Engeland maakt bewapeningsplan bekend NIEUWS Tomaten en eieren vlogen Belgische katholieke leiders in het gezicht Veiligheidsraad zal eerst over Korea spreken Nieuw en modern sluizencomplex te Vlissingen zal in 1953 gereed zijn Export land- en tuinbouwproducten naar Duitsland. Dringend beroep om steun op de V.S. Nederl. strijdkrachten worden versterkt SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nebroe niet eens met Westerse politiek. Nog geen uitlevering van Westerling aan de R. I. S. Wordt Giuliano gewroken? Morgen wordt Prinses Irene elf jaar. Er dreigen ernstige gevaren. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1627 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 4 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huïjssen, Terneuzen; II. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds G. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.06 u., onder 20.25 u.; Maan op 22.39 u., onder 13.46 u. Laatste kwartier 20.56 u. Hoogwater op Zaterdag 5 Aug.t Vlissingen: 6.35 u. 1.71 m., 18.49 u. 1.52 m.; Terneuzen: 7.04 u. 1.91 m., 19.18 u. 1.73 m.; Wemel- dinge: 8.09 u. 1.59 m., 20.19 u, 1.39 m.; Zierikzee: 7.50 u. 1.39 m., 20.00 u. 1.20 m. Te Londen Is Donderdagavond een bewapeningsplan van 3.400. 000.000 pond sterling (34 milliard galden) bekend gemaakt. Het plan, dat een periode van drie Jaar omvat, Is voor een deel af hankelijk van meer Amerikaanse hulp. Het nieuwe program zal het deel van het Britse nationale in komen, dat voor defensieve doel einden wordt besteed, van 7.4 procent tot 10 procent verhogen. De Britse defensiebegroting om vat voor het lopende begrotings jaar 780.000.000 pond sterling, waaraan echter vorige maand 100 millioen pond is toegevoegd. Engeland heeft de Ver. Staten meegedeeld, dat het niet in staat is zijn productieve hulpbronnen in zo grote mate voor defensieve doeleinden aan te wenden, als de V.S. geen financiële bijstand ver lenen. OORLOGSECONOMIE Het program zal Engeland bij na weer op voet van oorlogseco nomie brengen. Volgens het me morandum is het program het grootste, dat kan worden uitge voerd zonder over te gaan tot het dirigeren van arbeiders naar be paalde industrieën en het requi- reren van fabrieken. Engeland is tevreden over de Drie divisies worden voorlopig gevormd. Officieel deelt de Regerings voorlichtingsdienst mede: De Nederlandse regering is van oordeel, dat Nederland zich met de andere landen van het Noord- Atlantische Verdrag groter in- spanning zal moeten getroosten, nu de ontwikkeling van de inter nationale toestand een snellere opbouw van het defensiesysteem der vr(je wereld noodzakelijk maakt. Met het oog hierop wor den de militaire plannen, zoals deze zjjn uiteengezet in de nota inzake het defensiebeleid aan de Tweede Kamer aan een herziening onderworpen. Hierbij stelt de regering zich allereerst ten doel uit de reeds in de afgelopen jaren voldoende geoefende militairen de man kracht beschikbaar te krijgen, waaruit drie divisies kunnen worden gevormd. Het ligt niet in het voornemen deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zodanige maatregelen te treffen, dat zij zo nodig op korte termijn kunnen worden gemobiliseerd. Voor het paraat zijn van deze mankracht is aanvulling van de bewapening noodzakelijk. Hier voor zal een oplossing kunnen worden gevonden door de samen werking der landen van het At lantische Verdrag. Maatregelen zullen worden genomen om ook in Nederland de productie voor ver- dedigingsdoeleinden op te voeren. Hevige bombardementen op Noord-Koreaanse centra. De Noord-Koreaanse bevoorra dingscentra worden thans bedol ven onder honderden tonnen springstoffen, die de geallieerde vliegtuigen uitwerpen. Britse en Amerikaanse oorlogsschepen voe ren eveneens vernietigende be schietingen uit. Niettemin gaven enkele Amerikaanse officieren ais hun mening te kennen, dat de Noord-Koreanen er mogelijk in zullen slagen Poesan tot op een afstand van een kleine twintig kilometer te naderen, voordat een Amerikaans tegenoffensief over de gehelè linie kan worden inge zet. Aan de Oostkust blijven de Zuid-Koreaanse troepen, die Jong- dok heroverd hebben, ten Noor den van de stad oprukken, met het doel de heuvelgronden voor deze plaats te veroveren.. Noord-Koreaanse voorhoeden zijn gemeld op 13 km. afstand van Masan, op de weg naar Poesan, en 20 km. van de tegenwoordige hoofdstad Taegoe. Volgens een Amerikaanse hoofdofficier hebben de 13 Noord-Koreaanse divisies thans geen versterkingen meer en is de steun van de tanks bijna uitgevallen tengevolge van de toenemende verliezen en het ver sterken der verenigde strijdkrach ten. Duitsers krijgen geweren. Om wachtdiensten te vervullen. Een klein aantal Duitsers wordt met geweren bewapend om Ame rikaanse militairen van wacht diensten te ontheffen. De Duitse politiemacht in de drie Westelijke bezettingszones van Duitsland is in totaal tienduizend man sterk en haar bewapening bestaat uit revolvers. De regeringen der ver schillende Duitse staten hebben het toezicht op deze politiemacht. Ook de Britse bezettingsautori teiten zullen waarschijnlijk een heden van een met geweren en andere kleine wapens gewapende arbeidsdienst instellen. Rotterdamse inbreker zette zichzelf klem. Toen de nachtwaker van de „Galeries Modernes" te Rotter dam^ gisternacht zijn ronde maak te, bespeurde hij onraad. De man ging terug en belde de politie- radiowagen, die zich opstelde aan de achterzijde van het gebouw. Andere politiemannen, die inmid dels ook waren gearriveerd, gin gen met de nachtwaker een kijk je nemen op de eerste etage, waar ze een inbreker aantroffen, die klem bleek te zitten tussen een dein en de leuning van de brand trap. Hij werd verlost en toen vastgezet in de cel. Er wordt te weinig rekening gehouden met Aziatische landen. „Wfl veroordelen de aanval van de Noord-Koreanen. Wjj willen de oorlog in Korea localiseren en be ëindigen. Wfl wensen te voorko men, dat deze oorlog zich tot een wereldconflict zal uitbreiden en wij verlangen, dat dit probleem ten slotte door de Koreanen zelf zal worden geregeld", zo heeft Pandit Nehroe, de Indiase eerste- minister, ln 't Indiase parlement verklaard. „Met de Chinese volksregering moet rekening worden gehouden. Als die tijdig tot de V.N. was toe gelaten, was misschien veel voor komen. Aziatische kwesties kun nen wij beter beoordelen dan sommige Westerse landen, die zonder fijngevoeligheid te werk gaan en daardoor falen", aldus Nehroe. „Uit gewoonte bepalen vooraanstaande staatslieden van de Westerse wereld het lot der Aziatische landen, zonder veel rekening te houden met de landen in Azië, die er het dichtst bij be trokken zijn". hoeveelheid manschappen en re servisten voor zijn strijdkrachten. Sinds Juni 1945 zijn ongeveer een millioen mannen door de militaire dienstplicht geoefend. Bovendien zijn er in Engeland meer dan vier millioen oudere mannen, die hun militaire opleiding in de vorige oorlog hebben ontvangen. Regeringsdeskundigen wijzen erop, dat de sterke verhoging van de defensie-uitgaven o.m. tot ge volg hebben, dat het land terug keert naar de soberheidstandaard, die in de afgelopen maanden ge leidelijk is opgeheven. President Truman heeft ver klaard, dat hij zeer was ingeno men met het nieuwe Britse be wapeningsprogram. Hij zeide te hopen, dat alle Amerikaanse bondgenoten het zelfde zouden doen. Panama „in st3at van waakzaamheid". De Panamese regering heeft een resolutie aangenomen, waar bij het land „in staat van waak zaamheid" gebracht wordt en al le nationale faciliteiten ter be schikking van de V.N. worden ge steld, met inbegrip van vrijwilli gers voor Korea. De president, dr Arnulfo Arias, heeft in een radio-boodschap alle Fanamezen om hun medewerking verzocht op dit ogenblik van in ternationale crisis. De heer Lamping Hoge Commissaris in Djakarta. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer A. Th. Lamping, thans buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te New Delhi, tot Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Neder landen te Djakarta, in de plaats van dr H. M. Hirschfeld. Kroonprins Boudewijn zal titel „Koninklijke Prins" voeren. Katholieke betogers, die zich verbolgen toonden over de oplos sing van de Koningskwestie, heb ben gisteren tomaten en eieren gebruikt als argumenten tegen de leidende katholieke politici, die zij voor de gang van zaken ver antwoordelijk stelden. Het incident gebeurde in de corridors van het gebouw „Pa- tria", waar de nationale raad van de C.V.P. onder voorzitterschap van Van der Straten-Waillet was bijeengekomen om zich over de toestand te beraden. Temidden van het kabaal hoor de men uitroepen als „verkocht". Het regende eieren en tomaten, DE STRUD IN KOREA Opperste Gerechtshof te Singapore wees verzoek van de Republiek af. Het Opperste Gerechtshof te Singapore heeft gisteren het ver zoek van Westerling, om diens uitleveringsprocedure aan de Re publiek Indonesia Serikat geen voortgang te doen vinden, toege staan. Deze beslissing betekent, dat Westerling niet aan de R.I.S kan worden uitgeleverd. Dit zou thans alleen kunnen geschieden als in hoger beroep de Privy Council" de beslissing van het hoogste hof te Singapore te niet zou doen. Deze „Privy Coun cil", in Engeland gevestigd, is de hoogste raad van beroep in het Britse Gemenebest. Tot dusver zijn er geen tekenen die er op wijzen, dat de regering der R.I.S. de zaak bij de „Privy Council" aanhangig zal maken. Na de uitspraak stond Wester ling op, strekte zijn brede schou ders en zei twijfelend: „Ze zou den er wel eens tegen in beroep kunnen gaan." Hij voegde eraan toe: „Als ik vrij kom zullen we het feit met mijn vrienden vie ren." Op een vraag, wat hij na zijn er geen tekenen, die erop woordde Westerling: „Ik denk, dat ik dan zo spoedig mogelijk naar Nederland zal gaan." Grote beverrat gevangen. Na een gevecht met 'n land bouwershond op leven en dood, waaraan door tussenkomst van de jager J. Vaessen te Maasbree een einde werd gemaakt, is aan de Renkesfort bij de Vuistbeek al daar een kolossale beverrat ge dood. Het knaagdier was van kop tot staart 95 cm. lang en woog 15 pond. De staart alleen was 40 cm. lang. Men vermoedt, dat de beverrat al geruime tijd geleden ontsnapt is uit een kwekerij in het naburige Belgische Limburg. Zesjarig meisje over boord geslagen. Gisteravond om 6 uur werd bij de politie te Sluiskil door de eige naar van een Engels jacht aan gifte gedaan, dat tijdens de reis van Sas van Gent naar Sluiskil zijn zesjarig dochtertje over boord geslagen zou zijn. Men was n.l. bij de brug te Sluiskil, toen men be merkte, dat het meisje niet meer aan boord was. Tot half elf heeft de politie vruchteloos gedregd. die uiteenspatten op de gezichten van de leiders der partij. Toen een uur later de leden van de raad het gebouw verlieten, werden zij buiten opgewacht door een groep betogers. Op het mo ment, dat de minister van justi tie, Carton de Wiart, in zijn auto wilde stappen, plofte een ei in zijn hals uiteen. De politie heeft een jongedame, die met het ei gegooid had, aangehouden, even als een tweede meisje, dat toma ten bij zich droeg, die kennelijk niet bestemd waren voor de con sumptie. In de bijeenkomst van de Se- raatsfractie van de C.V.P. beeft Duvieusart verklaard, dat het voor de regering nutteloos zou zijn geweest het been stijf te hou den, omdat de Koning het plan koesterde binnen zes weken toch zijn macht over te dragen. Duvieusart heeft gistermiddag bij de Kamer van Afgevaardigden het wetsontwerp inzake de over dracht der koninklijke bevoegd heden ingediend. Kroonprins Bou dewijn zal in de periode, die aan zijn kroning vooraf gaat, de titel „Koninklijke Prins" voeren. Communistisch blad in Hessen verboden. De Amerikaanse autoriteiten in de Duitse staat Hessen hebben de provinciale regering opdracht gegeven het communistische blad „Sozialistisehe Volkszeitung" voor 90 dagen een verschijningsverbod op te leggen. Het blad had een anti-Ameri kaanse affiche, waarvan het aan plakken verboden was, op zijn voorpagina afgedrukt. De persen zijn reeds verzegeld. De Siciliaanse politie is van oordeel, dat een overval op een hoofdweg, die eergisteren het le ven kostte aan twee burgers en een politieman, deel uitmaakt van een vendetta (bloedwraak), om de dood van Giuliano te wreken. De twee burgers werden in een hinderlaag gelokt en met machi negeweervuur gedood. De politic al deling, die te hulp snelde, werd eveneens met machinegeweervuur begroet en moest zich met ach terlating van een dode, terugtrek ken. Nederlandse regering deed dringend" stap te Londen. In de zaak Bertha Hertog. Toen de uitspraak van het Hof van Appèl te Singapore over Ber tha Hertog bekend werd, heeft de Nederlandse regering aller eerst in Londen een dringende stap gedaan om de afgifte van het kind aan de verzorgster te voorkomen. De regering heeft er daarbij op gewezen, dat de rechts grond voor de beslissing van het Hof op zijn minst onduidelijk is en de publieke opinie in Neder land door deze uitspraak ge schokt is. Het antwoord van de Engelse regering hield in, dat liet hier een rechterlijke beslissing betrof, waarbij het de overheid niet mo gelijk was in te grijpen. De Nederlandse regering heeft toen ons consulaat-generaal te Singapore opdracht verleend alle pogingen in het werk te stellen om te verhinderen, dat het kind niet meer ter beschikking van de ouders zou komen. Reünie van oud-militairen van II-I-40 R.I. te Oostkapelle. Naar wij vernemen zal Maan dag en Dinsdag een reünie wor den gehouden van oud-militairen, die in de Meidagen van 1940 be hoorden tot II-I-40 R.I. Deze mi litairen waren in de Meidagen van 1940 o.m. gelegerd te Oost kapelle en daarom is deze gemeen te als plaats van de reünie aan gewezen. Het is de bedoeling iedere 5 jaar een dergelijke reünie te houden en voor het eerst is dit thans na de oorlog het geval. De oud-militairen, die grotendeels uit Utrecht komen, zullen o.i.v. de kapitein Kaptein, Maandagmid dag om half drie op het gemeen tehuis te Oostkapelle worden ont vangen. Om acht uur zal er een gezellige avond worden gehouden in het Verenigingsgebouw. Alle reünisten worden bij burgers on dergebracht. Dinsdag zal er gele genheid zijn op Walcheren rond te kijken. Mej. H. de Kruyter te Goes, die onlangs slaagde voor het exa men Frans L.O., is thans geslaagd voor het examen Engels M.O. Malik beschuldigt Austin van „hysterisch gebral". Met 8 tegen 1 stem en 2 ont houdingen (India en Joego-Slavië) heeft de Veiligheidsraad gister avond besloten de Amerikaanse motie betreffende de agressie in Korea als eerste punt op de agen da te nemen. Het voorstel van Malik om eerst over de vertegenwoordiging van China, daarna over een vreedzame regeling van de Koreaanse kwes tie en ten derde over de Ameri kaanse motie te stemmen, werd verworpen. Malik eindigde zijn rede van 35 minuten met de verklaring, dat de door de Veiligheidsraad aan genomen resoluties inzake Korea een schending vormen van het Handvest, geen wetskracht heb ben en door de Amerikaanse dele gatie gedicteerd zijn in een poging om „de sporen van de aanval" te bedekken. De Amerikaanse afgevaardigde Austin, beschuldigde Malik van een algehele en schaamteloze ver draaiing der feiten. Malik ant woordde, dat Austin zich te bui ten ging aan hysterisch gebral, een bewijs, dat de V.S. geen ant woord hebben op de argumenten der Sowjet-Unie. Eind deze maand komt de nieuwe Stationsbrug naar Middelburg. Naar w(j vernemen zal in de laatste week van Oeze maand de nieuwe Stationsbrug in Middel burg arriveren. Dit wil echter niet zeggen, dat de brug dadeljjk in gebruik kan worden genomen. Naar men ons verzekerde zal de in gebruik neming ln de twee- do helft van September kunnen plaatsvinden. Zodoende zal dus over twee maanden de Middel burgse bruggenmisère tot het verleden behoren. Nog deze maand vindt de aanbesteding plaats. Er zjjn verheugende berichten over de nieuwe sluizen te Vlis singen. Naar w(j vernemen zal op 29 Augustus a.s. de aanbeste ding worden gehouden, hetgeen betekent, dat de dag, waarop de werkzaamheden voor de bouw der nieuwe sluizen zullen begin nen, niet ver meer is. Met de bouw dezer sluizen zal drie jaar gemoeid zjjn, zodat zjj in 1953 voltooid kunnen zjjn. Zowel de grote als de kleine sluis zal aanmerkelijk groter worden dan de vernielde sluizen. Bovendien zullen de sluizen electrisch bediend kunnen worden. De nieuwe sluizen komen op de plaats van het in de oorlog ver nielde complex, doch met een c-nigszins gewijzigde richting van de sluisas, n.l. evenwijdig met de as van de buitenkeersluis. In ver band daarmee is het terrein tus sen de eerste en tweede binnen haven enigszins ingekort om een goede in- en uitvaart van de sche pen naar en van de nieuwe slui zen te verkrijgen. Nu het sluizen- paar geheel moet worden ver nieuwd, daar aan herstel van het door de oorlog zwaar beschadigde complex niet te denken viel, is de gelegenheid aangegrepen om er ook een modern complex van te maken. Tevens zal binnen de grenzen van het mogelijke aan de sluizen nog wat ruimere afme ting worden gegeven dan voor heen het geval was. DE AFMETINGEN. Zo zal de grote sluis een wjjd- te hebben van 22 /i m., hetgeen vroeger 20 m. was, terwjjl de drempeldiepte 7.90 onder N.A.P. komt te liggen, hetgeen 1/t m. dieper is dan voorheen. Door de- zo sluizen kunnen nu schepen worden geschut, die een breedte hebben van 20 m., een diepgang van ruim 8 m. en die 145 m. lang zijn. De kleine sluis blijft 8 m. breed, doch de drempeldiepte, die 3.80 m. bedroeg, wordt 5/z m. onder N.A.P. De lengte van deze sluis wordt 70 m., terwijl deze vroeger 55 m. was. Het zal een moeilijk werk wor den. Alleen de afdammingen vor men reeds een enorm werk op zichzelf, waarmee dan ook lange tijd gemoeid zal zijn. Wanneer al les vlot verloopt rekent men op een bouwtijd van 3 jaar, zodat het gehele complex in de zomer of het najaar van 1953 gereed zal kunnen zijn. De sluisdeuren zuilen niet meer zoals voorheen het ge val was met de hand worden be diend, doch alles zal door middel van een electrische installatie worden geregeld. PARKEERPLAATS. Niet alleen de scheepvaart zal bij een nieuw sluizencomplex ge baat zijn, maar ook voertuigen, die met de boot naar Breskens moeten worden overgezet. Als het werk gereed is zal van het werkterrein een ruim par keerterrein worden gemaakt, waar de voertuigen kunnen wor den opgesteld, die op de boot moeten wachten. Daarmee komt dus een einde aan de hinderlijke toestand, n.l. de lange file, die het verkeer op de Prins Hendrik- weg in moeilijkheden brengt. Het zal moeilijk zijn om hierin reeds tijdens het bouwen van de sluizen te voorzien, doch aange zien het nieuwe station te Vlis singen kleinere afmetingen heeft dan het tijdens de oorlog zwaar beschadigde, zal hierdoor reeds over niet al te lange tijd ruimte ontstaan, waardoor het opstellen der voertuigen practischer zal zijn te regelen. Hoewel de inge bruikneming van het nieuwe slui zencomplex nog slechts toekomst muziek is, zal het velen een vreugde zijn te vernemen, dat dan toch eindelijk een begin met dit omvangrijke werk zal worden ge maakt De grote vordering van 850 millioen gulden, die Nederland op Duitsland heeft, brengt de agrarische export in gevaar, als do twee lam.en in het kader van de Westeuropcse Betalingsunie niet tot een bevredigend vergelijk komen. Deze enorme schuld van Duits land, grotendeels ontstaan door de invoer van Nederlandse land en tuinbouwproducten, is oorzaak geweest, dat in Duitsland de ge dachte is geopperd aan de invoer in dat land definitief een einde te maken. Voor onze land- en tuinbouw zou dit niet minder dan een ramp betekenen. Daarbij komt de vrees voor een mogelijke devaluatie van de Duitse mark, waardoor de ex portpositie van Nederland er eveneens op achteruit zou gaan. Maar dit zijn niet de enige moeilijkheden. Bij de onlangs te 's-Gravenhage gevoerde handelsbesprekingen, werd van Duitse zijde de beschul diging geuit, dat de invoer van Duitse industriële producten op zettelijk in Nederland werd te gengehouden en op de tweede plaats beschuldigde men Neder land, dat men uit andere landen Truman heeft zich uitgesproken tegen het door de Senaat aange nomen amendement op de begro tingswet voor het plan-Marshall, om aan Spanje een lening te ver strekken van 100 millioen dollars. Koning Abdoellah van Jorda nië heeft president Truman ver zocht óm militaire en economische hulp voor Jordanië, Syrië en Irak ter bestrijding van het commu nisme. De Sowjet-Unie heeft Donderdag de boycott van de mi litaire stafcommissie der Ver. Naties voortgezet. Generaal Skli- arof, die deze maand voorzitter zou zijn, is niet verschenen. Is raël heeft de strijdkrachten der V.N. in Korea medische hulp aan geboden en Liberia natuurrubber ter waarde van 10.000 dollar. De Australische minister-presi dent heeft verklaard te verwach ten, dat Australië tussen 2000 en 3000 vrijwilligers naar Korea zal zenden. Onder de titel „Christ, the Great Unkown" is Prinses Wilhelmina's paasboodschap „De Grote Onbekende" te Grand Ra pids in de Ver. Staten uitgegeven. In het najaar zal een kleine Nederlandse vlooteenheid met als kern de Karei Doorman voor oefe ning naar het Middellandse Zee gebied vertrekken. De N.V. Visserij Mij. „De Daad" te Ymui- den heeft besloten als gevolg van de onhoudbare situatie in de trawlvisserij de vijf schepen, ge bouwen en reparatie-inrichting van de maatschappij te verkopen. De onverkoopbaarheid van groenten begint op de veiling te Venlo enorme afmetingen aan te nemen. Niet minder dan 80.000 kg. spekbonen haalden eergiste ren de minimumprijs van 14 cent niet en gisteren lag dit quantum nog hoger. In zijn kwaliteit van koninklijk commissaris en ere voorzitter van de Nationale Pad- vindersraad heeft Prins Bernhard gistermiddag een langdurig offi cieus bezoek gebracht aan het padvinderskamp te Ommen. afkomstige producten bij uitvoer naar Duitsland door liet gaan voor producten van Nederlands* oorsprong. Hiermee werd mis« bruik gemaakt van de bepalingen welke dienaangaande in het raam van de liberalisering van de in« voer in Duitsland waren gesteld. Deze beschuldiging schijnt maar al te juist te zijn. Er zijn naaf de Volkskrant meldt inderdaad gevallen geweest, waardoor de in voer van vrij naar Nederland ta importeren industriële producten, door manipulaties van Nederland se zijde belangrijk werden ver traagd of met opzet van de baan werden geschoven. Ook zijn er voor millioenen guldens producten naar Duitsland gegaan, die niet op Nederlandse bodem groeiden, of er nooit gefabriceerd werden. Rasechte Spaanse uien rolden da grens over als een Nederlands product, sinaasappelen, z.g. uit Suriname, waren in Spanje ge plukt en Belgische nylonkousen kregen het merk van „Neder lands fabrikaat" ingestempeld. Door deze vreemde praktijken van de Nederlandse handel en in dustrie dreigt onze land- en tuin bouw zwaar gedupeerd te wor den. Op 1 Sept. a.s. loopt het nu geldende handelsverdrag met Duitsland af. Wordt er tijdens de besprekin gen die op het ogenblik met eed Duitse regeringsdelegatie in Ded Haag bezig zijn, geen bevredigen de oplossing gevonden, dan ziet het er voor de Nederlandse tuin ders en boeren wei zeer slecht uit. De Duitsers lieten bovendied deze onrechtmatige invoer niet op zich zitten en kwamen dezer dagen naar Den Haag met het voorstel 50 van de vordering van 350 millioen gulden td schrappen wegens onregelmatige import van Nederlandse zijde. Ringrijderij op de Zeeuwse tentoonstelling te Gent. De plannen voor de in October te Gent te houden Zeeuwse ten toonstelling beginnen meer en meer hun definitieve vorm te krij gen. Er blijkt in regeringskringen een grote belangstelling voor de ze expositie te bestaan, waardoor het mogelijk wordt, de tentoon stelling op een hoogstaand niveau te brengen. Personen met internationale ervaring op het gebied van het organiseren van tentoonstellingen hebben hun medewerking toege zegd. Verder is het thans moge lijk geworden om op Zaterdag 14 October a.s. in het feestpaleis van de tentoonstelling een ringrijderij te houden, waaraan de beste rij ders uit Walcheren zullen deel nemen. Enkele Zeeuwse muziek gezelschappen zuilen voor de mu zikale opluistering zorgen. DE BILT ZEGT: Koel weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Tijdelijke opklaringen. Overigens meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk plaatse lijk nog enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige Noordweste lijke w ind. Aanhoudend koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1