Het ziet er somber uit voor de Zeeuwse mosselcultuur. Soevedantje "TORT EIÉfSüiÊ De standen van de Zeeuwse Kortbatbond Een productie van 5 tot 10 pCt. van normaal is nog een meevaller. Canada J St Annaiand zal het Koninklijk i'aar waardig ontvangen. Het veertig jarig bestaan van de schietver. te St Annaland. B. en W. van Zierikzee willen f2030.— uittrekken voor Koninklijk bezoek. gaat naar Swift I onbedreigd aan de kop in klasse I. TA Dinsdag 8 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Onder leiding van burgemees ter F. NL Boogaard is te St. An- naland een openbare vergadering belegd, waarop ge .proken werd over de te treffen maatregelen t.g.v. het Koninklijk bezoek op 18 Augustus. Het staat wel vast, dat de Ko ninklijke gasten hier wel langer zullen verblijven dan in Tholen en Oud-Vossemeer, omdat vanaf deze gemeente naar Zijpe wordt overgevaren. Het gemeentebestuur zal in de versiering niet achterblijven, hetgeen van de inwoners even min verwacht wordt. Daarom heelt men het initiatief genomen de gemeente in te gaan en inte kenlijsten te laten circuleren. Het ligt in de bedoeling om de Lan- gestraat (die 200 meter lang is) te versieren vanaf de Haven tot aan de Ring, en wel om de 10 m. een vlag van de ene kant van de straat naar de andere; tussen de huizen zullen touwen met 3 vlaggen gespannen worden. De Kerkring en de Hoender- weg zullen met boompjes worden beplant, terwijl de Nieuwstraat met vlaggen versierd wordt. Aan de burgerij wordt verzocht zo veel mogelijk poorten te zetten. He zal zeer op prijs gesteld wor den wanneer gevelversieringen aangebracht worden. Het ge meentebestuur stek voor alle schoolkinderen een vlaggetje be schikbaar te stellen, terwijl aan leder schoolkind een herinnering aan dit hoge Vorstelijke bezoek uitgereikt zal worden, in de vorm van een foto van het Koninklijk gezin. 's Middags, nadat de vorstelijk. personen vertrokken zijn, vindt er een muzikale rondwandeling plaats door het muziekgezelschap „Accelerando", gevolgd door de schoolkinderen van beide scho len. Vrijdag 18 Augustus zal een hoogtijdag zijn voor St. Anna- land, die nog lang in herinnering zal blijven. Zaterdag herdacht met provinciale schietwedstrijden. Ter gelegenheid van het veer tig-jarig bestaan van de schiet vereniging „Prinses Juliana" wer den te St. Annaland Zaterdag provinciale schietwedstrijden ge organiseerd, die Zaterdag 12 Aug. voortgezet zullen worden. Burgemeester F. M. Boogaard op—ide deze dag met een toe spraak waarin hij de oprichting van de jubilerende vereniging aanhaalde en de successen gedu rende de veertig jaren van het bestaan der vereniging in her innering bracht. Het Waren er heel wat en de burgemeester kon dan ook van harte instemmen met de gedachte om het jubileum niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Velen zijn in de loop der jaren lid geweest van de schiet vereniging en enkelen zijn het reeds vanaf de oprichting name lijk de heren M. P. Duijzer, Jacob Rijberg Azn. en A. Boon. De Burgemeester feliciteerde bestuur en vereniging met het jubileum en sprak tenslotte de wens uit dat de vereniging in groei en bloei zal toenemen en dat de pogingen die reeds door hem in het werk zijn gesteld om met scherp te kunnen schieten, met succes bekroond zul len worden. Hierna werd het programma afgewerkt, waarop wij nog nader terugkomen. Voorstel tot herstel van kademuur voor f 83.150.- Donderdag 10 Augustus, 's avonds om acht uur, zal de gemeenteraad van Zierikzee bij eenkomen. B. en W. stellen aan de raad voor i.v.m. met het be zoek van H. M. Koningin Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard, f 2000 uit te trekken voor be strijding van de noodzakelijke onkosten welke verbonden zijn aan een waardige ontvangst van de hoge bezoekers. Zoals bekend, is de stichting „Poortersdagen" te Zierikzee, van plan medio Augustus 1950 „poortersfeesten" te organiseren. Deze Stichting heeft de gemeen te verzocht deze festiviteiten vrij te stellen van stedelijke belas ting. Daar dit wettelijk echter niet mogelijk is en B. en W. een financiële tegemoetkoming toch van belang achten, stellen zij de raad voor een subsidie te geven gelijk aan het bedrag dat de ge meente als belasting zal ontvan gen door de feesten. Ook zal aan de orde komen een voorstel om het herstel van het gedeelte kademuur van de Nieuwe Haven vanaf de Venkel tot het Luitje, dat is een lengte van plm. 106 meter, onderhands te gunnen aan N.V. Visser en Smits Aannemingsmij. te Pa- pendrecht voor een bedrag van f83.150. Oorzaak van ontploffing op de rede van Vlissingen niet bekend. Zoals gemeld, heeft zich Zon dagochtend op de rede van Vlis singen, nabij een aantal schepen, dat daar voor anker lag, onder water een ontploffing voorgedaan, waarbij geen schade werd aange richt. Volgens verschillende be richten zou het hier een magne tische mijn betreffen. Het staat echter in het geheel niet vast, aldus een woordvoerder van de marine, wat er ontploft is. Een drietal mijnenvegers van de Ko ninklijke Marine is inmiddels naar Vlissingen vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stel len naar de aard van het ont plofte voorwerp en om, hoewel het desbetreffends zeegebied reeds geheel van mijnen is gezui verd en geregeld door de scheep vaart wordt gebruikt, ter con trole veegoperaties uit te voeren. „Van Amstel" en „De Bitter" zullen Nederlandse havens bezoeken. VAN 9—11 AUGUSTUS TE VLISSINGEN. De Nederlandse fregatten „Van Amstel' en „De Bitter", die pas uit de Ver. Staten zijn aan gekomen, zullen morgen uit Den Helder vertrekken. De „Van Amstel" gaat dan naar Delfzijl en zal daar van 9 tot 11 Aug. verblijven. De „De Bitter" gaal naar Vlissingen, waar van 9 tot 11 Aug. wordt gemeerd. Hierna vertrekken beide schepen naar Rotterdam voor een verblijf van drie dagen. Op 14 Aug. gaan zij van Rotterdam naar Amsterdam, waar zij zullen verblijven totdat de bemanning haar zomerverlof zal hebben genoten. Gedurende de ligdagen in de verschillende havens zullen de schepen worden opengesteld voor bezichtiging door het pu bliek. De heer de Jonge niet naar de Eerste Kamer. De voorzitter van het een traal stembureau heeft in de va cature dr E. Brongersma (P. v. d. A.) benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer P. C de Jonge te Middelburg. Naar wij vernemen zou de heer de Jonge voornemens zijn voor zijn benoeming te bedan ken. In dat geval zou in aan merking komen de heer P. Kapteyn te Bloemendaal. MIDDELBURG. Schutting bjj de Nieuwe Kerk verdwijnt. Naar wij vernemen zal deze week ook de schutting, die voor een groot deel het gezicht op de Nieuwe Kerk te Middelburg ont neemt, worden opgeruimd. Er waren heel wat moeilijkheden te overwinnen voor men tot deze stap kon geraken, temeer, daar men druk doende is met de in wendige restauratie van de Nieu we Kerk, waardoor dU3 in het ge bousv geen materialen kunnen worden opgeslagen. Een groot deel van deze buiten opgeslagen materialen, zullen dan ook moe ten blijven liggen. Desondanks heeft men toegegeven aan de aandrang om de schutting te ver wijderen waardoor men vanaf de Nieuwe Burg en Groenmarkt een goed uitzicht zal krijgen op het front van de kerk. Verder verna men we nog, dat van een verwij dering van de schutting bij de Lange Jan en Koorkerk geen sprake kan zijn, daar men vooral aan de Koorkerk nog uitwendige restauratiewerkzaamheden uit voert. Geslaagd. Op de examens van de E.N.S.A.I.D te Middelburg zijn geslaagd voor lingerie D. de Nooier, J. Crucq, A. G. Pluimers, J. A. Verschiere te Middelburg, Voor costumière: E. Volmer, C. CevaalHage te Middelburg P. Baayens te Kleverskerke, Geschiere te Grijpskerke; S. C, Douw te Zoutelande; L. Ingelse te Serooskerke. Voor coupeuse: F. J. van den Berg en M. W. Hogerheide te Vlissingen. Voor lingerie-coupeuse: J. J, Bierens te Grijpskerke. YERSEKE. Ongeval met fiets. Zondag kwam de 18-jarlge Hoogstrate, door het breken van de voorvork van zijn fiets op de weg van de Veerhaven te Krui- ningen naar de Rijksweg, te val len. De jongen maakte zo'n smak, dat hij het bewustzijn kwijt raak te. Met een auto werd hij naar huis vervoerd. Motorrijder in de sloot. Door een verkeerde manoeuvre van de autorijder S. uit Goes, raakte bij de hofstede „Zoute" de van Yerseke komende motor rijder J. v. d. J., die nog een duo passagier had, in de sloot langs de weg. Met een hoop modder en een licht beschadigde motor liep het ongeval af. ST,. MAARTENSDIJK. Prachtige vacantie. Zaterdagavond keerden de leerlingen van de O.L. school, na een week doorgebracht te hebben in Varsseveld, terug in St Maartensdijk. Ondanks het af en toe minder mooie weer had den de kinderen toch volop ge noten. Verschillende uitstapjes werden gemaakt, zo werd o.a, een tocht door Duitsland en een boottocht over de Rijn gemaakt ZUIDZANDE. Kleuterschool. Mej. Faemouw nam afscheid van haar kleutertjes, daar zij in het huwelijk gaat treden. Zij wordt opgevolgd door mej. Ver met. ZAL HET PLAN VAN Dr P. KORRINGA SLAGEN? Over de ziekte die de Zeeuwse mosselcultuur in ernstige mate bedreigt, vernemen wij van de zijde van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening nog nadere bijzonderheden. Reeds in Augustus 1949 klaagden do mosselkwekers, die percelen ln de Zandkreek hadden, dat er grote sterfte voorkwam onder hmi mosselen. Men dacht eerst te doen te hebben met de geheim zinnige mosselziekte, die in 1902 en in 1911 de mosselbanken heeft geteisterd, doeli dr P. Korringa, bioloog bij het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te Bergen op Zoom vond bij onderzoek ln de dar men van de dode moselen een roodachtige kluwen van 10 tot 15 kreeftachtige diertjes van 7 8 mm lengte. Deze zelfde parasiet komt ook voor in de Middellandse Zee zonder dat zjj daar echter gro' i sterfte veroorzaakt. Dr Korringa heeft allerlei proe ven genomen voor de effectieve bestrijding van de parasiet, doch tot nu toe is er geen middel ge vonden waartegen dit dier niet bestand is en dat bovendien prac- tisch toegepast kan worden. De parasiet, die zich van Maart tot eind October voortplant, heeft in de uitgestrekte mosselpercelen een zeer rijke voedingsbron ge vonden. Theoretisch zou men hem kunnen uitroeien door alle mos selen op te vissen, doch dit is practisch onuitvoerbaar. SOMBER. Het is de Mytilicola indestinalis, die in 1938 ook in Duitsland bij Hamburg werd waargeno men en later in 1944 aan de West kust van Amerika, waar men de parasiet aantrof in andere schelp dieren dan mosselen. Dr Korringa, die een studiereis in Amerika heeft gemaakt, her kende het diertje onmiddellijk en stelde een onderzoek in alle Zeeuwse wat .-n in. Het bleek ■hem, dat practisch overal deze parasiet voorkwam. Het meest in de Zandkreek en op de banken in de Oosterschelde voor Burgsluis. Deze parasiet doet zich te goed aan het voedsel van de mossel en scheidt boven dien een toxine af. Hierdoor kan de mossel niet groeien en sterft tenslotte. Als de mossel zwaar aangetast is, neemt hjj helemaal geen oedsel meer op. Bleef 't vorig jaar de verontrus tende sterfte onder de mosselen beperkt tot die in de Zandkreek, dit jaar heeft de sterfte een veel groter omvang. Op bjjna alle mosselpercelen is het percentage dode mosselen zeer hoog, terwijl de nog levende mosselen bjj lange na niet het visgevvicht halen, dat zjj moeten hebben. Het ziet er voor de Zeeuwse mosselcultuur dus zeer somber uit. Indien de productie ln het ko mende seizoen over 't geheel ge nomen 5 tot 10 pet. is van de normale, dan moet dat nog als een meevaller beschouwd worden. Wat dit betekent voor de kwe kers, de handelaren, de inlegge- rjjen en hun personeel, laat zich moeilijk raden. Vele kwekers heb ben nieuwe schepen, motoren ge kocht, handelaren hebben hun outillage verbeterd of vernieuwd, kortom in de mosselcultuur en handel zijn grote bedragen ge- investeerd. Het is heel goed mogelijk, dat dr Korringa in de loop van de tijd er in zal slagen een middel te vinden om de parasiet te verdel gen, doch dit zou dan op lange termijn moeten geschieden. Daar om heeft hij besloten tot 'n voor lopig laatste poging op korte ter mijn verbetering in de toestand te brengen. Uitgaande van de practisehe ervaring, dat ieder dier zijn natuurlijke vijand heeft, meent hij dat in de Middellandse Zee, waar de parasiet oorspron- keiyk vandaan komt, zijn natuur lijke vijand te vinden moet zijn, omdat daar geen grote sterfte voorkomt. Zijn plan ls dan ook op verschillende plaatsen langs de Middellandse Zeekust in Frank rijk mosselen te vissen en zodra hij aangetaste mosselen heeft, zullen deze zo snel mogelijk naar Zeeland worden overgebracht en te water worden gelaten. Hij hoopt dan tevens de natuurlijke vijand van de parasiet over te brengen. Op deze wijze kunnen dan kernen worden gevormd, van waaruit deze vijand, die tot noi toe een grote onbekende Is, zlol over de Zeeuwse wateren kan verspreiden. RISICO. Zondag is dr Korringa naar Frankrijk vertrokken om de me dewerking van de Franse autori teiten te verkrijgen. Dit plan ver eist grote mate van medewerking. Er zullen teams gevormd worden uit kwekers en handelaren, die zich met het vissen en vervoeren van da mosselen van de Middel landse Zeekust naar Zeeland zul len belasten en, wil het plan sla gen, dan dient een ongehinderd vervoer gegarandeerd te zijn. Dat er aan dit plan risico's kle ven, is wel duidelijk. Het is heel goed mogelijk, dat men nog een andere parasiet meebrengt, die b.v. de oesters zal aantasten, doch terwllle van het bestaan van hon derden mosselkwekeri en hande laren neemt men dit risico. Slaagt het plan niet, dan ziet het er voor de Zeeuwse mosselcultuur voorlopig zeer somber uit. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN NIEUWERKERK EN OUWERKERK. In Nieuwerkerk zullen de vorstelijke gasten als volgt rij den: Ooststraat, Noordstraat, Ring. Voor het gemeentehuis zal de Commissaris der Koningin de burgemeester voorstellen aan H. M., terwijl d? burgemeester de raadsleden zal voorstellen Ouwerkerk ontvangt deze dag voor de eerste keer in haar ge schiedenis vorstelijk bezoek. De stoet zal Ouwerkerk binnen komen vanuit cie richting Nieu werkerk. Schoolkinderen zullen voor het gemeentehuis geschen ken aanbieden. In de directe om geving van het gemeentehuis wordt plaats gereserveerd voor de raad, de schoolkinderen, het Ned. Herv. Kerkkoor en de Sportvereniging. Vanaf de mu ziektent zal het Harmoniegezel schap „Nieuw Leven" voor de aankomst en na het vertrek van de vorstelijke gasten vlotte muziek laten horen. Miniatuur-windhoos trof Oostkapelle. Weinigen zullen bemerkt heb ben, dat er Zondagmiddag te Oostkapelle een windhoos heeft gewoed, die gelukkig een zeer plaatselijk karakter had. Op de buitenplaats „Zeeduin' nchtte deze miniatuur-windhoos s"hade aan. Er werden n.l. een 50-tal broeiramen vernield. V eilingsberichten GOES. Veiling van 7 Aug. 1950. Yellow Transparente 1539 Perzikrode Zomerappels 1328 Early Victoria 416.10; Codlin Keswick 315; Zigeunerin 12 68; James Grieve 1732; Appels (kroet en val) 110; Noordholl Suikerpeer 211; Precose de Tre- voux 852.50; Czarpruimen 7 45; Ontario 1048; Washington pruimen 729; Belle de Louvaine 2440; Utility 20—43; Golden Japan 3240; Witte Wijnpruimen 923; Dubb. Boere witte 625; Bramen 52-73; Groenten: Bloem kool 841; Komkommers 915 Kropsla 6.5015; Dubb. Princes sebonen 1516; Stoksnljbonen 20 26; Rentegevers 22—31; Saxa- bonen 1011, Groene kool 916, Rode kool 5, Andijvie 812, Augurken 1779, Uien 28, Tomaten 3540, Postelein 21— 22, Aardappelen 89.50, Drie lingen 36, Wortelen 816, al les per 100 kg., per 100 boa, les per 100 kg., bos of «tuks. MIDDELBURG, 6 Aug. 1950. Groenten: Komkommers A 7 13, id. B 7—11, id. C 7—10, Uien 410, Andijvie 54, Stokprin- ces 3437, Pronkbonen 1021 Stoksnijbonen 2034, Stamsnij- bonen 20, Dubb. Princessen 15 21, Postelein 315, Sjalotten 6- P, Rabarber 35, Bloemkool A 35—56, id. B 18—50, id. C 4—20, Waspeen 8—9, Augurken A 64— 65, id. B 18—54, ld. C 14—41, Sla A 211, id. B 27, Spina zie 4, Spitskool 911, Savoye- kool 420, Rodekool 5—9, Zil veruien 28—29, Pootuien 2—7, Frei 1215, Bospeen 815, Bos- kroten 6S, Kroten per kg. 58. Fruit: Tomaten 2132, Die trich Ulhorn 26, Ontario 1239: Czaarpruimen 2139, Washing ton 1035, Witte Wijnpruim 23 39, Occulanca 810, Tollenaars 6, Zomerlouwtjes 1819, Pré- cose de Trévoux 2445, Suiker peer 16, Peren val 1421, Kruis bessen 18, Early Victoria 10, Zi eunerinnen 35—42, Perzikrode lomerappel 24—37, Keswick 21 -23, Appels val 3—21, Oranje Ananas 76Sb, Suikermeloen 19 101, Netmeloen 3468, Perzi ken 323, F-ankenthalers 1.12— 1.41. Aardappelen: Blauwe Eigen heimers grote 69, drieling 34, Bintjes grote 7.708.30, Bonken 8.809.20, Drielingen 46, Kriel 34, Eerstelingen grote 89.80, drieling 4—6.20, bonken 9.60, Koopmans blauwe grote 10, Drie lingen 3. KAPELLE, 7 Aug. 1950. Grote en Exportveiling: Dubb. Princ. z. draad 15—15.90, Précose de Trévoux I 48.10—53.id. II 23.9025.50, Noord-Holl. Stoke rij I 15.30, id. II 5.20—5.50, Cod lin Keswick I 16.50, id. II 4.90, Early Victoria I 16.10, id. II 5.70, Perzikrode Zomerappel I 28.70, id. II 20.Val- en Kroetappels 3.505.10, alles per 100 kg. Kleine veiling: Pruimen: Was hington 6—26, Ontario 646, Czar 6—51, Dubb. Boerenwitte 621, Belle de Louvain 1057, Wijnpruimen 623, Utility 9 48, Monseigneur Hative 1056, Golden Japan 53, Héron 1322, Purple Pershore 25, Princeprui- men 67%, alles per kg. Appels: Zigeunerin 849, Yel low Transparant 834, Early Victoria 28, Keswick l'A8, Perzikappel 1024, James Grieve 10—42, Duchesse d'Oldenburg 5 6, Lady's Seedling 1434, alles per kg. Peren: Précose de Trévoux 4 40, N.-Holl. Stokerij 310, Bruine Herenpeer 219, Ooms- kinderenpeer 28, Rode Stokerij 27, alles per kg. Diversen: Frambozen 1.04 1.98, Bramen 751.Q3, Moerbei en 86—92, Blauwe Druiven 1.49, Zure Morellen 7488, alles p. kg. Groenten: Augurken 5363, Rode kool 55V», Savoye kool 14—17, Andijvie 1114, Toma ten 1234, Aardappelen 39!4, Snijbonen 2028, alles per kg. Perziken 6 M20, Bloemkool 7 25, Komkommers 79, Krop sla 6'/212, alles per stuks. Boskroten 551a, Gladiolen 33 47, beide per bos. KRABBENDIJKE, 7 Aug. '50. Exportveiling: Appels: James Grieve 39.10, Early Victoria 14.90, beide per 100 kg. Peren: Précose de Trévoux 25 50.30 per 100 kg. Gewone velling: Pruimen: On tario 384i, Washington 23 40, Czaarpruimen 17—78, Belle de Louvain 2127, a. p. 100 kg. Appels: James Grl»v« 17—82, Zigeunerin 1470, Ferzlkrode Zomerappel 2329, a, p. 100 kg. Peren: Précose de Trévoux 18 36, Bramen 22—71, a. p. 100 kg -Hi. 'u 91. Zij staan achter een geel hek. Een gr(js ding schuift er over, als een slang gaat het om Doevedantje haar middel heen en haalt haar zo maar omhoog, als was ze een veertje. Simon ziet haar zeer verschrikt na. Kijk, nu zit ze boven op een olifant. Dat grijze ding was een slurf. De olifant gaat er met Doevedantja van door, Si mon roept tegen Houlrie en Baukje: „Gauw, gauw er achteraan". HH maakt het hek open. Ginds loopt de olifant al. Simon en Baukje en Houkje halen hem vlug ln. „Doevedantje, Doevedantje", roepen zij. 92. Doevedantje voelt zich niet lekker zo hoog op de olifant. Zij roept om haar dieren. Maar al dat roepen geeft helemaal niets. Doevedantje maakt een rondrit door het stad je. De olifant ls uit het dierenpark ontsnapt. Als Houkje dicht bij hem komt, tilt de olifant haar ook bij Doevedantje op zijn rug. En even later Baukje ook. Slmon klautert zelf wel naar boven. Zij rijden prinsheerlijk door de stad. Doe vedantje schreit: „En zo kom lk nooit b(j mijn dochter Jodelijntje in Canada". BRESKENS. Concert door Stafmuzlek Reg. Stoottroepen. In de Winkelweek, die van 12 tot 19 Aug. te Breskens gehou den wordt zal hét Reg. Stoot troepen uit 's-Hex-togenbosch on der leiding van C. v. d. Bergh een concert geven en wel op Dinsdag 15 Aug. De Geref. Gemeente te St An naland schonk een gift van f 100 ten bate van de Stichting van 'n Protestants Sanatorium in het Zuiden des lands. De in de Ned. Herv. Kerk te St Annaland gehouden collecte ten bate van het Nederlands Bij belgenootschap heeft opgebracht de som van f 65,05. De heer E. T. Klaassen, onder wijzer aan de O.L. school te Re- tranchement, slaagde te Rotter dam voor het hoofdakte-examen (laatste deel). De heer M. de Boer, thans te Groningen is benoemd tot direc teur van de Coöp. Aankoopver eniging te Breskens. De C.J.M.V. „Immanuel" te Kloetinge maakte Vrijdag een uit stapje naar Arnhem en Nijmegen, De heer H. de Dreu te Kloe tinge werd gediplomeerd als jachtopzichter. Voor coupeuse slaagden te Bre da de dames J. Hartog, B. v. d, Rhee, J. Knuist en M. Bazen, al len van St Maartensdijk. Voor het politiediploma slaag de te Rotterdam de heer M. v. d. Weele te 's-Gravenpolder. Vrijdagavond om 7.30 uur zal in de Chr. Geref. Kerk te Tholen voorgaan ds Baay tot Alphen a, d. Rijn, Aanstaande Donderdag hoopt voor de Geref. Gemeente te Tho len op te treden ds Mallan uit Bruinisse. Aanvang 7.30 uur. Geslaagd te Rotterdam voor le raar natuur- en werktuigkunde Nijverheidsonderwijs (acte N.l.) de heer M. Nieuwdorp, werkzaam bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht, vroeger te Souburg. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Bovensmilde, J. Bouterse te Rottum-Stitswerd; voor 's-Grevelduin-Capelle, J. H. Cirkel te Ede. Benoemd tot voorganger dei- Evangelisatie te Hollandsche Ra ding, tevens hulpprediker te Utrecht, K. de Bel, aanstaand emeritus-predikant te Schie dam. Geref. Kerken. Bedankt voor Elburg, P. v. d. Schaaf, res. legerpr. te Epe. Chr. Geref. Kei-ken. Beroepen te Vlissingen, J. Drenth te Amersfoort. Persoonlijke bekertjes by de Avondmaalsviering De synoda van da Ned. Herv. Kerk heeft zich onlangs o.m. be zig gehouden met de kwestie van kleine persoonlijke be kertjes bij de viering van het H. Avondmaal. Reeds geruime tijd vraagt dit onderwerp de aandacht. Tegen over heftige voorstanders, ont raadt prof. v. d. Leeuw het ver vangen van de beker door be kertjes (uit kinderachtige „hy- giënel") wijl zo de zin van de gemeenschap verbroken wordt. Hoewel de generale synode de mogelijkheid althans, dat „aan de uitdrukking van de eenheid der gemeente afbreuk wordt ge daan" door de vervanging van de éne beker door persoonlijke bekertjes, aanwezig acht, ont raadt zij in een schrijven aan de kerkeraden het gebruik hiervan toch niet, wanneer deze inge voerd worden uit hygiënische overwegingen. Naar men van Herv. zijde aan de „N. Haagse Crt." schrijft, hebben een uitvoerig schrijven van een longarts en van de gees telijke verzorger van het Herv. sanatorium „Zonnegloren" aan leiding tot het weloverwogen advies, dat nu aan de kerkera den wordt gegeven. Wanneer van die zijde toch deze zaak wordt aanhangig gemaakt, zal men niet van .kinderachtige hy giëne" kunnen spreken! Want het gaat hier niet alleen om be zwaren, die gemaakt worden door mensen, die vrezen besmet te kunnen worden, doch aller meest om die van hen, die bang zijn anderen te besmetten. Eventuele „liefdeloosheid en (of) aesthetlscne hoogmoed van moderne mens" mogen in deze aangelegenheid niet mee spreken! Nu de competitie enige tijd stil ligt, willen we de standen, bijge werkt tot op heden, even nader bezien. In klasse I gaat Swift I weer onbedreigd aan de kop en zal geen enkele club het haar nog lastig kunnen maken. Wat klasse Eta betreft ligt de strijd nog geheel open, doch zal het vermoedelijk gaan tussen S. S.S. I en Swlft H. Zeelandia steekt met hoofd en schouder in klasse Hb boven haar rivalen uit. Hier zal alleen nog hevig gestreden worden om de tweede plaats tussen Olympla en Togo n. In klasse lila zijn zelfs nog 3 candldaten: T.O.P., Madjoe II en Fortuna, voor de bovenste plaats. De b-afdellng geeft ook nog veel strijd te wachten, als men zo eens de stand beziet. Bij de adsplranten tenslotte zal De Poel de ere-palm wel wegdra gen. le klasse: Swlft 8 8 16 Scampolo 8 6 2 12 Vlos T 3 1 3 7 B.K.C. 9 3 1 6 7 Volharding 7 8 4 6 T.O.G.O. 7 3 4 6 TJoba T 2 1 4 5 Seolto 7 1 6 1 2e klasse Ai Swlft It 8 5 3 13 S.S.S. X 7 S 1 1 11 Stormvogels I 8 3 3 2 9 V. K. V. 10 3 3 4 9 Vopo I 7 2 1 4 5 Madjoe I 8 3 1 4 5* Dios 8 1 T 2 2 winstpunten ln mindering. 2e klasse B: Zeelandia 9 8 1 17 Olympla 8 5 I 2 11 T.O.G.O. II 8 5 3 10 De Poel 9 4 1 4 9 Eendracht 8 3 2 3 8 Vitesse 10 2 8 4 Elto 8 1 6 1 3e klasse A: T.O.P. 9 8 1 16 Madjoe II 8 7 1 14 Fortuna 9 T 2 14 Groede 9 5 4 10 A.K.C. 8 2 6 4 Stormvogels II 7 7 0 Atlas 8 8 0 Kerkvervolging. Radio-Vaticaan meldt uit Boedapest, dat de Hongaarse re gering heeft besloten, alle theo logische faculteiten te sluiten. Hieronder vallen de R.K. leer stoel aan de Universiteit te Boe dapest, de Protestantse te De» brèczen en de Evangelische. Men vreest, dat deze stap een voorspel is op het instellen van communistische theologische fa culteiten, zoals dat in Tsjecho- Slowakije is gebeurd. De Lithause katholieken moeten, volgens een bericht van het Vaticaan, 65 cent belasting betalen, wanneer zij de kerk willen bezoeken. Volgens dit bericht, is de kerkvervolging in Lithauen in volle gang; kerken moeten op een afstand van teti minste ze ven kilometer van elkaar liggen, collectes voor het herstel van kerken zijn verboden, en kerk diensten mogen slechts 's mor gens vroeg gehouden worden. 3e klasse B: Scampolo II 5 4 1 S Swlft III S 4 1 3 Tjoba II 4 3 1 6 S.S.S. II S 1 2 2 I opo XI 7 7 0 Adspiranten: De Poel 7 6 1 13 Zeelandia 7 6 1 10* Swlft b 9 3 1 5 7 Swlft a 6 3 3 6 V.K.V. 6 8 1 2 5* Scampolo 7 1 1 5 3 T.O.G.O. 8 1 7 2 2 winstpunten ln mindering. VOETBALWEDSTRIJD TE COLIJNSPLAAT. Bij de voetbalwedstrijden wel ke Zaterdag te Colijnsplaat ge houden werden wisten de club* uit Colijnsplaat met ere uit de strijd te komen .Col. Boys II won nen van Kortgene II met 41. De wedstrijd Col Junioren tegen Kloetinge Junioren leverde even eens 41 op. Tenslotte eindigde de nederlaagwedstrijd Col. Boy» I tegen Kloetinge I met een 3—0 overwinning voor Colijnsplaat. DUIVENSPORT, KAPELLE. De Kapelse Postduivenvereni ging organiseerde de volgende wedvluchten: Voor jonge duiven vanaf Moes- croen afstand 96 km. A. Snoek 1 en 5 B. Ridderliof 2; P. Bruinzeel 3; P. v. d. Vliet 4, 9 en 10; M. J. Nelisse 6; J. Hensdijk 7 en 8. Wedvlucht voor oude duiven vanaf Moescroen afstand 96 km.: Gebr. de Schipper 1, 2 en 8| W. C. Hundersmark 8; A. Evera- djjk 4; P. I. Butler 6; Jan Mol 8| P. Bruinzeel 7; A. Blok 9; P. v. d. Vliet 10. Wedvlucht vanaf Bordeaux, af stand 810 km.: P. Bruinzeel lj P. X. Butler 2. Handel in visserijproducten tussen de Benelux-landen wordt vrijgemaakt. Op da ministersconferentie der Benelux te Oostende kwam in principe overeen verder te gaan met het vrijmaken van de handel ln visserijproducten. De onmiddellijke vrijmaking werd aanvaard voor dia produc ten der visserij, waarover de commissie voor de landbouw, da voedselvoorziening en de visserij reeds tot een accoord is geko men. Het verschil in het niveau van de exploitatiekosten, dat in hoofdzaak te wijten is aan het verschil in de lonen en de sociale lasten, mag geen blijvende hin derpaal veroorzaken voor de verwezenlijking van de algehele vrijmaking, zo werd vastgesteld. Voor het geval dit verschil gro ter wordt, zou de commissie voor de landbouw, voedselvoor ziening en visserij de maatrege len moeten bestuderen, welke de concurrentie-verhoudingen tot meer normale proporties zouden kunnen terugbrengen. In de overgangstijd tot 1 Ja nuari 1952 zal België bet niveau van Nedrland kunnen bereiken door middel van een organisatie voor de productie en ae afzet. Amsterdamsche Effectenbeurs- Slotkoersen op 7 Augustus medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsciie Bank N.V. Grootboek QbligatiSn Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cuin. Nederland N.W.5. Spaarcertificaten Indië 1937 A 8rootbo*k 1946 uit. Handel en Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berglis Jurgent v. Berkei's Patent alvé Delft Centrale Suiker 'okker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unll. Ncd. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloefl. Dito 6 cuin. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. OH* Dito onder «and. Moeara Enim A'dam Rubber andar Rubber ell Bat. Rubbef Cendeng L*mb?« - Rubbêf 954 9 74 55 4 89 138 1717^ 317 1084 124 1004 974 96 964 98J4 79J1 10OI1 94*» 96'/. S8'Z WA UO'A 17414 322J4 111 128 Jam Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sell. Unio v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.l.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembali Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasclie Bk. Herstelbk. Pr. Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Baak Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Ivennecptt Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Servict North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 1264 1234 134 1694 127 1534 118 614 99 314 98 146 159-4 217 954 178 1694 166 574 334 42 704 904 324 614 384 54 1104 764 17 m 304 154 19 174

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3