Joseph Phoiien presenteert zijn regering UUMiam in Zeeland NIEUWS Brief uit Singapore heiiciit het drama Bertha Hertogh. Goese Grondbedrijf heeft een tekort van f 128.000.- Vlissingen bouwt weer 34 arbeiders woningen. Bevolking van Nieuw-Guinea 100 gCt pro-Nederlands. Enkel de C. V. P. heet hem welkom. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De stakingen in Rotterdam en Amsterdam. Indonesië herdacht 5-jarig onafhankelijkheid. Mr Majid probeert er zijn eigen positie door te versterken. Generaal Macathur vraagt versterkingen. Woninghuren zullen moeten worden verhoogd. Muzikanten stoorden kerkdiensten. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6s JAARGANG No. 1639 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 18 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron, v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B, G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag; Zon op 5.27 u., onder 20.00 u. Maan op 11.33 u., onder 21.28 u. Hoogwater Zaterd. 19 Aug. 1950: Vlissingen: 5.26 u. 2.07 m., 17.41 u. 1.96 m. Terneuzen: 5.55 u. 2.24 m„ 18.12 u. 2.15 m. Wemeldlnge: 7.09 u. 1.81 m„ 19.24 u. 1.67 m. Zierikzee: 6.52 u. 1.59 m., 19.04 u. 1.45 m. De nieuwe Belgische homogeen-katholieke regering van Joseph I'holien heeft zich gisteren gepresenteerd In de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers en de Senaat. In de verklaring die werd afgelegd door Phoiien werd allereerst gezegd, dat de nieuwe regering het programma van de vorige C.V.P.-regering Duvieu- sart geheel heeft overgenomen. De regering wil de politieke rust cu de nationale eenheid herstellen door het verzamelen van alle Belgen rondom Prins Boudeiv-yn. Enkel van de zijde der C.V.P. kreeg de regering Phoiien steun in de Kamer van volksvertegen woordigers. Zowel socialisten als liberalen zeiden van mening te zjjn dat deze regering ongeschikt was de nationale eenheid te her stellen. De socialist Collard constateerde dat alle C.V.P.-ers, die de Koning aangeraden hebben, af te treden uit de nieuwe rege ring waren geweerd. De liberaal Lefebre zei dat deze regering slechts diende om een verzoening in de gelederen der C.V.P. te bewerken. Spaak legde do nadruk op do grote verantwoordelijk heid, die de C.V.P. op zich laadt door alleen te willen regeren. De nieuwe regering bevestigt, dat haar aandacht er in het bij zonder naar zal uitgaan de tot dusver door de werknemers be reikte vooruitgang op sociaal ge bied te verstevigen. Wat de Koningskwestie betreft wordt verklaard, dat de regering de Koninklijke Prins haar loyale medewerking zal verlenen. De regering brengt hulde aan de grootmoedigheid van de Ko ning, die het bewijs heeft gele verd slechts het welzijn van het vaderland op het oog te hebben. De regering is vastbesloten de binnenlandse orde, die zo ernstig in gedrang is gekomen tijdens de laatste weken, te verstevigen en vraagt hiertoe de medewerking van al degenen, die bezorgd zijn om de binnenlandse vrede en de eerbiediging van de rechten van de mens. De regering zal de no dige schikkingen treffen om on der alle omstandigheden de open bare orde te handhaven. Maat regelen zullen worden genomen, om de vrijheid van arbeid daad werkelijk te waarborgen, de wer king der openbare diensten te ver zekeren en de economische uit rusting te allen tijde te bescher men. De wettelijke bepalingen ter uitvoering van deze maatregelen zullen aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. De regering zal in het kader van haar internationale verplich- Alle taxi's te Amsterdam zijn gistermorgen weer gaan rijden, zodat kan worden aangenomen, dat de staking voorlopig tot het verleden behoort. De havenstaking heeft zich daarentegen uitgebreid en er zijn thans 2500 stakers. Men mag dus aannemen dat ongeveer 50 pro cent van de Amsterdamse haven arbeiders thans het werk hebben neergelegd. Dit heeft echter geen ander gevolg gehad tot nu toe dan dat het normale werk zij het met vertraging voortgang kon vinden. Het aantal bouwvakarbeiders dat staakt is niet toegenomen. Er was druk uitgeoefend op de ar beiders, belast met onderhouds werkzaamheden, zonder dat dit tot resultaat heeft gehad dat ook zij in staking zijn gegaan. Het aantal stakers is thans volgens opgave van E.V.C. en Uniebonden 2000. Van de zijde van de Uniebonden werd ons ge zegd, dat ongeveer 500 hiervan beschouwd moeten worden als „gedwongen" stakers. In Rotterdam vergaderde gis teravond de Unie Verkeer, ge vormd door de 3 bonafide trans portarbeidersorganisaties. De vergadering, keurde de door communistische elementen uitge lokte staking ten scherpste af. Zij stelde vast, dat een dergelijk op treden op geen enkele wijze de positie der havenarbeiders kan verbeteren, doch deze integendeel In gevaar kan brengen. Zij nam ten scherpste stelling tegen de methoden van terreur en intimi datie, die een kleine E.V.C.-min- derheid op andersgezlnden toe past. Churchills voorstel voor een Europees leger wordt slechts gedeeltelijk besproken. De Europese raadgevende ver gadering zal slechts de politieke aspecten van Churchill's voorstel voor een Europees leger bespre ken, zo ls gisteren in de commis sie voor algemene zaken van de Europese Assemblée besproken. De commissie zesloot tevens een twintigdelig plan van Churchill's schoonzoon Duncan Sandys, dat in militaire bijzonderheden trad, terzijde te leggen. Met 19 tegen 6 stemmen bij drie onthoudingen besloot de commis sie de algemene aspecten van Churchill's voorstellen, vv.o. dat betreffende een Europees minis terie van defensie onder verenigd democratisch gezag te bespreken. De oppositie tegen een uitvoe rige bespreking van Churchill's voorstel kwam voornamelijk van de officiële Britse Labour-afge- vaardigden, gesteund door Noor se, Deense, en IJslandse verte genwoordigers. Historische brug te Enkhuizen ingestort. Eergisteravond is te Enkhuizen - drie ton zware balans van de „Kat- en Hondbrug" ingestort. 'hüst tevoren waren twee au tobussen gepasseerd. Twee fiet sers en een wandelaar bevonden zich nog op de brug. Wonder bo ven wonder kwamen zij met de schrik vrij. De historische brug was pas gerestaureerd, maar deze restauratie was klaarblijkelijk niet grondig genoeg gebeurd, •want het hout van de balans was totaal verrot tingen haar politiek van openba re werken herzien en het parle ment uitnodigen alle maaregelen te treffen, die zich op militair ge bied voordoen. Do minderheid moet vrij haar aandeel in de leiding van het po litieke leven kunnen nemen door stipt haar recht op controle van en critiek op de regering uit te oefenen. Zowel de meerderheid als minderheid moet oproerige methoden verwerpen en allen moeten samenwerken aan de ver wezenlijking van het regerings programma. De Belgische Kamer van volks vertegenwoordigers heeft Donder dagavond met 108 tegen 78 stem men (socialisten, liberalen en communisten) haar vertrouwen uitgesproken in de homogeen- katholieke regering Phoiien. Liberale ministers uit Griekse regering. De liberale ministers zullen uit de Griekse drle-partijenregering treden. Het besluit tot aftreden van de zeven ministers en drie onder ministers is genomen, nadat Venizelos, leider der liberale par ty, er reeds Woensdagavond mee had gedreigd, omdat de minister president, Piastiras, de leider van de centrumgroep in het kabinet, de andere partijen (liberalen en democratisch socialisten) verweet zyn politiek van tegemoetkomend heid tegenover vroegere opstan delingen te dwarsbomen. Politieke deskundigen achten de vorming van een nieuwe re gering moeilijk met het oog op de geringe parlementaire sterkte van de partijen, die zouden kun nen samenwerken. Gisteren heeft Indonesië de vijf de verjaardag van zijn onafhan kelijkheid gevierd. Voor een gro te volksmenigte hield president Soekarno een rede, die ongeveer anderhalf uur duurde. Uitvoerig schetste hij daarbij de strijd om de onafhankelijkheid en de ge beurtenissen van de laatste zes maanden, nJ. het gebeurde met betrekking tot Westerling, Aziz, Soumokil en Hamid. Sprekend over -de „moeilijkheid om het kolonialisme in Indonesië te liquideren", beschuldigde Soe karno het Nederlandse leger en het K.N.I.L. ervan de coup Wes terling, de opstand te Makasssr en de affaire Ambon te hebben aangewakkerd". Moreel is de Ne derlandse regering verantwoorde lijk voor deze moeilijkheden. Wy kunnen aantonen, dat het volk van Ambon in het geheel niet 't zogenaamde zelfbeschikkingsrecht wenst. Het verlangt slechts ver lost te worden van de terreur, die door de soldaten van het voorma lige K.N.I.L. op haar wordt uit geoefend", aldus de president. Ten aanzien van Nederlands- Nieuw-Guinea zeide de president nog: Volgens onze huidige grond wet is Irian reeds een deel van Indonesië. Hierin wordt gezegd, dat de republiek Indonesië het gehele grondgebied van het vroe gere Nederlands-Indië omvat. Het defacto gezag van Nederland over Nieuw-Guinea wordt slechts tot 't einde van dit jaar erkend, niet langer. Wü zullen doorstrijden. Wy leven thans in vrede met Ne derland, doch een vrede zonder rechtvaardigheid is geen vrede. Moge het Nederlandse volk zich openstellen voor de rechtvaardig heid van onze eis, opdat de vriendschap en vrede met Neder land vruchtbaar kan bloeien". Lijk aangespoeld aan de Wester-Schelde. Gisteren is aan de kust van Zuid-Beveland onder de gemeen te Kapelle het lijk van een zee man aangespdèld. Het lqk ver keerde in een verregaande staat van ontbinding, zodat het moei lijk zal zqn het stoffelijk over schot te identificeren. (Van onze correspondent) Allerwegen gevoelt men sympatliie met de zwaar beproefde fa milie Hertogh te Bergen op Zoom. Die sympathie en het mede leven met de beproefde familie komt tot uiting in een stroom van brieven, die het „Comité Bertha Hertogh" ontvangt. Niet alleen landgenoten, maar ook vele buitenlanders, geven in deze brieven uiting aan hun verontwaardiging over de gang van zaken in Sin gapore. Onder deze laatsten bevindt zich een brief van een vooraan staand Mohammedaan te Singapore. Zijn brief werpt wel een bij zonder licht op de zaak Bertïia Hertogh. Openlijk wordt de men taliteit van dc Bertha omringende personen aan de kqak gesteld. men's Union en van verschillende andere organisaties. Hy gebruikt Bertha's zaak om de sympathie en de bescherming van de Mo hammedanen te verkrijgen en om daardoor zijn politieke positie te verstevigen. Het is hem bekend, dat de zeelieden en andere ar beiders zijn plannen hebben door zien en hem niet langer vertrou wen. Om deze redenen overwegen de Mohammedanen een afzonder lijke organisatie te stichten, wat Majid tracht te verijdelen door de publieke opinie voor zich in te nemen. Bloed is echter dikker dan wa ter, zo eindigt deze opmerkelijke brief uit Singapore. In verband met de voorberei ding van het proces voor het Fe deraal Gerechtshof te Kwalu Lumpur zijn door het comité ver scheidene stappen ondernomen. Nadat deze Mohammedaan in de aanhef van zijn brief heeft ge constateerd, dat alles wat er in de kranten over deze aangelegen heid is verschenen merendeels humbug is, tekent hq' de persoon van mr M. A. Majid (bij wie Bertha en haar „echtgenoot" thans zqn) als een doortrapt en verre van scrupuleus mens. Zyn rechterhand by het bera men van zq'n plannen is Mohamed Sheriff, de penningmeester van de Muslim Welfare Association. Door deze Majid en Sheriff is het huwelqk van Bertha uitge dacht. Met Mansoor Adabi zou Bertha trouwen, omdat de eerste een onderdanig volgeling van mr Majid is. Enkele maanden geleden wist deze mr Majid niets af van het bestaan van Aminah, noch van dat van Bertha Hertogh. Aminah heeft nimmer de hulp van mr Majid ingeroepen. Deze heeft zich zelf tot Aminah gewend, omdat hq „persoonlijke" winst in het ge val Bertha Hertogh zag en hq heeft toen Aminah voorgesteld, dat Bertha met Mansoor in het huwelqk zou treden, wanneer hij zou gezorgd hebben, dat zq bq Aminah bleef. INTIMIDATIE. Van het ogenblik af, dat hun werd toegestaan Bertha te be zoeken in het York Hill Home, stelden Majid, Mansoor en Ami nah alles in het werk om Bertha te intimideren. Zq vertelden haar tal van leugens en bevalen haar om haar ouders te vergeten en er alleen aan te denken, dat zij Mohammedaanse was. Zy dwon gen haar de brief, welke zq van haar ouders had ontvangen, niet te beantwoorden. Zq presten haar voorts haar advocaten te doen we-, ten, dat zij niet naar haar ouders terug wilde. Majid en Aminah, die haar geschenken brachten, vertelden haar onophoudelqk dat haar ouders zeer wreed voor haar zouden zqn. Dit werd haar dag en nacht voorgehouden. Bq al hun bezoeken schreven Aminah, Majid en Mansoor Adabi Bertha precies voor, wat zq moest zeggen, doen en schrqven. Op haar ieeftqd kon Bertha niet anders zqn dan een hulpeloos werktuig. Meer dan 1500 dollars heeft Majid ten koste gelegd aan het proces, welk bedrag hq putte uit de kas van het Zeeliedenfonds. Mr Majid is president van de Muslim Welfare Association, van de Indo-Malay-Pakistani-Sea- Generaal Mac Arthur heeft Donderdag de Ver. Naties ver zocht zo snel mogelijk landstrijd krachten naar Korea te zenden. Om het conflict tot een goed ein de te brengen was snel handelen noodzakelqk, aldus de generaal. Tot nog toe waren er nog geen andere dan Amerikaanse land strijdkrachten in Korea. Noord- Koreaanse troepen hebben Don derdag een nieuwe doorbraak van bijna 2 km in het Zuid-Koreaanse front geforceerd in het kader van de aanval op Taegoe. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat thans „het meest critieke stadium voor de gehele Amerikaanse defensieiinie" was aangebroken. Het Amerikaanse offensief te gen het bruggenhoofd over de Naktong, 65 km Zuidelijker, maakt „langzaam voortgang". Er woedt daar een zeer bloedige strijd. De hoofdmacht van de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid- Korea is Woensdag door modder en regen 43 km teruggetrokken. In officiële kringen is dit „stra tegische terugtocht" genoemd. Gedurende het afgelopen et maal hebben de Amerikanen een nieuwe linie betrokken even ten Westen van Haman. Deze plaats ligt ten Noord-Westen van de ha venstad Masan aan de Zuid-kust. Nauwkeurige waarneming van „vliegende schotels". Harry Lower, assistent-chef van het vliegveld Cassidy te Na- naime (Brits Columbia), heeft verklaard, Woensdag een „vlie gende schotel" te hebben waar genomen, terwijl hij bezig was met weerkundige waarnemingen. Het voorwerp verscheen uit noor- deiqke richting op een hoogte van ongeveer 9.000 meter. Met behulp van een chronometer berekende hq de snelheid op 4.480 km per uur. De doorsnee van het voor werp schatte hij op 45 meter. Generale repetities voor Koninklijk bezoek. Middelburg stond gisteren in 't teken van de generale repetities voor het Koninklijk bezoek. Gistermorgen al waren de mi litairen van de C.O.A.K. in aan wezigheid van de commandant majoor J. Potteboom voor het stadhuis bezig met de generale repetitie met het betrekken van de erewacht, zoals deze heden avond zal geschieden. In de avond uren vond onder grote publieke belangstelling de generale repeti tie plaats van de kinderzanghul- de, die Zaterdagmorgen op de Markt zal plaats vinden. Middelburg beleefde drukste dag van het seizoen. Middelburg heeft gisteren on getwijfeld de drukste dag van dit seizoen gehad. Honderden vreem delingen waren met bussen, auto's en fietsen naar de stad ge komen om er te genieten van de marktdag en 't stadsschoon. Het stadhuis, dat nu weer in volle luister prijkt, was weer een dank bare achtergrond voor vele foto's. De dienst MiddelburgVlissin gen van de N.V. Stoomtram Wal cheren kon slechts met de groot ste moeite het vervoer in de mid daguren verwerken. De grote drukte veroorzaakte nogal eens moeilqkheden in ver schillende straten. Steeds meer doet zich op Dondex-dagen een ny- pend gebrek gevoelen aan par keerruimte in de binnenstad. Van daar dat velen auto's en bussen in diverse straten parkeerden. Het Koninklijk bezoek aan Veere. Naar wq nader vernemen, is in de te volgen route tqdens het be zoek van H.M. dc Koningin, wijzi ging gebracht. Thans zal de stoet als volgt rijden: Vanaf de Camp- veerse Toi-en, langs de Kade, door de Wagenaars traaf, een gedeelte van de Oudestraat tot aan de Ka- pellestraat, door het gedeelte van de Kapellestraat tot aan de Kerk straat en dan door de Kerkstraat. Voor het Godshuis zal worden ge stopt tijdens welk oponthoud een der ouden van dagen een bloem stuk zal aanbieden aan H.M. Daarna zal gereden worden vanaf het Godshuis naar het stad huis, door de Kerkstraat en langs de linkerzqde van de Markt. Na het bezoek aan het stadhuis zal H.M. zich naar de sluis begeven, via een gedeelte van de Kade en door de Kapellestraat. Vandaag en morgen hopen Hare Majesteit Koningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard voor de eerste maal een officieel bezoek aan Zeeland te brengen. Het behoeft geen betoog, dat de hoge gasten door de Zeeuwse bevolking met blijdschap en enthousiasme zullen worden begroet. Er is door de eeuwen heen een sterke en zeer hechte band geweest tussen Oranje en Zeeland. Dat die band ook door de troonswisseling niet is verslapt, zal naar wij vertrouwen in de komende dagen wel zeer duidelijk blijken. Wij heten onze geliefde Vorstin en Haar Gemaal van harte welkom in Zeeland. Leve Koningin Juliana! Leve Prins Bernhard! De huren van de woningen in Bouwplan-Oost te Goes zullen verhoogd moeten worden. Deze mededeling deed gisteren de wethouder van financiën de heer J. Roose, toen tijdens de raads vergadering het voorstel tot het prqzen aan de orde kwam. Het was te bemerken dat het vacantietijd is, want vijf raads leden hadden verstek laten gaan. Enkele voorstellen van formele aard gingen z.h.s. onder de ha mer door, evenals het voorstel om het mogelqk te maken, dat gasfittex'S, die aan zekere voor waarden voldoen, als zodanig door het gasbedrijf kunnen wor den erkend. Bij de bespreking van het voorstel tot wijziging van de verordening op de winkel- De Vlisslngse gemeenteraad heeft gistermiddag alle voorstel len van B. en W. zonder discussie goed gekeurd. Het waren alleen enkele stemmingen, die de snelle afhandeling van de agenda enigs zins vertraagden. Het voorstel van B. en IV. een crediet te ver lenen van f 260.235 voor de bouw van 34 eenvoudige arbeiderswo ningen en deze bouw onderhands aan te besteden werd daardoor slechts, evenals alle andere be- langrqke en minder belangrijke voorstellen, tot een hamerstuk. Aan het begin van de vergade ring bracht de voorzitter mr B. Kolff, de heer J. C. Corver dank voor het vervullen van het wet houderschap tqdens de ziekte van de heer W. Poppe. De heer Cor ver dankte op zijn beurt het col lege voor de medewerking en sa menwerking. BENOEMINGEN. De heren P. Bode en S. Kar man werden benoemd tot leraar aan de Gem. Middelbare Handels avondschool en de heer J. A. de Gouverneur Van Waardenburg in ons land. Bevolking pro-Nederlands. Hoewel de heer Van Waarden burg politieke vi-agen ontweek, verklaarde hq wel dat de verhou dingen tussen de leden der au tochtone bevolking onderling en tussen de Nederlanders en de au tochtone bevolking zeer goed is. „Zoals de kaarten nu liggen sta ik er voor in", zo zeide hq, „dat de bevolking 100 procent pro-Ne derlands is". „De anti-Indonesische demon straties van d elaatste tqd", zo zeide de heer Van Waardenburg, „die ik thans uitdrukkelijk» heb verboden, zijn dan absoluut spon taan geweest". Als objecten, die zeker een lo nende Investering mogelqk ma ken, noemde de heer Van Waar denburg de tonqnvisserq en de bodemrqkdommen. Van particu liere investering is echter op het ogenblik nog geen sprake. Gisteravond is op Schiphol aan gekomen de heer S. L. J. van Waardenburg, de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. Hij zal in de komende weken besprekin gen voeren met de Nederlandse regering over do situatie op Nieuw-Guinea. Volgens hem wor stelt men op Nieuw-Guinea nog met vele moeilijkheden, waarvan de voedselvoorziening, de huis vesting en de verbindingen de voornaamste zijn. „De moeilqkheden", zo zeide hq, „zqn zo groot dat men zou kun nen zeggen, dat men nog iedere dag achteruitgaat. Wy leven er bij de gratie van hetgeen de Ame rikanen achterlieten en de om standigheden zqn daar primitie ver dan primitief", aldus de heer Van Waardenburg. Deze omstan digheden hebben tot gevolg ge had, dat wq nog niet de z% drin gend noodzakelq'ke experts heb ben kunnen aantrekken. Immigratie op dit ogenblik is dan ook onmogelijk, maar zodra wij met de exploratie een basis hebben gelegd, zo zeide de gou verneur, acht ik immigratie op grote schaal zeer wel mogelijk. Het kan echter nog best vijf jaren of langer duren voor het zover is. President Truman heeft meege deeld, dat hq alle spreekbeurten buiten de stad heeft afgezegd. Hy verklaarde, dat hq elke dag tot laat iiv de nacht door werk aan zijn bureau gebonden is. Haas tot tqdelqk leraar aan deze schooi. In dè commissie van Toe zicht op het Lager Nqverheids- onderwijs voor meisjes werden benoemd mevr. C. J. Sickesz-Snq- der, mevr. A. Priester-Gubbels, mevr. C. P. Dellaert-van Beuse- kom en de heer J. Goedvolk. Van de Stichting Sportpark werden herbenoemd 4 bestuurs leden, t.w. de heren L. P. van Oorschot, M. J. Corveleyn, A. Smit en J. P. Ventevogel. Vlissingen werd verder weer van aanvoer van drinkwater vex~- zekerd, daar de raad een crediet van f 18.000 toestond voor deze aanvoer. OVERIGE ZAKEN. Met de Ned. Herv. Gemeente werd 'n overeenkomst van grond- ruiling aangegaan en voorts werd een crediet van f 1200 verleend voor de herbeplanting van de Koudekerkseweg tussen Hogeweg en de begraafplaats. Een crediet van f 21.000 werd verstrekt voor de aanschaf van inventaris voor het in te richten Tehuis voor Ouden van Dagen, aan het Bellamypark (voormalig Zusterhuis). Het voorstel om de verpachting van de cantine op het gemeente- lqk sportterrein van Augustus 1950 tot Juli 1953 te gunnen aan J. J. v. d. Rafelaar werd wegens gerezen misverstanden aangehou den. Tenslotte werd nog een cre diet van f 506 verleend ten einde de lantaarnpalen bovenaan de Leeuwetrap van electrische ver lichting te voorzien, terwijl afwij zend zal worden beschikt op het verzoek van de Ned. Herv. Ge meente tot het aanbrengen van een luidklok in de St Jacobstoren. ZONDAGSRUST. Tydens de rondvraag wees de heer Van Rooyen er op hoe het om principiële redenen voor de Prot. Chr. raadsleden onmogelijk was Zondag j.l. de ontvangst van de muziekverenigingen mee te maken. Spr. zei verder, dat de godsdienstoefeningen in de St Ja- cobskerk en de kerk der Geref. Gemeente gestoord waren daar in de onmiddellqke omgeving muziek werd gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat om verschillende redenen de ont vangst op Zondag moest plaats vinden, hoewel B. en W. zulke dingen liever niet op Zondag zien. De storingen, in de kerkdiensten veroorzaakt, veroordeelde spr. ten zeerste en hij zei, hoe by het op stellen van de routes met de kerk diensten was rekening gehouden. Na afloop der concerten zyn le den van diverse verenigingen op eigen houtje gaan musiceren zon- bepalen van nieuwe grond- sluiting stelde de heer Zuidema voor, aangezien slechts twee van de 25 melkslqters voor verkoop op Zondag zqn, de melkverkoop die dag te verbieden. B. en W. vonden hierin aanleiding dit ge deelte van het voorstel terug te nemen, zodat hierover later zal worden beslist. HAMERSTUKKEN. Zonder noemenswaardige op merkingen werden voorts de volgende voorstellen goedge keurd: Het vex-lenen van eervol ont slag aan de heer C. L. Kalf, als onderwijzer aan de Openbare U.L.O.-school, het onbewoonbaar verklaren van de woning Oude Singel 64, de wijziging op de ver ordening op de werkzaamheden van de ambtenaar van de burger lijke stand, de wijziging verorde ning keurlonen van vee en vlees, de noodzakelijk verklaring van een uitbreiding van het leerplan van de Ambachtsschool en idem van de vakschool voor meisjes, het verlenen van een garantie van max. f 105 's jaars voor de aanleg van een electriciteitska- bel naar het haventerrein waar na men voorts accoord ging met de nieuwe jaarwedderegeling voor de ambtenaar van de bur gerlijke stand. Aan de Heernisseweg zal een strook grond worden aangekocht van de kapellerie te Kloetinge i.v.m. de bouw van de 50 mon tagewoningen aan de Dè -Groot straat. Voorts zal van de neer M. Buitendijk te Goes een terrein aan de Zuidvlletstraat worden aangekocht. Het voorstel tot de bouw van 18 woningen aan de Naerebout- straat werd eveneens z.h.s. goed gekeurd. De heren Zuidema en de Roo wezen er hierbij nog op, dat het onderhands aanbesteden geen regel moet worden. De wijziging gemeentebegro ting, de begroting van de Vlees keuringsdienst voor 1950 en het voorstel een strook grond aan de Zonnebloemstraat te verkopen aan de Coöp. Roomboterfabriek „Het Hart" werden eveneens goedgekeurd. Tot wiskundeleraar aan de afd. gymnasium van het Goese Ly ceum werd benoemd de heer dr E. B. Plooy te Rotterdam. DE GRONDPRIJZEN. Bq de behandeling van het, voorstel tot wyziging van de grondprijzen in Bouwplan-Oost, merkte de heer Zuidema op, dat de door B. en W. gegeven toe lichting z.i. aan duidelqkheid te wensen overlaat. Hij heeft er wel dit uit begrepen, dat het grond bedrijf een tekort heeft van ruim f 128.000.wat voor een deel het gevolg is van het feit, dat de latere taxaties van de aan te kopen grond belangrqk hoger zqn dan de oorspronkelijke, wat een nadelig verschil geeft van plm. f40.000.' Wat betreft de rest, ruim f80.000.zeggen B. en W. dat dit voor een belang rijk deel een gevolg ls van de hogere kosten van het bouwrijp- maken der gronden, wat spr. on verklaarbaar voorkomt. Maar hoe dan ook, het tekort if er ei) dat zal voor een belangrqk deel gedekt moeten worden door de verhoging van de grondprijzen, waardoor ook de huren omhoog gaan. Spx\ vi-aagt of het ook geldt voor reeds bestaande woningen. Verder wqst hq er op, dat de kosten van de beplantingen voor de helft (f 19.500) ten laste van de gemeente komen. Hy vraagt of het niet mogelqk ls, gezien de financiële toestand van de ge meente deze uitgaven te drukken. (Vervolg op pag. 2). diensten. Mr Kolff vond dit on doordacht en zei, dat in de toe komst door meer toezicht zulks zal worden voorkomen. De heer J. Marijs wees op de vele overtredingen van het één richtingsverkeer in de Walstraat en de heer J. C. Corver op het gevaar voor auto's, die op de Bou- levai'd by de Leeuwetrap rijden. Onderzocht zal worden of een af zetting met paaltjes afdoende zou zqn. De heer J. L. de Wit tenslotte vroeg naar het nieuwe rusthuis en kreeg o.m. ten antwoord, dat Ged. Staten ln beginsel bereid zUn bouwvolume te verstrekken. Na afloop van de raadszitting bezocht men de jeugdherberg in der rekening te houden met de de voormalige Willem III kazerne. prins Bernhard heeft gisteren aan dr Felix Kersten, de vroege re massage-arts van Himmler, het groot officierskruis in de Or de van Oranje-Nassau uitgereikt. „Het is moeilijk woorden te vin den om u te danken voor alles wat u voor Nederland hebt ge daan", aldus de Prins. Op de Rqksstraatweg by Duivendrecht heeft zich gisteravond een onge luk voorgedaan waarby een mo torrijder uit Diemen is gedood. Het Gouvernement te Singa pore heeft medegedeeld dat Wes terling zal worden uitgewezen. Waarheen is nog niet bekend, m Woensdagavond werd aan het bruidspaar Krook te Enkhuizen een serenade gebracht ter gele genheid van zqn 50-jarig huwe- Iqksfeest. Tijdens deze muziek- hulde overleed de bruidegom aan een hartverlamming. Het aan tal vrqwilligers voor de strijd óp Korea was gistermiddag reeds op gelopen tot 1308. Gisteren wer den weer drie slachtoffertjes van de ramp te Groningen begraven; eergisteren ook reeds drie. De toestand van de andere slacht offertjes toont een geringe verbe- tering. Met de „Groote Beer" arriveerden gistermorgen 739 mi litairen in het vaderland; met de „Johan van Oldenbarneveidt" ar riveerden gistermiddag 1850 pas sagiers, waarvan 226 marinemen sen. Maarschalk Grazianl ex-opperbevelhebber van.Mus solini's fascistische republikeinse leger, wordt per 29 Augustus vrq'gelaten. Begin Mei werd hij veroordeeld tot 19 jaar gevange nisstraf doch wegens de amnes tie van het Heilig Jaar en andere maatregelen is hem 14 jaar ge vangenisstraf kwijtgescholden. Een Duitse expeditie heeft in de Noordzee, bq Helgoland op 30 meter diepte 2 graven gevonden, die 3 a 4000 jaar oud zouden zijn. Ds Spanutb, de leider, zegt, over tuigd te zyn dat hq het in zee verzonken „Atlantis" heeft ont dekt. Naar schatting heeft de aardbeving in India Dinsdag in Boven-Assam voor 8 millioen gul den schade aangericht. Vijf perso nen zouden om het leven zyn ge komen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koel weer. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan buien. Mati ge, tijdeiyk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, later rui mend naar Zuid-West tot West. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1