Regering roept lichting 1949II weer op. Zeeland is gereed Vorstin en Prins te ontvangen. Kunstmatige bevruchting Stakers in Amsterdam slaags met de politie. Studiegroep „Fruitteelt" naar Amerika De Belgische regering werd gisteren beëdigd. NIEUWS Z|j moet opnieuw een halfjaar oefenen. Zware strijd om Taegoe en Waegwan. De laatste band wordt gelegd aan de voor bereidingen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Taxi-chauffeurs weer aan het werk. Westerling gaat vrU-uit. Vierde hoogspanningskabel gelegd door de Wester- Schelde. Behandeling van het Amerikaanse fruit zal worden bestudeerd. Enthousiasme over het algemeen niet groot. Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1638 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 17 AEG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Sir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.26 u., onder 20.02 u. Maan op 10.07 u., onder 21.15 u. Hoogwater Vrijdag 18 Aug. 1950: Vlissingen: 4.47 u. 2.13 m., 17.00 u. 2.02 m. Terneuzen: 5.17 u. 2.29 m., 17.32 u. 2.19 m. Wemeldinge: 6.32 u. 1.86 m„ 18.46 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.16 u. 1.62 m., 18.25 u. 1.46 m. in. TJT et huwelijksleven biedt veel schoons, dientengevolge brengt 'took vele teleurstellin gen mede, in de enge familie kring. De veelbetekenende spreuk, ieder huis heeft z'n kruis, is tot dusverre nog niet gelogenstraft. Echter, nu is er een aanmerke lijk verschil van welken aard 't, te dragen kruis, is. Er zijn van die omstandigheden, waarvan men zeggen kan: die zijn we ho pelijk spoedig te boven. Daar zijn, heiaas, ook andere geval len, die geen uitzicht bieden op bevrijding van 't knellend kruis. Eén er van is, dat ,'n heilig echtverbond kinderloos blijft. Welk 'n leeu dit voor menig gelukkig echtpaar is, valt moeie- lijk te bewoorden, 'tls leed van alzijdigen omvang. Het huwelijk is nu eenmaal ingesteld, ter ver menigvuldiging, van 't mensen geslacht. Wanneer deze eis nu faalt, moet de zachte hoop plaats ma ken voor bittere teleurstelling. Het wekt dan ook geen verwon dering, dat soms kinderloze echt paren omzien naar 'n eventuele erfgenaam, hetzy door adoptie van een ouderloos kind, heztij op andere wijze. Vandaag is men, ten deze, zover geslaagd, dat men van me ning is behoudens uitzonde ringen aan de vurigste wens tegemoet te kunnen komen. En dan wel door middel van de z.g. kunstmatige bevruchting. Sinds 1938 heeft men in Ame rika dan ook reeds een Nationale Stichting, die de steriele echtpa ren, indien er na grondig onder zoek geen tegenbewijs blijkt te bestaan, op de meest verant woorde wijze wil helpen aan 'n kind, aldus 'n bekend medicus. 'tls bijna te onkies om 't te denken, laat staan om 't hier neer te schrijven. Was het niet de bittere noodzaak, om elkaar serieus voor te lichten, gewis m'n pen werd direct gedepo neerd op haar vaste plaats. Toen, voor jrren terug, schrijver dezes reeds waarschuwend zeide, men neemt de proef bij 't redeloze en men eindigt bij de beelddrager Gods, werd hij door 'n felle te genstander uitgekreten. Wie had 't toen durven denken dat dit af grijselijk monster zó vlug baan zou breken? Helaas, altoos schier hebben we neiging om onze vermetele vijanden te onderschatten. Maar deze, steeds meer veldwinnende booswicht, kan nooit genoeg overschat worden. In 't kort mag dit gezegd worden, dat hij heel 't morele leven onherstelbaar ontwricht. O zeker, ik weet maar al te goed, dat voor vele echtparen het ontbreken van de kinderzegen een ontzaglijke te leurstelling is. Gewis, wie zou zich dit willen ontveinzen. Maar, is dit dan de aangewe zen weg? Wij wijzen u, naar 't heerlijk Schriftwoord, 'n betere aan. Daarover in n laatste artikel. B. A. G r. (Van onze Utrechtse correspondent) De regering heeft besloten de dienstplichtigen van de lichting 1949 II, voor zover z(j In April j.I. met groot verlof werden gezon den, weer op te roepen tegen 1 October a-s. De nog in dienst zjjn- de militairen van deze lichting zullen op dit datum niet naar huis worden gezonden, zoals het plan was, doch onder de wapenen blij ven. Men moet deze maatregel zien In het licht van de bijzondere omstandigheden, verklaarde mr W. F. Schokking, minister van Oorlog op een persconferentie, waar hjj dit besluit toelichtte. Het ls nu eenmaal zo dat Nedereland ais deelnemer aan het Atlantisch Pact grotere haast moet maken met de opbouw van zijn defensie. Er zullen misschien nog ineer maatregelen op dit gebied volgen. Zij die komend najaar hun uni form weer moeten aantrekken, zulen wellicht teleurgesteld zijn. Ik realiseer mij dat het voor ve len een offer zal betekenen, merk te minister Schokking op. Maar laat men vooral bedenken, dat de naar huis gezonden groep buiten gewoon geboft had. De laatste ja ren was een diensttijd van twee tot drie jaar niets ongewoons. De lichting 1949 I, een half jaar eer der opgeroepen dan 1949 II, ver toeft nog in Indonesië, terwijl de lichting 1949 II die ook voor de tropen bestemd was maar die ten gevolge van de Souvereinitéits- overdracht in ons land bleef ten dele reeds was afgezwaaid na een verblijf in dienst van slechts vijf 5 zes maanden. De bedoeling is, dat de weder opgeroepenen tot 1 April 1951 dienst doen. Degenen van de lich- Volgens de laatste Reuterbe- richten hebben 99 Amerikaanse vliegtuigen een concentratie N. Koreaanse troepen van naar schatting 40.000 man gebombar deerd op de Westelijke oever van de Naktong. De gebombardeerde troepen werden totaal uiteenge slagen. Zij verzamelden zich voor een aanval op Taegoe. Waegwan verwisselde tweemaal van bezetter. Thans ls de plaats in Amerikaanse handen doch het ziet er naar uit, dat beide par tijen weinig prijs op het bezit van Waegwan stellen, daar het om ringd is door heuvels. Volgens de laatste berichten woedt in het ge hele gebied van WaegwamTaegoe ten Oosten van de Naktong een zware strijd. Ondanks het zware bombardement breken Noord- Koreanen uit hun bruggenhoofden en bereiden een aanval op de ver bindingslijn Poesan-Taegoe voor. Amerikaanse infanterie boekte ten Noorden van Waegwan enig succes. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties heeft een dringend beroep op de Noord-Koreaanse regering ge daan om vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis toe te laten in het gebied, dat on der haar beheer staat. Hij drong tevens aan op een menswaardige behandeling van krijgsgevange nen. In de Amerikaanse Senaat is medegedeeld dat Amerika sinds V.J.-day 495.700.000 dollar aan Zuid-Korea heeft gegeven, waar van 56 millioen dollar voor mili taire doeleinden. Er komt nog niet veel wijzi- blik ongeveer 1200 man in sta ging in de situatie op het gebied der stakingen in de hoofdstad. Enkel de taxichauffeurs beslo ten om vandaag het werk te her vatten. Over het algemeen doen zich weinig ongeregeldheden voor. Dat het zo rustig blijft in de stad komt vermoedelijk omdat de sta kingsleiding uitdrukkelijk het pa rool heeft uitgegeven om geen moeilijkheden met de politie te zoeken. In het centrum van de stad deed zich gistermiddag ech ter een vrij ernstig incident voor, waarbij de politie verscheidene rake klappen heeft uitgedeeld. Het incident ontstond toen zich, zowel op het Haarlemmerplein als op de Noordermarkt grote groe pen stakers vormden respec tievelijk 800 en 300 man groot die de bedoeling bleken te hebben optochten te vormen-en naar het gemeentehuis op te trekken. De politie, die de opdracht heeft iedere poging tot ordeverstoring direct de kop in te drukken, trachtte de betogers eerst met zachte drang, doch toen dit niet hielp met gummieknuppel en blanke sabel te verspreiden. Voor al op de Noordermarkt waar een patrouille van de karabijnbrigade te hulp schoot vielen rake klap pen. Nadat de beide groepen waren verspreid, probeerden de betogers individueel en In kleine groepjes toch nog het stadhuis te bereiken, hetgeen hen door politie werd be let, waardoor het nog geruime tijd roerig bleef In de binnenstad. Gisteravond moest de politie optreden tegen een 500-tal sta kers die wilden beletten dat bij een cargadoorsbedrijf op de Prins Hendrikkade personeel werd aan genomen. Op het Rembrandtplein werd 'n man aangehouden die kopspijkers strooide op een taxistandplaats. Het beeld van de bouwvakar beidersstaking heeft zich totaal niet gewijzigd. De havenstaking heeft zich uit gebreid. Van de samenwerkende havenbedrijven zijn op het ogen- king. Het aantal vaste arbeiders dat in staking ls, ls zeer gering. Het werk vindt, in het-algemeen gesproken, normaal voortgang. De staking onder het gemeen- tepersoneel stratenmakers heeft zich niet uitgebreid. Een staking van het trampersoneel werd gevreesd, maar vond geen doorgang. Hetzelfde geldt voor het relnigingspersoneel. Burgemeester d' Ailly heeft een oproep tot de stakers gericht, waarin hij hen opwekte zich niet te laten gebruiken door 'n kleine groep ontevredenen. Hij wekte op tot hervatting van het werk en vroeg medewerking om de ter- reurpogingen van een kleine groep te verbreken. ting 1949 II welke in dienst wa ren, worden ook tot die datum aangehouden. Het bleek onmoge lijk deze mensen eerder met groot verlof te zenden. Vraagt men waarom in April mensen te vroeg naar huis wer den gezonden, dan luidt het ant woord: het kader dat enige jaren lang aan de lopende band dienst plichtigen had opgeleid moest herschoold worden. Met deze her scholing is men thans klaar, zo dat de betreffende onder-officie ren zich weer volledig aan de op leiding kunnen wijden. In verband met de plannen om de nodige divisies gereed te ma ken zal de lichting 1949 II in haar geheel worden afgeoefend. Allen komen dus terug in hetzelfde ver band en zullen samen oefenen. De oorlogs-encadrering van lichting 1949 II, die voortkomt uit lichting 1949 I wordt ten dele in werkelijke dienst gehouden voor een gering gedeelte opgeroepenen. Zo boeken de „boffers" van April 1950 dus een tegenvaller maar men zal dit begrijpen. In totaal omvat de diensttijd van de ze mensen toch 'n kortere periode van wat andere lichtingen en ook de marine ten deel valt. De lichting 1949 I die geleide lijk aan repatrieert, wordt wel met groot verlof gezonden. De evacuatie van de K.N.I.L.- troepen uit Makassar. Voor de afvoer van de troepen van het voormalige K.N.I.L. uit Makassar zijn thans vijf schepen ingezet, namelijk het „Zuider kruis", de „Waterman", de „Kota Inten", de „Van Outhoorn" en de „Thedens". De „Waterman" ls Zaterdag uit Soerabaja vertrok ken met aan boord 500 Menado- nezen. Van Menado zal het schip naar Makassar gaan en troepen aan böord nemen. De ex-leden van het K.N.I.L., die uit Menado afkomstig zijn, zullen naar Mena do gebracht worden, terwijl de Ambonnezen zullen worden ver deeld over Djakarta, Bandoeng, Soerabaja en Semarang. Tot heden verloopt de evacua tie vlot, ondanks de vrees voor moeilijkheden, die aanvankelijk bij de Nederlandse militaire auto riteiten bestond, aangezien de oud-leden van het K.N.I.L., voor zij aan boord gaan, eerst ontwa pend worden. Men hoopt de troe pen binnen 14 dagen te hebben geëvacueerd. Nieuw systeem duiker in de maak. Door de technische dienst van het waterschap „De Breede Wa tering bewesten Yerseke" wordt thans gewerkt aan een nieuw systeem duiker in de buurt van Abbekinderen (bij Kloetinge). Dit systeem is uitgevonden door de heer Waning en heeft het voor deel, dat bij 'n grote doorstroom- opening de duiker toch een zeer grote belasting kan verdragen n.l. 10 ton. Technisch schijnt het niet een voudig te zijn een dergelijke dui ker als deze, die een parabool- vorm heeft, te stellen. Aangezien het hier een eerste toepassing be treft, zal er een excursie naar het werk worden gehouden. Men is thans bezig met graaf werk waarna in de volgende week de fundering gelegd zal worden. Daarna volgt het plaatsen van de stukken van de duiker die In ge deelten pre-fabricated uit de fa briek worden aangevoerd. Algemene mobilisatie in Noord-Korea? Volgens op het Amerikaanse ministerie van defensie ontvan gen berichten zijn de Noord-Ko- reanen 1 Augustus een algemene mobilisatie van alle mannen en vrouwen tussen 20 en 40 jaar be gonnen. Deze berichten zijn niet offici eel bevestigd. Wel staat vast, dat de Noordelijken enkele weken ge leden begonnen zijn met het op roepen van jonge mannen en som mige vrouwen in het gebied van Seoel, aldus een woordvoerder vc.a het ministerie. Het opperste gerechtshof te Singapore heeft het verzoek tot uitstel van deportatie van Wes terling, dat door de Indonesische regering wsa ingediend, verwor pen en de kosten van iiet geding aan de Indonesische regering toe gewezen. Westerling zal thans het land kunnen verlaten, Indien de gou verneur van Singapore hem bui ten de noodregelingen, volgens welke hij werd vastgehouden, stelt. De behandeling duurde slechts 16 minuten. De rechter zeide, dat het verzoek van Indo nesië tot het vasthouden van Westerling ongeldig was, daar de uitspraak van het oppergerechts- hof nog van kracht was. Gisteren is Anwar Tjokroami- noto, voormalig minister-presi dent van de deelstaat Pasandan, in vrijheid gesteld. Hij werd vast gehouden onder verdenking van medeplichtig te zijn in de zaak- Westerling. NOG EVENEN DAN TIBET. Generaal Lloe Po-Tsjeng, óp perbevelhebber in het zuidweste lijk deel van communistisch Chi na, heeft meegedeeld, dat „de be vrijding van Tibet" zijn eerste taak is, aldus een bericht van het Chinese persbureau „Nieuw Chi na". „Het bevrijdingsleger zal spoedig Tibet binnentrekken om de agressieve invloed van het Engelse en Amerikaanse imperia lisme uit te schakelen", aldus generaal Lioe Po-Tsjeng. Karwei duurde 1 uur en 20 minuten. Gisteren is door de Wester- Schelde, ter hoogte van Baarland de vierde en laatste electrlsche ihoogspanningswaterkabel gelegd welke deel uitmaakt van het nieuwe 50 K.V. hoogspanningsnet naai' Zeeuwsch-Vlaanderen. De kabel werd iets ten Zuid-Westen gelegd van de derde kabel en is 5400 meter lang. Het karwei, dat weer uitgevoerd -werd door v. d. Tak's Bergings bedrijf verliep zeer vlot. In één uur en 20 minuten was de „elec- trische zeeslang" tot aan de over zijde gelegd. Het werk werd door een groot aantal autoriteiten bijgewoond. Zo waren o.m. aanwezig drie De nen, die binnen niet al te lange tijd door de Sont een kabel willen leggen en hier dus ruime ervaring konden opdoen. Voorts werd het werk bijge woond door Prof. Van Staveren, directeur van het Centraal Bureau van de Vereniging van directeu ren van Electriciteitsbedrijven in Nederland (V.D.E.N.), een inge nieur van het electriciteitsbedrijf Zuid-Holland, twee ingenieurs van het Directoraat Generaal van de Energievoorziening, de direc teuren van de Kabelfabriek, de directeur van 1' Azote in Sluiskil en anderen. Raderboot ontdoet leidingen van plantengroei. Door het waterschap „De Bree de Watering bewesten Yerseke" worden thans de waterleidingen in het waterschap van planten groei ontdaan op een wel heel bijzondere manier. Dit lastige en tijdrovende werk wordt thans verricht door een boot waarop men aan de voor zijde onder water een scherp V- vormig mes heeft bevestigd. De boot is door een machinist uit Wapenveld (Ov.) uitgedacht. Het vaartuig is voorzien van een jeepmotor en wordt voortgedre ven door schepraderen. Het systeem voldoet buitengewoon goed. Door een excentriek wordt het mes ruksgewjjs door de plan tengroei op de bodem van de lei dingen gevoerd, zodat de vege tatie netjes „afgeschoren" wordt. DOOR DE STAKING in de haven van Antwerpenwaren vele schepen naar Rotterdam gevaren om, gelost te worden. Daar trof fen zij het echter niet beter; de Rotterdamse havenarbeiders waren inmiddels ook in staking gegaan. Het gevolg is, dat ds Maashaven vol met ongeloste schepen kwam te liggen. Een overzicht van de Maashaven. Zaterdag, 19 Augustus a.s. zal, onder auspiciën van het niiniste- ria van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening binnen het ka der van het technische hulp-pro gramma van de E.C.A., een stu diegroep op het gebied van de fruitteelt naar do Verenigde Sta ten vertrekken. De groep, die tot einde Novem ber in Amerika zal verblijven, be staat uit de.heren ir A. W. v. d. Plassche, directeur van de Tuin bouw, ir J. Bos, redacteur van 't weekblad „De Fruitteelt" en ad viseur van de Nederlandse Fruit telers organisatie, M. Paardeko- per van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen In Neder land en ir W. van Soest, Rijks- tuinbouwconsulent uit Goes. Voor de fruitteelt in ons land zal dit bezoek van grote waarde kunnen zijn. In 1948 beliep het met boom- De Dinsdag te Middelburg ge houden collecte voor de vereni ging „Het Hoogeland" heeft op gebracht de som van f 363,66. Even voor 11 uur 'lebben gisteren de nieuwe ministers zich verenigd in het kabinet van Paul van Zeeland. Vandaar begaven zij zich naar de koninklijke Prins, waar zij de eed aflegden. De eerste kabinetsraad werd onmiddellijk na de eedsaflegging gehouden en was van korte duur. De nieuwe homogeen-katho lieke Belgische regering wordt noch door linkse, noch door rechtse kringen met veel geest drift begroet. Het socialistische blad „Le Peuple" is van oordeel, dat Paul van Zeeland moeilijk een slech tere figuur had kunnen kiezen dan Joseph Pholien om een ver zoening aller Belgen rondom de koninklijke Prins te verwezen lijken, aangezien hij het is ge weest, die in de nacht van 1 Augustus toen Koning Leopold wilde terugkomen op zijn beslis sing troonsafstand te doen, ge noemd is als hoofd van de re gering, die tot taak zou hebben de burgeroorlog de kop in te drukken. Het katholieke blad „La Libre Belgique" is van mening dat er niet veel mensen in de C.V.P. zullen zijn, die zullen treuren om het heengaan van Eyskens en Wigny. Deze politici hebben zich, zo gaat „La Libre Belgique" voort, schuldig gemaakt aan dubbelzin nigheid en intrigues en hun po litieke verwachtingen waren ge baseerd op de sympathieën, die zij koesterden voor de socialis ten. In neutrale kringen in de Wet straat is men intussen van oor deel dat de nieuwe regering niet van die aard is, dat haar een lang leven beschoren kan zijn. In het algemeen is men van mening, dat het hier slechts een interimregering betreft die slechts een drietal maanden zal aanblijven. Do laatste voorbereidingen voor liet komende bezoek van Konin gin Juliana en Prins Bernhard aan Zeeland zijn thans getroffen. In een samenkomst, die gistermiddag onder leiding van de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in het ge bouw van de Rijkspolitie te Middelburg is gehouden, is het gehele programma nog eens ernstig onder de loupe genomen en hebben de burgemeesters van de gemeenten, die bezoek zullen ontvangen, hun laatste instructies ontvangen. De bijeenkomst, die ongeveer 4 uur duurde, droeg een geanimeerd karakter en honderd en één vragen werden door de hogere militaire en civiele autoriteiten be antwoord. Voor de definitieve regeling der militaire aangelegenheden was o. m. aanwezig de generaal J. A. A. Sitsen, bevelhebber van het derde militaire Gewest, terwijl verder door de autoriteiten van Rijkspo litie, Kon. Marechaussee, gemeen- tepolities en Prov. Stoomboot diensten alle genomen maatrege len werden besproken, waaruit wel bleek, dat niets aan het toe val zal worden overgelaten. TE MIDDELBURG. De voornaamste zaken, waar over wij nog niet publiceerden, volgen hieronder. In de eerste plaats kan worden medgedeeld, dat Vrijdagavond voor het stad huis te Middelburg een erewacht van 100 man van de C.O.A.K. zal zijn opgesteld met het muziek corps van de Stoottroepen van 50 man uit Den Bosch. Allen blijven staan, zolang de Koningin zich in het stadhuis bevindt. Als de „Piet Hein" Vrijdagavond in Middelburg arriveert, zullen B. en W. het Koninklijk paar aan boord gaan begroeten. Aan de Rouaanse Kaai zullen de Engel se jachten, die anders aan de Loskade liggen, ligplaats kiezen. Zij zullen gepavoiseerd zijn. H.M. ZAL OORKONDE TEKENEN. In de grote hall van het stad huis zullen 'n dochtertje van wij len burgemeester Sandberg tot Essenburg en een dochtertje van een omgekomen illegale strijder bloemen en een geschenk aanbie den. De Koningin zal een oorkon de tekenen ten bewijze, dat het Gothische deel van het stadhuis officieel is geopend. In de Bur gerzaal zullen daarna 130 perso nen aan H.M. worden voorgesteld. Na afloop daarvan zal de Konin gin zich met enige van hen nader onderhouden. De Commissaris der Koningin vergezelt tenslotte het Koninklijk paar naar de „Piet Hein". Bij het Koninklijke jacht blijft de gehele nacht een ere- en bevei- ligingswacht van de Kon. Mare chaussee. Zaterdagmorgen zal, bij het verlaten van de „Piet Hein", de kapel der Stoottroepen zijn opgesteld. Zodra later op de morgen de Koningin in de ambtswoning van de Commissaris zal zijn gearri veerd, zal de Koninklijke stan daard worden gehesen. Voor de toegang tot het gebouw zullen dubbele ereposten staan. Ten hui ze van de Commissaris zal de gouverneur van Belgisch Oost- Vlaanderen, de heer Van den Bo- gaerde, namens de Koninklijke Prins Boudewijn, H.M. begroeten. TE VLISSINGEN. Voor het bordes van het stad huis te Vlissingen zal een ere wacht van 16 man der Reserve Grensbewaking staan. Op het stadhuis zal de Koninklijke stan daard worden gehesen, hetgeen verder in geen enkele andere ge meente zal geschieden. Hier ge beurt dat, omdat het stadhuis 'n Rijksgebouw is, maar de gemeen te het vruchtgebruik ervan heeft krachtens een beslissing van Ko ning Willem I, die echter de voor waarde stelde, dat bij een bezoek aan Vlissingen de Koninklijke fa milie daar steeds „de nodige ap partementen in gereedheid zal vinden". Voorts zullen in 't stad huis de Koningin en de Prins hun handtekeningen plaatsen in het gastenboek met een ganzenveren pen, die ook Koningin Wilhelmina gebruikte hij haar eerste bezoek aan Vlissingen. Bij het verlaten van het stad huis zal de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" zijn opgesteld en de voorzitter zal H.M. dank brengen voor de verlening van het prae- dicaat „Koninklijk" aan de ver eniging. ANDERE PLAATSEN. Van de diverse plaatsen noemen wij nog de volgende bijzonderhe den. Te Schoondijke staat 'n ere wacht van 80 man der Kon. Ma rechaussee en te Yerseke bij de Havendam 100 man van de Nat- Reserve. Ook het corps van de Stoottroepen komt hierheen. In Hulst zullen enige Belgische bur gemeesters uit 't Land van Waas H.M. bloemen aanbieden en voor Bruinisse zullen 30 gepavoiseerde boten a.h.w. een escorte vormen voor de „Piet Hein" en de „Prin ses Irene", die vlak daarachter zal varen. In een grote V-vorm zul len deze boten meevaren naar Zij- pe. Bij Groede zal H.M. medede ling worden gedaan, dat^-de Prin sesjes elk een duif zullen krijgen. In Veere zal H.M. en de Prins een dronk worden aangeboden uit de beroemde beker van Maxlml- liaan van Bourgondlë, die gevuld zal zijn met witte Bourgogne wUn. ST ANNALAND EN NOORD BEVELAND. Voor St Annaland is nog een nieuw onderdeel ingevoegd. Op de steiger zuilen n.l. drié pachters van het Kroondomein worden voorgesteld, alsmede de opzichter J. Keur Dzn en de dijkgraaf van het waterschap St Annaland, de heer A. J. Bierens. Het programma voor Noord- Beveland heeft een wijziging on dergaan. Na de begroeting te Kortgene zal H.M. n.l. een be zoek brengen aan de hoeve „De Knuijt", bewoond door de fam. Arenthals-Laban. Daar worden de heren Vogelaar, Maas en Van der Linde, pachters van 't Kroon domein aan de Prinsendijk voor gesteld, alsmede de oud-pachters. Tenslotte kan nog worden me degedeeld, dat ook aan H.M. zul len worden voorgesteld de Ridders der Militaire Willemsorde, alsme de de dragers van het bronzen kruis en van de bronzen leeuw. Het zal hier om niet veel meer dan zeven 5 acht personen gaan. Bij een posthume onderscheiding zullen de naaste verwanten wor den voorgesteld. gaarden en zacht fruit beteelde areaal 60.791 H.A., hetgeen 2 pro cent van de voor de landbouw in cultuur gebrachte oppervlakte in Nederland bedraagt. Niet alleen is het fruitareaal in de laatste 25 jaar verdubbeld en neemt het jaarlijks met 1000 H.A. toe, doch de teelt van fruit heeft zich in dit tijdvak van een bijzaak ontwik keld tot een der meest prominente producties in de tuinbouw. Op het ogenblik wordt in de fruitteelt, waarin duizenden 'n bestaan vin den, de grootste aandacht aan kwaliteitsverbetering en produc tievermeerdering besteed. Door zorgvuldige selectie, verbetering van de wijze van aanplant en ver gaande bestrijdingsmethoden, wor den zowel grotere oogsten als be tere kwaliteiten dan voorheen verkregen. Effectieve propaganda in het binnenen vooral ln het bui tenland heeft de consumptie van vruchten opgevoerd. Nog steeds is echter de fruitteelt, zonder voor over-productie bevreesd behoeven te zijn, voor uitbreiding vatbaar. Hjerbij valt uiteraard aan export te denken, in verband waarmede onderzoek gedaan wofdt naar nieuwe methoden van verpakking en opslag in koelruimten van het edelfruit en naar een economische verwerking van de mindere kwa liteiten. In dergelijke be- en ver werkingsmethoden is speciaal de Westkust van de Verenigde Sta ten, men denke slechts aan Cali- fornië leidinggevend. De reis van de studiegroep „Fruitteelt" beoogt een juist in zicht te verkrijgen in de wijze waarop in Amerika fruit, voorna melijk appelen en peren, worden geplukt, gesorteerd, verpakt, ge- koeld-bewaard, ln andere produc ten verwerkt en door telers, pak- statlons, verwerkingsindustrie enz. wordt verhandeld. Daartoe zullen onder meer bezoeken aan gespecialiseerde bedrijven en aan groot- en detailhandel worden ge bracht. Gistermiddag werd op Schiphol een candidaat-emigrant gearres teerd. Hij wilde goedkoop naar Australië vliegen en had zich daarom in een vliegtuig verbor gen. Het pleit niet voor hem dat het een vliegtuig met bestemming Zweden was! H.M. torpedoboot- jager „Kortenaer" zal op 22 Aug. a.s. uit Soerabaja naar Nederland vertrekken. Vrijdagmorgen wordt het troepentransportschip „Tabinta" in Amsterdam ver wacht. Vrijdagmiddag om 1 uur begint de debarkatie. De staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andrea zal volgende week naar Indonesië vertrekken ter bespreking van de moeilijk heden die samenhangen met de overgang van K.N.I.L.-personeel naar de K.L. Gistermiddag om 12 uur hadden zich 1044 vrijwilli gers opgegeven voor deelneming aan de strijd in Korea. Vijf raadsleden van de gemeente Kaatsheuvel-Loon op Zand zijn in staking gegaan. Zij zullen geen enkele raadsvergadering bezoeken voordat hun oud-burgemeester woonruimte in de gemeente heeft verkregen. Attlee heeft 't ver zoek van Churchill om spoedig 't parlement hijeen te roepen ter bespreking van de Britse verdedi gingsplannen, van de hand gewe zen. Siam zal 4000 man troepen naar Korea zenden. De Ameri kanen hebben 8 ex-nazi's uit de gevangenis te Landsberg wegens „goed gedrag" vrijgelaten. Zij wa ren allen wegens oorlogsmisdaden tot 7 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In Djakarta treft men momenteel uitgebreide voorberei dingen om de vijfde verjaardag van de republiek grootscheeps te vieren. Waterfeest te Vlissingen een teleurstelling. Na de interessante wielerwed strijden is het waterfeest in da Binnenhaven van Vlissingen gis teravond een teleurstelling gewor den voor de duizenden toeschou wers. Jammer voor de organisatoren die hun werk en voorbereidingen niet zagen beloond. Daarvoor was de belichting te beperkt. Het wa? moeilijk cje diverse nummers te volgen. Het komische springen van de heer De Haas kwam niet tot zijn recht. De vlootrevue en lampionoptocht deed het goed voor de verlichte rots, waarop Neptunus zetelde. Hoewel „Ons Genoegen" trachtte de stemming er in te houden maakte een drei gende regenbui en de teleurstel ling dat vele duizenden vroegtij dig naar huis gingen, zodat maar weinigen bleven om de terugkeer van Neptunus naar zijn waterdo- mijn gadet eslaan. Met een mars van „Ons Genoegen" werd het programma besloten. Ook de organisatie liet te wen sen over; hoewel men de genodig den kaarten had verstrekt voor de gereserveerde zitplaatsen, ble ken er niet voldoende zitplaatsen te zijn, zodat verschillenden van hen, ondanks hun kaart, de hela avond moesten staan. INVASIE IN TIBET ONMOGELIJK. Waarnemers, die bekend zijn met de omstandigheden in Tibet, hebben Woensdag te Kalimpong in West-Bengalen verklaard, dat er geen mogelijkheid is, dat de re gering van Paking in de aan staande 8 maanden troepen in Ti bet zal laten binnenrukken. Zij zeiden, dat het winterweer spoedig begin en dat de bergpas sen en -wegen met mist bedekt zullen zijn op hoogten van meer dan drie duizend meter. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. Vrij koei

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1