De Jaarbeurs in de „stille maanden' Het laatste Koninklijk bezoek aan St-Annaland. 10 De vrijwillige dienstneming bij de compagniën voor de Verenigde Naties. Het ontbrekende woord AD&MSON Gedetineerden moesten over scherpe sintel- paden kruipen. Bedrijf werkt altijd op volle toeren. Koning Willem lil reed over straattapüt van groen en bloemen. KORTE BERICHTEN De emigratieplannen naar Canada voor boeren. Russische spionnage-techniek. Als het hart in gevaar is bf/ii ^h.e Kampcommandant en vier bewakers miehandelden „uit wraak". Maandag 14 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse correspondent). Tweemaal negen dagen per jaar is de aandacht van handel drijvend Nederland geconcen treerd op de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht. De simpele manifestatie van 1917, die als de perste Jaarbeurs ge registreerd staat, is uitgegroeid tot een geweldig bedrijf, dat men eenvoudig niet meer kan weg denken uit het economische leven in ons land. Toch hebben de meeste men sen een merkwaardige opvatting omtrent de Jaarbeurs. Ook velen, die tot de geregelde be zoekers behoren. Zij nemen aan, dat het vaste personeel van de Beurs (honderd man) uiteraard heidens drukke dagen door maakt, wanneer in voor- en na jaar de poorten op het Vreden- burg open staan. Nu ja, er moet natuurlijk van tevoren het één en ander worden gedaan en van zelfsprekend zal er achteraf eveneens wat te regelen zijn. Maar is dat eenmaal geschied, dan kunnen de heren van de Jaarbeurs wel een slaapmuts uit hun bureaulade opvissen, tenein de onder zeil te gaan tot het Ogenblik, waarop de nieuwe Beurs zich begint aan te kondi gen. Dit is nu een grote vergissing, het Beursbedrijf blijft altijd op volle toeren draaien, precies de tijd, die er tussen twee Beurzen ligt. Of eigenlijk veel meer. Van daar, dat er nagenoeg alle avon den wordt overgewerkt op het secretariaat en dat diverse afde lingschefs al hun vrije tijd geven aan de oplossing van nieuwe problemen, waarvoor de Jaar beurs dagelijks komt te staan. Vooruitwerken. Drie weken na sluiting van de Jaarbeurs sluit de inschrijving voor de volgende Beurs reeds. Aldus zei mij de heer J. C. Ruys, adjunct-secretaris van de Jaar beurs, een veteraan, want hij heeft alle Jaarbeurzen op één na meegemaakt. Wij kunnen dus, zo ging hij voort, binnen een maand na het beëindigen van de Beurs het schema gereed hebben voor de nieuwe Beurs. In die tijd zijn namelijk de contracten afge sloten. Elke standhouder is ver plicht een contract op zegel te t men. Men kan zich per Beurs iai inschrijven, maar er be staan ook jaarcontracten. Zodra wij weten wie er zullen deelnemen, kunnen we een aan vang maken met de indeling en toewijzing van de stands. Dat lijkt misschien wel eenvoudig, aangezien we honderden vaste kianten hebben, die voordurend dezelfde appartimenten bezet ten. Er zyn echter vrij wat mu taties en u ziet wel (hier haalde de heer Ruys een kolossale plat tegrond van een der verdiepingen Voor de dag) hoeveel werk er alleen reeds aan het uitgeven van de ruimte moet worden be steed. Maar dit is pas het begin. Er doen zich vooral met buiten landse deelnemers vaak tus sentijdse moeilijkheden voor. t)oor het plotseling wegvallen van stands (doordat iemand ge noodzaakt wordt zich terug te trekken), komen wij soms voor puzzles te staan. Er mag geen ruimte verloren gaan; derhalve vervoegen wij ons in allerijl bij mensen die we wegens plaatsge brek moesten afwijzen. Wij kun nen in zo'n geval niet de eerste de beste nemen. Valt in de schoe- nenbranohe een deelnemer uit, dan mogen we diens plaats niet laten bezetten door een ijzerhan delaar. Dat schept soms eigen aardige impasses. Tachtig bescheiden. Wie aa i de Jaarbeurs deel neemt, krijgt ongeveer tachtig maal brieven of drukwerken van de Jaarbeurs toegezonden. De heer Ruys toonde mij een zoge naamde „moederkaart", welke van iedere deelnemer aan de Beurs wordt gemaakt. Deze kaart bevat alle gegevens van de deel- Semende firma en komt terecht elke afdeling van de Jaar beurs. Insiders kunnen met één oog opslag zien, hoever het „staat" met een bepaalde firma, bij voor beeld of zij zich al heeft opgege ven voor de catalogus (een boek deel waaraan maandenlang Wordt gewerkt en dat twee we ken voor de opening der Beurs kant en klaar is), of zij zich wil verzekeren tijdens de Beursda- gen, of zij telefoonaansluiting in de stand wenst, of zij wil adver teren in de Jaarbeurskrant, of zij toegangskaarten voor haar clientèle moet hebben enzovoort. Behalve de correspondentie waar de deelnemende firma op moet antwoorden, ontvangt zij van de Jaarbeurs geregeld mede delingen, die voor haar van be lang kunnen zijn. Op deze wijze komt men aan die tachtig post stukken. Vooral met het oog op buiten landse relaties is dit vooruitwer ken nuttig. Want de Jaarbeurs- vertegenwoordigers, die overal in de wereld worden aangetrof fen, moeten bijtijds ingelicht worden, opdat zij op hun beurt weer informaties kunnen geven. De buitenlandse dienst doet voor de. onder zijn zorgen vallen de zakenlui nog veel meer. Ten einde het Beursbezoek te anime ren, ontwerpt zij zakenreizen in combinatie met het bezichtigen van bezienswaardigheden e.d. in Nederland. Zij regelt desgewenst de bankzaken en de faciliteiten betreffende in- en uitvoer. Zo wil de Jaarbeurs van alles weten van haar deelnemers, op dat zij tijdens de Beursdagen de grootst mogelijke service bieden kan. Dit alles is echter maar een onderdeel van het werk dat in de „stille maanden" moet gebeuren. Wat er verder aan de orde komt vertel ik u in een tweede artikel. De badgasten aan het meer van Genève zijn in ongerustheid ge bracht door de aanwezigheid van een anderhalve meter lange kro kodil in het meer. Het dier was door de eigenaar die het in een vijver in zijn tuin hield, in het meer gebracht, doch ontsnapte. Zijn baas verklaarde later, dat hij de krokodil even in zijn natuur lijke omgeving had willen zien. De krokodil is, ondanks naar stig speuren, nog niet gezien. Men hoopt, dat hij een van de rivieren zal opzwemmen, waar hij gemak kelijk is te vangen. In het maandoverzicht van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties wordt gezegd, dat de Europese kolenproductie in Juni j.1. onge veer 2 millioen ton groter is ge weest dan in Juni 1949. Deze aan zienlijke stijging is voornamelijk het gevolg van de stijging van de productie met ruim een millioen ton in Engeland en met bijna 900.000 ton in West-Duitsland. Europa heeft in Juni 1950 on geveer 1.150.000 ton vaste brand stoffen minder ingevoerd dan in Juni van het vorige jaar. Bijna 90 jaar geleden. 28 Mei 1862. Vrolijk besche nen door de warme lentezon lag St. Annaland rijkelijk versierd tussen het wuivende geboomte. De hele morgen was er hard ge werkt \om de erepoorten nog mooier\e maken, en te zorgen, dat de guirlandes, die de huizen aan weerskanten van de straat verbonden, goed vastzaten. Alles was in de weer voor het bezoek, dat Zijne Majesteit Koning Wil lem 111 aan de gemeente zou brengen. Direct na het middaguur werd de voornaamste straat bedekt Priusos Willielmina heeft doen aankondigen dat zy haar verjaar dag enkel in familiekring wil ge denken en deze verder in alle stilte wil laten voorbijgaan. Het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R) heeft aan de minister van buitenlandse zaken gevraagd of hy bereid is bij de Britse regering de nodige stap pen te doen, opdat Bertha Her- togh ongeacht het te Singapore geldende recht, onverwijld aan de ouders zal worden teruggegeven. Op uitnodiging van minister Mansholt zal de Britse minister van voedselvoorziening rnr M. Webb, vergezeld door twee of drie van zijn naaste medewerkers als gast van de Nederlandse re gering van 30 Augustus tot 3 September een bezoek aan ons land brengen. Van 12 tot 19 Augustus zal het jaarlijkse luchtvaartkamp van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart worden ge houden op het terrein „De Paal- berg", te Ermelo. Zaterdag a.s. zal de voorzitter der K.N.V.V.L. de heer C. Kolft het kamp openen. Ongeveer negentig modelvlieg tuigbouwers zullen er aan deel nemen. De Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren houdt op 7, 8 en 9 September a,s, bondsdagen in Enschede. De N.V. „Kenate Leonhard" tot berging van de goudschat van het in 1917 door de Engelsen ter hoogte van Den Helder getorpe deerde Duitse schip van dien naam, heeft thans het ontwerp van een bergingsplan en een si tuatietekening van het wrak ge reed. De N.V. tracht de nodige gelden voor de uitvoering der plannen te verkrijgen. De corespondent van de „Times" te Pretoria meldt, dat een hoog percentage van de in Zuid-Afrika voorkomende gevallen van me laatsheid thans als te genezen beschouwd wordt met het betrek kelijk nieuwe geneesmiddel D.D.S. Uit de leprozerie van Westfort bij Pretoria zijn 234 patiënten (van wie 217 niet-blanken) na behan deling met dit geneesmiddel ont slagen. Het bestuur van het Joego slavische verbond van mijnwer kers heeft een resolutie aangeno men, waarin besloten wordt, dat het verbond uit het onder com munistische leiding staande we reldvakverbond zal treden. Op Luzon, het grootste eiland van de Philippijnen, zijn de afge lopen drie dagen 14 mensen bij overstromingen om het leven ge komen. De materiële schade is groot. De radioraad van de Unie van Zuid-Afrika heeft zich in begin sel uitgesproken voor de bouw van sterke zenders voor uitzen ding naar het buitenland. Te Amsterdam zal op 23 Au gustus het derde beroepsvervoer- congres, georganiseerd door de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport, worden gehouden. De tentoonstelling van Franse beeldhouwkunst, die op 29 Juni j.L itv het gemeentemuseum te Den Haag werd geopend, trekt iedere dag opnieuw een groot aantal bezoekers. Ruim 28.000 be langstellenden hebben reeds de fraaie kunstwerken van Rodin, Despiau, Bourdelle en Maillol in de tuinen van het museum en in het museum zelf kunnen bewon deren. Het gemeentemuseum in Den Haag heeft een kostbare collectie muziekinstrumenten aangekocht van de firma Alsbach en Doyer te Amsterdam, die deze collectie aanvankelijk in haar bezit had. Begin October zal in het ge meentemuseum te Den Haag de tentoonstelling van „Bach en zijn tijdgenoten" worden gehouden. Binnenlandse bierafzet stijgt. De binnenlandse bierafzet der Nederlandse brouwerijen is, blij kens het Centraal Brouwerij Kan toor, opgelopen van 179.200 H.L. in het eerste kwartaal tot 337.600 H.L. in het tweede kwartaal van dit jaar. In het tweede kwartaal van 't vorig jaar bedroeg de bin nenlandse afzet 297.000 H.L. Het gaat dus weer best. Gedemobiliseerden kunnen naar Canada. Uit Canada is de mededeling ontvangen, dat men daar bereid is een aantal gedemobiliseerden toe te laten, nadat deze zich in Nederland, voor zover niet uit de landbouw afkomstig, een tijdlang practisch op een boer derij zouden hebben bekwaamd. (Ingez. mededeling, advert.) ct per rol Da grootste en de bestel met een tapijt van groen en bloe men. Geen straatsteen bleef zicht baar. En terwijl men hier druk mee doende was vertrok een ere wacht van 21 man te paard naar de grens van St Annaland en St Maartensdijk. Keurig in formatie geschaard wachten de ruiters vol ongeduld op de komst van de Koning. Van 21 tot 30 Mei 1862 bracht Z.M. Koning Willem III een be zoek aan de provincie Zeeland. Op 28 Mei was het eiland Tholen aan de beurt, reden waarom ook St Annaland zich zo feestelijk had uitgedost. De paarden trap pelden en de ruiters tuurden in de verte of ze de hoge gast nog niet zagen. Eindelijk na lang wachten zagen ze de stoet aan komen. De commandant, de heer L. Bierens A. Jzn, bracht Z.M. als eerste de hulde van de ingezete nen. Daarna werd de tocht voort gezet naar de kom van de ge meente, waar een jubelende scha re de Koning toejuichte op zijn tocht naar 't gemeentehuis, over de met bloemen geplaveide straat en onder drie erepoorten door. Burgemeester A. J. Bierens aan het hoofd van de raad en van ve le andere autoriteiten verwelkom de de Koning met een hartelijke toespraak. „hupse ontvangst". En terwijl de paarden uitge spannen werden dankte de Ko ning in een even hartelijke toe spraak, waarin hij zijn dankbaar heid uitte voor de „hupse ont vangst" en de goed ingerichte erewacht en de prachtige versie ring van het dorp prees. Een poos daarna verliet de Ko ninklijke stoet door de laatste erepoort, waarop de woorden „God zij met U" waren aange bracht, geëscorteerd door de ere wacht, het dorp, om aan de grens van de gemeente opgewacht te worden door de erewacht van Oud-Vossemeer. Lang is het geleden, dat St An naland Koninklijk bezoek kreeg, bijna 90 jaar. Geen wonder, dat mén thans met spanning het be zoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard tegemoet ziet! Een woordvoerder van de „Re formed Church of America" heeft medegedeeld, dat de plannen om twee millioen leden van Neder landse boerengezinnen naar Ca nada te doen emigreren, plannen op lange termijn zijn en zich over een „aanzienlijk aantal jaren" uit strekken. Alle boerengezinnen zouden uit Nederland afkomstig zijn. Dit wa ren niet de gezinnen, zo vervelgde de woordvoerder, die zich, uit Ne derland komend, ln de negentien de eeuw In Michigan vestigden, zoals men ln sommige kringen had gemeend. De kerk spoorde de Canadezen san om de emigranten-gezinnen steun te bieden. De houding der Canadese regering was ln deze „zeer royaal". De woordvoerder verklaarde voorts, dat vroeger ve le Nederlandse boeren naar Ned. Ooat-Indlë emigreerden. Dit was thans niet meer mogelijk en Ca nada was gekozen als het beste alternatief. Het gemeentemuseum stelt zich voor deze expositie geheel uit eigen bezit samen te stellen. Zoals reeds is aangekondigd, overweegt de regering een compag nie mariniers en een infanterie-compagnie der K.L. ter beschik king te stellen van de Verenigt!e Naties. Daar het in liet voornemen ligt de beide compagnieën te vor men op basis van vrijwilligheid, zijn thans reeds de voorwaarden vastgesteld, waarop vrijwillige aanmelding kan geschieden. feuilleton. door O. F. WALTON. 63) o— „En dan legt de mosder-arend haar eieren, en de jongen wor den gekoesterd en zij liggen ge makkelijk in het zachte nest. Daar vinden zij het zo heerlijk, dat ze het nooit willen verlaten. Maar als ze ouder worden, moe ten ze leren vliegen, opdat ze ln staat zijn hemelwaarts te vlie gen, de zon tegemoet. Daarom zweeft de oude arend boven hen en tracht ze er toe te brengen, dat ze hun vleugels uitslaan; Riaar het nest is veel te verlei delijk en te gezellig voor hen en ze vlijen zich opnieuw in da zachte veren in het mos. Maar de moeder weet, dat het nood zakelijk voor hen is te Jeren vlie- en, en daarom scheurt ze met aar sterke snavel de wol en het mos en het hooi weg; ze rukt de harde, scherpe takken om hoog, zodat, als al de aantrek kelijkheid van het nest is ver dwenen, de jongeren onrustig rondkruipen. Van tijd tot tijd Zitten ze op de rand en kijken meewarig rond. Nu tracht de moedervogel op nieuw ze te doen vliegen en zij spreiden hun jonge vleugels uit. Dan breidt de moeder haar brede wieken onder hen uit, om ze voor vallen te behoeden en weldra stijgen ze met haar om hoog, da zon tegemoet." „O, ja, ga verder", zei Lady Violet. „Weet u, dat God zelf aan dit tafereel in het arendsnest her innert in Zijn Woord? Daar staat: Gelijk een arend zijn nest opwekt, »ver zijn jongen zweeft, zjjn vleugelen uitbreidt, ze neemt en ze oraagt op zijn vlerken, zo leidt de Heers Zijn volk alleen. Ziet ge nu, dat God doet als die moeder-arend? Hij rukt het zachte nest uit elkaar, hij doet u gevoelen de prikkels van pijn en harteleed. En dat zeker niet omdat Hij wreed is of onrecht vaardig, want In Hem, mijn vaste Rots Is onrecht nooit gevonden! Maar Hij wil ons er toe bren gen, dat we van het aardse le ven afzien en opzien tot hoger, dat we bij onze vlucht naar de hemel op Hem zullen vertrou wen. Hij breidt Zijn vleugelen ook onder ons uit! Nu, Lady Violet, het schijnt wel of ik een echte preek tegen u houd, maar toch is het goed, dat u luistert. Ziet ge nu ook in, dat deze ziekte, deze hulpbehos- Krokodil iri het Meer van Genève. vendheid en dat leed om uitge steld geluk vergeleken kan wor den bij de scherpe doornen en prikkels ln het uiteengerukte warme mest je, waarin u tot dus ver uw leven hebt doorgebracht' Dat was om u op de rand te brengen en in 't gebed de wie ken te doen uitslaan en te doen verlangen naar hoger leven." „Misschien ja. Maar ik weet het nog niet. Zij zwegen geru.me tijd. Ein delijk zei Lady Violet geheel onverwacht: „Ik vind het eigenlijk jammer, dat ik verloofd ben." „Waarom?" „O, 'tis voor hem zo verve lend, weet u." „Bedoelt u voor de heer, met wie u zult trouwen?" „Ja U moet weten een hels tijd geleden heeft hij mij ook al gevraagd maar toen weigerde ik; dat wil zeggen, ik weigerde hem niet beslist maar er waren redenen, waarorff ik hem niet kon huwen, en wel één reden in 't bijzonder. Maar dat bezwaar is nu geheel weggenomen en ik had hem juist mijn woord gegeven en al les was keurig geregeld, toen dit gebeurde." „Maar de dokter hoopt im mers, dat u spoedig weer geheel hersteld zult zjjn, is 't niet?" „O, ja, na verloop van tijd. De Europese kolenproductie gunstiger. Maar voor hem is 't ontzaglijk vervelend nu te moeten wach ten; hij wil zich nu vestigen. Hij heeft juist de beschikking over zijn landgoed; 'tis een aardige kleine plaats en hij heeft vrij wat geld. Dat behoorde aan zijn grootvader van moeders zijde; later zal hij echter een veel gro ter landgoed erven en onmete lijk rijk worden. Zijn broer 13 nu de eigenaar, maar is reeds een oud man en hij heeft geen kinderen, 't Is werkelijk een heel goede partij voor rnjj, maar het wachten duurt zo lang en lk ben bang, dat hij ongeduldig wordt. Bovendien zou ik zo graag het eerstvolgend seizoen in de stad doorbrengen." „Heeft hij u wel bezocht?" „Ja, een- of tweemaal. Kort voordat u kwam, was hij hier; maar hij woont ver weg en eigenlijk wil ik ook liever niet, dat hij dikwijls komt 't'ls zo vermoeiend bezoek te ontvangen als men ziek is." Marjorie was niet weinig ver wonderd over die laatste opmer king. Als Lady Violet zeer veel van haar" verloofde hield, zou ze zijn gezelschap toch niet ver moeiend vinden, al was ze dan ziek. Evenwel, zij wachtte zich wel een opmerking er over te maken, maar ging rustig door met haar werk. (Wordt vervolgd.) WIE ZICH KUNNEN MELDEN: Bij de mariniers-compagnie. Officieren, onderofficieren en manschappen, zowel beroeps als reserve-personeel en dienst plichtigen van het korps mari niers. Leeftijd niet jonger dan 19 jaar en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar voor officieren en onderofficieren en 30 jaar voor manschappen. Bij de Koninklijke landmacht compagnie: Beroeps-, reserve- en dienst plichtig personeel, al dan niet thans onder - de wapenen, vrij willigers, oud-o.v.w.ers en mili tairen met kort dienstverband. Leeftijd voor officieren en on derofficieren niet jonger dan 19 en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korporaals en sol daten van 19 tot en met 30 jaar. Gegadigden moeten tenminste 12 maanden militairen dienst hebben verricht. WAAR MEN ZICH KAN MELDEN: Voor de mariniers-compagnie: Op schepen, en bij inrichtingen aanwezige militairen, bij hun commandant. Gewezen oorlogsvrijwilligers en niet in werkelijke dienst zijn de dienstplichtigen van het korps mariniers benevens mariniers, die thans met verlof zijn, per soonlijk of schriftelijk bij de commandant van het korps ma riniers, Westplein 12 te Rotter dam, met vermelding van stam boeknummer, geboorte-datum, beklede rang of stand en func tie, gehuwd of ongehuwd, even tueel volledig burgeradres. De aanmelding moet vóór of uiter lijk op 21 Augustus a.s. geschie den. Voor de k.l.-compagnie: Men kan zich persoonlyk of schriftelijk aanmelden vóór of uiterlijk op 21 Augustus a.s. bij de reserve-majoor J. de Groot, Jubileum ds P. Zandt. Een kwart eeuw Kamerlid. In verband met het feit, dat hij 25 jaar deel heeft uitgemaakt van de Tweede Kamer zal ds P. Zandt, em. predikant te Delft en leider van de Staatkundig Gere formeerde Partij, op Vrijdag 15 September a.s. in een grote bij eenkomst van landelijke aard door zijn partij worden gehuldigd. De Nederlandse Bakkerij Stichting. Nadat de Nederlandse Bakkers- bond een actie had gevoerd tegen de verplichte vakgroepcontributie, waarbij de bond zijn leden zelfs opwekte, om deze contributie niet te voldoen, hebben de gezamen lijke bakkersbonden in Nederland thans een verklaring gepubliceerd van de volgende inhoud: „De besturen van de drie Ne derlandse Bakkersbonden erken nen de noodzakelijkheid, dat voor de ondervakgroep Broodbakkerij, zolang deze nog bestaat, mede in verband met de financiering van de Nederlandse Bakkerij Stich ting, bijdragen moeten worden ge heven en overeenkomstig wettelijk voorschrift moeten worden geïnd. Zij zullen de inning van de bijdra gen zoveel in hun vermogen is steunen en zich in ieder geval onthouden van adviezen tot niet- betaling van bijdragen, zowel voor lopende als voorafgaande ja ren, resp. zich onthouden van ver dere materiële, morele of rech- teriyke bijstand aan niet-betalers van deze bydragen". Het is, zegt „Burgerrecht" vol komen begrijpelijk, dat de bon den het bestaan van de Neder landse Bakkerij Stichting niet in gevaar willen brengen, Of, in ver band met datgene wat aan deze verklaring is voorafgegaan, het juist is, het vakgroepstatuut weer In ere te herstellen, is een tweede. Vier Nederlanders, die beest achtige Duitse methoden hebben toegepast ln het interneringskamp Coenraadspolder bij Flnsterwolde, stonden Donderdag v. d. Groning se rechtbank terecht, Tegen de ex-commandant, de 7-jarlge J. A. V., werd twee Jaar geëist, tegen de bewakers, de 28-jarlge L. 8., de 44-jarlge J. de B. en de 31-Ja- rlge B. H., resp. 2, 4 en 5 maan den. Zeventien politieke delinquenten uit het voormalig kamp waren als getuigen gedagvaard, wat zij ver telden was verschrikkelijk. Som migen was 'zwaar lichamelijk let sel toegebracht. V. bond arrestan ten 85 kilo zware granaten aan de voeten om ontvluchtingspogin gen te verydelen. Ook '3 nachts moesten zy ze dragen. Een arrestant, met wie de kamp commandant een oude vete had, bewerkte hy met een gummistok en liet hy over scherpe sintelpa den kruipen. Een ander, die hy een sigaret zag roken, Het hij mishan delen, waarna hy een sigaret op Casuariestraat 16 te 's-Graven- hage (bezoek iedere werkdag tussen 9 en 17 uur, des Zaterdags tot 12 uur). Bij schriftelijke aanmelding moet opgegeven worden: ge slachtsnaam en voornamen vol uit, geboortedatum en plaats, eventueel rang en functie, vroe ger of tegenwoordig militair on derdeel, gehuwd of ongehuwd, volledig burger-adres. Zij die thans onder de wape nen zijn, dienen de schriftelijke aanmelding in te zenden door tussenkomst van hun compag nies- of overeenkomstige com mandant. bezoldiging. Voor de mariniers-compagnie: Het personeel zal van de da tum van vertrek uit Nederland tot aan de datum van terugkeer in Nederland (c.w. aankomst m een ander land na beëindiging van de taak als bovenbedoeld) worden bezoldigd volgens de thans voor Indonesië geldende schalen. voor de k.l.-compagnie. Voor dit personeel zal een be zoldigingsregeling worden ge troffen overeenkomende met die voor de mariniers-compagnie. Die regeling ligt hoger dan de thans voor de k.l. in Nederland geldende. Voor minderjarigen is de schriftelijke toestemming nodig van degene die de ouderlijke macht of de voogdij over hen' uitoefent. Gegadigden, die niet behoren tot het beroepspersoneel, dienen een verband-akte te tekenen, waarbij zij zich verbinden vrij- willig in werkelijke dienst te ko men. Opgave als gegadigde houdt geen recht op aanneming in. De arrestatie van een aantal Sovjet-spionnen ln Amerika doet de vraag stellen, hoe het moge lijk was, dat dergelijke belangrij ke geheimen overgebracht kon den worden naar de S.U. Het „Alg. Handelsblad" schrijft een artikel over deze spionnage-kwes- tie en verklart ze aldus: De gevangenneming van een vierde Amerikaanse spion, die voor de Sovjet-Unie heeft ge werkt, heeft weer zoveel meer licht geworpen op de techniek, dte de Russen ln de oorlog volgden om achter de geheimen van hun bondgenoten te komen. In het algemeen ls het een her haling van de Canadese splonna- ge-gevallen, die vier jaar geleden uitlekten. Het vertoont ook geen grote afwijkingen van 't systeem, dat de ex-communiste Elizabeth Betley onthulde aan de Ameri kaanse Commissie voor on-Ame- kaansche Activiteit in Washing ton. Het komt ln principe steeds weer hierop neer, dat mannen en vrouwen dermate verstrikt raken ln hun sympathie voor de Sovjet- Unie speciaal in de tijd, dat de Russen zulke bewonderenswaardi ge prestaties leverden tegen de le gers van Hitler dat ze van ge voelen waren, dat de Russen er recht op hadden, alle geheimen van de V.S. te kennen. Van het Idealisme dezer mensen maakten de Russen een behendig gebruik. De hoofdpersoon van de groep die werd gearresteerd, Harry Gold. ls een chemicus, die ln zijn relatie met de communisten een compensatie had gevonden voor de teleurstellingen van een een zame, armoedige jeugd. Hy heeft volmondig erkend, dat hy als koe rier voor het overbrengen van ge gevens betreffende atoomenergie heeft gediend tussen dr Klaus Fuchs (die nu ln Engeland gevan gen zit) en officiële Russische Russische personen. Gold kreeg zijn opdrachten van twee Russen, aan wie hy getrouw de Inlichtingen overbracht, waar om hy werd gevraagd. Hij kende ze bfj geen andere namen dan „Sam" en „John". Hy heeft pas van de F. B. I. vernomen, dat „Sam" Semjon Semjonof heette en „John" Anatolj Jakovlev. De cerate was employé van Amtorg (de Russische handels organisa tie), de tweede voormalig vice- consul van New York. Belden zijn met de Noorderzon vertrokken. de wang van de man uitdrukte. De bewakers S., De B. en H. sloegen de arrestanten met hun geweren en lieten hen ln snel tem po door de zware kleigrond lopen. Wanneer dit niet snel genoeg ging, werd een hond achter hen aan gestuurd. De verdachten bekenden hun daden. De bewaker De B. ontken de echter, dat hy arrestant Felkes naakt onder een afrastering van prikkeldaad had geduwd om hem lichamelijk letsel toe te brengen. De verdachten motiveerden hun daden met de woorden, dat zij grote wraakgevoelens hadden te gen politieke delinquenten. De O. v. J. laakte vooral de grote machtswellust van de com mandant. Emigranten-vliegtuigen. De PH-T.L.W. (O verloon" gezagvoerder Reece, ls met emi granten in Montreal aangekomen. De PH-T.E.Z. („Zeeland") gezag voerder Hartogh Heys is In Syd ney gearriveerd. vim BEDRIJFSAUTO'S. Minister Lie/tincfc ere wie ere toekomt is een meester in het aanboren van nieuule belas tingbronnen. Een wichelroede loper is er niets by. Of wat denkt men van het volgendel Er zijn heel wat zaken, die er een bedrijfsauto op na houden, laat ik zeggen ten behoeve van de directeur. Nu komt het wel eens voor, dat zulk een auto door de be trokkene gebruikt wordt voor een privé-tochfje, in ruil waar voor hij dan de kosten van oliz en benzine vergoedt. Zo iemand rijdt dan een keer tegen verminderde prijs, wat als inkomen beschouwd wordt. Ma ar hoe groot is dat inkomen? Heel eenvoudig zegt de minister. Wanneer ook maar éénmaal een dergelijk ritje gemaakt wordt, dan mag niet meer dan twee derde van de autokosten bij de bedrijfskosten worden onderge bracht, en komt een derde voor rekening van de gebruiker. B.v. een wagen maakt per jaar 30.000 KM. waarvan 500 K.M. voor privégebruik, dan neemt de fiscus aan. dat hij 10.000 K.M. verreden heeft. Ja, de fiscus is goed van AAN- nemen; én van AFnemen. Voor al het bedrijfsleven en de auto bezitters moeten er aan geloven, wat de zo dringend nodige ver hoging van de productie met bepaald ten goede komt. Mag ik in alle bescheidenheid de jtscus een tip geven. Er zijn nog altijd mensen die graag lif ten. Laat men aannemen, dat zij daardoor 1000 per jaar bespa ren en voeg dit bedrag bi} hun inkomen. Gelukkig maar dat ambtena ren hun auto's uitsluitend voor dienstreizen gebruiken, anders zouden ook zij nog op de fiscale koffie komen. w* 1 '1 n n thC v. i t A K m Gemeenschappelijke West- Europese defensie. De Nederlandse bijdrage. „De Telegraaf" betoogt, dat 't op de been brengen van drie di visies, gefinancierd met geld dat wij van Amerika hebben gekre gen, geen behoorlyke bijdrage kan worden geacht voor de gemeen- schappelyke West-Europese de fensie. „Op het ogenblik bezit Neder land in feite geen leger en het Is een publiek geheim, dat in de hogere legerleiding een geringe eenstemmigheid heerst. Het ma ken van een leger en het leiden van een leger vereist vastbera denheid en wil. Beter één slechte generaal dan twee goede, zei Na poleon en dat is een waar woord, dat wtj in toepdSSing moeten brengen. Wanneer wy het aantal divisies boven de drie uitbreiden, moet ons volk zich ontberingen getroos ten. De regering ga op die weg voor, door nu eindelyk eens ernst te maken met bezuiniging. Het overheidsapparaat moet beter worden ingericht en doeltreffen der worden beheerd. Men vergete niet. dat alle tekortkomingen van de laatste jaren, en het zijn er vele geweest, al het onrecht, al de verspillingen van overheids wege, de lamlendige Indië-politiek het gevolg hebben, dat wy onze defensieve kracht niet sterk ge noeg kunnen maken en onder de voet dreigen te worden gelopen, wy moeten niet alleen met de mond, maar ook ln werkelykheid bereid zijn dit land te verdedigen. Niemand zal van ons kunnen zeg gen, dat wy dit doen, omdat wy zo gaarne oorlog voeren". bom in het communistisch partijgebouw te brussel, Zaterdagnacht ls een bom ont ploft voor het gebouw van de communistische party te Brussel De bom was op een vensterko- zyn gelegd. Er zyn geen slacht offers, doch de materiële schade ls vry groot. amsterdamse taxi chauffeurs in staking. Op een vergadering, die Vrijdag een groot deel van de nacht heeft geduurd, hebben de Amsterdamse taxi-chauffeurs, daartoe opge wekt door een actie-comité, be sloten tot staking t.v.m. beter looneisen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2