Doevedantje fflrovinii^gww "KORT 3i gaat naar Canada Mosselparasiet tast de oesters niet aan. Kringwedstrjjden K.N.Z.B. te Breskens. Woensdag 16 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 105. Wat ls Doevedantje blij. Dat had ze nooit gedacht. Nu kan ze zonder dat het haar wat, kost bij haar dochter komen. Al gauw gaan ze aan boord en de president wijst haar zelf de hut waarin een heerlijk bed staat. Door het ronde raampje, de patrijspoort, kan Doevedantje het water zien. 's Avonds gaat het schip nog weg en alle vflf kijken ze vanaf het achterschip naar de ondergaande zon en de steeds verder weg trek kende kust van Nederland. 106. Baukje ligt heerlijk op haar bulk. Mijn heer de president gaat vertellen over Canada en ook over zijn eigen land Argentinië, waar hij weer heen zal gaan als hij in Canada geweest ls. Doevedantje kan maar niet genoeg krijgen van de verhalen en vraagt steeds meer bijzonderhe den. Maar dan moeten ze eerst eten. De kok aan boord heeft niet te klagen over Doevedantje en haar dieren. Ze eten als wolven. Maar dat is ook geen wonder als je zoveel beleefd hebt. Zweedse esiaiette dames (100 m. schoolslag, 100 m. borstcrawl, 50 m, rugslag, 200 m, schoolslag, 50 m. borstcrawl)1. Bruinvis; 2. Souburg; 3. Schelde. Na afloop hiervan werd nog een waterpolowedstrijd gehouden tussen Schelde en Souburg, die eindigde met een 42 overwin ning voor Schelde. ZIE 1KZEE. Competitie Reserve 2e klasse A. Alleen in deze afdeling werden in de afgelopen week twee wed strijden gespeeld. Burgh II stuur de de Zwaluwen-reserve met een 60 nederlaag naar huis en is nu ook kampioen. Alle drie 12- tallen van Burgh hebben de titel in hun afdelingen behaald, waar mee we deze vereniging nog eens extra geluk wensen. Strandvogels II won in een spannende ontmoe ting met 21 van Zeemeeuwen II. De eindstand ls: Burgh II Zeemeeuwen II Velocitas II Strandvogels II Zwaluwen II 8 1 13 3 9 Collecte voor Arnemuider vlssersEamilie in nood. Er heeft zich onder leiding van Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, commissaris van de Koningin in Zeeland, een comité gevormd om gelden in te zamelen ten behoeve van de uitgebreide familie Marijs te Arnemuiden, wier garnalen- vissersvaartuig Arn. 20 op 31 Juli na een aanvaring in volle zee is gezonken. Het schip was wegens gemoedsbezwaren niet verzekerd, zodat door deze ramp aan de fam. Marijs (een vader met vijf zoons, van welke laatste er twee ook verscheidene kinderen hebben) de zelfstandige bestaansmogelijkheid is ontnomen. Ten behoeve van deze mensen wordt thans op de tentoonstelling „Rotterdam-Ahoy" dagelijks ge collecteerd en wel op de Heuvel. De gelden, die ter beschikking van het comité komen, zullen worden aangewend voor de aan koop van een vervangend vaar tuig. Rechtstreekse busverbinding GentVlissingen in de maak. Het gemeentebestuur van IJzendijke zag door het steeds toenemende verkeer een grote be hoefte aan een rechtstreekse ver binding van Gent, via Watervliet, IJzendijke en Breskens naar Vlis singen. Wanneer deze verbinding er was, zou het mogelijk zijn om in één dag van Vlissingen Gent te bezoeken en omgekeerd. Onder leiding van Burgemeester Jhr von Bönninghausen werden stappen ondernomen om tot deze rechtstreekse verbinding te gera ken. Ir Denie van de Z.V.T.M. juich te de plannen ten zeerste toe. Getracht zal worden directe aan sluiting te geven vanaf de boot te Breskens op de Belgische bus die uit Watervliet vertrekt naar Gent. Dit houdt in, dat de bussen uit Watervliet dan een kwartier later zullen moeten vertrekken. Ook bij de betreffende Belgische Instanties zijn inmiddels de nodi ge stappen ondernomen. Als deze overeenstemming is bereikt, is de Z.V.T.M. bereid direct met deze dienst te beginnen. Dit alles zal zeker het vreemdelingenverkeer Stimuleren. Zeiljachtfestijn te Veere. Reeds enkele dagen „zwermt" het letterlijk van de zeiljachten om en bij Veere. Bij de Donder dag gehouden wedstrijd was Vee re het eindpunt, terwijl Vrijdag een zeiltocht is gemaakt met als begin en eindpunt Veere. Veere is allengs meer ontdekt en als zeilerscentrum zeer in de smaak, niet in het minst door zijn gunstige ligging, maar ook door zijn prachtige aanblik van uit zee, die onweerstaanbaar trekt, die verwachtingen opwekt, en waardoor de zeiler zich, onbe wust, een koene zeevaarder voelt, die dit stukje stedeschoon wil ontdekken, ronddolen door het avondstille, oude, nette stadje, met zijn verweerde gevels, zijn fijne trapgeveltjes, en waar hij misschien ook zo nu en dan te- 1 urgesteld, zijn schouders op haalt, over wat van zijn verwach tingen is bewaarheid geworden. Die oude tijd die is vergangen, en die keert nimmer weer1 De eerste oesters naar België verzonden. EK IS GROTE VRAAG. Gistermorgen zijn de eerste oesters vanuit Yerseke en Brui- nisse naar België verzonden. De kwaliteit is voor de tijd van het jaar zeer goed te noemen, al wordt er hier en daar nog een enkele zaadoester gevonden. De vraag van de zijde van de Belgi sche importeurs is zo groot, dat men er haast niet aan kan vol doen. Vooral aan de Belgische kust is de vraag naar grote Imperial oesters overweldigend. De aanslag op de pannen is over het algemeen vrij goed. Vooral Stavenisse is buitenge woon te noemen. De gevreesde schelpziekte is nog niet opgetre den, als gevolg van het nog koude weer. MIDDELBURG. Generale repetitie Aubade. De Generale Repetitie van de Kinderzanghulde zal plaats vin den Donderdagavond om half 7 op de Markt voor het Stadhuis. .stad fraai verlicht. Men begint nu zo langzamer hand te bemerken, dat de buurt verenigingen, wier straten op de Markt uitkomen, bezig zijn da binnenstad tot lichtstad te ma ken. Enkele straten baden 's avonds al in een zee van licht en rfien heeft moeite noch kos ten gespaard om de binnenstad met de Markt als middelpunt te versieren. Ook met het opstellen van de schijnwerpers voor de verlich ting der monumentale gebouwen is reeds een begin gemaakt. Reclame voor de speeltuin 't Zand. Er is over de speeltuin van de buurtvereniging 't Zand veel ge sproken en geschreven. De kin deren laat dit koud en ze ver maken zich er best. Toch heeft al dat geschrijf over de speeltuin een reclame veroorzaakt, die on betaalbaar bleek te zijn. Dezer dagen kwam bij de speeltuin een jongen, die vroeg waar hij z'n toegangsgeld kon betalen. Op de vraag, of zijn ouders lid waren, moest hij een ontkennend antwoord geven, want hij logeerde hier. Op de vraag bij welke Zandse familie dat dan wel was, werd geant woord, dat hij helemaal niet in Middelburg logeerde. Hij kwam uit Ede en logeerde in Domburg. Hij had gehoord, dat men op 'tZand zo'n fyne speeltuin had en daarom was hij uit Domburg naar Middelburg gekomen, om op 'tZand te spelen. De jongen mocht z'n entréegeld rustig in de zak houden. Erepoort op 't Zand. De buurtvereniging 't Zand zal. nu de Koningin vrijdagavond ook dit deel van de gemeente bezoekt, zich niet onbetuigd la ten, wat betreft de versieringen. Aangezien men niet over veel materiaal beschikt is het onmo gelijk gehele straten te versie ren. Men zal echter een erepoort oprichten, die een plaats krijgt in de Langevieleweg. GOES. Ontslag leraar. B. en VV. stellen voor, aan de heer S. Tuinier, die te Winschoten benoemd werd, op diens verzoek ontslag te verlenen als leraar in de Oude Talen aan de Gymn.afd. van het Goese Lyceum en het on derwijs in de oude talen op te dragen aan de heer J. J. van Leeuwen en mej. J. Jansen, die dan resp. 29 en 28 lesuren toe gewezen krijgen. BIEZELINGE. Auto In sloot. Gistermorgen ca. half twaalf geraakte een uit Noord-Brabant afkomstige luxe auto, waar schijnlijk door een defect aan de stuurinrichting in de bocht van de Abdijstraat in de sloot. Van de vier inzittenden brak een dame haar pols. De bestuur der, een tweede dame en een kind, liepen lichte snijwonden op door brekend glas. Dokter Ris- sceuw verleende heelkundige hulp. De auto wrd door een ta kelwagen uit de sloot getrokken. WEMELDINGE. Aanrijding. Op de oprit aan de Westelijke kanaaldijk te Wemeldinge botste een vrachtauto, bestuurd door de chauffeur J. Vleugel, tegen de bus van de Baar-Leendertse. Bei de voertuigen liepen schade op, doch persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Begin van brand. In de garage van de loondorser M. ontstond Vrijdagavond een be- "gin van brand, doordat een trac tor vlam had gevat. Doordat de bewoonster van 't pand niet aan wezig was, werd dit door de om wonenden opgemerkt, en kon met een blusapparaat erger wor den voorkomen. Nieuwe secretarie-ambtenaar. Met ingang van 1 Sept. a.s. is tot ambtenaar ter gemeente secretarie te Wemeldinge aange steld, de heer F. Burger Jacz. KRABBENDIJKE. Zwemfeest. De onderlinge IJs- en Zwemver eniging zal op 19 of 26 Augustus een zwemfeest organiseren in de Spui te Krabbendijke. De deelna me staat open voor allé ingezete nen van de gemeente van 6 jaar en ouder. BOBSSELE. Nieuwe directeur van Zang vereniging benoemd. De heer Visser, gediplomeerd leraar muziek en zang, uit Bergen op Zoom is benoemd tot directeur der zangvereniging „Tot Oefe ning en Ontspanning" alhier. RILLAND. Nieuwe manufacturenzaak. Onder grote belangstelling heeft de fa. A. Braadt en Zoon aan de Hoofdweg alhier een nieuwe ma nufacturenzaak geopend. Tal van bloemstukken werden ontvangen. Verscheidene koopsters kregen een surprise. KRLTNINGEN. Aanrijding. Zondagnamiddag had bij de kruising van de Burg. Elenbaas- straat en de Rijksweg een aanrij ding plaats tussen een wielrijder en 'n luxe auto. Met 'n blessure aan de hand en een kapotte fiets kwam de wielrijder er nog goed af. De auto bekwam geen scha de. De politie onderzoekt <je schuldvraag. SOUBURG. Jeugd-zwemdag. Onder auspiciën van de K.N.Z.B. heeft de Souburgse Zwemvereniging „Luctor et Emergo" op Zaterdag 19 Aug. een jeugd-zwemdag georgani seerd waar om het insigne ge zwommen kan worden, onder het motto: „Zwemmen voor de jeugd, een vreugd voor de jeugd". De leeftijden zijn 11 t.m. 12 en 13 t.m. 14 jaar. BRUINISSE. De Vlootrevue. Voor iedere deel emer aan de Vlootformatie, waarmede het Koninklijk Paar naar Bruinisse zal worden begeleid, is zijn plaats te zien op een daartoe aan de haven aangeplakte tekening. Gedacht is aan een Y-vormige formatie van 2 keer 20 schepen, terwijl het Visserijpolitievaartuig Arend, met opziener J. Duinkerke, direct achter het Koninklijk Jacht zal varen. De bloemen aan H. M. de Koningin zullen worden aan geboden door de jongste dochter van de burgemeester, mej. M. van den Berg. De mosselexport. De mosselexport blijft met een wekelijks gemiddelde van om en nabij 3000 tonnen, zo ongeveer constant. Op Bruinisse zijn thans ongeveer 15 kwekers tot levering van mosselen, die aan de kwali teitseisen voldoen in staat. Door de kwekers te Bruinisse werden aTgeleverd in de week van 5 tot 12 Augustus 2890 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar En geland gingen 65 zakken, naar België 48 zakken. Woningen gereed. De zeven nieuwe woningwetwo ningen, die in de plaats zijn ge komen van de 13 afgebroken wo ningen aan Noordstraat, Molen straat en Schoolstraat, zijn thans vrijwel gereed en de toewijzing door de commissie voor woon ruimte-toewijzing heeft plaats ge had. Voor deze woningen waren plm 40 gegadigden. Naast en kele voorranggevallen en toewij zingen op doktersadvies, heeft men gemeend thans ook de jon gelui met trouwplannen een kans te moeten geven en heeft men de vrijblijvende 3 woningwet- en 2 noodwoningen verdeeld over 5 paartjes wiens aanstaand huwe lijksgeluk alleen nog door het ge brek aan een woning werd belem merd. Intussen blijven de aanvra gen om een woning in onze ge meente nog steeds binnenstromen en is het gehele complex nood woningen bezet, door een bevol king wat landaard betreft van 'n zeer heterogene samenstelling, daar sedert kort ook Suriname hierin is vertegenwoordigd. De zeven woningwetwoningen aan de Noordstraat zijn zeer praktisch ingericht, zelfs een douchecel ontbreekt niet. OOSTKA FELLE. Gevonden voorwerpen. Als gevonden voorwerpen wer den opgegeven een riem, kinder- portemonriaie met inhoud, geld bedrag, jasje, portemonnaies met inhoud, schakelarmband, vest, schopje, vulpen, tabakszak, jon gensjasje, armband, rijzweep, re genjas, haarstrik, zakdoek, snoer kralen, sigaretten aansteker, haarkam met etui, doos shag, voetbalschoen met kous. THOLEN. De aanvoer van aardappelen is tij delijk stopgezet i.v.m. de phytph- toraziekte. De telers is aangera den met het rooien te wachten, tot de knollen zijn uitgeziekt en het loof is afgestorven. Wil men persé rooien dan dient het loof te worden doodgespoten en tien dagen gewacht te worden. BIERVLIET. Het feestprogramma. Te elfder ure werd door de raad dezer gemeente, op verzoek van B. en W. crediet uitgetrok ken voor de feesten die t.g.v. de komst van H. M. de Koningin zullen plaats vinden. Nadat een en. ander door de raad in grote lijnen geregeld was, werden alle voorzitters van de plaatselijke verenigingen ter vergadering toegelaten. Het voorlopig feestprogram ma ziet er- aldus uit; 2 u. 10 tot 2 u. 15 luidden de klokken der R.K. en de Ned. Herv. Kerk. 2 u. 15 zet de muziek op de Markt een pittige mars in, om in afwachting van de komst der hoge gasten de stemming onder de wachtende bevolking er in te houden. 2 u. 33, na de binnenkomst, zwijgt de muziek, om Liesje Kostense gelegenheid te geven haar bloemen aan te bieden. Burgemeester en raadsleden worden voorgesteld. Het cadeau wordt overhandigd en onder de tonen van een pittige mars ver dwijnen de auto's in de richting van Philippine. Dan begint er een gevarieerd programma voor de schooljeugd, waarin de tractatie voor de kin deren wel het belangrijkste zal zijn. Voor de spelen zjjn aardige prijsjes beschikbaar. De heer C. J. Dieleman uit Zaamslag slaagde voor de Nijver- heidsacte N.B. (timmeren). Bij het op 1 Aug. te Bergen op Zoom gehouden examen slaag den o.a. voor het diploma Steno 100 mej. Willy van den Hoek te Brouwershaven en mej. Diny Schiettekatte te Zierikzee. Voor het diploma Steno 130 slaagden de dames Janny Luijk te Zierik zee en Betsy Dusen te Haamste de. Het diploma Macliineschrij- ven behaalden de heren D. Giljam te Ellemeet (met snelh.), Jac. Kooman te Ellemeet, Teun W. Rosmolen te Renesse (met snelh.) en Kees Sehilperoort te Zonne- maire. Alle geslaagden waren leerlingen van de cursus van de Stichting Handelsonderwijs te Zierikzee en werden opgeleid door de heer K. Koetsdijk uit Stave nisse. De op Zaterdag te Bruinisse gehouden collecte ten bate van het T.B.C.-fonds Draagt Elkan ders Lasten heeft opgebracht f 122.40. De heer M. de Koning Az. te Bruinisse slaagde, nadat hij eerst het praktijkgedeelte examen Bak kersgezel met succes had afgelegd, eveneens voor het theoretisch ge deelte. Dezer dagen slaagde te Utrecht voor het examen schildersgezel, de heer H. v. d. Linde Hz. te Heinkenszand. Zaterdag maakten een groep leden van de afd. t'olgnsplaat van de Algemene Nederlandse Land- arbeidersbond, in totaal ongeveer 120 man, een reisje naar Rotter dam, Den Haag en Scheveningen. Geslaagd voor politie-diploma (staatsexamen) schriftelijk ge deelte dhr Ph. J. Schulz, rijks politie te Arnemuiden, Zaterdagavond a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente te '«-Graven polder op te treden de heer Caba ret te Rotterdam. Aanvang 6.30 uur. De torpedobootjager Hr. Ms. „Piet Hein", die, zoals bekend, een wereldrc gaat maken, is gistermorgen te Rotterdam aan gekomen. Broedval. De aanslag van oesterbroed heeft In de afgelopen twee we ken geen opleving meer ver toond. Hier en daar is nog een broodje gevallen, maar van veel betekenis is dat niet geweest. Gezien het vergevorderde sei zoen is nu geen verbetering van de vooruitzichten meer te ver wachten. Verdere berichten over de aanslag van het oesterbroed zullen dit seizoen dan ook niet meer worden verstrekt Kinderstad te Vlissingen wordt groot succes. „Kinderstad" te Vlissingen ls bezig een groot succes te worden. Dinsdagavond waren reeds meer dan 6000 kaartjes verkocht. Na afloop van de wielerwedstrijd con certeerde „Vlijt en Volharding" uit Souburg, terwijl boerenmeis jes dansen uitvoerden. Vanavond vindt het waterfeest in de Bin nenhaven plaats. Duizendste zeeschip in 1950 in de sluizen van Terneuzen. Gisteren passeerde het duizend ste zeeschip in 1950 de sluizen van Terneuzen. Het was het Ne derlandse motorschip „Ponto" uit Zaandam met bestemming Gent. Wielerwedstrijd te Vlissingen. In 't kader van het feestweek- programma werd gisteravond een wielerwedstrijd verreden te Vlis singen. Hoe populair de wieler sport in Vlissingen is, bleek gis teravond weer. Duizenden toe schouwers hadden zich om het parcours geschaard en moedigden de renners aan terwijl vele pre mies werden geschonken. Ook de wedstrijd met transportfietsen werd bijzonder gewaardeerd. Tot slot lachte men smakelijk om de gecostumeerde race waar in een koe, een bruidje, een def tige dame, opoe. een voetbalelftal een metselaar en 'n boerenecht paar het publiek tot enthousias me bracht. De race voor nieuwe lingen en amateurs over 50 ron den werd na spannende strijd ge wonnen door Mouthaan, Vlissin gen voor Hermans uit Hengstdijk Borgstein uit Axel en Daamen uit Vlissingen. Op de transportfietsen won Sluis met grote voorsprong op Croock en Luyck. „Vlijt en Volhardiri!:" uit Sou burg zorgde voor de muzikale af wisseling. MIDDELBURG. De vlag uit; lichten aan! Teneinde Middelburg een zo feestelijk mogelijk aanzien te ge ven, waartoe de gewone straat verlichting onvoldoende is, doet de Kon. Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" een dringend beroep op de bewoners van de straten waar Vrijdagavond de Ko ninklijke stoet doorrijdt, om alle ramen aan de voorzijde der hui zen té verlichten en de vlaggen uit te steken. GOES. C. de Hond ten grave gedragen. Op de algemene begraafplaats te Goes is gisteren het stoffelijk overschot van de door een onge val om het leven gekomen oud- concierge van de Chr. Lagere en U.L.O.-school te Goes, de heer C. de Hond, ter aarde besteld. Aan het graf werd namens de besturen en het personeel van bo vengenoemde scholen het woord gevoerd door dr C. Stam, Geref. predikant te Goes. Hij richtte een woord van deelneming tot de fa milie en memoreerde vervolgens de meer dan 25-jarige trouwe dienst van de overledene wiens werk méh dankbaar zal geden ken. Tenslotte sprak hij woorden van troost. Een zoon van de overledene dankte voor de betoonde belang stelling. V eilingsberichten GOES. Veiling van 13 Aug.; Fruit; Zigeunerin 952; Manks Codlin 434; Codlin Keswick 2 11; Earley Victoria 39; James Grieve 737; Appels kroet en val I8; Clapps Favourite 1038,80; Précose de Trévoux 730,70, al les per 100 kg; Kas Triumph de Vienne 2740; Kas Bonne Louise II22 per 100 stuks; Washing- tonpruimen 1035; Belle de Lou- vain 1033; Reine Victoria 11 35Reine Claude d' Al than 10 45; Czaarpruimen 628; Dubb. Boerevvitte 1032; Herenpruimen 2231; Reine Claude Verte 45; Tonneboerpruimen 16; Bramen 93,70; Dubb. Princesebonen 15 15,50, alles per 100 kg. KAPELLE. Veiling van 15 Aug. Grote en Exportveiling: Clapps Favourite I 3838,10; idem II 20,50; Précose de Trévoux I 30; idem II 14,40—16,30; Codlin Kes wick I 15; idem II 5; Val- en Kroetappels 1,705,90; Dubb. Princ. zonder draad 15, alles per 100 kg. Kleine veiling: Pruimen: Washington 1140; Wijnpruimen 634; Dubb. Boerewitte 639; Czaarpruimen 627; Reine Clau de Verte 4647; Reine Claude d' Althan 1744; Reine Claude Conducta 1736; Tonneboers 12 16; Purple Pershore 614; Mr Hative 1225; Jefferson 32; Die trich Ulhorn 39; Kirke's 2934; Princepruimen 7,50; Utility 15; Appels; Zigeunerin 1055; Manks Codlin 425; James Grieve 10 43; Duchesse d' Oldenburg 539r Earley Victoria 37; Keswick 3,5014; Peren: Clapps Favou rite 828; Précose de Trévoux 526; Dr Jules Guyot 522; An- dré Desport 610; Noord-Holl. Suikerij 310; Diversen: Bramen 42100; Frambozen 67-94; Abri kozen 4486; Moerbeien 57, alles per kg. KRABBENDIJKE. Veiling van 15 Aug.: Exportveiling: Peren Clapps Favourite 19—38,10; Pré cose de Trévoux 1528,80Ap pels: Manks Codlin 20,60; James Grieve 22,80, alles per 100 kg; Gewone velling: Bonen 15,20; Bramen 93; Druiven; Franken- thaler 89; Pruimen: Belle de Lou- vain 1931; Reine Victoria 20— 31; Witte wijnpruim 2527; Ap pels: James Grieve 2327; Zi geunerin 1655; Manks Codlin 1638; Peren: Cla'pps Favourite 620; Précose de Trévoux 910, alles per 100 kg. BERGEN OP ZOOM. Veiling van 14 Aug.: Bloemkool A 12— 48, id. B 1921, Staakboon dubb. Princ. 1522, Staakb. Princ. 39 43, Savoyekool 59, Andijvie 11—13, Rodekool 56, Snijbonen 2022, Sla per 10 stuks 2063, Bospeen 9, Tomaten 2735, Me loenen 22—65, Rode Bes 2127, Jutteperen 1920, Claps 3025, B. de Louvin 3743, Washington 3437, Boerewitte 2644, R. Victoria 2643, Abricoos 27. De bioloog van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek, dr P. Korringa, deelt het volgende mede: „Tot dusverre ls nog slechts een spoor van schelpziekte op getreden in het bakkengoed en andere jonge oesters. Stellig is dit een gevolg van de niet zeer hoge watertemperaturen en van de reiniging der percelen. Zo lang nog warme perioden kun nen worden verwacht is het ge vaar nog niet geheel geweken. Ontsmetting van uit te zaaien bakkengoed is wel aan te beve len, maar haast behoeft niet te worden gemaakt. Er heerst een begrijpelijke on gerustheid onder de oesterkwe kers over de mogelijkheid, dat de mosselparasiet Mytolicola In- testinalis ook de oesters zal aan tasten. Mytolicola leeft vrijwel uitsluitend in mosselen. In kok hanen en slippers vond ik deze parasiet nimmer. Wel werd een enkel verdwaald exemplaar in jonge oesters gevonden (bak kengoed), maar ik acht het zeer onwaarschijnlijk, dat dit tot na delige gevolgen zal leiden. De infectiekansen, die de afgelopen maand zeer groot zijn geweest, nemen af met het afsterven van de mosselen, waarbij de parasie ten ook te gronde gaan. Het is mij gebleken, dat een overdreven ongerustheid bestaat onder oesterkwekers over de voorgenomen proefnemingen met mosselen uit de Middellandse Zee. Wij hebben het onze plicht geacht de mosselkwekers te wij zen op de theoretische mogelijk heid, dat met deze mosselen enige andere mosselvijand zou kunnen worden ingevoerd, al zal scherpe controle ter plaatse dit gevaar verminderen. Waar mij dezer dagen door Dr Lambert, Directeur van de Biologische Dienst in Frankrijk uitdrukke lijk werd verklaard, dat hem geen speciale mosselvijanden of ziekten bekend zijn aan de kust van de Middellandse Zee en dat in lange jaren geen klachten werden vernomen over ziekte of sterfte onder de mosselen in dit gebied^ acht ik het risico ver bonden aan het importeren van een kleine hoeveelheid mosselen uit de Middellandse Zee zeer ge - ring. Dat met deze mosselen een oestervijand zou kunnen worden meegebracht, uit dit gebied waar van nature geen oesters voorko men, acht ik nog veel onwaar schijnlijker. In ieder geval is lit theoretische risico voor de oes ters veel en veel kleiner dan het risico verbonden aan het impor teren van oesters uit Bretagne of Arcachon. Onzerzijds kunnen wij verzekeren, dat de belangen van de oestercultuur in genen dele zullen worden achtergesteld bij die van de mosselteelt." Besteed elk dubbeltje goed Ook UW reclame-dubbeltje Haak Dcl Q B13 d-reclamel Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gent bij Nijme gen (toez.), J. H. Renting te Heinkenszand. Aangenomen naar Opende (Gr.) als hulpprediker, J. A. Molenkamp te Niouw-Roden. Bedankt voor Garderen, B. Haverkamp te Veen; voor Breu- kelen, J. G. van Ieperen te Kat wijk aan Zee. Geref. Kerken. Bedankt voor Bodegraven, A. L. Bos te IJsselmonde; voor Wil- dervank, W. C. P. den Boer te Vorden. Geref. "Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Haulerwijk, J. D. Houtman te Overschild en H. J. Meijerink te Drogeham. Beroepen te Noordbergum, ,1. D. Houtman te Overschild. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravenmoer, A. Gruppen te Biezelinge en F. de Smit te Zeist. Beroepen te IJmuiden, J. Drenth te Amersfoort. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dinteloord, W. de Wit te Middelburg; te 's-Gra- venpolder, H. Ligtenberg te Rot terdam-W. Oud Geref. Gem. Bedankt voor Waddinxveen, B. Toes te Kinderdijk. V eilingsberichten ROTTERDAM. Veemarkt van 15 Aug. Aanvoer in totaal 3837. Vette koeien en ossen 461; Ge- bruiksvee 1374; Graskalveren 325; Nuchtere kalveren 335; Var kens 208; Biggen 386; Paarden 243; Veulens 71; Schapen of lam meren 366; Bokken of geiten 68. Prijzen: Vette koeien 2.70 2.80; 2.50—2.70 2.20—2.50; Gras kalveren 360; 260; 160; Nuchtere kalveren 60, 55, 50; Biggen 45, 35, 30; Slachtpaarden 1.90, 1.80, 1.60; Schapen 95, 75, 60; Lamme ren 70, 60, 50; Kalfkoeien 1025, 925, 800; Melkkoeien idem; Vare koeien 725, 625, 550; Vaarzen 750, 650, 550; Pinken 575, 475, 375. SINT MAARTENSDIJK. Vei ling van 14 Aug. Eigenheimers I 8.10; id. II 7.20; id. afw. 4.10— 5.30; Bintjes I 7.10; id. II 3.50— 4.00; bonken 7.007.80; drielin gen 4.40; Voer 3.10. Aanvoer 25000 kg. DUIVENSPORT. ARNEMUIDEN. Wedvlucht. De Postduivenhoudersvereniging „De Voorwaarts", hield een wed vlucht van uit Ciney (België). Uitslag als volgt: 1 en 4 B. van Belzen Jz.; 2. J. v. Belzen Jz.; 3. D. van Belzen Dz.; 5. Kodde, N. en St. Joosland; 6. P. v. Bel zen Jz.; 7. B. v. Belzen Az.; 8. Gebr. v. Belzen; 9. M. Schroe- vers; 10. J. de Meulmeester Jac.z. lste duif 13.39.04; laatste duif 13.56.04. Sportnieuws In het Wilhelmina-Zwembad te Breskens werden kringzwemwed strijden gehouden uitgaande van de zwemvereniging „Schelde- stroom". De uitslagen waren als volgt; 25 m. schoolslag meisjes 13 en 14 jaar: 1. F. Meuleman, Bruin vis; 2. E. Kolff, Zeehond; 3. J. de Rijke, Souburg. 25 m. borstcrawl jongens 13 en 14 jaar; 1. P. de Kraker, Luctor; 2. K. Paauwe, Souburg; 3. P. Ha- melinck, Bruinvis. 50 m. rugslag meisjes t.m. 17 jaar; 1. A. de Bie, Zeehond; 2. F. Meuleman, Bruinvis; 3. T. van Est, Schelde. 100 m. schoolslag jongens t.m. 17 jaar; 1. C. de Rijke, Luctor; 2. A. v. d. Welle, Luctor; 3. J. de Boer, Zeehond. 100 m. schoolslag dames: 1. R. Vergauwen, Bruinvis; 2. Cor Kaat, Souburg; 3. F. Meuleman, Bruinvis. 200 m. borstcrawl heren; 1. S. Ventevogel, Zeehond; 2. C. Ver beek, Zeehond; 3. A. Sampon, Bruinvis. 3 x 50 m. wisselslag estafette heren; 1. Bruinvis; 2. Schelde; 3. Zeehond. 3 x 50 wisselslag persoonlijk dames: 1. R. Vergauwen, Bruin vis; 2. A. de Bie, Zeehond; 3. E. Kolff, Zeehond. GEEN DIVIDEND BIJ BüIIRMANN'S N.V. Bührmann's Papiergroothandel N.V. heeft over 1949 een winst saldo van f 12.332,gemaakt, zodat geen dividend zal worden uitgekeerd. De heer G. H. Bührmann zal met het oog op zijn leeftijd zijn mandaat als Hoofddirecteur neer leggen. Programma Zaterdag 19 Aug. Ie klasse: Strandvogels IZee meeuwen I; Zwaluwen IVeloci tas I. 2e klasse: Die Gouwe IR.O. D.A. I; Stormvogels IZonne- maire I. Reserve 2e klasse B: R.O.D.A. II—D.S.S. II. Officiële Publication Burgemeester houdt geen spreekuur. De burgemeester vau Vlissingen maakt bekend, dat hij Woensdag a.s. geert, spreekuur houdt. Hinderwet. B. en W. vau Vlissingen; gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbar! kennis, dat bij hun besluit van 10 Augus tus 1950 aan de chef van de bouwkundige dienst van bet Loodswezen, enz. t! 's-Gravmihage op de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot het plaatsen van een electromotor vati 3P.K. voor het drijven van een lift- installatie en een electromotor van 3 P.K» voor het dryven van de aanjaaginrichtind voor de waterleidfnginstallatie in het per ceel, kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, Sectie E No. 1462, plaatselijk ge merkt Boulevard de Ruyter no. 8. Waterstanden Keulen 1.34 (—0.01)Ruhrort 0.69 (0) I Lobith 9.23 (-0.05); Nijmegen 7.03 (-0.05) Arnhem 7.20 (-0.05); Eefde 2.33 (-0.05)1 Deventer 1,48 0.04)Borgharen 39.05 (-0.24); Beheld 10.99 (plus 0.07); (have (beneden) 4.61 (—0.01)Vreeswijk 018 (-0.11); Lith -019' (-0.15). PASSAGIERS- EN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN OP INDONESIA CAMERONIA 15 te Colombo naar Am sterdam. GROOTE BEER 14 pass. FinU sterre naar Amsterdam. KOTA AGQENO 13 van Port Said naar Rotterdam. ORAN JE 15 van Belawan naar Djakarta. TA- BINTA 14 pass. Kp. St. Vincent naar Amsterdam. ZUIDERKRUIS 14 rede van Makassar. BENGKALIS pass. 14 1Z- graadskanaal naar Amsterdam. MAËTy SUVCKER 11 te Djakarta. WILLEM RUYS 14 670 mijl Oost Dondrahead naar Rotterdam. JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT 14 pass. Flnlsterrc naar Rot terdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 14 Augustus! REMOI van Bremen. AKITAINE van Lfl Havre. BISKAYA van Aalborg. DINO van Hamburg. Van Vlissingen vertrokken 14 Augustus! REMOI naar Duinkerken. AKITAINE naar Bremen. DINO van Baltimore. BIS KAYA naar Casablanca. GLOBE naar Einbden. AGEA naar Gent. Gepasseerd naar Antwerpen 14 Augus tus: BLOMMERSDIJK van New York. ARAC van Swansea. Gepasseerd van Antwerpen 14 Augus tus: BORNEO van Terneuzen naar Southampton. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 15 Augustus Slotkoersen op 10 Augustus Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obllgatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Handel cn Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros UnH. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Tetr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java China Jap.lijn 100# 100/ 97# 97/ 96/ 96/ 96/ 96/ 97/ 97*4 98/ 98/ 98 79/ 79/ ioo*4 94/ 94 96# 96A 54 56 WA 140 89 A 141 177/ 180*4 319 318' 112*4 11354 129/ 130 168 116 117*4 158 156 21 VA 211/ 2 77 275 270 220/ 221# 161 160 144J4 145 228 238 25454 256)4 274/2 278# 286# 290# 283/2 286 476 129/ 130# 125 125/ lip 109/ 104 105 48 91*4 91# 47 47/ 151 152/ 100 102 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Omnieren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Scnembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anacnoda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 128/ 129/ 124 127 134/ 137/ mi 169# 126 126 153# 156 114/ 115/ 61/ 61 99/ 99/ 31/ 31/ 99 99 111/ 111# QRLC 146/ 148 160/ 160)4 40yl 218/ 218)4 95 97 97 175 176 168Z 170/ 170/ 58# 33# 33# 44/ 44/ 73# 73 96 95/ 33 33/ 63/ 63/ 39/ 113# ''ft 114 80/ 79# 17# 18 77 77/ 49# 49/ 76/ 47# 47# 31/ 31 11# 6/ 19 19 17# 17# ZWEMMEN. SCHEEPSTIJDINGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3