BAAYENS "KORT Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding. ZIERIKZEE IN FEESTSTEMMING. ADAAISON Premieregeling Woningbouw 1950 op 1 September in werking. Loonsverhoging en prüsstop. Uw Opticien Kroon en tapijt voor gotliische gedeelte van Middelburgs Stadhuis. Jubileum en scheuring. Poortersdagen trokken veel belangstelling. strafschop. VERKEERDE BEEN ORANJEBOOM BIER.' Onzekerheid over bijdrage thans opgeheven. Zaterdag 12 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Of, algemene versobering levensgewoonten. Het Dagblad „Trouw" w|jst er op. dat de prijzen reeds meer zjjn gestegen dan de lonen en salaris sen, zodat de levensstandaard van de massa van ons volk achter uit gaat. Wat moet er nu gebeuren? Een prijsstop, eventueel verbon den met overheidssubsidies aan het bedrijfsleven kan geen uit komst brengen. Dergelijke subsidies verplaatsen de moeilijkheid, omdat ze toch ln de vorm van belasting door de consument betaald moe ten worden, tenzij de overheid een extra hoeveelheid geld ln omloop gaat brengen, waarmee echter niemand gebaat ls. Ook een prijsstop biedt geen uitkomst. De Nederlandse onder nemer ls geen Robinson Crusoë. De prijzen van zijn producten wor den voor een belangrijk deel be ïnvloed door de wereldmarktprij zen der grondstoffen. Een stijging daarvan zal hij willen verdiscon teren ln de prijs van zijn eindpro duct. Wordt hij hierin belemmerd, dan wordt het risico te groot en zal hij de productie Inkrimpen of zelfs zijn bedrijf sluiten. Loonsverhoging en prijsstop kunnen derhalve het vraagstuk van lonen en prijzen ln de gege ven omstandigheden niet oplos sen. Daartoe geldt maar één weg, n!. die van Integrale versobering onzer levensgewoonten. Een aan vaarding dus van de werkelijkheid, dat wij niet meer kunnen consu meren dan wij produceren, zoals wij tot nu toe nog steeds hebben gedaan bij de gratie van de Mars hall-hulp. Ook al zouden we die nog enige jaren behouden, dan zuilen we die meer dan nodig heb ben ter financiering onzer defen- ate-ultgaven, welke ln de toekomst wellicht 10 pet. van ons nationale Inkomen zullen verslinden. Het nakomen dezer verplich tingen zonder de Marshall-hulp, welke volgens de plannen ln 1952 zal ophouden, maakt de situatie nog hachelijker. Waar niets ls. heeft de keizer zjjn recht verloren. Er blijft dan slechts de eis van een rechtvaardige verdeling der lasten over alle bevolkingsgroe pen. De Overheid geve hierbij het voorbeeld door een zuinig beheer over de hele linie. En verder moet van hoog tot laag de tering naar i de nering worden gezet. Colijn ls eens verguisd om zijn politiek van aanpassen. Het na oorlogse beleid heeft echter aan getoond, dat men niet straffeloos hoven zijn stand kan leven. Dan wordt het zich rijk rekenen maar zich arm tellen. Aan dit laatste zijn wij thans toe. Men moge zich dit bij de onderhan delingen tussen de Stichting van de Arbeid en de Interdepartemen tale commissie voor de loon- en prijspolitiek realiseren. De enige mogelijkheid voor het op peil houden van de levensstan daard ligt ln een verhoging van de productie. De regering hebbe de moed ons volk de ernst van de situatie dui delijk te maken en dienovereen komstig haar maatregelen te treffen. Geschenk van de burgerij. Het Comité Geschenk Burgerij bij de officiële opening van het Gothische gedeelte van het Mid delburgse stadhuis deelt ons me de, dat de keuze van het aan te bieden geschenk is gevallen op een antieke kroon en een tapijt, beide bestemd voor de trouwka mer. Bij beide geschenken is over leg gepleegd met de directrice van het Centraal Museum te Utrecht, jkvr dr C. H. de Jonge en met de architect van het raad huis, ir A. van der Steur. De keu ze is op de verdere aankleding van de trouwkamer gevallen, om dat dit vertrek meer dan andere vertrekken van het raadhuis door de burgerij zal worden betreden De geschenken zullen op Zater dag 19 Augustus a.s. aan het ge meentebestuur worden aangebo den; het tapijt moet echter nog geleverd worden. Zeeuwen op de thuisreis. Met het troepentransportschip „Skaugum", dat vermoedelijk 15 Augustus in Amsterdam arri veert, komen de volgende Zeeu wen mee: Korp. P. J. Balkenen de, Kapelle-Biezelinge; 2e It. J. A. W. Priester, Vlissingen; korp. G. Valkenier, Kortgene; sergt. A. C. M. Verhagen, Westdorpe; sold. I C. van Wallenburg, Mid delburg; sold. W. E. Wijffels. St.-Kruis; S. M. E. B. van Acker, St.-Jansteen; sold. H. E, de Booy, Lamswaarde; korp. W. Kerkhoven, Vlissingen; korp. M. J. Timmermans, Yerseke; 2e lt. G. v. d. Berg, Goes; J. J. Val kier en gezin, Middelburg; W. Th. N. de Man, Vlissingen. Op het troepentransportschip „Groote Beer", dat vermoedelijk 17 Augustus in Amsterdam aan komt, bevinden zich: Sold. J Brunke, Vlissingen; sold. J. Snoep, St. Annaland; korp. M. Koole, Middelburg; sold. V. G. A. Hopmans, Goes; sold. W. Ver- mue, Borssele; sold. I E. E. F. Hendriks, Lamswaarde; korp. A. Luteijn, Zuidzande; matr. II J. J. de Leeuw, Oosterland; J. de Reu. Schoondijke; matr. Ill II J. W. Warnier. Axel; sergt. C. H. Klupper, Vlissingen. De „Tabinta", die vermoede lijk 18 Aug. in Amsterdam aan komt, brengt terug: Sergt. L Catsman, Middelburg; Mevr. ErkelensDuin en 2 kinderen, Vlissingen; sergt. C. Janse, Sou burg; sold. II J. H. de Zwart, Vlissingen; J. J. Dieleman, Ter- neuzen; sold. II F. de Zwart, Vlissingen. Met de „Johan van Oldenbar- nevalt", die vermoedelijk. 17 Aug. in Amsterdam aankomt, keren terug: D. C. Adriaanse, Goes; K. GraafHolm en 2 kin deren, Scherpenisse. ARTSENDIENST. De praktijk van de artsen wordt dit weekend waargenomen al3 volgt: De Geref. Ver. voor Drankbe strijding hield te Utrecht onder leiding van ds Van Herksen haar vijftigste algemene jaarvergade ring. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij de historie der vereniging. De voorbereidende arbeid is verricht door wijlen prof. A. Brummelkamp te Kampen en ds P. Bulens te Varsseveld. Op de synode der Geref. Kerken in 1882 kon een voorstel van de part. sy node van Gelderland, dat jenever stokers en kroegbazen geen lid der gemeente konden zijn geen bijval vinden en op de synode van 1835 evenmin. De generale syno de der Chr, Geref. Kerken deed ln 1925 een uitspraak in bovenge noemde zin maar de synode der Geref. Kerken van 's-Gravenhage 1949 kon zelfs niet besluiten dat de deputaten voor het vraagstuk der vrjje tijdsbesteding ook aan het verschijnsel van het alcoholis me aandacht zouden wijden Spr. herdacht vervolgens de pioniers der organisatie. Een dgr oprichters, n.l, de heer J. Bruin te Utrecht is nog in leven en was ter vergadering waarom de voorzitter tot hem een vrien delijk woord richtte. Van die overleden zijn noemde spr. ds W. A Dekker te Hoogeveen, ds C. M W. Plet te Wezep, J. Minde- raa te Amsterdam, dr J. C. de Moor te Utrecht en P. Loof te Middelb—g, terwijl wat de leven den betreft hij hulde en dank bracht aan de heren C. Buitendijk te Soestdijk, C. M. Feij te Mid delburg en W. C. F. Scheps te Den Haag. Het goede dat God gaf, aldus spr. wordt zwaar om sluierd door de situatie waarin de vereniging verkeert en die in één woord desolaat is. Het vleugje hoop dat in 1949 bestond dat de vereniging haar gouden jubileum zou kunnen vieren is vervlogen en we komen thans samen in gro te soberheid en afzondering. Bij haar zilveren jubileum telde de vereniging 4800 leden en thans 1800.' Alle jubileumgedruis moet verstommen en er is slechts be zinning mogelijk op het criterium verdwijnen oi herleven. Spr. deed een opwekking horen tot veroot moediging en gebed. In de tweede plaats wees spr. op liet geschil dat de vereniging thans verdeelt tengevolge van 't besluit Amersfoort. De sfeer waarin de discussie is gevoerd deugt niet en is vrucht van een depresie die gekomen is over zo nen van hetzelfde huis en is Gode geklaagd. De kwestie die zo sterk de gemoederen beweegt kent de vereniging reeds sedert 192a en is resultante van wat na 1922 bij herhaling aan de orde is geweest. Door allerlei ressenti ment kwam de organisatie in het moeras en elke stap doet haar daarin dieper verzinken. De ver eniging behoorde feest te vieren en God te danken. Nog kan zij feestvieren als het besluit Amers foort zoals het zakelijk en histo risch moet worden verstaan wordt genomen. Spr. gaf een overzicht van de geschiedenis in betrekking tot dat voorstel en wekte zijn ge hoor op als een enig man de doel stelling in het oog te vatten: het eigen volk brengen onder de klem van het beginsel der vereniging en partij te kiezen in deze tüd van bittere ernst tegen vervlak king en verwereldlijking. Moge God geven dat men elkander zó vinden mag en doe Hij dat in Zijn kracht gelukken. Na behandeling van de huis houdelijke zaken, waarbij de ver slagen werden goedgekeurd, kwam opnieuw het Amersfoortse besluit aan de orde, dat o.m. inhield een einde te ma- en aan samenwer king met andersdenkenden in al lerlei verbanden (Nat. Comm. te gen het Alcoholisme, Nat. BI. Weekcommissies, Plaatselijke keuze enz.) Het hoofdbestuur is wat dit be treft verdeeld. De meerderheid ziet geen kans het.besluit uit te voeren. Er volgde een brede en soms scherpe discussie, met het resul taat, dat een voorstel Schevenin- gen met 53 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Dit voorstel spreekt uit dat de samenwerking met an dere organisaties met de nodige waarborgen dient te zijn omringd en dat in statuten en reglementen van de betrokken comité's het veto-recht moet worden opgeno men waar zulks nog niet gebeurd is. Ds Van Dijk, de heren B. Lam berts te Utrecht en Jac. Bosch te Wezep, (allen behorende tot de Geref. Kerken, art. 31 K.O.) deel den hierop mede dat zij op hiel den hoofdbestuurders te zijn ter wijl de afgevaardigden van de Prov. Gron. Bond en de afd. Gro ningen staande de vergadering als lid der vereniging bedankten. De voorzitter betreurde dit, consta teerde dat de vereniging ver zwakt uit de strijd is gekomen. Hij dankte de afgetreden leden voor hun arbeid en hield zijn her kiezing als voorzitter in beraad. Middelburg: W. Felkema, Dam 16. telef. 2993; Vlissingen: R. Urippellng. Badhuisstraat 121, te- tef 2191; Goes: C. Griep, Ganze- poortstraat 6, telef. 2460; Koude- lierke. Westkapelle en Zoutelan- de: M. Huygens, De Casembroot- straat, Westkapelle, telef. K1188 316; Veere, Serooskerke en Oostkapelle: M. v. d. Sluys, Markt 155a. Veere. telef. K 1181—271; 's-H. Arendskerke, Helnkenszand en WolphaartsdijkP. Staverman Clara's pad B 58. Heinkenszand, telef. K 1106234; Driewegen --Heerenhoek en Nteuwdorp: J. J. Gelderblom, Havenweg H 2i, Xieuwdorp. telef. K 1196—237, Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Phtllpsland: R. C. Renes, Oud-Vossemeer, telef. 19 en H. Menger. St. Phtllpsland, telef. 20; Bergen op Zoom: Chr H. Legetn, Hoogstraat 22, telef. 424. APOTHEKEN. In de week van 12 Aug.19 Aug. zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten ge opend: Middelburg: van Pienbroek. Vlissingen: Ockenburg, Walstraat Goes: Laport. Bergen op Zoom: M. van Houwellngen, Antwerpse straat. Zondagsdienst dierenartsen. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 uur zal de praktijk van de dierenartsen ln Westelijk Zuid-Beveland worden waargenomen door M. Gaakeer te Ovezande, telef. K 1195—283 en Joh. Klaassen te Helnkens zand. telef. K 1106—288. Zinkwerken aan het Zijpe geeft mosselkwekers werk. Het feit, dat ter verdediging van de oever thans grote zink werken worden* uitgevoerd te Zrjpe ls voor Bruinlsse een bron van Inkomsten voor de mos selkwekers, die door de omstan digheden thans niet ln staat zijn ln het eigen bedrijf te werken. Op 29 Augustus zal opnieuw een aanbesteding plaats hebben om opnieuw twee stukken te zinken en van steenbestortlngen te voor zien. Het laat zich aanzien, dat de werken zich dus tot eind Septem ber zullen uitstrekken, wellicht nog later. Weliswaar ls het sjouwen van basaltblokken een zwaar werken kan het alleen helpen om de di recte behoeften op te vangen, maar gehoopt wordt, dat in die tussentijd de plannen van de Stichting voor de Zeeuwse Visse- rijbelangen om de kwekers werk te geven in eigen bedrijf, verwe zenlijkt zullen zijn. 25 km. loop in Schoondijke. De Athletlekvereniglng „Mara thon" te Vlissingen zal overgaan tot het houden van een 25 km loop te Schoondijke. Het parcours zal lopen van Schoondijke naar Oostburg en weer terug naar Schoondijke. Tevens wil men voor de middelafstandslopers een 3 km en 1500 m wedstrijd Inlassen. De toop zal waarschijnlijk eind Sep tember of begin October plaats vinden. De havenbeweging in Vlissingen i.v.m. staking te Antwerpen. In verband met de havensta king te Antwerpen heeft het Turkse s.s. „Malatya" in de bui tenhaven te Vlissingen een 70 tal luxe en vrachtauto's ingela den, die eerst in Antwerpen aan boord zouden worden gebracht. Het Noorse m.s. „Anne Bakke' heeft in plaats van te Antwerpen in Vlissingen twee passagiers aan boord genomen en heeft daar ook geproviandeerd. Het passagiers schip „Paraguay" van de Zweedse Johnson Line heeft hier 18 pas sagiers aan boord genomen, wel ke anders eveneens in Antwerpen aan boord zouden zijn gegaan. Jaarvergadering Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maatschappij. De Onderlinge Fruittelers Ha gelverzekering Mij, gevestigd te Goes, hield haar le algemene jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer C. Sanderse te Lewedorp. Uit het jaarverslag van de se cretaris-penningmeester, de heer J. de Lange, bleek o.m., dat zich in het afgelopen seizoen geen schadegevallen onder de leden hebben voorgedaan, waardoor de 1 procent premie, na aftrek van de geringe exploitatiekosten, ge reserveerd kon worden tot een bedrag van f 6296,98. Een ander gunstig geluid liet de voorzitter horen door mede te delen, dat voor het nieuwe boek jaar 11 nieuwe leden zijn toege treden met een bedrijfsoppervlak- te van plm. 40 H.A. In het seizoen 1950 deed zich onder de leden tot heden één vrij aanzienlijk schadegeval voor, ter wijl bij enkele leden hagelschade van geringe betekenis optrad. Voor het boekjaar 1951-1952 hebben weer al personen voorlo pig als lid zich aangemeld. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. v. d. Have te Kapelle bij acclamatie herkozen. Als ta xateur werd de heer A. de Jager te Nieuw- en St Joosland her kozen. In de financiële commissie voor het boekjaar 1950-1951 werden de heren L. Vogelaar en F. Breukel- mans benoemd. Verder werd besloten tot enkele reglementswijzigingen. Verwacht wordt, dat ook dit seizoen met meer dan 1 procent voorschotpremie geheven zal moeten worden. MIDDELBURG. Gemeente geeft het voorbeeld. B. en W. hebben besloten, dat de verschillende gemeentebedrij ven en -diensten op Vrijdag 18 Augustus na 4 uur 's middags en op Zaterdag de gehele dag geslo ten zullen zijn. Het gemeentepersoneel zal dus tijdens het koninklijk bezoek vrij zijn. Wat van de straat werd opgeraapt Aan bet bureau van Politi- zijn des Zaterdagsavonds tussen 7 en 8 uur de volgende gevonden voor werpen terug te bekomen: Verschillende huissleutels; twee moersleutels; gehaakt kapje; ceintuur; pijp; gebitsklem; een eind touw. Bij particulieren zijn terug te bekomen: Bruine kinderportemonnaie m. inhoud: lucifersdoosje met geld; bankbiljet; rubber zadeldek je; vuljotiood; onderdeel van dors machine; double armbandje; de ken; ceintuur van damesregenjas; damespolshorlogerijwielreflec tor; vulpen; steekbeitel; drie kat ten; broche met paarse steentjes; kindertasje; badtasje; bruine por- temonnaie met inhoud; gouden broche; zonnebril; bril; zwarte ballpoint-pen; rode portemonnaie; blauw babysokje; combinatietang; belichtingsmeter van fototoestel; beige jongenspet; snoer bloedko ralen; zadeldekje; gummibal. De adressen waar al deze voorwer pen kunnen worden afgehaald hangen on ons kantoor ter inzage of kunnen aan het bureau van politie worden opgevraagd. (Ingez. mededeling, advert.) L. Vorsistraat 106, Goes. GOES. Oranjevereniging. Het bestuur der Oranjevereni ging te Goes maakt bekend, dat op Zaterdag 19 Augustus a.s. ter gelegenheid van het bezoek van H. M. Koningin Juliana voor ver enigingen en corporaties de mo gelijkheid open ls om zich met hun vaandels en banieren op te stellen op het Kerkplein voor de Nederl. Herv. Kerk. Men moet vóór 18.15 aanwezig zijn. De schoolkinderen zullen, zoveel mogelijk met Oranje getooid en voorzien van vlaggen, een plaats kunnen vinden op het terrein voor de R.K. Kerk. Dit terrein zal slechts vla de Zusterstraat te be reiken zijn. Besturen van verenigingen, die van bovengenoemde gelegenheid gebruik willen maken, worden ver zocht zich voor 15 Augustus a.s. schriftelijk op te geven bi) de heer K. H. Faassen, Oostwal 91, met vermelding van het aantal leden dat verwacht kan worden. 's-HEER ARENDSKERKE. Benoeming. Tot technisch ambtenaar bij de Centrale Dienst Bevelanden voor Bouw- en Woningtoezicht te 's- Heer Arendskerke ls benoemd de heer M. van der Broek uit Assen. NIEUWLAND. Raad komt bijeen. Maandagavond om half acht zal de gemeenteraad bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. het aan gaan van een geldlening, verzoe ken om subsidie van de Nederl. Kampeerraad en R.K. Lyceum te Goes, alsmede een verzoek van de caféhouders tot wijziging van het sluitingsuur der café's. WESTKAPELLE. Begin van brand. Woensdagavond ontdekte de heer M. Gabrlëlse brand ln een hoop pas gedorst stro, eigendom van de heer C. Llevense. De brand leverde gevaar op voor een nieuwe schuur, zodat de brandweer werd gealarmeerd. Met bekwame spoed werd de brand geblust, zodat de schuur behouden kon worden. OOSTBURG. Wederopbouw vordert. Woensdag is op de markt we derom een nieuw zakenpand ge opend. Ditmaal was het de nieu we bakkerij van A. W. Verplan- ke, waarmede de wederopbouw van de Markt weer iets ls gevor derd. In aanbouw zijn nu nog een groot pand voor landbouwgereed schappen, een fotohandel Hool- horst en een manufacturenzaak. De boven deze hulzen uitstekende Ned. Herv. kerk wordt reeds van een kap voorzien HAAMSTEDE. Veteranen spelen korfbal. De vorige week uitgestelde llefdadigheldssportwedstrijd tussen twee veteranen korfbalploegeu uit Haamstede en Burgh werd Woensdagavond gespeeld. De „oudjes" deden het nog best. Met gelijk spel brak de rust aan (22). Na de rust wist Burgh twee maal te doelpunten, zodat het einde kwam met 42 voor Burgh. De opbrengst van de twee ge speelde wedstrijden bedroeg f36, zodat aan de Groene en aan de Rode Krulsafdellng elk f 18 ge geven kan worden. SCHOONDIJKE. Bekneld geraakt. Trjdens het opladen van oude tramrails op de Markt te Schoon dijke raakte een der werklieden bekneld. Hij moest ter behandeling naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. POORTVLIET. Oudste Inwoonster wordt 97 jaar. Morgen hoopt de oudste in woonster van Poortvliet, de wed. W. Koppenhol-Grijs, 97 jaar te worden. Zij geniet nog een tame lijk goede gezondheid. Ze heeft 279 moeder-, grootmoeder- en overgrootmoeder-zeggers. Het zal haar aan belangstelling niet ont breken. Vanaf de St Lieven Monstertoren bood Zierikzee gisteren een reoht feestelijke aanblik. De 1101-jarige stad baadde ln de zonneschijn, terwjjl bovendien de vele vlaggen het hunne bijdroegen tot het fees telijk aanzien. En dan waren er nog de poor- terscostuums, waarin vooral de jongeren zich hadden gestoken, en welke costuums de bezoekers duidelijk maakten, dat Zierikzee zijn poortersdagen vierde. Het feest begon gistermorgen al vroeg met een muzikale rondgang door de stad met de drumband van de Gymnastiekvereniging „Olympia". Wie daardoor nog niet had ver nomen, dat het feest was, vertel de het de stadhuisklok, die van negen tot kwart over negen werd geluid. Om 10 uur had daarop in de raadszaal de officiële opening van de Poortersdagen plaats. Aanwe zig hierbij waren verschillende raadsleden en de bestuursleden van de Stichting Poortersdagen. De burgemeester, jhr mr J. Schuurbeque-Boeye, zeide in de toespraak, waarmede hij deze opening verrichtte, dat, al had den deze Poortersdagen dan lang niet het grote vertoon van de Eeuwfeesten van vorig jaar, deze opening hem toch niet minder aangenaam was. Hij prees de or ganisatoren, die zeker geen ge makkelijke taak hadden. Er werd hard gewerkt en vele moeilijk heden moesten worden overwon nen. Namens het stadsbestuur sprak hij daarvoor zijn grote waardering uit en dankte hij de organisatoren. Namens het Comité Poorters dagen bracht de voorzitter, de heer M. J. Snoek, de burgemees ter dank voor zijn woorden. In 't bijzonder dankte hij daarna het stadsbestuur voor de medewer king, die men bij de organisatie van de Poortersdagen van die zij de ondervond. Als doel had het Comité zich gesteld Zierikzee aan de vergetel heid te ontrukken, het steeds meer te maken tot het centrum van Schouwen en Duiveland en de toeristen naar Zierikzee te trekken. BERGEN OP ZOOM. Korfbalver. van „Vrederust" opgericht. In het ontspanningslokaal van „Vrederust" werd Donderdag avond een eerste vergadering ge houden van de kort geleden op gerichte korfbalvereniging. Het bestuur was als volgt sa mengesteld: A. Koops, voorzitter; J. de Jong, secretaris; G. Stam, penningmeesteresse; A. Versluijs, beheerder materiaal. Tot alg. adjunct werd gekozen zuster D. de Jongh. Het vereni gingsreglement werd vastgesteld. De vereniging zal M.I.K. (Mik in Korf) heten. Ds v. d. Berg bood de beste wensen aan namens de directie van de inrichting. Hij aanvaardde het verzoek ere-voorzitter te worden. De voorzitter deelde mee, dat de heer A, W. v. d. Meeren be reid was het trainerschap op zich te nemen. Na een korte pauze vertelde de trainer enige bijzonderheden over de korfbalsport. Als kleur voor de sportkleding werd blauw en wit gekozen. Het speelterrein ls voor aan de ingang van de Stichting achter het café „Jagersrust" en als speelavond werd aangewezen Maandagavond van 79 uur. Te Kloetinge is men deze week begonnen met de aanleg van het nieuwe sportterrein. De heer Jan van den Berg Lzn te Bruinlsse slaagde op het te 's-Gravenhage gehouden examen voor jonggezel typograaf. Te Amsterdam slaagde voor 't brevet Textielhandel de heer J. Boone Azn te Kruiningen. -• Tot hulpkeurmeester van de Vleeskeuringsdienst te Helnkens zand is benoemd de heer D. P. Willeboordse uit Oost- en West- Souburg. Te 's-Gravenhage slaagde voor de Nijverheidsakte Ne de heer K. Mulder te Goes. Woensdag j.l. vierde de heer A. Kooman te Hoedeken^kerke zijn 90ste verjaardag. Zijn vrouw is eveneens 90 jaar. Aanstaande Maandag hoopt voor de Geref Gemeente te Ar- nemuiden op te treden ds van Gilst van Elspeet. Aanvang half acht. Dinsdagavond om half acht zal voor de Geref. Gemeente te Ar- nemuiden voorgaan ds v. d. Ket terij van Vlaardingen. Dinsdagavond om zeven uur zal voorgaan in de Geref Gemeen te te Poortvliet ds Mallan uit Bruinisse. Aanstaande Donderdag om half acht zal in de Geref. Gemeente te Meliskerke voorgaan ds v. d. Ketterij uit Vlaardingen. In de Geref. Gemeente te Bie- zelinge zal Maandagavond om half acht voorgaan ds v. d. Ket terij uit Vlaardingen. Dinsdagavond om 7 uur zal ds van Gilst voorgaan in de Geref. Gemeente te Kortgene. Hedenavond om half acht hoopt voor de Geref. Gemeente te Goes op te treden de heer Cabaret uit Rotterdam. Donderdagavond om half acht gaat ds de Wit uil Middelburg voor in de Geref. Gemeente te Nisse. Op het examen te Breda slaag den voor het diploma lingerie de dames W. Dane en W. Stoutjes- dijk te St Maartensdijk, welke waren opgeleid door mej. C. Lind- hout. KINDERSPELEN CAKILLONSPEL. EN De jeugd werd gistermorgen op het Havenplein bezig gehouden met kinderspelen, waarvoor veel animo bestond. In de middaguren bespeelde de Goese beiaardier, de heer W. L. Harthoorn, het stad huiscarillon. Vele populaire wijs jes klonken over de stad en er werd aandachtig naar geluisterd. Het middagprogramma begon met een concert van „Kunst en Eer" op de muziektent op het Havenplein. Zoals steeds maakte ook dit keer deze muziekvereni ging een keurige indruk en velen genoten van de muzikale presta ties van de muzikanten. O.l.v. de heer L. A. Schouls, de monstreerde de gymnastiekver eniging „Rust Roest" vervolgens boerendansen, eveneens op het Havenplein. Evenals de kïnder- dansen, die daarna o.l.v. de heer H. Horst Jr werden gedemon streerd, trokken deze dansen veel belangstelling. Wederopbouw volgend jaar vrij? Het ligt in de bedoeling het volgend jaar ook de wederopbouw in een vrije sector te brengen. Dit betekent, dat de wederopbouw dan niet meer gebonden zal zijn aan het te verdelen goedkeurings volume. De ministers van Binnenland se Zaken van de West-Duitse sta ten hebben te Bonn besloten scherpere maatregelen ter bestrij ding van communistische activi teit aan te bevelen. De regering van Nieuw-Zeeland heeft gisteren een wetsontwerp ingediend om de doodstraf weer in te voeren, die de Labour-re- gering enkele jaren geleden af schafte. De 106.000ste bezoeker pas seerde gisteren de poorten van 't openlucht-museum te Arnhem. Het was een Engelse architect. GEESTELIJK WEERBAAR Voor alles zal Nederland de geestelijke weerbaarheid moeten versterken, opdat straks in de eerste plaats onze troepen, uit gerust met Amerikaanse wapens hun plicht binnen de gemeen schappelijke verdediging goed kunnen vervullen. Hierover schrijft „Het Handels blad". De defensieve kracht van Neder land is buiten kijf onvoldoende om zelfstandig 'n agresor met succes af te weren. Wij zijn echter een onderdeel van de Atlantische de fensie: de Verenigde Staten, het land met het grootste industriële potentieel, dat krachtig genoeg is om de milliarden-uitgaven voor de versterking van eigen en ge allieerde defensie op zich te ne men, tonen zich daartoe bereid. Echter zal ook onzerzijds grotere inspanning nodig zijn; dit bete kent nog meer persoonlijke offers dan materiële, aangezien de Ame rikaanse hulp ons materieel ter beschikking stelt. Het brengen van persoonlijke offers vereist echter een geest van weerbaar heid en een wil tot verdediging van onze levenswijze en democra tische vrijheden tegenover elke agressie van links of van rechts. Wapens zijn tenslotte slechts dode dingen, die alleen dan met succes kunnen worden gehanteerd, indien zij door een vastberaden wil tot verdediging van onze vrij heid worden bestuurd. WEEKENDS-EPIDEMIE. Dit ij ook een kwaad onder de zon. Ik bedoel het al maar orgaui- seren van tueekend-kampeu tn weekend-conferenties. Ook in Christelijke kring. Zo langza merhand dreigt het een soort epidemie te worden. In een van de bladen zag ik de klacht afgedrukt, dat vele jeugd leiders alleen bij uitzondering eens een weekend thuis zijn. Ze sjouwen van het ene kamp of conferentie naar het andere. „Een vrouw is we! gelukkig als ze met een jeugdleider ge trouwd is. Kinderen zijn wel ge sjochten. als pappie al zijn tvd voor anderer jeugd nodig heeft." Aan deze toestanden, zo besluit het bedoelde blad, moet een einde komen. Terwille van de jeugdleiders en- hun betrekkin gen. Dit lijkt me juist, maar '.k denk toch ook aan de deelne- mers(sters). Het wordt al meer gewoonte, vooral de jongelui, op Zondag van huis weg te trek ken, naar een kamp of conferen tie. Dit bevordert de onrust en de uithuizigheid. Het verhindert een goede Zondagsviering. Het werkt tot schade van het gezinslevp.n en tot verslapping van de ge zinsband. En bovendien prikkelt het tot uitgaven, die zonder bezwaar achterwege kunnen blijven. Ik wil hier niet generaliseren. We behoeven niet met het bad water het kind overboord te gooien- Maar 't lijkt me ook in 't be lang van de geestelijke volksge zondheid, wel van belang, deze epidemie te beteugelen. (Ingez. mededeling, advert.) hoeve van de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogst® 375 M-. Voor zoveel betreft één gezinshuizen en van ten hoogst® 325 M- voor zoveel betreft andere woningen. Ook kunnen premiën worden verstrekt voor de bouw van één- gezinshuizen met een inhoud van ten hoogste 450 M2. Ten behoeve van de huisvesting van gezinnen met meer dan zes inwonende kin deren, mits het huis door het ge zin van de aanvrager bewoond wordt. Ook voor de woningen met be drijfsruimten mag volgens de nieuwe regeling iets verder ge gaan worden. Hier wordt niet ge dacht aan de uitoefening van een beroep, maar wel aan bedrijfs ruimten zoals voor een winkel. Op het ogenblik is er wellicht niet zoveel behoefte om de wo ningbouw te stimuleren, maar over enkele maanden kan de toe stand geheel anders zijn. Men moet dit op langere termijn zien. De minister kan in bepaald® gevallen afwijkingen van de rege ling toepassen. MINIMUM EISEN. De premieregeling woningbouw 1950 waarmede een sluitsteen is gelegd ln het financieringssys teem voor de woningbouw zal op 1 September ingaan. De oude re geling, die aanvankelijk zou gel den tot 8 Juni werd verlengd tot 1 Juli. De datum van ingang der nieu we regeling betekent, dat er voor 1 September 1950 formeel geen beschikkingen genomen worden. Zoals bekend wijkt de nieuwe regeling geheel af van de oude. Het grote verschil bestaat hierin, dat by de oude regeling altijd on zekerheid bestond. Er werd een een jaarlijkse bijdrage ln uitzicht gesteld, die dan na verloop van jaren „a fonds perdu" verstrekt werd. Die onzekerheid bestaat bij de nieuwe regeling niet meer. Het bedrag kan thans 5 fonds perdu uitgekeerd worden. BIJDRAGE NAAK AANTAL PERSONEN. Bij het nieuwe systeem wordt de bijdrage niet bepaald aan de hand van de opgezette exploita tie-rekening, maar naar het aan tal personen, waarvoor de woning bedoeld is, dus naar het woning- gerief. Do woningen moeten aan be paalde minimum-eisen voldoen. Zo wordt bjj de bepaling van het aantal personen, dat een woning kan bevatten, geacht, dat een der slaapvertrekken met een mini mum oppervlakte van 9 M be stemd is voor twoe personen. Voor het overige worden de slaapver trekken als volgt gewaardeerd! minstens 4 '/2 M2: 1 persoon; min stens 7 \'i M-i Z personen; min stens 10 </t M2: 3 personen. PKEMIëN. Volgens de nieuwe regeling is ook bepaald, dat thans premiën kunnen worden verstrekt ten be- HET ZEEKAMP VAN DE N.J.V. TE HELLEVOETSLUIS. Het Nationaal Jongeren Ver bond te Hellevoetsluis had giste ren bezoek van verschillende au toriteiten van marine en land macht. Zo heeft admiraal Pinke de deelnemers en het kamp geïnspec teerd waarna een demonstratie admiraalzeilen werd gadegesla gen. Een aandachtig gehoor vond admiraal Pinke, toen hij van zijn Indonesische ervaringen verhaal de, waarbij hij verschillende ac ties van onze vloot beschreef. Voorspoedige tochten werden de afgelopen dagen ondernomen O.a. naar de Moerdijk en naar Zierikzee.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2