoopt dr Steenblok voor te gaan in de Geref. Gemeente te Sint Annaland. Voor de Oud Geref, Gemeente te St. Maartensdyk zal Woensdag om zeven uur optreden de heer de Jong uit Kralingseveer. BERGEN OP ZOOM. Veiling van 16 Aug: Bloemkool A 36-27- 20-44-57, id. B 8-19-29-31, Sa- voyekool 5-6-9, Andijvie 6-7-3, Staakprinc. 24-28-30-32-34, Staakboon dubb. Princ. 15-17, Snybonen 20-21-24-26, Prei 6-5- 11, Wittekool 3-5-7, Rodekool 5-7, Sla per 10 st. 20-29, Kom kommers 7-12, Tomaten 24-25- 18, Meloenen 26-60, Bospeen per 10 st. 12-13-14, Breekpeen i3- 8-16, Rode Bessen 20, Kroten 9-12, B. de Louvain 24-32-35-38, R. Claude 27-37-45, Victorie 21- 27-37, Boerenwitte 29-37-39, Washington 34-42-25, Claps 14- 22, Lizebeth 11, J. Grieve 20-34, Zigeunerinnen 33-10-37, Fr. de Cronsel 19-24, M. Codlin 16-20, The Queen 19-15. ST. ANNALAND. Aardappel veiling van 16 Aug. Gele Eigenh. gewone 8.80—9.96; drielingen 5.91 —6.61; Bi. Eigenh. gewone 8.71 9.30; drielingen 6; Bintjes gewone 8.91—9.91; drielingen 5.50. Alles per 100 kg. Aanvoer 80 ton. SCHERPENISSE (Via de vei ling van St. Annaland). 16 Aug. Gele Eigenh. gewone 8.07—8.75; drielingen 4.99; BI. Eigenh. gew. 6.03; Bintjes gewone 6.13. Alles per 100 kg. Aanvoer 35 ton. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 16 Aug. Eig. I 8.509.24; idem II 5.40—7.60; Bintjes I 8.80 —9.20; idem IX 7.60; bonken 9.40 —9.50; idem driel. 5.60; kriel 3.10 Aanvoer 25 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3