Staat Zuid-Afrika aan het begin van een „boom"- periode Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik bezochten Oud Vossemeer per roeiboot. Het ontbrekende woord Gymnastiekvereniging „V.Z.G.S." te Yerseke viert 55-jarig bestaan. Het Koninklijk bezoek aan Zierikzee. EEN GOEDE FOTO één der eerste voorwaarden voor 'n meer artistieke. De tijd is rijp voor immigratie op grote schaal. Vorstelijke belangstelling voor in nood ver kerende bevolking. KORTE BERICHTEN Receptie en jubileumuitvoering op 2 September. werkt Uw Filmpjes keurig af. Meer dan 20 soorten CAMERA'S. Nogmaals: de sterke punten. A 5 €j R N ft S t L Zaterdag 12 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 GEHUCHTEN GROEIEN UIT TOT STEDEN. einde van het jaar voor iedere beurs woningen te verkrijgen zul len zijn. DE KOREAANSE OORLOG. De man in de straat bemerkt van de oorlog in Korea eigenlijk niet veel. Het is duidelijk waar te nemen, dat men in een land leeft waar men het oorlogsgeweld niet aan de lijve heeft ondervon den. Er wordt niet gehamsterd er wordt niet onnodig over ge praat, niets van dat alles. Alleen wij Nederlanders voelen het be nauwd om het hart worden als wij er aan denken, dat ons arme dichtbevolkte landje binnenkort weer eens zo iets zou moeten meemaken. Het is daarom beter zich nu opofferingen te getroos ten voor een energieke verdedi ging van West-Europa dan later een bezetting te moeten dulden, die de begrippen van godsdienst, vrijheid en bezit volkomen zal vervagen. De communistische partij en (Van onze correspondent) JOHANNESBURG. De afgelopen week Is het jaarverslag ver schenen van dr De Koek, de president van de Reserve Bank van Zuid-Afrika. Het was een buitengewoon lezenswaardig en boeiend rapport. Dr de Koek constateerde, dat Zuid-Afrika zich werkelijk op een miraculeuze wijze in korte tijd hersteld had van de eerste na-oorlogse crisis. De deviezen- en goudpositie was sterker dan ooit, wat gedeeltelijk te danken is aan de bezuinigingen als ge volg van de import-restricties en verder aan het terugkerend ver trouwen van het buitenland, waardoor weer grote kapitalen het land binnenvloeien, die overigens nodig zijn om de nieuwe goud velden in de Oranje-Vrijstaat te ontsluiten en het programma van Industriële ontwikkeling door te voeren. Er heerst alom een grote be drijvigheid. De zware industrie in Vereniging, Van der Byl-Park en Pretoria weet geen raad aan de vraag naar haar producten te vol doen. Er wordt enorm gebouwd, speciaal in Johannesburg en de andere steden van de Witwaters- rand. Vooral grote bankgebouwen reuzen „flats" e.d. rijzen als pad destoelen uit de grond. Het ont- sluitings-programma in de Oran je-Vrijstaat is gewoon fantastisch. Plaatjes als Welkom en St Hele na, waar twee en een half jaar geleden enkele huizen stonden, herkende ik niet meer toen ik er dezer dagen weer eens een be zoek bracht. Dr de Koek wees in zijn ver slag op één zeer moeilijk punt, het toenemende tekort aan am bachtslieden. Ik ben 't volkomen met hem eens, dat dit een ongun stige factor zal blijken te zijn in de verdere ontwikkeling van het land, tenzij de regering tijdig1 de nodige maatregelen zal nemen om ln het tekort aan geschoolde ar beidskrachten te voorzien. Telkens weer staan er grote artikelen in de dagbladen over Immigratie. Veel Afrikaners en „South Africans" trekken naar 't Noorden, naar de beide Rhode sia's, naar Nyassaland en Tan ganyika, om zich daar blijvend te vestigen. De emigratie uit Eu ropese landen naar de Unie is momenteel zeer beperkt, eigenlijk zo gering, dat er nauwelijks nog van een immigratieoverschot sprake is. Men wijst in dit verband op Canada, Australië en Niedw-Zee- land en de openbare mening gaat heel duidelijk in de richting een soortgelijk emigratie-programma te krijgen als die landen hebben georganiseerd. TEKORT AAN MENSEN. Het is dan ook zeer noodzake lijk, dat zo spoedig mogelijk maat regelen worden genomen. In de Vrijstaat staan hele rijen huizen zonder dak omdat er geen tim merlieden te krijgen zijn om het houtwerk af te maken. Er is reeds een tekort aan stucadoors, aan loodgieters, aan mecaniciens •n wat al niet meer. Het wordt met de dag nijpender, WH lazen dezer dagen, dat mi nister Eric Louw in Nederland is geweest om economische bespre kingen te voeren. Het is te hopen, dat de Nederlandse regering van die gelegenheid heeft geprofiteerd om ook over de emigratie-moge lUkheden te spreken van Neder landers naar Zuid-Afrika, want het moment is weer bijzonder gunstig om wat van het bevol- klngs-overschot kwijt te raken. Ook het woning-vraagstuk laat zich nu gunstiger aanzien. Er worden zoveel „flats" gebouwd, dat men verwacht, dat tegen het GRAMOFOONPLATEN VOOR SCHOLEN. De Nederlandse gramofoon- platenindustrie, die voor de oor log niet bijzonder floreerde, heeft na de bevrijding een hoge vlucht genomen. Een project, dat reeds in het komende seizoen zal worden ver wezenlijkt is thans de productie van een speciale reeks platen die voor het muziekonderwijs op de scholen geschikt is. De medewerking van het de partement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is hier voor reeds verkregen en 'n groot repertoire is voor dat doel reeds ter beschikking. elke activiteit van die aard is hier nu by de wet verboden. Ver moedelijk zullen de communisten wel „ondergronds" gegaan zijn, maar een feit is het, dat het alom toch opvallend rustiger ls gewor den. „Oubaas" Smuts is langzaam maar zeker aan de beterende hand. Hij kuiert al een beetje in zijn tuin rond en volgt met grote belangstelling het verloop van de oorlog in Korea e.d. KOUD. De laatste dagen is het voor Zuid-Afrika braaf koud geweest. Er is in de Kaap en öp de Dra- kensbergen veel sneeuw gevallen. Koude luchtstromen uit de An tarctic hebben ons hier in die „ou" Transvaal onze winterjassen doen opzoeken. Daarom is het heerlijk van tijd tot tijd een uitstapje te maken naar de Westelijke- of Noordelijke Transvaal, waaj- de temperatuur zeer mild is. Men kan zich verlustigen aan de aan blik van het stoere Afrikaanse vee in het „bosveld", van de ta baksplantages, alom fruitbomen in bloei en voorbij Warmbad, een 60 mijl ten Noorden van Pretoria, aan de prachtige „lemoene" (si naasappelen), welke door rappe Kaffer-meisjes geplukt worden en verpakt voor de export naar Gr.- Brittannië en het Contingent: Dit vreedzame werk doet ons hopen, dat de wereld gespaard moge blijven voor een derde we reld-oorlog, welke alles wat ln zo'n korte spanne tijds is opge bouwd weer zal' vernielen. Met meer hoop dan vertrouwen zeg gen wij daarom op oud Zuid- Afrikaanse wijze „alles sal reg- kom". Dat het zo moge zijn. J. J. Th. DE KOK. Een felle brand verwoestte Don derdag een boerderij van een vee houder te Adrop bij Groningen. Een halve ton hooi ging mede ver loren. Wegens brandstoffengebrek moest een Meteor van het vlieg veld Twente Donderdag een nood landing maken ten Oosten van Oldenzaal. Het vliegtuig werd licht beschadigd, de piloot bleef ongedeerd. In Hengelo heeft men de strijd aangebonden tegen de vervuiling van de beken. Men is thans be gonnen met een groot riolerings- pian, dat over 5 jaar gereed moet zijn. Wilt ge met uw auto naar het buitenland? Welnu, de K.N.A.C. heeft de minister verzocht auto mobilisten toe te staan zonder formaliteiten een kleine reserve- voorraad benzine mee te nemen. By Zomeren in De Peel is een bom van 500 kg gevonden. Zwemmen is plezierig. Als je echter in de kwallen verzeilt, ben je niet goed af. Gisteren was het weer bar en velen hebben 't fles je met verdunde ammonia moeten hanteren. In het Bellevue-ziekenhuis te New-York is een nierpatiënt be handeld met een kunstnier om zijn bloed te zuiveren. In de kunstnier zit 55 meter plastic slang waardoor het bloed, dat via een naald uit de slagader werd gezogen, rond een trommel met chemische vloeistof stroomde. De jaarbeurs van Chicago ont ving de millioenste bezoeker. Het was een meisje van 2 jaar, Penny Herman genaamd. Penny kreeg voor 6000 gulden aan waarde artikelen. Volgens sommige geleerden zal in de toekomst de mens 120 tot 140 jaar oud worden, aldus heeft in Salisbury (Rhodesia) dr Arthur Blekley tijdens een radiorede ver klaard. VOOR DE ZONDAG MAART 1906: WATERSNOOD OP THOLEN. Een handelsreiziger te Johan nesburg beweert na 12 jaar expe rimenteren een middel te hebben uitgevonden, dat het kroeshaar van een naturel steil omhoog doet staan. Hij is dermate overtuigd van een toekomstige massa-cliën- tèle, dat hij zijn geheim voor geen 100.000 pond sterling wil ver kopen. Nu het bezoek van H.M. Ko ningin Juliana aan Zeeland aan staande is, zal het voor velen en in het bijzonder voor de oudere mensen aardig zyn, herinnerd te worden aan het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan Tholen tydens de watersnood van Maart 1906. Vooral op het eiland Tholen richtten de overstromingen ver woestingen aan. Talryke mensen werden dakloos; veel vee ver dronk. Om de ergste nood te le nigen werden overal inzamelingen gehouden. In die nood vergat Ko ningin Wilhelmina haar volk niet. Reeds dagenlang hadden de kranten melding gemaakt van overstromingen in Brabant, door de hoge waterstanden van de Maas. De twaalfde Maart werd Zeeland geteisterd door 'n spring vloed, die gepaard ging met een hevige Noord-Westerstorm. Het water kwam zo hoog, dat het op vele plaatsen over de dijken heen- stroomde, de zeeweringen mee sleurde, en dijkvallen veroorzaak te. Op Noord- en Zuid-Beveland, Tholen, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen liepen verscheidene polders onder water, waarbij dui zenden gemeten land verloren gin gen en veel vee verdronk. Ontmoeting per boot. Koningin Wilhelmina gaf blijk van ha:r belangstelling, door per soonlijk zich van de toestand te komen overtuigen. Samen met Z.K.H. Prins Hendrik arriveerde zij de 20e Maart aan het Thoien- se veer, waar de burgemeester van Tholen, de heer Van Stapele, ter begroeting aanwezig was. Per rijtuig vertrokken H.M. en de Prins naar Oud-Vossemeer. Bij de .woning van de weduwe Klooster begaven de hoge bezoekers zich in een roeiboot om de hele ge meente te doorkruisen. In de Mo lenstraat kwam burgemeester De Graaf H.M. in een boot tegemoet, waarna koers gezet werd naar de school aan de Markt, waar vele inwoners van Oud-Vossemeer, die daar een tijdelijk onderdak ge vonden hadden, juist aan de maal tijd zaten. Hier stelde de burge meester de leden van het comité voor hulpverlening aan H.M. en Z.K.H. voor. Daarna vertrok het vorstelijk echtpaar naar „Non Semper", waar de zieken en ouden van dagen verpleegd wer den. Tragisch was, dat juist tij dens het bezoek van de koninklij ke gasten -een oude vrouw stierf. H.M. strekte haar tocht uit tot aan „den kleinen Vogelenzang", aan de weg van Nieuw-Vosmeer naar St Annaland. Hier werd even uitgestapt, waarna de terug tocht langs dezelfde weg werd genomen, weer naar de molen bij het huisje van -de Wed. Klooster, Waar het rijtuig gereed stond, dat Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik naar Tholen zou brengen. Afscheid. Burgemeester De Graaf hield daar zijn afscheidstoespraak waarin hij H.M. dank zei voor haar bezoek, en de hoop uitsprak dat, wanneer de Koningin nog maals in Oud-Vossemeer zou ko men, hij zijn gemeente dan in feestdos zou kunnen tonen. Intussen waren honderden men sen per fiets, te voet, of per rij tuig naar Oud-Vossemeer geko men, om het bezoek van de Ko ningin mee te maken, voorzover dat mogelijk was. Luide toege juicht door de menigte begaf H.M. zich met Prins Hendrik in het rijtuig, dat met een matige gang naar Tholen reed. Haarlems paartje zocht „romantiek" op zee. Een exploitant van een Zand- voortse badinrichting deed bij de politie aangifte, dat hij een vlet miste. Kort daarop kwam een strandpachter vertellen dat hij 'n groot dekzeil kwijt was. De po litie combineerde beide vermis singen en riep de tussenkomst van een Zandvoortse schipper in, die met zijn plezierscheepje de zee voor de kust afspeurde. Inderdaad werd acht kilometer uit de kust een vissersschuit ont dekt, die de vermiste sloep op sleeptouw had. Zij bleek bemand te zijn met een jongen en een meisje uit Haarlem van ongeveer twintig jaar. De Zandvoorter schipper nam het tweetal op sleeptouw, naar het strand waar de politie reeds gereed stond. De schepelingen verklaarden „dat zij eens een romantisch tochtje op zee hadden willen maken". In Tholen terug werden de hoge bezoekers ontvangen door burgemeester Van Stapele, in de school aan de Grote Markt, die het daar aanwezige comité van watersnood in zijn geheel aan H. M. en de Prins voorstelde. Min zaam onderhield Koningin Wil helmina zich met ieder van de aan haar voorgestelde personen. Daarna begaf zij zich naar het gymnastieklokaal achter de schooi, waar ongeveer 200 daklo zen geherbergd waren. Nadat H.M. nog aan verschei dene personen was voorgesteld verlieten zij en Prins Hendrik het eiland Tholen, om vanuit Bergen op Zoom per speciale trein huis waarts te keren. De omzetten in de detailhandel In tal van branches teruggang. In vele branches van de detail handel waren volgens het Econ. Instituut voor de Middenstand, de omzetten in Juni lager dan die in de voorafgaande maand. Het feit, dat de Pinksterdagen en Moederdag in Mei j.L vielen, verklaart deze omzetdaling ten dele. Voorts lopen de omzetten in vele branches steeds van Mei op Juni terug, hetgeen als een nor male seizoensfluctuatie moet wor den beschouwd. Slechts in 't kruideniersbedrijf in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en in de detail- nandel in zuivelproducten kon ten opzichte van Mei enige omzet stijging worden behaald. Vergelijking van de in Juni j.l. genoteerde omzetten met die in de overeenkomstige maand van 1949 geeft een sterkere omzetda ling te zien in het banketbakkers en in het chocolateriebedrijf. Ook in de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën, cosmetische en toi letartikelen, in tabaksfabrika ten alsmede in het bakkersbedrijf was t.ov. Juni 1949 sprake van omzetdaling. Het uitbreken van 't Koreaan se conflict heeft het omzetverloop in Juni j.l. nog niet noemens waard beïnvloed. Slechts enkele kruideniers en drogisten (zeep) waren van mening, dat de omzet stijging met de oorlog in Korea verband hield. De Finse vakvereniging van me taalarbeiders heeft haar leden op geroepen om op 25 Augustus te gaan staken voor hogere lonen. FEUILLETON. door O F. WALTON. 62) o— Na enige weken was Marjorie geheel gewend aan haar nieuwe leven op Grantley Castle. Ba- halve voor een dagelijkse wan deling in het verrukkelijk mooie park om het kasteel, besteedde zij al haar tyd in gezelschap van Lady Violet. Zij gebruikten haar maaltijden samen in de vriende lijke zitkamer, zodat Marjorie zelden in aanraking kwam met de andere leden der familie. Als deze bij Lady Violet op bezoek kwamen, ging zij gewoonlijk naar haar eigen kamer om brie ven te schrijven, of zwierf ze vrij en blij over de mooie ter rassen om het huis. Soms ook ging ze sleutelbloemen en mos plukken in het jong aangeplante bos om daarmee Lady Violet's kamer op te vrolijken. Zo nu en dan, en dan nog heel voorzichtig, liet Lady Violet aan haar gezelschapsjuffrouw be merken, wat haar ge'- 'iten en gevoelens waren. In het eerst was zij zeer gereserveerd en soms dacht Marjorie, dat zij haar nooit zou leren kennen. Maar op een avond, ongeveer een maand na haar aankomst, werd het ijs voor de eerste maal ge broken. De gehele dag was Lady Violet zeer onrustig en ongedul dig geweest; niets kon haar naar de zin worden gedaan; op ieder had zij- wat aan te merken en zelfs Marjorie had moeite haar opgewektheid en prettige toon te bewaren, toen al haar pogin gen om de patiënte afleiding en genoegen te bezorgen, de een na de ander faalden. Maar na het diner, toen Mar jorie naast haar zat met het handwerkje, zei Lady Violet plotseling: „Marjorie, ik ben de hele dag voor u allen onverdraaglijk ge weest; waarom hebt u mij dat niet eens flink gezegd?" Marjorie lachte. „Hebt u behoefte aan een be straffing?" „Van u zou ik die willig aan nemen; maar ik vind het een schande, een gruwelijk on recht!" „Wat vindt u onrecht?", vroeg Marjorie. „Dat ik hier op mijn rug moet liggen. Weet ge, Marjorie, dat ik in Mei zou huwen?" „O, wat spijtig voor u", zei Marjorie. „Ik had daarvan niets gehoord." „O, wist u dat niet? Wij gin gen naar Londen in dezelfde week dat dit ongeluk plaats had. 'tWas om voor mijn uitzet te zorgen. Wij maakten al de plan nen voor het huwelijk en had den reeds alle mogelijke model len en patronen in huis voor de japonnen der bruidsmeisjes en nu lig ik hier hulpbehoevend op mijn rug; mijn huwelijk is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat is een schreeuwend on recht!" „O, zeg dat niet, lady Violet", zei Marjorie, „u weet toch, dat God u dit lijden zond." ,Dan vind ik dat God wreed is! Wat vermaak kan Hij er in hebben, mij zo te straffen?" „Hij heeft geen lust in onze dood en ook niet in ons verdriet, Lady Violet, maar daarin heeft Hij lust, dat wij leven tot Zijn eer. Denk toch nooit, dat God u wil kwellen. Omdat Hij u lief heeft en uw ziel zoekt, laat Hij dit lijden over u komen!" „Ik kan er geen liefde in ont dekken! Ik veronderstel, dat u bedoelt te zeggen: God vindt, dat ik straf nodig heb; maar ik heb nooits iets gedaan, waardoor ik dat zou verdiend hebben en daarom vind ik het feit schreeu wend onrechtvaardig!" „O," Lady Violet, zeg zo iets toch nooit!", zei Marjorie. „Neem toch nooit zulke woorden op uw lippen!" „Maar ik moet het zeggen", antwoordde zij ongeduldig, „om dat ik het zo gevoel, en het doet mij goed mijn hart eens te kun nen luchten!" Marjorie gaf geen antwoord en zweeg ook wel een paar nït- nuten lang. Toen zeide Lady Violet: „Spreek toch met me, Marjo rie, bestraf me, als u dat nodig vindt, maar zit niet zo stilzwij gend naast me. Vertel mij eens, waarover u zat te denken." „Ik dacht aan een arendsnest, en dat u op een arendsjong ge leek." „Wat bedoelt u daarmee?" „Wel, u weet, dat de arend zijn nest bouwt aan de uiterste rand van een hoge en steile rots. Hij maakt het van stokken en takken en voert het met mos e.. hooi en wol en met zachte veren uit zijn eigen borst." „Jawel", zei Lady Violet, toen Marjorie een ogenblik zweeg, „maar ga nu verder." (Wordt vervolgd.) Ik maak de vrede en schep het kwaad, Ik, de HEERE, doe al deze dingen. Jes. 45 7b. Wy', mensen, maken ons te genwoordig nogal druk over oorlog en vrede. En dat is geen wonder. We hebben pas een wereldoorlog moeten verwer ken. Dat is geen kleine zaak. We huiveren terug van de gruwelen, die daarin openbaar worden. En zijn we niet: mensen? D.w.z. kleine aardewezens, die zo bekrompen zijn in onze op vattingen, dat we niet tot iets werkelijk groots in staat zijn? Bij wie het, voor het meren deel althans, gaat om een goed en gelukkig, en vooral ook: gevoegelijk leven? Daarom zien we vol ver wachting uit naar een oplos sing. Wat zullen de groten der aarde hiervan maken? Want zelf hebben we niets meer in te brengen. Majestueus staat daartegen over I et Woord van God: IK maak de vrede en schep het kwaad. Ik, de HEERE, doe al deze dingen. Alle mensen, de groten en de kleinen, zijn slechts instrumenten in Zijn hand om de vrede te besten digen of de oorlog te ontke tenen. Daarom roept heel de we reldconstellatie de nietige mens op om naar boven te zien. Onze blik is te horizontaal ge richt. Daarom is ons hart u.,1 zorg. Want Hij, Die vrede maakt en kwaad schept, heeft eens vooral vrede gemaakt met ieder, die op Hem hoopt door het bloed van Zijn Zoon. En het kwaad, dat Hij schept, zal slechts dienen allen, die Zijn majesteit erkennen, om in die weg in deze God hun Vader te vinden. Vrees dan geen mensen macht, maar zoek uw rust in Hem, Die alleen vrede en oor log .beheerst en beide aan wendt tot heil van Zijn kerk en Zijn volk. Zierikzee. GREVlNG. Op 2 September hoopt de gym nastiekvereniging „V.Z.O.S." te Yerseke haar 55-jarig bestaan te herdenken met een demonstratie- uitvoering waaraan diverse zus terverenigingen op Zuid-Beveland haar medewerking zullen verle nen. De vereniging werd opgericht op 10 September 1895. Over de geschiedenis van de eerste 45 jaar is echter niets meer bekend, aan gezien ln de Mei-dagen van 1940 alles wat betrekking had op het verleden in vlammen is opgegaan. Uit de mondelinge mededelingen van oud-leden is echter komen vast te staan, dat één der op richters, de heer A. Nolet nog in leven is en te Yerseke woont. „V.Z.O.S." heeft vele ups en donws gekend en zelfs verschei dene periodes van non-activiteit. Na de Mei-dagen van 1940 heeft de heer N. Gelok uit Goes zich met de leiding belast. Onder vaak moeilijke omstandigheden heeft hij de vereniging nieuw leven in weten te blazen en haar opge werkt tot een behoorlijk peil. In het voorjaar van 1944 trad er weer een gedwongen rustperio de op. Toen in Maart 1946 weer met de training kon worden be gonnen werd de leiding opgedra gen aan de heer P. J. Sturm te Goes. Thans is de vereniging uitge groeid tot tweehonderd leden. Haar prestaties hebben een hoog peil bereikt, gezien de vele suc cessen die de afgelopen jaren in en buiten Zeeland werden bereikt. Het zal je gebeuren. Toen Ko ning Mwambutsa van de Oeroen- distam in de Congo van een be zoek aan België terugkeerde met zijn vliegtuig hebben zijn stam leden uit vreugde met hun lan sen het vliegtuig doorstoken. De koning was er toen al uit. Op 2 September zal het bestuur des middags recipieren ten ge- meentehuize waarna om vyf uur op het terrein van de voetbal vereniging „Yerseke" de demon- stratieultvoering wordt gegeven. Aan deze uitvoering wordt me degewerkt door de verenigingen van Krabbendijke, Kapelle, We- meldinge en Goes. Voorts ligt het in de bedoeling om voor de leden en adspirant- leden een filmavond te houden waar diverse sportfilms zullen worden vertoond. VROUW GEWOND DOOR GASONTPLOFFING. Gistermorgen vroeg ontdekte een vrouw te Beilen een zware gaslucht in hun woning, welke veroorzaakt werd door een lek kende gascylinder. Daar zij zich in de donkere kamer niet kon oriënteren stak zij een lucifer aan. Door de hevige ontploffing die volgde, raakten de kleren van de vrouw in brand. Zij liep zulke ernstige brandwonden op, dat zij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. De woning stond direct in lichterlaaie en brandde geheel uit. Talrijke goudzoekers in Afrika zijn thans weer aan lager wal ge raakt er. leiden een bedelaarsbe- staan. Over het Koninklijk bezoek aan Zierikzee vernemen we nog het volgende. Om 1.45 uur arriveert de stoet aan de gemeentegrens bij Tivoli waar H.M. door burgemeester jhr mr J. Schuurbeque-Boeye wordt opgewacht. De stoet wordt geopend door een afdelfng van de motorpolitie. Hierachter volgt 'n auto waarin de Commissaris der Koningin, de districtscomman dant van de Rijkspolitie, kol. van Helden en burgemeester jhr mr Schuurbeque-Boeye hebben plaats genomen. In de auto die dan volgt heeft de secretaris van H.M. plaats genomen. In de derde auto is H.M. zelf en Haar echtgenoot gezeten. Hierna volgen drie Hof- auto's waarin leden van de Hof houding. Een autobus met jour nalisten en enige andere dienst auto's sluiten de stoet. De route. Via de Provinciale straatweg wordt gereden langs de Zuidzijde Oude Haven, Kraanplein, Haven park, Appelmarkt, Weststraat langs Oost-Zuidzijde Grote Kerk, Meelstraat naar het stadhuis. Hier worden de wethouders aan H.M. voorgesteld. In de boven zalen van het stadhuis vindt een audiëntie plaats waarbij o.a. leden van de raad van Zierikzee en de burgemeesters van Schouwen en Dreischor alsmede andere autori teiten aan de Koningin zullen worden voorgesteld. Om 2.35 uur wordt het stad huis verlaten. De stoet rijdt dan via Meelstraat, Dam en Mol naar het Havenplein waar volksdansen in ouderwetse klederdracht zullen worden uitgevoerd. Deze dansen staan o.l.v. de heren Breetveld en Brandt. Na de volksdansen te hebben aanschouwd vervolgt de stoet zijn weg via N.-. Havenpark langs het Corneliahuis, Kraan plein, via Oude Haven Zuidzijde, Nieuwe Haven en 't Luitje waar inmiddels de „Piet Hein" is gear riveerd. Op het ponton van de Provin ciale boot staat het muziekcorps „Deugd en Eer" opgesteld, dat, wanneer de „Piet Hein" los van de wal komt, het Wilhelmus zal spelen. Op de brug van de pon ton zal dan tevens de padvinderij opgesteld staan. MIDDELBURG Nieuwe Burg 11 GOES Lange Kerkstr. 9 (Ingez. mededeling, advert.) DUS 100 SUCCES. Compositieleer geldt niet alleen voor de fo tografie, maar voor alle verschillende kunst uitdrukkingen, zoals schilderen, beeldhou wen, borduren, enz. Bovendien heeft enige kennis Meruan het voordeel, dat wij auto matisch de grondbe ginselen in de practijk brengen, en bij het be schouwen van kunst producten de-" vormen terug vinden, waar- jr ons kunstgevoel onbewust ontwikkeld wordt. Het is natuurUjk moeilijk over dit onderwerp te schrij ven zonder voldoende voorbeelden te kun nen tonen, doch om een beter begrip van deze materie te krijgen geven wij deze week inplaats van onze wekelijkse foto een tekening met sterke punten enz. en raden de lezer, die hier belang in stelt aan, deze uit te knippen, daar wij dezelfde tekening ook voor de volgende rubriek nodig heb ben. Zoals wij reeds vorige week be sproken hebben, vinden wij door het trekken van de lijnen BK, Dl, FN, GN, de sterke punten O, P, R en S. Wanneer wij nu bij het fotograferen er voor zorgen, dat op de sterke punten hoofdmotie ven vallen, dan zal de foto zeker aantrekkelijk zijn, al is het mo tief nog zo eenvoudig. Alleen moeten wij er voor zorgen, dat een foto in evenwicht is. D.w.z. laat op de ene helft van de foto niet al te veel moois op elkaar gestapeld voorkomen, maar zorg voor een evenredige verdeling over het gehele bèeldveld. Een stok met er bovenaan een zwa re steen gebonden, ls topzwaar! Ook een foto mag niet topzwaar zijnKomt u nu een motief tegen van een rij huizen b.v. op de linkerkant van de foto en al leen maar een strak weiland met lucht op de rechterkant, foto grafeer het dan niet, maar pro beer door het kiezen van een an dere camerastand een andere ver deling te krijgen, b.v. door rechts nog een boom of persoon mee te V* O D N O D F ft F 'l H fotograferen. Hieruit volgt dat het stand punt van waaruit men fotogra feert, zeer belangrijk is. Maar al te vaak zien we de amateur in eens zijn fototoestel voor de dag halen, in de zoeker kijken en knippen. Dit is beslist fout; u moet altijd eerst zoeken naar het beste standpunt, want het zou al heel toevallig zijn, als het punt, waar u staat, precies het beste was of nog liever het enige goede was. EEN STAPJE VERDER. Natuurlijk heeft u al begrepen, dat de vier sterke punten, die wij noemden, niet de enige zijn, want dan zouden we al een zeer be krompen sport beoefenen. Wij zullen dan ook eens een stapje verder in deze leer doordringen. Wanneer wij diagonalen trekken van E naar L, AH, C—H, CL, JA en van J naar E, dan vin den wij dezelfde sterke punten als boven, We zien echter, dat de af standen N—O, B—O, K—O, F—O gelijk zijn aan de afstanden van respectievelijk GR, IR, DR en MR, er zit dus geen con trast tu sen deze afsta' len. Wan neer wij de onderlinge afstanden tot de beeldbegrenzing nu ver schillend maken, dan zal de span ning van de foto groter worden, wat meestal beter is, en boven dien wordt daardoor symetrie voorkomen. Trekken we nu dia gonalen van punt E naar I en van B naar G, dan is het snijpunt hiervan eveneens een sterk punt, en door het trekken van wille keurige diagonalen kunnen wa meerdere sterke punten vinden, die ten opzichte van elkaar op geheel verschillende afstanden van de beeldbegrenzing liggen. Hiervan zullen wij door middel van foto's nog wel voorbeelden geven. STERKE LIJNEN. Maar ook de diagonalen zijn sterk; dit zijn de sterke lijnen. Wanneer wij lijnen, die in een foto lopen, b.v. huizenrij, sporen in de sneeuw, enz. enz., samen la ten vallen met diagonalen, dan zijn we voor een groot deel al verzekerd van een rustige, maar vooral bevredigende foto-opbouw. Maakt u b.v. een foto van een landschap, waarbij op de voor grond een hek staat, zorg dan dat dit hek niet precies horizon taal loopt maar kies uw standpunt zo, dat het met een diagonaal sa menvalt, en ook wanneer u per sonen fotografeert, en u wilt ze iets vlotter dan gewoonlijk nemen, denk dan vooral aan deze gege vens over de diagonalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3