De rust is weergekeerd in Makassar. Motie vraagt van regering spoedige - herbedijking van Land van Saeftinge. Poortersdagen in Zierikzee ten einde. Zes kinderen te Groningen gedood onder vallende muur. Zware gevechten bij de rivier de Naktong. Vlissingse badmeester hartelijk gehuldigd. NIEUWS Het aantal doden wordt geschat op 900. Ook werd rijksbijdrage voor de quartaire verzocht. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdagavond grote drukte in de stad. Noordelijken gebruiken nieuwste Russische oorlogs materiaal. Hij draafde 25 jaar voor de badgasten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1635 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 14 AUG. 1950 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezeünge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nienwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelae, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 5.22 u., onder 20.06 u.; Maan op 7.19 u., onder 20.52 u. Hoogwater op Dinsdag 15 Aug.: Vlissingen: 3.02 u. 2.08 m., 15.09 u. 2.08 m.; Terneuzen: 3.28 u. 2.25 m., 15.41 u. 2.23 m.; Wemel- dinge: 4.48 u. 1.83 m., 17.02 u. 1.72 m.; Zierikzee: 4.38 u. 1.56 m., 16.46 u. 1.46 m. De strijd tussen de Apris en de oud-leden van het K.X.I.L. heelt drie en een hall etmaal met ononderbroken hevigheid geduurd, aldus zegt de correspondent van Aneta in Makassar In zjjn Zater dagavond laat te Djakarta binnengekomen verslag van de gebeur tenissen der laatste week. Men schat dat er 900 personen gedood zijn. Dit zouden dan meest soldaten zijn. Thans is het weer rustig in destad; tijdens onderhandelingen, die werden gevoerd ln bijzijn van vertegenwoordigers van de Unel slaagde men erin om tot overeenstemming te komen. Volgens het bereikte accoord zullen alle Nederlandse strijdkrachten Makassar binnen 15 dagen ontruimen. Het troepentransportschip „Zuider kruis" Is Inmiddels reeds op weg naar Makassar ora de voormalige K.N.I.L.-soldaten al te voeren. Over de voorgeschiedenis van de troebelen schrijft de corres pondent van Aneta: „De spanning, die er reeds enige tijd heerste na bij het overvolle doorgangskamp van het K.N.I.L., heeft de vorige week geleid tot incidenten tus sen de Ambonnese militairen en de bewoners van de omliggende kampongs. Van de kampong Mariso uit breidde de stemming tegen het K.N.I.L. zich uit over de andere stadsdelen. Toen deed zich het in cident voor, waarbij een Menado- nese luitenant van de Apris, die zich per ongeluk binnen het rayon van het kamp begaf, werd dood geschoten. Hierop volgde 'n boy cot van de Ambonnese militairen op de Pasars. De militaire politie is hiertegen flink opgetreden, uitbreiding van de agitatie werd verhinderd. De stille boycot bleef echter en voortdurend kwam het tot handtastelijkheden tus sen de bevolking en de ex-leden van het K.N.I.L. Zaterdagmiddag 5 Augustus pven voor 6 uur des iffiddags vie len de eerste schoten en kort daarop hoorde men het geratel van machinegeweren uit verschil lende delen van 't zuidelijke stads deel. Even later was de vuurwis- seling algemeen en drie en een half etmaal lang werd er onafge broken geschoten, waarbij de mor tiergranaten van de ex-K.N.I.L.- ers veel schade hebben aange richt, evenals het vuur van de Apris. Hierbij kwamen Zondag dan nog dan beschieting vanuit de lucht met B-25 en de beschieting van het korvet van de Alris af, de „Radjawali". Er braken omvangrijke branden uit. De waarnemers van de Unci reden uit, doch hebben de ge vechtszone niet bereikt. De jeep der waarnemers werd beschoten. Aan de zijde van de Unci werd uit de beschikbare gegevens de conclusie getrokken, dat de voor malige leden van het K.N.I.L. Za terdag tot de aanval waren over gegaan en dat zij een groot deel van de stad hadden bezet, waar uit zij later weer door de Apris werden verjjaagd. Naderhand kwam vast te staan, dat een groep ex-leden van het Met koraalmuziek van „Kunst en Eer" vanaf de St Lieven Mon stertoren werd Zaterdagmorgen de tweede en laatste dag van de Poortersdagen te Zierikzee be gonnen. Direct daarna werden vanuit de stadhuistoren feeste lijke klokketonen over de feesten de stad gestrooid, toen de heer Jac. M. Luykenaar het carillon bespeelde. Op het Havenplein werden verder des morgens nog kinderspelen gehouden, waarvoor van de zijde van de jeugd zeer veel belangstelling bestond. Prijs winnaars werden: Jongens: D. v. d. Wekken; 2. P. van Mourik; 3. P. Baart; 4. B. Heyboer. Meisjes: 1. N. v. d. Woestijne; 2. J. de Haan; 3. M. Locker; 4. Wijsman; 5. H. Berrevoets. ZEILWEDSTRIJDEN. Het hoogtepunt van het mid dagprogramma zou worden ge vormd door de zeilwedstrijden, die georganiseerd waren door de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" te Rotterdam. Men had n.l. de Starttijd van de jachten te Veere zo vastgesteld dat men in de loop van de middag de finish, die lag voor het havenhoofd voor Zierik zee, zou passeren. De zeer gun stige wind en ook het gunstige getij waren er echter oorzaak van, dat de jachten vroeger arriveer den dan men had geraamd. Deze voor de zeilers gunstige omstan digheden berokkende vele toe schouwers een teleurstelling, toen zij n.l. met de voor deze gelegen heid gepavoiseerde Zierikzeese vissersvloot bij de finish arriveer den, waren de meeste jachten reeds gefinished. Des avonds had op het stadhuis de prijsuitreiking plaats. Burge meester jhr mr J. Schuurbeque- Boeye heette daar de zeilers wel kom. Hij sprak daarbij de hoop uit dat het niet de laatste maal zou zijn, dat men de zeilers met hun vaartuigen binnen Zierikzee had. Vervolgens ging hij over tot het uitreiken van de door de stad Zierikzee ter beschikking gestel de prijzen; reeds vorig jaar waren deze beschikbaar gesteld voor de tijdens de eeuwfeesten georgani seerde zeilwedstrijden, die toen echter vanwege het slechte weer geen doorgang konden vinden. De heer B. E. Ruys Jr beant woordde de burgemeester. Hij sprak zijn dankbaarheid uit voor de hartelijke ontvangst. Ook al was deze dan 374 dagen over tijd. Volgens hem oefende Zierikzee steeds 'n grote aantrekingskracht uit op de zeilers. De uitslagen van de Zaterdag verzeilde wedstrijden VeereZierikzee waren als volgt: Handicap-klasse No. 2: 1. De heer J. C. Smit met „Klckere"; 2. de heer W. M. H. van der Vorm met „Zwerver"; 3. de heer L. Sillevis met „Hollandia IV". De prijs voor de eerst aangeko men kruiser in deze klasse kreeg de heer C. v. d. Giessen, Azn met „Windekind", terwijl de heer C. Grootenhuis met „Scaldis" een troostprijs ontving. Handicap-klasse Hl: 1. de heer S. de Wit met „Tul- la"; 2. de heer P. van Ulden met „Orca"; 3. Mej. S. Vroemen met „Edith"; 4. de heer W. de Gier met „Vagebond 3'. De prijs voor de eerst aange komen kruiser in deze klasse kreeg de heer I. D. Fransen v. d. Putte met „Ijsvogel". Handicap-klasse IV: 1. de heer J. J. Vuyk met „Ja para"; 2. de heer v. d. Goede met „Noorman"; 3. de heer W. A Fop Smit met „Zonnekind"; 4. de heer N. van Zijverden met Hollands Glorie 2". De eerste kruiser was de „Ak- ka" van de heer L. J. Goslings. In de Internationale draken- klasse kreeg de heer J. R. Blaak man met „Tijl Uilenspiegel" de eerste prijs. Wegens bijzondere prestaties kreeg de heer W. Ha- meiijnck (Goes) met de „Jan van Gent" een extra prijs. HET MIDDAGPROGRAMMA Op het sportterrein werden in de loop van de middag windhon- denrennen gehouden. Deze waren georganiseerd door de Rotter damse vereniging onder auspi ciën van het comité Poortersda gen. Voor deze rennen bestond van de zijde van het publiek veel belangstelling; met grote aan dacht volgde men de verrichtin gen van de slanke dieren, wan neer zij met snelheden van 40 tot 60 km per uur de namaakhaas over het sportveld volgden. Ook voor de daarna door de motor club „Sparta" gehouden behen- digheidswedsrijden bestond goede belangstelling. De uitslagen luid den: lichte klasse: Eerste manche: 1. Besuijen; 2. Boot; 3. Meerman; 4. Stoutjes- dijk; 5. Van Beveren. Tweede manche: 1 Besuyen; 2. Meerman; 3. Stoutjesdijk; 4. Boot; 5. Van Beveren. Derde manche: 1. Besuyen; 2. Stoutjesdijk; 3. v. d. Est; 4. De Boer; 5. Boot. Algemeen klassement: 1. Be suyen. Zware klasse: Eerste manche: 1. v. d. Est; 2. Boot; 3. Meerman; 4. Bij de Vaa- te; 5. Verton. Tweede manche; 1. v. d. Est; 2. Boot; 3. Bij de Vaate; 4. Van Beveren; 5 Verton. Derde manche: 1. v. d. Est; 2. Boot; 3. Meerman; 4. Berman; 5. Verton. Algemeen klassement: 1. v. d. Est. HET AVONDPROGRAMMA. Zaterdagavond heerste er in de stad een gezellige drukte. Het avondprogramma werd begonnen met een concert van „Kunst en Eer" op de tent. Verder werden er volksdansen gedemonstreerd, terwijl de avond verder werd ge vuld met het openluchtspel. Het geheel werd besloten met een Lampionoptocht. K.N.I.L. Zondagmorgen een zwa re uitval deden, die zeer woest werd uitgevoerd en vele slacht-, offers onder de burgerbevolking heeft gemaakt. Toen generaal-majoor Scheffe- laer Maandagmiddag op het vlieg veld arriveerde werd het beter geoordeeld hem niet naar de stad te laten gaan. Hij werd naar Ban- timoeroeng gebracht, dat 40 km buiten Makassar is gelegen. Generaal-majoor Scheffeiaer kon aan de pers niet mededelen, waarom de „Kortenaer" naar Ma kassar werd gezonden. Hij wist hiervan op Woensdagmorgen nog niets, slechts kon hij veronder stellen, dat het uitblijven van be richten over aankomst en veilig heidsmaatregelen voor zijn per soon bij dr Hirschfeld ongerust heid hadden gewekt. Hij had ech ter onmiddellijk bij zijn aankomst getelegrafeerd, welk telegram niet in Djakarta schijnt te zijn aangekomen. Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders. Naar wij vernemen hoopt de Internationale Federatie van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bonden van 1923 September a.s. te Straatsburg 'n congres te hou den, ter bespreking van het weg vervoer. Van Nederlandse zijde hopen daar te refereren de heren C. Cornelissen van de Chr. Bedrijfs groepen Centrale van het Neder landse Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en W. A. van het Schip van de Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders. Passagiers voor Antwerpen in Vlissingen gedebarkeerd. Zondagmorgen arriveerde te Vlissingen de „Black Condor" van de Black Diamond Line te New- York met een aantal passagiers met bestemming Antwerpen. In verband met de havenstaking te Antwerpen gingen de passagiers in Vlissingen aan land en zetten zij de reis per trein voort. De heer E. Polak te Middel burg is aangewezen ais examina tor bij de examens ter verkrij ging van het rijbewijs te Goes en omstreken. Een vreselijke ramp, die tot nog toe aan 6 kinderen het leven heett gekost, heeft zich Zaterdag middag voorgedaan bjj de los plaats van het veilingsgebouw „De Eendracht" ln Groningen. De ramp werd veroorzaakt door dat een goederentrein een pas ge metselde muur raakte, waardoor deze omviel en op een groep van 15 kleuters terecht kwam. Zes der kinderen werden onmiddellijk gedood, terwijl 8 anderen gister avond nog in zorgwekkende toe stand verkeerden. Uit het politieonderzoek is ko men vast te staan, dat een der wagons in aanraking is gekomen met een provisorisch aangebracht hek, dat slechts met een ijzer- draad boven aan een muurtje ver bonden was. Aan de grond had dit hek geen steun. Een wagon nu heeft een vrij stevige bovenstijl van het hek ge raakt. Deze stijl vond een rust punt op de U-balk van de wagon en is daardoor loodrecht op het muurtje komen te staan, dat toen op zijn fundament is afgebroken. Dit muurtje was enkele dagen ge leden gemetseld. Gebleken is, dat de specie, welke aangebracht is tussen de bovengrondse stenen, voldoende hard was, doch dat de specie tussen de fundering en de bovengrondse eerste rij stenen sporen van vochtigheid vertoon de. De ramp was ontzettend. Een hevig gekerm van de kleuters deed omwonenden en personeel van de veiling toesnellen. Men verwijderde de brokken steen en trachtte de kinderen onder het puin vandaan te halen. Zes kin deren waren op slag dood, terwijl een ander in levensgevaarlijke toestand naar het Academisch ziekenhuis werd vervoerd. Vijf andere zwaargewonde kinderen werden eveneens later naar het Diefstal van uw auto in bet buitenland betekent: invoerrechten betalen. De A.N.W.B. ontvangt de laat ste tijd nogals eens berichten van leden, wier auto in het buiten land werd gestolen. Deze auto mobilisten zijn niet alleen ern stig gedupeerd door het verlies van hun wagen, maar bovendien moeten zij de invoerrechten be talen, omdat zij immers in ge breke blijven de auto weer uit te voeren. De A.N.W.B. waarschuwt daarom alle automobilisten met klem hun auto in het buiten land nergens onbeheerd of niet- afgesloten te laten staan en voor al geen documenten in de wagen te laten liggen. Landbouwer uit Koudekerke bij ongeval omgekomen. Toen Vrijdagavond de landbou wer S. Jasperse te Koudekerke met een wagen gedorst graan door de Breeweg reed, is de zwaar be laden wagen in de sloot terecht gekomen. De heer J. kwam daar bij onder de zakken graan terecht en kreeg zware verwondingen. Medische hulp mocht niet baten. ziekenhuis getransporteerd en al daar opgenomen. Op de Chirur gische afdeling van het zieken huis werkte men onder hoogspan ning. Alle assistenten waren op geroepen, terwijl ook de gemeen telijke geneeskundige dienst een belangrijk aandeel in de verzor ging van de gewonden had. In de buurt van het veilingsgebouw heerste een ware paniek, omdat het vervoer der slachtoffers zo snel ging, dat men niet wist, wel ke kinderen gewond of reeds overleden waren. Van Zeeland kabinets formateur in België. In een communique, dat gister middag door het kabinet van de Koninklijke Prins is uitgegeven, wordt verklaard, dat deze Paul van Zeeland, minister van bui tenlandse Zaken in het demission- naire kabinet, heeft ontvangen en hem heeft verzocht een nieuwe regering te vormen. Paul van Zeeland heeft deze opdracht aan vaard en heeft medgedeeld, dat hij onmiddellijk een aanvang zou maken met zijn consultaties. Paul van Zeeland was de derde politieke persoonlijkheid op wie de Koninklijke Prins een beroep deed de regeringscrisis op te lossen. Zaterdag verzocht de Konink lijke Prins Paul Willem Segers, de minister van Verkeerswezen, als kabinetsformateur te willen optreden, doch deze weigerde „om persoonlijke redenen". Ook de mi nister van Staat, Auguste de Schrijver weigerde en wel „om gezinsredenen". JAARVERGADERING ZEEUWSCHE POLDER- TE HULST. EN WATERSCHAPSBOND In de algemene vergadering vau de Zeeuwsche Polder- en Wa- terschapsbond, die onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dek ker uit W'emeldinge Zaterdag j.l. in het St Jozeph-Patronaat te Hulst werd gehouden, heelt mr dr Th. F. J. A. Dolk, directeur der Unie van Waterschapsbonden, een rede gehouden over actuele pol dervraagstukken, w.o. de bestrijding van waterverontreiniging. Het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, hield een causerie over de mogelijkheden tot inpoldering van het verdronken Land van Saeftinge, aan welk gebied na de maaltijd de enige honder den aanwezigen een bezoek brachten, waarbij zjj werden ontvan gen door het bestuur van-het Waterschap Hulster- en Axeier-Am bacht. De heer Dekker kon aan het begin der vergadering o.m. wel kom heten de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, mr ir F. E. Baron van der Feltz, lid der Tweede Kamer, de heer C. Philipse, lid Ged. Sta ten, burgemeester Truffino van Hulst, ir M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M., de heer G. van Waes, voorzitter der Stichting voor de Landbouw in Zeeland, ir Th. Heij- blom, hoodingenieur-directeur Rijkswaterstaat in Zeeland en ve le anderen. Aan de secretaris-penning meester, mr J. K. Munters te Middelburg, die herstellende is van een ernstige ziekte, werd een telegram met de beste wensen voor herstel gezonden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat nog niets bekend is over de oplossing van het klemmende vraagstuk der nog steeds stijgende polderlasten, waaromtrent het grote Water- sehapscongres te Amsterdam eni ge maanden geleden resoluties aan de regering zond. Het was ile stellige indruk van de heer Dekker, dat deze resolu ties nog steeds in de studeerka mers der overheidspersonen lig gen. Het geduld der polder- en waterschapsbesturen wordt zo doende wel erg lang op de proef gesteld. De bekende Commissie Water schapslasten, die een uitvoerig rapport opstelde over de stijging dezer lasten en middelen tot op lossing gaf, heeft een permanent karakter gekregen en heeft reeds contact opgenomen met de Com missie-Oud tot onderzoek van de verdeling van de opbrengst der Straatbelasting, o.m. over de wa terschappen. JAARVERSLAG EN BESTUURSVERKIEZING. Het jaarverslag van de secre taris werd met alg. stemmen goedgekeurd, evenals de rekening Er wordt op Korea nog steeds fel gevochten om 't bezit van de Amerikaanse verdedigingslinies langs de rivier de Naktong. Mo menteel verzamelen zich 5 Noordelijke divisies voor het grootste offensief van de Koreaanse oorlog langs de natuurlijke corridor naar Taegoe. Het gebied van Waegwan is het middelpunt van de Noordelijke concentratie van tenminste 40.000 man langs een front van 32 km. Ook om het bezit van de stad Pohang wordt nog zwaar gestreden. Het vliegveld bjj de stad moest door de Ameri kanen worden prijsgegeven daar het door de beschietingen der Noordelijken onbruikbaar was geworden. In het gebied van Waegwan waar de Noordelijken een grote troepenmacht samenbrengen wordt volgens Amerikaanse be richten zware druk geoefend op de geallieerde linie. Volgens som mige berichten zouden 12.000 man Noordelijke troepen de Naktong zijn overgestoken ln de Noord- Wesihoek van de linie. Andere berichten zeggen, dat de Noorde lijken niet in beduidende getale zijn overgetrokken, behalve in 't gebied van het bruggenhoofd bij Tsjangnyong in het Zuiden. In het Zuiden bereikten de Ame rikanen bij hun eerste offensief de gestelde doelen in de heuvels juist ten Oosten van Tsjindjoe, waarmede zij de onmiddellijke be- Op z'n blote voeten, zoals ge woonlijk met zijn koperen toeter, dit keer versierd met een oranje lint, tussen de band van zijn broek en met een glunderend ge zicht nam de heer Chr. Castei, Zaterdag plaats naast zijn vrouw en zeven kinderen. Zjj allen deel den mee in de hartelijke huldi ging die Chris werd bereid, van wege zjjn 25-jarig jubileum als badmeester, zowei door gemeen tebestuur als badgasten. De huldiging, die plaats vond op het terras van het badpavil joen werd door honderden bad gasten bijgewoond en vele malen klaterde het applaus op bij wijze van instemming met de woorden van hulde, die verschillende spre kers de badmeester toespraken. „We hebben u iets te zeggen", zo begon burgemeester mr B. Kolff zijn toespraak. „Ge hebt nu 25 jaar lang voor de badgasten strandstoelen neergezet, maar nu hebben wij eens een stoel voor u neergezet", Spr. wees er op, hoe de betrekking van badmeester al leen maar een seizoen- en geen vaste betrekking is, doch dat de jubilaris zijn beroep desondanks trouw is gebleven. De burgemees ter zei voorts, dat hadgasten, die met vacantie zijn, bediend wensen te worden en dit heeft de heer Castei begrepen, want altijd stond hij voor hen klaar. Na de jubila ris te hebben dank gebracht voor zijn vele werk, besloot mr Kolff met de wens, dat Castei nog vele jaren in dienst van het gemeente lijk badbedrijf zou mogen blijven werken, tot genoegen van vele badgasten, doch ook tot genoegen van hemzelf. Namens het ge meentebestuur bood spr. een en veloppe met inhoud aan. OVERIGE SPREKERS. De directeur van de Prov. Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, huldigde de jubilaris namens vele badgasten en hij zei, dat, hoe warmer het was en hoe harder de badgasten liepen om in het wa(er te komen, hoe harder ook de heer Castei draafde om te zorgen, dat alles naar wens ging. Ook hij overhandigde de jubila ris een enveloppe met inhoud. Namens de Vlissingse reddings brigade sprak de heer P. J. Gil lissen, die er op wees hoe de heer Castei vaak met gevaar voor eigen leven reddend heeft opge treden. We kunnen ons het Vlis singse badstrand niet meer in denken zonder Chris Castei, aldus deze spreker, die een verrekijker aanbood. Vervolgens sprak de heer J. L. Verhagen, voorzitter van V.V.V., die zjjn woorden ook van 'n cadeau vergezeld liet gaan. Een der oudste zwemmers, de heer B. A. H. v. Ruijven, kwam namens 3 generaties badgasten geschen ken aanbieden, die varieerden van een doos sigaren tot drie lollies. Namens het personeel van het badbedrijf werd een foto van het strand in vol bedrijf aangeboden. De heer W. Leertouwer overhan digde de jubilaris tenslotte een ets van Louis Heymans. De heer Castei, zichtbaar geroerd door al deze goede woorden, zei in zijn dankwoord, dat hij deze middag nimmer zal vergeten. Hij sprak de hoop uit, dat hij nog vele ja ren zal kunnen werken in het be lang van de gemeente en van de badgasten. dre:gmg van Poesan langs de Zuidkust afwendden. Een ernstiger bedreiging van de vitale haven blijft bestaan door 't bruggenhoofd te Jongsan (onge veer 48 km ten Noord-Oosten van Tsjindjoe), waar, zoals de Ame rikanen hebben toegegeven, de Noordelijken de Beaeden-Naktong zijn overgestoken. Een Amerikaanse stafofficier verklaarde Zondag, dat ondanks de moeilijkheden, veroorzaakt door onafgebroken geallieerde luchtaanvallen, de Noordelijke co lonnes ook overdag ln beweging waren. Hij wees er op, dat 15 Augustus de bevrijdingsdag was van Korea en de Noordelijken wellicht deze dag wilden vieren met een belangrijke overwinning, zoals de verovering van, Taegoe. Nieuwe Russische munitie. Zoals gemeld, heeft Jacob Ma- lik, de Sowjet-Russische voorzit ter van de Veiligheidsraad gedu rende Augustus de raad Donder dag j.l. medegedeeld dat de N.- Koreanen wel Russische wapens gebruiken, doch uitsluitend oor logsmateriaal dat hen twee jaar geleden bij het vertrek der Rus sische troepen uit Noord-Korea is verkocht. Thans heeft een woord voerder van het Amerikaanse le ger verslaggevers te Washington medegedeeld, dat de Verenigde Staten over het bewijs beschik ken, dat de Noord-Koreanen ge bruik maken van ammunitie, die nog dit jaar in de Sowjet-Unie is vervaardigd. Hij liet de journa listen op het Amerikaanse minis terie van landsverdediging foto's zien van een Ttussische granaat voor mortieren, kaliber 120 mm, die ongeschonden in handen der geallieerde troepen in Zuid-Korea is gevallen. Deze granaat droeg het jaartal 1950. Harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen Koninklijk. Zaterdagmiddag is medegedeeld dat aan de Harmonie „Ons Ge noegen" te Vlissingen het prae- dicaat „Koninklijk" is verleend. over 1949 (met een voordelig slot van f 624,33) en de begroting voor 1950. De voorzitter, die aan de beurt van aftreden was, werd bij accla matie herkozen. In de vacature mr H. F. Lantsheer, die zich i.v. m. zijn leeftijd niet herkiesbaar stelde, werd bij acclamatie als be stuurslid gekozen mr dr R. W. Graaf van Lynden van Oostka- pelle. In de vacature A. Wisse werd met 95 van de 146 stemmen gekozen de heer P. Boudeling van St "Philipsland. De heer A. C. Wisse aldaar ontving 51 stem men. De voorzitter dankte de heren Lantsheer en Wisse, die vanaf de oprichting van de Bond bestuurs leden waren geweest, voor hun vele werk. Hij schetste de ver diensten van mr Lantsheer als voorzitter van de Polder Walche ren en wees erop, dat het belang rijke werk van de heer Wisse werd gewaardeerd door zijn naam aan een polder te geven, n.l. de Abraham Wissepolder. REDE MR DR DOLK. Daarna kwam mr dr Dolk aan het woord. Hij schetste allereerst zeer uitvoerig het ontstaan, de geschiedenis, de doelstelling en de werkzaamheden der Unie van Wa terschapsbonden en ook hij her innerde aan het grote congres te Amsterdam, dat een Rijksbijdra ge vroeg voor de quartaire wegen en bruggen en waar de Commis saris der Koningin in Zeeland de suggestie deed de gelden daartoe te verkrijgen uit een deel der op brengst van de verhoogde ben zineprijs. Het Is bekend, dat de minister de zaak in studie heeft, maar sindsdien zijn al maanden verstreken. Er moet een oplossing voor dit nijpende probleem komen. Eén der oplossingen is een aan zienlijke verhoging der uitkering voor de tertiaire wegen, in ver band waarmede de quartaire we gen tot tertiaire moeten worden verklaard. Een bezwaar Is ech ter, dat de eisen voor de quartaire wegen dan te zwaar worden. Voorkeur verdient daarom een afzonderlijk quartair wegenplan met eisen, die daarvoor te ver vullen zijn en minder vér gaan dan die voor tertiaire wegen. Het vraagstuk der quartaire waterschapswegen en -bruggen is internationaal, in zoverre, dat over onze grenzen niet de daar spora disch voorkomende waterschap pen, doch de gemeenten door de quartaire wegen in het gedrang In de buurt van de Haarlem merdijk in Amsterdam kwam het Zaterdagavond tot vrij ernstige vechtpartijen tussen de politie en het publiek. De oorzaak was het optreden van de politie bij een vechtpartij waarna de vechtenden en het publiek zich eensgezind te gen de politie keerden. Zater dagmiddag hadden zich 90 vrijwil ligers gemeld voor uitzending naar Korea. Een wichelroede loper heeft Zaterdagmiddag in 'n tuin te Noordwijk de plaats aan gewezen waar 9 jaar geleden een partij koperen en tinnen voor werpen was be,graven. Door ver anderingen in zijn tuin had de eigenaar de plaats niet kunnen terugvinden. Een 25-jarige Hen- geloer, die in Enschede logeerde had het ongeluk, waarschijnlijk doordat hij geen erg had in de la ge vensterbank van zijn kamer, uit het raam te vallen. Hij werd dood opgenomen. Op 2 Septem ber a.s. wordt in Dordrecht een landdag gehouden door«het natio naal Instituut Wettig Gezag. Een Tsjecho-Slowaakse fabrikant met zijn vrouw en 2 zoons landde gistermorgen met een gecharterd vliegtuig in West-Dultsland. Hij verkoos een verblijf aan deze zijde van het ijzeren gordijn. Noor wegen heeft een koopvaardijschip van 10.000 ton ter beschikking ge steld van de Ver. Naties in Korea. In een voorstad van Rio de Janeiro zijn minstens 10 per sonen gedood en 70 gewond toen twee treinen met arbeiders tegen elkaar opbotsten. Twee em ployes van de onderneming „Pa sar Datar" bij Soekaboemi zijn door Indonesiërs in uniform op de onderneming vermoord. Vol gens een Amerikaans blad in Duitsland hebben zich 30.000 Griekse verzetsstrijders ln Pools Silezië gevestigd. Hele Poolse dor pen zouden zijn ontruimd. Aile Turkse communisten zullen hun Turks staatsburgerschap verlie zen, aldus heeft de minister van komen. Uitvoerig toonde spr. dit voor Frankrijk aan. Mr Dolk gaf in overweging een motie tot de regering te richten met het klemmende verzoek ten spoedigste een gunstige beslissing te nemen op de resoluties van het Waterschapscongres. FACHTVRAAAGSTUK. Vervolgens ging de heer Dolk nader in op het paehtvraagstuk. De Staatscommissie Herziening Paclitwetgeving heeft in haar rap port, aldus spr., het reeds jaren aan de gang zijnde afbrokkelings proces van de rechten van de ei genaar-verpachter niet gestuit, doch veeleer voortgezet. Over heersend is de bescherming van de pachter. Het waterschapsrecht is gebouwd op het eigendbms- recht en het zal een lege huls worden, zodra het pachtrecht tot een zakelijk recht zal zijn gede valueerd. Daarna stelde mr Dolk de kwes tie van de bestrijding der water verontreiniging aan de orde, dia ook voor tal van Zeeuwse water schappen van eminente betekenis is. Wan de 10 projecten tot aan leg van een gemeentelijke riole ring met zuiveringsinstallatie in 1949 waren er zeven in Zeeland. En in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen tracht men te komen tot een ge combineerde behandeling van het rioolwater van Hulst, Clinge en St Jansteen. De mogelijkheden van water verontreiniging zijn de laatste de cennia onrustbarend toegenomen (snelle bevolkingsaanwas, indus trialisatie enz.), waardoor vele rioleringen overbelast zijn. TAAK DER WATERSCHAPPEN. Toch is vooral de taak der wa terschappen hierin zeer belang rijk. Hun zorg gaat over de kwan titeit zowel als de kwaliteit van het water. Uitvoerig ging spr. in op de vraag, hoe de bestrijding door de waterschappen het beste kan worden georganiseerd. Te ontraden is 'n absolute verbods bepaling tot lozing van vervuild water. Een juiste oplossing is 'n keurbepaling, waarbij öf het lozen vergunningsplichtig is öf een lo zen op de waterschapsboezem aan een vergunning wordt gebon den. Bij alle oplossingen is tech nische en juridische voorlichting onontbeerlijk. De financiering is een probleem op zichzelf. Nadat de voorzitter mr Dolk dank had gebracht voor zjjn rede werd besloten een motie aan de regering te richten, waarin met aandrang wordt verzocht op kor te termijn zodanige maatregeleni te treffen ten behoeve van dé quartaire wegen door het verle nen van een Rijksbijdrage, dat de betrokken polders en waterschap pen van de extra kosten hiervan worden bevrijd. REDE DE HEER PHILIPSE. Aan het einde der vergadering sprak de heer Philipse. Na een historisch overzicht van het Land van Saeftinge te hebben gegeven, wees hij erop, dat hier een grot® oppervlakte op bedijking ligt te wachten. Van de ca. 3000 H.A. ie momenteel ca. 1800 H.A. rijk voor bedijking. (Zie vervolg pag 3), Motorongeval in Zierikzee. Zaterdagmiddag kwam de heer A. M. met zijn motorrijwiel vanaf de oude weg in de richting Gracht- weg gereden. Duopassagier was C. P. In de bocht bij de grasdro gerij slipte het motorrijwiel waart door de heer M. en niet in slaagj de de bocht te nemen. Daardoor werd de daar rijdende wielrijder J. V. aangereden, terwijl de mot torrijder en dé duopassagier kwa men te vallen en onder het mo torrijwiel terecht kwamen. Dokter van Hoorn verleende ds eerste hulp. Er bleek, dat de be stuurder van' het motorrijwiej een lichte hersenschudding had opgelopen terwijl de duopassagier aan het hoofd enige wonden had bekomen, die in het ziekenhuis te Noordgouwe werden gehecht. J, V. kreeg wonden aan hoofd en scheenbeen terwijl zijn rijwiel to taal werd vernield. De kwestie Westerling. Zaterdag is officieel te Singa pore meegedeeld dat de officiële raadslieden van de R.I.S. van hun regering de instructie hebben ont vangen een verzoek in te dienen tot uitstel van deportatie van Westerling. Dit besluit van de Indonesische regering is er op gericht zich er van te verzekeren, dat Wester ling in Singapore zal worden vastgehouden, totdat het beroep, dat door de R.I.S. tegen de uit spraak van het Opperste Ge rechtshof is aangetekend, in be handeling komt. Auto in dc sloot bij Kapelle. Zaterdagnacht raakte 'n vracht auto uit Bergen op Zoom op de Rijksweg bij Kapelle in botsing mei 2 personenauto's, waardoor de vrachtauto van de weg afreed en in de sloot terecht kwam. Met behulp van een kraanwagen werd de auto weer op de weg gebracht. DE BILT ZEGT: Droog en tamelijk koel weer met wisselende bewolking en zwakke tot matige wind tussen Justitie van Turkije medegedeeld. Noord en West.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1