Verwoede strijd langs weg naar Poesan NIEUWS Drie divisies zijn nodig voor opvulling van vacuum. Twee geallieerde soldaten naar de Russen overgelnpen Zeeuwse mosselcultuur ernstig bedreigd door parasiet Raad van Wissenkerke vergaderde zes unr SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Samenwerking mogelijk Doorbraakpoging der Noord-Koreanen afgeslagen Rusland eist terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Korea Berucht S.S.-er gegrepen Oudheidkundige ontdekking in Rome. K.N.I.L.-kaüer zal goede diensten kunnen Bewijzen. Ér Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Wissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat. Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1628 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 5 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feite, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huixenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; a Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 5.08 u„ onder 20.23 u.; Maan op 22.56 u., onder 15.00 u. Hoogwater op Zoudag 6 Aug.: Vlissingen: 7.21 u. 1.54 m., 19.38 u. 1.39 m.; Terneuzen: 7.48 u. 1.75 m., 20.04 u. 1.59 m.; Wemel- dinge: 8.49 u. 1.47 m., 21.02 u. 1.3 Om.; Zierikzee: 8.30 u. 1.29 m., 20.43 u. 1.12 m. T n het „Vrije Volk" schreef mr J. In 't Veld een sympathiek g teld artikel over christendom en humanisme. Hij vraagt daar in wat meer begrip en waarde ring voor het humanisme en sa menwerking op de basis van geestelijke vrijheid en sociale gerechtigheid. Uit het feit, dat dit artikel een vooraanstaande plaats kreeg in het orgaan van de Partij van de Arbeid, mag o.i. worden afge leid, dat we hier te doen hebben met een poging om de lijn van de doorbraak door te trekken en te komen tot samenwerking van volksgroepen, die tot nu :oe gescheiden staan. Samenwerking ook op politiek terrein. TLj" r zit in deze oproep iets dat aantrekt. Mr In 'tVeld is bewogen met het lot van Nederland en de volken van Europa. Hij ziet uit het Oosten don kere wolken opkomen. Van de zijde van het communisme wor den dc geestelijk-zedelijke waar den van de Westerse beschaving in ernstige mate bedreigd. „En nu mogen wij" aldus Mr In 't Veld „nog zoveel vertrou - wen hebben in de Amerikaanse atoom- en waterstofbommen, als de toekomst der Westerse be schaving alleen daarvan af hangt, is zjj verloren. Slechts een samenwerking van alle krachten welke ten goede wer ken, zal aan West-Europa de in nerlijke zedelijke kracht kunn :n geven om een rol van betekenis in het wereldgebeuren te blijven spelen". Deze ernstig gemeende oproep is waard dat daaraan volle aan dacht wordt geschonken. (")P de vraag of deze gewenste samenwerking van christen dom en humanisme mogelijk is, geeft mr In 'tVeld zonder meer een toestemmend antwoord. Het humanisme en het chris tendom komen z.i. hierin over een, dat zij voor het maatschap pelijke leven geestelijke vrijheid en sociale gerechtigheid als ideaal stellen. Welnu, hierin kunnen huma nisme en christendom elkaar vinden. „De humanist neemt de mens niet veel voorkomend mis verstand zoals hij is maar zoals hij behoort te zijn. En dan wijst zich tweeërlei taak. de ene, naar binnen gericht, die de mens als met rede eri zede lijkheid begaafd, aanspoort eigen diepste wezen tot de rijkst mo gelijke ontplooiing te brengen; de andere, die de mens zijn plaats wijst in de gemeenschap en hem bewust maakt van zijn verant woordelijkheid tegenover de ge meenschap en zijn evennaaste. In het christendom vinden wij beide aspecten terug: enerzijds het gebod om te streven naar de volmaaktheid, om te woekeren met de talenten, welke ons ge schonken zijn; anderzijds het voorschrift de naaste lief te heb ben, gelijk zichzelve." Mr In 'tVeld ontkent niet, dat er diepgaande verschillen zijn, maar dit behoeft onderlinge waardering en zelfs samenwer king niet uit te sluiten. Als een bezwaar zal worden aangevoerd, dat de kerken hun boodschap hebben uit dezelfde goddelijke bron, terwijl het humanisme werk is van zondige mensen, maar een dergelijke opmerking getuigt z.i. van onvoldoende kennis van het humanisme. Im mers ook de boodschap die het humanisme heeft te brengen, „welt uit goddelijke bron. Het we zenlijke verschil schuilt hier, of wij als bron zien een persoon lijke God, die boven de wereld staat en waartegen de mens op ziet, dan wel een absolute idee, die in de wereld werkt en dus ook in de mens". Maar afgezien daarvan is mr In 't Veld van oordeel, dat bet er tenslotte toch maar om gaat ol de p r a c t ij k van het huma nisme geacht kan worden in overeenstemming te zijn met Gods bestel. En deze vraag moet naar zijn overtuiging bevesti gend worden beantwoord. Nogmaals ook al kunnen wij zijn tekening van de taak van het christendom niet als juist er kennen wij hebben waarde ring voor de goede bedoelingen van mr In 'tVeld en voor de wijze waarop hij zijn gedachten tot uiting brengt. Dit kan ons echter niet ver hinderen, zijn opvattingen en conclusies als onjuist en on bruikbaar af te wijzen. In een volgend artikel hier over meer. Kroonprins Boudewijn zal Donderdag de eed afleggen, De Belgische Kroonprins zal Donderdag a.s. de grondwettelijke eed voor de Verenigde Kamers afleggen. Op verzoek van de katholieke leden is de Kamervergadering van gistermiddag, waarop het wets voorstel tot overdracht der be voegdheden zou worden bespro ken, verdaagd tot Dinsdag a.s. De speciale Belgische Kamer commissie, belast met het onder zoek van het wetsontwerp, heeft dit met 20 tegen 2 stemmen goed gekeurd. Indonesië zal in beroep gaan tegen de uitspraak van het opper ste gerechtshof te Singapore, waarbij het verzoek van Indone- Bië tot uitlevering van Wester ling werd verworpen. Voorlopig komt Westerling dus nog niet vrft Reeds drie dagen woedt thans een verwoede strijd langs de weg aan de Zuidkost, die voert naar de belangrijke Amerikaanse aan- voerhaven Poesan. Beide partijen hebben zich hier ingegraven en pogen elkanders stellingen te doorbreken. Een wanhopige poging hiertoe van de Noord-Koreanen werd afgeslagen. Zjj moesten bij na duizend doden achterlaten. Men meent, dat de Noordelij ken bezig zijn drie divisies gereed te maken om in dit gebied te wor den ingezet. Zij zenden in ijltem po infanterie-versterkingen langs de door hen beheerste Westkust, die 's nachts worden verplaatst. Terwijl de geallieerde lucht macht de Noord-Koreaanse troe penconcentraties en verbindingen tot ver achter het front meedo genloos bleef bestoken, zijn de Amerikaanse troepen over het grootste gedeelte van het front teruggetrokken op sterkere en beter bemande stellingen langs de rivier de Naktong. De luchtaanvallen, die Ameri kaanse vliegende reuzenforten op de Noord-Koreaanse plaats Ko- nan (Hoengnam) hebben uitge- Vrijdagavond heeft de Sowjet- Unie In do Veiligheidsraad voor gesteld ln Korea de order „staakt het vuren" uit te vaardigen en terugtrekking van de buitenlandse troepen te gelasten. Voorts werd in de ontwerpre solutie geëist, dat de Noord-Ko- reanen worden gehoord en dat een afgevaardigde van communis tisch China aan de besprekingen deelneemt. Warren Austin verklaarde, dat het Sowjet-voorstel in zijn geheel buiten de agenda viel en niet tot de orde van de dag en de „regel matige werkwijze" behoorde. Na een debat werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. Hij vermoordde op bevrijdings dag drie B.S.-ers. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft gistermiddag in Den Haag de 27-jarige gewezen SS'er I. J. Vermeeren gearresteerd. Deze wist juist voor de Kerstdagen 1947 uit de mijnen te ontsnappen. In Leersum was hij een gevreesde figuur in de bezettingstijd. Als soldaat van de SS-Freiwilliger Division Landstorm Holland heeft hij zich aan talrijke Joden en ille gale werkers vergrepen, die hij martelde en beroofde. Op de dag van de bevrijding hield hij met enkele andere SS'ers drie leden van de B.S. aan, die zonder vorm van proces werden neergeschoten. Kort daarna werd Vermeeren ge arresteerd, maar in 1947 wist hij te ontsnappen en sindsdien werd voortdurend jacht op hem ge maakt. Zijn schuilplaats in Den Haag wist de Rijkspolitie tenslotte te ontdekken door stelselmatig alle garages in Den Haag te bezoeken, nadat bekend was, dat Vermeeren in het garagebedrijf werkte. Toen de politiemannen gistermiddag de garage binnenkwamen trachtte hij zich nog achter een auto te verstoppen, maar deze list slaag de niet. Indiase parlement keurt Nehroe's politiek goed. Het parlement van India heeft zijn goedkeuring gehecht aan de door Pandit Nehroe ingediende motie, waarin het werd verzocht In te stemmen met de regerings- politiek omtrent Korea. Nehroe zei: „Het is de politiek van India om zich niet tevoren te verplichten een bepaalde poli tieke koers te varen. Onze poli tiek is onafhankelijk." voerd, hebben aan de productie van munitie en ander oorlogsma- terieel in deze industriestad defi nitief een einde gemaakt. De fa brieken vormden één der grootste chemische industrieën van Azië. Sporen gevonden van Nero's circus. Van de zijde van het Vaticaan is meegedeeld, dat archeologen, die opgravingen doen in de buurt van de St. Pieter, de eerste spo ren hebben gevonden van Nero's circus, de plaats, waar vele chris tenen als martelaar zijn gestor ven. Het circus bevond zich onder twee moderne gebouwen, die thans aan het begin van het St. Pietersplein staan. Omdat de traditie meebracht, dat de oude christelijke kerken vaak bij de plaats waar de mar telaren stierven werden gebouwd, meenden de archeologen tot voor kort dat het circus onder de ba siliek zelf lag. De opgravingen, die de afgelopen tien jaar onder de kerk zijn verricht, hebben een christelijk en een heidens kerkhof aan het licht gebracht. Men meent, dat de apostel Petrus hier begraven ligt. Verbindingskantoor van Mac Arthur op Formosa. Mac Arthur heeft gisteren een verbindingskantoor op Formosa gevestigd. Het staat onder leiding van de plaatsvervangende chef van zijn generale staf, generaal- majoor Alonzo Fox. Schade door Westerling aanqericht voor rekeninq van R.I.S. De Indonesische min.-president Hatta, heeft meegedeeld, dat de Indonesische regering onmogelijk vergoeding van de Nederlandse regering kan eisen voor schade, aangericht tijdens de actie van Westerling. „In die tijd was de regering der R.I.S. en niet de Nederlandse regering volledig verantwoordelijk in de gebieden, waar schade werd aangericht", zei Hatta. Vijfjarig meisje te Middelburg verdronken. Gistermiddag is te Middelburg een tragisch ongeval gebeurd. Het vijfjarig dochtertje van schip per van Leeuwen, die met zijn schip aan de Loskade ligt, is spe lenderwijs te water geraakt en verdronken. De vader had het kind op het dek zien spelen, doch kort daarop miste de moeder het meisje. Spoedig ontdekten enkele per sonen het kind drijvende in het kanaal. Met een ^roeibootje heeft men het uit het water gehaald en enkele E.H.B.O.-mensen pasten direct kunstmatige ademhaling toe. Inmiddels stelde men pogin gen in het werk een arts te be reiken, doch geen der Middel burgse doktoren bleek op dat mo ment thuis te zijn, waarna men dokter de Weert te Nw. en St. Joosland alarmeerde. Met de zie kenauto werd het meisje daarop naar het Gasthuis overgebracht, doch de pogingen om de levens geesten op te wekken, mochten niet meer baten. De in het regeringscommuniqué betreffende (le uitbreiding van de Nederlandse strijdkrachten genoemde drie divisies zullen, naar het A.N.P. van welingelichte zyde verneemt, worden gevormd uit de 7-Decemberdivisie, de tweede divisie, de F, G, en H. Brigade en uit de 74 compagniëen, die nog vóór de 7-Decemberdivisie als z.g. Caimeyer-eenheden naar Indonesië zijn gezonden of gedeeltelijk in Nederland zyn gebleven. De uit ai deze onderdelen te vormen divisies zu-len de eerste kern van het veldleger vormen. Zoals men zich zal herinneren lag het, blijkens de defensienota, aanvankelijk in de bedoeling in September a.s. te beginnen met de vorming van het veldleger. De Eén was al drie maal door krijgsraad gestraft. Gerhard Eisler, het hoofd van de Oost-Duitse propaganda, heeft Vrijdagochtend op een persconfe rentie in OosC Berljjn twee geal lieerde soldaten geïntroduceerd, die asyl in de Russische sector hadden gezocht. Zij werden voorgesteld als de Amerikaanse soldaat Robert Natzkakula en de Britse korpo raal John Ceethswailer. De correspondenten van de Repetitie voor de Kinderzang- hulde te Middelburg. Enkele honderden Middelburg se kinderen hebben gisteravond o.l.v. de heer Jan Kuiler gerepe teerd voor de zanghulde, die van daag over 14 dagen zal worden gehouden t.g.v. het koninklijk be zoek aan Middelburg. De heer Kuiler was over de prestaties van de jongens en meisjes goed te spreken. Alleen zullen de kinde ren nog wat beter moeten oplet ten en tijdens het spelen van het orkest leren zwijgen. Het wel komstlied van wijlen H. den En gelsman klonk gisteravond veel belovend. Alleen was slechts de helft van het aantal kinderen, dat zou zin gen, aanwezig. Dit moet zeker verbeteren. Het strijkorkest was goed op dreef en begeleidde de kinderzang uitstekend. Het blijft nog steeds te betreuren, dat niet meer vrij willigers zich voor dit orkest heb ben gemeld. Men moest n.l. ter aanvulling een drietal cellisten uit Roosendaal laten komen Het weer was oorzaak, dat deze repetitie in de Concert- en Ge hoorzaal plaats vond en niet in de Abdij. Volgende week Vrijdag zal opnieuw om half zeven worden gerepeteerd in de Concertzaal, terwijl de generale repetitie in de open lucht zal" worden gehouden. Westelijke bladen werden niet op de persconferentie toegelaten. Ceethwaller verklaarde door de anti-Russische propaganda in de Engelse en Amerikaanse bladen tot zijn stap te zijn gekomen. Een Britse militaire woordvoer der verklaarde van mening te zijn, dat de naam van de gede serteerde Britse militair korpo raal John Keith Waller is, die sinds 1 Mei van .dit jaar wordt vermist. Waller is twintig jaar en ongehuwd. De Amerikaanse soldaat is 19 jaar en wordt al twee maanden gezocht door de Amerikaanse po litie. Hij was drie maal door de krijgsraad gestraft en zou als „on gewenst element" naar de V.S. zijn teruggezonden, indien hij niet was gedeserteerd. KRASSE OUDE HEER. Een 87 jaar oude heer uit Den Helder stapte deze week 's mor gens vroeg op z'n fiets om zijn familie in het Drentse dorp Uf- felte te bezoeken, een afstand van ongeveer 160 km. Hij arriveerde daar in de loop van de dag, nog geheel fit en was van plan om ook de terugweg op z'n stalen ros te volbrengen. Monument voor gevallenen te Terneusen, Ter nagedachtenis van de bur gers, die in de Septemberdagen van 1944 vielen bij een poging om vernieling van de zeesluis door de Duitsers te voorkomen, zal op 20 September a.s. bij de Westsluis te Terneuzen een monument wor den onthuld. De Zuid-Afrikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat be sloten is een gevechtseskader met grondpersoneel voor de strijd krachten der V.N. in Korea be schikbaar te stellen. 15.000 dienstplichtigen, die dan opkomen, zouden het begin hier van vormen. Aangezien deze dienstplichtigen eerst in Septem ber-October 1951 tot een goed ge oefend onderdeel zijn gevormd, is er een vacuum, dat thans door de drie te vormen divisies zal wor den opgevuld. Herscholing. Met de uitvoering van het drie divisiesplan zal evenwel enige tijd gemoeid zijn. Vooreerst bevinden de G en H Brigade zich nog in Indonesië. Zij zullen in Septem ber-October a.s. repatriëren. Her scholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het K.N.I.L.- kader zal hierbij goede diensten kunnen bewijzen. Aangezien de geoefendheid van de troepen, die in Indonesië heb ben gediend, niet zodanig is, dat zij zonder meer voor een West- Europees veldleger geschikt zijn. wordt verwacht, dat hun herhalingsoefeningen van enigs zins langere duur zullen zijn, dan die van de reeds eerder vermelde 74 compagnieën, waarvan de meeste manschappen slechts vier dagen herhalingsoefeningen heb ben meegemaakt. ok de luchtmacht. Verder wordt nog vernomen, dat het uitbreidingsplan van de luchtmacht eveneens zal worden b ;poedigd. O.m. zouden de 150 straaljagers, die bij de Fokkerfa brieken in licentie worden ge bouwd, eerder worden afgelevex'd, namelijk omstreeks het einde van het volgend jaar; Eveneens wordt wat de vorming van een tactische luchtmacht betreft, grotere en snellere hulp van Amerika ver wacht. In militaire kringen wordt verder de verwachting uitgespro ken, dat Amerika meer materiele hulp zal verlenen, nu Nederland heeft aangetoond, dat het ernst maakt met zijn defensieplannen. Binnenkort zal een proef wor den genomen met het voor her halingsoefeningen oproepen van enkele compagnieën door middel van een radiomededeling. De be doeling hiervan Is uitsluitend om na te gaan of op deze wjjze het oproepen van dienstplichtigen kan worden versneld. De oproep geldt uitsluitend en kele van de 74 compagnieën, waarvan het grootste deel reeds ln dit voorjaar of deze zomer voor korte tijd herhalingsoefeningen heeft gehad. Zullen mosselen uit de Middellandse Zee evenwicht kunnen herstellen? Voor Dr Korrlnga, bioloog van het Instituut voor Visserij-on derzoek, staat het vast, dat de ziekte, die vorig jaar In de Oos- ter-Schelde begon, doch die nn in geheel Zeeland de mosselen teistert, wordt veroorzaakt door de mytieola Intestinatus, een écnslachtige parasiet ln 't darmkanaal van de mossel. Aldus deel de de heer A. Verspoor, voorzitter van de Mosselkwekersverenl- ging „Algemeen Vlssersbelang" te Brulnlsse, ln een vergadering mede. De parasiet werd reeds in 1938 in Duitsland geconstateerd. Zij komt voor aan de Engelse en Franse kust en schijnt haar oor sprong te vinden in de Middel landse Zee. Vorig jaar Augustus werd voor het eerst op percelen in de Zand- kreek en op verwaterplaatsen na bij Yerseke'gezien, dat er met de mosselen iets niet in orde was. Sedertdien heeft Dr Korringa alles gedaan om de parasiet te be strijden. Echter zonder enig re sultaat. Nauwe samenwerking werd gezocht met de Planten- ziektekundige Dienst te Wagenin- gen, doch altijd was het resultaat dat bij het aanwenden van een of ander bestrijdingsmiddel, een hoge of een lage temperatuur, de mos sel eerder het loodje legde, dan de gast. Zelfs werden proeven genomen met het nieuwste Phi- Ps appai'aat, dat bacteriedodend WAT NU? De vraag is nu, wat kan wor den gedaan om de mosselcultuur van de ondergang te redden. Op gemerkt is, dat de slechtste maan den Juni tot September zijn. De parasiet legt dan zijn eieren en deze worden door de mossel uit geworpen, die zich dan verder ontwikkelen en nieuwe gastheren opzoeken. De stroom zorgt wel voor de verspreiding. De parasiet zuigt het voedsel van de mossel op en de mossel sterft. Ook de parasiet gaat dan mede te gronde, doch opvissen van alle mosselen zou toch niet baten, want iedere mossel, die in de Zeeuwse Stromen overblijft, is een nieuwe besmettingshaard. Waar echter ieder levend we zen zijn vijanden heeft zal ook deze parasiet die wel hebben. Het eigenaardige is nu, dat aan de Franse kust de parasiet wel voor komt, doch aan de mosselen geen schade doet. Dit wijst erop, dat het aantal parasieten daar laag wordt gehouden door een biolo gisch wezen, dat echter nog niet bekend is. In Zeeland schijnt het met de parasieten zo te gaan als met de konijnen in Australië en de geiten op St. Helena. NAAR DE MIDDEL LANDSE ZEE. Dr Korringa wil nu ter bestu dering van één en ander naar de kust van de Middellandse Zee. Daar vandaan zullen zo snel mo gelijk per vliegtuig mosselen naar Zeeland worden overgebracht (kosten ca. f7000.die naast de parasieten wellicht ook de pa rasietenbestrijders bevatten. Lukt het om deze bestrijders hier in gang te doen vinden, dan zal de natuur spoedig het evenwicht her stellen. Dr Korringa wil zich voor het expediëren van deze proef- mosselen vergezeld zien van twee mensen uit het mosselbedrijf. Hogere instanties hebben hun steun toegezegd aan het plan van dr Korringa en hem volmacht ver leend tot het nemen van proeven, welke door de Biologische Dienst gefinancierd zullen worden. De resterende onkosten (f 4000 f5000) komen voor rekening van de mosselkwekerg. Alle aanwezige kwekers vyaren enthousiast voor het plan en de grootst mogelijke medewerking werd toegezegd. De kosten zullen worden gedekt uit het kwekers- risicofonds. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het minimum visge- wicht voor grote mosselen is ver laagd tot 14 kg. Er is thans een nieuwe soort gecreërd, met als schelpgrootte 60 pet. van 50 mm. 25 van 45 mm. en 15 kleiner dan 45 mm. Visgewicht van deze soort 16 kg. PERCELEN IN DE WAD DENZEE, Gevraagd zal worden om de mosselkwekers die niet over le verbare mosselen beschikken de gelegenheid te geven op de Wad denzee wilde mosselen te gaan vissen, die dan aan het Aan- en Verkoopkantoor kunnen worden geleverd. Verder zal gevraagd worden percelen ln de Waddenzee voor Zeeuwse kwekers beschik baar te stellen en ten derde zal worden geattendeerd om mogelijk maatregelen te nemen, mossel schelpen voor de oestercultuur beschikbaar te houden, eventueel reeds nu deze schelpen door een instantie te doen aankopen. Tenslotte werd op de vergade ring nog besproken hoe de vloot revue zal worden geregeld, die bij het bezoek van het Koninklijk Paar zal worden gehouden, Het door de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft vervaar digde portret van H.M. Koningin Juliana, dat zo juist gereed ge komen is. Dit schilderij is bestemd voor de Statenzaal der Prouinciale Staten ran Noord-Brabant. De heer G. van Hekken benoemd tot gemeente ontvanger. Zes uur aan ééu stuk, van twee tot acht uur, heeft de raad van Wissenkerke gisteren vergaderd. Er werden vele belangrijke be sluiten genomen. Zo werd in de vacature B. Kramer tot gemeen te-ontvanger benoemd de heer G. van Hekken. Voorts krijgt de ge meente een nieuwe riolering en bestrating, en wordt in Geersdijk en Wissenkerke een voetbalveld aangelegd. Na zijn openingswoord wenste de voorzitter de secretaris, de heer v. d. Heyde, geluk met zijn herstel. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Prov. Stoombootdienst met de mededeling, dat getracht zal wor den op het veer Veere-Kamper- land in de winterdienst een latere boot in te schakelen. N.a.v. het bezoek van de Konin gin deelde burg. v. d. Maas mede, dat de raadsleden met hun dames naar Kortgene zullen gaan. Ook de ouden van dagen en schoolkin deren zuilen met bussen daarheen gebracht worden. De raad besloot hiervoor B. en W. een crediet van f500.— te verlenen. Besloten werd de heer J. Ber- revoets t.b.v. zijn veerdienst N. Beveland-Zierikzee f 100.sub sidie per jaar uit te keren (de heer Bustraan stemde tegen). Wat de beginsélverklaring inzake het vliegveld Ritthem betreft, be- In de maanden September en October zullen 62.000 Amerikaan se reservisten met of zonder hun instemming voor 21 maanden in daadwerkelijke dienst worden op geroepen. Truman heeft het Congres verzocht om een extra som van 950 millioen dollar voor bouw en aankoop van marine vliegtuigen. De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel verwor pen om de Marshall-hulp voor het lopende jaar, dat 1 Juli j.l. is begonnen, met 50 pet. te vermin deren. ■- De Hongaarse regering heeft besloten alle theologische faculteiten te sluiten. De West- Duitse regering heeft de verzor ging der ongeveer 100.000 ver plaatste personen, die zij 1 Juli van de Internationale Vluchtelin genorganisatie overnam, gewaar borgd. -> Twee Indonesische com munisten, die in Juli in het ge heim Djakarta waren binnenge komen, zijn tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. Kapitein ter zee D. J. A. Westerveld is benoemd tot hoofd van de Nederlandse militai re missie te Parijs, als opvolger van de kapitein ter zee O. de Booy. Gistermiddag is de 38- jarige autohandelaar F. Ozinga te Sneek met zijn personenauto bij de onbewaakte tramoverweg te Follega in botsing met een goede rentram gekomen en gedood. De laatste maanden is het aantal rijwieldiefstallen in Amsterdam aanzienlijk, zo niet schrikbarend, toegenomen. Vooral in Zuid is een aantal van 20 aangiften per week per bureau „gewoon" geworden. sloot men nog even te wachten. In de vacature B. Kramer werd m.a.s. tot gemeente-ontvanger be noemd de heer G. v. Hekken. Namens B. en W. werd hij door burg. v. d. Maas geluk gewenst, namens de raad door de heer de Puit. Op een verzoek om vergoe ding van verplaatsingskosten voor het onderwijzend personeel der O.L. school gaven B. en W. een afwijzend advies. De meerderheid van de raad was het hiermede niet eens, zodat het verzoek, zij het dan na brede bespreking, werd aangenomen met dien verstande, dat de Rijksregeling zal worden toegepast. Aan de Chr. U.L.O. school werd f 565.44 toegekend voor nieuwe leer- en hulpmiddelen. Een ver zoek van deze school om verlaging van schoolgeldaanslag werd ver worpen met de stemmen van de heren Bustraan, Noordhoek en v. d. Halst tegen. RIOLERING EN BESTRATING. Over het riolerings- en bestra tingsplan was men het, na toe lichting van de heer J. H. Valk, directeur van de Centrale Dienst van de Bevelanden, spoedig eens. De waterafvoer zal naar de zgn. „Visserij" geleid worden. De Voor straat, de Oost-Voorstraat en de Oost-Achterweg zuilen opnieuw bestraat worden. Weth. Hoveyn vertelde, dat de gemeentelijke fi nanciële positie de uitvoering mo gelijk maakte. Wel zullen de bewoners in de bebouwde kom rioleringsbelasting moeten gaan betalen. Het werk zal zo spoedig mogelijk worden aanbesteed. VOETBALVELDEN. Met de stemmen van de heren Bustraan, Markusse, de Nooyer en Bouterse tegen, besloot de raad een stuk grond van de heer Zuyd- weg te huren voor een voetbal terrein te Geersdijk.Met de stem van de heer Bustraan tegen werd besloten van de fam. de Kam (Molenzicht) een voetbal- en bouwterrein voor de gemeente te kopen. In de rondvraag heeft burge meester van der Maas afscheid genomen van de heer Bouterse, die naar elders vertrekt. Hij dankte hem voor de prettige sa menwerking. De heer Bouterse sprak woorden van dank. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Droog weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt en droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later geleidelijk toenemend tot meest matige Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1