„Boeren, die herbouwen, weten nog niet waar zij aan toe zijn." Het ontbrekende woord Het Koninklijk bezoek aan Oost- Zeeuwsch-VIaanderen. Voor de mannen van het K.N.I.L. openen zich nieuwe perspectieven. De heer A. Geschiere J.Hz. te GrUpskerke, voorz. Stichting Gedupeerde Grondgebruikers op Walcheren: Eindafrekening over het algemeen niet tegen gevallen. Alleen, ze zitten met vele zorgen. De zaak Bertha Hertogh. KORTE BERICHTEN speurhond. Groentenexport naar Duits land. Vrijdag 11 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagfna 2 „De Walcherse beer kan weer mee. De sombere toestand van 1946 en 1947 is er niet meer, dank z(j de voor vele boeren thans vastgestelde eindafrekening der schadevergoeding, die over het algemeen niet is tegengevallen. Er komt by, dat de oogsten van 1948 jn 1949 goed zijn geweest. De categorie boeren echter, die ook de bedrijfsgebouwen verloor en die nu moet herbouwen, blijft het zwaarst getroffen. Bij de herbouw drukt op hun bedrijven een zeer zware last". Ziehier de mening van de heer A. Geschiere J.Hzn te Grjjps- kerke, voorzitter van de Stichting Gedupeerde Grondgebruikers op Walcheren, met wie wjj een onderhoud hadden over de situatie van agrarisch Walcheren. „U sprak over eindafrekening. "Wat bedoelt U daar precies mee?" „Er zijn, zoals u zult weten, di verse schaderegelingen vastge steld ter vergoeding van door de boeren geleden schade aan grond •n roerende goederen. Daarover kan men in het algemeen niet on tevreden zijn. Dit geldt wel voor namelijk voor de vee- en de werk tuigenvoorziening. De vergoeding geschiedde hier in natura. Vee van dezelfde klasse als verloren ging werd over 't algemeen gele verd. Wij mogen dankbaar zijn, dat dit T.B.C.-vrij was. Daarmee beeft Walcheren een grote voor- zprong, nu een landelijk plan tot vrijmaking van T.B.C. voor de veestapel is ontworpen. Hier is nu maar 2 procent reagerend, terwijl dit percentage voor b.v. Schouwen en Duiveland nog tus sen 15 en 20 ligt. Ik kan gerust Zeggen,, dat het eiland nu weer van vee van behoorlijke kwaliteit is voorzien. De hoeveelheid melk is wat minder, maar het vetge halte hoger. Wat de werktuigen betreft kreeg de boer zijn vergoe ding op basis van het z.g. Ont- ruimingsbesluit". Wat tot de eindafrekening behoort. „Dit betreft dus alles vergoe ding in natura. Maar er is zeker meer?" „Inderdaad. In de eindafreke ning zijn verschillende andere re gelingen vercalculeerd. Daar is b.v. de regeling tot vergoeding van de z.g. bewerkingskosten aan bouw- en weiland over 1946 en 1947, die gemaakt moesten wor den voor noodzakelijk onderhoud. Voorts hebt u de oogst-deprecia- tievergoeding over 1946 en 1947 en voor de Zuidwatering ook nog over 1948. Deze werd verleend, inuien de oogstopbrengst beneden de z.g. kale kosten lag. Daarbij Was geen ondernemingsloon inbe grepen, hoewel dit nog altijd als onbillijk moet worden beschouwd, omdat de boeren toch zelf ook moesten leven". „Verder moet ik nog wijzen op de resterende pachtvergoeding, die in vele gevallen wordt ver leend, de definitieve vergoeding voor verloren gegane producten in 1944, schade aan boomgaarden enz. Bij deze eindafrekening, die jammer genoeg heel lang heeft geduurd, zijn zoals u zult begrij pen de diverse reeds verstrekte voorschotten verrekend". De herbouw van boerderijen. ,,Hoe staat het met de her bouw van boerderijen? Is de hiervoor geldende regeling gun stig?" „Laat ik u eerst vertel'en, dat nog geen enkele boer, die reeds herbouwd heeft of dat van plan is, precies weet waaraan hjj toe ls. Want de reeds lang in het uit zicht gestelde uitvoeringsbeschik king voor de financiering van de wederopbouw van vernielde boer derijen is nog steeds niet ver schenen. Natuurlijk weten zij, die reeds herbouwden, dat zij 'n vergoeding zullen krijgen, maar hoe groot die zal zijn weten ze niet. Het kan mee-, maar ook tegenvallen". „Dit lijkt me voor de boer til kwestie volstrekt geen pretje." „Dat is het ook niet. Deze mensen hebben, behalve hun scha de aan grond en werktuigen, vaak ook aan vee, ook nog dit. Men kan moeilijk de schade aan geven, die zij jaarlijks lijden door gebrek aan bedrijfsgebouwen. Ja renlang wonen en werken vele boeren in voorlopige gebouwen Wat op zichzelf al niet plezierig is. De last, die zij bij de herbouw op zich nemen, is vooral bij de kleine bedrijven, zo van 812 H. A„ zeer groot. Met inbegrip van de in het vooruitzicht gestelde mogelijkheid tot afkoping van 't renteloos crediet drukt hier op het bedrijf een verzwaarde gebou- wenlast van f 700 tot f 800 per H.A. Voor wat grotere bedrijven varieert dit van f 500 tot f 600. En dat, terwijl de vaak nog goed bruikbare bedrijfsgebouwen van voor de ramp zijn verwoest". Hoe de bouwstop wordt vastgesteld. Gelden er voor de bouw als zodanig ook bepaalde normen?" „Inderdaad, Er wordt uitge gaan van een z.g. bouwstop. Dit is een bedrag, vastgesteld naar twee factoren. De berekening daarvan gaat echter door haar ingewikkeldheid veelal boven het begrip van hen, die willen her bouwen. De eerste factor heeft betrekking op de reconstructie van het bedrijf, dat werd ver woest. De tweede op de noodza kelijke kubieke meter inhoud voor de bedrijfsvoering thans. Per ku bieke meter wordt dan de bouw stop vastgesteld. Maar deze wordt altijd op het laagste bedrag bepaald. Boven dien wordt de boer er In het ge heel niet in gekend. Van bovenaf wordt daarover beslist. U ziet, de situatie is wel wat gecompliceerd". Structuurbederf is nog niet overwonnen. „Van de gebouwen naar de grond is niet zo'n grote stap. Is de grond al goed?" „Het structuurbederf van de grond speelt de Walcherse boer nog altijd lelijk parten. Vandaar de noodzakelijkheid om nog steeds gips te strooien. Percelen, die vorig najaar gips kregen, verto nen een veel betere structuur dan die geen gips zagen. Het was dit voorjaar ook te zien aan de stand der gewassen. En nu aan de oogst. Maar: de boer moet de gips zelf betalen! Dat maakt zijn on- kostenrekening heel wat hoger. Dat het bodemwater nog teveel zout bevat wordt ook wel bewe zen door het feit, dat bü tamelijk langdurige droogte de gewassen zeer vlug verkleuren. Een enorm probleem is ook de drinkwater voorziening van het vee. De hier aan verbonden kosten komen ook weer voor rekening van de vee houders. En nu we het toch over deze „naschade" hebben moet zeer zeker gewezen worden op de tuinders- en fruitkwekersbedrij- ven, die nog jaren last ervan zul len hebben. Het zal heel wat ja ren duren, voordat b.v. een boom gaard weer op peil is". Het werk van de Stichting thans. „Wat doet op het ogenblik nog de Stichting Gedupeerde Grond gebruikers?" „Nu, op enkele uitzonderingen na, de verschillende schaderege lingen een wettelijke basis heb ben gekregen, loopt het werk der Stichting langzamerhand ten ein de. Dat wil niet zeggen, dat wij stil zitten. Integendeel, nog iede re week wordt zitting gehouden en tal van mensen worden gehol pen met raad en voorlichting. Burgemeester Dregmans van Koudekerke, onze ijv erige secre taris, is doorkneed in de „schade- materie" en de Walcherse boeren zijn hem wel erg veel dank ver schuldigd". Herverkaveling heeft grote voordelen. „Een laatste vraag. Ziet U voordelen in de herverkaveling?" „Nu trapt u een open deur in! Van meet af aan ben ik een groot voorstander daarvan geweest. Ik word dagelijks meer gesterkt in de overtuiging van hoe groot belang deze herverkaveling voor Walcheren is. De economische voordelen daarvan in de toekomst worden echter nog niet voldoende beseft, al verandert de mening steeds meer. Ik hoef u slechts te wijzen op de betere waterlozing, de verbe tering van het wegenstelsel, de rationelere indeling der percelen enz. Ik ontken niet de grote moeilijkheden, die de herverkave ling voor vele boeren tijdelijk meebrengt. Maar ook hier geldt: de cost gaet voor de baet uit. Et- komt nog een grote brok werk, n.l. de toedeling der gronden. Maar ik ben ervan overtuigd, dat door overleg en bespreking ook deze zaak tot tevredenheid van zeer velen zal worden opgelost. Ook de tegenstanders van nu zul len over enkele jaren het grote voordeel van deze herverkaveling voor Walcheren erkennen". In ons blad van gisteren ver meldden wij liet programma van het Koninklijk bezoek aan West- Zeeuwsch-Vlaanderen op Zaterdag 19 Augustus a.s. Hieronder volgt het programma van O.-Zeeuwscii- Vlaanderen. In Westdorpe wordt de stoet om 16.30 uur verwacht. Egbert van Waes, zoontje van de burge meester zal hier bloemen aanbie den. Er komt een mooie erepoort en waarschijnlijk zullen geschen ken worden aangeboden voor de prinsesjes. De schoolkinderen worden, als de Koninklijke gasten weer ver trokken zijn gelraeteerd, terwijl verder nog volksspelen en een concert op het programma staan. In Zuiddorpe arriveert de stoet om 16.50 uur. Hier zullen de doch ters van burgemeester en secre taris Denis Puylaert en Marie- Cecile Moerdijk bloemen en snoep voor de prinsesjes aanbieden. Et- zal een mooie versiering zijn. Ook hier wordt de verdere dag gevuld met feestelijkheden. Bovendien zullen in Zuiddorpe 400 duiven worden losgelaten. In Koewacht wordt voor ieder prinsekind een paar klompen aan geboden. Op de klompjes zal be halve de naam van het Prinsesje ook nog de datum van het be zoek en het gemeentewapen wor- Prima soldaten, maar wie geeft ze een huis? (Van onze Utrechtse correspondent.) „ZO ZIEN DE MEISJES P". Altlus luidt het opschrift boven de spiegel, die bij de uitgang van de Ernst Casimlrkazerne te Roermond is geplaatst en waarin elke militair, die de kazerne ver laat, een blik kan slaan. Maar de mannen, die op 't ogenblik in de Ernst Casimlrkazerne vertoeven, hebben niet zoveel belang bjj een fris gezicht en een keurig gekamde kuif. Menigeen zal bij het passeren van de spiegel een zorgvolle trek op zyn gelaat kun nen bespeuren. Want er bevinden zich ditmaal cent aanwezig. Dit presteert men Stakende bouwvakarbeiders. Op het merendeel der bouw werken te Amsterdam ligt op het ogenblik het werk stil. Dit is het gevolg van een reeds enige tijd durende staking van steenzetters; deze groep heeft namelijk nog niet de 5 procent loonsverhoging gekregen. Van werkgeverszijde wordt aangevaerd, dat zo deze toeslag zou worden betaald, de lonen van deze arbeiders boven die van de vakarbeiders zouden komen te liggen, hetgeen de werkgevers sociaal niet verant woord achten. Na besprekingen van werknemers en werkgevers met de Stichting van de Arbeid, zo wordt van werkgeverszijde me degedeeld heeft deze laatste ver boden de 5 procent uit te betalen. De stakers doen nu pogingen in de hele Stad het werk op de bouwwerken stil te leggen. En kele keren heeft de politie op moeten treden. Brits bezoek aan Tito. Twee Britse regeringsleden, die in Joego-Slavië vertoeven, hebben een onderhoud met maarschalk Tito gehad, namelijk de minister van Brandstof en Energie, Philip Noel-Baker, en de parlementair onderstaatssecretaris van het mi nisterie van Handel, Arthur Bot- tomley. Zij lunchten Dinsdag met de Joego-Slavische leider. Men verwacht, dat ook Ernest Davies, Brits parlementair onder staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, die Joego-Slavië zal be zoeken, een onderhoud met Tlto zal hebben. geen recruten in deze kazerne van het regiment Limburgse Ja gers. Het zijn geen jeugdige broekjes, die na afloop van de dienst de stad indwalen, maar voor het merendeel oudere mili tairen, vaak vaders van gezinnen. Gedurende elf weken volgen officieren en onderofficieren van het voormalige K.N.I.L. in Roer mond (en ook in Venlo) een om scholingscursus. Allemaal man nen, die al jaren onder de tro penzon hebben dienst gedaan, maar die nu bruikbaar gemaakt worden voor de Koninklijke Land macht. Sommigen hebben de leef tijd van 40 jaar reeds overschre den. De kolonel J. L. H. A. Antoni, commandant van het regiment Limburgse Jagers, heeft ons ver teld, dat het natuurlijk niet de bedoeling is om van deze lieden soldaatjes te maken. Zij hebben méér kruit geroken dan vele ge neraals. Toch is deze herscholing nodig. Talrijke K.N.I.L.-mannen waren nooit in Nederland ge weest; zij behoren dus op de hoog te te komen met de militaire verhoudingen hier te lande. Daarbij komt nog, dat inzon derheid de onderofficieren, die tot instructeur worden opgeleid, dik wijls uitnemend kunnen fungeren als bedieningsman bij een mitrail leur en in Indonesië meermalen als zodanig zijn opgetreden, ter wijl zij niettemin de geschiktheid missen om anderen voldoende kennis van dit wapen bij te bren gen Prima materiaal. Het gerucht ging, dat de K.N. I.L.-mensen niet zo buitengewoon goed geschikt zouden zijn voor 'n omscholing als deze. Kolonel An toni had dit gerucht ook verno men. Maar met verontwaardiging wees hij het af. Wat ik hier aan mannen heb gekregen, verklaarde hij, is zonder uitzondering „prima materiaal". Dit zijn allemaal „bliksems goeie soldaten", van de hoogste tot de laagste rang" Hetgeen verklaarbaar is. Want bijna tien procent van de te Roer mond en Venlo aanwezige man nen draagt een onderscheidings teken. En dat zyn geen onder scheidingen, die men op zijn slof jes heeft gekregen! Nog verleden week ontving een der K.N.I.L.- lieden de Militaire Willemsorde. Deze mensen, aldus kolonel An toni, hebben een hoge plichtsop vatting. Op het appèl na verlof dagen zijn ze voor honderd pro in geen enkel garnizoen! Het spreekt vanzelf, dat zulke figuren uiterst goed te gebruiken zijn in Nederland; vooral bü de instruc tie, want daar zit men te sprin gen om meer personeel. Vele zorgen Ellendig is alleen, dat deze lie den stuk voor stuk met huiselijke zorgen tobben. Inzonderheid de huisvesting van hun gezinnen voe len zij als een nüpend probleem. Er zün al autoriteiten naar Roer mond gekomen om hun wensen op sociaal gebied te .horen. Bij de bespreking die wü toen hielden, was ook mevrouw Spoor. Of er op korte termü'n wat aan te doen is, bbjft de vraag. Het ware overigens wel te wensen. Want het moreel is deze mensen onder de voetzolen komen te zit ten na de gang van zaken in In donesië. Nu fleuren ze wat op omdat zich voor hen nieuwe pers pectieven openen. Doch dan be hoort het toch niet zo te worden dat die huiselijke zorgen hen op nieuw in de put werken. (Ingez. mededeling, advert.) de beste wenk voor een Sensatieloos bestaan. De omscholingscursus is bedoeld voor 800 officieren en 2500 on der-officieren. Momenteel zyn er in Roermond en Venlo samen 600 aan de gang. Waar de rest wordt omgeschoold is niet bekend. Zün de K.N.I.L.-mannen hier klaar, dan gaan ze een korte opleiding volgen in het vak waarin ze zich wensen te specialiseren. Eerst daarna krijgen ze een definitieve standplaats. Wü hebben met verschillende officieren en onderofficieren ge praat en ook enkele lessen büge- woond, zowel te Roermond als te Venlo. Wat het laatste betreft: het is een boeiend gezicht om een verzameling kapiteins en luite nants te zien geschaard rondom een sergeant, die hun kennis van allerlei vuurwapens vernieuwt. Belangrük was ook datgene, wat de K.N.I.L.-mensen ons ver telden. Zij zün over het algemeen van opvatting, dat het militaire leven in Nederland een sensatie loos bestaan oplevert. Men heeft een geringe verantwoordelükheid, men kan uit eigen beweging maar weinig doen. Dat valt niet mee wanneer je gewend bent geweest om in Indonesië te vechten en te patrouilleren. En dan het huisvestingsvraag- stuk. Elke militair bü wie wü aanklopten, noemde als zün eerste wens: woonruimte voor vrouw en kinderen. Sedert 1942 hebben wij geen geregeld bestaan meer ge had. Wij hoopten na de debacle in Indonesië grond voor onze voet te vinden in Nederland. Maar het lukt niet. Een onderofficier verklaarde, dat hü te Nijmegen gedwongen was om pension te nemen voor zijn vrouw en één kind tegen de prüs van f 260 per maand, terwijl hij een salaris had van f316.16! Dit salaris krijgt hij thans niet meer. Na een maandenlange el lende er kon vanzelfsprekend bijna niets aan kleren e.d. worden aangeschaft werd'eindelijk een pension gevonden, waar vrouw en dochter voor f 110 per maand te recht kunnen. Maar als vader verlof heeft (en dat is élk week end zo), moet hij in het pensioen f 2.per maaltijd betalen. Wat zegt deze man? Ik ben al in drie weken niet naar huis geweest, want ik kan onmogelijk het geld voor de maaltü'den missen. Zo zijn er nog heel wat meer gevallen. Bevreemdt het dan, dat de K.N.I.L.-mannen weinig inte resse hebben voor het opschrift boven de spiegel: „Zö zien de meisjes U" I- El II.!.ETON. door O. F. WALTON. Toen liep ze naar het venster. 'tWas nog niet donker en zü zag in alle richtingen heuvels en bossen, terwijl vlak bij het huis drie lange terrassen waren aangelegd, het één boven het andere, die elk prachtige uit zichten boden van verschillende hoogten över het omringende landschap. Welk een geweldige tegenstelling met het uitzicht uit haar slaapkamertje op Col- wyn House! Er werd aan de deur geklopt en een dienstbode bracht een blad, waarop een zilveren thee potje en roomkannetje, een por- Celeinen kop en schotel en een schaaltje met brood en toebe horen. 't Overkwam haar vreemd, zo te worden bediend, haar, die heel haar leven ten dienste van anderen gesteld had. Terwijl ze in de gemakkelijke stoel bü de haard zat en thee inschonk, die Op een tafeltje naast haar was neergezet, voelde zü haar hart overvloeien van dank aan Hem, die haar snoeren inderdaad in liefelijke plaatsen had doen val len, tenminste wat de nieuwe maatschappelijke positie betrof. HOOFDSTUK XX. De foto van een vriend. Toen Marjorie voor het eerst Lady Violet ontmoette, meende zij hetschoonste gelaat voor zich te hebben, dat ze ooit had gezien. Toch was de jonge dame zeer bleek, en had ze een lij dende trek en een vermoeide uitdrukking in haar ogen, die spraken van pijn en lichame lijke zwakte. „Juffrouw Douglas, ik ben werkelijk blij u te ontmoeten." Marjorie nam plaats op de lage stoel naast Lady Violet en deelde haar mede, dat zij hoopte nauwkeurig van haar te verne men wat zij van haar verlang de. Zij van haar kant moest dan maar toelaten, dat Marjorie haar van dienst was, waar zij maar kon. „O, u behoeft helemaal niets voor me te doen", antwoordde zij, „alleen mij maar wat aflei ding te bezorgen en wat bezig te houden. Ik word ziek, omdat ik altijd en alletn Collins, de ka menier, maar zie; myn moeder en mijn zuster komen mü wel bezoeken, zo dikwijls ze kunnen, maar wü hebben altijd zoveel gasten en zij zelf moeten zoveel bezoeken afleggen, terwül er bovendien nog zoveel dingen haar in beslag nemen, dat zij dikwijls genoodzaakt zijn mij uren achtereen alleen te laten. Dat is mün slechtste tijd; dan ben ik 's avonds zo moe en pijn- IÜk van dat eindeloze liggen in een en dezelfde houding. U moet my maar niet al te kwalijk ne men als ik soms wat korzelig ben; ik ben dat, helaas, dik wijls." Marjorie lachte en zei, dat ze zo iets niet mogelijk achtte. „O, maar het is wél zo. Ik ben soms een plaag voor de arme Collins. Nu ben ik te moe om te praten; wilt u het eens met mij doen?" Wist Marjorie nu maar dade lijk, wat ze moest vertellen, t Is heel wat anders aan een gesprek deel te nemen dan te spreken tot een zwijgend persoon, als er niets te zeggen is. Ze kon zich niet voorstellen, hoe ze zou moe ten beginnen, toen ze opeens een goede inval kreeg. „Zal ik u wat vertellen over mijn ouderlük huis, Lady Vio let?" „Ja, doe dat; dat is voor mij juist als iets uit een verhaal." Marjorie begon met een be schrijving te geven van Borrow- dale en hun mooie huis op da heuvel; zij vertelde haar van haar moeder, Leila, Phyllis en de kleine Carl; zij sprak over de tuin met zijn lentebloemen; over een wandeling door de bossen naar Watendlath, op do top van de heuvel; over de oude dorpskerk; de oude vrouwtjes en de grappige huisjes, waarin zij woonden; over haar leven in huis en hoe zij haar dagen door bracht; dit alles vertelde zij op haar eigen pittige, aange name manier, zodat de arme lij- deres naast haar met volle be langstelling luisterde en al die tijd haar pijn en moedeloosheid vergat. „Dank u wel", zeide ze, toen Marjorie ophield. „Ik zie alles vóór me, alsof ik er zelf was ge weest. Mag ik morgenavond op een ander hoofdstuk rekenen, en wilt u nu Collins roepen om mij naar bed te brengen? O, ja, mag ik nog uw voornaam weten? Als u er niets op tegen hebt, wilde ik u graag bij die naam noemen. Juffrouw Douglas klinkt zo for meel." „O, zeker, dat moogt u doen; ik heet Marjorie. Dan zal het mij zyn of ik weer thuis ben, Lady Violet." (Wordt vervolgd.) Verbetering van onze export verpakking. Henry Dreyfuss, een Ameri kaanse expert op het gebied van de verpakking van verbruiksarti- kelen, komt 4 September per K.L.M. naar Nederland. Op uit nodiging van het ministerie van Economische Zaken, zal hij de Nederlandse fabrikanten in enkele voordrachten advies geven hoe de Nederlandse producten verpakt moeten worden willen ze aantrek kelijk zün voor de Amerikaanse huisvrouw. Het ontwerpen van een verpak king, die ook naar kleuren, afwer king en inhoudsmaat is afge stemd op de vraag in Amerika, speelt een belangrüke rol bü het veroveren van de Amerikaanse markt. Op verschillende plaatsen o.a op de Utrechtse Jaarbeurs zal de heer Dreyfuss over dit onderwerp een voordracht houden. Dure pootaardappelen Dinsdag zjjn in Noord-Holland de eerste veilingen van pootaard appelen gehouden. De prijzen van de partüen, die Dinsdag te Groo tebroek en te Medemblik werden geveild de aanvoer bedroeg in beide plaatsen ongeveer 500.000 kg liepen tot f 23 voor de kleine maten en tot f 20 voor de grote maten. den aangebracht. Aan de ingang van het dorp zullen erebogen op gericht worden. In Hulst gaat men ter gelegen heid van het hoge bezoek twee dagen feest vieren. Langs de rou te zullen de verenigingen met vlaggen en vaandels opgesteld staan. Er zullen bloemen en ge schenken voor de prinsesjes wor den aangeboden, terwijl ook H.M. een kleine herinnering zal worden aangeboden. Het stadje zal fees telijk versierd worden door de V.V.V. en de bevolking. Volgens de voorlopige plannen worden deze dagen besloten met een groots vuurwerk. In Kloosterzande zullen de schoolkinderen op diverse punten o.a. bij Terhole en Kuitaart opge steld worden. Twee tienjarige dochtertjes van de raadsleden Baert en Staal zullen bloemen aanbieden, terwijl Anneke Colot d' Escury, de dochter der rent meester der Kroondomeinen een eschenk voor de prinsesjes zal aanbieden. De route is versierd en ook het monument dat herin nert aan de dankbaarheid der be volking aan Koningin Wilhelmina voor de hulp na de watersnood van 1906 zal passend worden ver sierd. De Handboogschuttersclub „Willem Teil", die 100 jaar oud is, zal ook opgesteld staan. Twee muziekgezelschappen zullen de stemming er in houden, terwül de verdere dag zal gevuld worden met allerlei feestelijkheden. Officiële Nederlandse stap te Londen. De Nederlandse Charge d'Af- faires te Londen, baron W. J. G. Gevers, heeft een bezoek gebracht aan de secretaris-generaal van buitenlandse zaken, Sir William Strang, met betrekking tot de zaak van Bertha Herhogh. Voorts heeft baron Gevers op het Foreign Office inlichtingen gevraagd over de mogelijkheid, dat de Britse regering effectieve maatregelen neemt om het kind naar haar ouders te doen terug keren. Baron Gevers heeft een oude memoire afgegeven met een overzicht van de rechtszaak en waarbü Nederland van Engeland alle mogelijke hulp inroept die het terzake geven kan. In zü"n antwoord zegt het Fo reign Office, dat Engeland niet in staat is ,in juridische zin te inter venieren. In het Britse antwoord wordt geadviseerd, de Nederlandse consul-generaal te Singapore de zaak te doen opnemen met de rechterlü'ke autoriteiten aldaar. Het Britse ministerie van kolo niën heeft de gouverneur van Singapore, Sir Franklin Gimson, om een rapport over de zaak- Hertogh verzocht en daarbü tot de gouverneur het verzoek ge richt, een onderzoek te doen in stellen naar het huwelijk van het meisje, en daarbü speciale aan dacht te wüden aan haar leeftijd en er werd in dit verzoek op aan gedrongen, in geval zü als een minderjarige wordt aangemerkt, er voor haar welzijn zal worden gewaakt. Tegen-actie van Moslim vereniging. De vereniging ter behartiging van het welzün der Moslims te Singapore heeft een sub-commis sie ingesteld van 5 personen om Bertha Hertogh bü haar echtge noot te houden, aldus heeft heden de heer M. A. Madjid, voorzitter van deze vereniging, aangekon digd. Hij zeide, dat „iedere poging om het geluk van het paar te verstoren, tegenstand zou onder vinden" van zijn vereniging. „Door de zaak te laten zou het Nederlandse volk en de regering de sympathie en de goodwill van Malakka en de Moslims winnen" aldus Madjid. Auto door trein gegrepen. Twee doden. Gisteren werd een luxe auto uit Amsterdam op de onbewaak te overweg te Doetinchem door 'n personentrein gegrepen, waar bij de beide inzittenden, de 53- jarige gehuwde fabrikant J. J. H. Mines en de 47-jarige gehuwde mevrouw Storm, beiden afkom stig uit Amsterdam het slacht offer werden. Volgens Chinese kranten op Formosa zün de laatste weken 20.000 man van generaal Lin- Pao's Zuid-Chinese leger in Indo- China geïnfiltreerd. Guenther Stempel, secr.-gene- raal van de Oost-Duitse liberaal- democratische partij, is door de veiligheidspolitie van de Sowjet- zone gearresteerd. President Truinan heeft een wet getekend, die hem bevoegd heid verleent tot het onmiddellijk nemen van stappen ter beveili ging van Amerikaanse havens te gen een mogelijke heimelüke atoomaanval. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarin het mogelük wordt ge maakt ook in vredestüd spionnen tot de doodstraf te veroordélen. Majoor Schmitt, de gewezen bevelhebber van het fort van Breendonk (het Belgische Vught) is te Antwerpen terechtgesteld. Schmitt, die 47 jaar oud was, werd schuldig bevonden aan 57 moorden. Zes vrouwen, werkzaam in de pakkamer van een mün nabü Huelva, zijn Dinsdag om het le ven gekomen tengevolge van een ontploffing. De ontploffing werd gehoord in vele plaatsen in de provincie Huelva. Een omgebouwde 62 jaar oude raderboot, de „Lucy Ashton", is uitgeruist met vier rolls-royce derwent straalmotoren. Men ver wacht, dat het schip hierdoor een snelheid van 15 knopen zal kun nen halen. Proeven met dit „eer ste Engelse schip met straalaan drijving" zullen op de Clyde ge nomen worden. In het centrum van Calcutta is een oud gebouw van drie verdie pingen ingestort. Vijf personen kwamen om het leven, twee wer den gewond. De Amerikaanse Immigratie dienst poogt de identiteit van een passagier van het Poolse schip „Batory" vast te stellen, die een „nooddaling" nabü bet schip maakte met een gehuurd vlieg tuig, toen het vaartuig zich 100 rmjl van New-York bevond. Hij gaf eerst een Mexicaanse naam op en later een Amerikaanse. v/m NIEUW-GUINEA. Het vraagstuk van de status van Niettio-Guitiea is nog steeds aan de orde. Bij de souvereiniteitsaver- dracht werd bepaald, dat hier- orer binnen een jaar door on derhandelingen een regeling zou worden getroffen. De onderhandelingen zijn nu in volle gang, maar het lijkt er nog niet op, dat spoedig een ac- coord zal worden getroffen. Soekarno heeft gedecreteerd: Nieuiu-Guinea komt bij Indone sië. Punt. En de Indonesische le den van de onderhandelings commissie zijn het hierin met hun chef helemaal eens. De Nederlandse leden echter zijn van oordeel, dat Nieuw- Guinea een gebied is met een eigen karakter, dat de bevol king geen verwantschap ver toont met de Indonesische ras sen, dat er wat taal en cultuur betreft niet de minste overeen stemming is, dat het meer ont wikkelde deel der Papoea's on der Nederlandse leid ^g begeert te blijven, en dat aansluiting bij Indonesië, tot ernstige onlusten. aanleiding zou geven. Beide partijen staan dus scherp tegenover elkaar. Toch is het probleem hele maal niet ingewikkeld. Aan ror Moh. Yamin, lid nat de Indonesische commissie komt de eer toe, de steen der wijzen te hebben gevonden. Laat, zo adviseert hij, Neder land zich terugtrekken en de eis nan Soekarno inwilligen. Dan is de kous af, en het geschil op gelost. Een pracht vinding. Eenvou diger kan het al niet. En ik vrees, gezien de erva ring, dat zijn advies nog gevolgtl zal worden ook. De moeilükheden, die de tuin bouw in ons land in het afge lopen jaar gehad heeft in verband met de afzet van de producten, zegt „De Maasbode", zün legio en culmineren op het ogenblik in het niet te verantwoorden feit, dat enorme hoeveelheden beste groen ten niet in de magen van hon gerende consumenten terecht ko men maar in de magen van ons vee of wat nog erger is op de mestvaalt. Het is bekend, dat Duitsland voor de oorlog een van onze besta afnemers was van onze tuinbouw producten, maar dat de export naar dat verwoeste en verarmd» land de laatste jaren niet vlotten wil. De behoefte is er niet min der op geworden en onze prü'zen zün lager, maar de Duitse boeren en tuinders trachten de markt voor zich te behouden. Nederland zou theoretisch ge zien de Duitse markt kunnen overladen met grote hoeveelhe den groenten en fruit, die beter in kwaliteit en lager in prüs zijn. Dit zou echter voor de Duitsa land- en tuinbouw desastreuze ge volgen kunnen hebben, doordat de afzet van de eigen productia daardoor in gevaar zou komen. Dit nu willen de Duitse instanties niet. Gezien de mentaliteit van da Duitse boeren en de zo merk waardige structuur van bet Duit se middengebied, waar het klein bedrijf sterker nog woekert dan op onze schrale zandgronden, mag men dan ook geen spoedige oplos sing van ons export-probleem ver wachten, lenzü nieuwe en onver wachte gebieden daarvoor open vallen. In tegenstelling met <lit pessi mistische geluld ls het bericht* dat in de komende maanden maandelijks 500 A 700 wagonla dingen groenten uit Nederland in West-Dultsland zullen worden ge ïmporteerd. In vergelijking met dezelf de periode van 194» betekent dit een toeneming van 400 proeent. Een commissie uit de Zuid-Afri kaanse „Akadenüe vir wetenskap en kuns" heeft een rapport gepu bliceerd inzake de wenselijkheid van onderwijs in het Nederlands in Zuid-Afrika, waarin zü conclu deert, dat studie van het Neder lands op scholen en universiteiten voor het Afrikaanse kind van groot belang is.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2