Vrouwenpolder als bedevaartplaats. ToelatingsinogsSijkheden voor Canada zullen verruimd worden. \SïïenUDlKA*T£N liet oÉietode woord Kerken gaan dicht in Amsterdam. ADAAISOM DE VISMEELFABDIEK IN BRESKENS. Klein, maat' belangrijk bedrijf. Vorsten, edellieden en zeelui bezochten de plaats Zeeuwse Wandelingen Voorzitter Chr. Emigratie Centrale keerde terug. Wat men b(j opkomst krijg De visserij op de Zeeuwse stromen. Omdat ze niet verplaatsbaar zijn. KORTE BERICHTEN beslaat z'n paard. Dinsdag 8 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagfna 2 Da ivonderbaurlyke geschiedenis van het schilderijtje te Vrou wenpolder, waarover werd geschreven op 29 Juli j.l., werd spoedig alom bekend, niet alleen in Walcheren en Zeeland, maar zelfs tot ver over de grenzen. Er werd besloten, dat één keer per jaar op de dag van Maria Hemelvaart (15 Augustus) de gew(jde beeltenis door het dorp en de omtrek zou gedragen worden en van heinde en ver stroomden de gelovigen samen om deze processie by te wonen. Zeelieden uit Spanje en Portu gal, Frankrijk en Engeland had den ervan gehoord. En bij stor men en andere zeegevaren riepen ze Onze Lieve Vrouwe van de Polder aan. En waren ze veilig de haven binnen, dan lieten ze niet na Maria te danken en met geschenken te vereren. „Le Pol der a fait grand miracle", werd een gevleugeld woord onder de schepelingen. K.cmana, die Vrouwenpolder be zocht om de plechtige „omme- glianck" van 15 Augustus by te wonen of die op een andere da tum een pelgrimstocht hierheen maakte, kwam met lege handen. De kerk werd erdoor verrijkt en bezat later 130 gemeten land en 10 gemeten boomgaard. VORSTEN BEZOEKEN HET DORP. Niet alleen onbekende varens lieden en eenvoudige landbouwers togen hierheen ter aanbidding, ook op vorsten heeft Maria teder neergeblikt. In 1416 was Keizer Sigismund (de bekende Keizer die Johannes Hu.-.s heeft laten verbranden) op zee. Hij kwam uit Engeland en was vergezeld van onze graaf Willem Vf (de vader van Jacoba van Beieren). Het weer was slecht en tegenwind belemmerde de terugreis. Daar vertelde een der Zeeuwse edelen (Filips van Borselen van Cortgene) hem van de mirakelen van Vrouwenpolder. Toen de Keizer dit hoorde, be loofde hij geen vlees te zullen eten noch wijn te drinken, aleer hij een pelgrimage naar de Pol der had gedaan. „Ende Godt, die aller dinghen magchtieh is, voechde den wint alsoo, dat die Keyser ende de Grave van Zeelandt, 't schepe ginghen, ende voeren binnen 24 uyren in Zeelandt". Vergezeld van een rijke edel- stoet gingen ze naar 't eenvou dige kerkje „Godt ende sijne ge benedijde moeder" danken voor de voorspoedige overtocht. i ',ok de bekende graaf Filips va. ->ourgondië (Filips de Goede) L geweest Tijdens de zware stonr van 15 November 1437 was hij in Middelburg. Getroffen door het noodweer en het grote gevaar dat Walcheren bedreigde, beloof de hij een bedevaart te doen naar Polrc (Polrekerk), zoals het wel geuu-.md werd. Hij volbracht zijn bi jute, als dankoffer meebren- t'c.d een kaars van meer dan honderd pond. DE KERKHERVORMING. Voor beeldenstorm en kerk- verwoesting is Vrouwenpolder in het jaar 1566 gespaard geble ven, deze gruwelen kwamen pas zes jaar later, toen Vlissingen en een maand later Veere niets meer van de tirannie van Alva moesten hebben en ook het plat teland van Walcheren de zijde van de Prins koos. Het beroemde kerkje werd verwoest, alleen de muren ble ven gedeeltelijk staan en lang zamerhand gingen de bewoners tot de Gereformeerde kerk over. In Vrouwenpolder ging dat niet zo vlug als in de andere dorpen: het bezoek der pelgrims had veel geldelijk voordeel ge bracht en dat was nu alles voorbij. Een kwarteeuw later wordt er in de notulen van een classis- vergadering nog geklaagd over pauselijke superstitie bijge loof). Maar er komen steeds meer gelovigen, die eerst in een huis of schuur vergaderen, maai in 1624 een kerk krijgen, die verrijst op de plaats van de vo rige en nog bestaat. WAAR IS DE SCHILDERIJ GEBLEVEN? Toen een bende woestelingen uit Veere de kerk verwoestten, is liet beroemde schilderijtje op het kerkhof rond de kerk te rechtgekomen. Een zekere Par- duyn heeft het daar gevonden en voor een koppel schapen los gekocht uit de handen van de plunderaars. Later komt het in bezit van diens kleindochter juffrouw Hacco uit Veere en verhuist van hier naar Brugge. Eerst een kwarteeuw geleden heeft men het hier ontdekt, het was toen het eigendom van ba ron de Calcoen. Na veel moeite heeft men de eigenaar kunnen overhalen het af te staan aan CXXIV. de R.K. kerk te Middelburg. De hoogbejaarde baron met zijn fa milieleden zijn toen overgeko men om van de overbrenging getuige te zijn (1931). Toen in 1940 de kerk verwoest werd, heeft de pastoor de schilderij kunnen redden en op het ogen blik is deze te zien in de nood kerk. Het is een olieverfschilderij van ongeveer 35 bij 50 cm. Maria met blozend gelaat en blauw opperkleed vouwt de handen om te bidden. Algemeen vermoedt men, dat dit schilderstuk dateert van omstreeks 1500, het miracu leuze schilderijtje uit de legende van het jaar dertienhonderd en zoveel kan het dus niet zijn, dat is vermoedelijk bij een over stroming verloren gegaan. Maar het schijnt wel zeker te zijn, dat deze nog bestaande Mariabeelte nis inderdaad in de kerk van Vrouwenpolder gehangen heeft In de zomermaanden komen nog steeds honderden ..pelgrims' naar Vrouwenpolder, niet om voor Maria kaarsen te branden maar om te genieten van Gods heerlijke natuur in duin en op strand en om de grote Schepper te prijzen voor dit wonder. Al leen het wapen der gemeente: Maria met het kindeke Jezus op de arm, herinnert nog aan mid deleeuws bijgeloof. L. v. VV. KERSVERSE INDRUKKEN. (Van onze speciale verslaggever) „Onze mensen In Canada dwingen respect af door hun werk wijze, levenswijze en aanpassingsvermogen. Volgens Canadese re geringspersonen passen de Nederlanders zich in het nieuwe vader land het beste aan van alle andere emigranten", zo sprak Zater dagmiddag de heer A. Warnaar op de algemene ledenvergadering van de Christelijke Emigratie Centrale die te Utrecht werd ge houden. Pas teruggekeerd van een lange reis door dit land kon hij de volle zaal van de Stadsschouwburg kersverse Indrukken ge- De voorzitter van deze Emi gratie Centrale heeft in vier en een halve week 3000 km per vliegtuig afgelegd, 3500 km per auto en 9000 km per trein afge legd. In het algemeen kon hjj wel zeggen dat Canada als emigratie- land de gunstige indruk ten volle heeft bevestigd. Door de opkomst van de industrie en de ontwikke ling van verschillende natuurlijke hulpbronnen worden goede afzet mogelijkheden geschapen en zul len ook niet-agrariërs spoedig 'n kans krijgen naar dit land te emi greren. Er liggen daar grote kan sen, zo zeide de heer Warnaar, maar men moet de kwaliteit van het land en de oogst niet verge lijken bij het beste wat we hier hebben. Dat is ook niet de hoofd zaak. Wel de hoofdzaak is, dat men door te sparen een boerderij kan kopen, al nam spreker de uitlating van de heer G. Hoek dat er 175.000 boerderijen leeg staan niet met een korreltje, maar met zes balen zout. Met 2 5 3000 contant kan men dik wijls al een boerderij betrekken. Het grote voordeel is dat de men sen in Canada in een volledige economische vrijheid leven. Men is daar volkomen vrij om te fa briceren en te handelen wat men wil. Dat is ook de oorzaak, aldus de heer Warnaar, dat de mensen daar moedig zijn en uitzicht heb ben in het leven. Ook diegenen die slagen hebben het natuurlijk wel eens moeilijk. Niet zelden komt een emigrant bij een slechte boer en in een eenzame streek. Iedereen die besluit om het va derland te gaan verlaten zal daarmede ernstig rekening moe ten houden. Mogelijkheden worden ruimer. Gedurende zijn reis heeft de heer Warnaar ook gesproken met de Canadese minister voor Emi gratie, de heer Harris, die tot zijn verbazing niets afwist van 't bestaan van Canadese hulporga nisaties, zoals die b.v. van de Chr. Reformed Church. De enige cri- tiek die deze hoge landsdienaar had was dat hij maar zo weinig Nederlanders kon krijgen. Daarom Is er ook besloten om de toelatingsmogelijkheden voor Canada te verruimen. De uitwer king van deze nieuwe regeling is echter nog niet verschenen. Voor de niet-agrarische arbei ders zal het echter wel moeilijk zijn om 'n woning te vinden, ter wijl er voor de middenstand en de administratieve beroepen weinig kans van slagen is. Belangrijk is echter, dat in de toekomst een eenvoudiger en snellere procedure zal worden gevolgd voor de uit zendingen. Kerkelijk leven. De godsdienstvrijheid in Canada is gewaarborgd. Het geestelijk klimaat is daar niet ongunstig. Eerst zag het er naar uit, dat de emigranten van verschillende kerkelijke richtingen gezamenlijk in één kerkverband zouden op trekken. Dat schijnt echter on mogelijk te zijn en thans treft men daar aan een volledige foto copie van het kerkelijk leven in Nederland. De heer Warnaar prees vooral het werk van Chr. Reformed Church die reeds 200.000 voor het werk onder de emigranten heeft uitgetrokken, In zijn openingswoord maakte de voorzitter er nog gewag van dat de Chr. Emigratie Centrale Zaterdag j.l. precies haar koperen jubileum vierde. Het initiatief tot een Prot. Chr. Emigratie Centrale werd echter reeds 23 jaar gele den genomen. Daar het dus alleen maar ging om een jubileum van een naamswijziging werd dit feit niet gevierd. Dat komt wel over twee jaar. Omtrent de opkomstoefenir.g van een dag voor personeel van de 7-Dec-divisie en van de 2e divisie kan nog worden medege deeld, dat de opgeroepenen d' volgende vergoedingen daarvoor zullen ontvangen: Korporaal en soldaat f8; Sergeant en serg.- majoor f 10; 2e luitenant en adj o.o. f 11; le luitenant f 12,50; Ka pitein f15; Majoor f17; Luit kolonel f 20. Bovendien worden de spoor wegreiskosten vergoed. Iedere opgeroepene moet een lunchpak ket meebrengen, doch hij ont vangt voeding en legering van rijkswege, indien hij zijn woon plaats niet meer dezelfde dag bereiken kan. Snelle opleiding voor Amerikaanse divisies. Nieuwe onconventionele metho den" worden bij het Amerikaan se leger ingevoerd om de oplei ding te versnellen, zo heeft ge neraal Mark Clack, 't hoofd van het Amerikaanse veldleger, Zon dag te New-York meegedeeld. Deze methoden maken het mogelijk een nieuwe divisie troe pen in negen maanden inplaats van vijftien gevechtsklaar maken. te Mensen boven 60 in Leipzig ongewenst. De autoriteiten in Leipzig (Rus sische zone) hebben bepaald, dat alle inwoners boven de zestig jaar, die een eigen woning heb ben, hun huis moeten verlaten en dit moeten afstaan aan „jonge actieve arbeiders". De getroffen ouderen moeten bij hun familie gaan inwonen. Leipzig wordt ge regeerd door een communistische burgemeester, 22 jaar oud en lid van de „Vrije Duitse Jeugd", de communistische jeugdbeweging. Atoom-schuilkelders onder New York. Een voorstel om voor twee mil liard dollar schuilkelders tegen atoombommen onder de stad New-York te bouwen, is Zondag door burgemeester Odywer be kend gemaakt. In vredestijd kunnen de schuil kelders ais garages gebruikt worden. ilngez. mededeling, advert) met qaranlie-cerlificaat* WESTELIJKE GROTE DRIE HALF SEPTEMBER BIJEEN. Volgens de „New-York Times' zullen de ministers van buiten landse zaken van de Ver. Staten Engeland en Frankrijk op 13 en 14 September te New-York bijeen komen om 'n gemeenschappelijke politiek te bepalen inzake Korea en eventuele Russische agressie. Kreeftenvangsten nog niet lonend. In tegenstelling met de garna lenvisserij ging het in de maand Mei met de kreeftenvisserij op de Zeeuwse Stromen niet naar wens De vangsten van April en Mei tezamen leverden ongeveer 600 kg minder kreeften op dan dezelf de maanden van 1949. De groot ste handicap was echter de prijs, die per kg zo'n geweldig stuk la ger lag dan het vorige jaar dat de kreeftenvisserij tot nog toe niet lonend was. De garnalenvisserij was in Mei belangrijk beter dan in de maand April. Hoewel er ook meer vissers aan deze visserij deelnamen, is de meerdere aanvoer van 51.000 kg ook te danken aan de grotere hoeveelheid garnalen die per vis ser gevangen werd. Ook de andere vissoorten als bot, tong, schar en wijting boek ten nu een grotere aanvoer dan in April. Doordat de watertempe ratuur wat opgelopen was, was ook de botvisserij met het schut- net beter dan in April. De be langrijkste botaanvoer geschiedde echter nog door de garnulenvis sers. De hoeveelheid, die door de speciale botvissers aangebracht werd, was nog ldein, doch de kwaliteit van deze vis was aan merkelijk beter. De aangevoerde zeebliek was afkomstig uit de weervisserijen. In Mei j.l. bracht de weervisserij 21.363 kg ansjovis op, wat ruim 1000 kg minder is dan in Mei 1949. De prijs lag thans evenwel belangrijk hoger. Werd in Mei 1949 een prijs ge noteerd van f 0,30 per kg, thans bedroeg de prijs per kg 45 tot 50 cent. Helaas bleef in de eerste helft deï maand door het. koude weer de aanvoer nog beperkt. De aanvoer van kreukels be droeg in Mei bijna 6800 kg meer dan in April. Aan de partijen was goed te bemerken, dat de vissers bij het rapen meer zorg aan de kwaliteit hadden besteed dan an ders bij een grotere vraag meestal het geval was. De opbrengsten in Mei 1950 bedroegen in totaal 502.439 kg f 206.866 tegen (225.233 kg f 112.399 in dezelfde maand van het vorige jaar). De tussen haak jes geplaatste cijfers geven de op brengst van vorig jaar Mei aan. Ansjovis 21.363 kg f 10.622 (22.390 kg f 6717)Bot 51.357 kg f 10.709 (39.820 kg f 9903)Gar naal voor consumptie 156.565 kg f 117.932 (39.507 kg f 29.607); Kreeft 2256 kg f 14.132 (2058 kg f 18.112); Oesters 59.540 stuks 6303 kg f 13.984 (76.249 stuks 7562 kg f 16.470). De Amerikaanse marine zal binnenkort nog twee onderzeeërs, de „Bumper" en de „Blower", aan Turkije afstaan. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 58) o— Zo volgde zij de loop van haar gedachten, terwijl de puffende locomotief haar bij elke slag der snelle wielen voorttrok naar 't noorden, naar Cumberland, het land van de meren! Wat later, toen ze dichter bij huis kwamen, waren haar ge dachten samengetrokken op de aankomst aan het station te Kes wick. Wie zouden daar staan om haar af te halen? Welke ver trouwde gezichten zou ze het eerst zien? Hoe vol verlangen staarde ze uit het portier raampje, lang voordat het sta tion in 't gezicht kwam! Hoe scherp speurend gleed haar blik langs het perron, toen de trein begon te stoppen! Ja, daar stonden ze, haar moe der en Phyllis en Louis Verner! Ze kon het bijna niet geloven. Wat was dat een aangename i it naar huis en hoeveel hadden zij elkaar te vertellen! Wat was het hier toch mooi! Ze had er nooit erg in gehad, dat de bergen zó hoog waren, dat het meer zo'n lieflijken aanblik had, dat Bor- rowdale zo schilderachtig schoon was of de Castle Rots zó indruk wekkend. Al die goede beken den had ze liefgehad van haar jeugd af, maar nooit had zij ze gewaardeerd als op deze dag! En dan bereikten zij het huis,, het oude gezellige tehuis, zo vrij van rook en roet en vuil, waar niets was, dat de geest neerdrukte. Kleine Carl stond aan het hek te wachten. Wat was hij ge groeid, sinds zij hem het laatst zag! En Leila leunde tegen de deur; zij zag er veel sterker en gezonder uit. De oude Dorcas kwam op een drafje uit de keuken om haar te verwelko men. Nu was ze in de echt hui selijke zitkamer, en 'twas haar daar zo goed. Enige ogenblikken later zat ze in de gezellige eetkamer, waar de tafel beladen was met aller lei heerlijke dingen, 't Zag er al les zo uitlokkend uit en zij was thuis, dat was het beste van alles! De dagen volgden elkaar snel op. Er waren zoveel vrienden te bezoeken, zoveel te vertellen en zoveel te doen, dat de eerste week om was, voor zy er aan dacht. De oude Mary en de an dere oude vrouwtjes waren overgelukkig, toen zij haar weer ontmoetten, en soms had zij een gevoel alsof ze nooit weg was geweest. Daisy Bank kwam haar voor als een benauwde droom, waaruit ze juist was ontwaakt. Alleen ging ze op een dag de steile pas op naar de Honister Rots, en zij dacht aan de foto die ze had zien hangen boven de schoorsteemantel in zijn huis te Birmingham. Ze zou wel willen weten waar hij die had gekocht en nog meer, waarom hij die had gekozen. Was het in herinnering aan de wandeling die zij samen hadden ondernomen? Of was alleen de aantrekkingskracht van het mooie natuurtafereel zo groot geweest. Marjorie was verheugd toen ze bemerkte hoe goed Phyllis haar plaats had waargenomen tijdens haar afwezigheid. Het meisje had voor een groot deel haar natuurlijke gemakzucht afgeschud en was nu zorgzaam en hulpvaardig als Marjorie het nooit had kunnen verwachten. Zij had voor moeder en Leila gezorgd, bijna zo trouw als Mar jorie gewoon was dat te doen. Daarom voelde Marjorie zich verruimd van hart, wetende, dat als zy' naar Daisy Bank terug keerde, alles in huis goed zou gaan. Louis Verner was natuurlijk een getrouw bezoeker van Fem- bank gebleven, en was dezelfde joviale, goedhartige jongen, die hij altijd was geweest. Hij was nu in zijn derde jaar te Oxford en trachtte altijd nog te ontdek ken, voor welke functie hij ge schikt was. Zijn vader evenwel verklaarde, dat als Louis gedu rende deze vacantie niet tot een beslissing kwam dan zou hij zelf de knoop doorhakken. Eindelijk was dan besloten, dat Louis zou trachten in de con- sulairen dienst opgenomen te worden en zich zou voorberei den voor een examen, dat het volgend jaar zou worden afge nomen. Of hij er voor slagen zou, was naar Marjorie's gedach ten zeer twijfelachtig, want Louis toonde geen liefde voor zijn werk en had van het leven een al te gemakkelijke opvat ting. Voor mensen als Louis zijn dan ook dikwijls de hardste les sen nodig om hen de ernst en de waarde van het leven te leren kennen. Niettemin, Louis was een hoogst aangenaam metgezel en een goedhartige, toegenegen jon geman, te toegenegen zelfs, vond Marjorie, maar zij maakte een grapje met elk betekenisvol gezegde en behandelde hem met zusterlijke onbevangenheid. Hij scheen geen oor of oog te heb ben voor de wijze waarop zij hem lachend op een afstand hield, ofschoon ze dikwijls dui delijk genoeg deed en toch ble ven ze de beste vrienden. (Wordt vervolgd.) (Van onze Utrechtse corres pondent.) In onze hoofdstad doet zich het nare feit voor, dat er telkens kerkgebouwen aan de eredienst worden onttrokken. Dit is geen gevolg van de ontkerstening al spreekt zjj ook een woordje mee maar van het feit dat de binnen stad van Amsterdam steeds min der inwoners telt. De verschillende kerkformaties hebben waarlijk wel behoefte aan bedehuizen. In de buitenwij ken kan men er tientallen ge bruiken. Maar het behoort nu eenmaal tot de onmogelijkheden om een kerkgebouw te verplaat sen. En zo komt het, dat in het centrum kerk na kerk dicht gaat. In de reeks der Jeegstaande kerk gebouwen heeft als jongste aan winst de Hersteld-Lutherse Kerk op de Kloveniersburgwal plaats genomen. Niet eens een predikant van de eigen gemeente, doch de bekende hervormde dominé J. C. Koningsberger, leidde er onlangs de laatste dienst. Van 28 Augus tus 1793 af was het kerkgebouw in gebruik bij de Hersteld-Luther se gemeente. Deze gemeente heeft in de hoofdstad nog vier andere kerken overgehouden. Het is niet bekend wat er met de Kloveniers- burgwalkerk gaat gebeuren. tJIi kei Met de sluiting van deze kerk wordt een punt gezet achter een interessant stukje kerkgeschiede nis van Amsterdam. Reeds aan de buitenkant kon men zien, dat het gebouw was ontstaan tenge volge van kerkelijke twisten. De in de gevel aangebrachte tekst Zij bleven volstandig in de leer der apostelen", maakte de in druk, dat er blijkbaar anderen waren, die niet volstandig in deze leer bleven. Met die „anderen" werden de lutheranen bedoeld, die Een hooggeplaatste zegsman heeft verklaard, dat de Koreaanse crisis er vele functionarissen te Washington van heeft overtuigd, dat de Ver. Staten na afloop van het plan-Marshall op grote schaal hulp aan West-Europa zullen moeten verlenen. Het conservatieve Britse par lementslid Harold MacMillan heeft verklaard, dat zijn partij van plan is op de bijeenkomst van de Europese Assemblée, het initiatief te nemen t.a.v. het plan Schuman. Volgens het hoofdkwartier van het Pakistanse leger te Rawal pindi is een vijfduizendtal com munisten uit de Chinese grens provincie Sinkiang geïnfiltreerd in het Karakoroemgebied tussen Sinkiang en Kasjmir. Door brand zyn de Moekodji- pakhuizen te Nagasaki bijna ge heel vernield. Belangrijk mate riaal voor de scheepsbouw is ver loren gegaan. De schade wordt op 400.000.000 Jen geraamd. Te Alsfeld (Hessen) is de op richting bekend gemaakt van een nieuwe uiterst rechtse partij, de national-demokratische Reichs- partei" (N.D.R.P.), ontstaan uit een fusie van drie West-Duitse nationalistische groeperingen. De Noorse minister-president Gerhardsen heeft op een open bare bijeenkomst te Bryne beves tigd, dat Noorwegen een extra som van 250 millioen kronen voor de defensie wil uittrekken. Het Eerste Kamerlid mr W. C. VVendelaar (V.V.D.) heeft zulks ter aanvulling van het voorstel van de commissie tot herziening van het reglement van orde, dat strekt tot instelling van drie vas te commissie's de Eerste Ka mer voorgesteld over te gaan tot instelling van een vaste commis sie voor defensie-aangelegen heden. De toeloop van bezoekers naar Rotterdam-Alioy" is zó groot, dat in het begin van deze week reeds de millioensle bezoeker ver wacht wordt. Zaterdag passeer den 33.194 betalende bezoekers de loketten. Zaterdag heeft een constella tion A.O.A. het traject Gander (New Foundland)-Frankfort zon der tussenlanding afgelegd in 9 uur 35 min., daarmede een lange afstands- en snelheidsrecord ves tigend. Aan boord waren 48 pas sagiers en een bemanning van 7 personen. Joseph Thomas, een metaalar beider, die verleden week Zondag bij de botsing tussen de politie en de anti-Leopoldistische stakers te Grace Berleur een schotwond in de schouder kreeg, is in het zie kenhuis overleden, waarmee het aantal doden van dit incident op gebracht is. Volgens radio vaticaan hebben de eerste helft van het R.K. heilig jaar 1.300.000 pelgrims in georganiseerde groepen Rome be zocht. Zij, die op eigen gelegen heid een bezoek aan Rome heb ben gebracht, zijn niet in dit ge tal begrepen. Bil een spoorwegongeluk ten Zuiden van Palermo zijn 5 vrou wen om het leven gekomen. 35 personen werden gewond, van wie 6 ernstig. De trein liep uit de rails en stortte over een viaduct. Te Cannes zijn in de villa van de Amerikaanse „Nylonmagnaat" Norman Wiston op een partij, waaraan vele vooraanstaande personen deelnamen, juwelen ter waarde van ongeveer 20.000.000 fr. gestolen. Ook is enig geld ver dwenen. Zondagochtend heeft zich tij dens een godsdienstoefening in de Madeleinekerk in de Brusselse voorstad Jette een incident voor gedaan. Toen een pater redemp torist In deze kerk een preek hield, waarin hij de leden van de regering en de leiders van de C. P. op scherpe wijze aanviel over hun houding in de konings kwestie, verliet een gedeelte der toehoorders bij wijze van protest da zaal. Stoelen werden omver geworpen en de hulp der politie moest worden ingeroepen om de orde te hers teilen. het modernisme in de kerk een plaats gunden. In 1791 scheidde een deel dei- Lutherse gemeente te Amster dam zich af teneinde een eigen gemeente op te richten, waarin uiteraard de vrijzinnige prediking geen kans kreeg. Deze afgeschei denen lieten alle aanspraken op de kerkgebouwen der Luthersen varen. Tijdelijk vergaderden zij in de Nieuwe Waalse- en de Gast huiskerken. Daarna kochten zy liet krankzinnigengesticht op de Kloveniersburgwal aan. destijds „dolhuis" genoemd. Nadat zij ter plaatse van die inrichting een kerk hadden gebouwd, verlieten zij de Gasthuiskerk. Waarop een spotvogel beweerde, dat zij „van het gasthuis naar het dolhuis' waren gegaan. De Hersteld-Luthersen waren erg Oranjegezind, waarom men hun bedehuis waar in 1813 bij de terugkeer van de Prins de vlag uithing de Oranjekerk werd genoemd. Toch hield ook de herstelde ge meente het rationalisme niet hui ten de deur. Dit leidde in 1827 tot de afzetting van proponent H. F. Kohlbrugge, de bekende réveil man. Deze diende een bezwaar schrift in legen één der Amster damse predikanten, wiens predi king hij remonstrants noemde. Daar de kerkeraad zyn aanklacht lasterlijk achtte en Kohlbrugge aan herroepen niet dacht, verloor hij zijn ambt in de Hersteld-Lu therse kerk. In de jongste tijd heeft zich op nieuw een afzetting voorgedaan in deze kerk, en wel van ds B. E. J. Bik. Het ging hierbij ech ter om heel andere dingen. De Kloveniersburgwalkerk is tijdens deze onverkwikkelijke affaire ge tuige geweest van ruwe tonelen, waarbij zelfs het ingrijpen van de politie noodzakelijk was. Andere kerken. De kerk op de Kloveniersburg wal het laatste kerkgebouw van enige architectonische bete kenis dat in de 18e eeuw verrees heeft een prachtig orgel, dat alom in den lande vermaardheid kreeg toen Jan Zwart er organist was en de N.C.R.V. wekelijks de bespelingen uitzond. Er staat nog een zeer bekende kerk in Amsterdam leeg met een beroemd orgel, namelijk de ronde Lutherse kerk op de Singel, wel ke in 1935 gesloten werd en waar voor tot heden geen bestemming gevonden is. Van de andere kerken moet in de eerste plaats He Zuiderkerk worden genoemd, die sedert 1929 aan de eredienst onttrokken is en waarvan men thans een tentoon stellingsruimte gaat maken. Dan de Eilandskerk, welke na een periode van verval momen teel wordt afgebroken. Dat lot deelde ook de Nieuwzijlskapel in de Kalverstraat, een bedehuis met rijke geschiedenis, dat ver vangen werd door een kerkje op veel kleiner schaal. De Oudezijds- kapel aan de Zeedijk wordt al lange jaren als kaasbeurs ge bezigd. Waren de hier genoemde ker ken allen van de Hervormde ge meente, ook verscheidene roomse kerken werden gesloten. De Zaai er, de Ster, het Torentje en Onze lieve 'Heer op solder (in Amster dam hebben de oude r.k. kerken een bijnaam) doen niet meer als kerk dienst. De Sint Catharina- kerk op het Singel is afgebroken. De Gereformeerden hebben de (oude) Keizersgraehtkerk, de Bloemgrachtkerk, de Plantage- kerk en de Boomslootkerk op slot gedaan en op een na gesloopt. Voorts zijn drie synagoges in on bruik geraakt. Het kost weinig moeite om aan deze reeks nog een tiental toe te voegenwij zullen het niet doen. Slechts eenmaal is het ge beurd, dat een gesloten kerk weer openging, namelijk in de oorlogs jaren toen de Noorderkerk op nieuw in gebruik werd genomen. Zij heeft van die tijd af weer elke Zondag de gemeente binnen haar muren ontvangen. Vi/m KERMIS. De volgende week zullen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek brengen aan Zeeland. Het eerste officiële bezoek. Het zal een zeer vluchtig be zoek zijn, zodat van dit mooi» landje slechts een oppervlakkige indruk kan ioorden verkregen. Toch zullen de plaatsen dia bezocht worden zich inspannen zo goed mogelijk voor de dag te komen en zich van hun beste kant te laten zien. Daarom treft het wel buiten- gewoon ongelukkig, dat het be zoek aan Goes samenvalt met., de kermis. In normale omstandigheden zouden de Koninklijke bezoe kers op de Grote Markt begroet worden door een duizendkoppige menigte, en zou alleen daardoor de Ganzestad een goede beurt maken. Dit is nu uitgesloten. Een behoorlijke ontvangst i* nu, vooral ook in verband met de haast die betracht moet wor den, niet wel mogelijk. En de voornaamste indruk dis de Koninklijke familie nu mee neemt is deze, dat Goes een ach terlijk plaatsje is, waar de kermis nog een voorname plaats in neemt. Ik vind het ontzaglijk jammer, dat een vooruitstrevend stadj» als Goes, met zijn fraaie markt plein op deze wijze voor de dag moet komen. En dat het boven dien naar te vrezen valt, de ker mis zal zijn, die van dat hog» bezoek het meest profiteert. Twee doden bij motorongeluk. Zaterdag is het echtpaar Beem- ster uit Hauwert (Noord-Holland) dat per motor een tocht door ons land maakte, in de gemeente Heer (Zuid-Limburg) dodelijk verongelukt. De heer B. heeft waarschijnlijk een waarschuwingsbord niet ge zien en is een. voorrangsweg op gereden, waarbij de motor werd gegrepen door een autobus. Me vrouw B., die op de duo meereed, was op slag dood. De heer B. werd met schedelbasisfractuur in een ziekenhuis te Maastricht op genomen, waar hij later op de dag overleed. De visserij is voor de gemeente Breskens 'n belangrijke bron van Inkomsten. Een kwart van de in woners vindt zijn bestaan in de isserjj en al wat daarmede sa menhangt. Als de vissers-vloot in Breskens havens binnenvalt en honderden krysende meeuwen het hunne trachten te krygen van de vangst, komen velen In liet geweer om de vangst zo gauw mogelijk aan de man le brengen. De afgemynde vis en het visafval gaan naar de ismeelfabriek, in de volksmond beter bekend als de puffabriek. Deze vismeelfabriek, die de naam „Zeelandia" draagt, ligt iets buiten de gemeente Breskens, eigenlijk nog op grondgebied van Groede. Momenteel geeft „Zeelandia" aan 16 personen werk. Het bedrijf onderging de laatste maanden enige verandering. Het ketelhuis, daarmee ook de droogketels overgebracht naar een andere ruimte. Een nieuw gebouwde schoorsteen van 25 meter hoog zorgt dat de penetrante geur, die visstomen en malen nu eenmaal meebrengen hoog boven Breskens wordt verspreid. Hiermede heeft de directie Breskens wel een goe de dienst bewezen. Alleen in de onmiddellijke omgeving der fa briek kan de vreemdeling raden, dat hier vismeel gefabriceerd wordt. Op de modernste wyze wordt dit vismeel, een zeer waardevol eiwitrijk product, onmisbaar voor ■de pluimveehouderij, verkregen. In een dubbelwandige vaeuum- ketel wordt het visafval er kan 30 ton per 24 uur verwerkt worden gedeponeerd. Hier wordt de vis gaar gestoomd en door een roer-installatie tegelij kertijd fijn gewreven. Na 4 uur in de ketel is de eerste handeling gereed. Het vismeel wordt op een schade aangericht. betonnen vloer uitgespreid om ta drogen. Het eindproduct vindt tenslotte zijn weg naar de pluimveecentra. GARNALEN. Niet alleen het visafval wordt in deze fabriek verwerkt. Op het terrein der fabriek staan grote bakken met garnalen te wachten op hun behandeling. Deze ijzeren bakken worden verbonden met 'n stoominstallatie. Ais de garnalen gaar zijn worden ze gedroogd. Onder de droogbak is een ver nuftige hete-lucht-installatie aan gebracht. In deze drogerij is men druk doende nog een droogbak met een warme-lucht-installatia aan te brengen, daar de capaci teit van de ene bak niet voldende bleek om de aanvoer in tijden van grote vangst te verwerken. Men is vaak genoodzaakt ook des nachts te werken. De puf wordt aangevoerd van de havens van Breskens, Vlissin gen, Veere en voor een groot ge deelte uit België (ongeveer 50 van de productie). De droge stof moet echter weer naar België uit gevoerd worden, hetgeen ons nog een belangrijke deviezenwinst be zorgt. Deze vismeel-industrie ia zeer belangrijk voor Nederland, als men weet dat Nederland 90% van de behoefte aan dierlijk eiwit moet importeren. Breskens heeft hier in ieder geval een unieke in dustrie voor Zeeland, die aan vela mensen een boterham geeft. Brits schip beschoten door Chinese communisten. Batterijen op door de Chinesa communisten bezette eilanden bij Hongkong hebben gisteren het vuur geopend op het 3.541 ton metende Britse s.s. „Hang- sang", dat op weg was naar Hongkong. Volgens de eerste berichten is er weinig o! geen

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2