IRENE, zinvolle naam uit ver voorgeslacht. Zwerven vreemde duikboten rond Australië? Hst ontbrekende woord Noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen. Zeeuwse Zaaizaad- en Pootgoed- nandelaren bespraken hun problemen. Irene Angelos, de Yrede-Boodschapster was Prinses van Byzantium. Verhoging huurprijzen. .Waarom willen mjjn ouders mnog hebben?" Zwitserland was paraat. Belangrijke mededelingen van ir. J. D. Dorst. KORTE BERICHTEN Vrijdag 4 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 MORGEN IS ONS PRINSESJE JARIG. VKEDE, aldus de betekenis van de naam van ons lieftallig tweede Prinsesje dat morgen haar elfde verjaardag zal vieren on getwijfeld nog vervuld van de emoties van haar eerste officiële daad welke zij mocht verrichten ln haar doopplaats Londen, Gr.- Brittannlë's hoofdstad, waar zjj de eerste steen legde voor de nieuwe Hollandse Kerk. Ver, heel ver ln de geschiedenis moesten wjj de illustere reeks voorouders van de Koninklijke Ambassadrice van Protestants Nederland nagaan voor en aleer w(j haar Griekse stammoeder konden vinden, IKENE ANGELOS, de Vrede Boodschapster, Prin ses van Byzanöum. Deze, die voor bijna achthonderd jaar in het verre Constantinopel het levenslicht aanschouwde, was de gemalin van de tot Koning van het Heilige Roomse Rijk der Duitse Natie verkoren Hertog Philipp van Schwaben. Zij was de dochter van Isaak H, Keizer van Byzantium uit het Huis Angelos, zoon van Andronikos en Euphro- syne Kastamonnita en achter kleinzoon van Keizer Alexis I (1048—1118) uit het geslacht Kommenos en Irene Dukas. Haar kleinzoon, Alfonso, bijge naamd „de Wijze", tiende Koning van Castilië van die naam, was van 12571272 met dezelfde hoge Europese Vorstelijke waardigheid bekleed als zijn grootvader. Diens schoonzoon, Alonzo in, de Vrij denker", Koning van Portugal, was een uitzonderlijk begaafd vorst en telg van het Bourgon dische Huis, dat in de persoon van Hendrik van Bourgondië an no 1094 het Graafschap Portugal ln leen ontving van Koning Al fonso VI van Castilië, die 't land definitief op de Moren had her overd. Toen laatstgenoemde in 1109 stierf verklaarde Hendrik zijn gebied onafhankelijk en zijn zoon Alonzo verhief bü dode zijns vaders het Graafschap tot Ko ninkrijk. Vervolgens regeerden over Portugal Sancho I, Alonzo II, „de Vette" en de hier boven reeds vermelde derde Alonzo, Wiens gelijknamige kleinzoon de bijnaam van „de Trotse" ontving. De eerste Peter werd „de Wrede" genoemd en had behalve deze hebbelijkheid tevens de zonder linge gewoonte om op zijn een tje ten aanschouwe van heel het volk te gaan dansen. Zijn niet uit Wettig huwelijk geboren zoon, die derhalve in de geschiedenis „de Onechte" werd genoemd, bastaard van Portugal, was een der roem rijkste heersers van zijn land en Verwierf zich terecht naast de reeds genoemde bijnaam, die van „de Grote" en „Vader des Vader lands"! Zijn zoon Eduard Du- arte in het Portugees was ge noemd naar de gelijknamige En gelse Koningen tot wier geslacht Zijn moeder behoorde. Zijn doch ter, door haar huwelijk met Fre derik III, Keizerin van Duitsland geworden, was de moeder van de eroemde Keizer Maximiliaan I, „de Laatste Ridder", die aan het Wapen van de hoofdstad van ons land de Keizerskroon schonk. Hij huwde weer in het Bourgondische Hertogengeslacht, n.l. met de erf dochter van Karei „de Stoute", Waardoor de Nederlanden tot de persoonlijke bezittingen gingen behoren van het Huis Habsburg. Hun zoon Philips „de Schone" Werd de eerste Spaanse Koning van die naam, welke waardigheid hem zijn vrouw, Johanna „de Waanzinige" ten huwelijk bracht, zijnde de enig en algemeen erf gename van de gehele Spaanse monarchie. Zij waren de ouders van de uit onze historie zo be kende Keizerlijke broeders Karei V en Ferdinand I. Door de doch ter van laatstgenoemde Maria, vrouw van Willem, Hertog van Cleve, Gulik, Berg en Gelre, be reikte de bfoedslijn het Branden- burgse Keurvorstengeslacht dat op 18 Januari 1701 het Pruisische Koningschap verwierf. Wel zeer nauw is deze familie met het Oranje Huis vermaag schapt. Immers Keurvorst Georg Wilhelm trouwde met een klein- dochter van Willem „de Zwijger". Zijn zoon, Friedrich Wilhelm, „de Grote Keurvorst",- de trouwe vriend en steun van de republiek, huwde met Louise Henriette, de oudste dochter van Frederik Hen drik, de Stedendwinger. Frederik I had een betachterkleindochter van onze Vader des Vaderlands tot vrouw, evenals zijn zoon, „de Soldaten-Koning". Laatstgenoem de was tevens de grootvader van de bekende Willemijntje van Prui sen,de energieke echtgenote van de laatste Stadhouder, Willem V, die op haar reis van Nijmegen naar Den Haag bij Goejanverwel- lesluls door de Patriotten werd aangehouden. Frederik Willem H s dochter was Nederlands eerste Koningin Wilhelmina en over zijn kleindochter Alexandrine kwam het Byzantijnse erfgoed in de Groot-Hertogelijke familie Meck- lenburg-Schwerin, wier telg wij len Prins Hendrik, het op Neder landse bodem bracht en het zijn dochter Koningin Juliana schonk, die het overdroeg op haar doch tertjes en tevens haar tweede spruit begiftigde met de zinvolle naam harer verre voormoeder: IRENE. Moge ons aller bede ln vervul ling gaan dat het voor Haar zal zijn weggelegd in waarheid steeds te zijn de Middelaarster der Vre- des, een IRENE ANGELOS. Emigratie naar Canada. In het gebouw van Kunsten en Wetenschappen aan de Maria- plaats te Utrecht zal Zaterdag 5 Augustus a.s. een algemene le denvergadering van de Christe lijke Emigratie Centrale worden gehouden tijdens welke de heer A. Warnaar, die pas van een oriënteringsreis uit Canada is te ruggekeerd, uitvoerig verslag zal uitbrengen van zijn ervaringen. Deze vergadering is ook voor niet-leden toegankelijk. Een V.N.-commissie voor onderzoek naar agressie? Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Ver. Naties verklaarde, dat één van de denkbeelden, waarover thans van mening wordt gewisseld door de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, het instellen van een semi-permanente „commissie van waakzaamheid" is, die zich zou moeten bezig houden met het on derzoeken van alle gebieden ter wereld, waar een aanval moge lijk zou zijn. De commissie zou een organisatie in het leven moe ten roepen, die zich met aanvals- dreigingen zou moeten bezig hou den, voordat deze geschieden. Tegenstrijdige geruchten. Naar te Canberra officieel ls medegedeeld, zijn vreemde duik boten de laatste weken in de buurt van Australië waargeno men. Naar werd verklaard, zijn de eerste berichten over de aanwe zigheid van duikboten afkomstig van vissers, die bij de Noordkust van Australië hun netten hadden uitgeworpen. Men gelooft, dat volgens in lichtingen in handen van de rege ring enkele van de waargenomen duikboten tot de meest moderne typen ter wereld behoren. Latere uitgebreide nasporingen ter zee Moedig in het verzet, volhardend in de studie. De enige Nederlander, die le vend het grote verzetskruis ont ving, is Gerard Tieman, zoon van een vooraanstaande plaats in de verzetsbeweging innemende Utrechtse politie-inspecteur. In het voorjaar 1947 reikte Konin gin Wilhelmina de bijzondere "on derscheiding aan de toen 20-ja- rige Gerard Tieman uit in het blindeninstituut te Bussum, want de jongeman had zijn moedig ver zetswerk bekocht met het verlies van zijn gezichtsvermogen. De Koningin sprak daarbij de verwachting uit, dat hij zich ook nu niet terneergeslagen zou to nen doch zijn studie met volhar ding zou doorzetten. De jonge Tieman heeft inder daad zijn handicap weten te over winnen door met zeer behoorlijke cijfers het diploma M.O. Engels te behalen. Meer wapens voor West-Europa. Zonder de economie in gevaar te brengen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft het Congres verzocht een gedeelte van het door Truman aangevraagde extra-bedrag van vier milliard dollar voor de Ame rikaanse militaire hulpverlening aan het buitenland te gebruiken om de West-Europese landen in staat te stellen meer wapens te vervaardigen, zonder dat daar door hun economische herstel in gevaar zou worden gebracht. Acheson verdeelde de 4 mil liard dollar als volgt: 3.504.000.000 dollar voor de ver steviging van het Noord-Atlan tische defensiestelsel gedurende het begrotingsjaar 1950—1951; 193.000.000 dollar voor de ver groting van de militaire hulp aan Griekenland, Turkije en Perzië; 303.000.000 dollar zou nodig zijn om het program tot militaire hulp aan de Philippijnen en ande re gebieden in Zuid-Oost-Azië uit te breiden. en in de lucht leidden tot de ont dekking van een aantal duikboten in andere gebieden bij de Austra lische kust, De berichten over de aanwezig heid van duikboten zouden het Woensdag genomen besluit van de Australische regering verhaast hebben om zes fregatten van 2000 ton te doen bouwen ter bestrij ding van duikboten. De Australische minister van Marine, Josiah Francis, zeide, dat de modernisering en uitbreiding van de anti-duikbootvloot van Australië nodig geworden was door de ontwikkeling van grote snelle onderzeeboten. Dergelijke duikboten in het bezit van een vijand zouden in oorlogstijd een ernstige bedreiging vormen voor de Australische vloot en koop vaardij. Nader vernemen wij, dat de Australische minister van Marine ontkent heeft, dat niet geïden tificeerde duikboten voor de Australische kust zijn waarge nomen. Bertha Hertogh: Bertha Hertogh, die thans Na- gra heet, heeft tegenover journa listen verklaard: Thans in „haar eigen omgeving, onder haar eigen volk" te zijn. „Waarom willen mijn ouders mij nog hebben? Zij hebben nog veie andere kinderen om zich over te bekommeren", aldus Ber tha. Zij is van plan met haar echt genoot naar de staat Trengganoe te gaan om vrienden op te zoe ken, bij wie zij tijdens de Japanse bezetting verbleef. Daarna hoopt zij naar Singa pore terug te keren om onderwijs in het Engels en de Mohamme daanse godsdienst te genieten. Ongeveer 60 personen waren te gast op het bruiloftsfeest. Vogelpest in Twente breidt zich nog uit. De vogelpest in Twente breidt zich nog voortdurend uit. Thans werd weer een geval van vogel pest geconstateerd in Daarler- veen terwijl in Borne, waar reeds een pluimveebedrijf was besmet, thans vogelpest ls uitgebroken in een andere pluimveestapel. In totaal werden in Twente niet minder dan 3000 kippen in ver band met de vogelpest verbrand. Horecaf bestaat zestig jaar. Nederlandse restaurant heeft Internationale faam. De internationale Hotel-, Res taurant- en Café-tentoonstelling ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Horecaf wordt van 29 September tot 8 October a.s. in het Amsterdamse R.A.I.-ge- bouw gehouden. Beschermheer van deze ten toonstelling is Z.K.H. Prins Bern- hard. Gedurende de expositie worden vakwedstrijden op culinair gehied gehouden, een salon culinaire zal een beeld geven van de „haute cuisine" in moderne gedaante. Buitenlandse chef-koks toonden reeds bijzondere belangstelling voor deze internationale gebeur tenis in hun vak. De Nederlandse keukenmeesters zijn voornemens „te bevestigen, dat het Nederlandse restaurant een internationale faam heeft". Seretse moet Beetsjoeanaland binnen 14 dagen verlaten, Seretse Khama, zijn vrouw Ruth en hun baby moeten Beet sjoeanaland binnen twee weken verlaten. Dit is hun aangezegd, nadat het onmogelijk was geble ken met hen tot overeenstem ming te komen, zo is door het Britse voorlichtingsbureau te Jo hannesburg meegedeeld. Seretse, die door de Britse re gering voor vijf jaar uit zijn stam land is verbannen, mocht terug komen voor de geboorte van zijn kind. Hij zal 16 Augustus met zijn gezin per vliegtuig vertrekken. Boeroe en Ceram volgens overste Tahya in banden van R.I.S.-troepen. Ex-K.N.I.L.-leden zouden terreur uitoefenen. Naar aanleiding van de mede deling van dr Nikijuluw, waarin gezegd wordt, dat de troepen van de „Republiek Zuid-Molukken" 900 leden van de R.I.S.-troepen gevangen hebben genomen, deel de Overste Tahya aan Aneta me de, dat de gehele bezetting van Boeroe en Ceram van de zijde van de R.I.S. nog geen 900 man telt. Voorts zeide Ta(jya, die juist was teruggekeerd van Ceram en Boe roe, dat beide eilanden geheel in handen van de R.I.S.-troepen zijn, terwijl zo goed als alle leden van de strijdkrachten der Zuid-Mo lukken, die in hun handen vielen, zijn vrijgelaten en thans mee werken tot herstel van de nor male toestanden. „De oud-leden van het K.N.I.L. oefenen op Ambon de meest wre de terreur op de bevolking uit", aldus de Overste. Eén druk op de knop en de St. Gothard en Simplon zouden in de lucht vliegen. De Zwitserse generaal Henri Guisan heeft in het Palace Hotel te Scheveningen voor de Zwitser se kolonie een voordracht over de nationale Zwitserse verdediging in de jaren 19391945 gehouden. Bij de mobilisatie, aldus gene raal Guisan in September 1939, kwam in totaal 450.000 man on der de wapenen. Men wist in Zwitserland, dat 't gevaar niet uit het Zuiden dreig de, maar veeleer uit het Noorden en Oosten, vandaar dat de verde digingswerken daar wat sterker werden aangelegd. Door de uit stekend functionnerende inlich tingendienst kwam men te weten dat Duitsland in het voorjaar '40 misschien de Zwitserse neutrali teit niet zou ontzien. Vandaar dat ln de Meidagen van dat jaar de tweede mobilisatie volgde. In Berlijn waren twee groepen. De eerste wilde Zwitserland ln de oorlog betrekken en de andere wenste dit niet. Daar de Brenner- pas voortdurend door de R.A.F. werd gebombardeerd waren de wegen door de St Gothard en door de Simplon voor de Duitsers na tuurlijke begerenswaardige ver bindingen met Italië. Maar, één druk op de knop, zo vervolgde spreker, „zou voldoende geweest zijn om en de St Gothard en de Simplon in de lucht te laten vlie gen en de Duitsers zullen dit ook wel geweten hebben". Daarna kwam de invasie in West- en Zuid-Frankrijk en dit deed de Zwitsers vragen op wel ke lijn de Duitsers zouden terug trekken. Nog even moest reke ning worden gehouden in de Mei dagen 1945 met de houding van de „Volkssturm", die in 't Zwarte Woud was gelegerd, maar deze bleek voor de Duitsers niet be trouwbaar. Op 20 Augustus 1945 volgde de demobilisaite met een défilé te Bern, waarin alle vaan dels werden meegedragen en welk défilé werd bijgewoond door een Amerikaanse en een Russische generaal, die vol bewondering voor de Zwitserse soldaten waren. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 05) „Ik weet het", zeide hij toen, „ik zal de chèque zelf innen en U het geld brengen. De Kimber- ley Bank kan zich daarover wel met mijn bankier in Engeland verstaan. Zo komt alles in orde." Een paar dagen later bracht hij mij het geld, Ken een dikke bundel banknoten, en leder biljet was van honderd pond. Hij telde mij alles uit en toen zei hij, dat hij mij vijf dui zend pond extra zou uitkeren, als eigendom van het kind, in dien het in het leven bleef. Hij Wilde dat de jongen zou worden opgevoed tot een heer. Mis schien klaagde zijn geweten hem wel wat aan. Ik beloofde, dat ik alles zou doen, wat hij mij had opgedra gen. Mijn vrouw wilde het kind balen, opdat hij het een kus tot afscheid kon geven, maar hij zei kortweg: „Neen, ik wil het lie ver niet zien." Hij was een man zonder hart, Ken. Tenslotte vroeg ik hem, of ik zijn naam en adres mocht we ten, ingeval ik hem iets had mee te delen omtrent het kind. Hoe zou ik hem kunnen bekend ma ken als hij stierf of het iets overkwam? Maar hij zeide, dat het niet nodig was, hem iets te laten weten en hij was niet ewa plan zijn naam te noemen. Ik had mijn geld ontvangen en had niets meer te verlangen. Hij stond dus op om te gaan en ik hielp hem bij het aantrek ken van zijn jas. Toen bemerkte ik eerst, dat er iets niet in orde was met zijn rechterhand: het derde lid van zijn pink ontbrak. H j verliet ons en ik heb hem nooit weergezien. Aan de her berg van McDougail hoorde ik, dat hij als zijn naam had opgegeven: Vavasour, maar ik ben over tuigd, dat het zijn ware naam niet was. Evenwel, enigen tijd later had ik een gesprek met een man, die met hem van Engeland was ge komen ten minste, ik zou zeg gen, naar de beschrijving die de reiziger van hen gaf, moeten het dezelfde personen zijn geweest, hij en zijn vrouw. De man ver telde mij, dat de mensen die hij had ontmoet, op reis waren naar Fuid-Afrika en 't zou hem benieuwen of ze er gekomen waren. Hij deelde verder mee, dat de man een lord was en dat sommigen aan boord van het schip, die hem vroeger hadden ontmoet, zeiden dat hij een zoon van.... (Hier had het woord gestaan, dat geheel onleesbaar was gemaakt.) Welnu, Ken, wat ik nu nog te vertellen heb, ls dit: Die man was jouw vader en jij bent die arme verstoten jongen. Ik heb mijn best voor je gedaan, Ken, dat weet je. 't Waren in het eerst moeilijke dagen met jou, want we vertrokken naar En geland, toen je twee maanden oud was, en vóórdat we halfweg waren, stierf mijn arme vrouw. Daar bleef ik aan boord van het schip achter met zo'n teer, klem kindje. Maar je bleef in leven, Ken, en groeide op en werd sterk en gezond, in spijt van de voorspel ling van de oude dokter 'n Kim- berley, en nu ben je een knappe jongeman en ik heb je 'ief als was je mijn eigen zoon. Maar ik zou graag willen, Jat je in je rechten hersteld werd. Zie dat je de man vindt en vertel hem dan, dat hij je vader is. Als hij nog een geweten heeft (ik ben er bang voor van niet), zal hij verplicht zijn je te erkennen, vooral wanneer je hem deze brief toont en hem vertelt, hoe je er aan kwam. En onthoud dit goed, Ken: jij lijkt op je vader als twee druppels water. Ik be doel natuurlijk alleen van uiter lijk, en zoals je vader er uitzag, toen ik hem ontmoette. Nu zal hij wel een man zijn van over de vijftig, denk ik. Volg mijn raad op, Ken, en rust niet voordat je in je rech ten hersteld bent. Je liefhebbende vader, JOSEPH FORTESCUE. P.S. Ik koos de naam For- tescue, omdat ik vond, dat die nog al aristocratisch klonk. HOOFDSTUK XVHI. Woorden vanbetekenis Zolang Marjorie de brief las, had ze geen woord gesproken en onderwijl sloeg Kenneth Fortes- cue haar aandachtig gade, juist zoals zij hem had gedaan, toen hij las. Hij zag alle veranderingen op dat sprekende gelaat zelfs ook dat haar ogen vochtig wer den. Toen ze hem eindelijk debrief teruggaf, zeide ze: „Hoe kon hij zó wreed zijn! Hoe harteloos!" „Ja, 'twas hoogst onnatuur lijk; maar zulke daden zijn wel meer gepleegd. Zelfs moeders hebben wel haar kinderen ver laten.' „Ik zou wel eens willen weten of hij nog leefde." „Ik ook. Als dat ene woord er nu maar stond!" „Laten wij het eens heel nauwkeurig bekijken" zei Mar jorie, „misschien kunnen wij het ontdekken." Samen bogen zij zich over het papier, terwijl zij het vlak onder het licht der lamp hielden. (Wordt vervolgd.) Warme instemming en ernstige critiek. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp Nood- regeling Kinderbijslag kleine zelf standigen. Zeer vele leden die de indiening van het wetsontwerp toejuichten, waren met de regering van me ning, dat, in afwachting van de totstandkoming van een defini tieve wet voor alle zelfstandigen, de grote nood, die bij de kleine zelfstandigen met bovenmiddel- matige gezinnen heerst, een nood voorziening op korte termijn ver eist. Vele van de hier aan het woord zijnde leden vroegen zich af, waarom de regeling niet bij het eerste kind een aanvang kan ne men. Nu de regering blijkbaar bereid is om voor de kinderbijslag aan zelfstandigen een bedrag van 15 millioen gulden beschikbaar te stellen en de voorgestelde rege ling volgens deze leden een veel geringer bedrag vereist, waren zij van mening, dat er binnen de grenzen van het bedrag van 15 millioen gulden een regeling ge troffen zou kunnen worden, die enigszins tegemoet komt aan de leemten, welke het ontwerp huns inziens bevat. Zij zouden daarom zodanige wijzigingen ln het wets ontwerp willen bepleiten, dat de inkomstengrens aanzienlijk wordt verhoogd, en dat voor alle kinde ren beneden 16 jaar bijslag wordt verleend en dat het oplopen der inkomengrens van flOO,— wordt gebracht op f200, 's Werelds grootste ballon. Start in Ballonrace te Amsterdam De Zwitserse balloncomman dant G. Eberhardt, met als twee de bestuurder E. Scharlig, heeft ingeschreven voor de internatio nale ballonrace op 2 September te Amsterdam. Zijn enorme lucht vaartuig van ruim 50 meter om trek en ongeveer 40 meter hoogte ls een ware mammouth onder de luchtballons. Er kunnen met dit onbestuurbare luchtgevaarte acht passagiers worden vervoerd; de balloncommandant kan ermee tot 10.000 meter hoogte stijgen. Met deze ballon heeft Eberhardt reeds in vorige jaren bijzondere successen geboekt: een avontuur lijke vaart uit Ziirich over de Al pen naar Italië en enige zeer hachelijke tochten over de Jura. Tijdens de vaart opende zich de scheurbaan, een noodklep boven in de ballon. Het was niet moge lijk deze te sluiten. Toch wist Eberhardt zijn motorloos en stuur loos luchtvaarttuig, waaruit het draaggas met grote snelheid weg stroomde, behouden te landen. Verscheidene leden hadden te gen de opzet van dit wetsontwerp ernstig bezwaar. Zij erkenden, dat er tal van zelfstandigen zijn, wier sociale positie zeer moeilijk is. Maar de zelfstandige positie van de hier- bedoelde groepen brengt aldus deze leden mede, dat zij in we zen niet geholpen worden door hen uit 's Rijks kas een zeker be drag ten goede te doen komen, maar alleen door voorwaarden te scheppen, welke het mogelijk ma ken, dat zij zich bij ingespannen arbeid 'n behoorlijke economische en sociale positie kunnen ver schaffen. Voorzover de indiening van dit wetsontwerp gezien moet worden in verband met het streven, de zelfstandigen in de sociale-verze- keringsvvetgeving op te nemen, betreurden zij het, dat de rege ring niet begonnen is met de ou- derdomsverzekering. Deze leeft veel sterker onder de belangheb benden, heeft voor hen ook veel meer betekenis en is, naar het al gemeen gevoelen veel gemakke- ':er te verwezenlijken. Voorl. Verslag Eerste Kamer. Aan het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende regelen nopens de huurprijzen van onroerend goed is het volgende ontleend: Met de voorgestelde huurverho ging gingen vele leden o.m. ac- coord, omdat de regeling beoogt, de Invoering er van te laten sa menvallen met de inwerkingtre ding van de voorgenomen belas tingherziening, welke laatste ten doel heeft, het overgrote deel der minder draagkrachtige bevol kingsgroepen een compensatie te verlenen voor de hogere uitgaven aan woninghuur verbonden, in de vorm van verlaging van belasting. Gevraagd werd, hoe de regering voornemens is, het evenwicht tus sen buowkosten en huren tot stand te brengen. Verschillende leden zouden gaarne alsnog vernemen of de re gering voornemens is, voor ge bouwd onroerend goed, niet zijnde woonhuizen, een andere huurprijs toe te staan, omdat hier niet, of althans niet in gelijke mate als bij woonhuizen het geval is, de loon- en prijspolitiek der regering van invloed is. Enkele leden achtten het zeer moeilijk een definitief oordeel over het wetsontwerp uit te spre ken, zolang de nog bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerpen tot belastingherziening niet waren afgedaan. vi/m SPAAK. Het begint naar *t m\j voor komt nu toch wel een beetje spaak te lopen met de Belgische oud-minister Spaak. In België heeft hij, toen dezer dagen de koningskwestie op wettige wijze geregeld werd, met terzijdestelling van wet en recht een spaak gestoken in het democratische wiel. Met de communisten koos hij voor de terreur, voor de revolu tie en tegen de democratie. Maar dezelfde heer Spaak is voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die nu weer te Straats burg gaat vergade/en. Deze Raad beoogt niets anders dan de handhaving van recht en wet; bevestiging van de demo cratische instelling van West- Europa tegen de terreur. Men gevoelt, dat loopt spaak met Spaak. In Straatsburg heeft men no dig een leider die STAAT voor zijn zaak. Niet iemand, die terwille van vermeend partybelang overstag gaat en heult met de commu nisten; niet een man als Spaak, die als 't gaat om de handhaving van recht en wet, verklaart: hier sta ik, tegenover de com munisten; IK KAN OOK WEL, ANDERSl BEVOLKING ZWIJGT.... Een speciale verslaggever van „Het Nieuwsblad van het Noor den" geeft in dit blad een repor tage over de toestand in Wallonië, voordat de abdicatie van de Ko ning bekend werd. Daaruit blijkt, dat evenals bij andere revoluties slechts een deel van de bevolking actief is, de rest zwijgt uit angst. „Het is moeilijk de stemming onder de bevolking te peilen. Di rect valt op dat men niet vrijuit durft te spreken en men kan door de gesprekken met de bewoners, hetzij arbeiders, handelsman of kantoorbediende, niet aan de in druk ontkomen dat zeer velen gedwongen zijn geweest om hun bedrijf te sluiten of het werk neer te leggen, al zeggen zij dat niet met zoveel woorden. De vrij jeugdige stakingsleiders, die comité's hebben gevormd en zeer intensief buiten en in de stad Luik posten, deinzen, zo is ons gebleken, voor niets terug indien aan hun bevelen geen gevolg wordt gegeven. Een zogenaamde onderkruiper heeft bij hen geen leven. Onder de ouderen leeft een niet te miskennen bezorgdheid". De Zeeuwse Zaalzaad- en Poot g oedhandelaren hebben op de al gemene ledenvergadering welke gisteren te Goes in hotel „Cen traal" werd gehouden, volop gelegenheid gekregen van gedachten te wisselen over de talrijke problemen waarmede z(j thans te maken hebben. In de ochtendvergadering, heeft namelijk Ir J. D. Dorst, directeur van de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K., vele voor hen belangrijke punten belicht en vragen beantwoord, waarna de chef van het selectie-bedrijf Pedigree van de firma v. d. Have, de heer Hendriksen, een causerie heeft gehouden over een studiereis ln Amerika. Des middags heeft de heer Jao. den Hamer uit Terneuzen de exportmogelijkheden van pootaardappe - len besproken. Heffing op granen en peul vruchten wordt verlaagd) Keuringsdienst gaat onge- schoonde monsters keuren. Het afgelopen jaar is voor de Zeeuwse handelaren niet zonder moeilijkheden voorbijgegaan, al dus voorzitter J. Balkenende in zijn openingswoord. Het aanbod van de meeste zaaigranen en peulvruchten overtrof verre de vraag zodat een groot deel van deze producten in de consumptie sector terecht kwam. Nadat spr. de firma v. d. Have gelukgewenst had met haar, on langs verleende, Koninklijke on derscheiding, wierp hij een blik in de toekomst. Speciaal wat be treft de aankoop van zaaitarwe zag hij dit niet rooskleurig in. Als gevolg van de door de over heid ingestelde prijs vreesde spr. een geringe uitzaai van winter tarwe met alle gevolgen van dien. De rekening vertoonde een sal do van f 2799,26. In de nieuwe fi nanciële commissie werden geko zen de heren J. D. de Jonge en A. Huige. Het aftredende algemene be stuur werd ln zijn geheel herko zen. De Keuringsdienst voor Zee land aan het woord. Na dit huishoudelijke gedeel te kreeg ir J. D. Dorst het woord teneinde enkele kwestie's te be spreken de Keuringsdienst betref fende. Hij deelde mede, dat de heffingen op alle granen en peul vruchten op nabouw, van f 1,15 wordt verlaagd tot f 0,91. De aangifte voor de keuring is, voor de granen teruggelopen van 5600 H.A. tot 1900 H.A. (De totale aangifte van alle gewassen is on geveer 10.000 H.A.). Spr. kwam tot de conclusie, dat in Zeeland, na de keuring, nog 4500 ton aan zaaigranen beschik baar zal zijn, wat nog wel mee valt. Men kan er wel op rekenen, dat de regering in haar prijspoli tiek de tarwe de voorrang zal geven boven de gerst. Voor de aardappelen zal de verlaging voor origineel ras van f 0,46 op f 0,43 worden gebracht en voor nabouw van f0,48 op f0,46„ Spr. wees er op, dat de keu ringsdienst in zijn samenwerking met de handel, steeds ten dienste staat, doch dat de minimumeisen niet veronachtzaamd mogen wor den. De controle op het vlas laat te wensen over en is trouwens prac- tisch ook uitgesloten. Op het proefbedrijf is gebleken dat, in zake de vermenging, de verschil len vrij aanzienlijk waren. De vlassers moeten thans bij de NAK aangesloten zijn, de knoeierijen, die voordien plaats vonden maak ten dat noodzakelijk. Naar aanleiding van enkele vragen deelde Ir Dorst nog mede, dat de keuringsdienst bereid ls, ongeschoonde monsters op kiem- kraclit te onderzoeken en voorts dat de heffing op lijnzaad ver hoogd ls van f 3,05 op f 3,10. Naar Amerika. Vervolgens bracht de heer Hen driksen, chef van selectiebedrijf Pedigree, zijn toehoorders naar Amerika. Zoals bekend, onderzocht „Pe digree" o.m. de mogelijkheden voor de maisteelt en spr. had op deze studiereis zeer veel geleerd. Hij bezocht de voornaamste mais- en suikerbietencentra in midden- Amerika en vertelde hierover zeer veel interessants. (Zie vervolg pag. 31. De twee fregatten „Jan van Amstel" en „Pieter de Bitter", de eerste oorlogsschepen dia Amerika in het kader van het militaire hulpprogramma aan een Pactgenoot heeft afgeleverd zijn na een voorspoedige reis in Den Helder aangekomen. Zeer lijvig rapport der Nieuw-Guineacommissie. Omtrent de samenstelling van 't rapport van de Nieuw-Guinea commissie wordt vernomen, dat dit begint met een voorwoord van alle commissie-leden. Daarna volgen de twee hoofdbestanddelen van het rapport, n.l. het verslag der Indonesische leden en 't ver slag der Nederlandse leden. Het Nederlandse verslag telt 85 pa gina's, terwijl dat der Indonesiërs ongeveer drie maal zo groot is. Tezamen met alle bijlagen is het rapport een zeer lijvig boekdeel geworden, dat ongeveer 15 cm dik is. Het Amerikaanse leger zal dit jaar uitgebreid worden tot een sterkte van 1.000.000 of meer manschappen en officieren. Zo weet de „Washington Post" te vertellen. Met de uitbreiding van andere eenheden zouden tegen de volgende zomer in totaal 2.300.000 man onder de wapenen zijn. Een jonge Amerikaan en twee Fransen zijn van plan een roei tocht te maken te beginnen bij de oorsprong van de Nijl tot aan de mond van de rivier. Dat is een reis van meer dan 6000 km. De drie jongelui verwachten, dat zij er een jaar over zullen doen De Hongaarse regering heeft van Moskou de opdracht gekre- gen het Rooms Katholicisme in Hongarije uit te roeien. Aldus is door het Vaticaan meegedeeld. De Spaanse ambassade in Was hington heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de Spaanse regering bereid is steun te verlenen aan de actie van de U.N.O. op Korea als over de Spaanse bijdrage een inter nationale overeenkomst zou kun nen worden bereikt. In alle grote havens van Nleuw- Zeeland liggen de werkzaamhe den stil als gevolg van een sta king van havenarbeiders uit soli dariteit met de reeds een week stakende havenarbeiders in Auck- land. Het Amerikaanse leger zal le- gerhonden naar Korea zenden, om een einde te maken aan de infiltratie van Noord-Koreaanse guerillastrijders door de Ameri kaanse linies. De commissie van rapporteurs van 't parlement der R.I.S. heeft aan haar rapport over het nieu we ontwerp van een grondwet voor de Indonesische eenheids staat de laatste hand gelegd. In October van dit jaar, bij het ingaan van de nieuwe treindienst- regeling, zal ook de Belgische douane, evenals thans de Neder landse, de visitatie van doorgaan de reizigers in de trein houden. Tweemaal sprak de Bijzondere Strafkamer te Assen Woensdag overeenkomstig de eis van de Officier van Justitie, bij verstek het vonnis levenslange gevange nisstraf uit. Eerst tegen Ludzerd Lautenbach uit Rozen, daarna te gen Abel Cazemier uit Assen, die op het ogenblik beiden in Franse gevangenschap verkeren. Deze mannen hielden zich bezig met de opsporing en arrestatie van onderduikers.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2