Noord'Koreanen maken nog steeds vorderingen. Kunstmatige bevruchting NIEUWS Nederlandse bijval over plan Schuman Regering bereid tot bijdrage van 50 millioen. Nieuwe Nederlandse Loodsenwacht in Vlissingen geopend Amsterdam telt thans 4000 stakers. Taegoe bedreigd; om Pohang wordt nog fel gevochten. Paul van Zeeland vormde nieuwe Belgische regering. PRINSES ELIZABETH HEEFT EEN DOCHTER. Zweedse geleerden verdubbelden konijnen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Raad van Europa beëindigde haar debatten over het plan Keurige inrichting van het nieuwe gehouw. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oii geen gehoor 2970, 243ó of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009j Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1637 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 16 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzem H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.26 u., onder 20.02 u. Maan op 10.07 u., onder 21.15 u. Hoogwater Donderdag 17 Aug.: Vlissingen: 5.58 u. 1.89 m., 18.14 u. 1.71 m. Terneuzen: 4.41 u. 2.31 m., 16.56 u. 2.23 m. Wemeldinge: 5.58 u. 1.89 m„ 18.14 u. 1.71 m. Zierlkzee: 5.46 u. 1.63 m., 17.54 u. 1.47 m. H. \XT at is toch de grote fout, die gemaakt wordt, bij de zo genaamde kunstmatige bevruch ting? Deze, dat de mens zijn ko ningschap wil doen gelden, op 'n terrein dat 't zijne nóg niet is. Een feit, dat absoluut langs n zuiver natuurlijke baan moet ge schieden, wordt nu, mede door 'n onderhandse kunstgreep, toe gepast. De benaming „kunstmatige bevruchting", is er dan ook glad naast. Er kan niets kunstmatig be vrucht worden. Kon 'tmaar, dan zou er voor de toekomst niet zo veel onheil uit voortvloeien. Ik weet wel men beroept zich op Rusland. Daar wordt deze „geste" reeds jaren naar men beweert met succes? toege past. In Rusland gaat immers alles? goed! Neem maar eens 'n kijkje achter 't ijzeren gordijn. Maar in Holland zal deze manipulatie niet goed kunnen gaan. Onze huidige mooie, beroemde veesta pel, zal er op de lange duur, aan te gronde gaan. [)e vraag klemt nu, waarom dan toch? Wy zullen trach ten u dit duidelijk te maken. Bü kunstmatige inseminatie wordt „Vrouwe Natuur" niet eerbiedig hulde gebracht. Inplaats van dit nu wel te doen, krenkt men haar in haar heiligste functie. Allereerst breekt men hier de natuurwet, met 'tdoel, om haar dan verder zelf te leiden. In de tweede plaats, worden er twee partijen verschalkt, om niet te zeggen gefopt, met deze han delwijze. En nu in trouwe, is dit de na tuurwet eren, en God in haar, at v rdt ze geschonden? Is de mens geroepen de schone natuurwet ten dezen te handhaven, of haar te schanda liseren? De mens is wel heer en mees ter, of hij z'n dier al of niet wil doen bevruchten. Indien al, laat hij 't dan laten doen naar de ordinantie Gods! Is kunstmatige inseminatie weldaad voor de dieren, wederzijds, of te wel misdaad? Is 't de dieren, als gaven Gods, behandele,, of mishandelen? Gebruikt u ze, bij dit beweeg, of worden ze misbruikt? T aat er nu niemand de waan koesteren, dat hij „Vrouwe Natuur" onschuldig kan fnuiken. In de verre toekomst zullen deze dingen zich enorm moeten wre ken. Men onteert de Almachtige Schepper in Zijn heerlijke orde. in Zijn werken. Dan, wij hebben ons vee uit- «idelijk niet om ons zelf! Christen-veehouders, bedenk dit wel. Uiteindelijk is er alles om God. Daartoe hebben wij onze personen, ons ganse bezit, eiken 't zijne, onverschillig van welken aard dan ook, aan te wenden. Wij mogen er maar niet mee doen, wat ons goed dunkt. En durft ge, zoudt ge 't kun nen, om op uw knieën, in uw stal neer te hurken, om God 'n ze gen af te smeken bij z.g. kunst matige bevruchting? Lees slechts 1 Cor. 1031, er maar eens op na. Wat dunkt U zou de Heilige Schrift een en ander ook verbie den? en Ik meen van ja. Behoeft 't, voor 'n goed verstaander, nog nader betoog? De bekende Dr Van der Steen zegt in zijn mooie boek: „De Planten en Dierenwereld", dat de dieren 'n eigen taal hebben, zij 'tdan geluidentaal. Ik vraag nu me al op welke manier zouden de betrokken beesten, de kunstmatige Insemi natie op hen toegepast, verklan ken? B. A. Gr. Een uitzonderlijk jubileum. 65 jaar met zes, zeven ezels op het strand. 65 jaar lang iedere zomer op het strand, 65 seizoenen achter een met zes, zeven ezels in de brandende zon of druilende regen wachtend op een vrachtje. De thans 77-jarige heer Nutbey heeft het volgehouden. Hij vierde gisteren zijn 65-jarig jubileum en de Maatschappij „Zeebad" in Scheveningen heeft hierin aan leiding gezien om de jubilaris eens feestelijk in de bloemetjes te zetten. Het geslacht Nutbey, oor spronkelijk van Engels origine, is met dit aparte vak vertrouwd ge raakt. De grootvader hield ezel tjes op het strand, vele jaren achtereen. De thans 77-jarige zxxm heeft ontelbare kinderen uit verschillende generaties begeleid op hun ritje langs het strand en met trots weet hij te vertellen, dat ook Koningin Juliana, als 10- Jarig meisje, op één van zijn ezel tjes heeft gezeten. Zijn broer hield ook ezels, maai' voelde zich later meer aangetrokken tot paarden en werd koetsier. De twee zoons hebben hun va der gevolgd. De ene vergezelt hem op het Scheveningse strand, de ander staat in Hoek van Hol land aan het strand. De klein zoon zal zijn vader weer opvol gen. Een woordvoerder van de Chi nese nationalistische regering heeft verklaard, dat het naderend typhoon-seizoen de mogelijkheid van een invasie op Formosa ge durende de komende maanden uitsluit Volgens de laatste berichten van het Koreaanse front maken de Noordelijken daar nog steeds vorderingen. Dinsdagavond waren zjj met een grote legermacht op drie plaatsen de Naktong overgesto ken. Drie Noord-Koreaanse bataljons die de Naktong overgesto ken zijn, vormen 't derde nieuwe bruggehoofd, 25 km ten Zuiden van Waegwan. Taegoe, de voorlopige Zuidelijke hoofdstad, wordt momenteel weer bedreigd door twee zich steeds uitbreidende bruggehoofden der Noordelijken. 1 Het hoofdkwartier van Mac Arthur heeft bevestigd, dat Maan dag minstens 1000 Noord- Koreaanse soldaten gesneuveld zijn en mogelijk 500 gewond, toen de Amerikaanse eerste cavallerie- divisie, gesteund door vliegtuigen, een aanval over de Naktong 22 kilome'ter ten Zuid-Westen van Taegoe afsloeg. Een andere po ging der Noordelijken door de Zuid-Koreaanse linies heen te dringen, 12 kilometer ten Noord- Oosten van Waegwan, werd met steun van vliegtuigen verijdeld. De Westelijke en Noord-Weste lijke hoek van de verdedigings linie der Ver. Naties begon Dins dag onder de onophoudelijke N. Koreaanse aanvallen aan de Nak tong af te brokkelen. Noord- Koreaanse tankvoorhoeden, van de bruggenhoofden bij Waegwan oprukkend, zijn waarschijnlijk op een afstand van minder dan twin tig km van Taegoe, hoewei zij mogelijk door hevige Zuid-Kore aanse tegenaanvallen zijn tegen gehouden. Achter genoemde twee bruggenhoofden verzamelden zich ongeveer zeven Noordelijke divi sies met extra gemechaniseerde regimenten. DE STRIJD OM POHANH. De kaart van Mac Arthur's hoofdkwartier van de strijd bij Pohang, de haven aan de Oost kust, die Vrijdag door de Noorde lijken werd genomen, was Dins dag bezaaid met blauwe en rode pijlen als beeld van aanval en te genaanval. Amerikaanse patrouil les drongen Pohang binnen van 't vliegveld uit, dat zich nog in hun handen bevindt, en werden terug geslagen, doch Dinsdagmorgen naderden zij de stad weer tot op nog geen kilometer. Aan de Zuid-kust hebben de Amerikanen zich 6 kilometer ten Oosten van Tsjindjoe op hoog ter rein ingegraven. De achterhoede zuivert de heuvels langs de Ame rikaanse bevoorradingslijn van Poesan, waar zich nog voorbijge trokken groepen manschappen der Noordelijken bevinden. MIDDELBURGS STADHUIS WORDT JN OUDE PRACHT HERSTELD. Het zestiende eeuwse Gothisclie stadhuis te Middelburg, dat tal loze bezoekers trok, werd in de oorlog zwaar beschadigd. Na de bevrijding begon men zo spoedig mogelijk met de her stelwerkzaamheden, die thans ten einde lopen. Op deze foto ziet U de fraaie voorgevel met de beelden van 25 graven en gravinnen van Zeeland. Slechts een klein gedeelte staat nog in de steigers. De Europese Assemblée heeft Dinsdagavond haar debat over 't pian-Schuman beëindigd. Enkele ontwerpresoluties die instem ming met het plan betuigen, wer den naar de economische commis sie gezonden. De Assemblée zal dus eerst in een later stadium haar mening ten opzichte van het plan ln een aanbeveling aan de ministers vast leggen. Gisteren werd door een lange rij sprekers een tegenaanval in gezet tegen het Britse scepticis me, waarmee het plan Maandag tegemoet was getreden. De leider van de aanval tegen de Engelsen was de Franse ka tholiek Maurice Schuman. De ba sis van het hele plan moest vol gens hem de schepping van bo- ven-nationaal gezagsorgaan blij ven, hetgeen, zoals bekend, door de Engelsen werd bestreden. De redevoeringen maakten het duidelijk, dat zich in de Assem blée inmiddels een brede stroming heeft ontwikkeld, die een of an dere parlementaire controle op het internationale gezagsorgaan wenst te scheppen. NEDERLANDSE BIJVAL. Onder vele warme voorstanders van Schumans plan waren giste ren ook de Nederlanders Kersten en Rip, voorts Denen, Ieren, Ita lianen en Belgen. De Nederlands anti-revolution- naire afgevaardigde mr Rip heeft zich zonder reserves voor 't pian- Schuman uitgesproken. Het was volgens mr Rip onmo gelijk, dat volledig emplooi voor de Europese arbeiders door natio nale middelen zou kunnen blijven gegarandeerd. Internationale overeenstemming was nodig om werkgelegenheid op peil te hou den. Het pian-Schuman zou, naar Rip meende, de Europese landen de mogelijkheden bieden bepaalde structurele wijzigingen hunner economie aan te brengen, die vroeg of Iaat toch noodzakelijk waren. Met waardering voor de moeilijkheden, die sommige lan den ondervinden, merkte Rip op, dat op landbouwkundig gebied de internationale planning nog moei lijker zou blijken dan op industri eel terrein. Ook de Nederlandse afgevaar- pleidooi horen ten gunste van het pian-Schuman. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat Groot-Brittannië in staat zou zijn aan het plan deel te nemen. Kerstens zei dat 't plan krach tige gevoelens van bewondering en nieuwe hoop in Nederland heeft opgeroepen. „Wij hebben besloten ons ach ter het plan te stellen. Hier is onze kans. Nederland hoopt dat spoedig de weg moge worden ge vonden om Groot-Brittannië in 't plan te brengen. Alleen dan zal een groot resultaat kunnen wor den bereikt in het belang van Europa en de wereld", zo eindig de Kerstens zijn rede. Paul van Zeeland is er in ge slaagd een nieuwe homogeen- katholieke Belgische regering te vormen. Eerste minister wordt niet hijzelf, maar de Waalse se nator Joseph Pholien. De minister van Verkeerswezen, Paul W. Se- gers, is plaatsvervangend premier. Paul van Zeeland is in de nieuwe regering minister van Buiten landse Zaken, Maurice Brasseur krijgt Binnenlandse Zaken, terwijl L. Maurice het ministerie van Buitenlandse handel en Europese Zaken krijgt. De nieuwe Belgische homogeen- katholieke regering telt 8 Vla mingen en 8 Walen. De ministers, die de vorige homogeen-katholie ke regering verlaten zijn: Gaston Eyskens (Financiën), Henry Moreau de Melen (Lands verdediging), Henry Carton de Wiart (Justitie), Maurice Orban (Landbouw), Duvieusart (Pre mier), Pierre Wigny (Koloniën) en Albert de Vleeschauwer (Bin nenlandse Zaken). Paul van Zeeland deelde de persvertegenwoordigers mede, dat de moeilijkhied er voor hem in gelegen was een regeringsequipe samen te stellen, die onder de huidige omstandigheden zou kun nen bijdragen tot een nationale verzoening in de geest van de boodschap van Koning Leopold. „Wij hebben afscheid genomen van het verleden en hebben de beste oplossing gezocht". Paul van Zeeland verklaarde verder, dat de Koninklijke Prins hem om 16 uur ontving en zijn goedkeu ring aan de nieuwe regering hechtte. De ministers zullen vandaag om 11 uur de eed afleggen. On middellijk daarna zal de eerste vergadering van het nieuwe kabi net worden gehouden. Waar schijnlijk zal de regering Donder dag in een verklaring haar pro gramma bekend maken. Het plan. voor t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. De beide ouders, Prinses Elisabeth en de Hertog van Edinburgh. Prinses Elizabeth van Enge land heeft gisterochtend om 11.50 uur het leven geschonken aan 'n dochter. Naar gemeld wordt, maken moeder en kind het beiden goed. Het kind wordt de derde can- didaat voor de opvolging van Koning George, na prinses Eliza beth zelf en haar eerste kind, Prins Charles, en voor Prinses Margaret, de zuster van Prinses Elizabeth. De nieuwe baby wordt automa tisch een prinses op grond van een voor de geboorte van Prins Charles door Koning George ge tekend decreet. Het blijft de der de troonopvolgster, tenzij Prinses Elizabeth een tweede zoon krijgt. Sir William Gilliath, de 66-ja- rige vrouwenarts, die 21 maanden geleden bij de geboorte van Prins Charles zijn hulp verleende, was ook nu aanwezig met de hofarts Sir John Weier en andere ter consultatie ontboden artsen. Ko ning George, die met vacantie in Schotland vertoeft, werd telefo nisch door de Hertog van Edin burgh op de hoogte gesteld. De regering is slechts bereid haar bijdrage te verlenen aan het plan om binnen vijf jaar tijils de tuberculose onder de rundvee stapel uit te roeien, wanneer de grootst mogelijke zekerheid be staat, dat, ondanks verrassingen, die zeker niet zullen uitblijven, de financiering daarvan tot het ein de toe gezond is te noemen. Aldus minister Mansholt in een brief aan de Stichting voor de Land bouw naar aanleiding van de on zekerheid, welke in den lande t.a.v. de uitvoering van het plan bestaat. Het is voorshands onverant woord, het totaal der beschikbaar komende geldmiddelen op grond van uitzonderingsregelingen nu reeds te verminderen, gezien de omstandigheid, dat het plan zich De feestelijkheden te Zierikzee na het Koninklijk bezoek. Na het vertrek van de Konink lijk estoet uit Zierikzee zullen 3 muziekverenigingen een muzikale wandeling door de stad maken. De vereniging „Kunst en Eer" zal het Oostelijk gedeelte van de stad voor haar rekening nemen, de vereniging „Witte van Haam stede" de binnenstad en „Luctor et Emergo" uit Renesse het Wes telijk gedeelte. Voorts zal van 5 tot 6 uur de vereniging „Witte van Haamstede" op de tent con certeren welke vereniging van 6 tot 6.30 uur door de stad zal mar cheren. Van 6.30 tot 7.30 speelt „Luctor et Emergo" en volgt een muzikale wandeling waarna tot slot van 8.15 tot 9.15 uur „Kunst en Eer" op de tent zal concer teren. Van 9.30 tot 10.30 uur maken de 3 verenigingen gezamenlijk een muzikale wandeling door de stad vergezeld door een optocht van 1000 lampions. Deze lampions worden uitgereikt bij de woning van de heer Jao. Luijkenaar. Na afloop van deze lampionoptocht volgt een vuurwerk op de Engelse Kade. Op het Havenplein wordt de stoet ontbonden. „Een loods is iemand ter zee varende, van het ene schip naar het andere, nat en vuil door storm en onweer". Zo ongeveer ty peerde men de loods enkele eeuwen geleden. Nu is 't met de lood sen heel anders gesteld. Gistermiddag Is ln tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de Nederlandse Loodsenwacht aan de Boule vard De Ruyter te Vlissingen officieel ln gebruik genomen. De Belgische loodsen waren jaloers op hun Nederlandse collega's, maar volgend jaar zal, zo deelde een hunner mede, ook een nieu we Belgische Loodsensocieteit verrijzen. Het oude gebouw op de De openingsplechtigheid werd o.a. bijgewoond door schout bij nacht J. Callenfeis, directeur- generaal van het Nederlandse Loodswezen. Overste F. J. E. Krips, directeur van het zesde district, w.o. Vlissingen ressor teert, de heer Demulder, inspec teur van het Belgische Loodswe zen, mr B, Kolff, burgemeester van Vlissingen en de heer A. Smit, directeur der Kon. Mij „De Schelde". GESCHIEDENIS. Schout bij nacht Callenfeis, die als eerste sprak, haalde een en ander op uit de geschiedenis van het Loodswezen te Vlissingen. Spr. zei, dat de eerste loodsen societeit gesticht werd in 1889, terwijl in 1919 het gebouw over genomen werd door het Rijk. Het voormalige sociëteitsgebouw be vatte een societeitszaai, tevens de wacht, slaapzalen voor de loodsen, doch een en ander vol deed slechts aan zeer bescheiden eisen. Er moest iets gedaan wor den, aldus de directeur-generaal, doch wat, dat bleef, tot de oor log tussenbeide kwam, de grote vraag. Van 1940 tot 1944 was het gebouw door de bezetter gevor derd en werd in de Paul Kruger- straat een societeitslokaal inge- Na de bouwvakarbeiders en de taxichauffeurs ook de havenarbeiders en de stratenmakers. De hoofdstad heeft op het ogenblik vier stakingen, te weten die van de bouwvakarbeiders, die van de taxichauffeurs, die van de havenarbeiders en die van de stratenmakers, welke gisterochtend is begonnen. In totaal z(jn met deze stakingen plm 4000 arbeiders gemoeid. Na de bouwvakarbeiders en de taxichauffeurs, hebben thans ook 350, merendeels havenarbeiders, het werk neergelegd. Aan dit be sluit is gistermorgen ook door 900 arbeiders van de samenwer kende havenbedrijven gevolg ge geven. Dit zijn arbeiders, die zich iedere morgen meiden en inge schakeld worden, indien de vaste arbeiders van de havenbedrijven het werk niet aankunnen. Zij ont vangen een vast basisloon en hebben een ouderdoms- en een weduwen- en wezenverzekering, Omdat het op het ogenblik ta melijk druk is in de haven, bete kent deze staking een ernstige handicap. In totaal telt Amster dam 5000 havenarbeiders. Reeds enige tijd geleden werd er op be perkte schaal in de haven ge staakt in verband met het inter nationale conflict tussen de inter nationale transport arbeidersbond en de Argentijnse regering. Deze staking vindt evenmin steun bij de Uniebonden. Ten dele moet zij worden beschouwd als een sym- —opathiestaking met de gebeurte- digde Kerstens liet een krachtig nissen in Rotterdam en Antwer pen. De Rotterdamse looneisen zijn overgenomen. De stratenmakersstaking. Reeds eergisteren deed het ge rucht de ronde, dat enkele cate- gorieeën gemeentearbeiders zich bij de stakers zouden aansluiten. Gistermorgen is dit inderdaad ge beurd en hebben de stratenma kers en hun z.g. handlangers het werk neergelegd. Ook hier spelen looneisen een rol. De situatie ls nog zeer onoverzichtelijk. Een on derhoud tussen een delegatie van de stakers en de wethouder van arbeidszaken heeft geen enkel re sultaat opgeleverd. In het algemeen gesproken is het ondanks deze verschillende stakingsacties rustig in de hoofd stad. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen of enkele regenbuien. Matige tot krachtige wind over wegend tussen Zuid-West en Zuid. Iets lagere temperaturen. richt. Boulevard De Ruyter werd door de oorlogshandelingen zwaar be schadigd en de vraag drong zich na de bevrijding op of de loodsen wacht moest blijven bestaan. In 1946 werd het Beursgebouw ge huurd, dat niet geheel heeft vol daan.'Na vele besprekingen werd overeengekomen, dat het Rijk het gebouw zou herbouwen en de no dige ruimte zou afstaan tot we- derinrichting van wacht en so ciëteit. INRICHTING. De inrichting is waarlijk mag nifiek te noemen. Beneden is een ruime hal, een keurige societeits zaai met een fraai gebrandschil derd raam. Op de bovenverdie pingen bevinden zich de slaap kamertjes, die alle van vaste was tafel en telefoon zijn voorzien, een vergaderzaaltje, een rustka mer, een kaartenkamer, terwijl beneden 'n bergplaats, garderobe en fietsenstalling ter beschikking staan. Ook is een nieuwe seinpost op het gebouw geplaatst, van waaruit men een schitterend uit- zichtoheeft over de Wester-Schel- de en de stad. Deze post vervangt de seinpost, die vroeger op het Roeiërshoofd stond. Na deze beschrijving van het gebouw te hebben gegeven, bracht spr. dank aan de verschillende medewerkers aan de bouw. ANDERE SPREKERS. Hierna sprak de voorzitter van de vereniging Sociëteit Neder lands Loodswezen, de heer P. van Es, die allen, die 60 jaar geleden het initiatief namen tot oprich ting van een loodsensocieteit her dacht. Spr. wees er op hoe de so ciëteit steeds volledige levensvat baarheid heeft getoond. Vervol gens zei de heer Van Es, dat het moeilijk was om na de oorlog als vereniging tot herbouw over te gaan vanwege de financiële con sequenties. Spr. bracht dank aan de voormalige directeur-generaal wijlen schout bij nacht Hetter- schey, alsmede aan de heren Cal lenfeis en Krips. De heer Callenfeis ontving een oorkonde, terwijl de heer v. d. Schaaf, chef van de bouwkundige dienst van het Loodswezen, tot ere-Iid werd benoemd evenals de heren De Bruin, referendaris en Vermeulen. De heer De Ruyter bouwkundig ambtenaar kreeg het lidmaatschap van verdienste. Burgemeester mr Kolff zei in zijn rede, dat er geen stad in Ne derland is, waar het loodswezen zo'n belangrijke plaats inneemt als juist ln Vlissingen. Ook de burgemeester blikte even terug in de historie en hij vertelde hoe voor het eerst in 1554 melding wordt gemaakt van beloodsing op de Wester-Schelde. Later troffen de overdeken en dekens van het schippersgilde regelingen, terwijl omstreeks 1570 de benoeming van loodsen geschiedde door de over heid. Tenslotte sprak burgemees ter Kolff gelukwensen uit. Er werd 'n brief van dr A. Sta- verman voorgelezen waarin deze zijn felicitaties overbracht en een en ander vergezeld liet gaan van drie gravures, voorstellende de reddingen van Frans Naerebout. Ook was een gelukstelegram binnengekomen van de heer Gla- beke, ere-voorzitter van de Bel gische Staatsloodsenverenlging. Verder was een gelukwens binnen gekomen van de commissaris van het Loodswezen, de heer Bakker. Tenslotte sprak de heer L. W. Aspeslagh van 't Belgisch Loods wezen. Hij zei, dat na vele moei lijkheden te hebben overwonnen, nu ook binnenkort zal worden overgegaan tot herbouw van de Belgische Loodsensocieteit. Spr. hoopt dat het poolverband zal blijven bestaan en prees de goede verstandhouding tussen de Neder landse en Belgische loodsen. Hij besloot met het voorlezen van een in sappig Vlaams gesteld gedicht ter ere van de opening van de So ciëteit gemaakt. Een record aantal bezoekers bezocht gisteren Rotterdam-Ahoy. Niet minder dan 34.232 personen passeerden de controle. Don derdagmorgen wordt het troepen transportschip „Groote Beer" in Amsterdam verwacht. De ont scheping zal om 8 uur beginnen. —H.M. Koningin Juliana heeft haar deelneming betuigd met de familieleden van de b(j de ramp te Groningen omgekomen kinde ren. Gisteren keerde de 100.000e gerepatrieerde militair in zijn ouderlijk huis terug. Het was de Huzaar van Boreel M. Huizinga te Apeldoorn. Hij kwam mee met de „Skaugum", waarmee bijna 1800 militairen repatrieerden. In een kluis van het raadhuis te Rhenen liggen momenteel 2.049.484 koperen centen opgeslagen; allen bestemd voor de stichting van 'n legermonument op de Grebbeberg. Nu er weer enkele soorten mun ten ongeldig worden (kwartjes en stuivers) deelt de burgemeester van Rhenen mee dat hij deze ook graag zal ontvangen voor dit doel. Negen communistische bladen zijn in de laatste 2 weken in West-Duitsland verboden we gens het voeren van anti-gealli eerde propaganda. De O.-Duitse communistische jeugd organiseert op 3 Sept. weer 'n massavredes mars in Berlijn. Met Pinksteren namen 700.000 jonge mensen aan een dergelijke mars deel. India heeft gisteren de derde verjaar dag van zijn onafhankelijkheid gevierd. Joego-Siavië heeft be kend gemaakt dat het bereid is 63 Griekse kinderen, die tijdens de Griekse burgeroorlog werden ontvoerd, terug te zenden. Mo menteel zouden er nog 9000 Griek se kinderen in Joego-Slavië ver blijven, waarvan er 7000 hij hun ouders woonden en de rest In Ro de Kruiskampen. In de komen de maanden zullen in de Vernigde Staten 185.000 dienstplichtigen worden opgeroepen. over een niet onaanzienlijk aantal jaren uitstrekt. De aan de uit voering verbonden kosten kunnen nog niet worden overzien. In dit opzicht kunnen dus geen verdere risico's wol-den aanvaard. De re gering beoogt n.L met het plan een volledige uitroeiing van de runder-t.b.c. in ons land en zij kan zich derhalve niet verenigen met een financiële opzet, welke slechts ruimte laat om tot zj het wellicht belangrijke ver laging van het reactie-percentage te komen. De minister acht het daarbij vanzelfsprekend, dat alle geza menlijke geldmiddelen beschik baar moeten zijn en blijven voor het voornaamste doel, n.l. het slachten van reactiedieren, en tevens, dat de vaststelling van de grootte der vergoedingen niet on nodig mag worden beperkt door reeds van tevoren aan een gedeel te der gelden een andere bestem ming te geven. Achteraf ware dan te bezien, op welke wijze ev. over schotten zijn aan te wendt- ten nutte van de tuberculosebestrij ding. Gedecentraliseerde uitvoering. De mededeling van de veehou derij, dat zij uit een in te stellen heffing van 25 cent op de 100 kg melk in vijf jaar 50 millioen gul den voor dit doel bijeen zou bren gen, heeft ertoe geleid, dat ook de overheid een gelijk bedrag zal bijdragen. In het begin van deze zomer heeft de regering doen we ten, dat zij zich kon verenigen met een provinciaalsgewijs gede centraliseerde uitvoering, waarbij rekening werd gehouden met het feit, dat de gezondheidsdiensten de provincie als werkgebied heb ben. Dit sluit tevens in, dat de bijdragen uit de heffing op de melk naar de provincie, waar zij zijn opgebracht, terug zullen gaan. Tezelfdertijd heeft de minister de provinciale gezondheidsdien sten verzocht hun provinciale plannen met spoed op te stellen en ter goedkeuring in te zenden. Het is hierbij de uitdrukkelijke mening van minister Mansholt, dat om spanningen te voorko men landelijk de heffing per kg melk gelijk zal moeten zijn en tevens, dat, hoewel de besteding der gelden enigszins kan verschil len, in het provinciale fonds de volledige heffingsgelden moeten worden gestort, opdat deze gelden landelijk bezien, inderdaad een gelijke bijdrage vormen als die van de overheid, welke bijdragen op de eerste plaats dienen te worden aangewend om zieke die ren met voldoende vergoeding te bestemmen voor de slachtbank. Het tijdstip van uitvoering van het plan is afhankelijk van de provinciale plannen, waarop thans wordt gewacht. De minister besluit zijn brief dan ook met de mededeling, het op prijs te zullen stellen, ten spoedigste de plannen van de pro vinciale gezondheidsdiensten te mogen ontvangen, omdat eerst dan over de tenuitvoerlegging van het gehele plan een beslissing kan worden genomen. Radio Stockholm meldde van ochtend vroeg, dat 3 Zweedse ge leerden een methode hebben ont dekt om de grootte van konijnen te verdubbelen. Volgens de radio is dit de opzienbarendste ontdek king na de uitvinding van de atoombom. De 3 geleerden waren er op 't veterinaire college te Stockholm in geslaagd het aantal chromoso men bij een konijn te wijzigen, waardoor de jongen er van in drie maanden tijds groter dan de vol wassen dieren waren. Chromosomen zijn kleine deel tjes, die bij do kerndeling worden gevormd en als de dragers der erfelijke eigenschappen beschouwd worden. Volgens de radio houdt dit de mogelijkheid ln nieuwe dierenras- sen te fokken, evenals men bij planten en vruchten heeft kunnen doen. De geleerden waren van plan dezelfde proeven met var kens te nemen. Ook was er alle kans, op deze wijze „een nieuw; ras mensen, tweemaal zo groot als normale" zou kunnen worden gekweekt. Hieraan, aldus de radio, denken de Zweedse geleerden niet. „Zij zijn er niet zeker van welk nut de opzienbarende ontdekking kan hebben behalve het voordeel van een verdubbeling van de groote van voor de consumptie geschikte dieren, van kippeneieren e.d.", al dus de radio. Ernstige aardbeving in Oost-India. De viering van de onafhanke- lijksdag in het Oosten van India is wreed verstoord door een aard beving, die in West-Bengalen, As sam, Bihar en de Oostelijke delen van de verenigde provincies heeft gewoed. In deze gebieden, die in de aard bevingszone van „maximum in tensiviteit" liggen, renden man nen, vrouwen en kinderen in doodsangst uit de huizen. In Sjillong (Assam) ontstonden grote scheuren in verschillende gebouwen en de bewoners moes ten in stortregens naar buiten vluchten. 0 0

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1