Nederlandse regering slecht ingelicht over situatie in Makassar NIEUWS Amerikanen vorderen in de richting Tsjinjoe. Nederland eert vroegere massage- arts van Hlinmler. Radio-reportages van Zierikzeese poortersfeesten. Bestrijding werkloos- Zenden van „Kortenaer" niet in strijd met R.T.G. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GEVECHTEN OM. OOSTELIJKE AANVOERHAVEN POHANG De Nederlandse vordering op Duitsland. Arbeider liep weg. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oü geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970, Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1633 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 11 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.18 u., onder 20.12 u.; Maan op 03.08 u., onder 20.09 u. Hoogwater op Zaterdag 13 Aug.: Vlissingen: 1.06 u. 1.70 m., 13.21 u. 1.75 m.; Terneuzen: 1.31 u. 1.88 m„ 13.46 u. 1.93 m.; Wemel- dinge: 2.42 u. 1.55 m., 15.04 u. 1.52 m.; Zierikzee: 2.31 u. 1.31 m., 14.49 u. 1.27 m. ÏUij hebben onlangs in een drie- vv tal artikelen een overzicht gegeven van de nota inzake de Werkgeiegenheidspolitiek door de regering aan de Tweede Kamer aangeboden. De regering geeft in deze nota een uiteenzetting van wat de oor zaken van een belangrijke werk loosheid kunnen zijn, en van de richting waarin een oplossing van de daarbij optredende moeilijk heden gezocht moet worden. Het meest belangrijke, en wat velen juist zo graag zouden wil len horen, n.l. welke concrete maatregelen genomen kunnen worden om de werkloosheid te bestrijden, vindt men daarin niet. Wel worden enkele maatregelen aanbevolen, maar toch zijn er verschillende vragen, die onbeant woord bleven. Als b.v. de regering verklaart, dat bij een conjunctuur-werkloos heid, de investerings-bereidheid der ondernemers in de koop krachtige vraag van consumenten en bedrijven door geëigende mid delen moeten worden bevorderd, dan komt vanzelf de vraag op, wat met die „geëigende middelen'" bedoeld wordt. Dat is juist de vraag die velen interresseert. Maar daarover zwijgt de nota. Teneinde een belangrijke devie- zenbesparing bij de aanschaf van kapitaal-goederen te verkrijgen, de werkgelegenheid aanzienlijk te bevorderen en de kostprijs om laag te brengen, wordt het be drijfsleven geadviseerd, meer in ploegen te laten werken. Maar wordt op die wijze het gestelde doel bereikt? Afgezien van het feit, dat over het alge meen de arbeiders niet op het pioegenstelsel gebrand zijn, is het ook zó, dat de deskundigen het op dit punt volstrekt niet eens zijn. Beschikt de regering over afdoende argumenten om de te genstanders te bestrijden? Het is mogelijk. Maar de nota zwijgt er van. Het valt toe te juichen, dat de regering maatregelen wil ne men om, wanneer dat noodzake lijk mocht zijn en het particuliere bedrijfsleven achter blijft, grote openbare werken uit te voeren. Wat echter omtrent de voorbe reiding wordt meegedeeld, is van die aard, dat er bij de gewone burger reden is voor ongerust heid. In de eerste plaats is de rege ring voornemens over te gaan tot uitbreiding van de op 7 Maart 1949 ingestelde Interdepartemen tale Commissie voor de Werkge legenheid (I.C.W.). Teneinde het contact tussen 't Centraal Planbureau en de I.C.W. te waarborgen en aan de voorbe reiding der plannen leiding te ge ven, zal verder nodig zijn de in stelling van een Bureau Werkge legenheid dat tevens contact moet onderhouden met het Rijksar beidsbureau. Verder zal voor de goede gang van zaken nodig zijn de instelling van een Coördinatie College voor Openbare Werken (C.O.W.). En dan zal voorts ter onder steuning van de werkzaamheid van de I.C.W. en C.O.W. in alle provincies nodig zijn een Provin ciale Commissie voor de Werk gelegenheid (P.C.W.) met als ge volg, dat verschilende bestaande commissies kunnen worden opge heven. Het voordeel van al deze com missies en bureaux is, dat daar allicht een groot aantal ambtena ren een baan zal kunnen krijgen, waardoor dus de werkgelegenheid wordt vermeerderd. Maar de vrees schijnt niet denk beeldig, dat de veelheid der com missies enz. der werkobjecten dood zal blijken te zijn. De vraag komt op: moet dit zo? Is nu werkelijk niet een meer eenvou dige methode denkbaar. Zo rijzen hier nog vragen van allerlei aard, die straks naar te hopen valt in de Tweede Kamer aan de orde zullen komen. O.E.E.S. RAPPORTEERT: Redelijk evenwicht tussen inflatie en deflatie bereikt. Volgens een thans verschenen rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking, hebben de meeste Euro pese landen thans een redeljjk evenwie» bereikt tussen inflatie en deflatie. Het rapport heeft betrekking op het gehele jaar 1949 en de eer ste maanden van 1950. Een groot deel ervan is gewijd aan de ge volgen van de devaluatie op het economische leven van West- Europa. Welke gevolgen „gema tigd" genoemd worden. Wel is in alle aangesloten landen prijsstij ging ingetreden waardoor moei lijkheden ontstonden i.v.m. loon eisen e.d. Geconstateerd wordt dat het sparen toeneemt. De be langstelling voor investeringen neemt in sommige landen af, om dat men vreest dat de vraag ver zadigd is. De industriële productie steeg het meest in Duitsland en het minst in België. Oostenrijk had de grootste stijging in de kosten van levensonderhoud en Duitsland de grootste daling. MR VAN KLEFFENS IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Gistermorgen is onze nieuw be- ooemde gezant in Portugal, mr dr E. N. van Kleffens, met zijn echt genote uit Amerika in Nederland aangekomen. KWESTIE MAKASSAR BELEMMERING VOOR GOEDE VERHOUDING. Uit Djakarta wordt vernomen, dat de situatie te Makassar gis teren rustig was, ofschoon de verhoudingen nog ietwat gespan nen zijn en de bevolking nerveus is. Het stadsbeeld vertoont een normaal aanzien. Generaal-Majoor Schefl'elaar voert regel matig besprekingen met de plaatselijke commandant van de A.P.R.I.S., Kolonel Kawilarang, en men heeft de indruk, dat dit overleg een bevredigend verioopheeft. Over het al of niet terug trekken van de torpedojager „Kortenaer" uit de haven van Ma kassar zijn heel wat woorden gewisseld, maar van een vertrek van het schip is nog niets bekend. \yel wordt hierover over leg gepleegd. In verband met het verzoek van de minister-president der V.S.I. om Hr. Ms. „Kortenaer" uit Makassar terug te roepen, heeft de Nederlandse regering geantwoord, dat dit verzoek on middellijk in ernstige overweging is genomen. Daarbij is ook na gegaan of het zenden van Hr. Ms. „Kortenaer" naar Makassar zonder voorafgegaan overleg met de V.S.I., in strijd is met de overeenkomsten der Ronde tafelconferentie, wat de regering niet het geval acht. Gezien de omstandigheden meende de Nederlandse regering dat, in aanmerking genomen het uitblijven van enig bericht van Generaal-Majoor Scheffelaar en het voortduren van de vijande lijkheden, het dirigeren van de „Kortenaer" als een op de Ne derlandse regering onder deze abnormale omstandigheden te genover de Kon. Landmacht en de Nederlandse burgerbevolking in Makassar rustende plicht moest worden beschouwd. De Nederlandse regering zal het toejuichen indien de omstan digheden het toelaten Hr. Ms. „Kortenaer" zeer spoedig naar zijn basis te doen terugkeren. Zij zal daarover gaarne met de regering der V.S.I. overleg plegen. Commentaar. In de Nederlandse en de In donesische bladen in Indonesië wordt druk commentaar gele verd op het zenden van de „Kortenaer" naar Makassar. De „Indonesische bladen zijn unaniem in hun verontwaardig de afkeuring van de maatregel. „De Nieuwsgier" noemt het „een nieuw element, dat de verhou ding tussen Nederland en Indo nesië vertroebelt" en „De Vrije Pers" te Soerabaja schrijft, dat er van Nederlandse zijde een grote blunder gemaakt is. Een woordvoerder van het ministerie van voorlichting der R.I.S. heeft naar aanleiding van de Nederlandse verklaring over de onlusten te Makassar, o.a. gezegd, dat de Nederlandse re gering blijkbaar bijzonder slecht ingelicht was over de toestand en de verhouding tussen de ex-K.N.I.L.-militairen en de A.P.R.I.S. Volgens de woord voerder meende de Nederlandse regering, dat alles rustig was, terwijl juist regelmatig klachten binnenkwamen over het optre den der oud-K.N.I.L.-militairen. De situatie. Over de situatie te Makassar en het ontstaan wordt door het Indonesische Hoge Commissari aat medegedeeld, dat er in Ma kassar reeds sedert enige tijd een gespannen verhouding tussen het K.N.I.L. en de A.P.R.I.S. be stond. Het was geen geheim, dat in kringen van het K.N.I.L. sym pathie heerste voor Andi Abdoel Azis, wiens beweging tegen het gezag actieve steun heeft gekre PRINS BOUDEWIJN, TROONOPVOLGER EN LT.-GENERAAL. Koning Leopold blijft in België Ook d Belgische Senaat, die gisteren bijeen is geweest, heeft het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de overdracht van de koninklijke waardigheid door Koning Leopold aan zijn oudste zoon, Kroonprins Boude- wijn. Voor het ontwerp stemden 121 senatoren (katholieken, liberalen en socialisten) en tegen 22 (allen katholieken), terwijl 23 Senaats leden (19 katholieken en vier communisten) zich van stem ming onthielden. Vandaag zal de Prins de eed afleggen. Tevens werd Prins Boudewijn tot luitenant-generaal benoemd, de hoogste rang, die het Belgi sche leger kent. Koning Leopold zal, na de overdracht van zijn koninklijke waardigheden, in België blijven en zijn intrek nemen op een van de koninklijke landgoederen in België. Noordelijken lijden ernstige verliezen. Donderdagavond^ is een volledig Noordkoreaans bataljon in een tangbeweging van twee Amerikaanse vooruitgeschoven een heden, die wezen in de richting Tsjinjoe, omsloten. Vooruitge zonden Amerikanen patrouilles bevinden zich thans op ongeveer 5 km van Tsjinjoe, de vooruitgeschoven Noordelijke basis aan de Zuidkust. Op andere plaatsen gaat het echter heel wat min der goed. 32 km noordelijker namelijk hebben de Noordelijken een tegenaanval ingezet tegen de 24ste Amerikaanse divisie van uit hun bruggehoofd over de Naktong in de buurt van Poe- gong-Gi. Volgens een communiqué van het achtste leger heeft de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie ten Noordwesten, van Taegoe een noordelijk bruggehoofd over de Naktong opgeruimd, waarbij 300 Noordelijken gedood en 20 ge vangen genomen werden. Volgens Amerikaanse officie ren, gedetacheerd bij de Zuid- koreaanse troepen, is een Noor delijke strijdmacht van 3000 tot 4000 man, die over de Naktong een derde bruggehoofd vormde, dat een ernstige bedreiging vormde voor Taegoe, geredu ceerd tot 200 man. Aan de Oostkust zetten de Noordelijken hun offensief na Jongdok heroverd te hebben, voort in de richting Pohang, een der Amerikaanse aanvoerhavens. De Zuidelijken verloren hier terrein. Volgens de laatste be richten zijn de Noordelijken tot 3 km ten Oosten van Kigie, dat veroverd werd, gevorderd. Vannacht heeft een Noord- koreaanse strijdmacht de Oost- Veiligheidsraad kan geen vaste stekken steken. Maiik voert obstructie. Gisteren heeft de Veiligheids raad twee bijeenkomsten gehou den. De eerste was besloten en daarin werd de Russische afge vaardigde, Malik, verweten, dat hij het werk van de Raad on mogelijk maakt door zijn ver tragingstactiek en verdere han delwijze. Vanzelfsprekend was de Rus het hier in 't geheel niet mee eens. In de gisteravond ge houden openbare vergadering van de Raad zette Malik zijn obstructie echter weer voort en het resultaat was dan ook een onverkwikkelijk debat en geen beslissing over het al of niet horen van een Noordkoreaan over het Koreaanse conflict. koreaanse haven Pohang aan gevallen. Pas aangekomen Ame rikaanse troepen bonden in de omgeving van het station van Pohang de strijd met de Noor delijken aan. Radio-Moskou heeft de Ame rikaanse luchtaanvallen van Dinsdag j.l. op de Noordkore- aanse hoofdstad, Pjongjang, be schreven als „erger dan alles wat de Duitsers in Leningrad deden". „Het alarm duurde van de morgen tot de avond", aldus radio-Moskou. „Een bom viel op een volle tramwagen, kinder tehuizen en ziekenhuizen werden verwoest". President Quirino van de Phi- lippijnen, heeft Donderdag een gevechtsregiment van 5000 solda ten en officieren ter beschik king gesteld voor de strijd in Korea. 1000ste schip in Vlissingse haven. Vooruitgang te danken aan op gang komen van S.H.V. Werd gedurende het gehele jaar 1949 Vlissingen aangelopen door 855 zeeschepen met een totaal tonnage van 464.416 bru to reg. ton, Woensdag reeds liep het 1000ste zeeschip, n.l. het Nederlandse kustvaartuig „Elisa beth", binnen. De tonnage van deze 1000 sche pen bedroeg in totaal 1.282.922 bruto reg. ton. Deze enorme vooruitgang vindt grotendeels zijn oorzaak in het feit, dat de olie- en kolenbunkerinstallaties van de S.H.V. thans op volle toeren werken. Woonruimte-commissie te Nisse treedt af. De woonruimte-commissie van Nisse heeft besloten in haar ge heel af te treden, daar zij zich niet kan verenigen met het door B. en W. gevoerde beleid. Naar we vernemen betreft het hier een meningsverschil o.m. over de woning van de heer J. Nieu- wenhuijse, waarvan wij reeds melding maakten. gen van het K.N.I.L. te Ma kassar. Deze spanning nam toe, toen gedurende het bezoek van pre sident Soekarno aan Makassar, gewezen K.N.I.L.-soldaten, die de voorlopige status van de K.L.-militairen krijgen, een rood witte vlag neerhaalden in de omgeving van het K.N.I.L.-kam- pement. Een ander incident vond plaats, toen een A.P.R.I.S.-offi- cier, een gewezen K.N.l.L.-man, die om verschillende redenen van particuliere aard naar een K.L.-kampement moest komen, bij de wachtpost van liet K.L.- kampement werd gedood. Dit was blijkbaar de aanleiding, dat de gevechten zijn ontbrand. Hieruit blijkt, dat men dus reeds eerder op de hoogte was van de spanningen te Makassar en herhaaldelijke verzoeken van R.I.S.-zijde om de K.N.I.L. bij de opheffing te ontwapenen of uit Makassar weg te voeren, hadden geen resultaat, aldus het Hoge Commissariaat te Den Haag. Regeling getroffen. Tussen een Nederlandse dele gatie, welke Onder leiding stond van mr S. Th. J. Teppema, plaatsvervangend dir.-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen en een Duitse de legatie is overeenstemming be reikt betreffende de aflossing van de vordering, welke Neder land op het ogenblik op Wesï- Duitsland heeft. Deze vordering bedraagt circa f320 millioen. Een amorisatiesysteem is ont worpen, waarbij het gehele be drag via de Europese betalings unie binnen een periode van 2 tot 4 jaar door Duitsland zal worden afgelost. Voorts werd overeengekomen, dat Duitsland voor het uitstaande bedrag een rente van 2 pet. zal vergoeden. CHURCHILL EUROPEES MINISTER VAN OORLOG? Duitsers willen geen herbewa pening van hun land. De Franse oud-minister-presi dent Paul Reynaud heeft gister middag in de assemblee van de Raad van Europa, die momenteel te Straatsburg vergadert, de naam van de grootste levende Europeaan genoemd voor de post van minister van oorlog van West-Europa, Winston Churchill. Daar deze post een punt op de agenda is zal de Raad hier over in de komende dagen heb ben te beslissen. In de gisteren gehouden ver gadering werd van verschillende zijden aangedrongen op her bewapening van Duitsland, doch de Westduitse afgevaardigden voelden hiervoor niets, zolang er geen bovennationaal Europees gezag is, waaronder een werke lijk Europees leger kan worden gevormd. VIJF MILITAIRE WAAR NEMERS NAAR MAKASSAR. Gistermorgen zijn vijf militaire waarnemers van de commissie voor Indonesië van de Verenigde Naties per vliegtuig naar Makas sar vertrokken om zich ter plaat se op de hoogte te stellen van de toestand. POESAN, WAAR HET MATERIAAL VOOR ZU1D-KOREA WORDT AAKGEVOERD. Een overzicht van de haven van Poesan, waar het materiaal voor de troepen op Zuid-Korea wordt aangevoerd. De bewegingen van de Noord-Koreaanse troepen zijn er op gericht, deze uiterst belangrijke haven in handen te krijgen. De Amerikanen weten echter alle aan vallen aan het Zuidelijk jjont af te slaan, en zelfs tot tegenaanvallen over te gaan. Voor ontslag Is toestemming van het G.A.B. nodig. Voor de Bijz. Politierechter te Middelburg stond terecht A. J. J. landarbeider te Westdorpe, die zijn werk aan de Eerste Ned. Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent had beëindigd zonder toe stemming van de directeur van 't Gewestelijk Arbeidsbureau. J. verklaarde, dat hij was weg gebleven, omdat hij op zijn eigen bedrijfje moest werken, waar oogstwerkzaamheden verricht moesten worden. Hij had ook zijn werkgever geen mededeling ge daan, dat hij zou wegblijven. De Politierechter, mr P. van Empel, wees hem op het verkeer de van zijn handelwijze. De Officier van Justitie, mr J. L. Andreae, zei, dat de fabrieken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste tijd steeds klagen over het euvel van weglopen der arbeiders, als de oogstwerkzaamheden in de landbouw beginnen, waarmede zij meer kunnen verdienen. Dat kan nu eenmaal niet. En hieraan moet een einde komen. Als de werknemer ontslag wil nemen, moeten beide partijen het eerst eens worden. Ais de werk gever geen ontslagbewijs wil ge ven, kan men zich steeds tot het Arbeidsbureau wenden. Dat ver gelijkt de meningen van beide partijen en als inderdaad de po sitie van de werknemer kan wor den verbeterd moet ontslag wor den gegeven. In de meeste geval len duurt deze proéedure minder dan twee weken. Tegen J. eiste hij f 25 of 10 da gen, evenals bij verstek tegen J. V„ fabrieksarbeider te Sas van Gent. Conform de eis volgde de uitspraak. DR KERSTEN REDDE HONDERDDUIZENDEN HET LEVEN. Dr Felix Kersten, de vroegere Finse massage-arts van Himmler, is gistermiddag op Schiphol aan gekomen. Dr Kersten toonde gedurende de vlucht van Stockholm naar Amsterdam een A.N.P.-redac- teur, die hem op de reis van Scandinavië naar Nederland be geleidde, een brief van de Ne derlandse gezant in Stockholm, waarin deze hem mededeelt, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd hem te benoemen tot grootofficier in de Orde vgn Oranje-Nassau voor zijn in de oorlog aan het Nederlandse volk bewezen diensten. In de brief wordt tevens medegedeeld, dat Z. K. H. Prins Bernhard de ver sierselen van deze hoge onder scheiding persoonlijk aan hem zal uitreiken. Dr Kersten toonde zich zeer verheugd over deze onderschei ding, die hem ten deel is geval len na een uitvoerig onderzoek naar zijn werk in de bezettings tijd. Dr Kersten, die vóór de oorlog jarenlang lijfarts was van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, zei: „Ik voel me 90 percent Nederlander. Ik heb me altijd zeer nauw ver bonden gevoeld met het Huis van Oranje en heb gedurende de oorlog getracht voor Neder land te doen, hetgeen mij moge lijk was. Ik wil er overigens de nadruk op leggen, dat ik de functie van massage-arts van Himmler heb aanvaard met medeweten en volledige goedkeuring van de Finse regering, die prijs stelde op contact met de Duitse politie chef". Om deze mededeling te staven haalde dr Kersten uit zijn ge heel met documenten gevulde actentas een brief te voorschijn van de vroegere attaché van de Finse ambassade te Berlijn, de heer Lundström, die dit be vestigt. Als Himmler ziek was. „Als Himmler gezond was, had het weinig zin hem te benade ren. Was hij daarentegen ziek, hetgeen nogal eens voorkwam, dan was er van alles met hem te bereiken. In die perioden heb ik dan ook de meeste concessies van hem kunnen afdwingen." Dr Kersten toonde een memo randum van de Zweedse afdeling van het „World Jewish Con gress", waarin gezegd wordt, dat het dr Kersten is geweest, die Himmler heeft doen afzien van het duivelse plan bij de nade ring der gealliëerde troepen de concentratiekampen te vernieti gen met alle gevangenen en be wakers. Hierdoor zijn honderd duizenden gered, onder' wie 60.000 joden. De heer Kersten redde met gevaar voor eigen leven een ontelbaar aantal Zwe den, Denen, Noren, Oostenrij kers, Fransen, Nederlanders en Belgen. Dr Kersten hoopt zich in het voorjaar van 1951 definitief in Nederland als arts te kunnen vestigen met zijn vrouw en drie zoons. Hij is van plan de Nederlandse nationaliteit aan te vragen. GEMEENTERAAD VOTEERDE ƒ2000.- KONINKLIJK BEZOEK. VOOR In een vlot tempo werkte de raad van Zierikzee zich gister avond door een korte agenda: binnen een half uur liet burge meester jhr mr J. Schuurbeque Boeye voor de laatste keer de hamer vallen, waarmee de raads vergadering werd gesloten. Voordat aan de eigenlijke agenda werd begonnen deelde de voorzitter nog mede, dat de radiowereldomroep een reporta ge zal maken van de poorters- dagen van Zierikzee; opnamen zullen gemaakt worden van de gebeurtenissen in de raadzaal en van de volksdansen. De K.R.O. zal deze reportages uitzenden Vrijdagavond om 8.05 en 11.15 u. en de V.A.R.A. Zaterdag avond om 8.05 u. De raad ging accoord met de door G.S. voor gestelde bezoldiging van de ambtenaren van de burgerlijke stand. Dit is voor Zierikzee f 1100.—. Twee auto-ongelukken bij Lewedorp. Te Lewedorp zijn gisteren twee ongelukken gebeurd, die beide goed afliepen. Toen een personenauto, welke in de rich ting Middelburg re„ed en plotse ling stopte, botste een. achter rijdende bestelauto er achter op, waardoor de eerste wagen flink beschadigd werd. Gisteravond wilde de vishandelaar B. M. uit Arnemuiden van de Rijksweg de toegangsweg tot een boerderij oprijden. De bestelauto werd hierbij gegrepen door de auto van een Haagse aannemer. Beide wagens kwamen tegen een boom terecht en werden zwaar be schadigd. Australië zal in Australisch Nw.-Guinea een inheems militie bataljon en een inheemse „ma rine" vormen om elke buiten landse infiltratie te voorkomen. De Atjehers hebben de R.I.S. gevraagd zelfstandig te mogen zijn in de eenheidsstaat. In Gwalior (Centraal-India), heeft de politie Donderdag tweemaal het vuur geopend op opgewon den Hindoemenigten, waardoor 26 personen werden gewond en één gedood. Te Athene heeft een krijgsraad 12 Griekse com munisten ter dood veroordeeld, wegens samenzwering tegen de regering. In West-Duitsland zijn in een week tijds drie com munistische kranten verboden. Op 5 September a.s. zullen in Denemarken algemene ver kiezingen plaats vinden. -• Hr. Ms. „Piet Hein" zal volgende week vertrekken voor een wereldreis van een half jaar. Te Delft werd een groentehande laar bij een buurman aan de telefoon geroepen; toen hij in zijn zaak terugkwam was er f2500.verdwenen. Te Ber gen op Zoom is gisteravond brand uitgebroken in het telefoon kantoor aan het Stationsplein. Na een uur was het vuur ge blust. De schade wordt geschat op f 12.000.in totaal. Van daag arriveert op de rede te Vlissingen het 5000 ton metende Zweedse passagiersschip „Bra- sil" I.v.m. de staking te Antwer pen zullen de passagiers hier debarkeren. Daar een patates friteskraam onder de "Winkelsluitingswet valt werd deze bij verordening ont heffing verleend van het be paalde in de Winkelsluitingswet; zij zullen daardoor langef ge opend mogen blijven. Een verzoek van de bewoners van de Achterweg om hun straat een andere naam te willen geven werd voorlopig aangehouden voor nader beraad. Een kleine gedachtenwisseling ontstond over de afscheiding tussen de tuinen van de ge meentewoningen aan de Bedde- weeg en de Karnemelksvaart Deze zal gedeeltelijk door een muurtje en voor de rest door een ligusterhaag gevormd wor den. De kosten daarvan worden geraamd op f 5320.In deze kosten^ zal door het Rijk wor den bijgedragen, hoeveel is ech ter nog niet bekend. Voor de onkosten, verbonden aan het Koninklijk bezoek, stond de raad een crediet toe van f 2000.Aan de Stichting „Poortersdagen" werd een sub sidie toegestaan, gelijk aan de opbrengst van de stedelijke be lastingen van de feestelijkheden tijdens de Poortersdagen. Aan de Vereniging tot bevor dering van Christelijk onderwijs werd een bedrag van f 1107.50 toegestaan voor de aanschaf van nieuwe schoolmeubelen ten be hoeve van de Chr. Mulo. Con form het voorstel werd de heer G. F. Sloothaak benoemd tot tijdelijk leraar in de talen aan het Gemeentelijk Lyceum. On derhands werd aanbesteed het herstel van het gedeelte kade muur aan de Nieuwe Haven vanaf de Venkel tot het Luitje aan de N.V. Visser Smit's Aannemers-Mij te Papendrecht, voor f83.150. Philipsharmonie komt naar Goes. Op uitnodiging van de Har monie „Euphonia" zal op 26 Augustus a.s. de Philipsharmo nie uit Eindhoven een bezoek aan Goes brengen. Dit corps is een der beste en grootste van ons land en bestaat uit honderd muzikanten. Aardig is vooral, dat het corps de ge meente Goes de primeur zal geven om de kortelings geleden aan het corps toegevoegde diep- trommen te beluisteren. Om on geveer kwart over vier zullen de muzikanten per bus bij de Burg. van Dusseldorpschool arri veren vanwaar dan een mars door de stad begint. Na de mars wordt de deelnemers een Zeeuw se koffiemaaltijd aangeboden in Hotel „De Koophandel". Des avonds om acht uur volgt dan een concert in de Schuttershof- tuin (event, in de zalen), dat be staat uit één uur klassieke mu ziek, één uur lichte- en één uur populaire muziek. Het ligt in de bedoeling dit evenement jaarlijks te herhalen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Afnemend buiïg. Wisselend bewolkt met vooral in het Oosten van het land aan vankelijk nog enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In het Oosten koeler, elders weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1