Militaire krachtsinspanningea zullen verhoogd worden. Unieke ontsnapping van Poolse onder zeeboot „Orzel". Lening aan de buurtvereniging 't Zand. Badpaviljoen te Viissingen heropend. Deelnemers aan „Pavilion d'or" gestart Del ontbrekende woord ZWARTKOP „HetMelkmeisje4 Pagina 2 Ministers van Westerse Dnle in Den Haag bijeen. ten *eUaa<J vooï V)v# Viaatl O Sbainpodor Tien jaar geleden ten onder gegaan Westerling vroeg stopzetting uitleveringsprocedure. Alleen de echte KARNMUWIP Is van het KLA VERB LAV Haarlem! geslaagde winkelweek te Terneuzen met vele attracties. KORTE BERICHTEN Donderdag 3 Augustu» 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD (Van onze Haagse redacteur) Dinsdag vergaderden in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken op het Plein in Den Haag de ml nieters van Buitenlandse Zaken van de Westerse Dnle. Aanwezig Waren de ministers Stikker, voor zitter; Van Zeeland (België), Schuman (Frankryk), Bevin (Engeland) en Bech (Luxem burg). Deze vergadering duurde van kwart over tien des ochtends tot zes des middags. Aan het eind daarvan werd een communique de wereld ingestuurd waaruit blijkt, dat de Consulta tieve Raad een bespreking heeft gehad over de internationale si tuatie in het bijzonder met be trekking tot de Jongste gebeurte nissen In het Verre Oosten. In het licht van deze nieuwe situatie, die uit deze gebeurtenissen voort vloeide, onderzocht de Raad het werk, dat door de Militaire Com missie was gedaan en in het bij zonder de conclusies, waartoe de ministers van Defensie uit de vijf landen gekomen zijn in hun ver gadering te Fontainebleau op 20 Juli j.l. De Raad nam deze con clusies over en I.v.m. de inter nationale situatie nam hij beslis singen om te komen tot een ver hoging van de militaire krachts inspanningen der vijf landen in het kader van het Noord-Atlan tisch Pact. Direct na afloop van de ve: dering was minister Stikker be reid zijn indrukken aan enige Journalisten weer te geven. Het Êrobleem van het Verre Oosten i, aldus de minister, openhartig besproken. Het gebeuren in Ko rea noopt om ons zo sterk moge lijk te maken. Alle landen zijn overtuigd, dat er weerstand moet worden geboden. Het vraagstuk is op deze conferentie dan ook geweest, hoe de kracht van het Westen versterkt kan worden. Over de aard der genomen be sluiten wilde minister Stikker zich niet uitlaten. Als zijn persoonlijke mening gaf hij te kennen, dat de defensie slechts dan verstevigd kan wor den, als de economische integratie verder voortschrijdt. Wij moeten ernaar streven de noodzaak te erkennen van een goede econo mische ondergrond, gecombineerd met de defensie. De economische Integratie van West-Europa zal dan ook verder moeten gaan dan zij thans is. Minister Stikker wilde zich ook niet uitlaten over de vraag, of op deze conferentie de herbewa pening van Duitsland aan de orde is gekomen. Ook bleef hij het ant woord schuldig op de vraag, of er Amerikaanse troepen in Frank rijk gestationneerd zullen worden. Wèl zei hij, dat het denkbaar is, dat de verhoogde militaire krachtsinspanning van invloed zal zijn op de levensstandaard. Mi nister Stikker zei echter ervan overtuigd te zijn, dat de Neder landse regering deze invloed zo gering mogelijk zal laten zijn, omdat niet alleen een sterke mi litaire macht, maar ook een so ciale rust zeer belangrijk is voor het land. (Ingez. mededeling, advertentie.) Volgens een functionaris van de Chinese nationalistische radio- omroep opereren 1.600.000 natio nalistische guerilla-strijders „ach ter het bamboe-gordijn". Hij voegde hieraan toe dat de leider van het communistische China, Mao Tse-Toeng, zelf had toege geven dat minstens 400.000 na tionalistische guerilla-strijders in communistisch China opereren. Een Schelde-schip maakte historie. In 1938 werd van de werf der Hon. MJJ „De Schelde" te Vllssln- Ï;en te water gelaten de voor Po en gebouwde onderzeeboot „Or zel". Ieder zal zich die naam her inneren, omdat het vaartuig met zyn dappere bemanning historie gemaakt heeft, In de eerste plaats al door de stoute ontsnapping uit de havenstad Tallin, waar de „Orzel", In stryd met de bepalin- Sen, van het oorlogsreoht, aan e ketting was gelegd. Een der Poolse leden van het Schelde-per- soneel vertelt er ln 't personeels orgaan van „De Schelde" het vol gende van: Zonder kaarten en navigatie- instrumenten. Het schip had geen kaarten aan boord en geen navigatie-in- strumenten. Zelfs de geschuts- loten ontbraken en bovendien werd onmiddellijk na de ontsnap ping door de Duitsers een wilde jacht op de onderzeeboot ingezet. Eén enkele blik op de kaart is voldoende om duidelijk te maken, dat 'n onderzeeboot zonder kaar ten en navigatie-middelen, prac- tisch geen kans heeft om de Oost zee uit te komen. Met grote han digheid wisten de opvarenden echter steeds weer de achtervol gers te ontglippen en inderdaad de Oostzee uit te komen. Hiertoe werkten ook mee de Schelde- Burgess-geluiddempers op de die selmotoren, die 'n vrijwel geluid loos varen mogelijk maakten. Toen Engeland bereikt was, bra ken voor de „Orzel" weer betere dagen aan. In deze dagen herdenken wq echter niet deze roemruchte ont snapping, die uniek is in de ge schiedenis van de zee-oorlog,, waarover honderden krantenarti kelen werden geschreven en waaraan in verschillende talen boeken werden gewqd. Neen, het Is thans tien jaar geleden, dat de „Orzel" ten onder ging en daar over is minder bekend en wordt minder gesproken. Na de ontsnapping uit de Oost zee in 1939 deed de „Orzel" op nieuw van zich spreken in 1940, in 't voorjaar, door enkele koene ondernemingen. Toen de zomer in het land kwam, bracht de „Or zel" het Duitse troepentransport- schip „Rio de Janeiro" tot zinken. Weer was de naam van deze on derzeeboot op aller lippen. TEN ONDER. Op 11 Juni 1940 evenwel meld de de Britse admiraliteit, dat de „Orzel" van een patrouillevaart niet terug was gekeerd en dus als vermist moest worden beschouwd. Ai3 datum van de ondergang heeft men de 8ste Juni aangeno men, de dag, waarop de „Orzel' terug had moeten keren, maar niet kwam. In Poolse marinekringen meent men, dat de „Orzel" tussen 4 en 8 Juni op een mqn is gelopen in het Skagerak. Een Duits commu nique deelt mede, dat de „Orzel" op 28 of 29 Mei 1940 midden op de Noordzee door een vliegtuig bom werd getroffen en ten onder ging. Dit zijn echter slechts gis singen. Nooit heeft Iemand de sluier op kunnen lichten, die over de tragische ondergang van de „Orzel" hangt en het is twij felachtig of iemand ooit het ge heim van de laatste strijd en de dood van de met roem overladen bemanning ooit zal onthullen. De „Orzel" was een Schelde- schip en het heeft goede diensten bewezen in de strijd om de vrij heid van Polen, die helaas voor Polen een minder gelukkig einde had dan voor Nederland. Polen is opnieuw verscheurd en gedeeld. De naam van de „Orzel" evenwel is befaamd gebleven. Een Schelde- Met de komst van de Ameri kaanse bevelhebber Mac Arthur op Formosa en het vernieuwde optreden van vliegtuigen van Tsjang Kai Sjek tegen het Chi nese vasteland, terwijl vele hon derden Chinese vaartuigen klaar liggen om de 280 km die Formosa van het vasteland scheidden, te overbruggen, komt dit eiland an dermaal in het brandpunt van de gevarenzone. Een botsing tussen Amerikaanse oorlogsschepen en de Chinese notedoppen zou een ChineesAmerikaans conflict welhaast onvermijdelijk maken, waarbq Rusland, dat door een vriendschapsverdrag met China verbonden is, naar alle waar- schqnlijkheid eveneens in de ver wikkelingen zou worden betrok ken. Twee factoren maken een dergelijke fatale ontwikkeling onwaarschijnlijk. Ten eerste de bijeenkomst van de Veiligheids raad en ten tweede het feit, dat in de maand Augustus gewoonlijk de periode van geweldige stormen in deze gebieden begint, die vier maanden aanhoudt, in welke tijd het vrijwel onmogelijk wordt ge acht tot een invasie op Formosa over te gaan Te Landsmeer Is weer een ge val van pseudo-vogelpest gecon stateerd. Tweehonderd kippen werden in de loop van de dag af gemaakt en naar de destructor te Purmerend vervoerd voor ver nietiging. Al het pluimvee was twee weiten geleden ingeënt. Westerling heeft gisteren aan het Hof van appèl te Singapore verzocht, de procedure van zyn uitlevering aan Indonesië stop te zetten. Westerlings' raadsman, de heer F. R. Massey, voerde aan, dat verdragen tussen Engeland en Nederland geen rechtskracht heb ben met betrekking tot Indonesië, onverschillig of Indonesië handelt als Verenigde Staten van Indo nesië of als de Indonesische re publiek. De rechter had tevoren een be zwaar van de pleiter voor de In donesische regering, Sir Rowland Braddell, dat Westerlings' ver zoek tot stopzetting van de uitle veringsprocedure niet in de juiste vorm was gegoten, niet ontvanke lijk verklaard. De zitting van het Hof, trok slechts weinig publieke belang stelling. Westerling, die onaan doenlijk en gekleed in een licht grijze broek met 'n scherpe vouw en een beige overhemd, op de zit ting verscheen, stond onder be waking van een Maleise parket wacht met groene baretten. R.I.S. geeft geen toestemming voor dienstneming in Korea. In verband met de aanmeldin gen van Indonesiërs als vrijwilli gers voor de strijd in Korea -te Soerabaja hebben er zich enige tientallen aangemeld heeft de secretaris-generaal van het mi nisterie van voorlichting, aan Aneta medegedeeld, dat de rege ring der R.I.S. op het standpunt staat dat zij, die in vreemde krijgsdienst treden, hun nationali- teit verliezen. schip was het en blijkens zijn I Er zal geen toestemming worden glorieuze staat van dienst, een I gegeven voor dienstneming in goed schip. strijdkrachten voor Korea. Gemeenteraad Middelburg. Crediet van ƒ490.000.— voor bouw van bescheiden middenstandswoningen. In de raadsvergadering van Dinsdagmiddag kwam, zoals wij reeds meldden, aan de orde de lening aan de buurtvereniging Zand. De heer Flierman (Arb.) bleek daarvan een vurig voorstander te zijn. Hij drong er o.m. op aan, dat de Ned. Speeltuin Unie zich garant zou stellen en dat de buurtvereniging zich by „Uit het VolkVoor het Volk" zou aan sluiten. Wethouder Kögeler (A.R.) was niet zo enthousiast en hij was dan ook het lid van B. en W., dat zich tegen het verstrekken van de lening had verzet. Hij uit te zijn waardering voor hetgeen door de vereniging wordt gedaan, doch had groot bezwaar tegen de gevolgde procedure. Spr. zei, dat 't gemeentebestuur in een dwang positie was gebracht en nu een lening moest verstrekken als sluitpost. Hij vond het onjuist, dat men achter de feiten aanliep en zei, dat het bestuur der ver eniging de uitvoering had moeten laten afhangen van het al of niet verstrekken van de lening. De heer Kögeler juichte het initiatief voor de speeltuin toe, doch zei, dat men zich daarin volkomen had uitgeleefd en zodoende, zoals op een vergadering werd gezegd, „de mooiste speeltuin van Zee land" was gecreëerd. De wethou der zei verder, dat om de lasten van de speeltuin te kunnen dra gen, ieder gezin, dat lid is, f 9 per jaar zal moeten opbrengen. Bovendien wees hij op het zwem bassin, dat volgend jaar door de gemeente vlakbij de speeltuin wordt gebouwd en waardoor de mogelijkheid van concurrentie door de aanwezigheid van een kleuterbassin niet is uitgesloten. Tenslotte wees de heer Kögeler erop, dat gemeenschapszin goed is, doch dat het gezinsverband er niet onder Hjden mag. Wethouder A. J. Berenpas (Arb.) verdedigde namens de meerderheid in het college en zei, dat de speeltuin niet te groots is opgezet. Spr. wees erop, hoe de speeltuinen ook een so ciale kant hebben. De heer Wattel (A.R.) was bang, dat nu alle buurtverenigin gen zouden komen aankloppen, hetgeen ook de mening was van de heren Hesselink (V.V.D.), Hoek (A.R.) en Flipse (C.H.). Het voorstel werd tenslotte aan genomen. Tenslotte werd nog be sloten tot verkoop van de grond aan het klein industrieterrein aan de vereniging „Dieren ln Nood", terwijl grond aan de Dwarskaai werd verkocht voor de bouw van etagewoningen. Een crediet van f 490.000 werd na enige discussie verleend voor de bouw van 50 bescheiden midden standswoningen aan 't Zand. RONDVRAAG. Bij de rondvraag deelde wet houder Kögeler mede, dat de post onvoorzien op de begroting nog f 7595,80 aanwees. Verder deelde hij op een vraag van de heer Hoek (A.R.) mede, dat dezer dagen bericht is ontvan gen, dat de gewetensgelden, die voor 1949 door de belastingen zijn ontvangen, aan de gemeente zullen worden overgedragen. Het bedrag is echter niet bekend. De heer Flipse vroeg naar de parkaanleg van „Toorenvliedt". Hij kreeg ten antwoord, dat een en ander in voorbereiding is, ter wijl de stobben binnenkort wor den opgeruimd en ook de aanbe steding der aanleg zal plaats vinden. Tenslotte deelde de burgemees ter nog mede, dat naar verwacht mag worden de eerstvolgende raadsvergadering ln het geres taureerde stadhuis zal worden ge houden, waar dan ook een foto van de raad zal worden gemaakt. Rotterdam-Ahoy' blijft tot en i-Ahoy 31 Au met 31 Augustus. Doordat de belangstelling voor Rotterdam-Ahoy, zich nog voort durend ln stijgende lijn beweegt, en de gehele maand Augustus nog vacantietijd is, is by het be stuur de vraag gerezen of het mogelijk zou zqn, de scheepvaart, handel en Industrietentoonstelling Rotterdam-Ahoy na 15 Augustus voort te zetten. De tentoonstel ling zal de avond van Donderdag 31 Augustus gesloten worden Na levenslang thans 15 jaar. Het Haagse Gerechtshof ver oordeelde gistermorgen de 29- jarige los-werkman, C. van Leeu wen uit Capelle aan de IJssel, tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stel ling van de regering. Als ver dacht van moord op zijn vrouw die hij in de echtelijke woning door wurging en door haar met een mes in de hals te steken, in het najaar van 1949 om het leven bracht werd van L. Indertijd door de Rotterdamse Rechtbank tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. By het rangeren zijn te Gouda gisteren enige goederenwagens geladen met asfalt ontspoord. Het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam en tussen Gouda en Den Haag was hierdoor een tijd gestagneerd. Inrichting voldoet aan alle eisen. Dinsdag Is, zoals reeds gemeld, zonder officieel vertoon (slechts do wethouders kwamen een kyk.je nemen), het Badpaviljoen aan de Boulevard te Viissingen heropend. De vlaggen, die eergistermorgen werden gehesen, moesten, toen 'f ging regenen en waaien, worden weggehaald en dat maakte de aanblik helaas veel minder fleu rig. Het was ook niet druk met de mensen, die een bad kwamen nemen. Maar misschien ls het weer van daag al weer béter. Alles was nog niet gereed, toen wij eens polshoogte gingen nemen, Maar dat was geen verhindering om de inrichting op 1 Augustus open te stellen. Het Badpaviljoen ziet er keurig uit. Het kan honderden badgasten .verwerken" en het zal Viissin gen als badplaats weer een stap vooruit brengen. Een ruime ste nen trap leidt naar beneden, waar links de kassa Is. Naast de kassa ruimte ligt een klein vertrek voor het personeel. Vlak voor de (Ingez. mededeling, advert.) Gisteren zyn ruim zeventig Engelse, Belgische en Nederlandse motorjachten te Terneuzen gestart voor de jaariykse betrouwbaar- heidstocht om de „Pavilion d' Or", die ln 1985 door de Union In ternationale Monotique werd Ingesteld- Via Antwerpen en Hasselt gaat de tocht naar Luik waar men op 5 Augustus hoopt te arri veren. Ter gelegenheid van deze tocht heeft Terneuzen haar feestkleed aangetrokken en heeft de middenstand, samen met V.V.V. een win kelweek georganiseerd waarin vele attracties verwerkt zijn. Zaterdag werd deze week ge opend met een betrouwbaarheids- rit voor auto's door Oost-Z.- Vlaanderen. Maandag werd ter ere van de buitenlandse gasten een boogschutterswedstrijd ge houden waaraan Zuid-Bevelandse schutters in boerencostuum deel namen. Voor de Zeeuwen iets ge woons, voor de buitenlanders iets om van te genieten. Wat ze dan ook deden al was het weer er niet naar. Aan deze schieting, georgani seerd door de Zeeuwsch-Vlaamse bond van Boogschutters, namen 78 schutters van 28 verschillende sociëteiten deel waaronder enkele Belgische. Burgemeester mr P. H. W. F. Teilegen heette de schut ters welkom. Toen greep hij pijl en boog en loste het eerste welgemikte schot. Des avonds vond op de markt een concert plaats door de Harmonie van Terneuzen. FEUILLETON. 64) door O. F. WALTON. „Voor altijd", antwoordde hij. „Ik wens het altijd bij u te la ten, ingeval het in leven blijft, wat ik evenwel niet verwacht. De dokter geeft het niet meer dan drie maanden. Maar de kans bestaat natuurlijk, dat het blijft leven. Daarom wil ik, dat ge het voor goed als kind aanneemt!" Ik vond het, eerlijk gezegd min van hem, Ken, om zich zo van zijn eigen kind af te maken; het scheen mij zo tegennatuur lijk, dat ik hem vroeg waarom hq het deed. Toen vertelde hij mij, dat hij in moeilijke omstan digheden verkeerde en deze daad zou hem er int helpen. Ik zei, dat ik het niet wilde doen, vóórdat hij mij medegedeeld had, wat die omstandigheden waren. Eerst aarzelde hij nog, maar eindelijk gaf hij te ken nen, dat hij een brief van zijn vader had ontvangen, die hem ertoe noodzaakte. Nog was ik niet tevreden en eindelijk kreeg ik te horen, dat zijn vader een zeer rijk man was, ln Engeland woonde en met sen Amerikaanse dame met een iroot vermogen gehuwd was. ijn vader bezat een groot -and- goed en natuurlijk was hij de erfgenaam; zijn moeder was overleden, en al haar geld was hem vermaakt, maar de erfenis van zijn vader zou nog veel gro ter zijn. Evenwel, zijn vader was een groot jaar geleden her trouwd en deze tweede vrouw had een kind, ook een jongen. Toen vertelde hij mij, dat zijn vader er reeds lang op had aan gedrongen, dat hij zou huwen met een dame, die eigenares was van liet aangrenzende landgoed. Dat zou, gevoegd bij het zijne een klein graafschap op zichzelf vor men. Zij was ouder dan hij, maar zoals de zaken nu voor hem ston den, maakte hij geen bezwaar meer tot dat huwelijk te beslui ten; 't leek hem het beste toe, wat hij in de gegeven omstandig heden kon doen. Maar zij zou er natuurlijk niet aan denken hem te verkiezen, als ze enig vermoe den had, dat hij reeds gehuwd was geweest, of dat hij ergens een zoon had, die eenmaal erfge naam van zijn titel en rijkdom zou zqn. Ik vroeg hem, waarom hij vroe ger geweigerd had die dame te huwen en hij gaf my ten ant woord: „Omdat ik meer van een ander hield" dat was de vrouw, die pas was overleden. Hij was in 't buitenland gehuwd en zijn va der wist niets van haar. Ze was de dochter van een predikant op een van de plaatsen, die hij op zijn reizen had bezociit. Ik zei hem: als hij zoveel van zijn vrouw had gehouden, moest hy ook haar kind liefhebben; maar hq antwoordde, dat de ge boorte van 't kind haar het leven had gekost en daarom kon hij het niet over zich verkrijgen het kind bij zich te houden. Hy wilde het liever nooit weerzien. Trouwens, li ij wilde over het kind niet meer spreken. Ais hij 't meenam naar Engeland stel dat hij de reis met zo'n pasgeboren kind kon volbrengen wat zou zijn vader dan wel zeggen Hij had van zijn vader een brief ontvangen, waar in deze hem mededeelde, dat, in dien hij zijns vaders wens om die jonge dame te huwen niet op volgde, hij al zijn geld zou ver maken aan zijn halfbroer, het kind van zijn vaders tweede vrouw. Het recht op de titel en het landgoed kon hq hem niet ontnemen, dat bleef voor de oud ste zoon, maar met zqn geld kon zijn vader doen wat hij wilde. Zo praatte en argumenteerde hij de halve nacht, Ken en ten slotte riep ik mijn vrouw, zei haar, dat ze zich moest aankleden en beneden komen. Eerst was zij er niet voor te vinden, zij vond dat daarmee het kind onrecht werd aangedaan. Maar hq bood ons een grote som geld aan, in derdaad een vermogen. Ken, de helft van hetgeen hij van zijn moeder had geërfd, als ik alleen maar wilde beloven, dat wij het kind wilden behouden. Ten slotte gaven mijn vrouw en ik toe. Wel zei ze hem nog, dat hij een man zonder hart was en dat ze er niet gewillig toe overging, maar je be grijpt, het geld was een zware verzoeking, Ken. Nooit meer be hoeven te werken en als deftige mensen te kunnen leven, scheen ons haast onbereikbaar. Boven dien hadden wq geen eigen kin deren, mijn vrouw had altijd naar een kleine verlangd en eigenlijk had zij haar hart reeds op dit kleintje gezet. Welnu, het eind van de zaak was, dat wij toestemden en hij deed mij beloven, dat we nooit aan iemand zouden vertellen, dat het niet ons eigen kind was, en dat ill die belofte zou houden al de dagen van mijn leven. Hij vroeg mij toen, hoe ik heette. Ik zei: „Tomkins." Hij lachte en gaf ons de raad: „Geef de kleine een beter klinkende naam. Verander uw naam, Tom kins; geef hem 'n wat meer aris tocratische klank." „Wat moet het dan zijn, mijn heer?" vroeg ik. „Dat moet u zelf maar beden ken, Tomkins, bovendien behoef ik het ook niet te weten. Geef maar een pen en ik zal u een cheque schrijven; maar neen, dat zou niet gaan Hq zat een ogenblik te den ken. Je begrijpt, Ken, hij wilde niet weten, wie hij was en hoe hij heette, en de chèque zou mq dat hebben verteld. (Wordt vervolgd.) De uitslag van de schietwed strijd luidt: Hoogvogel H. Mol, „Willem Teil", Kapelle (medaille); le zij vogel C. Rijk, „Zeelandia", Ove- zande; 2e zijvogel M. de Jonge, „Willem Teil", Ovezande; le hoofdkal F. de Kort, Sas van Gent; 2e hoofdkal J. Derth, Ter neuzen; le klep J. Meijaart, „Juli ana", Oudeiande; 2e klep L. de Jager, „Doel naar Hoger", Wol- phaartsdijk; 3e klep H. Mol, „Willem Teil", Ovezande; 4e klep A. v. d. Abeele, Malgehem (B.). Vogel met medaille P. Koens, „Willem Teil", Ovezande. Meeste vogels J. van Vooren, Assenede. Demonstratie met water- vleugelboot. Dinsdagochtend werd op het middenarmlianaal een demonstra tie gegeven met de watervleugel- boot, ofwel populair gezegd, „boot op benen". Er schijnen over deze Engelse uitvinding zonder linge meningen te bestaan. Som mige toeschouwers meenden n.l. een vliegboot te zullen zien ver schijnen en tuurden dus naarstig het luchtruim af. De demonstra tie slaagde echter volkomen. De boot kwam gelijkmatig naar bo ven tot ongeveer 50 cm. boven het water met kracht voortge stuwd door de luchtschroef. Dinsdagmiddag werd een bezoek gebracht aan een paardenfokkerij te Axel waarna des avonds een officiële ontvangst door het ge meentebestuur in hotel „Rotter dam" plaats vond. Hier heeft burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen, de deelnemers een souvenir, in de vorm van een Delfts blauw bordje uitgereikt en zijn door enkele heren speeches afgestoken. Achtereenvolgens voerden het woord, de heer Buis- se, -voorzitter van de internatio nale jachtclub, de heer De Vos, secretaris-generaal van het Zee wezen in België, Captain Dray namens de Engelse deelnemers en de heer Van Ommeren i amens de Nederlandse deelnemers. De dag werd besloten met fan folkloristische filmavond ln het Luxor Theater. De feestweek zelf wordt beslo ten met een Internationale voet balwedstrijd tussen het Belgisch Provinciaal Politie-elftal van O. Vlaanderen en het Polltie-elftal van Zeeland. Het muziekgezel schap van de politie te Gent, dat bij deze wedstrijd muzikale mede werking verleent, zal des avonds om 8 uur op de Markt concer teren. trap is een kantoortje ingericht voor de chef van het badbedrqf, de heer A. Verharen, die van hieruit een volledig overzicht heeft- van het strand en het pa viljoen zelf. Dit ls een grote voor uitgang met vroeger, toen hij een kantoortje had in de winkelga lerij. Als men de kassa ls gepasseerd moet men langs een ijzeren tour niquet lopen en dan achter het kantoortje om naar de ruime ca bines. Daarvan zijn er 49 en het ligt in de bedoeling er volgend jaar nog by te bouwen. Voor de cabines ligt een tegeltableau. DE WINKELGALERIJ. Verderop bevindt zich de win kelgalerij. De eerste ruimte wordt ingericht voor de E.H.B.O.- post. Er komt stromend water, telefoon enz. Verder zijn hier ruimtes verhuurd voor de ver koop van ijs, van tabaksartikelen, terwijl er ook een verkoopruimte voor fruit zal worden ingericht. Behalve een vertrek voor het per soneel vindt men ln deze galerij de z.g. omnibusafdelingen voor jongens, voor meisjes en voor he ren, alsmede de garderobe. De trappen, die voorheen tussen deze winkelgalerij en de cablnse de verbinding tussen Boulevard en strand vormden, zijn weggehaald en op het vrije gedeelte van het strand gezet. Naast de trap, die toegang geeft tot het paviljoen, ligt ook de trap, waarover men 't moet verlaten. Tussen beide is 'n ijzeren afscheiding. Door een deur onder de trap bereikt men een grote ruimte, die is ingericht als garderobe voor hen, die van de cabines ge bruik maken. Men kan hier 300 stel kleren bergen aan haken, die aan Ijzeren buizen worden opge hangen. Ramen zijn hier uiter aard onmogelijk, maar de ver lichting is ruim voldoende door de vensters van gewapend glas, die in de vloer van het terras, dat op gelijke hoogte ligt met de Boulevard, zijn aangebracht. Achter deze garderobe, aan de strandzijde, zijn de toiletten en even verder ligt een overdekt te geltableau, waarop binnenkort tafels en stoelen zullen worden gezet en waar de badgasten Iets zullen kunnen gebruiken. Even wijdig hieraan vindt men een groot berghok, waar des winters kano's, enkele boten en strand stoelen geborgen kunnen worden. Behalve deze bergruimte be vindt zich hier ook de keuken met een aparte opgang naar het terras, dat het dak vormt van alle hier genoemde ruimtes en dus van flinke afmetingen is. vim JONGE LIFTERS. Op alle manieren wordt voor al in de uacantietqd het werk woord „liften" vervoegd. Ik lift hij lift zij lijt wij liften. Ik hoor van jonge mensen, die al liftende zo ongeveer het hele land doortrekken en daarbij het reisgeld in hun zak houden. Zelfs worden op deze wijze toch ten gemaakt naar België, Frank rijk enz. Onlangs kreeg ik een prentbriefkaart van een jong mens, dat al liftende in Parijs was terecht gekomen. Daar zit iets aardigs in. Een bewijs, dat fut en durf bij onze jonge mensen niet ontbreken. Zó kan men 't zien, inderdaad. Maar de medaille heeft ook een keerzijde. Dat blijkt me, uit wat een Pa- rijse correspondent van de Rot terdammer vertelt. Er komen, zo zegt hij, in Parijs jongelui in straten en plaatsen, waar zelfs volwassen mensen niet durven komen en waarvan niemand geheel onbesmet terug keert. Indien de ouders alles wisten, ze zouden nooit hun toestem ming hebben gegeven. Maar ook de weg bergt geva ren. Hij vertelt van een meisje, dat 's nachts om half drie door de bestuurder van een vracht wagen langs de kant van de weg was gezet. Helemaal van streek kwam ze in een ziekenhuis te recht. En dergelijke gevaren dreigen niet alleen in het buitenland. Dus niet liften? Die conclusie wil ik niet trek ken. Maar wel deze, dat hier voor zichtigheid past en gevoel voor verantwoordelijkheid, ook bjj ouders. DOKTERS ZONDER OPENHARTIGHEID. Een openhartig gesprek van de regering met ons volk zou niet overbodig zyn, meent „Burger recht", het orgaan van het Co mité Burgerrecht ter bestrijding van do Overheidsdwang: Als de artsen onder elkaar zijn, bespreken zij de toestand van een patiënt met een groter wordend» openhartigheid. Maar tussen hen en de patiënt zelf wordt 'n rook gordijn gehandhaafd. Kunnen d« artsen dan niet de moed opbren gen om hem te vertellen, hoe dé zaken staan? Is het in het Nederland van thans niet een bittere noodzaak geworden dat men met dit, ons volk, eens een zeer openhartig gesprek voert? Het is een uit gemaakte zaak dat de toestand, waarin ons land verkeert, dage lijks slechter wordt en dat d» kansen op verbetering bij de koer» die thans gevolgd wordt, gering zijn. Wie erkent het niet Het gaat er maar om, waartoe dez» erkenning leidt. Het feit, dat wij binnen afzien bare tijd voor een debacle staan, wordt door een steeds groter aan tal leidende personen erkend. Doch tot een openlijke erkenning kan men niet geraken als men daarbij tevens niet aangeeft, wat er dan eigenlijk wel moet gebeu ren. Onze linkse volksleiders weten het maar al te goed. Maar zij hebben een dodelijke angst voor het woord „aanpassing". Dat her innert immers aan de dagen van Colijn en (de vooroorlogse) Rom- me. Moet men deze politiek, dia nu eenmaal het kenmerk draagt van datgene wat men in arbei derskringen „reactionnair" noemt, als een noodzakelijkheid naar vo ren brengen Zullen de grot» volksmassa's dan niet opstandig worden Zal men zijn gezicht en zijn gezag niet verliezen? Zie hier enkel» vragen die onze arbeiders leiders bezig houden. Christelijke Fabrieks- en T ransportarbeiders. Een ééndaagse conferentie. Eén dezer dagen kwamen een 80-tal jongeren van 18 tot 25 jaar uit een groot aantal afde lingen van de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale, voortzet ting van de Nederlandse Bond van Christelijk» Fabrieks- en Transportarbeiders, in een één- daagse conferentie bijeen. Door de voorzitter van de bond, de heer C. van Baren Jr, werd een uitvoerig overzicht gegeven van de ontwikkeling der vakbe weging na de oorlog. Hierbij kwamen ter sprake de taken, waarvoor de Christelijke vakbe weging zich in de naaste toe komst ziet gesteld. Inzonderheid werd aandacht geschonken aan de moeilijkheden, voor welke de jongeren in deze tijd staan. Met kracht werd aangedrongen op een krachtige principiële levenshou ding, alsmede op de vakontwik keling. In de middag had een breed voerige bespreking plaats. Hier uit bleek, dat de jongeren Inten siever meeleven dan door velen wordt vermoed. Door het hoofdbestuur werd medegedeeld, dat meerdere van deze eendaagse conferenties zul len worden gehouden. UFA-CONCERN WORDT GELIQUIDEERD. Krachtens een nieuwe wet van de geallieerde hoge commissie zal er een speciale commissie van Duitsers in het leven geroepen worden, die tot taak zal hebben het UFA-filmconcern te liqui deren. D» activa in West-Duitsland van deze onderneming, die tijdens het nazi-bewind vrijwel een mo nopoliepositie verwierf en H.M. de Koningin heeft giste ren ten paleize Soestdijk de heer Hossein Navab ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofs brieven ais gezant van Iran. De Paryse athleet René Mas sief, die zijn vacantie in de Lan- des doorbracht, is daar bij het zwemmen verdronken. Hij ba- hoorde met El Mabrouk, Vernier en Hansenne tot de beste 1500 meter lopers van Frankrijk. Te Washington worden Brit» Amerikaanse besprekingen over het Amerikaanse programma tot vorming van strategische voor raden tin gevoerd. Men neemt aan, dat de besprekingen betrek king hebben op het recente Ame rikaanse besluit om de voorraden te vergroten met het oog op d» internationale situatie. Een 6500 ton metend Russisch Koopvaardyschlp, de „Wit-Rus- land", dat te Genua electrisch materiaal aan het laden was, heeft dringende order ontvangen om naar Russische wateren terug te keren. De kapitein gaf geen nadere reden op voor deze order uit Moskou. John Mc Cloy, de Amerikaans» hoge commissaris voor Duitsland, en de vier Duitse premiers van de staten der Amerikaanse zona hebben besloten tot nauwe Duits- Amerikaanse samenwerking ter voorkoming van mogelijke sabo tage en andere onwettige activi teit van de zijde der communis ten in West-Duitsland. meeste filmstudio's en bioscopen in Duitsland controleerde, worden geschat op 40 50 millioen Duitse m^rïken De netto-opbrengst yan de li quidatie zal ter beschikking ko men van de West-Duitse rege- de ring.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2