Amerikanen drijven Noordkoreanen in bet Zuidwesten langzaam terng. NIEUWS Taegoe en Poesan bedreigd met doorbraak. Overdracht van Nw. Guinea aan Indonesië niet verantwoord. Zeenws-Vlaamse vlassers betaalden te hoge Ionen uit. Moeilijkheden in Makassar nog niet geheel opgelost. Zeeuwsch Vlaanderen en Goes gereed voor ontvangst van Koninklijke gasten. SCHEVENINGEN HAD HET WARM. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De onbekende vrouw. Ma BELGISCHE KAMER BESLOOT TOT MACHTSOVERDRACHT. Bepalingen der C. A. 0. moeten worden nageleefd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 33; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1632 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 eb per woord DONDERDAG 10 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zno en Maan. Vrijdag: ,Zon op 5.16 u., onder 20.13 u. Maan op 1.51 u., onder 19.45 u. Hoogwater Vrijdag 11 Aug. Vlissingen: 0.17 u. 1.53 m., 12.39 u. 1.61 m. Terneuzen: 0.40 u. 1.72 m., 13.04 u. 1.79 m. Wemeldinge: 1.49 u. 1.42 m., 14.18 u. 1.43 m. Zierikzee: 1.35 u. 1.20 m., 14.01 u. 1.19 m. Van Mac Arthur vertelt men, dat zijn vrouw hem steeds vergezelt. Ook heeft zijn oude moeder altijd een grote invloed op zijn leven geoefend. En wie herinnert zich niet de wereldrei zen van Churchill, waaraan zijn echtgenote en zijn dochter zo vaak hebben deelgenomen. De grote strateeg en de grote staatsman leveren slechts een enkel voor beeld op van de betekenis der vrouw als stille vennote van de man. Deze voorbeelden illustreren wat Heinrich Heine eens heeft gezegd: „Als ik wereldgeschiede nis lees en de een of andere ge beurtenis mij treft, dan zou ik wel graag eens de vrouw willen zien die ais geheime drijfveer daarachter steekt. De vrouwen maken geschiedenis, hoewel de historicus slechts mannennamen kent". Ue N.R. Crt. waaraan wij het bovenstaande ontlenen, geeft dan verder een aantal namen van vrouwen, die als „de stille ven note" van haar man of b.v. ais secretaresse of medewerkster van een min of meer beroemd man, van grote betekenis zijn geweest. De invloed van de vrouw, hoe wel deze als regel meer op de achtergrond blijft, is voor het we reldleven ongetwijfeld niet ge ring. Ten kwade helaas. Wie zal zeggen, hoeveel levens van veelbelovende mannen zijn ondergegaan door de invloed van een vrouw en voor hoeveel ellen de en onheil vrouwen, op de voor grond hier, op de achtergrond daar, verantwoordelijk zijn. Maar ook ten goede. En dan denken we niet alleen aan de z.g. „beroemde" vrouwen, maar in de eerste plaats aan wat we zouden kunnen noemen, de onbekende vrouw. De vrouw, wier naam in het openbaar misschien nooit is ge noemd, aan wie geen enkele his torieschrijver ook maar enige aandacht heeft geschonken, die alleen in haar allernaaste omge ving bekend is. Gelukkig zijn het geen uitzon deringen. Men vindt ze in alle kringen der bevolking. Daar zijn de talloze ongehuwde vrouwen, die door haar werkzaam en opofferend leven in kleinere of grotere kring van onbereken bare invloed zijn geweest. Daar zijn de arbeidersvrouwen die onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden door haar zor gende arbeid voor man en kinde ren, voor 't leven van haar gezin niet te schatten betekenis heb ben gehad. Daar zijn de vrouwen van boe ren en tuinders en middenstan ders, die door haar dapper optre den, haar helder inzicht, haar zeldzame energie, het leven van gezin en bedrijf op hoger peil heb ben gebracht. Vrouwen ook, die door haar woord en voorbeeld van gezegen de invloed zijn geweest voor de kerk en het werk des Heeren. Eenvoudige vrouwen vaak. Zij trekken niet de aandacht door uiterlijk schoon en elegance. Haar namen zijn niet bekend. Haar daden worden in wijde kring niet genoemd. r aar tenvolle geldt van deze „onbekende vrouw" 't woord uit Spreuken: „Wie zal een deug delijke huisvrouw vinden? Hare waardij is verre boven de robij nen Hare kinderen staan op en noe men haar welgelukzalig; ook haar man en hij prijst haar zeggende: Vele dochteren hebben deugde lijk gehandeld maar gij gaat die allen te boven. „De bevalligheid is bedrog en de schoonheid ijdelheid, maar een vrouw die den Heere vreest die zal geprezen worden. Geef haar van de vrucht harer handen en laat hare werken haar prijzen in de poorten". Botsing tc Vlissingen, die goed aflep. Gisteren kwam een 13-jarige jongen per fiets de oprit bij de Stenen trap afrijden. Daar zijn remmen niet voldoende werkten kon hij zijn rijwiel niet beheersen en botste hij met grote snelheid tegen een hem tegemoet komende vrachtauto. Wonder boven won der kreeg de jonge roekeloze fiet ser slechts lichte verwondingen. De fiets werd echter geheel ver nield. GAAN DE KANSEN IN KOREA K EREN? Voor de eerste maal In de 47 dagen oude Koreaanse oorlog trekken de Noordkoreanen terug op het belangrijke Zuidweste lijke front. De Noordelijken treffen voorbereidingen om Tsjinjo te ontruimen, dat door een Amerikaanse opmars in de vorm van een „drietand" wordt bedreigd. Ten Zuidwesten van Tsjinjo duiken de speerpunten van twee „armen" van de Amerikaanse aanval op, waardoor minstens een bataljon communistische troe pen dreigt te worden afgesneden. Hier lijkt het er dus op, dat de kansen bezig zijn te keren. Echter het is niet overal zo. Langs de gehele rivier de Nak- tong wordt gevochten. In de omgeving van Osok is een vij andelijk bruggenhoofd, dat werd bezet door twee bataljons, ge steund door gevechtswagens, uitgeschakeld. Nu en dan pogen de Noordelijken door te breken. Aan de bovenloop van de Nak tong, ten Noorden van het ern stig bedreigde Taegoe, zijn de Noordkoreaanse bruggehoofden, hetzij achteruit geschoven, hetzij afgedekt. BEDREIGING. Het grootste gevaar voor de geallieerde troepen komt thans uit het Noorden. Zouden de Noordelijken erin slagen hier, Na debat van meer dan negen uur. Na een debat, dat meer dan negen uur duurde en waaraan niet minder dan 23 volksverte genwoordigers deelnamen, heeft de Belgische Kamer gisteravond om kwart over elf gestemd over het wetsvoorstel houdende de overdracht der koninklijke pre rogatieven op Prins Boudewijn. Het wetsvoorstel werd aangeno men met 165 stemmen (katho lieken, liberalen en socialisten) tegen 27 stemmen (26 katholie ken en 1 liberaal) bij 7 onthou dingen (5 katholieken en 2 com munisten) goedgekeurd. Alle katholieke sprekers in het debat veroordeelden de „Insur- rectionele methoden" der socia listen en verklaarden slechts voor het voorstel te zullen stem men omdat dit de wens van de vorst was. De katholieken, die tegenstemden, betoogden niet te willen buigen voor het geweld van een opstand. De Belgische Senaat zal het voorstel vandaag behandelen en zal eveneens nog dezelfde dag stemmen. Prins Boudewijn zou dan reeds Vrijdagmiddag in de verenigde zitting van Kamer en Senaat de eed op de grondwet kunnen afleggen. Ongeval bij „De Schelde" te Vlissingen. Tijdens laswerkzaamheden aan boord van de „Colombie" op de werf „De Schelde" te Vlissingen werd de lasser K. uit Souburg door een vallend stuk ijzer getrof fen. Hij viel bewusteloos neer en werd door de E.H.B.O.-dienst van „De Schelde" naar het St Jo- seph-ziekenhuis vervoerd. Daar constateerde men dat hij een her senschudding had opgelopen, als mede verwondingen aan het ge laat. Hij werd ter verpleging opgenomen. in de omgeving van Taegoe, een doorbraak te forceren, dan zou den zij hun offensief tegen Poe san kunnen voortzetten door goed begaanbaar terrein en langs een hoofdweg, die van oudsher voor legeropmarsen is gebruikt. Indien de Noordelijke gealli eerde flank onder de aanvallen der communistische troepen plot seling zou instorten, zou het grootste gedeelte der Zuidkore- aanse troepen zijn afgesneden en het zou de Amerikanen dwin gen hun verdedigingslinie langs de Naktong te verlaten, om het hoofd te bieden aan een aanval in de rug. OPTIMISME. Het schijnt echter vrijwel vast te staan, dat de Amerikaanse troepen in het ergste geval in staat zullen zijn in een gebied met een straal van 55 km. ron dom Poesan stand te houden, waarbij hun flanken zouden wor den gevormd door de delta van de Naktong en een krachtige verdedigingslinie aan de Noord zijde. Overigens zijn de Amerikanen nog optimistisch. In MacArthurs communiqué wordt opgemerkt: „De Noordkoreaanse communis ten beginnen aan een Noorde lijke overwinning te twijfelen en zij beginnen zich in hun gedra gingen te matigen". ifSINKIWiGj CHINA 1™ET!! r Cpmupb. Russische scheepsconcentra- ties bij Wladiwostok. Naar een Amerikaanse reders vereniging mededeelt verzamelt de Sowjet-Unie droogdokken, koopvaardijschepen en voorraden te Wladiwostok, de voornaamste Sowjethaven in het Verre Oos ten, 500 mijl van Korea gelegen. Ook volledig beladen Russische tankboten zijn in de laatste tijd uit de Sowjetrussisehe olie havens aan de Zwarte Zee, Con- stanza en Batoem, te Wladiwo stok aangekomen. Zelfs Russi sche treilers zijn ingeschakeld bij het scheepvaartvervoer. Nederlandse 'eden van Nieuw-Guinea-commissie: INDONESISCH BEHEER ZOU LEIDEN TOT ONRUST EN VERWARRING. Aan de Staten-Generaal is overgelegd het Nederlandse deel van het rapport der gemengde commissie Nieuw-Guinea. Het Indonesische deel wordt thans in het Nederlands vertaalt en zal binnenkort ook aan de Kamers worden aangeboden. De Nederlandse leden concluderen in het rapport, dat overdracht van het beheer aan Indonesië, strijdig is met de belangen der bevolking. In het rapport wordt opge merkt, door een overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië, het zelfbeschik kingsrecht der autochthone be volking practisch teniet gedaan zou worden. Het gebied zou zon der meer bij Indonesië worden ingelijfd en dat terwijl de be woners naar taal, cultuur en ras niet tot het Indonesische volk gerekend kunnen worden. Indonesië beschikt niet over voldoende krachten voor een beheer over Nieuw-Guinea, dat voldoet aan de eisen, die aan een dergelijke beheersvoering naar geldende normen gesteld worden. En bovendien zou het tot on lusten aanleiding geven, aange zien een zeer sterke stroming' onder de bevolking scherp ge kant is tegen de Indonesische regering. Hun overwegingen samenvat tende, menen de Nederlandse leden, dat, terwijl voortzetting van Nederlands beheer nu voor dit land stellige beloften in houdt van vooruitgang en op heffing en dit land met zijn volk in het wereldverkeer zal wor- ,den opgenomen, de overdracht van West-Nieuw-Guinea aan In donesië noodzakelijk zou leiden tot snel verval van hetgeen daar in vijftig jaren is opgebouwd en tot onrust en verwarring, omdat de bevolking zich ongetwijfeld tegen zulk een overdracht ver zetten zou. De Chinese opmars naar Tibet In welingelichte Chinese krin gen te Hongkong gelooft men, dat de gemelde communistische opmars naar de grens van Tibet ten minste 3 weken geleden be gonnen is en zeker voordat gene raal Lioe Po-Tsjeng, voorzitter van de militaire en administra tieve commissie voor Zuid-West- China vorige week verklaarde, dat Tibet spoedig zou worden be vrijd. De berichten over een commu nistische opmars zijn nog niet be vestigd. In Chinese kringen hecht men evenwel waarde aan een of ficiële communistische medede ling, dat stammen in de provin cie Sikang de leden van 't volks bevrijdingsleger verwelkomden. In genoemde Chinese kringen gelooft men niet, dat de twee ko- lonnes, die naar gemeld werd Ti bet naderen, de grens in minder dan een maand kunnen bereiken. Om van daar in de hoofdstad Lhasa te komen, zou nog een maand vergen. Door de gesteld heid van het terrein kunnen on mogelijk motorvoertuigen worden gebruikt. Voor de Bijzondere Politierechter te Middelburg stond gister morgen een viertal personen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te recht, dat ln het vlasbedrijf te hoge lonen had uitbetaald aan ar beiders. De Officier van Justitie, mr J. L. Andreae, verklaarde aan deze op zichzelf niet zo buitengewoon belangrijke zaken een grotere ruchtbaarheid dan normaal te willen geven, omdat de loonbepa- Iingen in de landbouw, die voor de arbeldsvrede van het grootste belang zijn, telkens weer worden ontdoken. Hij gaf een korte uiteenzetting van de betekenis van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen 1945, waarop de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaar den 'voor de Akker- en Weide- bouw en het Veehouderijbedrijf voor Zeeland is gebaseerd en in welke regeling ook bepalingen voorkomen voor beloning van in accoord verrichte landbouwwerk- zaamheden. Ais getuige-deskundige werd gehoord de heer W. Goeman, ad junct-secretaris van de Stichting KANS OP CRISIS TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË DOOR ZENDEN VAN DE „KORTENAER". Het zenden van de „Korte- naer" naar Makassar kan aanleiding worden tot een ernstige crisis in de Neder lands-Indonesische verhoudin gen op het officiële niveau, aldus verneemt het A.N.P. te Djakarta. In een offiëel radio-commen taar werd gisteren bijzonder scherp gereageerd op deze op initiatief van dr Hirschfeld ge nomen maatregel. De radio commentator zeide: „Het zenden van de „Kortenaer" lijkt op een oorlogsdaad". In officiële kringen van de R.I.S. wordt het zenden van de „Kortenaer" beschouwd als een ernstige inbreuk op de Indone sische souvereiniteit en reeds thans wordt overwogen, de „Kor tenaer" te verbieden nog enige Indonesische haven aan te doen. Naar aanleiding van het com muniqué van de regering der R.I.S., waarin gezegd wordt, dat van de Nederlandse regering een nadere verklaring wordt ver wacht omtrent het zenden van de „Kortenaer" naar Makassar, heeft een woordvoerder van de Nederlandse regering heden medegedeeld, „dat op het ogen blik de Nederlandse regering overweegt of een dergelijke ver klaring moet worden gegeven". Radio-speruren in de winter maanden. Ook in de komende winter maanden zal met het verbruik van electriciteit zuinig moeten worden omgesprongen. Als een der uitvloeisels hiervan zullen ook de Nederlandse radio zenders daarom dagelijks weer enkele uren zwijgen. Het bestuur van de Nederlandse Radio-Unie heeft besloten, dat in de periode van 13 November tot 26 Januari a.s. dagelijks behalve des Zon dagstussen 7.30 en 8.30 uur en des middags tussen 16.30 en 18.00 uur geen programma's worden uitgezonden. Nog beschietingen, Te Makassar was gistermor gen de toestand aanmerkelijk rustiger geworden. De beschie ting door vaartuigen van de In donesische zeemacht, die in de haven van Makassar liggen, op het kampement van het K.N.I.L., dat aan de zee grenst, werd gisteren nog de gehele dag voort gezet en eveneens het mitrail leren vanuit de lucht door Mit chell bommenwerpers. Het staken van het vuren is namelijk formeel nog niet in gegaan. De verwachting bestaat, dat de gevechten zeer spoedig zullen eindigen, doch de labiele en gespannen situatie zal nog wel enige tijd aanhouden. Route voor Koninklijk bezoek te Middelburg gewijzigd. In de route, die het Konink lijk Paar bij de rijtoer. Za terdagmorgen 19 Augustus door Middelburg zai nemen, is een kleine wijziging gekomen. Oorspronkelijk zou de stoet vanaf de Rouaansekaai, waar de aanleg-plaats van de „Piet Hein" is gekozen, via de Bierkaai, Nieuwstraat en Korte Delft naar de Dam rijden. Dit komt nu te vervallen en route wordt thans: Rouaansekaai, Beatrixbrug, Rot- terdamsekaai, Dam -N.Z., Korte Delft en verder de reeds aan gekondigde route. Het vorstelijk bezoek op Zaterdag 19 Augustus. DE PRINSESJES ZULLEN NIET VERGETEN WORDEN. De tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Zeeland, Za terdag 19 Augustus, zal Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht worden. Met de veerboot „Koningin Juliana" zullen de vorstelijke gas ten om 13.45 te Breskens arriveren. Na een bezoek aan ver schillende plaatsen in het Zeeuws-Vlaamse land, zal het gezel schap om 18.05 uit Perkpolder naar Kruiningen varen. Na een bezoek aan het dorp wordt naar Goes gereden. Als de Koninklijke gasten en het gevolg om 13.45 te Breskens de „Koningin Juliana" verlaten, zal men op het Spuiplein door een grote erepoort rijden en door Op het strand is het ook niet alles. De warmte joeg gisteren dui zenden en duizenden mensen naar de Nederlandse stranden. In de drukste uren was er soms bijna geen zand meer te beken nen. Op het Scheveningse strand raakten in de grote drukte 366 kinderen zoek. In het „luxebad" van Sche- veningen kregen een juffrouw en een mijnheer enig ongenoe- mt„„i°Ter T?Utanders gedrag en i?ej iufIrouw permit teerde zich de luxe dit conflict met een limonadeflesje te wil len beslechten, hetgeen de poli tie tot ingrijpen noopte. Een vishandelaar had met een kennis verschil van mening over een gemeenschappelijke liefde; Hij trachtte met behulp van een hamer het geschil in zijn voor deel op te lossen. Het ging warm toe, hetgeen de politie niet goed vond. Inplaats van de vis zit de handelaar nu in een koele cel. In de snikhitte zat een lood gieter op het dak van de Cineac. Hij viel er af op het dak van het washok van het aangrenzen de politie-bureau, zeven meter lager. De loodgieter liep schram men en builen op, het dak schade. Een koopman van middelbare leeftijd deed huwelijksbeloften aan een wat bemiddelde Sche veningse juffrouw van even eens middelbare leeftijd. Nadien leende hij duizend gulden van haar. Die guldens achtte hij beter geschikt voor fuifjes met drie jongere jofferen. Dit ont- E"aP'° echter niet aai. de aan- van de oudere juffrouw. n™„?e»V ^.2ich opgelicht en kent wnV„-?n Iaatste gevoel vf.' fuifnummer thans ook, want hy zit in het gevang. de burgemeester en de gemeen teraad begroet worden. De schoolkinderen zullen ge wapend met vlaggetjes, uit volle borst zingen en twee van hen zullen H. M. bloemen mogen aanbieden. De Prinsesjes worden ook niet vergeten, want voor hen zullen snoepjes meegegeven worden. Op de Rijksweg bij „Buiten- lust" zal het gemeentebestuur van Groede staan. Ook hier zul len twee meisjes waarvan waarschijnlijk één uit Indone sië bloemen overhandigen. Dan gaat het naar Schoondijke waar het gezelschap om 2 uur verwacht wordt. Hier zullen H. M. een 50-tal stoere Zeeuwse paarden van het Stamboek ge toond worden, waarna de Ko ningin de opgestelde Kon. Ma- rechaussée zal inspecteren. Na tuurlijk zullen ook de bloemen niet ontbreken. Als het gezel schap verder gaat naar Hoofd plaat, zullen in Schoondijke de feestelijkheden voortgezet wor den. Via een ereboog in de Kerselaan zal de stoet Hoofd- plaat binnenrijden, waar voor het gemeentehuis de 16-jarige dochter van de burgemeester, Cecile Temmermans, de Konin gin een bouquet bloemen zal aanbieden, in het bijzijn van honderden toeschouwers, waar onder de keurig opgestelde schoolkinderen. Het zal een ech te „Oranjedag" worden voor Hoofdplaat, want er staat na het vertrek van H. M. om 14.27, nog heel wat op het programma. In Biervliet zal het door de Noordstraat naar het Marktplein gaan waar Liesje Kostense, het 3-jarig dochtertje van de bur gemeester, bloemen mag over handigen. Ook zal een album met foto's van de gerestaureer de Ned. Herv. Kerk worden aangeboden. Ook in Philippine zal het een groot Oranjefeest zijn. Hier zal de stoet rijden door de West straat, Markt, Havenstraat en Zandstraat naar Driekwart. Hier zullen verder kinder- en volks spelen gehouden worden, terwijl men ook voor de avond grote plannen in petto heeft. Sas van Gent. Te Sas van Gent worden de gasten om 15.10 verwacht bü het gemeentehuls, waar de bur gemeester en het gemeente bestuur zullen worden voor gesteld aan het Koninklijk Paar. Via Westdorpe wordt dan naar de spiegelglasfabriek gereden, waar een „tea" zal worden aan geboden en een balletgroep „Jonkvr. van Zeelandia", enkele volksdansen zal uitvoeren. H. M. de Koningin en Prins Bernhard zullen geschenken aangeboden worden en tevens zullen voor de Prinsesjes Zeeuwse boter- babbelaars meegegeven worden. Na bezichtiging van de fabriek zal een rit door de gemeente gemaakt worden. De van vlag getjes voorziene schooljeugd zal op de Molenberg opgesteld staan. Nadat het Hoge bezoek vertrok ken is, zullen de kinderen, met de muziek voorop, door Sas van Gent gaan. 's Avonds zijn er allerlei feestelijkheden en een vuurwerk. (Op het bezoek aan de andere Oost-Z.-Vlaamse plaatsen komen wij nog terug.) Het bezoek aan Goes. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen om 18.50 te Goes arriveren, komende van Kruiningen. Op de grens van Goes en Kioetinge zullen zij worden ontvangen door burge meester Mr W. C. ten Kate. Voor de route, waarlangs naar het stadhuis wordt gereden, ver wijzen wij naar de officiële pu blicatie op pagina 3. Voor het bordes van het stad huis zal de burgemeester de wethouders, de secretaris, de raadsleden en de inspecteur van politie aan de vorstelijke perso nen voorstellen. De dames van de gemeenteraadsleden zullen 'n plaats krijgen op het bordes van het stadhuis. Het dochtertje van de burgemeester, Joekie ten Kate, zal aan de Koningin een geschenk aanbieden. Vervolgens zal H. M. een krans leggen aan de voet van het monument ter herinnering van de gevallenen. Bij dit monument zal van elk der Goese gevallenen een naas te bloedverwant staan. Deze zullen dan door de burgemees ter aan H. M. worden voor gesteld. Na de kranslegging zal het herinneringsklokje enkele ogenblikken luiden, waarop dan „Hosanna" en „Euphonia" geza menlijk het Wilhelmus zullen spelen. Na afloop van deze plech tigheid wordt via de Korte Kerkstraat over het Kerkplein gereden. Via de Kreukelmarkt, de Boudewijn de Wittestraat, de Wilhelminastraat en de Patijn- weg verlaat de vorstelijke stoet vervolgens Goes weer. Op verzoek van de Bond van Ouden van Dagen 4s voor ouden van dagen op het trottoir van een gedeelte der Lange Kerk straat plaats gereserveerd. Om een ordelijk verloop te waar borgen zullen naast het Goese politiecorps nog 60 politie-agen- ten van elders worden ingescha keld, terwijl ook de brandweer mannen en de hulppolitie inge schakeld worden. Auto viel van dijk. Dinsdagavond stortte 'n vracht auto, bestuurd door de 27-jarige T. van Gelder uit Leeuwen te Wamel van de vijf meter hoge Waalbandijk. De chauffeur werd uit de cabine geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Arbei ders, die per bus van hun werk huiswaarts keerden wisten de auto op te lichten, waardoor de man uit zijn benarde positie kon worden bevrijd. In ernstige toe stand werd hij naar het zieken huis te Tiel overgebracht. De la ding van de vrachtwagen, die be stond uit 5000 kg pruimen ging practisch geheel verloren. Geslaagd voor het examen ter verkrijging van de N.O.-akte NI W. Anthonisen te Vlissingen. De Amerikaanse assistent minister van defensie heeft ver klaard, dat meer invasies van „het type Korea" verwacht kun nen worden. Gisterochtend is op de Noordzee het 8750 ton metende Amerikaanse schip „American Planter" op een mijn gelopen. Het kon op eigen kracht Bremerhaven bereiken. De Chinese communisten hebben medegedeeld, dat zij thans alle eilanden in de monding van de Parelrivier beheersen. De Waalse parlementaire fractie in België heeft een commissie be noemd die een ontwerp vooreen tweeledige federale staat zal op stellen. Zestien Amerikaanse studenten zijn gistermiddag op Paleis Soestdijk door Konmgin Juliana ontvangen. Per 15 September zal Lt.-Generaal Gie bel heengaan als chef van de luchtmachtstaf; hij zal worden opgevolgd door gen.-maj. I. A. Aler. Er bestaan plannen om in September op een nog nader aan te wijzen circuit de natio nale kampioenschappen zeep kistenracen te houden. Te Grand Rapids zijn plannen be kend gemaakt voor de emigra tie van twee millioen leden van Nederlandse boerengezinnen. Of de Canadese regering deze plan nen zal steunen is nog niet be kend. Te Oisterwijk ontstond brand in een van Nederlands grootste leerlooierijen; de mate riële schade is vrij aanzienlijk. <m Gisteren zijn te Chaam wieler wedstrijden verreden. Bij de nieuwelingen was Oosthoek uit 's-Heerenhoek eerste, 44 km in de tijd van 1.05.08. voor de Landbouw in Zeeland. Deze verklaarde, dat telkenjare een C.A.O. wordt vastgesteld per 1 Mei. Dit jaar was deze niet op tijd klaar. Zij werd begin April bij de hoofdafd. sociale zaken van de Stichting ingediend, die over leg pleegde met het College van Rijksbemiddelaars, hetgeen lan ger duurde dan werd verwacht. Tot aan het vlas trekken toe heeft men dit jaar de lonen prac tisch in de hand kunnen houden. Toen kwamen van diverse plaat selijke sociale commissies van de Stichting voor de Landbouw ver zoeken tot verhoging der tarieven. In vele gevallen werd daarmede accoord gegaan. Het bleek echter, dat tal van vlassers lonen gaven ver boven 't toelaatbare en dat zij de betref fende bepalingen met voeten tra den. Toen is de C.C.D. Ingescha keld met deze gevolgen. Geen toestemming Sociale Commissie. In het eerste geval, dat giste ren aan de orde kwam, dat van de landbouwer M. L. de M. uit Zaamsiag, bleek, dat aan ver schillende arbeiders voor 't trek ken en binden van vlas f 235 per H.A. was uitgekeerd, terwijl dit ten hoogste f 185 had mogen be dragen. Uiteraard was van de Prov. Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw daar voor geen toestemming gevraagd. De verdachte zei op de vraag, waarom hij zo had gedaan, dat deze lonen overal werden uitbe taald. Het kwam neer op 35 cent per roe of 5 cent teveel. Hij gaf toe, dat hij verzuimd had contact op te nemen met de plaatselijke Sociale Commissie. Requisitoir. Mr Andreae zei in zijn requisi toir van mening te zijn, dat wat de landbouwlonen in Zeeland be- betreft, de wil om de bepalingen na to leven, bij vele belangheb benden ontbreekt. Het ls echter absolute noodzaak, dat men er zich stipt aan houdt. Mr Andreae verklaarde, dat hij na gisteren zwaardere straffen zal vragen en dat ieder nu dus gewaarschuwd is. De C.A.O. is bij iedere boer bekend en men weet de weg naar de plaatselijke Sociale Commissie. Het motief: ieder betaalt te hoge lonen uit, gaat niet op. Wie dat zegt, maakt zich schuldig aan hetgeen hij zijn buurman verwijt. Ais dit euvel niet verdwijnt lopen boeren, die zich aan de wettelijke voorschrif ten houden, het risico, dat zü ■zonder personeel komen te zitten. De Officier van Justitie eiste tenslotte een geldboete van f 150 subs. 1 maand hechtenis. De straf zal in dit geval als waarschuwing bedoeld zijn. Geen werkgever. De verdediger, mr Wabeke te Terneuzen, viel de dagvaarding aan, waarin verd. de M. als werk gever werd aangemerkt. Dit was z.i. niet juist, omdat de M. al het werk had laten verrichten door zekere P. Dobbelaar uit Axel, die enkele ploegen arbeiders heeft en voor de boeren veel werk aan neemt. Deze was de werkgever. De M. wist niet eens, welke ar beiders het werk deden. Met so ciale lasten enz. had hij niets te maken. Dat alles kwam voor re kening van Dobbelaar, die een be- drr._, ineens ontving en zich ver der overal mee belastte. Krooi- baas was deze Dobbelaar z.i. niet. Hij droeg n.l. 't risico, een krooi- baas doet dat nooit. Tenslotte vroeg hij vrijspraak. Mr Andreae beschouwde Dob belaar wel als zodanig en bleef bij zijn mening, dat de M. als werk gever moest worden beschouwd. Uitspraak over acht dagen. Andere verdachten. De andere verdachten, n.l. R. J.( vlasser te Koewacht, H. D. v. R., vlasbewerker aldaar en J. A. T., idem te St Jansteen, kwamen sa men voor. J. betaalde 40 cent per roe, v. R. de eerste dag 35 cent, maar later 40 cent, omdat de ar beiders anders niet meer komen wilden en T. 42 cent, hoewel hij eerst 50 cent wilde geven. J. werkte met een zekere De Pooter, een krooibaas, de R. met zekere De Block, ook een krooibaas en T. had zelf mensen in dienst ge nomen. Mr Andreae achtte het geval- T, van zeer ernstige aard. Dit was zuiver afkopen van arbeiders. Deze kwamen zelfs bij T. vragen, of ze konden komen werken. Hij vroeg daarom f 1000 boete of 3 maanden hechtenis. Tegen beide anderen elk f 150 of 30 dagen. In het geval-T. deed de Bijzon dere Politierechter direct uit spraak, n.l. f 250 boete of 1 maand. H. D. v. R. werd veroor deeld tot een boete van f 100 subs. 1 maand. Uitspraak in de zaak J. over acht dagen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond Minder warm. Wisselend bewolkt met hier en daar een enkel buitje: Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West, Vooral in het binnenland min der warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1