m&si Nederland kan belangrijk aandeel leveren in versterking van defensie. Routes voor het Koninklijk bezoek aan Middelburg thans bekend. ADAMSON Geref. Gemeente te firninisse in eigen bedehuis. GEMEENTERADEN Schietvereniging „Prinses Juliana" te St Anna- land herdenkt veertigjarig bestaan. KORTE BERICHTEN Sportnieuws Buitenwijken worden niet vergeten. Prov. schietwedstrijden worden op 12 Augustus voortgezet. naar de fiscus-. De zee is gevaarlijk in Augustus. 'N STRAATJE OM ORANJEBOOM BIER! Zaterdag 5 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 GEBREK AAN GELD EN EEN VAST PLAN. Meerdere mogelijkheden kunnen benut worden. Verschillende landen van het Atlantisch Pact /.ij", onder invloed van de gebeurtenissen In Korea, overgegaan tot een gedeeltelijke omschakeling van hun industrie op oorlogsproductie. Dit doet de vraag rijzen, hoever de Militaire Voorzieningsraad van het Atlan tisch Pact met zijn werkzaamheden inzake de productieverdeling van wapentuig is gevorderd, en in welke mate de Nederlandse industrie is dienstbaar te maken aan defensie-doeleinden. Een gedeeltelijke omschakeling van de industrie in de Westerse landen op oorlogsproductie heeft het plan tot productie-verdeling nog meer actueel gemaakt. Im mers, geen der landen van het Atlantisch Pact kan geheel op oorlogsproductie overschakelen zonder zijn vredesproductie in het gedrang te brengen. De snellere bewapening, die op het ogenblik noodzakelijk wordt geacht, eist bovendien zulke enorme sommen, dat productie-concentratie door productie-verdeling zeer gewenst Wordt, aangezien daardoor zowel sneller als goedkoper kan worden gefabriceerd. Belangrijk aandeel Vooraanstaande Nederlandse personen, die zich in deze materie verdiept hebben, zijn van mening, dat dit aandeel van Nederland Zeer belangrijk zou kunnen zijn. Indien de mogelijkheden van de Nederlandse industrie ten volle worden benut. Een voorwaarde, die naar hun mening nog niet is vervuld. Financiële en budgetaire beperkingen zijn de oorzaak, dat de regering de ontwikkeling van de industrie onvoldoende finan ciert. En bovendien, wanneer de Industrie zelf niet bekend is, wel ke plannen de legerleiding heeft ten aanzien van de aankoop van bepaalde artikelen, heeft zij geen behoefte om voor een enkele op dracht een fabriek te stichten of uit te breiden. Voldoende mogelijkheden. Het voortduren van deze toe- »tand zou ons land uitsluiten van leveringen aan het buitenland, Waardoor dan weer een niet te verwaarlozen bron van Inkomsten zou worden gemist. De noodzake lijke geachte financiële steun voor de ontwikkeling der industrie zou wellicht kunnen worden geput uit de tegemvaardenfondsen van de ÏJarshallgelden. Ook de gelden, die in het kader van het militaire hulpprogramma door Amerika ter beschikking worden gesteld, kun nen verder hiervoor worden ge bruikt. De Nederlandse industrie kan met uitzondering van het zware en zwaarste materieel zeer veel behoeften van de eigen strijd krachten en van de bondgenoten dekken. Daarenboven kan deze industrie belangrijk werk verrichten bij de reparatie van voertuigen, vlieg tuigen, wapens, enz., alsmede op het gebied van de scheepsbouw. De technische capaciteiten en de productiemogelijkheden zijn dan ook zeker aanwezig en zou den in grotere mate kunnen wor den benut wanneer de gelden hiervoor ter beschikking zouden komen. Waar Betje Wolff woonde en werkte. Het historisch genootschap „Jan Adriaensz. Leeghwater" te Beemster heeft de uit 1660 da terende oude pastorie te Mid- den-Beemster, waarin de beken de schrijfster Betje Wolff woon de en werkte van 1759 tot 1777, aangekocht. Het ligt in de be doeling, daarin de oudheidkun dige verzameling van het ge nootschap onder te brengen. Het gebouw, waarvan het interieur in de loop der eeuwen weinig gewijzigd is, bevat o.m. nog de werkkamer door de schrijfster zelf „Kipperust" genoemd. Deze kamer zal geheel in haar oor spronkelijke staat worden inge richt. Raymond Blackburn, Engels parlementslid voor de Labour- partij, heeft als lid van de partij bedankt, waardoor de regerings meerderheid in het lagerhuis tot vier is verminderd. Blackburn vindt, dat Churchill premier van een coalitie-regering moet wor den. Grote belangstelling voor openingsplechtigheid. Woensdag is te Bruinisse het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Gemeente in gebruik genomen, In tegenwoordigheid van verschei dene predikanten, afgevaardigden van alle kerkeraden uit de Clas- is Tholen, waaronder ook Schou wen en Duiveland hoort, afge vaardigden van de Ned. Herv., de Geref. en Oud-Geref. Kerken te Bruinisse alsmede van het ge meentebestuur. Ds F. Mallan verrichtte de in gebruikname met een predicatie naar aanleiding van Haggaï 2 vers 7 en 8. In zijn voorrede gewaagde ds Mallan van de rijke zegen, die God schonk, door de vervulling van de begeerte naar een eigen kerkgebouw. Spr. trok een paral lel tussen de tijd van Jozua en Zerubbabel en onze tijd en tussen het volk der Joden, dat 70 jaar in ballingschap leefde en Brui nisse, dat ongeveer 70 weken was geëvacueerd. Ds Mallan dankte het gemeentebestuur voor de in alle opzichten betoonde medewer king. Architect De Wilde uit Bre da dankte hij voor het keurige en degelijke gebouw. Verder dankte hij de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht, de ambachtslieden, de kerkeraden der plaatselijke ge meenten, inzonderheid die der Geref. Kerk voor het gebruik van Aan vyf Westeuropese landen is door de E.C.A. 46.383,000 dollar toegewezen. 30 millioen dollar gaat naar Frankrijk en 10 milli- Óen dollar naar Nederland voor de aankoop van Amerikaanse ka toen. De Belgische uitvoer bedroeg in Juli j.l. 1.403.210 ton ter waar de van 6.307.338.000 fr., tegen over in dezelfde periode van 1949 1.233.852 ton ter waarde van 7.060.322.000 fr. De Scandlnavle-Expres Hoek van Holland-Kopenhagen en de D.-trein Hoek van Holland —Bazel zullen met ingang van de volgende zomerdienstregeling aanmerkelijk sneller gaan rijden. Op het eiland Oeland, dat ten zuidoosten van de Zweedse kust in de Baltische Zee is gelegen, zijn sporen van een dorp uit het stenen tijdperk gevonden. De vondsten zouden 40.00045.000 jaar oud zijn. De Comisco, het bureau van 't oomité voor internationale socia listische conferenties, heeft ge protesteerd tegen de beslissing Van de Amerikaanse Senaat om JlOO millioen dollar aan Spanje te lenen. Ex-koningin Joanna van Bulga rije heeft zich tot de Internatio nale vluchtelingenorganisatie ge- Wend, met het verzoek, of zij als verplaatst persoon in aanmerking kan komen voor hulp. De eerste zes straaljagers zijn uit Amerika op Formosa aange komen. Zij zijn verzonden In het kader van de hulpverlening aan Nationalistisch China. Indonesië is met de Sowjetunie Jivereengekomen, dat tussen belde anden ambassadeurs zullen wor den uitgewisseld. T.a.v. de zaak Westerling deelde de minister president der R.I.S., Moh Hatta mede, dat er nog geen beslissing fs genomen, of de R.I.S. hoger beroep zal aantekenen. De violist Jo Juda, die op het ogenblik met zijn broer Arnold 'n tournee maakt door West-Indië, zal half Augustus naar Neder land terugkeren. Een tweede geschrift van Prin zes Wilhelmina zal dezer dagen in druk verschijnen, onder de ti tel „De grote onbekende en de naaste toekomst". Tot directeur van de afdeling omroep van de N.C.R.V. zal be noemd worden de heer Mr A. H. San de Veen te Amsterdam, die e heer K. v. Dijk, de huidige di recteur, die de pensioengerechtig de leeftijd heeft bereikt, zal op volgen. Tlj. J. de Brujjn, voor de oorlog Waarnemend directeur van de X.N.I.L.M., is met ingang van 1 September 1950 benoemd tot on derdirecteur bij de K.L.M. De tentoonstelling ,,120 beroem de schilderijen uit het Kaiser Friedrich museum te Berlijn", die thans in het rijksmuseum te Am- fterdam wordt gehouden heeft 'n Itijgende belangstelling. Vandaag Wordt de 50.000ste bezoeker ver- Wacht. By het demonteren van een franaat welke ontplofte, is de 18- Itirige Rotterdamse schilder T. f/l. Kok voor de deur van zijn huis •rnstig gewond geraakt. In de Nieuwe Maas bij Rotter dam is het stoffelijk overschot «a -getroffen van de 53-jarige koopman G. Th. M. Aibers, die in Druten woonde. Concentratie Levensverzekeringbedrijf. Naar wij vernemen hebben de aandeelhouders van de te Haar lem gevestigde N.V. Algemeene N oord-Hollands she Maatschappij van Levensverzekering een aan bieding ontvangen tot overdracht van hun aandelen aan het con cern Algemeene Friesche Levens verzekering Maatschappij en De Groot-Noord-Hollandse van 1845. Deze aanbieding ia inmiddels door aandeelhouders geaccepteerd. De A.N.H.M. werd opgericht in 1878. zy behoort met haar ver zekerd kapitaal van ongeveer 41 millioen gulden tot de groep der middelgrote levensverzekering maatschappijen. Op een onbewaakte overweg bij Lemmer is gisteren een auto door de tram JoureLemmer gegre pen. De bestuurder, de 35-jarige F. Ozinga, werd hierbij op slag gedood. de kerk gedurende 5 jaar, ter wijl hij de Herv. Kerk toewenste, dat zij ook spoedig een eigen ge bouw zal mogen bezitten. Tot slot dankte hij ook in het bijzonder ds Rijksen, wiens vele bemoeiingen hadden geleid tot 't totstand komen van dit gebouw op betrekkelijk vlotte wijze. Zich richtende tot de gemeente, zeide hij, eigenlijk nu pas goed zijn in trede te doen. Hij herinnerde aan de stichter der gemeente, ds Van Dijke, die in alle eenvoudigheid zijn werk was begonnen, doch die nu wellicht een tekort aan geestelijk leven zou moeten con stateren. Burgemeester Van den Berg, sprekende namens de burgerlijke gemeente, wees op de verfraaiing die het gebouw voor de gemeente vormt. H}j hoopte dat de Bood schap der Verzoening in Christus in het gebouw week aan week zou mogen worden gehoord. Ds De Wit uit Middelburg sprak namens de Particuliere Synode Zuid en ds De Blois namens de Particuliere Synode West, ds Rijksen in zijn 'kwaliteit als lid van de kerkelijke instantie tot hulp aan de verwoeste kerken. Al deze predikanten ontleenden hun toespraken aan woorden uit de Heilige Schrift en hoopten dat aan deze vernieuwing ook een geestelijke vernieuwing gepaard mocht gaan. Ds Rijksen bracht tenslotte dank aan de kerkeraad voor het stoffelijk blijk van waardering, dat hij had mogen ontvangen in de vorm van een lamp. Voetbal. Donderdagavond speelde op de Stichting Vrederust het elftal van de Stichting een vriend schappelijke voetbalwedstrijd te gen het elftal van de P.T.T.. Er werd af en toe wel wat ruw gespeeld. Nadat de P.T.T.-ers een 20 voorsprong hadden, wisten. Vergouwen en Vijfvinkel voor de rust de stand weer gelijk te krij gen. Ook de tweede speelhelft ging vrij fors. P.T.T. wist tot 42 voor te komen, toen er een speler werd uitgestuurd wegens te ruw spel. Vijfvinkel wist daarna de achterstand te verkleinen tot 43 met welke stand het einde werd gefloten. De routes, die het Koninklijk Tear by hei bezoek aan Middelburg zal vol"'-a, zijn thans bekend, met dien verstande, dat daarin nog ondergeschikte wijzigingen zullen kunnen worden aangebracht Bij de samenstelling van de routes heeft men verschillende moei lijkheden te overwinnen gehad, doch zoals blijkt, worden de bui tenwijken van Je stad ditmaal niet vergeten. Ook zullen op ver schillende plaatsen tijdens de rijtoer bloemen worden aangeboden. Verwacht wordt, dat Vrijdag avond 18 Augustus het Koninklijk jacht „Piet Hein" omstreeks 7 uur zal aankomen en ligplaats kiezen tegenover de flatwoningen aan de Rouaansekaai. Om kwart voor acht zal het Koninklijk Paar in auto's een rijtoer maken door een deel van de stad, waarbij o.m. 't Zand zal worden bezocht. De route, die dan wordt ge volgd, ziet er als volgt uit: Rou aansekaai, Bierkaai, Londense- kaal, Houtkaai, Turfkaai, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkens- markt, Gortstraat, Plein 1940, Pottenmarkt, Langeviele, Achter de Houttuinen, Domb. Schultvlot- Vltsslngseslngel, Poelendaleweg, Langevleleweg, Langevlelesingel, Seisslngel, Selsbrug. Seisplein, Seisstraat, Kromme Wele, Vlas- markt, Markt N.Z., Lange Noord straat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, Korte Burg naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin. Om 10 uur zal H.M. de ambts woning weer verlaten en per auto via de Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt Zuidzijde en Markt Noord zijde naar het Stadhuis rijden, dat dan officieel zal worden geopend en waar In de Burgerzaal de re ceptie zal plaats vinden. Na af loop van deze receptie zal de stoet vanaf de Markt door de Lange Delft, Korte Delft, Dam Noord zijde, Beatrixbrug naar de Rou aansekaai rijden. Grote route. Zaterdagmorgen om kwart voor negen vertrekt het Koninklijk Paar ln een open calèche voor 'n grote rijtoer door een ander deel van de stad. Bij de aanlegplaats van de „Plet Hein" zal een ere- compagnle van de C.O.A.K. opge steld staan, die door H.M. zal ge ïnspecteerd worden. De tocht verloopt dan als volgt: Rouaanse kaai, Bierkar.i, Nieuwstraat, Kor te Delft, Dam N.Z., Dwarskaal, Dam Z.Z., Korte Delft, Lange Delft, Markt O.Z., Lange Noord straat, Korte Noordstraat, Noord poortstraat, Noordpoortplein, (Gasthuis), Noordbrug, Noordsin gel, Veersesingel, Nederstraat, Breestraat, Oostkerkplein, Ver- werijstraat, rechts het Molenwa ter op, langs de Schouwburg naar de Herengracht, Seisdam, Achter de Houttuinen, Langeviele, Pot tenmarkt, naar de Markt, waar H.M. de zanghulde der kinderen tn ontvangst zal nemen. Van de Markt gaat het daarna vla de Nieuwe Burg, Groenmarkt, Kor te Burg naar de Balans, waar rond het Plantsoen wordt gereden naar de Statenzaal, waar de re ceptie zal plaats- vinden. Om half elf zal het Koninklijk Paar uit Middelburg vertrekken om vla Souburg naar Vlisslngen te rijden. De route die dan wordt, genomen luidt: Korte Burg, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt Plein 1940, Gortstraat, Varkens- markt, Hoogstraat, Nieuwe Ha ven, Turfkaai, Houtkaai, Konings brug, Stationstraat, Loskade, Bailybrug, Kanaalweg en Oude Vlisslngseweg naar Souburg. Verkeersproblemen. De Gemeentepolitie verzoekt ons nog het volgende bekend te maken. In de straten, waar de stoet passeert zal het verboden zijn om voertuigen te parkeren. Alle punten worden van te voren RILLAND-BATH. 1000 gulden subsidie voor herbouw kerk Vrije Evang. Gemeente, In de Woensdagmiddag gehou den vergadering van de gemeen teraad van Rilland-Bath, kwam de toetreding tot de gemeen schappelijke regeling voor instand houding van de B.L.O.-school te Goes ter sprake. Zodra de kosten bekend zijn, zal besloten worden al of niet toe te treden. Met een voorstel van Ged. Sta ten om de jaarwedden voor amb tenaren van de Burgerlijke Stand op een vast bedrag vast te stellen werd goedgekeurd, terwijl beslo ten werd een subsidie te geven aan het in oprichting zijnde R.K. Lyceum, als er leerlingen uit de gemeente zijn. Aan B. en W. werd de bevoegdheid verleend tot het verkopen van bouwgrond. De verordening op de heffing van vergunnings- en verlofrech ten werd in verband met de re cente wijziging der Drankwet ge wijzigd. Van de Vrij-Evangelische Ge meente te Bath was een verzoek ingekomen om een subsidie voor de herbouw van het kerkgebouw, dat door oorlogsgeweld is ver woest. Na enige bespreking werd besloten f 1000 subsidie te verle nen, behoudens hogere goedkeu ring. Verder kwam ter tafel, een voorstel om het havenplateau te Bath te herstellen. De uitvoering zou geschieden door de Heide Mij. Dit werd in handen van B. en W. gesteld voor spoedige afdoening. Vervolgens werd besproken de bouw van een gymnastieklokaal ten behoeve van de lagere scho len, Er is een bouwvolume voor beschikbaar gesteld. Een ontwerp van het ministerie van Onderwijs en van de C.D.A. welke 't lokaal doet aansluiten aan de Openbare school werd toegelicht en be sproken, waarna een en ander in handen van B. en W. gesteld werd. T.z.t. zullen B. en W. met een definitief plan komen. Bij de rondvraag vroeg de heer Boot, of het mogelijk is in Het Völckerdorp, een handpijp met slangen te plaatsen, opdat bij eventuele brand, daar ter plaatse direct ingegrepen kan worden. De raad nam hiertoe het besluit. De voorzitter deelde mede, dat er ook over gedacht is, om zulks toe te passen, in andere wijken. I.v.m. de reorganisatie van de brandweer zal de sirene in de to ren van het gemeentehuis worden geplaatst en electrisch worden bediend. Het brandweercorps is thans gereorganiseerd en vermoe delijk zullen nog meerdere ver anderingen op dit gebied aange bracht worden. Op een vraag van de heer Fran cois betreffende de verandering van de straatverlichting, deelde de voorzitter mede, dat hierom trent nog niets definitiefs bekend is. Door de bouw van een nieuwe weegbrug aan het station, wordt de afwatering belemmerd. De raad was van oordeel, dat voor de afwatering gezorgd moet wor den door het bestuur der weeg brug. HAAMSTEDE. Verbetering van brandweermateriaal. Woensdagvoormiddag kwam de raad van Haamstede bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Roëii, die enkele woorden wijdde aan de nagedachtenis van wijlen de heer A. Blom, ln leven gemeente-ontvanger, secr.-pen- ningmeester van Maatschappelijke zorg en Griffier van de Polder Westeren Ban. Een verzoek van de Chr. Zang vereniging „Looft de Heer" om subsidie, werd na enige bespre king in die zin ingewilligd, dat jaarlijks f25,zal worden toe gekend als vergoeding voor vuur en licht in het repetitielokaal. Een voorstel tot aankoop van brandweermateriaal zal eerst met andere deelnemend» gemeenten besproken worden. Wel zal zo vlug mogelijk een aantal slangen en waterdichte kleding worden aangeschaft om het brandweer materiaal op een verantwoord peil te brengen. Een verzoek van „Het Groene Kruis" om garant te staan voor een geldlening, waaruit de bouw van een nieuw wijkgebouw zal worden gefinancierd, werd inge willigd. Besloten werd deel te ne men in het garantiefonds voor de algemene tentoonstelling te Mid delburg voor 6 cent per inwoner. De gemeente zal voor een ho ger bedrag garant staan in de electrificatie van Schelphoek en Zandweg. Nadat de heer de Bruine be toogd had, dat de wijze van be stuur kiezen voor het tehuis van ouden van dagen hem onjuist voorkwam en vrijwel alle leden hun mening hadden te kennen ge geven, werd overgegaan tot be noeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden in dit bestuur. Benoemd' werden Jhr. Roëll, en wethouder den Boer, leden. Plaatsvervangers: wethou der T. L. Jonker en de heer P. van de Kreeke. Het voorstel van B. en W. om de lagere tuinbouwschool te ver huren i.v.m. da hoge onderhouds kosten, werd goedgekeurd. Het in de vorige vergadering genomen besluit tot aankoop Zon- nehoek en Windhoek werd gewij zigd, omdat de koopsom verlaagd kan worden. De voorzitter deelde mede, dat het vervoer van bleten voor 1950 via de haven Burghsluis enigszins anders zal verlopen. Er zal één weegbrug geplaatst worden van 30 ton. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de politie een aanvang heeft gemaakt met het geven van verkeersonderwijs op de beide scholen, dat 40 kinderen der beide scholen zijn doorgelicht en geen t.b.c.-gevallen geconstateerd zijn, en dat het bericht als zou Haam stede een vast kamp voor de Nat. Reserve krijgen te voorbarig ge weest is. Door de gemeente zullen enkele bakens worden aangebracht ten behoeve van de zwemmers t» Westenschouwen en bij de vuur toren, By wijze van proef is bij de vuurtoren een vvisselcabine geplaatst en op Westenschouwen een (onbewaakte) gratis fietsen stalling. tijdig afgezet, zodat zij, die met een voertuig in de stad moeten zijn, er voor zorg moeten dragen, dat zij bijtijds passeren. Men wordt in eigen belang aangera den alle voertuigen aan de ran.1 van de stad te parkeren, daar de parkeerplaatsen In de stad door de te verwachten drukte moeilijk te bereiken zullen zijn en boven dien gedeeltelijk voor andere doel einden moeten worden gebruikt. Bovendien wordt de wielrijders er op gewezen, zich niet met fiet sen langs de route te begeven. terwyi men wordt verzocht zich ook niet met rijwielen op 't trot toir langs de route op te stellen. Wat de polltieafzetting betreft kan worden gemeld, dat voor Vrijdagavond versterking zal ko men van de Rijkspolitie uit Z. Vlaanderen en Walcheren. Allen zullen tijdig hun woonplaatsen kunnen bereiken, zodat de politie mannen niet behoeven te worden ondergebracht. Zaterdagsmorgens zal. vermoedelijk uit het district Dordrecht, opnieuw personeel van de Rijkspolitie worden aange voerd, dat echter om ongeveer 11 uur weer naar hun standplaat sen kan terugkeren. In totaal zal ongeveer 100 man Rijkspolitie Je Middelburgse gemeentepolitie ge durende het Koninklijk Bezoek komen assisteren. Onder de 100 man bevinden ztch ook 8 man bereden politie, die hun paarden meebrengen. Zij zui len de Koninklijke Stoet op Za terdagmorgen bij de rijtoer escor teren. Op de routes, die met de auto's worden genomen, zal de politie met motorrijders escorte- ïen. De Schietvereniging „Prinses Juliana" te St Annaland viert haar 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum worden vandaag op de schietbaan provinciale sciiietwedstrijden gehouden die op Zaterdag 12 Augustus worden voortgezet. De schietvereniging, die zich nog steeds in een goede belang stelling mag verheugen werd in 1910 opgericht. In een verga dering die op 27 Januari gehou den werd in de herberg van wij len Joh. van Luijk thans café „In den Handel" van de heer C. Rijnberg kwamen de mannen van St Annaland byeen. De voor zitter van de scherpschutters vereniging „Koningin Wilhelmina" te St Maartensdijk, de heer J. J. Polderman, voerde er het woord. In deze tijd stond juist de Trans vaalse oorlog „in het nieuws" en de heer Polderman wees er dan ook op met deze oorlog ais voor beeld, hoe belangrijk het was, dat de strijdbaarheid van iedere Nederlander werd opgevoerd. 32 leden. Hij sprak goed, deze voorzitter van de „Smerdiekse" schietver eniging. Er gaven zich dan ook prompt 32 leden op. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: J. J. Polderman, voorzitter; Corn. Slager, vice- voorzitter; M. P. Duy'zer, secre taris, N. Goedegebuure, vice-se- cretaris; A. Goedegebuure, pen ningmeester en Johs. van Dyke, vice-penningmeester. Men koos als naam „Prinses Juliana" en besloot de contributie op 5 cent per week te stellen te voldoen bij vooruitbetaling. Op aanraden van de heer J. J. Pol- Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hilversum, J. Poldervaart te Nijverdal; voor Hilversum (vac. J. v. d. Velden) en voor Ridderkerk, J. J. Poot te Barneveld; voor Leiden, H. Bout te Amersfoort. Geref. Gemeenten. J. Beroepen Dieleman te Oostkapelle, te Borssele. Beroepbaar. Ds W. G. G. van Voorthuij- zen, aan wie 15 December 1949 om gezondheidsredenen eervol emeritaat is verleend, stelt zich thans beschikbaar voor een ba- noeming tot byzonder hulppredi ker. Zijn adres is: Acaeialaan 12, Zeist. De Gereformeerde Bond. In de Waarheidsvriend deelt ds J. J. Timmer, de secretaris van de Gereformeerde Bond, mede, dat de volgende predi kanten van de Geref. Bond be dankt hebben als lid: Ds J. G. Woelderink, emeritus-predikant te Driebergen, ds W. Brinkman te Meerkerk, ds P. Moerenhout te Maarssen, ds P. A. A. Klüse- ner te Feijenoord, ds W. Bies- haar te Ederveen en ds W. van Griethuijsen te Numansdorp, voorheen te St. Annaland. Ds P. A. A. Klüsener heeft thans zit ting in de brede redactie van het weekblad „De Hervormde Kerk", zulks inplaats van de Zendings- direktor van de G.Z.B., ds J. Batelaan te Utrecht. Ds I. van Dellen. Ds I. van Dellen, em.-pred. te Hanford (U.S.A.), die met va- cantie in ons land is, werd te Almelo door een wielrijder aan gereden, met het gevolg, dat h\J in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Geref. Kerken ln Indonesië. De Synode van de Geref. Ker ken in Indonesië, die in Juli ver gaderde, besloot voorlopig niet over te gaan tot aansluiting tij de Wereldraad van Kerken, hoe wel de meerderheid zich voor aansluiting had uitgesproken. Voor dit besluit wordt uitge voerd, zal eerst nog een ern stig onderzoek worden ingesteld. Met alg. st. werd besloten tot invoering van het actieve vrou wenkiesrecht. Aan Soekarno werd het vol gende telegram gezonden: „De Geref. Kerken in haar synodale vergadering te Semarang bijeen, bidden Uwe Excellentie voor Uw arbeid Gods steun en kracht toe. Z(j hopen ook, dat onder Uw leiding Indonesië in elk opzicht tot ryke bloei mag komen". Woensdag hebben d» ouden van dagen uit Waarde per auto een tochtje gemaakt door Zeauwsch- Vlaanderen en de „zak" van Zd- Beveland. derman, die thans ere-voorzitter is en in Heemstede woont, werd m.a.s. besloten tot de Zeeuwse Schietbond toe te treden. Weer actief. Noopte de jongste wereldoorlog de activiteit te staken, thans is men weer druk aan het oefenen geslagen. Iedere Dinsdagavond komt men bijeen. Een gelukwens tot vereniging en bestuur, dat thans bestaat uit de heren: W. Goedegebuure, voorzitter; A. A. Goedegebuure, vice-voorzitter, M. P. Duijzer, secretaris en Th. Over- beeke, penningmeester, is hier zeker op zijn plaats. v/m BEWAPENING. In West-Europa en in Ame rika is men voortdurend in de weer om de vrede en de vrij heid te verzekeren. Tegelijkertijd echter en in verband daarmee worden duize lingwekkende sommen beschik baar gesteld voor de militaire bewapening. Het gaat daarbij niet meer om millioenen, maar om milliarden. En bijna niemand die er ba- zwaar tegen maakt. Algemeen heerst de overtuiging, dat het tegenover de Russische dreiging noodzakelijk is, cle bewapening op te voeren en de weerbaarheid te bevorderen Er is geen andere uitweg: «ts wij cle vrede willen dan zullen we ons hoeveel gevaren dat ook met zich mag brengen op de oorlog hebben voor te be reiden. Intussen moeten we niet uit het oog verliezen, dat we hier mee niet klaar zijn. Er is ook nog de geestelijke strijd, die in hevigheid toeneemt, en die alleen gevoerd kan wor den als de wapenrusting in orde is. Meermalen wordt de klacht geuit, dat hiervoor met name bij de jeugd te weinig belangstel ling is. Dat er op dit gebied wat o.a. zou blijken uit het be zoek van de jeugdorganisaties een zekere verslapping is. Ik weet niet of dit juist is. Wel weet ik, dat het meer dan ooit nodig is, ook voor de jeugd, dat de geestelijke wapenrusting in orde is. Want de vijand slaapt niet. De openlijke tegenstand mag dan misschien tuinder hevig zijn dan vroeger, de „koude oorlog" woedt met volle kracht. Juist gedurende de Augustus maand zyn de gevaren der zee groot. Vooral bij sterk wisselend weer, zoals in de afgelopen weken kunnen de stromingen van zeer grote kracht zyn. Baders moeten vooral bij zeewind uitermate voor zichtig zijn. Hoe sterker de wind, hoe krachtiger de stroom is. Ga nooit verder dan tot het middel in zee. Zwemmers moeten hun ei-1 gen kracht niet overschatten. Zwemmen in zee is niet het zelfde als zwemmen in het bin nenwater. Ook niet ale de zee erg vlak is. Een schijnbaar onge vaarlijke zee is voor zwemmers juist gevaariyk. Blijf uit de buurt van de golfbrekers. Woensdag j.l. hebben de ouden van dagen uit 's-Heer Arends- kerke hun jaarlyks uitstapje ge maakt door Westelijk Brabant, met 4 autobussen en 17 particu liere auto's. Des avonds werden de oudjes opgewacht door het muziekgezelschap van 's-Heer Arendskerke, waar burgemeester Elenbaas alle medewerkers be dankte. Namens de ouden van da gen dankte de heer W. Blanken- burgh. (Ingez. mededeling, advert.) Deze telegrafisch uit Singapore overgebrachte foto laat het li- jarig Nederlandse meisje Bertha Hertogh zien met haar 21-jarige Maleise echtgenoot Abibi. Ze had deze man nog nooit gezien en werd 24 uur van tevoren pas aan hem voorgesteld. Bertha heeft nu tot de advocaat van haar ouders een brief gericht met het verzoek haar met rust te laten", daar zij, zo schrift ze, reeds in 1942 tot de Islam toetrad en van de Nederlandse nationaliteit en het christendom heeft afgezien. Arme, arme ouders!

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2