Middelburg bewaart rijke herinnerin gen aan bezoeken van Koningin Juliana. Zeeuwsch Genootschap geniet nog altijd behoorlijke belangstelling. pywEfv Soekarno kondigt eenheidsstaat af. Het ontbrekende woord ADAAtSON ZWITSALETTEN Historische Abdü was het middelpunt. Berenscltedel bleek een paardenschedel te zijn. Natsir formateur? KORTE BERICHTEN £en „gewichtige" sprong. Woensdag 16 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Niet zoals vroeger is bij het komende Koninklijke bezoek de Abdij het middelpunt. De oude Abdij immers was in de dagen voor de oorlog, van wege het feit, dat de Commissaris der Koningin er z'n ambts woning had, een centrum van feestelijkheden en in de loop der jaren hebben zich vele aardige tafreeltjes op het oude Abdij*- plein afgespeeld. Toch is er ook een keerzijde, want op het historische plein kon slechts een beperkt aantal mensen een plaatsje vinden, zo dat het altijd een betrekkelijk kleine groep was, die van de aar dige tafreeltjes kon genieten. Het was in 1921, dat H.M. Ko ningin Wilhelmina met Prins Hendrik en de toen 12-jarig; Prinses Juliana een officieel be zoek aan Zeeland brachten ter gelegenheid van de grote Zeeuw se Landbouwtentoonstelling, die in die dagen door de Z.L.M. te Vlissingen werd gehouden. Tij dens dit bezoek was voor de ambtswoning van de Commissa ris der Koningin een podium op gesteld, waarop een aantal kleine Westkappelaartjes, o.l.v. de heer G. Houtekamer het Zeeuwse Volkslied en nog twee andere liederen zongen. Hierna werden met begeleiding van het Middelburgs Muziekcorps o.l v. de heer Jan Morks, door een groepje dames o.l.v. de heer Chr. J. Ma zure enkele rythmische oefeningen uitgevoerd. Na deze uitvoering werd door Chris Ma- zure en Anna Frederiks een bou quet bloemen aan Prinses Julia na aangeboden. Twee meisjes uit Westkapelle Mietje en Pietje Minderhoud boden verder nog een mandje met bloemen aan en een groot pak chocolade met een foto van hun clubje. Alle kin deren kregen als dank hiervoor een foto van H.K.H., waarmee ze zo blij waren, dat ze een ron dedansje maakten. Enige ogen blikken later werd Prinses Ju liana door de kinderen in de kring .gehaald en hoewel eerst wat onwennig, danste ze toch dapper mee. 12-jarige jongen met zweef vliegtuig te pletter gevallen. Bij vliegdemonstraties in de buurt van Zurich brak het toestel van de bekende Zwitserse zweef vlieger Siegbert Maurer op een hoogte van duizend meter. ïaurer heeft tot het laatste og ...olik getracht om de veilig heidsgordel van een 12-jarige Jongen, die hij als passagier bij zich had, los te maken. Dit geluk te echter niet snel genoeg en Maurer moest per valscherm het toestel verlaten om althans zijn eigen leven nog te kunnen red den. Hij kwam er met een ge broken been af. De jongen viel met het toestel te pletter. 250 paar kousen gestolen. Een 37-jarige cheffin van een kousen-atelier te 's-Gravenhage, werd enige dagen geleden op he terdaad door de eigenaar van het atelier betrapt, toen zij trachtte zich 100 paar kousen toe te ei genen. Voor de Haagse politie bekende zij in totaal 250 paar kousen ten nadele van haar werk gever gestolen te hebben. Haar echtgenoot, een 34-jarige Haagse chauffeur, werd wegens heling aangehouden. Veel winst maakte hij niet, want hij ver kocht de kousen met slechts 11 cent winst per paar. CANADEES SCHIP VERBRAND. Het kantoor te Quebec van de „Canada Steamship Lines" heeft medegedeeld, dat brand is'uitge broken op het passagiersschip „Quebec". De 400 passagiers en de bemanning van 150 koppen zijn te Tadoussac (staat Quebec) aan land gegaan. Het schip ging geheel verloren. FUSIE TUSSEN P.A.A. EN A.O.A. EEN FEIT. De fusie tussen de Pan Ameri can Airways (P.A.A.) en de Ame rican Overseas Airlines (A.O.A.) is een feit geworden. Voor 17V-z millioen dollar gaat de P. A. A. nu eigenares worden van de A.O.A. De American Over seas onderhoudt diensten tussen de V.S. en de landen van Noord- West-Europa (waaronder Neder land!De Pan-American, „de grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld", vliegt van Amerika op alle continenten. Het hele personeel van de A.O.A., het roerend en onroerend bezit, alsmede alle erplichtingen, gaan en bloc over naar de P.A.A. In 1924 en 1935. Nauwelijks drie jaar later was de Koninklijke familie weer in Zeeland voor een officieel be zoek aan verschillende delen der Provincie. Het was bij die gelegenheid, dat H.K.II. Prinses Juliana in Zuid-Bevelands costuum werd gestoken. De laatste maal voor de oorlog bezocht Prinses Juliana onver wachts Walcheren op 16 Maart 1935. Ook nu weer hadden en kele honderden zich een plaatsje weten te veroveren op het Ab dijplein. De volgende morgen maakte H.K.H. een rondrit over Walcheren c ontving zij een aantal -eeftijdgenoten. Dr Drees spreekt op landdag van Steun Wettig Gezag. Op 2 September te Dordrecht. Minister Drees spreekt Zater dag 2 September in het sport park te Dordrecht op een land dag, die door het nationaal insti tuut Steun Wettig Gezag wordt gehouden voor de vrijwilligers van de nationale reserve, reserve grensbewaking, reserve-rijkspoli- tie, reserve-gemeentepolitie en het algemeen vrjjwilligersdepot. De landdag wordt geopend door de heer J. A. J. Jansen Mane schijn, voorzitter van het gewest Zuid-Holland-Oost, dat de bijeen komst organiseert met medewer king van de gewesten Zuid-Hol land-West, Zuid-Holland-Noord- Oost. Den Haag en Rotterdam, West-Brabant en Zeeland. De standaardisatie der vloot- operaties. Engelse, Amerikaanse en Ca nadese marine-officieren zijn te Washington bijeen om een beslis sing te nemen over gemeenschap pelijke plannen voor de eventuele standaardisatie van vlootopera ties. Hoewel het aantal museumbe zoekers, «lat het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen in 1949 mocht bezoeken, iets terug liep vergeleken met 1948, kan men toch altijd nog van een be hoorlijke belangstelling spreken. In totaal bezochten 1529 personen het museum, tegen 1578 111 het vorige jaar. De conservator van het Mun ten- en Penningkabinet deelt in zijn verslag mede, dat in 1949 een kleine in hoofdzaak Zeeuwse col lectie tentoongesteld werd. Er kon verder uitvoering worden ge geven aan het plan om alle mun ten en penningen op te bergen en te verpakken op zodanige wijze, dat zij op korte termijn voor stu diedoeleinden geraadpleegd kun nen worden. Het belangrijkste Zeeuwse materiaal werd in een vitrine bijeengebracht en geor dend tentoon gesteld. Er wordt door de conservator gestreefd naar een verdere reorganisatie der verzameling. De conservator van het Kabi net Natuurlijke Historie begint zijn verslag met de opmerking, dat in 1947 in verschillende Neder landse dagbladen het bericht was verschenen, dat te Middelburg in een veenlaag een gewei van een reuzenhert en een schedel van 'n beer gevonden waren. Het gewei bleek bjj nader on derzoek door de conservator niets meer te zijn dan liet bekken van een paard, terwijl de berensche- del een paarden-schedel was ach terstevoren gehouden. Destijds heeft, vermoedelijk omstreeks 1910, aan de Langevielesingel een militair slaehthuisje gestaan en de vindplaats is niet ver daarvan gelegen, zodat één en ander met elkaar in verband kan worden gebracht. IN 1949. Wat de werkzaamheden van 1949 betreft vermeld de secreta ris, dat Ir H. de Lussanet de la Sablonière tot bestuurslid werd gekozen. Het ledental bedroeg op 31 December 1949 463, alsmede I erelid en 18 directeuren. Hoe wel ook in 1949 de voorgenomen reorganisatie weinig voortgang had, bestaat echter voor dit jaar gegronde hoop, dat enkele hoog nodige voorzieningen t.a.v. de kle derdrachten-collectie zullen wor den getroffen. Dezer dagen is ver der het door de conservator van Zelandia lllustrata samengesteld het derde deel van de nieuw ca talogus, gedistribueerd. Wat de vroeg-historische voorwerpen be treft, deze collecte werd aange vuld met een aantal middeleeuw se scherven, gevonden op de aan wijlen de heer W. G. Boot beho rende percelen. Verder wordt melding gemaakt van de afgra vingen op Walcheren, waarover wij bij de uitvoering van dit werk reeds uitvoerig schreven. Het Archief, dat uit financiële overwegingen slechts om de twee jaar verschijnt, is dit jaar opnieuw van enkele belangwekkende bij dragen voorzien. De heren E. The- venot en mr H. Hardenberg schre ven: „Nogmaals Nehalennia". De heer C. Wyffels schreef over „De oudste rekening der stad Aarden burg en de opstand van 1311". Dr P. J. Meertens schreef een ar- tike. over „De Groot en Heinsius en hun Zeeuwse Vrienden", ter wijl Jhr Mr J. Schuurbecque Boeye, burgemeester van Zierik- zee, over het schilderijenbezit van zijn gemeente schreef. In dit laat ste artikel zijn een aantal fraaie illustraties opgenomen. (Ineez. mededeling, advert.) cYï\aak met korte metten! Gebruik (Ingez. mededeling, advert.) beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 et VIJFLING IN INDIA? Volgens tot dusver onbevestig de berichten is te Santsjara, een dorp in het district Rewa in Cen- traal-India, een vijfling geboren. Moeder en kinderen zouden het goed maken. VLIEGENDE SCHOTELS MET MUZIEK. Volgens de correspondent van de „Times" in Zwitserland heeft een twaalftal personen bij Faido in het Kanton Tessino verklaard „vliegende schotels" te hebben waargenomen, die lichtsporen achterlieten en een ronddraaien de beweging onderhielden, verge zeld van een geluid als orgelmu ziek. Amerikaanse Rode Kruis zal Nederlandse strijdkrachten in Korea bijstaan. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft het Ned. Rode Kruis aan geboden om eventueel 'nodige hulp te verlenen ten bate van Nederlandse strijdkrachten, die in Korea in Uno-verband optreden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft dit aanbod in dank aanvaard. Meevaller van twaalf millioen voor „Wederopbouw". Minister In 't Veld heeft bij de Tweede Kamer een voorstel inge diend tot wijziging van de begro ting 1949, welke wijziging een ver mindering van de uitgaven in houdt van ruim twaalf millioen gulden. De post „credieten onder hypo thecair verband" kon worden te ruggebracht van 10 op 2.5 mil lioen gulden, doordat de belang hebbenden het rijk minder om crediet hebben gevraagd dan was voorzien., Doordat minder arbeiders bui ten hun woonplaats ln getroffen gebieden te werk werden gesteld dan aanvankelijk was gedacht, kon een bezuiniging worden ver kregen van ongeveer 2,7 millioen gulden. Koning Faroek bestelde 25 kamers. Koning Faroek van Egypte wordt vandaag incognito in zijn particuliere jacht aan de Franse zuidkust verwacht, vanwaar hij zich waarschijnlijk per auto via Parijs naar Deauville aan de kust van Normandië zal begeven. Naar verluidt heeft koning Fa roek 25 van de beste kamers in het Palace-hotel te Deauville be- sp.oken, waarvan drie voor Nar- riman Sadek, het 16-jarige meisje, met wie volgens vroegere berich ten de Koning wil trouwen. Het meisje wordt eerst aan het eind van 's konings bezoek te Deau ville verwacht. LEERT MEN IIET DAN NOOIT? De ruim 40-jarige E. te Wijk bij Duurstede vond in zijn land een projectiel. Toen hij dit oor- 1 togstuig eens nader ging onder zoeken kwam het tot explosie- De linkerhand van de man werd zeer ernstig gewond. Misschien zal hij de hand moeten missen Kort nieuws uit Indonesië. (PER LUCHTPOST). Uit een magazijn van de ge neeskundige dienst van de APRIS te Djakarta is een partij genees middelen gestolen ter waarde van een kwart millioen gulden. In Soerabaja en in overige de len van Oost-Java stijgt het aan tal lijders aan pokken nog steeds. In Soerabaja stierven in enkele maanden tijds niet minder dan 820 personen aan deze gevreesde ziekte. De president der republiek der V.S.I. heeft een besluit getekend waarbij gratie verzoeken of ver zoeken om gedeeltelijke kwijt schelding van gevangenisstraffen kan worden bespoedigd. Een 17-jarige opvarende van de Shell-olieboot „Rotula" is in de haven van Soerabaja het slacht offer van een haai geworden. De jongeman sprong in het water om zich te verfrissen en werd direct door de haai in het been gegre pen. Een collega sprong hem te hulp, waardoor het ondier weg zwom. Het slachtoffer overleed echter door bloedverlies in het ziekenhuis. De schade te Makassar is enorm. U.N.C.I.-RAPPORT GEREED. Aneta verneemt, dat de mili taire waarnemers van de Com missie der Verenigde Naties voor Indonesië gisteren met hun rap port over de gebeurtenissen te Makassar gereed zijn gekomen. Bijzonderheden over liet rapport waren nog niet te verkrijgen. Reizigers, die zojuist uit Ma kassar zijn gekomen en de ge vechten hebben meegemaakt, ver klaarden, dat de schade, die aan de stad is toegebracht, enorm is. Het kamp van het KNIL is gro tendeels verwoest, terwijl het Grand Hotel en vele officiële ge bouwen zwaar beschadigd zouden zijn. De schade van de laatste gevechten en van de gevechten tijdens de affaire Azis zou geza menlijk ongeveer 'n half milliard bedragen. Voorts verklaarden de ze reizigers, dat de bevolking zeer gedeprimeerd is. Vele Indonesiërs zowel als Nederlanders willen de stad verlaten. De evacuatie van de oud-leden van het KNIL is thans in volle gang. IN SEPTEMBER VERPACH TING IN DE N.O.P. In September zullen in de Noord Oost Polder ongeveer 300 bedrijven verpacht worden. In verband hiermede zal van 20 t.m. 23 Sept. in Emmeleroord voor het eerst een tentoonstel ling gehouden worden waardoor fabrikanten en leveranciers met de toekomstige pachters contact zullen kunnen opnemen. W bij Duurstede getuige van heftige strijd. Maandagmiddag gaf een com pagnie pioniers ter gelegenheid van de eeuwfeesten te Wijk bij Duurstede een militaire demon stratie op de Lek, waaraan te vens een oefening was verbon den, die door honderden werd gadegeslagen. Verandering van lucht Te Montgomery (Alabama) vroeg een dame in een garage om de benzine in de tank van haar auto door nieuwe te ver vangen, daar de oude er al te lang in had gezeten. Ook wil de zij fris water in de radiator hebben. Tenslotte vroeg zij de oude lucht uit de banden te laten lopen en deze opnieuw op te pompen. Nadat gisteren president Soe karno de eenheidsstaat heeft af gekondigd, is het kabinet van de R.I.S. van heden af demission- nair geworden, totdat een nieuw kabinet gevormd zal zijn. Ver wacht wordt, dat Soekarno nog deze week een formateur zal aan wijzen, waarbij de leider van de Masjoemi, Mohammed Natsir, nog steeds volgens politieke waarne mers de meeste kansen heeft. In dien Moh. Natsir formateur zou worden, dan is het zeer waar schijnlijk, dat Sjahrir minister van buitenlandse zaken wordt. De vorming van het nieuwe kabinet zal echter wel enige weken vra gen. Do Sobsl ageert. De linkse arbeidersorganisatie, de Sobsi, heeft een beroep op de arbeiders gedaan om Donderdag „een dag van rouw" te maken, daar volgens haar de nieuwe een heidsstaat „een product is van de Ronde-tafei-overeenkomst" en niet in overeenstemming is met Telefoon van taxistandplaats onklaar gemaakt. De radio autodienst van de Am sterdamse politie heeft gister nacht vier mannen gearresteerd, die met een auto de diverse taxi standplaatsen langs reden en de telefoontoestellen, die deze pun ten met de centrale verbinden, onklaar maakten. Thans slaan alle taxistand plaatsen onder politiebewaking. .ETON. door O. F. WALTON. 65) o— Lady Violet scheen nu te ver langen, dat het album gesloten werd en Marjorie bracht het weer op zijn plaats. Het lag haar op de lippen aan de jonge dame naast haar te vragen of kapitein Fortescue haar verloofde was, maar ze kon er toch niet toe be sluiten. Zij was voor haar zelf zo vast overtuigd van het feit, dat ze moeite zou hebben het in een vraag te formuleren. Niet graag zou zij er toe medewerken om bij Lady Violet het vermoe den te wekken, van hetgeen er in haar hart omging, toen zij die foto zag. Wat was zij dwaas ge weest! Hoe dwaas was het, zich iets voor te stellen van hetgeen bij hem een voorbijgaand gevoel van dankbaarheid was geweest voor de dienst, die zij hem had bewezen! Neen niemand zou er ooit iets van weten; niemand zou ooit zelfs vermoeden wat zij soms had gedacht en gehoopt. En in de laatste plaats zou Lady Violet het bemerken. Zo waren Marjoiie's gedach ten en ogenschijnlijk was ze het verdere van de avond zo opge wekt en onderhoudend, als ze wellicht nooit was geweest. Maar toen de uren van de lange avond eindelijk waren voorbij- gekropen, ging ze in haar eigen kamer alleen voor de haard zit ten en terwijl zij in de gloed staarde, brak ze haar lucht kasteel geheel af. Toen kon ze onderworpen bidden om vrede in haar gemoed en om berusting in haar levensweg. Indien zij hem waarlijk lief had, moest het haar immers goed zijn, dat de beletselen voor zijn toekomstig geluk waren wegge nomen; zij moest zich zelfs var- heugen, dat de wens van zijn hart vervuld zou worden. HOOFDSTUK XXI. Lord K nmore. De lente zette in de natuur haar zegetocht voort en de schone dagen van de voorzomer waren aangebroken. Marjorie had soms de indruk alsof zij haar gehele leven op Grantley Castle had doorgebracht, 't Was een tijd van heerlijke rust na het jaar van inspannende arbeid en zij gevoelde, dat er in haar leven veel was, waarvoor zij dankbaar moest zijn. Lady Violet was nog steeds verplicht te blijven liggen, of schoon haar gezondheid en op gewektheid langzamerhand te rugkeerden, en zij lang zo prik kelbaar niet meer was als toen Marjorie kwam. Het huis was nu vol gasten en Lady Earlswood, wier tijd zeer was in beslag genomen, was des te meer dankbaar, dat Lady Vio let zich zo ingenomen betoonde met haar gezelschapsdame en dat de schikking, die zij getrof fen had, zo naar aller tevreden - hed uitviel. Zij was altijd zeer vriendelijk jegens Marjorie, en Lady Maud dankte haar her haaldelijk, dal ze „de arme, lieve Vi", zoals zij haar noemde zo had opgevrolijkt. Lady Maud was vol levenslust en genot zucht en zeker niet geschikt voor ziekenverpleegster. Haar door zettingsvermogen kende geen grenzen; ze genoot van allerlei sport en hoewel ze zeer veel van haar zuster meende te houden en zeer met haar droevig lot te doen had, had ze een te onrus tige natuur om lang bij haar te zitten. Hoe blijde was zij dus, dat Marjorie's aanwezigheid veroorloofde haar vele amuse menten met een rein geweten na te lopen. „Vi is zeer ingenomen met juffrouw Douglas", hoorde men haar dikwijls tot haar vrien den zeggen, „zij kunnen het wonder wel samen vinden en juffrouw Douglas weet veel be ter dan ik ten goede op haar hu meur in te v erkeq." Zo ontmoette Marjorie in haar nieuwe betrekking al zeer wei nig onaangenaamheden; zelfs Collins, de kamenier, was blijde, dat zij was gekomen en haar had bevrijd van veel zorg voor haar jonge meesteres en zodoende ook van de onvriendelijke bejege ningen, die zij van Lady Violets prikkelbaarheid zo vaak had ondervonden. Marjorie voelde zich gelukkig, dat ze hiertoe had mogen mede werken. Ook werd ze telken3 verblijd door de brieven van huis, die in zeer opgewekte toon waren gesteld. Leila kreeg haar krachten terug en het geld, dat Marjorie aan het einde van haar eerste kwartaal had kunnen overzenden, had haar moeder in staat gesteld vele nodige dingen voor de huishouding aan te schaffen. Ook had het aanzien lijk bijgedragen om het verl.es van het verzekeringsbedrag min der te doen gevoelen. (Wordt vervolgd.) de beginselen van de unitaristi- sche republiek, die op 17 Augus tus 1945 door het Indonesische volk werd gevormd." Naar aanleiding van dit beroep heeft de regering, vooruitlopend op eventuele tegendemonstraties, het vertoon van spandoeken met politieke leuzen, verboden. De Sobsi heeft gister de militaire gouverneur van Djakarta verzocht dit verbod op te heffen. Een houten motorvlet, die met passagiers op zee voer is tegen een strekdam even ten zuiden van de Scheveningse haven gevaren. Met de „Tom"-boot werden de passagiers in veiligheid gebracht. Later is de vlet gezonken. De 32-jarige Amsterdamse kan toorbediende Kleijman, die in '49 twee personen voor f 15.000 heeft opgelicht is gisteren door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld, tot 1 jaar met aftrek. In de grote Packard-autofabriek te Detroit zijn de arbeiders in staking gegaan, die zijn aange sloten bij de grootste vakbond van Amerika, de „United Auto Workers". Zij stelien eisen in verband met het pensioen, de ver zekering en de kosten van levens onderhoud. Alle communisten in Turkije zal het staatsburgerschap wor den ontnomen, aldus heeft de Turkse minister van justitie door de radio medegedeeld. Ambon Is bereid 20.000 man naar Korea te zenden. De 58-jarige Nederlander H. A. uit Capelle aan de IJssel is in het ziekenhuis te Compiegne (bij Pa- rij)s overleden zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, nadat men hem naakt in een rivier had ge vonden. Zijn lichaam vertoonde geen sporen van geweld, doch was volkomen uitgeput. Bioscoop-eigenaren van zeven Europese landen, w.o. Nederland, hebben te Parijs een organisatie gevormd om zich te beschermen tegen de televisie. FORMOSA. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat Enge land mede aan de V. S. heeft voorgesteld, Formosa tot een pro tectoraat van de V.N. te maken. Goudsmokkelaar aangehouden op Schiphol. De douane op Schiphol heeft gisterenmiddag op Schiphol een man van Amerikaanse nationali teit aangehouden, die onder zijn kleding tien kg goud had verbor gen. Hij probeerde dit ongemerkt door de douane tc loodsen. Het goud was tot dunne plaatjes om gesmolten. De waarde wordt ge schat op 40 tot 50.000 gulden. Bestuursvergadering C.N.V. In de bestuursvergadering van het C.N.V. werd mededeling ge daan dat be.dit was ontvangen van drs C. P. Hazenhosch, dat hij de benoeming tot lid van het da gelijks bestuur als opvolger van de heer Ormel, niet kon aanne men. Het bestuur besloot de or ganisaties gelege.,1 id te geven, opnieuw candidaten te stellen. Op 11 September a.s. wordt een bui tengewone algemene vergadering gehouden voor een nieuwe ver kiezing. Het bestuur hield zich verder bezig met de in de laatste dagen gedane pogingen van com munistische zijde om verwarring en onrust in het liedrijfsleven te stichten door het proclameren van stakingen. In verband hier mede werden enkele maatregelen genomen. DE ZAAK BERTHA HERTOGH. De stukken, waarbij de Neder landse consul generaal te Singa pore, de heer J. van der Gaag machtiging ontvangt op te treden voor de heer en mevrouw Her- togh, zijn thans te Singapore aan gekomen. Permanent Contactorgaan W aterschappen. De heer P. J. J. Dekker werd benoemd. Het Hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft, als reeds gemeld, zijn goedkeuring gehecht aan het oprichten van een permanent contactorgaan tussen de Unie van Waterschaps bonden en de Stichting voor de Landbouw. Namens de Stichting voor de Landbouw zullen In deze commissie zitting hebben de heren C. D. Grijns, C. van Dijk, P. J. J. Dekker en Mr N. M. Zijp. Tevens kan worden medege deeld dat contact is opgenomen met de „Commissie Oud tot her ziening van de gemeentefinan- ciën" aangaande de straatbelas ting en de uitkering uit het Ver- keersfonds voor de tertiaire en de quartaire wegen. DE KROKODIL LEEFT NOG De eigenaar van de krokodil Ali, die de vorige week in het meer van Genève ontsnapte, heeft zijn nasporing hervat, nu gebleken is, dat het bericht, dat het cadaver van de krokodil was gevonden, op een grap berus: van een Franse journalist. K.P.M. HANDHAAFT DIVIDEND. Naar ve. nomen wordt zal aan de op 4 September a.s. te houden jaarlijkse alg. vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Paketvaart-Mij. worden voorge steld het dividend over het jaar 1949 te bepalen op 9 pet. (onv.). Brigadier van politie van diefstal verdacht. In de afgelopen maanden wer den in Kralingen tientallen kleine inbraken gepleegd, waarvan men de 51-jarige brigadier van politie J. N. verdenkt, die gisteravond in zijn woning is gearresteerd. vim NOODWEER. De leiding van de Partij van de Arbeid heeft toch wel een beetje buikpijn over het door haar toegejuichte optreden van de Belgische socialisten, die, toen ze hun zin niet konden krijgen, de terreur van de straat kozen boven de democratie. Aanvankelijk was er alleen maar applaus. Maar nu er van alle kanten scherpe reacties ko men, begint men zich toch een beetje achter de oren te krab ben. De zaak werd er voor lien niet beter op, toen de hooggewaar deerde bondgenoot prof. Romme, zich op krasse wijze tegen deze communistische methode uit liet. Koos Vorrink vond hierin aan leiding tot het schrijven van eer. lang artikel in het „Vrije Volk". De korte zin van het lange arti kel is, dat de minderheid zich bij wijze van NOODWEER in een buitenparlementaire actie teweer mag stellen. Natuurlijk mag het geen regel worden met de straatstenen te argumenteren, maar als er be langrijke zaken op het spel staan, dan mag de minderheid van ge weld gebruik maken. Doch hef moet hoge uitzondering blijven. Een belangrijke uitspraak. Hier wordt dus principieel de „communistische methode" goed gekeurd en het revolutionair ge weld verdedigd. Ik vind dit een ernstige zaak. Het is toch niet zonder beteke nis als zo de leider van de op één na grootste partij in ons land, wat dit betreft de com munistische lijn kiest. Victoria Regia bloeit weer. Wegens bloei van de Victoria Regia in de Hortus Botanicus te Amsterdam zullen de planten kassen op Woensdag- en Donder- d&gavond a.s. van 2022 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. De verhoging van de abonne mentsgelden en van de aanslui- tingskosten er, de ruimere voor ziening van radiotoestellen heb ben een teruggang van 10 van het aantal distributieluisteraars tot gevolg gehad. Een foto van de autobus uit Eindhoven die met zes en ucrtig Ne derlanders terugkeerde van een reis naar Rome en nabij Laf fray op weg naar Grenoble in een ravijn gestort is. Gelukkig werd de val van debus gebroken door een op de helling Staande noteboom. Amerikaans Superfort neergestort. Bij het militaire vliegveld te Caswell in Texas is gisteren een B29 Superfort neergestort en verbrand. Vier van de twaalf in zittenden kwamen daarbij om het leven. HET STAATSBOSBEHEER. Blijkens het jaarverslag over 1948 bedroegen de domeingron den van het Staatsbosbeheer Li 1948 een oppervlakte van 62.700 ha. Er werd 259 ha. woeste grond bebost, terwijl 385 ha werd her- bebost. Van de 5200 aanvragen om een rijkssubsidie voor her beplanting van door oorlogs schade getroffen bossen enz. werden er 3900 behandeld. Daar voor werd voor f 6,8 millioen aan subsidie toegezegd. Hiervoor is of zal worden beplant een op pervlakte van 14.000 ha. bos en 26 km. weg- of laanbeplantin gen. Eind van de opstair1 der Karens? In militaire kringen te Ran goon beschouwt men de dood van Saw Ba Ce Gyi, leider van de opstandige stam der Karens in Birma, als het eind van deze opstand, die 14 maanden heeft geduurd. Vijf procent voor polder- personeel. Ged. Stalen van Zeeland heb ben een circulaire gezonden aan alle besturen der polders of wa terschappen en de besturen der waterkeringen van de calamiteuze polders of waterschappen in Zee land, waarin deze worden uitge nodigd te bevorderen, dat aan het personeel in dienst van bedoelde polder-waterschap-waterkering, mits. voor wat het derde kwar taal betreft, geboren vóór 2 Juli 1929 en voor wat het vierde kwar taal betreft, geboren vóór 2 Octo ber 1929. een uitkering ineens wordt toegekend van 5 pet., even als dat het eerste en het tweede kwartaal het geval was. „KORTENAER" HEEFT MAKASSAR VERLATEN. Van de zijde van het Hoge Commissariaat verneemt Aneti, dat de „Kortenaer" in de nacht van Maandag op Dinsdag Makas sar heeft verlaten en op weg is naar Soerabaja. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering om de „Kortenaer" bin nenkort uit dé Indonesische wa teren terug te trekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2