Irovinii§j§w/i?«f "tfORÏ KER1&£Ü» Doevedantje m De middenstand lbouwt on Canada gaat naar Tweeledige taak voor de middenstand. Leuning van viaduct stortte neer. Donderdag 3 Augustus 1950 >TESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 BENOEMINGEN. Ged. Staten van Zeeland be sloten in hun vergadering van 28 Juli 1950 te benoemen tot klerk ter Provinciale Griffie de heer J J. Geldof te Middelburg en tot klerk op het bureau van de di recteur van de Provinciale Stoonv bootdiensten de heer P. C. Wol tering te Breskens. Ensaid-examens. Voor de dezer dagen gehouden ENSAID-examens slaagden de volgende personen: Voor lerares: mej. L. Schrier, Waarde. Voor lingerie-coupeuse: mej. R. Kwekkeboom, Oostkapelle. Voor coupeuse te Breskens: mej K. de Regt, Borssele. Voor costumière: N. Tramper en J. de Nooyer, Arnemuiden; B, Onderdijk, Veere; V. van Ant werpen, Nieuwdorp; M. Polder man, Serooskerke. Voor het apparaten-examen Slaagde bovendien mej. R. Kwek keboom te Oostkapelle en voor lingerie-coupeuse mej. J. Bruin- ooge te Borssele. Geslaagd voor Judo-examen, Voor het Judo-examen, dat in de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom door de heer J. Snijders (zwarte band) uit Utrecht werd afgenomen, slaagden o.m.: Gele band (5e Kyu)C. Janse, 's-Heer Arendskerke; J. Mathjjs- sen, S. van Heeren, J. Maasdam en J. van Liere, allen te Goes; J. Meulmeester en A. van Hemert, beiden te Arnemuiden; M. J. Krijnsen, M. P. Krijnse, K. Dijl en A. Sonke, allen te Waarde. Schade aan haven te Bergen op Zoom. Dinsdagmiddag is aan de haven werken te Bergen op Zoom weer ernstige schade toegebracht. Door de geweldige regenval kon 't noodriool de watertoevoer niet meer verwerken met het ge volg, dat duizenden kubieke me ters water in het te dempen ge deelte van de haven stroomden. Dit had tot gevolg, dat de hoofdrioolbuis, die in het midden van de haven ligt, over een af stand van 80 meter werd ver plaatst, op sommige plaatsen wel een meter van de fundering, ter wijl de punten bij de putten meer dan een halve meter werden ont zet. De aangerichte schade is zeer groot en het werk zal weer enige weken stagnatie ondervinden. VERKEERSOfvUiXUK TE KLOETINGE. Óp de hoofdverkeersweg bij de Moolweg te Kloetinge is Dins dagavond de heer H. uit Bieze- linge die per rijwiel uit de rich ting Goes kwam, bij het overste ken van de weg door een perso nenauto bestuurd door de markt- kopoman van L. uit St Willebrord gegrepen. H. werd met ernstige verwondingen naar het zieken huis in Goes vervoerd. De auto werd licht beschadigd. MIDDELBURG. Kapspanten op stadhuisvleugeL Men is deze week begonnen met het plaatsen van de kapspan ten op de nieuwe vleugel van het stadhuis aan de Lange Noord- Straat. Bovendien is men druk be zig met de aanleg van de z.g. Raadhuisstraat, die de Lange Noordstraat met de Penninghoek- singel zal gaan verbinden. De rioleringswerkzaamheden zijn nog in volle gang. Nieuwe vuilnisemmers. Enige weken later dan aanvan kelijk werd verwacht zijn weer een groot aantal nieuwe vuilnis emmers gearriveerd en de ge meentereiniging heeft reeds een aantal van deze nieuwe emmers gedistribueerd. Op deze wijze zal binnenkort ook in de binnenstad het nieuwe vuilophaalsysteem kunnen gaan werken. Afbraak ging rustig door. Zoals wij gisteren reeds aan kondigden heeft men een begin gemaakt met de afbraak van het noodcafé van de heer P. Vogel aan de Londense kaai. Aangezien het meubilair nog volledig aan wezig was, zagen de werklieden zich genoodzaakt om nadat de ramen waren gesloopt, eerst al het meubilair op te laden en weg te brengen, terwijl de caféhouder een oogje in het zeil hield. Enige tijd werd ook toezicht gehouden door een agent van po- tie, doch er deden zich geen moeilijkheden voor. GOES. Aanrijding. Toen de heer J., wonende Rom- merswalestraat alhier, Dinsdag avond omstreeks 10 uur uit de Rimmelandstraat op de fiets de Voorstad, richting Stenen Brug ln wilde rijden is hij in botsing gekomen met een auto bestuurd oor zekere K. uit St Amands- berg (België). Bij de botsing werd het rijwiel beschadigd, ging de voorruit van de auto aan digge len en liep de heer J. snijwonden aan het gelaat op. Dr Doeleman verleende de eerste hulp. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Is hier lets van U bij? In de maand Juli 1950 zijn aan 't bureau van Politie alhier weer vele voorwerpen als gevonden aangegeven. Nadere inlichtingen hierover zijn aldaar te verkrijgen elke werkdag des voormiddags van 9 tot 12 uur. Een etui met schaar; 2 diverse ballen; fluwelen kinder jas je; 6 diverse portemonnaie's, met of zonder inhoud; wollen kinder mutsje; groene sjaal; 2 kaartjes elastiek; tabaksdoos; mica zonne- klep; zonnebril met blauw mon tuur; dito met crème montuur; witte gymnastiekschoen (no. 4); 2 witte kindersokken; 8 bai- polntpennen; 1 etui met grijs ge vlamde vulpen; witte zeemlede ren dameshandschoen; 2 zakdoe- keni bruine geblokte sjaal (Ker- mopa); blauw wollen kindervest je; witte haarstrik; electrisch contróle-lampje; lederen sigaren- etui; donkerblauwe alpinomuts met wapen; manchetknoop; hon- detuig; lichtbruin kinder jas je; blauw vulpotlood; windjacks; gummi want; zwarte damestas met zakdoek; parapluies; zand- schepje; houten emmertje; ste nen kommetje; zilveren broche met bloemmotief; 2 geschiedenis boekjes; 1 paar witte kinder- gymnastiek schoenen; gummi he ren regenjas; schaar; kilometer teller; snoer witte parels; hals kettinkje met bloemmotieven; groen werkmansjasje; zilveren kettinkje met kruisje; 2 huis sleutels; 2 muntbiljetten van f 1; 1 paar grijze herensokken; 1 don kerbruine kindertrui; hoofddoek; damestasje; vulpotlood; bruin hondje; 1 zwarte voorzittersha mer; 1 kinderfluitje (bootmodel); I sleutel „Cato" I; vierdraads- reep (plm. 10 meter); broekriem; zilveren armbandje (stuivertjes); zeemlap; manchester jasje (bei ge); snoer lichtblauwe kralen m. kruisje; combinatie tang en 1 zw. boodschappentas. Voorts diverse sleuteltjes, doeken en ceintuurs. KAPELLE. Slet badhuis wordt druk bezocht. Het nieuwe Kapelse badhuis heeft niet aan belangstelling te klagen. Wekelijks worden er 470 a 480 baden genomen. Het voor ziet in deze gemeente wel aan 'n grote behoefte. OOLIJNSPLAAT. Tjjdrede. Maandagavond sprak in de Ned. Herv. Kerk te Colünsplaat ds Hugo van Dalen, Herv. predikant in een volksgetuigenis-samen- komst over het onderwerp: „Oor log of elndcrisis Waar gaan wij heen". Voor deze samenkomst was 'n behoorlijke belangstelling. ZIERIKZEE. Geslaagd. Geslaagd voor het diploma Ma- chineschrijven A en B mej. W. S. J. Korsten te Zierikzee, opgeleid door de heer N. H. Liebrechts, aldaar. RENESSE. Bazar ten bate van de Herv. Kerk. Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Au, gustus 1950 zal ten bate van de Hervormde Kerk te Renesse een ba/at gehouden worden in de lo kalen van de Openbare Lagere school. De officiële opening vindt plaats des middags om 2.30 uur. AXEL. Geslaagd. Aan het te Sneek gevestigde Nederlands Genootschap voor medisch diploma haarhygiëne (wetenschappelijke haarverzor- ging) slaagde de heer M. J. Mar- kusse te Axel. TERNEUZEN. Aanbesteding. Op het gemeentehuis te Ter- neuzen vond de aanbesteding plaats van de herbouw van de voormalige Herv. school aan de Schoolweg tot kleuterschool en brandweerkazerne. De verbouw werd gegund aan de laagste in schrijver, de heer C. C. Nobels te Terneuzen voor een bedrag van f 67.000. De heer Aib. Damen te Mid delburg werd op de Bisschoppe lijke Nijverheidsschool te Voor hout bevorderd van 't le naar 't 2e studiejaar in de afdeling banket bakken. De heer Bos, directeur der Zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele heeft als zodanig ontslag genomen. De motorvissersboot YE 75, eigenaar de heer C. J. Bom Christiaanse, is naar Duitsland vertrokken, teneinde daar werk zaamheden te verrichten in de mosselcultuur. Het Middenstandsdiploma werd behaald door mej. J. West broek Nd., L. Neele, J. Goud zwaard Jz. en P. v. d. Welle, al len te St. Philipsland. Tot wijkzuster te St. Philips land werd benoemd mej. J. J. de Jonge te Krabbendijke. De heer M. Fierloos te Hoe- dekenskerke slaagde voor het Middenstandsdiploma. De heer A. Kooman te Hoede- kenskerke hoopt op Woensdag 9 Augustus zijn 90ste geboortedag te herdenken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vorden, J. J. Winckel te Hoofdplaat. Bedankt voor Meerkerk, R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Kerken. Beroepen te Kampen, G. van Andel te Dieren; te Vries, G. R. L. Riphagen, cand. te Enschede. Aangenomen naar Scharne- goutum, K. Welbedacht, cand. te Ede, die bedankte voor Giessen- Rijswijk, Hantum, Minnertsga, Noordbergum, Paesens, Reitsum, Schettens en Wolfaartsdijk. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Lutjegast, L. Floor, cand. te Amsterdam; te Ouderkerk a. d. Amstel, J. de Waal, cand. te Apeldoorn. Een conflict. In de kring van de Oud-Geref. Gemeenten is een conflict uitge broken. De classis Zeeland heeft ds A. Reuver te Terneuzen ge schorst. Aangezien de gemeente deze schorsing niet wenste te er kennen, heeft men thans zowel ds Reuver als de gemeente van Terneuzen van de Hjst der Oud- Geref. Gemeenten afgevoerd. GEMEENTERAAD. BRUINISSE. Tegelpaden voor woning wetwoningen in de Kerkstraat. In de Maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad werd besloten aan het R.K. Ly ceum te Middelburg, wanneer de ze school door leerlingen uit Brui- nisse wordt bezocht, dezelfde ver goeding worden gegeven, als wan neer een openbare inrichting van onderwijs wordt bezocht. Het voorstel van B. en W. om de grond voor de nieuwe kerk der Geref. Gemeente aan Schoolstraat en Poststraat te schenken, werd aangenomen. Tegen de door Ged. Staten voorgestelde salarisverhoging voor ambtenaar van de Burger lijke Stand bestond geen beden king. Besloten werd de vereniging die het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" financiert, te contribueren met f 10 per jaar. Nu de 7 woningen aan School straat, Molenstraat en Noord straat hun voltooiing naderen, werd besloten de kasgeldlening die daarvoor is aangegaan om te zetten in vaste annuieteitslening groot f 55.500 af te lossen in 50 jaar. De begroting 1950-1951 is nog steeds niet goedgekeurd. De voor zitter is een en andere maal naar Middelburg geweest in verband met de centrale verwarming der beide lagere scholen, die op deze begroting voorkomt. Sedert het opmaken zijn echter diverse posten te laag geraamd gebleken, zodat besloten werd de begroting hoger te ramen. Het daardoor ontstane verschil kan wordeh gedekt met de verhoogde buitengewone Rijksbijdragen. Bij de rondvraag wees de heer Van den Berg (C.H.) op de mod derpoel voor de woningwetwo ningen in de Kerkstraat. Dat daaraan nog niets gedaan is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Centrale Dienst de straat wil verbreden. Het gemeentebestuur meent echter dat verbreding wei nig zin heeft, omdat deze verbre ding bij de woningen van A. J. van den Berg en I. Deurloo on mogelijk is. De heer Van den Berg drong los daarvan toch op verbetering aan en alle leden stemden daar mee in, zodat besloten werd, dat ieder bewoner van 'n nieuw pand in die straat een tegelpad zal krijgen en daarnaast desgewenst een tuintje kan aanleggen, nadat een en ander zal zijn afgerasterd. De heer Jumelet (Arb.) drong aan op het verven van kozijnen, deuren en ramen in de nieuw bouw en vroeg wat kan worden gedaan voor die mosselkwekers, wier mosselen in dit seizoen niet zullen voldoen aan de leverings voorwaarden door het Aan- en Verkoopkantoor gesteld. Hierover werd breedvoerig van gedachten gewisseld. De voorzitter meende, dat het Aan- en Verkoopkantoor zo spoedig mogelijk zijn leverings voorwaarden moet veranderen, terwijl het op de weg zal liggen van de Bedrijfsinstanties zelf om de nodige maatregelen te nemen. Nieuwe meubelzaak te -8 Zaterdag heeft de heer G. A. Mulder zijn nieuwe meubelzaak te Middelburg geopend. Het pand is gevestigd in de Kromme Weele, en de eigenaar had het voordeel, dat er tot voor enige weken eveneens een meubelzaak in was gevestigd. De heer Mul der heeft o.m. de beschikking over een vrij ruime showroom. Het mocht hem bij de opening niet aan belangstelling ontbre ken. Synode der Javaanse Kerken. Van 2124 Juli j.L werd on der leiding van ds Siswawa sono van Magelang te Poerwo- kerto de Synode van de Javaan se Kerken van Midden-Java ge houden. Verschillende belang rijke besluiten werden genomen. Een stichting zal in het leven geroepen worden, die zich met de problemen van sociaal-econo mische opbouw zal bezig hou den. Deze stichting zal na haar oprichting geheel op zichzelf staan. Aan de Nederlandse zen ding is een sociaal-economisch adviseur gevraagd. Om het werk van de Lectuur- dienst Midden-Java uit te bou wen zal eveneens een stichting worden gevormd, die zo moge lijk zal komen tot de oprichting van een eigen drukkerij en uit geverij. De Synode sprak uit, dat Dr Verkuyl een tweede assistent nodig zal hebben. De Zending onder de Javaanse bevolkings groepen van Zuid- en Oost-Su- matra zal beter georganiseerd worden. De Synode deed een oproep uitgaan aan de plaatselijke ker ken om de stoot te geven tot da vorming van Chr. schoolvereni gingen. Op het personeel van de vroegere zendingshospitalen werd een appèl gedaan om de over name van de zendingshospitalen door de Medische Stichting op allerlei wijze te steunen daar waar die hospitalen nu nog be heerd worden door de regering. Accoorden met de Generale Sy node van de Geref. Kerken in Nederland en met de zendende kerken werden geapprobeërd. De prediking van de catechismus in de Javaanse kerken van Mid- den-Java is verplicht gesteld. Hierdoor zal de confessionele bewustwording binnen deze ker ken in sterke mate worden be vorderd. De Heidelbergse Cate chismus is nu ook door de ker ken van Midden-Java ten N. als belijdenis aanvaard. De aanslui ting van de Kerken van Midden- Java aan de Wereldraad van Kerken werd officieel vastge legd door de aanvaarding van de te dier zake gevoerde corres pondentie. V eilingsberichten MIDDELBURG. Veiling van Woensdag 2 Augustus. Fruit: Madeleinen 1240; Ear ly Victoria 1220; Perzik R. Zo- merapp. 2141; Précoce de Tre- voux 2345; Oomskinderen 29; Appels val 218; Peren val 18 22; Tomaten 22—35; Kruisbessen 1718; Frankenthalers 1.20— 1.51; alles per kg. Suikermeloenen 23—1.08; Netmeloenen 27—71; Kasperzik 226; Kaspruim 28; alles per stuk. Oranjepruim 22; Tollenaars 1314; Reine Claude d'Ouillins 2761; Ontarioprui- men 962; Czaaipruimen 2257; Washingtons 1660; alles per kg. Gr. Ananas 3740 p. st. Groen ten: Andijvie 520 p. kg. Sla 3 13 p. st. Dubbele princessen 15 19; Stamsnljbonen 2038; Stoksnijbonen 2147; Pronkbonen 2528; alles per kg. Bospeen 8 —17 p. bos. Pootuien 812; Ra barber 213; Spinazie 16; Augurken 1362; alles per kg. Boskroten 5—7 p. bos. Waspeen 89; Postelein 6-14; Rodekool 710; Savoyekool 1318; Spits kool 79; Uien 714; Sjalotten 13; Prei 3—22; Zilveruien 22— 23; Snijbiet 3; alles per kg. Kom kommers A 411; idem B 3—8; idem C 27; Bloemkool A 33 41; idem B 2638; idem C 8 16; alles per st. Aardappels: Aardappels Eer stelingen grote 89; idem drie ling 57; idem kriel 34; Bintjes grote 89; idem drieling 38; Blauwe Eigenheimers grote 7 10; idem drieling 47; Idem kriel 3; alles per 100 kg. GOES. Veiling van Woensdag 2 Augustus. Fruit: Yellow Transparant 10 39; Perzikrode Zomerappel 9 27.10; Early Victoria 518.20; Codlin Keswick 416.70; Appels kroet en val 310; Noord Holl. Suikerpeer 719; Oomskinde- renpeer 1745; Précoce de Tré- voux 1646; Frambozen 85141 Bramen 5262; Czaarpruimen 13 —53; Ontario 1654; Washing ton 1647; Ederse blauwe 625; Okkelanen 611; Princepruimen 610; alles per 100 kg. Groen ten: Boemkool 835; Komkom mers 78; Kropsla 611; Me loenen 3672; alles per 100 stuks. Stoksnijbonen 2024; Stokprin- cessebonen 20; Dubb. Princesse- bonen 1515.30; Groene kool 6 18; Rode kool 56; Tomaten 2936; Uien 24; Postelein 20 22; Andijvie 511; Augurken 1494; Stoofsla 1023; Kroten 56; Aardappelen 79; Drie lingen 67; alles per 100 Wortelen 810; Kroten 67.50; alles per 100 bos. KAPELLE-BIEZELINGE, Vei ling van Woensdag 2 Augustus. Grote en Exportveiling: Dubb. Princessebonen z. dr. 15; Précoce de Trévoux I 41.8051.20; Noord- HoDL Suikerij I 19.40; idem II 14.1015.40; Perzikrode Zomer- app. I 27.60—28.30; idem II 18.10; Codlin Keswick I 17.20—17." idem n 7.509; Early Victoria I 16.10; idem II 10; Val appels 3.90; alles per 100 kg. Kleine Veiling: Pruimen: Washington 16 59; Ontario 1468; Czaar 12 82; Dubb. Boerenwitte 1538; Witte Wijnpruim 945; Prince pruimen 614; Occulanen 69; Tollenaars 614. Appels: Perzik appel 736; Early Victoria 211; Keswick 310; Yellow Transpa rant 844; Duchesse d'Oldenburg 9—29; Zigeunerin 1247. Peren: Précoce de Trévoux 1044; Oomskinderenpeer 1744; Noord- Holl. Suikerij 917; Rode Suike rij 313. Diversen: Zure Morel len 3185; Rode Bessen 23—42; Kruisbessen 716; Frambozen 1.181.69; Bramen 6185. Groen ten: Snijbonen 20—25; Aardappe len 69; Savoye kool 514; Ro dekool 5Yz10; Augurken 35 70; Tomaten 2140; alles per kg. Perziken 419; Kropsla 9; Kom kommers 710; Bloemkool 719 alles per stuks. KRABBENDIJKE. Veiling van Woensdag 2 Augustus. Exportveiling. Appels: Yellow Transparant 50.20; Codlin Kes wick 19.80; Peren: Précoce de Trévoux 45.10. Gewone Veiling. Bonen 15.30; Bramen 950; Prui men: Ontario 3942; Washington 3947; Czaarpruim 2840; Ap pels: Yellow Transparant 1643; Early Victoria 411; Perzikrode Zomerappel 330; Zigeunerin 1161; Codlin Keswick 813; Peren: Précoce de Trévoux 10 48; N. H. Suikerpeer 8—22; alles per 100 kg. Op de Seisweg te Middelburg kwam een tractor, bestuurd door J. P. te Meliskerlte, in botsing met een wielrijdster mej. E. M. M. Het rijwiel werd zwaar bescha digd. De politie stelt een onder zoek in. ~i~ 85. Doevedantje met haar gezelschap is net om de hoek verdwenen. Zij horen de stem van mevrouw: „Wat ls dat daar? Is er Iemand?" Doevedantje staat te trillen: „Sst, sst", zegt ze. Muisstil zijn ze. Dan horen ze mevrouw zeggen: „De emmer is zeker omgevallen" en het raam gaat weer dicht. Even later lopen ze over de weg. Kijk hen eens hard lopen. De dikke Simon en Houkje waggelen er van. Zo bang zijn ze, dat mevrouw hen achter na zal komen. Ze gaan heel ver, heel ver 86. Simon staat stil. Nu staan ze allemaal stil. Simon wijst naar het station, dat daar uitgestor ven ligt. „Dat treffen we!" zegt Simon. Maar Doevedantje begrijpt er niets van. Simon lacht in z'n vuistje. „We kunnen beter rijden dan lopen", zegt Si mon. „Ja, ja", zegt Doevedantje, „maar rijden kost geld. Ik heb geen geld hoor!" Zij duwt de zak met de kous wat stijver onder haar arm. „Dat weet ik wel", zegt Simon. Hij wenkt met z(jn poot. „Kom maar mee", zegt hij ook. Nagekomen Advertentie In het Ziekenhuis te Goes is in volle vrede ontslapen in haar Heer en Heiland, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw ADRIANA BLOK, Wed. van C. Minnaar, op de leeftijd van 65 jaar. Overschie: JAC. MINNAAR. E. J. MINNAAR— QUAAK. J. C. MINNAAR. E. MINNAAR— PONTIER. Malang: J. KORNMANN MINNAAR. W. C. KORNMANN. Kruin ingen: J. J. MINNAAR. JO J. MINNAAR. C. MINNAAR— LEENDERTSE. En Kleinkinderen. Kruiningen, 1 Aug. '50 Hoofdstraat 51. De begrafenis is vast gesteld op Vrijdag 4 Aug. a.s. Vertrek van het sterfhuis om 12 uur. Geen bloemen. In de te Apeldoorn gehouden studieweek van de R.K. Midden standsbond, heeft dr J. G. M. Delfgaauw de vraag behandeld, wat er in de naaste toekomst met de middenstand zal gebeuren. Dr Delfgaauw verklaarde zich overtuigd, dat mede door de aan wending van de atoomenergie grote wijzigingen in do maat schappelijke bouw te wachten zijn. Als de activiteit van de zelf standige middenstand gelijke tred houdt met de ontwikkeling van techniek en verbruik, dan zal deze als maatschappelijke groep blijven bestaan en zich wellicht nog kunnen uitbreiden. Waarschijnlijk zullen de handel In luxe artikelen en specialiteiten en de winkels ln kleine dorpen nog het langst do oude functie van persoonlijk contact tussen winkelier en afnemer blijven ver vullen. Voor het overige echter zal de middenstand door de steeds weer nieuwe concurrentlevormen nog veel terrein verliezen aan de groot-winkelbedrijven. Hoewel ook de fabricage van artikelen met langere levensduur steeds meer langs mechanische weg zal geschieden, zullen de ver dere bewerkingen, zoals Installe ren en repareren, toch niet langs vol-automatische weg plaats vin den. Zodoende zal het ambacht blijven bestaan. Tegen de achtergrond van dit alles zag dr Delgaauw tenslotte voor de middenstand een twee ledige taak. Als vakman dient hij zo goed en zo goedkoop mogelijk te wer ken, wat door middel van samen werking en rationalisatie kan worden bereikt. Als middenstan der moet hij ervoor zorgen, dat zijn kinderen middenstander kun nen blijven. Dezen behoren daar om een vak ta leren, waarin toe komst zit. Voorbijgangster gedood. Arbeiders van de Nederlandse Spoorwegen waren eergisteren bezig met het verrichten van her- herstelwerkzaamheden aan een ijzeren leuning van het spoorweg viaduct te Arnhem, toen dit ge vaarte, dat een lengte heeft van ongeveer 10 meter met een don derend lawaai omlaag stortte. Daardoor werden twee voetgang sters ernstig getroffen. Een van hen de 72-jarige irfevrouw E. Lammerts van Bueren kreeg een hoofdwonde en enige gekneusde wervels. Het andere slachtoffer mevrouw H. Lodewijk ls gister morgen aan haar verwondingen overleden. Een bloemenkoopman, die half onder het viaduct een standplaats had kon nog tijdig op zij springen, maar zijn markt kraam werd vernield. Na onderzoek bleek,, dat de werklieden in de mening verkeer den, dat de leuning in de stenen viaducthoofden was Ingemetseld. Tijdens de werkzaamheden heb ben zij de ijzeren balken, waar mede de leuning aan ijzeren con sols was bevestigd los geslagen. Dit had tot gevolg, dat de leuning los kwam te staan, zodat die op een gegeven moment omlaag stortte. Meer dan 20 baUons voor Amsterdam. Voor de internationale bal lonrace, welke op 2 September te Amsterdam wordt georgani seerd, hebben reeds meer dan 20 balloncommandanten ingeschre ven. Don Piccard, bekend door zijn experimenten met trosbal- lons, zal met een Amerikaanse ballon aan de start komen en de Italiaan Donner zal met een z.g. netloze ballon van 900 kub. me ter uitkomen. 75-jarige pelgrim brak been. Een 75-jarige Nederlandse pelgrim, die in verband met het Heilig Jaar per fiets van Neder land naar Rome reisde (een af stand van tweeduizend kilome ter), is gisteren te Laspezia in Italië door een auto aangereden. Met een gebroken been werd hij naar een ziekenhuis overge bracht. Zijn naam werd opgege ven als Francis Karei Humbert, afkomstig uit Bergen. Hü was nog 360 kilometer van het doel van zijn reis af. Agressie, zeeroof en mensenroof Telegram aan dr Nlkljuluw over landing op Boeroe. Dr J. P. Nlkljuluw heeft aan 't A.N.P. medegedeeld, op 1 Augus tus van de regering der „Repu bliek Zuld-Molukken" een tele gram te hebben ontvangen, waar- In mededelingen worden gedaan over de landing op Noord-Boeroe. volgens welke de Zuid-Molukken 250 gevangenen zouden hebben gemaakt, terwijl de Apris 900 do den zouden verloren hebben. (Aneta berichtte op 28 Juli, dat volgens mededelingen in de R.I.S. van beide zijden enige tientallen slachtoffers zijn gevallen. Red.). Naar aanleiding van deze lan ding en de daarop gevolgde ge beurtenissen, is dr Nikijuluw verzocht protest aan te tekenen tegen het gebruik van K.P.M.- boten voor de actie tegen de Mo- luk ten en tegen het inzetten van Molukse troepen in een strijd te gen Molukkers. Men heeft hem gevraagd te protesteren bij de Veiligheidsraad en de U1N.O. te gen daden van agressie, zeeroof en mensenroof. In Duitsland is de verkoop van vrije benzine, waarvan de prijs maar weinig hoger was dan "van gedistribueerde benzine, thans weer stopgezet. Er is dus alleen nog gedistribueerde benzine ver krijgbaar en aan de distributie bepalingen wordt naar thans wordt bericht, weer streng de hand gehouden. Benelux en de aanbestedingen. Op de Benelux ministerscon ferentie in Oostende heeft men in principe besloten de aanne mers in de drie landen op de zelfde wijze te behandelen als de aannemers in het land zelf. Dit betekent, dat de Nederlandse aannemers evenals hun Belgi sche collega's in België aan aan bestedingen en het uitvoeren van werken zullen kunnen deel nemen. Er is een speciale commissie gevormd, welke ten aanzien van deze zaak concrete voorstellen moet doen. Uitstel van betaling verleend aan „Damstadt". De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft gistermor gen een voorlopige surseance van betaling verleend aan Dam stadt. De advocaat van Dam stadt had hiertoe een request ingediend omdat 36 preferente crediteuren (artlsten en tech nici), zoals gemeld, het faillis sement hadden aangevraagd. De crediteurenvergadering, ter vast stelling van de definitieve sur seance, werd op 20 September bepaald. Hoewel de advocaat van „Dam stadt" uitstel tot een latere da tum had verzocht, bepaalde de president, „in het belang der crediteuren", de vergadering op bovengenoemde datum. Tot be windvoerder is benoemd mr 11. W. Vliegen. BELGISCHE COMMUNIS TISCHE KAMERLEDEN VRIJGELATEN. De Kamerleden Lallemand en Herssens, die Dinsdag te Brussel werden gearresteerd toen zij een antl-Leopoldistische bijeenkomst toespraken, zijn gisterochtend in vrijheid gesteld. VERBONDEN VLOOTEEN- HEDEN ONDER BRITS BEVEL. De oorlogsschepen van Frankrijk, Nederland, Canada en Nieuw- Zeeland, die deel uitmaken van de strijdkrachten der Ver. Naties voor Korea, zullen onder bevel staan van een Britse admiraal, die op zijn beurt handelt op in structies van de bevelhebber der Amerikaanse marine. NIEUWS IN 'T KORT De heer A. C. W. Lagendijk te Roosendaal, voorheen te Krabben- djjke, slaagde voor het examen expediteur bij de P.T.T. De kinderen van de O.L. school te 's-Heer Arendskerke maakten een uitstapje naar Antwerpen, waar o.m. de dierentuin werd be zocht. De Zonnestraal-collecte te Mid delburg heeft f 466.46 opgebracht. De bruto-opbrengst van de Zendingsbazar, die door de Herv. Vrouwenvereniging te 's-Heer Abtskerke is georganiseerd, be draagt f 750. De collecte ten bate van Zon negloren en Sonnevanck heeft te Ovezande opgebracht f 24,30. De collecte ten bate van Zon negloren en Sonnevanck heeft te Ovezande opgebracht f 24,30. De verkoop van speldjes te Re- tranchement ten bate van de Kin derbescherming bracht f 16,60 op. De te Bruinisse gehouden col lecte voor de stichting „Het Hoge Land" bracht f 51,90 op. In de maand Juli werden te Bruinisse afgegeven, slachtver- gunningen voor 7 varkens en 3 koeien. Waterstanden Keulen 114 0.02), Ruhrort —091 0.04), Lobith 906 (-0.01), Nijmegen 683 (-0.05), Arnhem 706 (-0.03), Eefde 221 (—0.03), Deventr 137 (—0.02), Borgharen 3930 (plus 0.05), Belfeld 1086 (plus 0.02), Grave 455 (-0.07), Vreswijk 0.17 (-0.01), Lith —0.14 (plus 0.05). SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. ALDABI 1 pass. Bahia. ALWAKI 2 k Rio de Janeiro. ALT AIR 2 te Hamburg. BRITSUM 1 te Huil. CALTEA UTRECHT 1 van Rastanura naar Suez, CERONLA 2 te Piraeus. ENGGANO pass. Ouessant. ESSO DEN HAAG pass. Sombrero. ESSO ROTTERDAM (t, 1 te Rotterdam. FELIPES (t) 1 pas». Straat Banks. HERSILLA 1 van Barba dos naar Trinidad. LANGKOEAS 2 te Singapore. LEUVEKERK 2 te Marseille. LEKHAVEN 1 pass. Gibraltar. LUNA i van Vlissingen naar Amsterdam. MA« PIA 1 te Napels. MATARAM 1 pass. Kaap St. Vincent. MELISKERK 1 redt Singapore. NIEUW AMSTERDAM 2 Rotterdam. PRINS ALEXANDER 1 mijl W. Cape Wrath. PRINS WILLE! VAN ORANTE 2 te Rotterdam. F**™ (t) 1 van _Cura5ao naar Balboa, E 2 te Rotterdam. RUFINA _uracao naar Balboa. WIN- SUM 1 te Rotterdam. ZWIJNDRECHT I te Reggio. DELFSHAVEN 1 van St Vit cent naar Recife. DIEMERDIJK 1 2! mijl W. van de Scilly's. JAPARA (1) pass. Finisterre. LUNA 2 te Amsterdam, NESTOR 1 te Tunis. STENTOR 1 van Amsterdam naar Hamburg. TABIAN 31 Juli te Djakarta. THESEUS 1 naar Ca tania. WILLEMSTAD 1 660 m. Z.W< Madeira. ZONNEWIJK 1 pass. Guardafui» ARENDSKERK 2 pass. Gibraltar. BOR NEO 2 van Suez naar Belawan. CALTEX PERNIS (t) 2 pass. Aden. CASTOR i van Caracal naar New York. LEERDAM 1 160 mijl O. Nantucket. LOPPERSUM 1 van Tthreerivera Nederland. MARIE- KERK 1 van Otaru. OSSENDRECHT t van Vlaarding ennaar Taranto (Italië), PAPENDRECHT (t) 6 of 7 verwacht Salt End. PRINS FREDERIK HENDRIK 1 naar Le Havre. PRINS WILLEM V j van Chicago naar Montreal. RIJNKERx 1 pass. Ouessant. SUMATRA 2 pass. Dondrahead. VEENDAM 1 van Southamp ton. WIELDRECHT 2 te Abadan. V/OENSDRECHT (t) 1 van Port Said. PASSAGIERS- EN TROEPENTRANS PORTSCHEPEN OP INDONESIË. JOH AN VAN OLDENBARNEVELT I pass. Guardafui naar Amsterdam. ORAN JE 1 pass. Algiers naar Djakarta. TA- BINTA 1 pass. Guardafui naar Amster dam. GROOTE BEER 650 mijl Z.Z.Ö. Guardafui naar Amsterdam. SKAUGUM 1 pass. Guardafui naar Amsterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Rede van Vlisingen aangekomen 1 Aug.l HERACLES van otettin. Vlissingen aangekomen 1 Aug.: DEL- THA van Rotterdam. HADA van Rotter dam. Vlissingen vertrokken 1 Aug.DEL- THA naar Duinkerken. LUNA naar Am sterdam. HADA naar Bremen. HEREN GRACHT naar Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 1 Aug.! JONNY van Zaandam. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 2 Aug. 1950 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 vm 974 1004 Nederland 1947 974 Nederland 1937 964 964 Dc/llarlening 1947 974 96 Invest. Certif. 974 Nederl. 1962-64 ex. 984 Dito cum. 98H 984 794 Nederland N. W. S. 79 Spaarcertificaten im 1004 Indi6 1937A m 944 Grootboek 1946 964 Cult. Handel en Ind. Bank 54*4 544 Nat. Handelsbank 90 894 Ned. Handel Mij. 139 138 A .K. U. 167*4 170 Berghs Jurgens 307'/2 3114 v. Berkel's Patent 106 1064 Calvé Delft 123 Centrale Suiker 167 Fokker Gelder Zonen 1514 Kon. Hoogovens Lever Bros Unilevir 2054 Ned. Ford 265 Ned. Kabelfabrlck 2614 Philips Gloeilampen 213H 2144 Dito 6 pet. cum. pref. wd. im 1644 Wilton 13 0J4 1324 Billiton Ie rubr. 312 315 Billiton He rubr. 22334 225 Dordtsche Petr. 247 2484 Dito pref. Kon. Olie 2684 2744 Dito, Onderaand. 271 2734 Moeara Enim 457 - Amsterdam Rubber 1304 1294 Bandar Rubber 118 1154 Dell Bat. Rubber 103 1004 Kendeng Lemboe 8? 92 Oost Java Rubber 434 De Oostkust 87 88 Serbadjadi W HolL Am. lijn 145 1474 Java China JapattiJJn 103 Kon. Boot 124 1254 Kon. Paketvaart 1154 list* Ned. Scheepv. Unie 1304 1304 v. Ommeren's Scheepv. 170 1694 Rott. Lloyd 1244 125 Stoomv. Mij. Ned. 1514 1514 H. V .A. 1164 115 Java Cult. 60 60 N. L S. U. 974 98 Vorstenlanden 31 31 Deli Bat. Mij. 96 Deli Mij. 109 1084 Senembah 924 944 Muller Co. 144 Amsterd. Bank 156 158 Escompto Bank Holl. Bank Unie 45 2154 216 Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. 97 Ned. Bank v. Z.-Afrika 170 172 Rotterdamse Bank 1654 1664 Surinaamse Bank Twentse Bank 165 164 Am. Smelting 574 584 Anaconda Copper 33 33 Betlil. Steel 414 424 Chrysler 694 70 894 General Motors 874 Intern. Nickel 314 314 Kennecott 604 604 Rep. Steel 384 384 Stand. Brands 54 54 U. S. Steel 1094 1114 Cities Service 7 44 754 174 North Am. 174 Cont. Oil 754 75 Midcont. Oil 48 Philips Oil 74 744 Shell Union 454 Tidewater 304 304 Baltimore 12 12 Miss K. Texas 6 54 New York Centr. 144 15 Pennsylvania Canadian Pac. 184 184 17 174

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3