Raad van Europa besprak plan Schnman. Kunstmatige bevruchting NIEUWS Waarde vierde „Vooruit" met In Kmüersiaii ln Vlissingen zwaait de jeugd de scepter jubileum van muziektestijn. Het Zeeuwsch Genootschap doet meer dan naar bniten blijkt. Duitsers kwamen met hun wensen voor de dag. De „Kortenaer" wordt teruggetrokken. LANDAANWINNING IN ZEELAND. R. 1.8. thans eenheids staat. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Feestelijke opening trok veel belangstelling. Koningin Juliana bescherm vrouwe. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch' Dagblad" Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oil geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel, 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1636 DINSDAG 15 AUG. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 17 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J, Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct per woord n. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en Ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 5.24 u., onder 20.04 u.| Maan op 8.42 u., onder 21.03 u. Hoogwater op Woensdag 16 Aug. Vlissingen: 3.39 u. 2.18 m., 15.49 u. 2.12 m.; Terneuzen: 4.07 u., 2.33 m., 16.22 u. 2.27 m.; Wemel- dtnge: 5.25 u. 1.90 m., 17.41 u. 1.74 m.; Zierikzee: 5,14 u. 1.64 m., 17.23 u. 1.48 m. •p en eenvoudige, nijvere boer •*-' zei eens tegen ons, we be leven vandaag toch maar hele gekke dingen. Met dit gezegde, doeld' de energieke man op opgemeld be weeg, de inseminatie, of kunst matige bevruchting. In ons kleine landje, in ver gelijking genomen met grotere, uitgestrekter rijksgebieden, is deze moderne kunstgreep nog betrekkelijk nieuw. In Italië, Noord-Amerika, en niet te vergeten Rusland, is deze nieuwe „geste" sinds jaren be kend en wordt er een sterke propaganda voor gevoerd. De een blaast er al luider de loftrompet over dan de ander. Men doet, alsof deze „vin ding?" een ontkoming is, uit e£h impasse, waarin de mensen- en dierenwereld, eeuwen her inge sloten was. Men is met dit „buiten-model gebeuren" begonnen in de or.- bezielende schepping, en via 't re deloze schepsel, geëindigd bij de beelddrager Gods. Ja, ja, m'n beste lezer, men is blijkbaar vandaag heel wat mans 't Hangt er echter maar van af bij welk licht men 't beziet Begrijpelijk is 't dat ook, als gevolg daarvan, in divergerende richting wordt gestuurd. Sla uw handen maar in elkaar, waarde lezer, doch niet zo zeer van stille bewondering dan wel van heilige verontwaardiging. Want 't schone, zo al niet schoonste, gebruik in Gods heer lijke schepping, is momenteel ontaard, in schandelijk misbruik. Ach ja, verder heeft 't, het huidig mensengeslacht, nog niet kunnen brengen. Misbruik maken van alle na tuurlijke gaven, 'tis van nature niemand onzer vreemd, 't Mis bruik maken van spijs en drank, van 't mooie kleed en 't onmis bare deksel, van eigen persoon en 't redeloze dier, men ziet het bijkans elke dag. Alle misbruik echter, moet on voorwaardelijk uitlopen op totale vernietiging, 't Leerzame histo rieblad strekt ons ten bewijze, hiervan telkens weer. De nog vers in het geheugen liggende, wereldoorlog heeft 't ons op een angstaanjagende wijze geleerd. Tifen zou nu denken, na zovele lessen in 't verleden, dat de hardleerse mensheid nu toch eindelijk eens geleerd'zou hebben. Heiaas, neen. Men wandelt telfgenoegza im VGort op 't inge slagen spoor, om 't schandelijk misbruik steeds verder door te voeren. Men misbruikt niet alleen 't reeds bestaande, neen 't gaat vandaag om de voortplanting, en om de manier waarop dit zal ge schieden. Gelukkig, achten wij het dat de massa van ons Christus belij dend volk, zich tegen "deze methode kant. Men voelt blijk baar, dat de immorele en a-reli- gleuze factor, in eikaars ver lengde liggen. Ernstig belang hebbenden, bij dit voor hen vreemde gebaar, vragen of 't nu ook met de H. Schrift in de hand, is aan te tonen, dat kunst matige bevruchting verboden i3. Zulke welkome vragers die blijkbaar overal ln den lande met dit voor hen moeielijke vraag stuk worstelen, moeten wij bjj voorbaat zeggen, dat de Bijbel nergens in directe zin haar afkeuring er over geeft. De Bijbel, is nu eenmaal geen Wetboek van Strafrecht. Maar al laat hij er zich, in directen zin niet over uit, daar mee is nog niet gezegd dat hij het in directe zin niet doet! 'tls hier weer precies als met - zovele dingen in ons kerkelijk leven. Waar geelt, b.v. de H. S. be vel aan de vrouw om mede H.A. te vieren? En waar, wederom, gebiedt ze de kinderdoop? Toch geschie den beide. En zo nu is 't ook met de inse minatie, of kunstmatige be vruchting. Indirect verbiedt 'tdes Heeren Woord wel ten zeerste. Doch daarover, in hier volgen de artikelen, wel meer. B. A. Gr. Duitse mosselen naar Frankrijk Zaterdagmorgen, zijn de eerste Duitse mosselen (van Nordeney) met een Zeeuwse auto in transito naar België gegaan. De mosselen zijn mooi van stuk maar niet groter dan grote half wassen. De kwaliteit is goed en zal nog beter worden. Het kleine kreeftachtige wezen, dat ook in Zeeland zoveel schade aan de mosselen doet is sporadisch, maar toch aanwezig. De vraag naar de ze mosselen is goed en de prijs ligt aanzienlijk hoger dan de Zeeuwse mosselen. De mosselen worden door Yer- sekse vissers gevist en met auto's uit Yerseke vanaf Delfzijl hier heen gebracht. Verstekeling in Vlissingen van boord. Gistermorgen werd in alle vroeg te een Spaanse verstekeling ont- dekt aan boord van de Panamese tanker „Alfred Clegg", die op weg was van Antwerpen naar Zuid- Amerika. De man werd ln Vlis singen aan land gebracht en door de marechaussee via Roosen daal over de Nederlandse grens gezet. Duitse vertegenwoordigers stelden gisteren tijdens de besprekin gen van het plan-Schuman voor het forum der Assemblée de eer ste eisen der West-Duitse republiek. De socialistische professor Noelting, economisch minister van Dultslands voornaamste indus triebekken, stelde voor dat Duitsland van zijn „zwaer hypotheken" ontlast zou moeten worden wilde het kunnen toetreden tot het plan-Schuman. De eerste dag van het debat over het plan-Schuman werd ver der gekenmerkt door een hernieuwde formulering van de afwijzen de houding door Britse conservatieven zowel als Iabourleden. De meeste sprekers over het plan-Schuman betuigden hun prin cipiële instemming, echter met het nodige voorbehoud. Professor Noelting noemde de inlichtingen omtrent het plan- Schuman nog zo onbegredigend, dat hij als oppositielid niet kon inzien, dat de regering van Bonn in staat zou zijn toe te treden. Hij stelde de volgende eisen: De beperking van Duitslands staalproductie tot 11,1 miliioen ton moest worden opgeheven. Al le landen moesten onder dezelf de staatkundige en economische voorwaarden kunnen toetreden. Tenslotte moesten vertegenwoor digers van vakbonden zowel op nationaal als op internationaal pian in de leiding van de, staal- pool worden ingeschakeld. Noel ting liet geen twijfel bestaan over de vraag hoever de Duitse socia listen in hun eisen wilden gaan. Dit sloot volgens hem in de op heffing van „hypotheken" zoals het gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied, het bezettingsstatuut en de hoge commissie. Schaeffer gaf te verstaan dat het gezichtspunt van Bonn in deze principieel niet van socialistische verschilt. Er waren geen nieuwe gezichts punten in de tweezijdige, en toch zo overeenstemmende Britse „ap proach" tot het plan. Zowel de conservatief Eccles als labourman Edelman bleven de ge dachte aan een bovennationale autoriteit afwijzen. Eccles zag in het Franse pian generlei garantie voor een democratische controle op voor de economie van vele lan den vitale industrieën. De economische mooeilijkheden, die voor sommige landen de weg naar het plan-Schuman blokke ren, werden geschilderd door de Belg Motz. Voor België, zeide hij, kan het plan, indien geen voor zorgen worden getroffen, een na tionale catastrofe worden Daar de helft van de Belgische productiekosten in de kolen- en staaalindustrie so~:-ile kosten zijn, dreigden voor België de voigende gevaren, indien het land niet door steun uit een stabilisatiefonds in de eerstvolgende jaren zijn indus trie zou kunnen moderniseren: Aanrijding op de Sloedam. Gisteravond is op de Sloedam bij Lewedorp een aanrijding ge beurd, die goed is afgelopen. Toen een tankwagen van de Kon. Shell op de Sloedam lang zaam stopte bleek de achter de wagen rijdende chauffeur van een personenauto, de heer F. S. uit Lewedorp dit niet direct in de gaten te hebben. Toen de tank wagen stil stond, botste de perso nenauto er op, met het gevolg, dat deze wagen zware schade op liep en de bestuurder diepe snij- wonden in het gezicht opliep. HET WERK DER NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Mede naar aanleiding van het feit, dat de Nederlandsche Hei demaatschappij in 1948 haar 60- jarig bestaan herdacht, heeft hst bestuur besloten een film over het werk van deze instelling te laten maken. De hoofdrollen worden ver tolkt door Wam Heskes en Huib Orizand. De opnamen voor de film zijn zo goed als gereed. Toen Zaterdag de 50-jarlge P. van Roon uit Puttershoek in Rot terdam op een tram van de RTM wilde stappen, kwam hij tussen de eerste en tweede wagen te recht en geraakte voor de wielen van de reeds rijdende tram. De ongelukkige werden beide benen verbrijzeld. Gisterochtend is hij overleden. werkloosheid van 36.000 arbeiders productieverlies van 78 miliioen ton kolen per jaar, verlies van milliarden franken aan Investe ringen. Zonder garantie en be scherming tegen deze gevaren kon België het plan niet aanvaar den, aldus Motz. De sociale voorwaarden, wer den geschetst door de Nederlan der Serrarens. Hij legde vooral de nadruk op de waarborgen die gegeven zouden moeten worden inzake de posities der arbeiders. Serrarens voerde voorts een pleidooi voor vertegenwoordiging van arbeiders in 't gezagsorgaan. Men moest volgens hem bedenken, dat het plan-Schuman slechts ef fectief zou kunnen worden, als garanties zouden worden gesteld voor de belangen der arbeiders. De discussie cirkelde gistermid dag voorts om de vraag, aan wie het gezagsorgaan verantwoorde lijk zou zijn. Uit gezaghebbende bron werd te Djakarta vernomen, dat van Nederlandse zijde aan de Indo nesische regering werd medege deeld, dat de „Kortenaer" binnen kort uit Makassar zou worden te ruggetrokken. De Nederlanders legden er de nadruk op, dat Ne derlandse schepen, ingevolge een overeenkomst met de Indonesiërs, gedurende een jaar vrij waren in Indonesische wateren te varen, doch zij stemden er in toe, dat „Kortenaer" naar een ander ge bied te dirigeren. Officieel verneemt Reuter nog, dat de eerste groep Ambonnese militairen van het voormalige K.N.I.L. gisteren met Nederland se vervoersgelegenheid uit Makas sar zou vertrekken. Omtrent hun bestemming ig niets bekend. Naar men vermoedt, zouden alle mili tairen voor hun vertrek ontwa pend zijn. De strijd ln Korea. De strijdkrachten van de Ver. Naties hebben een volledige N. Koreaanse divisie ln de strijd bij Pohang geworpen om te pogen 't vliegveld te behouden. Ofschoon het vliegveld de laat ste dagen niet gebruikt is, zijn al le Installaties daar achtergelaten om onmiddellijk gebruik ervan mogelijk te maken zogauw het weer veilig is daar te landen. De Amerikaanse 24e divisie heeft het Noord-Koreaanse brug genhoofd bij Tsjongnjang meer dan anderhalve km ingedrukt. De Amerikaanse eerste cavalerie-di- visie vernietigde 65 km meer naar het Noorden een uit 800 man be staande Noord-Koreaanse strijd macht, welke met tanks over een geïmproviseerde dijk over de Nak- tong was getrokken. Juist ten Noorden van Waeg- wan hebben Zuid-Koreanen een opmars naar Taegoe tot staan ge bracht. (De Noord-Koreanen had den opdracht Taegoe morgen te veroveren ter herdenking van de bevrijding van Korea van de Ja panners). Volgens een communique van 't achtste leger bevinden zich 1200 Noord-Koreaanse manschappen in het bruggenhoofd bij Tsjongn jang (ten Noorden van Masan). Zij vormen een bedreiging voor de Amerikaanse aanvoerlinie naar 't Westen en het Noorden. Auto over de kop te Kloe tinge. Zaterdagavnod is op de Rijks weg onder de gemeente Kloetin- ge een auto bestuurd door P. J. J. M. W. uit Tilburg over de kop geslagen, en ernstig beschadigd. Uit één der zijwegen kwam een auto bestuurd door de heer L. uit 's-Heerenhoek. Deze laatste wilde de Rijksweg oprijden, doch ver leende geen voorrang aan de na derende auto van W. De heer W. remde, bij zijn poging om een bot sing te voorkomen, zo heftig dat zijn auto over de kop sloeg. Hij zelf liep slechts lichte verwon- gen op. In de met tapijten en bloemen versierde Ridderzaal te Den Haag is gistermorgen het twaalfde in ternationale Congres voor straf recht en gevangeniswezen geo pend. Op waardige wijze heeft het muziekgezelschap „Vooruit" te Waarde Zaterdag zijn gouden ju bileum gevierd. Nadat de jubilerende vereni ging een rondgang door het dorp had gemaakt volgde in 't nieuwe pakhuis van de heer M. van Hou- te, dat tot ontvangstzaal was om getoverd een officiële ontvangst waar burgemeester Van Burg de aanwezigen verwelkomde. „Vooruit" is gedurende de afge lopen halve eeuw voor Waarde van ontzaggelijk veel betekenis geweest, zei de burgemeester, die een spediaal woord richtte tot de voorzitter van het gezelschap uit Hoek, waarmede 10 jaar geleden tijdens de evacuatie zo'n hechte band ontstond. Burgemeester Van Burg bracht tenslotte een heil dronk uit. Na hem voerde de voorzitter van 't feestcomité, de heer Math, van Houte het woord. Namens de nog in leven zijnde oud-oprichters der vereniging sprak de heer J. Kopmels. De heer Van Gorsel uit Rilland bracht namens de Zeeuw se Bond een gelukwens over en tevens namens „Rillandia". Na mens „Concordia" te Krabbendij- ke sprak de heer Marcusse en na mens „E.M.M." uit Kruiningen, de heer M. Nieuwenhuize. De heer Oké dankte namens de gastver- eniging uit Hoek voor de harte lijke ontvangst. De heer H. M. Dek, voorzitter van „Vooruit" dankte de sprekers voor hun woorden. Hij betreurde het, dat uit het Bondsbestuur geen vertegenwoordiging was ge zonden om aan het feest deel te nemen. Vervolgens werd een spe ciale mars ten gehore gebracht voor de juist 85 jaar geworden oprichter, de heer M. Krijnsen, Nadat de deelnemende vereni gingen een mars hadden gemaakt door het feestelijk met vlaggen versierde dorp, volgden de concer ten door „Vooruit" en de andere verenigingen. Deze concerten trokken grote belangstelling vooral des avonds toen het park waar geconcerteerd werd door prachtige verlichting een waar sprookje geleek. Na afloop werd de verloting ge houden. De eerste prijs van f 40 was voor „E.M.M." te Kruinin gen, de 2e prijs f35 voor Hoek, de 3e prijs f30 voor Hoedekens- kerke, de 4e prijs f 25 voor Krab- bendijke en de 5e prijs f 20 voor Sedert gistermiddag drie uur zwaaien in Vlissingen twee bur gemeesters de scepter. Het zün burgemeester mr B. Kolff en zijn jeugdige collega Peter Bikker, die door Vlissingens eerste burger de ambtsketen werd omgehangen. Daarmee was Kinderstad offici- eel geopend en zal op dit kleine stukje grond van de oude Schel- destad de jeugd zes dagen lang tonen, dat zij ook nog iets anders kan dan baldadigheden uithalen en langs de-straat slingeren. En dat het de jongens en meisjes van 6 tot 15 jaar ernst was met het voornemen om Kinderstad te maken tot een voorbeeld, dat bleek duidelijk uit het verdere verloop der feestelijkheden en dat zal de jeugd vast en zeker ook in de komende dagen tonen. De voorzitter van de bond van buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen", de heer G. A. van Druten zei in zijn rede, waarin hij de autoriteiten en genodigden welkom heette: „Kinderstad staat er, mede dank zij de eendrach tige samenwerking van velen". „Menigeen", zo vervolgde de voor zitter, „heeft zijn vrije tijd en zelfs z'n vacantie opgeofferd en er is soms tot diep in de nacht ge zwoegd". „Het resultaat", aldus spr., „ziet u hier en het heeft onze verwachtingen verre over troffen!" Spr. zei. dat de jeugd hier zal kunnen tonen welke goede eigen schappen ze bezit. Spr. deed een krachtig beroep op de ouders om mee te werken het doel van Kin derstad te bereiken. „JA!" Tot de jeugd zei de heer Van Druten: „De stad is voor jullie en van jullie en jullie mogen er elke dag vrij komen kijken en spelen". De heer Van Druten Belangrijk congres op 2 September te Middelburg. Naar wij vernemen heeft de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, gevestigd te 's-Gravenhage, op 2 September, voor haar leden een excursie naar de inpoldering van het Sloe uitgeschreven, alsmede een con gres in het Schuttershof te Mid delburg waar door een drietal deskundigen het woord zal wor den gevoerd. Des morgens om tien uur zul len de deelnemers elkaar ont moeten in Hotel de Korenbeurs te Goes. Hier zal, na de kennis making, ir A. G. Verhoeven,. Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, een kleine toe lichting geven op hetgeen men op de excursie zal kunnen be zichtigen. Indien ir Verhoeven mocht zijn verhinderd zal een van zijn medewerkers zijn taak overnemen. Per bus wordt dan naar Het Sloe gereden, om daar de inpol- deringswerkzaamhéden te be zichtigen. Deze tocht duurt tot ongeveer een uur of half één. Na een lunch in het Schuttershof te Middelburg, vindt dan het con gres plaats, waar naast talrijke autoriteiten ook vertegenwoordi gers van landbouworganisaties aanwezig zullen zijn. De bijeen komst begint ongeveer om half drie. Als eerste spreker treedt op de heer C. Hamelink, lid van G.S. van Zeeland. Hij zal het woord voeren over de landaanwinning in Zeeland. Na hem spreekt ir M. de Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst voor Zee land, over sociaal-economische aspecten van landaanwinning. Als derde spreker zal ir Verhoe ven dan nogmaals de aspecten belichten van de Sloe-mpolde- ring. Na de bijeenkomst, welke om ongeveer half zes zal zijn beëindigd, vindt in de Staten zaal te Middelburg een officiële ontvangst door het Prov. Bestuur plaats. Bovengenoemde vereniging heeft, naast het uitschrijven van dergelijke congressen en excur sies, nog vele andere werkzaam heden. Zo vernamen wij voorts, dat aan het eind van dit jaar een pu blicatie zal verschijnen van de hand van ir A. G. Bruggeman, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland in welk rapport een inventarisatie is gegeven van da landaanwin ningsmogelijkheden in Neder land. sprak de hoop uit, dat een ieder het naar z'n zin zou hebben, maar bovenal, dat ze zuilen komen om het anderen naar de zin te maken en vooral, zo eindigde spr.: „Weest netjes, vriendelijk en beleefd en maal plezier". Op de vraag of allen dit wilden beloven klonk 'n luidkeels „Ja!" Hierna nodigde de voorzitter het college van B. en W. uit op het podium voor het raadhuis te komen. Nadat B. en W. aan de tafel hadden plaats genomen, sprak de burgemeester de kinderen toe. Hij zei, dat B. en W. de proef wel eens wilden nemen met twee bur gemeesters in één stad. Spr. las een oorkonde voor, waarin de Ma gistraat van de stad Vlissingen aan de goede, beste en brave kin deren van deze gemeente het be heer overdragen. In de oorkonde wordt gewezen op de lusten, maar ook op de plichten van de jeugdl- go inwoners. Hierna hing mr Kolff zijn jeugdige ambtgenoot Peter Bikker de ambtsketen om. Hierna droegen de wethouders van Financiën en Onderwijs, als mede van Openbare Werken resp. de heren W. Poppe en M. A. van Popering hun bevoegdheden over aan jongere collega's. Wethouder L. P. van Oorschot was verhin derd ditzelfde te doen. Tot wet houder van Openbare Werken werd geïnstalleerd Ko Maas, voor Onderwijs en Financiën Dick Kolff en voor Sociale Zaken Kees Gunter. DE POLITIE. Tenslotte verscheen Adri San- derse op het podium om zijn be voegdheden van de Commissaris van Politie, de heer C. v. d. Mark te ontvangen. Onder daverend ap plaus rukte eerst het gehele po litiecorps van Kinderstad aan en met het front naar het raadhuis waren allen getuige van de plech tige installatie van „hun" Com missaris. De heer v. d. Mark wees de jeugdige politiemannen op hun plichten en op de vraag van de Commissaris of allen beloofden mee te werken aan de orde en netheid in Kinderstad klonk op nieuw een krachtig „Jal" Adri Sanderse kreeg een ban delier om, waarop drie gouden sterren, als tekenen van z\jn waardigheid, prakten. Nu moeten jullie voor de afzet ting zorgen, zo merkte de heer v. d. Mark nog op en dit was niet aan dovemansoren gezegd. De po litiemannen der Vllssingse Ge- Dat kan alleen in Kinderstad! Tot groot vermaak van het publiek werd gistermiddag in Kinderstad een huwelijk vol trokken. Het bruidspaar was samen juist 13 jaar oud, ter wijl de vader van de bruide gom 8 jaar was. Zijn zoon, de bruidegom, telde 7 lentes. Een uitgebreide familie in lange jurken en zwarte pakken, ge wapend met hoge hoeden, woonde op het podium de plechtige huwelijksvoltrekking bij. De jeugdige ambtenaar van de burgerlijke stand bleek goed voor zijn taak berekend. Vak kundig verbond hij de beide trouwlustigen ln de echt. De klap op de vuurpijl was 't mo ment, waarop de jonge bruide gom zijn bruid de bruidskus. gaf. Slechts aarzelend voldeden beiden aan deze huwelijks plicht. Deze trouwpartij vorm de een aardig tafereeltje en zeker een der hoogtepunten van Kinderstad. meentepolitie, die naar hun zin al lang genoeg in hun uniformen in de zon hadden gestaan, rulitcn ijlings in, doch geen nood, hun jongere collega's wisten het vele publiek ook op een afstand te houden. Tenslotte ontplooide zich de bloedrode vlag, met in het mid den de fles, de vlag van Kinder stad, waarna het Kinderstad-lied werd gezongen. Hierna sprak de jonge burgemeester een woord van dank tot de autoriteiten voor de installatie en deed hij een drin gend beroep op de jeugd om alle medewerking te verlenen voor 't welslagen van Kinderstad. Met 'n driewerf hoera werd het officiële gedeelte besloten. KINDERSPELEN. Het verdere gedeelte van de middag werd gevuld met rijdan- sen, samengesteld door Nico Mar tens en uitgevoerd door „Ons Clubje". Verder waren er een aantal kinderspelen, zoals spriet- vechten, balanslopen en touwtrek ken, terwijl door de verschillende stadsdiensten, die in vol ornaat de officiële plechtigheid bijwoon den, oefeningen werden gehouden. In de avonduren werd door de Accordeon-vereniging „Crescen do" o.l.v. de heer M. P. Vente- vogel, een concert in Kinderstad gegeven. Voor vandaag staan op nieuw kinderspelen op het pro gramma, terwijl vanavond in het Bellamypark een wielerwedstrijd wordt gehoudjen. De belangstelling was groot, gistermiddag waren reeds enkele duizenden kaartjes verkocht. De N.C.R.V. maakte van de opening een reportage, die gisteravond in de Radiokrant werd uitgezonden. Morgenavond hoopt voor de Geref. Gemeente te Waarde op te treden ds de Wit uit Middel burg. Aanvang half acht. „Rillandia". Het hoogtepunt van het feest vormde des avonds wel het con cert van de Kon. muziekvereni ging „Harmonie" uit Biervliet. De directeur van deze vereniging mocht dan ook een welverdiend applaus en hartelijke woorden van dank van de voorzitter van „Voor uit" en burgemeester Van Burg in ontvangst nemen. Voor Waar de was deze dag een waar festijn. De jubilerende muziekvereniging ontving van de gemeente een me daille. De volksvertegenwoordiging van de R.I.S. heeft gisteravond de ont- werp-grondwet voor de eenheids staat met 90 tegen 18 stemmen aanvaard. Dit is dus ongeveer met een drie-vierde meerderheid Een der christelijke leden stem de voor onder protest tegen de formulering inzake de godsdienst vrijheid. Vandaag zal president Soekarno in- een gecombineerde vergadering van volksvertegen woordiging en senaat de vorming van de eenheidsstaat plechtig af kondigen, waarna hij naar Djogja vertrekt tot ontbinding van de republiek Indonesia. Dit is de prachtige Burgerzaal in het gerestaureerde Middelburgse stadhuis. Het moge u gebleken zijn, al dus besluit de secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen dr W. S. Unger de in liet zo juist verschenen archief 19491950 opgenomen jaarversla gen, dat in ons Genootschap meer omgaat dan naar buiten steeds kan blijken. Het is wel oud, doch het tracht zijn taak naar de mate zijner be scheiden krachten bij voortduring to vervullen. Gaf H.K.H. Prinses Wilhelmina de wens te kennen zich terug te trekken als beschermvrouwe, H. M. Koningin Juliana verklaarde zich bereid als beschermvrouwe op te treden. Het jaarverslag over 1948-1949 vermeldt de benoeming van de nieuwe voorzitter en van dr Fort- gens als nieuw bestuurslid. Van de 38 nieuw benoemde leden in dat jaar hebben 32 hun benoe ming aangenomen, zodat het le den! al op 31 December 1948 500 bedroeg, alsmede. 1 erelid en 16 directeuren. Er v.erden ln het verslagjaar weer verschillende le zingen gehouden. Wat het mu seum betreft kan worden gemeld, Vandaag is het vijf jaar gele den dat men begon met de uit zending van een radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrach ten. Ongeveer 8000 maal werd ln de afgelopen jaren de herken ningsmelodie „Marching trough Georgia" uitgezonden, terwijl niet minder dan 150.000 persoonlijke groeten naar en van Indonesië werden uitgezonden, Daar de H-brigade binnenkort wordt gere patrieerd wordt men verzocht geen zeepost meer te verzenden aan militairen die tot deze bri gade behoren. De staking der Amsterdamse taxichauffeurs duurt nog voort. Enkel een tiental wa gens voor ziekenvervoer zijn nog op de straat. Gistermiddag had den zich in totaal 330 vrijwilligers gemeld voor de strijd in Korea. Op 16 October zal in ons land een bedrijfstelling worden gehou den. Sinds 1930 werd geen be drijfstelling meer gehouden, Gistermorgen is de Prinses van Rethie in Brussel aangekomen. Zij was vergezeld door Prins Alexander en Prinses Josephine- Charlotte en Koning Leopold. -■ Boeren in Macon (Midden-Frank rijk) die grote partijen suiker hadden gehamsterd, gaan deze thans weer ten verkoop aanbie den, daar massale mierenlegers op deze gehamsterde zoetigheden afkwamen. De krokodil die vorige week ontsnapte in het Meer van Genève en sindsdien de schrik van de badgasten vormde is dood teruggevonden. De oevers van het Meer zijn thans weer be volkt met badgasten. Russische beambten hebben Maandag een groot aantal postpakketten in een .interzonale posttrein in Berlijn in beslag genomen. Generaal Smuts heeft zijn politieke activi teiten hervat, na zijn ziekte, dat de ondernomen reorganisatie, die nog geenszins voltooid is, slechts geringe voortgang maakte. Gaarne had men een begin ge maakt met de herziening van de klederdrachtenverzameling, doch dit kon niet doorgaan, daar het Openluchtmuseum geen deskun digen naar Zeeland zond. Het Ge nootschap mocht een bedrag van f 90Q ontvangen van de opgeheven vereniging tot behoud der Zeeuw se klederdrachten, hetgeen be stemd werd voor de instandhou ding en verbetering van de kleder drachtenverzameling. Aan het Stedelijk Museum te Vlissingen werden o.m. een aantal schilde rijen afgestaan, benevens het be roemde wiel van De Ruyter. Ook aan de gemeente Veere werden ten behoeve van de versiering van het stadhuis een tweetal portret ten ln bruikleen afgestaan. Ver der zal de door het aftreden van dr J. Dekker als conservator der ethnografica ontstane vacature niet meer worden vervuld. Het aantal bezoekers, dat in 1947 1231 had bedragen liep in 1948 op tot 1578. De conservator der Zelandia Illustrata vond in 1947 gelegen heid de voorlopige beschrijving van het 3e deel van de nieuwe catalogus, aan historische prenten e.d. gewijd, af te sluiten. HOE WALCHEREN WAS. De oonservator der vroeg-his- lorische voorwerpen vertelt in zUn jaarverslag, dat door de vondsten der laatste jaren ls uitgemaakt, dat een paar eeuwen voor het be gin van onze jaartelling geheel Walcheren bewoond was. Hierop is een langdurige inundatie ge volgd. De oorzaken van deze over stroming zjjn nog niet goed be kend. Wel staat vast dat de Inun datie (of een reeks van overstro mingen) waarschijnlijk van 400 tot 800 na Chr. heeft geduurd. De klei en de zavel, die ln deze zijn afgezet, vormen de hui dige bodem van een groot deel van Walcheren. Tussen 500 en 850 terwijl dus het grootste deel van Walcheren onder water stond, was er even ten Noorden van Domburg een goedbevolkte plaats, waar handel en welvaart bloeiden. Deze plaats trok de aandacht van bisschoppen en vreemde verove raars. Dit leidde men af uit de gevonden munten. Jhr H. J. van Adrichem Boo- gaert schonk een prachtige ver zameling oude munten aan het Zeeuwsch Genootschap. Op het overige deel van het Archief komen wij morgen nader terug. Erewacht bij vertrek Koninklijk Paar te Yerseke. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat door de Natio nale Reserve, District Zeeland, bij het vertrek van het Koninklijk Paar te Yerseke een erewacht zal worden gevormd. DE BILT ZEGTt Toenemende wind. In het Noorden van het land half tot zwaar bewolkt en bijna overal droog weer. In het Zuiden licht tot zwaar bewolkt en droog. Aanvankelijk zwakke Noord-Wes telijke wind, later matige tot krachtige wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1