Kinderstadvrucht van voorbeeldige samenwerking. Zwitserse wereldreizigers bezochten Zeeland met hun zeiljacht. Het ontbrekende woord ADAAISON Koninklijk bezoek hoogtepunt in stadsleven. Zy zullen v[jf jaar onderweg zijn. NEE? IJmuidense haringvisserij in moeilijke situatie. Radio-uitzending van de top der Matterhorn. DE GELDSTUKKEN WELKE NA 15AUG. ONGELDIG Z'JN Zinken kwartje CARTQ-501271 Zilveren kwartje Zinken sluiver K.L.M. bereidt zich voor op emigrantenvervoer. Werkcommissie bevolkings onderzoek op t. b. c. geïnstalleerd. De nieuwe Landbouwhuis- houtlschool in Ovezande. heeft er genoeg van. VERGADERING ORANJEBOOM BIER! Woensdag 9 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Van 14 tot 19 Augustus, miniatuurgemeente in Vlissingen. Dank zij een voorbeeldige samenwerking zal de Vlissingse jeugd van 14 tot en met 19 Augustus een eigen stad hebben: Kinderstad, een miniatuurgemeente, die onder auspiciën van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen" ln de tijd van enkele weken verrijst op het terrein van de voormalige Bomvrije Kazer ne te Vlissingen. Kinderstad is een unieum ln Nederland en het laat geen twijfel of de belangstelling vermoedelijk niet 't minst van de ouders zal groot wezen. Een hoogtepunt in het leven van Kinderstad zal het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bern- hard zjjn die Zaterdag 19 Augustus tegen de middag zullen arri veren. En geloof maar, dat de autoriteiten van Kinderstad zullen zorgen, dat het Koninklijk bezoek In goede orde verloopt Zoals de naam zegt, is Kinder stad een stad, nee DÉ stad voor de jeugd. Alle kinderen, d.w.z. voorzover hun ouders lid zijn van de buurtverenigingen, mogen vrij ln en uit lopen en genieten van de vele attracties die de jeugd- stad hun zal bieden. En ja, „vreemdelingen" zoals ouders zijn onderworpen aan de rege len, die in Kinderstad gelden, als ln elke andere stad. Want Kinder stad is echt. Het is een minia tuurstad met een gemeentehuis, postkantoor, ziekenhuis, winkels, straten, kortom een verkleinde uitgaaf van, laten we maar zeg gen: Vlissingen. Er zal zelfs een eigen krant uitgegeven worden! En natuurlijk zal er een burge meester zijn, die drie wethouders en 'n commissaris van politie tot zijn beschikking heeft. Deze jeugd- autoriteiten zullen Maandagmid dag geinstalleerd worden door verschillende echte autoriteiten van Vlissingen. Reeds diezelfde middag zal in Kinderstad de eer ste huwelijksvoltrekking plaats hebben. De bewoners en de bezoekers van deze miniatuurgemeente zul len zich niet vervelen in de week dat Kinderstad bestaat. Er zullen allerlei attracties zijn: kinder spelen, concerten, zang en dansjes, toneelstukjes en optreden van de stadsdiensten. Opvoedende waarde. Want die zijn er natuurlijk ook. Wee de verkeerszondaar die meent, dat hij in Kinderstad on gestraft de verkeersregels kan overtreden! De jeugdige agenten zullen de roekeloze wijzen op zijn overtredingen, wie het ook is. En mochten er „ongelukken" ge beuren, het Rode Kruis en de E. H.B.O. van de jonge gemeente zullen zich met ijver van hun taak kwijten. Een zeer belang rijke dienst is die van de stads reiniging, die nauwgezet zal Nu de grote trawlers van IJmuiden en ook de sterke een heden van de loggervloten met de jaarlijkse jacht op de verse Noord- zeeharing bezig zijn, blijkt wel, hoe moeilijk de toestand in deze sector van het visserijbedrijf wordt. De export van verse ha ring ligt vrijwel stil, de kans op voor IJmuiden gunstige handels verdragen schijnt dermate gering, dat reders en handelaren zich be zorgd afvragen, welke toekomst het bedrijf tegemoet gaat. Consumerende landen, die voor de oorlog een goede klant voor de IJmuidense verse haring wa ren, zijn nu een eigen vloot rijk. Bo\ endien ligt, volgens de han del, de minimumprijs, die de re ders voor de Nederlandse verse haring hebben vastgesteld, te hoog om de concurrentie met de andere verse haring-producerende landen vol te houden. De situatie is in IJmuiden vaak zo, dat prima kwaliteit haring voor f 12.wordt opgevangen en voor ongeveer de helft wordt doorverkocht aan de vismeelfa- brieken. In de Duitse aanvoerhavens daarentegen kan de opvangprijs dalen tot de tegenwaarde van ze ven Nederlandse guldens, zodat deze haring graag gekocht wordt door een land als Oostenrijk, waar nu de Duitse haring de Ne derlandse dreigt te verdringen. Diverse groothandelaren nemen zelfs aan, dat wanneer het han delsverkeer vrij van zijn, Duitse haring naar Nederland geëxpor teerd zou worden. Tsjechoslowa- kije geeft enige hoop: het raam- handelscontract is dezer dagen tot stand gekomen, maar zowel poli tieke als betalingsmoeilijkheden maken de situatie zo verward dat IJmuiden deze hoop tot een mini mum reduceert. Polen en Oost- 1 uitsland kennen dezelfde proble men. zorgdragen dat de straten van „Nederlands kleinste gemeente" schoon blijven. Uit dit alles blijkt wel dat aan Kinderstad hogere motieven ten grondslag liggen dan men zo op het eerste moment zou zeggen. Het is namelijk niet alleen een week van pretjes voor de kinde ren, maar eveneens een week die 'n opvoedkundig karakter draagt. Het hoogtepunt van deze kinder maatschappij zal zeker het Ko ninklijk bezoek op Zaterdag 19 Augustus zijn. Niet alleen voor de jeugd, maar eveneens voor het Koninklijk Paar, dat Kinderstad in „vol bedrijf" zal zien. Het Koninklijk bezoek. Om ongeveer 11 uur Zaterdag morgen zullen de Hoge gasten te Vlissingen arriveren. Ze zullen binnenkomen door de Paul Kru- gerstraat en de Irislaan en dan door enkele straten van 't nieuwe stadsdeel rijden. Door de Hoge Weg zal naar Bethesda gereden worden, waar de verpleegsters en de lopende patiënten opgesteld staan. Vandaar gaat de tocht via de Badhuisstraat en de Coosje Buskenstraat naar de Boulevard De Ruyter. Bij het standbeeld van Michiel, zal de Boulevard verla ten worden, waarop door het Bel- iamypark naar Kinderstad gere den wordt, waar het stadsleven vanzelfsprekend gewoon doorgang zal vinden. Na een ogenblik het stadsgewoel te hebben gade geslagen, zal het gezelschap zich begeven naar de Kon. Mij „De Schelde". Er zal een rit over de Scheldeterreinen gemaakt wor den die begint bü de poort in de Aagje Dekenstraat en eindigt bij de poort aan de Stenen Beer, van waar men naar het stadhuis gaat waar om kwart voor twaalf een ontvangst gearrangeerd is. De wethouders, raadsleden en enkele andere genodigden zullen aan het Koninklijk Paar voorgesteld wor den. Door het gemeentebestuur wordt dan een „lopende lunch" aangeboden, waarbij tegenwoordig zijn de leden van Ged. Staten en burgemeester en wethouders van Vlissingen. Om kwart over een zullen de Hoge gasten vertrek ken naar de aanlegplaats van de Provinciale boot, waarbij gereden wordt langs het St Joseph-zieken- huis, zodat ook hier de zusters en lopende patiënten het bezoek kun nen zien. Tegen één uur zal de „Koningin Juliana" het gezel schap naar Breskens varen. John Lamb, een Britse onder wijzer van 26 jaar, heeft van de top van de Matterhorn over de radio tot de wereld gesproken. Zijn opgetogen stem kwam helder door, toen hij en zijn ge zelschap Zwitserse gidsen en ra dioteehnici, op de messcherpe bergland lagen en loodrecht neer keken op de groen-witte glet- schers duizenden voeten beneden hen. Na een vraaggesprek met in terviewers, ver \veg in de veilige studio beneden, zongen de berg beklimmers, met mondorgelbege leiding van de gids Elias Juliën, het Engelse en het Zwitserse volkslied. Voordat de beklimmers de te rugtocht aanvaardden, gaf Juliën een beschrijving van het onge looflijk mooie panorama van de 4480 meter hoge berg. De uitzen ding, die in India en Australië te horen was, geschiedde over zeer kleine draagbare zendertjes. De golven werden opgevangen door een studio beneden in Zermatt vanwaar het geluid door radio- Lausanne werd gerelayeerd. De beklimming begon bij de Hoernli-hut op 2850 meter hoog te, waar de groep de nacht had doorgebracht. Van dit punt bestegen de klim mers, door touwen met elkaar verbonden, de noord-oostkant van de berg, die als de gemakke lijkste toegang tot de top wordt beschouwd. De tweede helft van dé weg naar de top, ging de be klimming bijna verticaal. De Matterhorn werd voor de eerste maal beklommen in 1865. Vier van de pioniers, die onder Eén dezer dagen is in de Wemeldingse haven het Zwitserse jacht „Ailee Caroline" binnengelopen met drie wereldreizigers, die vanuit Bazel in vijf jaar tijds de gehele wereld bezeilen willen. Deze mensen van de Schweizerische Weltexpeditlon hebben nog een hele tocht voor de boeg, deze koene zeilers die, gelijk onze voorvaad'ren zij het dan niet in een uitgeholde boomstam de Rijn zijn komen afzakken. De tocht begon op 21 Mei, ver telde ons één der opvarenden. Vanaf Basel werden de drie Zwit sers, man, vrouw en hun 20-jarige zoon, meegenomen door een Hol landse sleep, die hen in drie da gen naar Vreeswijk bracht. Men bleef hier 14 dagen, ten einde het scheepje volkomen zee waardig te maken. In Rotterdam werd de mast zeevast gesjord en na enkele da gen voer men, terwijl de wind fel blies en de regen neerstroomde, in de richting Hoek van Holland. De Maas afvaren met ebstroom is een goed werk. Anders wordt het echter, wanneer de stroom welhaast sterker is dan de motor. En zo kwam het, dat de 3% pk motor het scheepje net op de zelfde plaats kon houden, toen men in Hoek van Holland naar de wal wilde varen. Met moeite be reikte men de kademuur. Een douanebeambte maakte hen er opmerkzaam op, dat verder stroomafwaarts een vluchthaven was. Ze voeren erheen en maak ten zich gereed voor de volgende dag. HEVIGE STORM. Terwijl zij in de haven lagen, brak een hevige storm los. De wind gierde om het schuitje en met moeite hielden de opvaren den het vrij van de wal, manoeu vrerend met touwen, want ook eb en vloed deden zich gelden. Des ochtends vroeg na de storm zagen zij, hoe een Engels jachtje door een visserskotter binnenge sleept werd. Het scheepje was op zee door de storm overvallen en de bemanning was volledig uit geput, doornat en half bevroren. Men kon zich gelukkig prijzen nog niet buitengaats geweest te zijn, want in dezelfde storm ver ging destijds de „Ormen Fryske". NAAK HET ZUIDEN. Toen het weer was opgeknapt, voeren de Zwitsers van Hoek van Holland naar IJmuiden door het Noordzeekanaal naar Amsterdam. Na een rondvaart door het IJssel- meer voer men terug naar IJmui den. Slecht weer noopte tot terug varen via Haarlem, Leiden, Gouda naar Rotterdam. Via Dordrecht, Moerdijk, We- meldinge en Hansweert gaat thans de tocht naar Antwerpen. De tocht door ons land duurde precies acht weken, in welke tijd reportages zijn geschreven en films zijn gemaakt. Weer teruggekeerd in Zwitser land hoopt men lezingen te hou den en de films te vertonen. ZELFS NAAR NIEUW- GUINEA. Na „Nederland in acht weken" gaat, zoals gezegd, de tocht nog verder. Langs de Franse kust naar Gibraltar, de Middellandse Zee, Italië, Griekenland, Suez- kanaal, Rode Zee en zelfs tot in Nieuw-Guinea. Hier wil men een jaar verblijven en de tijd, naast reportages, gebruiken om kleine dieren te vangen voor Europese dierentuinen. Na Nieuw-Guinea volgt Afrika. Rond Kaap de Goede Hoop gaat de tocht verder naar Dakar, dan naar Refice in Brazi lië, waar men een jaar hoopt te blijven ln het stroomgebied van de Amazone. Van hieruit gaat 't verder naar Florida, waar het jacht zijn „winterverschoning" in het dok zal ondergaan en de opvarenden de trein zullen nemen om naar de Hudsonbaai te reizen en daar een winter onder de Es kimo's te vertoeven. Dan wordt de boot weer opgehaald en gaat de tocht verder langs de Zuid- spits van Groenland, IJsland, En geland en Holland naar Basel. Maar dan zijn de wereldreizigers vijf jaar ouder. NOG EEN EXPEDITIE. In April volgend jaar hoopt uit Zwitserland een andere groep we reldreizigers te vertrekken. Dit wordt geen zee-, maar een land reis. Zes mensen, o.w. een eige naar van één der grootste hotels in Zwitserland, een directeur van een reisbureau en een journalist, zullen dan onder auspiciën van wat wij hier V.V.V. zouden noe men, een grote tocht met een z.g. stationcar ondernomen en vele landen van de wereld bezoeken. Beide groepen zullen elkaar ln Indonesië ontmoeten, waarschijn lijk op Sumatra. Over beide toch ten zullen één of meer boeken worden geschreven. Het doel van dit alles Beter de landen en volken van de we reld te leren kennen, het Zwit serse volk daarmede bekend te maken en zodoende een steentje bij te dragen tot de ontplooiing van de vredesgedachte. (Ingez. mededeling, advert.) Aclit van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelma tig Kruschen te nemen. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aanspo rende werking op die bloedzui verende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zet ten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken cha grijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dage lijkse gewoonte. (Ingez. mededeling, advert.) NEEN DAN ZWITSALAX .NATuuRlvk werkend laxeermiddel RUNDER VIJFLING. In Newry (Noord-Ierland) heeft een vier-jarige koe een vijf- ling ter wereld gebracht. De kal veren zijn van normale grootte. Onder hen bevindt zich een stier tje. De laatste jaren zijn er geen berichten over dergelijke vijflin- gen geweest. SPANJE EN DE V.N. Naar in Lake Success verno men wordt, zullen de diplomatie ke betrekkingen tussen Spanje en de leden der Verenigde Naties worden opgenomen op de agenda voor de komende zitting van de Assemblee der Verenigde Naties in September. Het verzoek daartoe is gedaan door de Dominicaanse republiek. ONTPLOFFING TE SANTIAGO DE CHILE. Te Santiago (Chili) heeft een hevige ontploffing 16 personen gewond en vele ruiten verbrijzeld. Zij werd veroorzaakt door'kort sluiting van een ondergrondse ka bel, die gas tot ontploffing bracht, afkomstig uit lekken in de lei ding. Het gebied van de explosie was gedurende twee uur „gevaar lijke zone" en het verkeer werd omgeleid. FEUILLETON. door O F. WALTON. Maar toen Marjorie ongeveer twee weken thuis was geweest, gebeurde er iets, dat als een duistere wolk haar geluk over schaduwde. „Een brief voor je, Marjorie", zei Phyllis, die de postbode tot an het tuinhek was tegemoet ge gaan, ,,'t is een brief met zwarte rouwrand." Haastig nam Marjorie de brief aan; zij kende ce hand wel; Pat ty had geschreven. Zulk vrese lijk nieuws bevatte de brief, dat de arme Patty bijna gebroken van hart was, toen zij hem schreef. De vorige dag was haar vader als gewoonlijk naar de fa briek gegaan, ogenschijnlijk vol komen gezond, maar korte tijd na zijn aankomst had men hem zien waggelen en vallen. Toen de mensen bij hem kwamen, Was hij reeds overleden. Het sterfgeval had hen allen vrese lijk geschokt en Patty eindigde met de mededeling, dat zij nog nauwelijks kon geloven, dat het wezenlijk waar was. 't Scheen Marjorie toe, dat nu al de blijdschap en 't genoegen van haar vacantie voorbij was. Nu eerst bemerkte zij, hoe zjj aan de familie Holtby gehecht was, met wie zij het laatste jaar samengeleefd had en zij verlang de er naar bij hen te zijn en te delen in hun smart. Dadelijk schreef ze en bood aan onmid dellijk terug te komen, indien zij „n daarmee van dienst kon zijn. Zijzelf wilde gaarne komen om de zwaar getroffen familie behulpzaam te zijn. Met spanning wachtte zij op antwoord. Toen volgde een brief door mevrouw Holtby zelf ge schreven. Haar hulp zou o zo ge waardeerd worden, aldus be richtte zij, maar hun plannen wa ren nu zo onzeker, dat zijhet beter vond dat Marjorie nog een paar dagen wachtte. Haar broer was overgekomen voor de begra fenis; aan hem had zjj een krachtige steun bij het regelen van alle zaken en binnenkort zou ze weer schrijven. Toen die volgende brief kwam. bleek het een te zijn met zeer droeve inhoud. Het deed haar leed te moeten melden, dat het voor hen niet meer mogelijk was Marjorie in de huiselijke kring te ontvangen. Zij vertrokken van Daisy Bank en haar broer, een weduwnaar, had allen uitgeno digd bij hem te komen inwonen. Natuurlijk moest zij voortaan zuinig leven en kon zich de weelde van een juffrouw voor de huishouding niet langer ver oorloven. Dan voegde zij er aan toe, dat ze Marjorie nooit genoeg dankbaar kon zijn voor alles wat zij aan haar gezin had ge daan; zij zou haar dan ook meer missen dan ze in woorden kon uitdrukken. Daartegenover stond, dat ze zeker was weldra te ondervinden hoeveel Patty had geprofiteerd van de leiding, die Marjorie haar had gegeven. Zo was dus dit hoofdstuk van Marjorie's leven afgesloten. Daisy Bank was voor haar voortaan niets anders dan een herinnering aan 't verleden. Nooit zou ze de ashopen weer beklimmen of Enoch gadeslaan als hij zijn ro zen verzorgde of wandelen tus sen de afval der fabrieken. Een jaar geleden zou ze zich niet hebben kunnen indenken, dat de scheiding haar zoveel zou kosten als ze nu werkelijk deed en evenmin dat ze zoveel aange name herinneringen van harte lijkheid en vriendschap uit dat zwartberookte plekje zou mee dragen. Die arme mijnheer Hollbyl Een goede man was hij geweest, maar hij had geleefd buiten God en was nu plotseling weggerukt uit dit leven om voor God te verschijnen! Welke indruk zou dit sterven achterlaten op het geestelijk leven van zijn vrouw? En het goede zaad, dat zij in de harten der kinderen had ge strooid, zou dat alles worden weggevaagd en haar arbeid dus tevergeefs zijn geweest? Ze kon het niet geloven Nu moest zij haar leven ergens anders opnieuw beginnen, en waar zou dat zijn? Ze zag er te gen op weer onder vreemden te moeten gaan, nu zelfs Colwyn House als een tweede tehuis voor haar was geworden. Maar kom, zij mocht de moed niet laten zakken! God had haar tot dus ver geleid en zij wist, dat Zijn trouwe Vaderhand haar niet zou loslaten. Maar Januari ging voorbij en Februari kwam in 't land; doch geen nieuwe betrekking had zich voor haar opgedaan. De finan ciële zorgen van het gezin op Fernbank begonnen haar te drukken, toen zij op een dag na een wandeling het rijtuig van kolonel Verner voor haar deur zag staan. (Wordt vervolgd.) Sfrt' De oude zilveren kwartjes zijn terstond herkenbaar aan de krans van eikenloof rondom de waarde-aanduiding en verschil len hierdoor opvallend van de nieuwe nikkelen kwartjes. De oude stuivers zijn vierkantde nieutve rond. leiding stonden van de Engels man Whymper, stortten bij de afdaling neer en kwamen om het leven. Ofschoon thans permanente voetsteunen in de bergwand ge slagen zijn en op de gevaarlijk ste plaatsen touwen zijn opge hangen, eist de berg nog steeds mensenlevens. In officiële kringen heeft men de indruk, dat de emigratie zich momenteel nog in het begin van haar ontwikkeling bevindt. De getallen van Nederlanders, die in 1946, 1947, 1948 en 1949 hun va derland verlieten om elders een nieuwe bestaan op te bouwen la ten een voortdurende stijging zien. Door het vervoer van dezè nog steeds toenemende stroom te kunnen verwerken, heeft de K.L.M. momenteel plannen in voorbereiding om een deel van hen in de toekomst door de lucht naar hun plaats van bestem ming te brengen. Men verwacht, dat in 1951 ongeveer 25.000 land genoten zullen vertrekken. Hier van zullen er waarschijnlijk 15 a 18.000 per schip gaan, terwijl dan de rest per vliegtuig zal kunnen worden vervoerd. De K.L.M. vervoerde in 1949 ongeveer 1000 emigranten. Dit jaar zullen het er meer zijn. Za terdag jJ. vertrok weer een vliegtuig met emigranten naar Australië. Er zullen dit jaar nog 10 vluchten worden uitgevoerd, waardoor in totaal in 1950 20 vluchten zullen zijn gemaakt. Schiphol emigratiecentrum. Een van de plannen, die bij onze nationale luchtvaartmaat schappij in studie zijn, is, dat o.m. op de luchthaven Schiphol een' emigratie-centrum te stichten. In dat centrum zouden de emi granten gedurende enige tijd kunnen verblijven. In die tijd zouden o.a. alle douane-forma liteiten kunnen worden afgehan deld. Maar, en dat is belangrijk uit economische overwegingen, men zou, doordat men steeds een vrij grote groep emigranten de luchthaven aanwezig heeft, ie emigraritenvliegtuigen vol ledig bezet kunnen laten ver trekken. De directie van de K.L.M. is van oordeel, dat, gezien de over bevolking van ons land en ver der in verband met het feit, dat de Nederlanders over het alge meen door verscheidene landen graag als immigranten worden toegelaten, van overheidswege zou moeten worden getracht grotere bekendheid te geven aan de emigratielanden. Het zou aanbeveling verdienen wanneer reeds op de scholen regelmatig enige tijd werd besteed, aan het emigratievraagstuk naar die lan den. Op 5 Augustus j.l. werd in het consultatiebureau te Middelburg een werkcommissie voor het be volkingsonderzoek op tuberculose in Zeeland geïnstalleerd. Deze commissie, welke door de Prov. Zeeuwse Ver. tot Bestrijding der Tuberculose in het leven is ge roepen met het speciale doel het bevolkingsonderzoek in Zeeland ter hand te nemen, werd geïnstal leerd door mr A. J. van der Weel, voorzitter der Prov. Zeeuwse Ver. Mr Van der Weel sprak de hoop uit, dat door het werk der commissie een grote bijdrage ge leverd zal worden voor de bestrij ding vande nog steeds zo ge vreesde volksziekte en gaf het presidium der vergadering over aan dr H. Doeleman te Goes, welke als voorzitter der commis sie zal fungeren. Dé commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de Prov. Zeeuwse Ver. tot Bestrij ding der Tuberculose (n.l. dr H. Doeleman, Goes; jhr ir H, L. Boo- gaert, Domburg; C. J. van Hoote- gem, Kloosterzande)van de Prov. Zeeuwse Ver. het „Groene Kruis" (n.l. dr F. G. Vaandrager, Dom burg; J. Ie Clercq, Sluis; dr R. C. Renes, Oud-Vossemeer)van de Prov. Zeeuwse Ver. het „Wit-Ge- ie Kruis" (n.l. Th. J. Andriessen, Ovezande; E. S. Cuelenaere, Aar denburg; mevr. N. Schlüter- IJtsma, Graauw; van de afdeling Zeeland van het Rode Kruis (arts G. Sissingh, Vlissingen), van de afd. Zeeland van de Ver. van Ne derlandse Gemeenten (burge meester J. L. Dregmans van Kou- dekerke), van de afd. Zeeland van de Koninklijke Ned. Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst (n.l. M. W. Jongsma, arts te Groede en Dr H. Ezen- dam, arts, Noordgouwe) en van het Oranje-Groene Kruis (Ds J. H. Renting, Heinkenszand). Als adviseurs der commissie zullen optreden Dr J. van der Lee, directeur van het Bureau Bevolkingsonderzoek te 's-Gra- venhage, arts J. R. van der Borgh, geneeskundig inspecteur der volksgezondheid in Zeeland en dr C. R. N. F. van Joost, derde tu- berculose-arts in Zeeland. Als propagandist-administrateur werd benoemd de heer A. C, van Er komt schot in. In een onderhoud met archi tect K. Tholens uit Amsterdam, de ontwerper van de nieuwe Landbouwhuishoudschool, en de heer Hoenderdos van de Onder- wijsvereniging van de L.T.B. te Haarlem bleek, dat thans de plan nen voor de bouw van deze school vaste vormen aannemen. De grond is reeds gekocht en de toe stemming van het ministerie tot de aanbesteding zijn er. De aan besteding zal dit najaar plaats vinden. Ook de financiering is reeds geregeld: de onderwijsver- eniging sluit een geldlening met de Boerenleenbank te Eindhoven, welke geldlening door de Staat wordt gegarandeerd. Wat het ontwerp zelf betreft, kan niet anders gezegd worden, dan dat Ovezande een pracht van een gebouw krijgt. Men toonde ons foto's van de gelijksoortige school in Hoogkarspel die ieder een doet watertanden. De bouw zelf wordt nog iets royaler dan in Hoogkarspel. Ook de inventaris zal hoogstwaarschijnlijk geheel worden vernieuwd en gemoderni seerd. Ook de leraressen gaan erop vooruit: een ruim en gezellig in ternaat voorzien van een douche cel zal in da toekomst hun horna zijn. Ook voor de leerlingen zijn enkele douche-cellen geprojec teerd. Rond de school zal een bloementuin en een moestuin wor den aangelegd, waar de leerlingen naar hartelust kunnen tuinieren. Met de bouw hoopt men begin December aan te vangen. Onvoor ziene omstandigheden voorbehou den rekent men op een bouwtijd van' vier maanden, zodat, reke ning houdend met enige tijd voor de inrichting, de school uiterlijk Men 1951 in gebruik zal kunnen worden genomen. Al met al een prachtig resul taat van de voorvechters van deze school, die gezien het grote aan tal leerlingen, werkelijk in een behoefte voorziet. Frankrijk krijgt twee Amerikaanse fregatten. Door het Amerikaanse ministe rie van Landsverdediging Is me degedeeld dat op 12 Augustus a.s. twee Amerikaanse fregatten, die elk 1240 ton meten, in het kader van het programma tot het ver lenen van wederzijdse hulp aan de Franse vloot zullen worden overgedragen. De overdracht zal geschieden op de marinewerf te Philadelphia, waar dë fregatten door de Franse ambassadeur in de Ver. Staten, Henri Bonnet, namens zijn land ln ontvangst zul len worden genomen. vim EERHERSTEL. Prof. Huizinga heeft indertvd van „een bezeten uiereld" ge sproken. En werkelijk het lijkt er soms op. Ik herinner me nog levendig de rumoerige dagen van 1903, toen de grote spoorwegstaking (de misdadige woeling) werd af gekondigd en Jan Oudegeest zich enkele dagen spoorwegkoning waande. De toestand was door dit revolutionnair bedrijf zoda nig gespannen, dat de regering het nodig oordeelde enkele lick- tingen onder de wapenen ie roepen. Dat is nu 47 jaar geleden. Jan Oudegeest, de leider van de staking, is 80 jaar geworden. Bij die gelegenheid werd hij gehuldigd. Door de rode vakbe weging, de Partij van de Arbeid, de socialistische Kamerfracties enz. Ook minister Drees was op het appèl en dan ook minister Joekes. Deze laatste veront schuldigde zich, dat hij vroeger Oudegeest als dir.-gen. van de spoorwegen bij „stilstand" had aangeduid, welke onbillijke woorden hij thans hoopte goed te maken door aan Oudegeest namens de Koningin het ridder schap in de orde i an de Neder landse Leeuw aan te bieden. Ik heb er niet het minste be zwaar tegen dat een man als Oudegeest, die op meer dan één gebied zijn eerdiensten heeft ge had wordt gehuldigd en gerid derd. Maar het wordt m.i. toch wel wat gortig, wanneer bij een der gelijke gelegenheid door een mi nister der Kroon verontschuldi gingen worden aangeboden om dat hij het had bestaan een re volutionaire daad te veroordelen. Hebben deugd en ondeugd dan inderdaad stuivertje gewisseld? (Ingez. mededeling, advert.; Laatste boodschap van Koning Leopold. Tijdens een stormachtige bijeen komst van afgevaardigden der (katholieke) Christelijke Volks partij, waarop enkele der trouw ste aanhangers van Koning Leo pold verklaarden tegen het wets ontwerp op de overdracht van de Koninklijke waardigheid aan Kroonprins Boudewijn te zullen stemmen, deelde de Belgische eerste-minister Duvieusart mede, dat de Koning een laatste bood schap tot zijn volk zal richten, waarin hij er by zijn onderdanen op aan zal dringen zich eensge zind rondom zijn negentienjarige zoon en troonsopvolger te scharen. Genoemd wetsontwerp zal aan het einde van deze week door de Belgische volksvertegenwoordi ging in behandeling worden ge nomen. LINKSE BLADEN IN TURKIJE VERBODEN. Gisteren werd te Istanboel vijf linkse bladen verboden en twee dagbladdirecties aangehouden. Verwacht wordt dat nog andere personen zullen worden aange houden. Over het algemeen had den deze bladen verzet aangete kend tegen het zenden van Turk se eenheden naar Korea. DE SPECIALE CANADESE BRIGADE VOOR KOREA. Naar nader wordt vernomen, zal de recrutering van de speciale Canadese brigade voor Korea Woensdag beginnen. In bevoegde kringen verklaart men, dat een dergelijke brigade 4000 a 5000 man sterk zou zijn en tenminste zes maanden oefentijd nodig zou hebben. Nieuwenhuyze te Veere. De commissie hoopt haar werk zaamheden onder leiding van dr J. van der Lee en dr C. R. N. F. van Joost half September aan te vangen met het onderzoek van de bevolking der gemeente Goes, door welks gemeentebestuur een verzoek daartoe werd ingediend. HULDE. Men kent de rol, die Spaak heeft gespeeld bij de Belgische koningscrisis. Hij stond met de rug naar de democratie en steunde en acti veerde de dictatuur van da straat. Toen puntje bij paaltje kwam liep hij weg uit de de mocratische gelederen en koos hij de methode van het commu nisme. Maar nu, enkele dagen later, staat hij weer vooraan in het „parlement van Europa" ter ver dediging van de democratie, van welk parlement hij in de vorige zitting voorzitter was. Toen nu Maandag het voorstel aan de orde kwam Spaak op nieuw tot voorzitter te benoemen maakte de heer Bruins Slot, dia overigens alle waardering heeft voor de capaciteiten van Spaak, bezwaar, omdat onder zijn lei ding in België een bepaalde poli tieke kwestie niet werd opge lost volgens het principe van da wet, maar door geweld en door dreiging van geweld. Het bezwaar van de heer Bruins Slot werd door de meer derheid niet gedeeld. Dit was la voorzien. Toch brengen we hem gaarna onze hulde voor de moediga wijze waarop hij voor „recht en wet" en voor de bescherming van de democratie ln het-krijt trad. Etiopië biedt geld voor Korea In antwoord op het verzoek van Trygve Lie, voor het zenden van daadwerkelijke hulp aan Z. Korea heeft de minister van bui tenlandse zaken van Etiopië tele grafisch medegedeeld dat zijn re gering een bedrag van ÏOO.(KK) Etiopische dollars ter beschikking stelt voor de aankoop van genees middelen ten behoeve van Zuid- Korea.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2