(Jrovinti^mi ^¥ORT khh^zenoii^ Doevedantje Een glazen bewaarplaats voor poot- aardappelen. gaat naar Canada In principe tot oprichting besloten. Wegens vacantie GESLOTEN NIEUWE HUIZEN TEL.7774-OUDE WOUWSCHE BAAH-TEL .357, Vrijdag 11 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Het scheepvaartverkeer in het Kanaal door Zuid-Beveland. In de maand Juli passeerden door het kanaal van Zuid-Beve land 5751 schepen met een totale tonnage van 2.229.821 ton. In de richting WemeldingeHansvveert waren dit 1927 geladen schepen met 953.257 ton en 866 ledige schepen met 133.234 ton. In de richting Hansweert—We meldinge bedroeg het aantal ge laden schepen 1405 met 577.027 ton en 1553 ledige schepen met 566.303 ton. Het aandeel van de Rijnvaart bedroeg in beide richtingen 909 geladen schepen met 731.919 ton en 209 ledige schepen met 162.735 ton. De verdeling in nationaliteiten was als volgt: 3610 Nederlandse, 1497 Belgische, 224 Franse, 215 Zwitserse, 21 Britse, 182 Duitse, 1 Noor en 1 Deen. Benelux-fietstocht start Zater dagmorgen te Bergen op Zoom Hedenavond zullen de deelne mers aan de tweede Benelux- stertocht in Bergen op Zoom te samen komen. De tocht moest door de ongeregeldheden in Bel gië een week worden uitgesteld. Op het buiten „Levensvreugde" zal een groot kampvuur worden ontstoken als officiële opening. Zaterdagmorgen zullen de deel nemers vanaf de Grote Markt om 10 uur vertrekken. Ruim 26 groepen doen aan de tocht mee. De tocht wordt geheel per fiets door de deelnemers, leerlingen van de Middelbare-, U.L.O.-, en Nijverheidsscholen uit het gehele land gemaakt. v^**^!rlijke spoorwegovergang hij Terneuzen. Bij de onbewaakte spoorweg overgang aan de Zevenaarspol- der bij Terneuzen, heeft zich Woensdagochtend weer bijna een ongeval voorgedaan. De be- gtuuder van een ziekenauto kreeg eerst op het laatste mo ment de uit de richting Terneu zen komende trein in het oog. Door krachtig remmen slaagde hij er in de auto vlak voor de rails tot stilstand te brengen. Op hetzelfde moment daverde de trein rakelings langs de auto. Ernstig ongeval te Kloosterzande. Woensdag kwam de wielrijder E. de N. onder de gemeente Kloos terzande plotseling met zijn rij wiel van achter een autobus, waardoor hij in botsing kwam met de vrachtauto, bestuurd door J. J. K. uit Breda. N. moest met een ernstige onderbeenbreuk in het ziekenhuis te Hulst worden opgenomen. Het rijwiel werd ge heel vernield. VLISSINGEN. De route van het Koninklijk Paar. De route, welke de Konink lijke Stoet tijdens de rijtoer door Vlissingen zal volgen is thans vastgesteld. Nadat op 19 Augustus het ge zelschap om 11 uur bij de ge meentegrens van Vlissingen aan de Oost Souburgseweg door de Burgemeester zal zijn ontvan gen, wordt gereden langs de Oost Souburgseweg, Prins Hen- drikweg, Keersluisweg, Paul Krugerstraat, Irislaan, Jozef Is- raëllaan, Bloemenlaan, Hoge- weg, Koudekerkseweg, Badhuis straat, Coosje Buskenstraat, Bou levard de Ruyter, Bellamypark. (zijde muziektent), Breestraat, Grote Markt, Kindeistad, Slijk straat, Gasthuisstraat, Dam, Scherminkelstraat, Walstraat, Betje Wolffplein, Badhuisstraat, Glacisstraat, hoofdpoort van „De Schelde", terrein van „De Schel de", hetwelk wordt verlaten langs de poort Stenenbeer, Ste- nenbeer, Wilhelminastraat, Gra venstraat, Paardenstraat, Onder straat, Houtkade. In al deze straten is het par keren met alle voertuigen ver boden vanaf half elf, totdat de stoet is gepasseerd. De Houtkade en de Grote Markt zijn vanaf elf uur tot het vertrek van Hare Majesteit af gesloten voor alle verkeer met voertuigen. Eveneens voor voet gangers, zodra, naar het oordeel der politie, de beschikbare ruimte is bezet. Na de lunch in het Stadhuis, zal naar de Provinciale boot worden gereden langs de Hout kade, Droogdok, Hendrikstraat, Gravenstraat, Zeilmarkt, Wal straat, Aagje Dekenstraat, Schel- destraat, Kasteelstraat, van Dis hoeckstraat, Paul Krugerstraat, Prins Hendrikweg, Stationsplein. In deze straten is het parkeren met alle voertuigen verboden vanaf 12,45 uur, totdat de stoet is gepasseerd. Langs alle genoemde wegen en weggedeelten kan het pu bliek, uitsluitend op de trottoirs, het voorbijtrekken der Konink lijke Gasten gadeslaan, met uit zondering van op enkele door de politie aangegeven plaatsen, waar bijzondere groepen van personen of Verenigingen zich zullen op stellen. Het spreekt vanzelf, dat ieder door het uitsteken van de vlag of het aanbrengen van passende versieringen, het Koninklijk Echtpaar hulde zullen betuigen. GOES. Mevr. L. -. Kloosterman te Yerseke ter aarde besteld. Onder zeer grote belangstelling is V oensdag te Yerseke het stof felijk oversc' ot ter aarde besteld van de onlangs door een ongeval om het leven gekomen mevr. L. J. Kloosterman-van IJsseldijk uit Goes. Onder de aanwezigen bevond zich ook een deputatie van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Goes. Ds Metselaar, Ned. Herv. pre dikant van Goes leidde deze droe ve plechtigheid. Hij wees er in zij toespraak op, dat de overle dene steeds als haar richtsnoer heeft gehad dat het leven geen gemakkelijke reis is, doch dat zij, de overledene, thans behouden is mogen aankomen in Gods Ko ninkrijk. Voorts voerden 't woord een vriend van de familie, de heer M .Rijk te Yerseke, alsmede de heer A. de Bruyne uit Goes. Een naast familielid dankte voor het medeleven. Geslaagd. Geslaagd voor het examen En gels L.O. de heer H. Stolk, onder wijzer aan de Herv. school alhier RILLAND. E .ar voor Herv. Kleuterschool. Op 14 en 21 October a.s. zal er een bazar gehouden worden ten bate van de binnenkort te bou wen Hervormde Kleuterschool. Een lijstcollecte heeft behoorlijk resultaat opgeleverd. Binnen en kele weken zal met de bouw wor den begonnen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Motorsport. Dezer degen werd door de Motorclub „De Zeeuwen" een zoekrit gehouden over het eiland Walcheren. Deze rit bestond uit het opzoeken van 6 verschillen de torens op het eiland, bij welke controleposten aanwezig waren. Elke rijder moest een an dere route rijden, waardoor niet gezamenlijk gereden kon wor den en ieder zelfstandig een op dracht had uit te voeren. Door 8 van de 17 deelnemers werd de rit zonder strafpunten gereden. Winnaar werd de heer J. Moens te Middelburg. OOSTKAEELLE. Ouden van dagen bekeken Zuid-Beveland. Voor het eerst is de ouden van dagen alhier Woensdag een reisje aangeboden. De tocht ging met bussen door Zuid-Beveland. Toen zij 's avonds terugkeerden werden zij opgewacht door de muziekveren. „Crescendo". De heer Geertse heeft da initiatief nemers voor deze trip dank ge bracht. Eortenbouwivedstrjjd. Door V.V.V. „Mooi Oostkapel- le" wordt Dinsdagmiddag op het strand bij de Duinweg een forten- wedstrijd georganiseerd. Deze wedstrijd begint om 2 uur. Er kan deelgenomen worden door kinderen tot 10 jaar en door kin deren van 10 tot 15 jaar, terwijl daarnaast onderscheid wordt ge maakt tussen kinderen uit het dorp en kinderen van badgasten Het verdient aanbeveling om groepen van 10 kinderen te vor men. Van de winnende groep ont vangt elk kind een prijsje. De kinderen zullen 1 1 1 'i uur de tijd hebben om forten van zand te bouwen. Zodra het eindsignaal wordt gegeven zal de wedstrijd leider alle forten van een vlagge tje voorzien. Het fort, waarop het vlaggetje het langst stand houdt, wordt als winnaar beschouwd. Heruitzending groeten naar Indonesië. Maandagavond wordt in het verenigingsgebouw een heruit zending gegeven van de groeten naar Indonesië, die kortgeleden op platen zijn opgenomen. Ook van het toen opgenomen muziek- en zangprogramma zal een her uitzending worden gegeven. De togang is vrij. TERNEUZEN. Overleden aan verwondingen. Mej. S. is thans in het zieken huis te Sluiskil overleden aan<F> verwondingen, die ze opgelopen had bij een val te Westdorpe met haar fiets met hulpmotor. BRUINISSE. Afbraak 21 woningen. De afbraak van 21 onbewoon baar verklaarde woningen in de Steinstraat te Bruinisse is ge gund aan de hoogste inschrijver de heer M. Groenleer te Zierik- zee voor f 910. STAVENISSE. Vergadering Stichting Dorpsgemeenschap. Onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg vergaderde het Algemeen Be stuur der Stichting Dorpsge meenschap. Medegedeeld werd, dat de vereniging, dank zij de bazar, er financieel beter voor komt te staan. Besloten werd in de loop der a.s. winter enkele avonden te organiseren waarop gelegenheid zal zijn tot deelname aan prijs schieten e.d. Evenals vorige winter zullen ook weer één of meer ontspan ningsavonden georganiseerd wor den, waarvoor medewerkers zich thans reeds kunnen opgeven bij de bestuursleden. Benoeming. Tot volontair ter gemeente secretarie werd m.i.v. 7 Aug. benoemd de heer J. E. Slager te Poortvliet. Opening winkel in electrische artikelen. In het voormalige herenhuis met zijn antieke gevel op de Voorstraat A 233 is door de heer B. A. Gebraad een winkel ge opend in electrische artikelen, haarden en kachels enz. Het ge- exposeerde trok veel bekijks. BRUINISSE. Afbraak van 21 woningen. De afbraak van 21 onbewoon baar verklaarde woningen in de Steinstraat te Bruinisse is ge gund aan de hoogste inschrijver de heer M. Groenleer te Zierik- zee voor f910. OOSTERLAND. Het Kr-'akljjk bezoek. 'n verband met het bezoek op 18 Augustus van H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard aan Oosterland heeft de Oranjever eniging in overleg met de burge meester, een programma samen gesteld. De blijde inkomst zal door het luiden der feestklokken de gemeentenaren worden aange kondigd. „Oosterlands Fanfare" zal door het spelen van het volks lied de plechtigheid fleur bijzet ten. De stoet zal om ongeveer 13 uur op het dorp arriveren. Voor het Gasthuis zal even gestopt worden. De schoolkinderen uit Oosterland en Sirjansland worden opgesteld bij en op het plein van het Jeugdgebouw. Allen zullen worden voorzien van kleurige bal lonnetjes, die in massa zullen worden losgelaten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen velen van uit Oosterland van de gele genheid gebruik maken om ons Koninklijk echtpaar hun hulde te brengen. De inwoners worden ver zocht, door 't uitsteken der vlag gen blijk te geven van hun liefde voor ons dierbaar Vorstenhuis. Voor het examen adjunct commies (tit.) der Directe Belas tingen enz. is geslaagd de heer C. Sol te Terneuzen. Te Terneuzen speelde een elf tal-zomeravond-voetballers tegen een nieuwe opstelling van Ter neuzen I. De wedstrijd, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Harmonie-instrumentenfonds, werd met 52 gewonnen door Terneuzen I. De heer C. Melis Gz. te Bors- sele slaagde voor het examen Ge zel timmeren. Aan de Chr. school te Nieuwer- kerk zijn benoemd mej. Z. van Haeringen te Bergen op Zoom (tijd.) en G. A. Dronkers te Ril- land-Bath. De speldjescollecte voor het sanatorium „Zonnegloren" bracht te Stavenisse op f 55,63. De collecte voor „Het Hooge- land" heeft te Tholen f 55,57 op gebracht. GEMEENTERAAD. HOEDEKENSKERKE. Bezwaren tegen gebruik van goede grond voor vliegveld. Onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester, de heer M. Steijn, kwam de raad van Hoe- dekenskerke bijeen. Nadat de heer L. N. de Jonge beëedigd was als wnd. ontvanger i.v.m. ziekte van de tegenwoor dige, werd de jaarwedde van de grafdelver verhoogd van f 160 tot f 200. Op voorstel van B. en W. werd besloten over het jaar 1950 een subsidie te verlenen van f 125 aan de in oprichting zijnde Chr. kleuterschool, die een tekort op de begroting heeft van f 600. Bij de behandeling der begro ting voor 1951 zal dan kunnen worden bezien of en zo ja welke subsidie over 't resterende school jaar kan worden verleend. Over het voorstel van Ged. Sta ten om een principe-besluit te nemen met betrekking tot het op te richten vliegveld Walcheren, liepen de meningen uiteen. Bij de stemming hierover bleek, dat de heren Boone en Boogaard zich met het voorgestelde plan niet kunnen verenigen, wanneer daar voor cultuurgrond in gebruik wordt genomen. Op voorstel van B. en W. werd de termijn van 1731 Maart voor landbouwverlof veranderd in 17 31 Mei. Op het verzoekschrift van het R.K. Lyceum te Goes om subsidie werd op voorstel van B. en W. gunstig beslist. Besloten werd aan het gemeen te-personeel een tegemoetkoming te verlenen met betrekking tot de ziekte-verzekering, tot de helft van de door hen betaalde premie terzake, met een maximum van f 100 per jaar. De voorgestelde verordening van Ged. Staten tot herziening van de jaarwedden van de ambte naren van de burgerlijke stand, ondervond geen bezwaren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leens, A. D. Klaassen, cand. te Rotterdam; te St. Anna Parochie, J. H. Bo- gers te Morra en Lioessens. Bedankt voor Groot Ammers, W. A. Laurense te Driesum; voor De Hey-Heyplaat, L. A. Kloot wijk te Herkingen; voor Vinke- veen, H. G. Abma te Rotterdam- Delfshaven. Geref. Kerken. Beroepen te Hijlaard en te Reitsum, L. Slofstra, cand. te Assen. Benoemd tot hulpprediker te Oud-Loosdrecht, J. Hoekstra, em.-pred. te Schoonhoven. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te IJmuiden, J. Drenth te Amersfoort en I. v. d. Molen te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Paterson en Ka- lamazoo (U.S.A.), F. Mallan te Bruinisse. PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zondag 13 Augustus 1950. Ned. Herv. Kerk Axel: 10 ds Homan. Huizinge; 2.30 ds Sebestijen, Hulst. Geref. Kerken. Axel: 10 en 3 ds Boss te Erme- lo. Schoondijke: 9.30 en 2.30 ds van Wouwe, Serooskerke (W.). Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Axel: 2 maal ds Kouwen'noven, Brouwershaven. Geref. Gemeenten. Axel: 10 en 2.30 leesd. Grondboringen voor inpoldering van de Braakman. Door de Rijkswaterstaat wor den thans op de schorgronden van de Braakman grondborin gen verricht voor de werkzaam heden aan de nieuwe zeedijk, waarmede men de Braakman wil afdammen. De dijk zal aansluiten op de dijk van de Elisabethpolder na bij de uitwateringssluis. De loop van de nieuwe dijk is reeds af gepaald. Drie jubilarissen te Rilland. De 3 arbeiders H. Overbeeke, A. A. de Leeuw en J. C. van Gooi, van de landbouwer J. E. Vogelaar, in de Vólckerpolder te Rilland, hopen morgen te her denken, dat zij 25 jaar aldaar in dienst zijn. Zeilwedstrijden op de Zeeuwse Stromen. De Vluchthaven aan het Zijpe was Donderdag het eerste ver zamelpunt van de jachten, die deel nemen aan de door de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" uitgeschreven zeilwed strijden op de Zeeuwse Stromen. Ongeveer 50 jachten waren Donderdag hier verzameld. Van Zijpe gaat ze naar Veere en van Veere naar de Poortersdagen te Zierikzee. Oesters voor de Koningin. Naar wij vernemen is de Ver eniging van Oesterkwekers te Yerseke, voorzitter mr M. Vla ming, voornemens H. M. Konin gin Juliana bij Haar afscheid te Yerseke een vaatje oesters aan te bieden. GOES. Verkoop grond. Door de Coöp. Roomboterfa briek „Het Hart" te Wemeldinge is aan de gemeente te koop ge vraagd een perceel grond aan de Zonnebloemstraat naast de werk plaats van de Fa J. van Gorp, groot 404 c.A., met de bedoeling daar één lokaal te stichten voor de uitgifte van melk en melkpro ducten. B. en W. stellen aan de ge meenteraad voor hieraan te vol doen en de prijs te bepalen op f 2500. Benoeming leraar, B. en W. stellen aan de gemeen teraad voor te benoemen tot le raar wiskunde aan de afd. gym nasium van het Goese Lyceum, de heer dr E. B. Plooy te Rotter dam. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Plooy ook benoemd zal worden aan de afd, R.H.B.S V eilingsberichten MIDDELBURG. Eierveiling van 10 Aug.: Minimumprijs voor- pluimveehouders f 2,13; Vuil- schaligen 2 cent minder per ei; Winkelprijs per 100 stuks f 19 voor klasse 0; f 18 voor klasse I; f 17 voor klasse II; f 16,50 voor klasse III; f 16 voor klasse IV; f 15 voor klase V. GOES. Veiling van 10 Aug. Perzikrode Zomerappel 1927, Manks Codlin 1543, Early Vic toria 216.50, Codlin Keswick 412.60, Zigeunerinnen 962, James Grieve 747, Appels kroet en val 0.509, Clapps Fa vorite 1256.30, Précose dp Tré- voux 743.90, Bruine Heren peren 315, Czarpruimen 621, Ontario 620, Washingtonprui- men 8—29, Belle de Louvam 13 32, Dubb. Boerewitte 621, Witte Wijnpruimen 620, Reine Victoria 625, Mons. Hative 14 27, Tonneboerpruimen 1215, Bramen 103,90, Frambozen 156, Dubb. Princessebonen 1515.70, alles per 100 kg. KAPELLE. Veiling van 10 Aug. Grote- en Exportveiling: Clapps Favorite I 55.60, Précose de Trévoux I 41.80, id. II 17.80 19.50, Keswick I 10.30—14, id. II 5.40, Val- en Kroetappels 0.80 —5.50. Kleine veiling: Washington 6 24, Ontario 620, Czar 620, Belle de Louvain 626, Dubb. Boerenwitte 620, Wijnprui men 624, Reine Victoria 637, Heron 610, Purple Pershore 6, Utility 11, Golden Japan 2129, Princeprüimen 6, Zigeunerin 10 66, Perzikappel 726, Manks Codlin 722, Keswick 36, Ja mes Grieve 845, Duch. d'Ol- denburg 216, Précose de Tré Voux 526, Clapps Favorite 10 28, Noord-Holl. Suikerij 27, Beurré Giffard 13, alles per kg. Diversen: Rode bessen 10, Bra men 611, Frambozen 601.31, Moerbeien 74, alles per kg. Abri kozen 511 per stuks. BERGEN OP ZOOM. Veiling van 9 Aug.: Bloemkool A 19-22 38-13, id. B 8-13, Stambonen dubb. Princ. 15-16, Staakprinc. 39-42-47-51, Snijbonen 7-8-5, Savoyekool 5-6-7, Rodekool 5-7, sla per 10 stuks 65-113-119, Komkommers 7-10-12, Kroten 5-6, Bospeen 8-10, Breekpeen 8-6, Meloenen 38-70, Rode Bes 10, 2,00-2,20-3,20, Frambozen 155, Tomaten 39-28, Prei 8-5, Reme Victoria 3124, Belle de Lou- vaine 34-28-26, Washington 22- 25-27-32, Boerenwitte 20-24-29- 30, Abricos 23-25, R. Claude 29- 36-24, M. Hative 27-22-30, Czar 25-20, Ontario 23-32, Zigeunerin nen 20-38-42, James Geneve 32- 42-30, Early Victoria 12-16, Kes wick 11-13, Precos 19-36, N.1L Suikerpeer 17-13, Claps 20-31. THOLEN. Veiling van 10 Aug.: Witte Eigenheimers gewone 6,507,70, poters 3,55, kriel 3,41; BI. Eigenh. gewone 4; Bintjes bonken 8,50, gewone 6,206,30, poters 3,48. Aanvoer 30 ton. ST ANNALAND. Aardappel veiling van 9 Aug.: Gele Eigen heimers: gewone 9,1710,07; Drielingen 5,836,01; Blauwe Eigenheimers: gewone 10,26; Bintjes: gewone 8,209,23; Drie lingen 6,02, alles per 100 kg. Aan voer 65 ton. SCHERPENISSE (Via de vei ling van St Annaland) 9 Aug.: Gele Eigenheimers: gewone 8.24 9,12; Blauwe Eigenheimers: ge wone 9,609,98; Bintjes: gewone 7,01, alles per 100 kg. Aanvoer 40 ton. Mc 97. Ze blijven daar 's nachts ook liggen. Doe- vedantje spretdt haar mantel over alle drie heen en zo slapen zy heerlijk. Doevedantje wordt wel telkens wakker en roept dan om Slmon. Als ze tegen de morgen weer eens roept, krijgt zij antwoord. „Miauw, miauw!" roept Simon. Klaar wakker worden ze alle drie. „Gelukkig, dat je weer terug bent, Simon! Wat wou die man met je doen?" „Hij wou mijn vel verkopen. Het had niet veel gescheeld of ik was vermoord en jullie hadden mij nooit weer gezien". 98. „Schande, schande", zegt Doevedantje en pinkt een traan uit haar oog. En nu moet Simon vertellen, want hij heeft heel wat gezien. „Hij heeft ook een kind gestolen, zegt Slmon, „het zit in 't hok opgesloten en het schreide zo!" „Och och", zegt Doevedantje, „die man ls een grote boef. Wij moeten het kind redden. Kom, wij gaan er dadelijk heen". „Maar de man heeft ook een geweer", zegt Simon. „Een geweer", zegt Doevedantje bang, „o hoe moet het nu weer?" „Ik weet het wel", zegt Slmon. In een vergadering van aardappeltelers op Walcheren, die gis termorgen in één der veilingzalen te Middelburg werd gehouden o.l.v. de heer B. Koole, voorzitter der Coöp. Veilingvereniging „Walcheren", is in principe besloten tot het stichten van een gla zen pootaardappelbewanrplaats. De belangstelling voor deze ver gadering was helaas zeer gering. De aanwezigen hebben op zich genomen met hun belanghebbende collega's contact op te nemen en voor 20 Augustus moeten allen opgeven, voor hoeveel kilo's zij in deze bewaarplaats zullen deelnemen. De heer Koole wees er in zijn openingswoord op, dat de poter bewaarplaatsen op Walcheren nog niet alle hersteld zijn. Die wél hersteld zijn, voldoen niet meer aan de eisen des tijds. De Walcherse teler wil steeds vroe ger komen met zijn aardappelen en daarom is de bewaring van zijn pootgoed van het grootste belang. De voorbereidende be sprekingen dateren van een half jaar geleden en reeds is gebleken, dat er veel belangstelling bestaat. Het kapitaal voor de bewaar plaats zal onderling bijeen moe ten worden gebracht, zo verklaar de de heer Koole, die welkom kon heten de Rijkslandbouwconsulent, ir C. W. C .van Beekom, één zij ner assistenten en de heer J. G. van Liere, hoofdassistent Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst op Walcheren. REDE IR VAN BEEKOM. Ir van Beekom besprak daarna de moderne methoden tot poot- aardappelbewaring. Dit is een uitermate belangrijk economisch vraagstuk, speciaal voor Zeeland. Was de bewaring in orde geweest, dan zouden de moeilijkheden voorjaar 1948 en 1949 volledig zijn voorkomen. Op Walcheren is bewaring met een zeer gespecialiseerd doel noodzakelijk, n.l. bewaring om zo spoedig mogelijk het product te kunnen leveren. Het is een kwes tie van één of twee dagen soms. Er is kuilbewaring mogelijk en bewaring in een gebouw, n.l. een koelhuis, een gebouw met buiten- luchtkoeling en een glazen be waarplaats. Kuilbewaring voldoet niet voor gevoelige rassen. Door broei krijgt men later vaak grote moeilijkheden. Aan de bezwaren kan men enigermate tegemoet ko men door de kuil niet te breed te maken, haar zo laat mogelijk on der het winterdek te brengen en voorts regelmatig de inhoud te controleren, om te scheppen en door het aanbrengen van behoor lijke ventilatie, die natuurlijk of mechanisch kan geschieden. IN GEBOUWEN. Bewaring in gebouwen is beter. Met koelhuizen zijn reeds uitste kende resultaten bereikt. De sta peling dient in veilingkisten of zakken te geschieden. Buiten het koelhuis moeten de aardappelen worden voorgekiemd. Bouw van een koelhuis is duur, n.l. 3035 gulden per M3. Bij de methode van de buiten- luchtkoeling is geen kostbare in stallatie nodig, maar maakt men gebruik van de koudere nacht lucht, die men overdag in het ge bouw tracht vast te houden. In een proefbewaarplaats kan men bij deze methode tot een stort- hoogte der aardappelen komen van 2 li: meter. Zowel voor poters als consumptieaardappelen biedt deze methode goede perspectie ven, mits niet moet worden voor- gekiemd. De koude buitenlucht wordt door het product geperst en onmiddellijk afgevoerd. De re geling der temperatuur geschiedt door middel van thermostaten. Voorkiemen is wel mogelijk, n.l. door verlichting met T.L.-buizen, maar dan moet men het gebouw tweemaal zo groot maken, het geen uiteraard veel duurder uit komt. Deze bewaarmethode zal wor den toegepast op Schouwen en Dulveland, waar 'n gebouw komt van f 100.000 voor de bewaring van 10.000 H.L., hetgeen neer komt op 1.4S cent per kg. Tholen gaat een gebouw neerzetten voor 15.000 H.L., d..t f 110.000 kost. Op St Philipsland is men aan het bouwen. De inhoud van dit ge bouw, dat f 200.000 kost, is 25.000 H.L. De prijs per kg komt hier neer op 1.11 cent. GLAZEN BEWAARPLAATS. Een glazen bewaarplaats acht te ir Van Beekom voor Walche ren het meest geschikt. Hij gaf enkele wenken: de bakjes met pootgoed mogen niet te vol zijn, er mogen niet teveel bakjes wor den geplaatst, bij vorst van enige betekenis zal gestookt moeten worden en gelet moet dan worden op niet té warm stoken. Op ge zette tijden moet de bewaarplaats worden uitgerookt met blauw- zuurgas. Voorts moet goed geven tileerd worden. De kosten zullen hoger zijn dan 1.43 of zelfs 1.11 ct per kg. Maar daarbij is dan ook het voorkie men begrepen. Voor een bewaar plaats van 140.000 kg raamde ir Van Beekom de kosten per kg te bewaren product op 2.57 cent De kosten van het gebouw schatte hij op f 32.000. Daarbij komen de kosten van grondaankoop enz., totaal f 2800. Samen dus f 34.800. Voor rente en afschrijving dient 7 of f 2436 te worden uitge trokken, voor onderhoud f 200, zien f 964, totaal f 3600. Op de rede van lr Van Beekom volgde een bespreking, waarna tenslotte in principe tot stichting werd besloten. Officiële Publicatiën Verbod te baden, te zwemmen of te ver toeven op strand gelegen voor Oranje- dijk en Dijk van het Eiland. In verband met het mijnenvegen op de Westerschelde en de mogelijkheid van het aantreffen van magnetische mijnen» is liet levensgevaarlijk te baden, te zwemmen of te vertoeven aan bet strand, gelegen tussen het Oosterhoofd van de YVester- of Koopmanshaven en het eindpunt van de Westelijke Havendam van de buiten haven (dat is dus het gehele strand ge legen vóór de Oratijedijk en de dijk van het z.g. Eiland). Met het oog hierop is het van heden af verboden op het strand hiervoren om schreven te vertoeven of aldaar te baden of te «wemmen. Dit verbod geldt tot en met Zaterdag 12 Augustus a.s. of tot zoveel eerder als de desbetreffende waarschuwingsborden zullen zijn verwijderd. Bekendmaking. Het Gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat de ge meentesecretarie alsmede het kantoc/r van de gemeente-Ontvanger en van de Wo- ningdienst op Zaterdag 19 Augustus 1950 voor het publiek zijn gesloten in verband met het bezoek van H.M. de Koningin. Aangiften van geboorten en overlijden kunnen op die dag plaats hebben des voormiddags tussen 9.00 en 10.00 uur. Waterstanden Keulen 156 (-0.11) j Rubrort -43 (-0.10) Lobith 956 (plus 0.01)Nijmegen 733 (plus 0.03)Arnhem 747 (plus 0.04)Eefde 253 (plus 0.09)Deventer 164 (plus 0.09) Borgharen 3909 (—0.28); Belield 1088 (pluf 0.13)Grave 465 (plus 0.05)Lith —026 (—0.26)Vreeswijk 0.19 (-0.04); Lith -0.26 (-0.26). SCHEEPSTIJDINGEN passagiers- en troepen transportschepen op indonesië TARAKAN 9 pass. Burlings naar Am sterdam. KOT A AGOENG 10 te Djeddah naar Rotterdam. ORANJE 9 pass. Socotra naar Djakarta. SOMERSETSHIRE 9 van Port Said naar Rotterdam. GROOTE BEER 9 200 mijl Z.O. Kreta naar Am sterdam. KEDOE 10 te Suez naar Rot terdam. HAYjEN van vlissingen. Het Turkse s.s. MALTEA, dat reeds enige dagen te Roterdam ligt tengevolge van de havenstaking in Antwerpen, zal nu naar Vlissingen komen om auto's te laden. Wat brengt de Radio? Zaterdag 12 Augustus 1950. HILV. I (402 M.) VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. VPRO 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de arbeiders. 11.35 Piano. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiian muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gr. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Ka. merorkest. 16.00 Causerie. 16.15 Orgel. 16.45 Sport. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Toespraak. 18.20 Gram. 18.40 Zang en piano. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO 19.30 Causerie. 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 VARA-varia. 20.15 Tiroler- muziek. 20.45 Gram. 21.45 Actuelf problemen. 22.00 Sextet. 22.30 Voordracht. 22.45 Acordeonmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILV. IX (298 M.) KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr, 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gr. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Jon genskoor. 14.25 Harmonieorkest, 14.50 Kroniek. 15.25 Amusements muziek. 16.00 Gram. 16.20 Lucht vaartcauserie. 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans" 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Reportage. 18.15 Gram. 18.20 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Gram. 19.35 Pianoduo. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Gr. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Gram. 20.43 Gevarieerd programme 21.00 Gram. 21.45 Puzzle. 21.51 Lichte muziek. 22.35 Indonesisch' commentaar. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws In es peranto. 23.20 Gram. (Ingez. mededeling, advert.) van 13 Augustus tot en met 19 Augustus SPOEDWERK naar Breda. EERSTE HRD.BRAB.CHROOM- NIKKEL- EN BRONSIMDUSTR. Aimsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 9 Augustus Slotkoersen op 10 Augustus Incasso-Bank N.V., Goes Grootboek Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dolarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito curn Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Hand. en Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unil. Ncd. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pred. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Scrbadjadi Holl. Am. lijn Java China Jap.lijn Amsterdamsche Bank N.v. Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. v. Ommeren's Sr. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service N'ortli Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New Vork Centr. Pennsylvania Canadian I'ac. 102 102 100/ 97/ 97/ 96 96/ 96/ 96/ 97/ 97/ 98/ 98/ 98/ 79/ 79/ 100/ 100/ 94-/ 94/ 96/ 96/ 56/ 56/ 87/ 87/ 140/ 140 173 175/ 321/ 319 113/ 111/ 128 129 170 167/ 118/ 116/ 157/ 155 132/ 209/ 209/ 276 277 270 222/ 221/ 165/ 164/ 148/ 143/ 319 238/ 230 259/ 256 278/ 276 289 285/ 284/ 282/ 128/ 127/ 123/ 122/ 110/ 112 103 50/ 9+/ - 48/ 47/ 151 151 103/ 103/ 127 121 im 170 125 151 mi 63 100/ 31/, 100 111/ 97/ 147 163 219/ 97/ 96/ 179/ 171 170/ 59 33/ 43/ 95/ 33/ 61/ 39Z 5/ 113/ 77/ 17/ 76/ 49/ 76/ 46/ 31 11/ 14/ 19/ 17/

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3