Spaak werd voorzitter van Europese assemblee. NIEUWS Grootscheepse sigarettensmokkel opgerold. Westerling biedt Macarthnr zijn diensten aan. Oostkapelle was voor 11-1-40 R.L een „tweede tehuis". Eerste ïnscnrpingen op Beueluxronde zp binnengekomen. Dr Bruins-Slot maakte bezwaar. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND D' Samenwerking mogelijk? TUI Uilenspiegel wordt herdacht. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, otj geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2734; Middelburg, Korte Noord straat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswtjkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1630 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et per woord DINSDAG 8 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 5.13 u., onder 20.17 u.; Maan op u., onder 18.24 u. Hoogwater op Woensdag 9 Aug.: Vlissingen: 10.39 u. 1.36 m., 23.15 u. 1.37 m.; Terneuzen: 11.04 u. 1.55 m., 23.38 u. 1.56 m.; Wemel- dinge: 12.07 u. 1.28 m., u. m.; Zeirikzee: 11.49 u. 1.08 m., u. vm. (Slot) TX/ij hebben volle waardering v» voor de goede bedoelin gen van mr In 'tVeld en voor de wijze warop hij zijn inzichten tot uiting brengt. Dit kan ons echter niet ver hinderen zijn opvattingen en conclusies af te wijzen. Mr In 'tVeld erkent, dat er diepgaande verschillen zijn tus sen Christendom en humanisme. Maar hij a<*ht dit voor een nauwe samenwerking geen be zwaar, omdat het tenslotte toch maar aankomt op de practijk. Hierbij wordt echter te wei nig aandacht geschonken aan het feit, dat de practijk altijd beheerst wordt door diepere be ginselen en dat, zoals een Ame rikaans schrijver het eens uit drukte, beginselen benen heb ben. Beginselen werken door. Zij zijn niet te vergelijken met een dood kapitaal, maar met een zoutend zout, ten alles door trekkende zuurdeesem. I e christen erkent zulks in tegenstelling met de huma nist de Goddelijke Open baring waaraan de mens gebon den is. De humanist daarentegen wenst te leven bij het licht van de menselijke rede. Dit geeft tot allerlei verschil len en tegenstellingen in de practyk aanleiding. Wij denken hierbij aan opvoe ding en onderwijs. De humanist bewandelt hierbij een geheel andere weg dan de Christen. In ons land hebben wij vrijheid van onderwijs en voor wat het l.o. betreft, volledige fi nanciële gelijkstelling voor de openbare kassen. Dit laatste is pas verkregen na een lange en bange strijd en nog altijd zijn er ta1 van humanis ten die volledige gelijkstelling als overbodig en schadelijk af wijzen en die niet inzien de grote betekenis van opvoeding en onderwijs in Christelijke geest. Op het gebied van de publieke Zondagsrust komt eveneens in de practijk verschil van gevoe len openbaar. De humanist, die de Zondag ziet als een dag van en voor de mens, wil hier vrij heid, terwijl de Christen de Zon dag ziet als de dag des Heeren, bij de viering waarvan hij zich gebonden gevoelt aan het woord en de wet Gods. In onze dagen vragen opnieuw vraagstukken van huwelijk en echtscheiding de aandacht. Wanneer wij hiervan spreken, dan stellen we op de voorgrond, dat er tal van humanisten zijn, die van het huwelijk een hoge opvatting hebben en wier huwe lijksleven aan vele christenen ten voorbeeld kan worden ge steld. Maar dit neemt niet weg, dat zij op de instelling van het huwelijk een andere kijk hebben met als gevolg, dat door hen ook over het vraagstuk van de echt scheiding geheel anders wordt geoordeeld. Bij hen is er niet de klem van het goddelijk gebod. Bij al deze punten, en zo zou den er nog veel meer zijn te noemen, is het tenslotte het beginsel dat beslist. In de practijk mag er soms grote overeenstemming zijn, als het er op aankomt, dan gaat de kracht van het beginsel naar twee kanten meespreken. Dit is ook het geval als het vraagstuk van gezag en vrijheid aan de orde komt. De humanist heeft altijd moeite met de handhaving van het ge zag, omdat hij dit ziet als van menselijke oorsprong. De Christen en dan denken wij aan de Christen met de daad zal aan de ene kant het ge zag als van goddelijke oorsprong hooghouden, terwijl hij tegelij kertijd zal optreden als pleitbe zorger voor de vrijheid, omdat de drager van het gezag gebon den is aan zijn Opdrachtgever. Daarentegen is er bij de hu manist nu weer de overschat ting van het gezag met als ge volg de dictatuur en dan weer de Gisteren is de Europese Assemblee met haar werk begonnen. Spaak is met 90 tegen 23 stemmen tot voorzitter gekozen. Het Tweede Kamerlid dr Bruins Slot (A.R.) heeft voordien de ge schiktheid van Spaak als voorzitter in twijfel getrokken gezien zijn rol in de recente crisis rond Koning Leopold. Het schijnt, dat Churchill en de andere Engelse conservatie ven een voorstel willen doen tot overbrugging van de kloof tus sen Engeland en Frankrijk inzake het Plan-Schuman. Donderdag verklaring van Schuman. Toen de herbenoeming van Spaak aan de orde kwam, stelde de heer P. A. Kerstens (K.V.P.) voor, de zitting te verdagen, om over deze herbenoeming te dis cussiëren. Hugh Dalton, de voor zitter van de Labourparty, bleek hier sterk tegen en zei: „Ik stel Spaak officiëel als president voor". Toen stond dr Bruins Slot op en lichtte zijn bezwaar tegen Spaak toe. „We hebben gezien", zei hij, „dat in België een bepaalde po litieke kwestie niet met de let ter der wet, doch met geweld en bedreiging van geweld werd op gelost". „In deze omstandig heden is naar mijn mening Spaak niet de geschikte persoon en kan hij niet c'e voorzitter zijn van een raad, waarin eerbied S.O.S. OP ATLANTISCHE OCEAAN. Noors schip in nood. Het Noorse schip „Belfri", dat zich midden op de Atlantische Oceaan bevindt (ongeveer 30 gr. w. en 50 gr. 30 min. n.) zond vannacht noodseinen nit en ver zocht onmiddellijke hulp. Het was doormidden gebroken. Twee schepen spoedden zich naar het in nood verkerende schip, dat zich in een zware zee bevindt en met zeer geringe snelheid vaart. Een der schepen, het Amerikaanse „General J. H. Macrea", seinde, dat het de „Bel fri" in tien uur tijds kon berei ken. Ook de „Parthia" van de „Cunard" snelt te hulp. Om 00.17 uur (Ned. tijd) hedennacht sein de de Belfri, dat de snelheid 'n halve knoop was en vroeg „kom spoedig". De „Belfri" was van Fowey (Cornwall) op weg naar Philadelphia. Meer troepen naar West- Europa. ZEGT FRANS MEMORANDUM. Men was gisteren te Washing ton van mening, dat de leiders der Amerikaanse weermacht be raadslagen over plannen om het aantal Amerikaanse troepen in West-Europa te vergroten, over eenkomstig het voorstel in een gisteren verschenen Frans me morandum over de verdediging van dit gebied. In de Franse nota werd o.m. verklaard, dat de sterkte der Franse strijdkrachten (leger, vloot en luchtmacht) thans 659.000 man bedraagt, waarvan er 150.000 z(jn ingezet in Indo- China, waar Frankrijk alleen en in het belang van allen sedert jaren de verdediging behartigt. het gezag, met als gevolg de re volutie. Wat dit betreft is de geschie denis van de laatste tijd in hoge mate leerzaam. p en samenwerking als door 1mr In 'tVeld bedoeld en dit geldt niet alleen van het staatkundige leven. schijnt ons dan ook niet te verwezenlijken. Hieruit volgt niet, dat alle sa menwerking onmogelijk zou zijn. Als over en weer het eigen standpunt duidelijk is gemar keerd, dan zal het ongetwijfeld op meer dan één gebied moge lijk, en soms zelfs geboden zijn onderschatting, de afwijzing van tot samenwerking te komen. voor de letter der wet be lichaamd is." Gevaarlijke koers. Jhr mr v. d. Goes van Naters koos partij voor Spaak en waar schuwde er voor, dat de raad een uiterst gevaarlijke koers zou nemen als ze zich ging bemoei en in binnenlandse aangelegen heden van een land. Spaak sloot de discussie met een korte verklaring waarin hij o.m. opmerkte of de tegenstan ders van zijn benoeming dach ten, dat hij de kwestie die Bel gië verdeeld heeft, in deze ver gadering zou brengen? Het Plan-Schuman. Naar verluidt wordt in de conservatieve ontwerp-resolutie voorgesteld, het supra-nationale gezagsorgaan, dat volgens het plan-Schuman de gecombineerde steenkool- en staalindustrieën zou beheren, onder een subcom missie te plaatsen van het mi nisterscomité van de Raad van Europa. Deze subcommissie zou geregeld de besluiten van het gezagsorgaan herzien en het recht hebben met twee derden meerderheid dergelijke besluiten te verwerpen. Beslissingen van het ministercomité. Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren van het ministercomité toestemming gekregen om zijn plan tot samenbrenging van de Westeuropese steenkool- en staal industrie voor de consultatieve vergadering van de Raad van Europa uiteen te zetten. Vermoe delijk zal dit Donderdag ge schieden. VALSCHERMTROEPEN VOOR FORMOSA? Naar de correspondent te Hongkong van het Britse week blad „Observer" meldt, is thans komen vast te staan, dat de Chi nese communisten een leger van tenminste 15.000 man valscherm troepen in opleiding hebben. Men brengt dit in verband met het voornemen van de Chinese communisten om Formosa in te De leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die op het ogenblik in Ne derland vertoe ven, waren Za terdag naar Soestdijk geko men om Prinses Irene een boek aan te bieden ter gelegenheid van haar verjaardag. Namens het ge hele Nederlandse leger bood een deputatie van de luchtstrijdkrach ten een cassette aan. Als Indianen geklede padvin ders uit Ommen hadden een fles „vuurwater" meegebracht en de meisjespad vinders schonken haar een sche merlampje, in de vorm van een kabouterhuisje. Millioenen buitenlandse sigaretten kwamen de grens over. De douane recherche te Amsterdam heeft een combinatie siga retten-smokkelaars onschadelijk gemaakt, die in het afgelopen jaar millioenen Amerikaanse- en Engelse sigaretten in Amster dam, IJmuiden en Velzen ons land hebben binnengesmokkeld. De sigaretten werden door buitenlandse schepen aangevoerd. De combinatie smokkelaars, zes in getal bereidden hun acties goed voor. Personeel van haven en scheepsbedrijven, voorname lijk wachtslieden, stelden hen uitvoerig op de hoogte wanneer de dienstdoende douanebeamb ten het schip hadden verlaten. Een Beverwijkse taxi-chauffeur bracht dan de smokkelwaar met zijn wagen naar een geheime bergplaats in Ouwerkerk aan de Amstel. Hoe de zaak aan het rollen ging. De zaak ging aan het rollen, doordat het opviel dat in Am sterdamse nachtclubs en bars ongebanderolleerde sigaretten werden verkocht. Na wekenlang vergeefs speuren kwam men op de hoogte wanneer een volgen de slag geslagen zou worden. Dat was Zaterdag. NIEUW OFFENSIEF TOT STAAN GEBRACHT. Kapitein Westerling heeft een vriend van hem opgedragen Macarthur telegrafisch zijn diensten aan te bieden. Hij liet in hetzelfde telegram nog mededelen ook in staat te zijn een „in ternationale brigade van geharde strijders" te vormen Zoals hekend wordt Kapitein Westerling te Singapore nog in hechtenis gehouden. Frontoverzicht. De posities aan het Koreaanse front zjjn volgens de jongste be richten als volgt: In de zuidelijke sectoren werd het offensief van Amerikaanse mariniers, waarbij 3 km werd opgerukt, tot staan gebracht te Tsjoengamni. Een eenheid ma riniers is op een heuveltop ge ïsoleerd. Op het centrale front bevin den zich in de sector van de Amerikaanse 24ste divisie aan de rivier de Naktong, twee noor delijke „zakken", 48 km ten zuid-oosten van Taegoe. De Noordelijken zouden zich inge graven hebben. In het noordelijke front heb ben de noordelijken een wig van 4 km gedreven in de Zuid-Kore- aanse stellingen nabij Pian, 20 km achter de linie gevormd door de Naktong. De verliezen. De geleden verliezen van Ame rikanen in Korea, voor zover deze bevestigd zijn, bedroegen tot Zondag 2616, te weten 153 doden, 1590 gewonden en vermisten. De verliezen Noord-Koreanen worden 37.500 geschat. 873 der op Canada zal een speciale bri gade infanterie met de bijbeho rende steunwapens recruteren voor het gebruik in Korea. 'tWas een heel andere intocht gistermiddag in Oostkapelle, dan op die koude Oudejaarsdag van 1939. Toen sjokten, of beter gezegd gleden, de mannen van H-I-40 R.I. na een tweedaagse mars Oostkapelle binnen. Ze waren ook lang niet zo opgewekt als gisteren, want ze voelden niets voor deze verhuizing midden in de winter en dan nog wel uitgezocht op zo'n dag. Maar de gezichten van de mannen waren spoedig opgeklaard, door de gastvrije ontvangst, die de bevolking hen bereidde en de com mandant van deze compagnie, Res. kapitein J. C. Capteijn nit Naaldwijk, getuigde daarvan toen hij zei: „Oostkapelle was voor onze compagnie een tweede tehuis". De mannen van II-I-40 R.I. zijn Oostkapelle niet vergeten. Twee jaar geleden hielden ze er een reünie en gisteren en van daag waren een dertigtal van de compagnie, die allang hun veld- jas voor het gewone colbertje hebben omgeruild, opnieuw naar het dorpje gekomen, om te kij ken hoe alles er bij stond. Ze hadden voor deze gelegenheid hun vrouwen meegebracht. Het was gezellig voor het raadhuis, waar de reünisten waarvan sommigen al enkele dagen in Oostkapelle vertoefden el kaar begroetten. Officiële ontvangst. De burgemeester van Oost kapelle, de heer F. G. Sprenger, ontving hen in de raadzaal, waar ihj nu voor de tweede maal in zjjn ambtsperiode de gas ten een harteljjk welkom toe riep. Spr. vond het een goed idee, dat de oude strijdmakkers de onderlinge band stevig willen houden en hij sprak de hoop uit, dat allen waren gekomen van wege de prettige herinnering, die ze aan Oostkapelle bewaren. De burgemeester verzekerde, dat ook de inwoners en inwoon sters van zijn gemeente het pret tig vonden, de oud-militairen weer te kunnen begroeten. Spr. herinnerde aan de strijd van 10 jaar geleden, waarvan men, in enkele ogenblikken stilte, de ge vallenen herdacht. Tenslotte sprak de heer Sprenger de wens uit, dat de volken voor een vol gende oorlog zullen worden ge spaard. In zijn antwoord bracht de heer Capteijn dank aan de bur gemeester voor de hartelijke ontvangst. Spr. zeide getroffen te zjjn door de snelle weder- GESCHENK WERD NIMMER BETAALD. Op 5 Mei 1940 vierde de commandant van II-I-40 R.I. zjjn verjaardag. De mannen «kochten voor hem een siga rettenkoker met inscriptie. De koker werd in Middelburg gekocht en men zou hem la ter wel even komen betalen. Inmiddels brak de oorlog uit en toen men in de Zeeuwse hoofdstad terugkwam, bleek de winkel in een puinhoop te zijn veranderd. De mannen waren de naam van de firma vergeten en nimmer ontvingen zij een rekening, 't Geld ligt nog steeds in een doosje bij een van ons te Veenendaal!, ver telde een hunner. opbouw van het eiland en hij was er van overtuigd, dat zowel Walcheren als Oostkapelle zul len herrijzen. Hierna was men enige tijd ge zellig bijeen in café „De Vriend schap", waarna de reünisten zich in het Verenigingsgebouw ver zamelden, waar een korte bijeen komst werd gehouden. Hier werd o.m. besloten om de jaarlijkse reünie in de provincie Utrecht waar het gros van de oud militairen woont te houden, doch om de vijf jaar, mede op verzoek van de burgemeester, voor een reünie naar Oostkapelle te komen. Gisteravond was men met de gastheren en gastvrou wen gezellig bijeen in het Ver enigingsgebouw, waarbij menige herinnering aan de winter 1939 '40 is opgehaald. De geschiedenis van de compagnie. In die winter lag de compag nie in Schore. Op 30 December moest men deze plaats verlaten en ging het te voet naar Oost kapelle, waarbij moest worden overnacht te Arnemuiden. De militairen werden gelegerd op „Molenwijk", dat er vreselijk uitzag. Het eerste werk was de stroozakken te vullen in de sneeuw. Velen hadden hun vrouwen gevraagd om Oud en Nieuw in Schore te komen vieren, doch dit alles viel door de plotselinge verhuizing in duigen. De toen malige burgemeester van Oost kapelle, mr J. Fabius, riep de medewerking in van de bevol king om hun huizen voor de militairen open te zetten, waar aan van alle zijden gevolg werd gegeven. Binnen een week had iedere militair een tweede te huis gevonden. Tot 10 Mei 1940 bleef men in Oostkapelle en die dag werd men overgeplaatst naar de stellingen bjj Hansweert, waar men met de Fransen de kanaalovergangen moest verde digen. Bij het terugtrekken op Hoedekenskerke om te trachten naar Zeeuwsch-Vlaanderen te ontkomen, werd de compagnie gevangengenomen. De douane-beambten stonden bij de haven verdekt opgesteld en zodra de Beverwijkse taxi chauffeur met zijn vrachtje in zijn auto vertrok, volgde hem een snelle douane-auto. Na een spannende rit kwam men te Ouwerkerk a. d. Amstel, waar de goederen in een pand werden uitgeladen. Het pand werd omsingeld en men knipte alle bendeleden. Men vond twee partijen siga retten: 20.000 oude voorraad en 35.000 nieuwe aanvoer. Het is thans gebleken, dat er soms par tijen van 500.000 sigaretten tege lijk werden gesmokkeld. Het Koninklijk bezoek aan Kortgene. Ais Vrijdag 18 Augustus, om kwart over vier de „Piet Hein" met aan boord H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bern- hard en hun gevolg, de haven van Kortgene binnenloopt, zul len vele Noord-Bevelanders uit alle hoeken van het eiland, aan wezig zijn om de Hoge Gasten te zien. Omdat de Koninklijke Gasten van over het water komen, zal een der Noord-Beve- landse muziekgezelschappen het Wilhelmus ten gehore brengen, waarna Koningin Juliana en Prins Bernhard van de „Piet Hein" aan de wal zullen gaan, waar burgemeester A. A. Schuit van Kortgene met zjjn wethou ders en raadsleden en burge meester J. J. v. d. Maas van Wis- senkerke hen zullen begroeten. De schoolkinderen van het ge hele eiland, ouden van dagen, Noord-Bevelanders in kleder dracht en vele anderen zullen daarvan getuige zijn. Na de begroeting zal een rit door Kortgene gemaakt worden. Van de haven gaat het door de Kaaistraat, Voorstraat naar het einde van het dorp en via de Langeweg naar een der hof steden van het Kroondomein, waar de pachters aan H. M. zul len worden voorgesteld. Daarna wordt langs dezelfde route te ruggereden. De Hoge Gasten zul len weer met het jacht de reis voortzetten naar Veere. Noord-Beveland is dan echter nog niet uitgefeest, want de Oranjevereniging heeft feeste lijkheden georganiseerd, waar aan de muziekgezelschappen van het eiland zullen meewerken en welk feest, waarvoor ter bestrij ding van de onkosten een lijst onder de burgers heeft gecircu leerd, besloten zal worden met een vuurwerk. Speciale treinen en bussen brengen Westduitsers in grote getale naar het middeleeuwse stadje Moelln nabij de Brits-Rus sische zonegrens, waar volgens de overlevering Tijl Uilenspiegel 600 jaar geleden gestorven is. Het stadje, waar deze week een Tijl-Uilenspiegelherdenking wordt gehouden, maakt er aanspraak op, dat het graf van de grappen maker zich onder een grote graf steen bevindt, die aan de bezoe kers van het stadje wordt ge toond. Sinds een aantal jaren ge leden een duitse oudheidkundige een onderzoek instelde onder de grafsteen en daar inderdaad een ongeveer 600 jaar oude schedel vond, twijfelt niemand in Moelln nog aan de waarheid van de le gende. De burgemeester van Moelln heeft de Uilenspiegelweek georga niseerd met hulp van een „schnapps" fabrikant en George Bernhard Shaw, die tot doctor humoris causa is gepromoveerd. Nog steeds projectielen De 8-jarige K. van Munster te Hoofddorp is Zondag met ern stige verwondingen aan zijn hoofd in de Maria Stichting te Haar lem opgenomen. Met enkele vriendjes speelde hü met een lichtkogel vermoe delijk afkomstig van een partij, die nog aanwezig was op een boerderij en die nog niet aan de autoriteiten was opgegeven. Hij bewerkte het projectiel met een hamer, waardoor het tot ontplof fing kwam. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. Ongeval op het jaagpad bij Souburg. Zondagavond omstreeks 11 uur is op het jaagpad een wiel rijder aangereden door een an dere wielrijder, die zonder licht reed. Eerstgenoemde liep een hoofdwonde en een aantal schrammen op. De Middelburgse gemeente politie hield in verband hiermee de Middelburger D. J. de B. aan, die bekende een andere wiel rijder te hebben geraakt. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Vrijdagmorgen, 2 September, ontvangst in Burgerzaal Woensdagavond hoopt ds A. Verhagen te spreken voor de Geref. Gem. te Oostkapelle. De dienst begint om half acht. De eerste inschrijvingen voor de Beneluxronde, die op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 September a.s. door de Motorclub „Scheldegou- wen" zal worden georganiseerd, zijn bij het secretariaat binnen gekomen. Vorige week zijn 2500 inschrijvingsformulieren en reg lementen voor deze manifestatie op auto- en motorgebied verzon den en volgende week zal nog een gelijk aantal in zee gaan. Er schijnt enig misverstand te bestaan over de vraag, wie aan deze eerste Beneluxronde kunnen deelnemen. Sommigen menen alleen de leden van „Scheldegouwen". De inschrij ving staat echter open voor iedereen. De eerste inschrijvers waren alle automobilisten. Dit zegt echter weinig, want de ervaring leert, dat de motorrijders over het algemeen later inschrijven. Zij zullen ongetwijfeld in grote getale aan dit evenement mee doen. Er kan thans worden gemeld, dat, nadat bepaalde moeilijk heden zjjn overwonnen, ook po litie en militairen op de rit kun nen inschrijven. Gezegd moet worden, dat „Scheldegouwen" van alle zijden, de grootst mo gelijke medewerking ontvangt voor de organisatie en dat allen, die om steun wordt gevraagd, deze enthousiast geven. ONTVANGST. Het staat nu ook vast, dat op Vrijdagmorgen om 10 uur, in de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg het gemeentebestuur de leden van de club, de offi cials, de leden van het erecomité (dat voor deze ontvangst offici eel zal worden geïnstalleerd) en de deelnemers, voorzover ze in Het Amerikaanse korps mari niers gaat alle 80.000 reserve- vrijwilligers oproepen. 50.000 re servisten moeten zich reeds vóór 31 October voor actieve dienst melden. Ook de kustwacht heeft een dergelijke campagne op touw gezet. Bij een grens incident te Beërsjeba zijn ver scheidene Arabieren en een Jood3 soldaat om het leven ge komen. Toen de landbouwer Föllings uit Beuningen, bü Nij megen, bij het kippenhok kwam zag hij een 90 cm. lange bever- rat bij het hok. Toen het dier de man zag, wilde hij Föllings aanvallen. Met een slag van zijn schop heeft de landbouwer het dier gedood. De import in Duitsland van Nederlandse boter is hervat evenals gecondenseer de melk. Gisteravond is een 20-jarig meisje uit Wormerveer, dat aan vallende ziekte leed, met haar fiets in een modder sloot gevallen en gestikt. Gis termiddag brak brand uit aan boord van een Noorse torpedo jager die in de Rotterdamse haven ligt. Na een uur wist men het vuur te blussen. De vogel pest is thans aan het afnemen. Er zijn thans 60.000 kippen af gemaakt, d.i. li van de ge hele pluimveestapel welke 22 millioen dieren telt. -> Uit een urinoir op het station te Goes hebben onverlaten drie meter koperen buis losgeslagen en ge stolen. J. C. de Muynck, met selaarsknecht bij de fa Van Hee te Wissekerke, heeft de ere medaille verbonden aan de O.N.- orde in brons gekregen. Middelburg zijn, officiëel zal ont vangen. Het is wel een eer voor „Scheldegouwen", dat dit de eerste ontvangst is in deze fraai gerestaureerde zaal. De Grote Markt te Bergen op Zoom, vanwaar de start des mid dags plaats vindt, zal feestelijk worden versierd, waartoe met name de V.V.V. alle medewer king verleent. DE FINISH. De Dam te Middelburg, waar, zoals bekend, de finish zal zijn op Zaterdagavond, zal gedeelte lijk worden afgezet, evenals da Korte Giststraat. De deelnemers zullen van de andere kant arri veren en vlak bij het Ned. Kof fiehuis zal hoog boven de straat met electrische lampjes het woord „finish" worden aangebracht. De afzetting zal geschieden met ca 100 hoge palen, waaraan tal van vlaggen zullen worden ge hesen, zoals de nationale vlag gen van de drie landen, de club- vlag van „Scheldegouwen", als- roede die van de nationale motor sportbonden. Het terrein tussen Graanbeurs en Korte Delft is gereserveerd als parkeerterrein. In de bomen zullen schijn werpers worden gehangen. Diverse muziekcorpsen en bands zullen de deelnemers met vrolijke tonen ontvangen. De signaalafdeling van „Achilles" zal beginnen met een mars om 7.30 uur door een groot deel der stad. Van 8.30 tot 11 uur zal „Excelsior" op de Dam concerte ren, enkele nummers in samen werking met de signaalafdeling. Aan de mars zal „Oefening na de Arbeid" waarschijnlijk mede werken. Er zijn thans in totaal 19 bekers toegezegd, alsmede enkele medailles en legpenningen. Zij vertegenwoordigen samen een waarde van meer dan f 1000. De totale waarde der prijzen voor de tombola bedraagt mo menteel ruim f 800.-—. KONINKLIJK PAAR BEZOCHT VLAARDINGEN. Vlaardingen heeft gisteren Koningin Juliana en Prins Bern hard een grootse ontvangst be reid: duizenden vlaggen versier den de stad en de feestelijke aanblik van de talrijke versier de straten werd nog verhoogd door de stralende Oranjezon. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Weersverwachting tot heden avond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een enkele on weersbui. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid, later zwak veranderlijk. Iets minder warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1