Belgische katholieke politici verbitterd over regeling der Koningskwestie NIEUWS a „Amerikaanse programma's zijn aan de dwaze kant". Bertha Hertog in het geheim gehuwd met Maleise onderwijzer Vruchteloos debat over agendaprocedure in Veiligheidsraad Uitgebreide feestelijkheden bij koninklijk bezoek aan Middelburg Revolutiegeest. NAAR EEN SPLITSING IN DE C.V.P.? Noord-Koreanen willen beslissing forceren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Toch zit er ook veel goeds bij. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, uo geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1626 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG S AUG. 19S0 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.03 u., onder 10.28 u.j Maan op 22.14 u., onder .1.19 u. Hoogwater op Vrijdag 4 Aug.t Vlissingen: 5.55 u. 1.86 m., 18.08 u. 1.69 m.; Terneuzen: 6.24 u. 2.03 m., 18.38 u. 1.88 m,; Wemel- dinge: 7.33 u. 1.68 m., 19.45 u, 1.48 m.; Zierikzee: 7.16 u. 1.46 m., 19.25 u. 1.26 m. TA e socialisten in België, even- als hun rode confraters in Nederland, beseffen zeer wel, dat zij door hun revolutionair optreden van de laatste dagen een gevaarlijk spel spelen. Vandaar dat zij spreken van „een klein beetje revolutie", zo als kinderen die met lucifers spelen. Hun bedoeling is niet een grote brand te stichten. Zij wil len slechts een klein vuurtje. En zij begrijpen niet hoe gevaarlijk hun spel is en dat zij de kans lo pen dat straks het vuur naar alle kanten uitslaat. De leiders van de socialisten hier en in België begrijpen op perbest wat zij doen. Zij zijn niet zo naïef, dat ze niet zou den weten hoeontzaglijk ge vaarlijk hun optreden is. Maar zij wagen het er op. Zij werpen de democratie overboord en grij pen, om zo hun wil door te zet ten, naar het wapen der revo lutie. Maar dan een klein beetje. Zoals ook de Girondijnen tijdens de omwenteling in Frankrijk slechts een klein beetje revolu tie wilden. Toen echter eenmaal het revolutievuur ging branden, kwamen de Jacobijnen om hun werk over te nemen en brak de grote revolutie uit, gepaard met een ontzettende terreur, waarbij duizenden als slachtoffers vielen. 7 o gaat het altijd. Beginselen werken door. Als eenmaal het revolutievuur gaat branden, worden de gematigden op zij geschoven en nemen de radica len, de uitersten, die door de zelfde beginselen gedreven wor den, de leiding. „Niemand byna heeft," aldus Groen van Prinsterer in „Onge loof en Revolutie", „in den be ginne, heerschappij van het Ja- cobinisme, omkering van de troon, verlaging van het vorste lijk gezag gewenst; niemand aan staatsomkering gedacht. Men is afgeweken van het voorgestelde doel. Dit erken ik. Niet de wil der mensen, de kracht der be ginselen heeft getriom feerd. De mens, al vleit hij zich over het in zoverre der be ginselen meester te zijn, wordt tegen wil en dank medegesleept. Het jaar 1793 is gekomen, niet omdat de revolutionairen het voorzien of gewenst hadden, maar omdat het in de onwikke- ling lag der begrippen wier ze gepraal in 1789 was beslist." Voorlopig is nu de revolutie ln België afgelast. Maar daarmee De katholieke politici in België zijn uit het veld geslagen en verbitterd over de snelle regeling van de Koningskwestie. De katholieke Kamerfractie is Woensdag bijeen geweest en zal haar beraad heden voortzetten. Er is in de katholieke partij en voornamelijk in haar hoogste gelederen tweespalt over de ver antwoordelijkheid voor de loop der gebeurtenissen. ten verlopen. Het spoorverkeer had zich reeds Dinsdagavond in Op voorstel van de Kamer voorzitter van Cauwelaert, is een commissie gevormd om de ver antwoordelijkheid vast te stellen. Op de bijeenkomst van de ka tholieke parlementsfracties is ge bleken, dat een aanzienlijk aan tal leden zodanig verbolgen zijn over het accoord aangaande het terugtreden van de Koning, dat zij geen verantwoordelijkheid willen nemen voor het wetsont werp tot bekrachtiging hiervan. Zij zullen zich van stemming over het wetsontwerp onthouden. In de C.V.P. tekenen zich zeer tegengestelde stromingen af, die, naar politieke kringen menen, mogelijkheden scheppen voor een splitsing in de partij. Deze kan sen worden versterkt door de eisen der Vlaamse groeperingen. Op vele plaatsen in Vlaanderen is n.I. een actie ingezet, die er op gericht is een Vlaams verzet te kweken tegen de oplossing van de Koningskwestie. O.m. is in een Woensdagavond te Mechelen gehouden bijeen komst van de Belgische nationale beweging besloten een verzoek te richten tot de katholieke ka merleden om tegen de wet op de overdracht te stemmen. HET WERK IS HERVAT. België heeft het werk gisteren hervat en het leven herneemt zijn gewone gang. In Brussel zag men voor het eerst sedert ver schillende dagen de trams weer rijden en de hervatting van het werk is er zonder enige inciden- is de revolutiegeest niet onder drukt. En voor de communisten is er deze directe winst, dat wat on der hun leiding in Tsjecho-Sio- wakije, Bulgarije en Hongarije gebeurde, thans door de socialis ten in België door de daad en in Nederland door hun toejul ching is goedgekeurd. Gerard Hoek, terug van „televisie-reis": Met de „Nieuw-Amsterdam" is gisteren in ons land terugge keerd de heer G. H. Hoek, programmaleider van de N.C.R.V., die ln opdracht van deze omroepvereniging een studiereis van twee maanden naar de Verenigde Staten en Canada heeft gemaakt om do mogelijkheden to bestuderen, die de televisie uit christelijk oogpunt biedt. Het is n.I. zo, dat enkele omroepverenigingen, waaronder de N.C.R.V., geenszins bereid zjjn om van de televisie eventueel een gezamenlijk programma te maken, doch evenals ln de radio wensen zij ln de televisie een bont mozaïek uit te zenden, waarvoor elko omreopvereniging naar het beginsel, dat z(j verte genwoordigt, aan de programma's medewerkt. vrij grote mate hersteld. Ook uit de berichten uit Wal lonië blijkt, dat zich daar geen grote moeilijkheden voordeden en dat de stakers in overgrote meerderheid het parool van de leiders hebben opgevolgd om zich naar het werk te begeven. BOMMEN ONTPLOFT. In Antwerpen zijn eergister avond vijf bommen ontploft. Eén werd door een raam in het huis van Frans van Cauwelaert, de katholieke voorzitter van de Ka mer van Afgevaardigden, ge gooid. De andere ontploften bui ten de kantoren van het socia listische blad „Volksgazet", in het huis van de hoofdredacteur van dit blad, in het huis van een socialistisch Kamerlid en voor het bureau der soc. partij. In alle gevallen was de aangerichte schade onbetekenend. Duizenden Walen beklommen gisteren een berg slakken, om de begrafenisstoet gade te slaan van de drie arbeiders, die Zondag bij de demonstraties te Grace Berleur werden gedood. De klei ne begraafplaats was urenlang overvol. Velen uit de menigte, die op ruim 100.000 personen werd ge schat, poogden over de muren van het kerkhof te klauteren, waarbij gedeelten hiervan af braken. De heen en weer dei nende menigte op het kerkhof zelf vernielde vele grafstenen. Inmiddels zaten de meest nabije familieleden van de doden bjj de kisten en weenden. Het ongeval te Aardenburg. Inlichtingen gevraagd. De groepscommandant der Rijkspolitie te Aardenburg maakt bekend, dat op 31 Juli 1950 te ongeveer 19.30 uur op de Rijks weg Draaibrug-Aardenburg een 13-jarige jongen gevonden is, ge naamd Arnold Joseph Thomas. Deze jongen werd in bewusteloze toestand onder een rijwiel aan getroffen. Hij is op 1 Augustus om 5.10 uur overleden. De per soon, die als eerste op de plaats van het ongeval aanwezig of van het ongeval getuige was, wordt verzocht zich ten spoedigste in verbinding te stellen met voor noemde groepscommandant, tele foonnummer 3, Aardenburg, daar deze als getuige moet worden ge hoord. Hedenavond 8 uur zal de Mu ziekvereniging „Crescendo" te Oostkapelle een concert geven ln de tent. Woensdagochtend heeft het hoofdkwartier van Mac Arthur medegedeeld, dat de Amerikaan se en Zuid-Koreaanse troepen over het gehele front zijn terug getrokken, met het doel de meest gunstige stellingen in te nemen om daar de Noord-Koreaanse aanvallen af te slaan, die in de komende dagen worden ver wacht en waarbij de Noordelij ken zuilen pogen een beslissing te forceren. De Amerikaanse troepen had den bij het aanbreken van de dag in het gebied ten Oosten van Tsjindjoe een tegenoffensief ingezet, doch zij moesten na hardnekkige strijd op hun uit gangsstellingen terugvallen. De Amerikaanse verdedigers wer den Woensdag versterkt met de gelande mariniers, die bij hun landing uitriepen „Mac, we are back!" („Wij zijn er weer, Mac Arthur!"). De Amerikaanse troepen heb ben Woensdagavond Koemtsjon, in de centrale frontsector, ont ruimd, nadat zij de plaats aan ds vlammen hadden prijs gegeven. Een hoge Amerikaanse officier deelde mede, dat verscheidene Noord-Koreaanse officieren zelf moord hebben gepleegd, toen zij in handen der Amerikanen dreigden te vallen. De Noord- Koreaanse krijgsgevangenen zijn gemiddeld 22 jaar. „Hoe is dit in een beschaafde wereld mogelijk?" Bertha Hertog, het dertienjari ge Nederlandse meisje, dat inge volge de beslissing van het Hof van Appèl te Singapore bij haar Maleise pleegmoeder, Aminah, moet blijven, is Dinsdagavond in het geheim gehuwd met de 21- jarige Maleise onderwijzer Mans- sor Abibi. Bertha werd pas 24 uur voor de huwelijksceremonie aan haar toekomstige echtgenoot voorge steld. Men had haar medegedeeld, dat het huwelijk zou verhinderen dat de beslissing van het Hof van Appèl door een beroep van haar ouders in Nederland onge daan gemaakt zou worden. De dertienjarige leeftijd is de huw bare leeftijd voor Maleise meis jes (Malakka). Bertha en haar echtgenoot bevonden zich giste ren bij een Maleise familie in Singapore. Bertha's pleegmoeder ver klaarde Woensdagochtend, dat zij een brief had ontvangen van advocaten, die de Nederlandse consul-generaal te Singapore ver tegenwoordigden, waarin werd geëist, dat Bertha ter beschik king zal worden gesteld van de consul-generaal. „De brief kwam enige uren te laat", zo zeide zij Deze opvatting staat overigens rechtstreeks tegenover die van de heer W. Vogt, technisch com missaris van de N.R.U. en direc teur van de A.V.R.O., die onlangs in een redevoering mededeelde, dat hij televisie slechts dan moge lijk acht als de omroepverenigin gen de programma's gezamenlijk verzorgen. Enkele anderen wen sen echter de samenwerking tot de technische apparatuur te be perken. Toen wij de heer Hoek gister morgen op de „Nieuw-Amster- dam' opzochten en naar zijn er varingen in de nieuwe wereld in formeerden vertelde hij, ais een gezellig prater van de hak op de tak springend, verschillende in teressante gegevens. Er zijn thans in Amerika naast de 122 millioen radioluisteraars om streeks 6 millioen televisiekijkers, en, het gaat op zijn Amerikaans. Alleen dit jaar komen er nog eens 6 millioen bij. Vrijwel alle toe stellen worden er op afbetaling gekocht, waarbij de prijs van een behoorlijk toestel omstreeks 200 dollar is. NIEUWE ONTWIKKELING. Men heejt in de V.S. een ge heel nieuwe ontwikkeling van de televisie in studie, waarom trent nog in de loop van dit jaar de beslissins zal vallen. De pa tenten van deze uitvinding zul len dan uerplicht poor een ieder beschikbaar zijn, waardoor het mogelijk zal worden met zeer geringe kosten op alle toestellen kien. entelevi'-ie te ontvangen. Wellicht dat ons land, dat nog met de televisie moet starten, daarvan bijtijds kan profiteren. Zoals bekend is de televisie in Amerika geheel afhankelijk van de reclame, die tien maai groter wordt geacht dan in de radio. De Amerikaanse programma's acht te de heer Hoek overigens voor onze begrippen niet bepaald ge schikt. Het is allemaal „lichte lijk dwaas", met ter afwisseling desnoods boksende en worstelen de vrouwen. Of het onsmakelijk is hindert niet, ais het maar kij kers trekt, een opvatting, die in ons land gelukkig niet wordt ge huldigd. Daarom zal het Neder landse televisieprogramma op 'n geheel andere leest geschoeid moeten zijn. Natuurlijk hebben de Ver. Sta ten ook vele programma's, die wel voor overname geschikt zijn, zo als de verzorging van het nieuws door het brengen van foto's, nieuwsjournaals en telekrant. voorts de schooluitzendingen en ook de religieuze telekaart is bij zonder interessant en leerzaam. Dhr. Hoek had o.m. contact met de Federal Council of Churches, die series heel eenvoudige te levisie-uitzendingen verzorgt, o.m. met predikanten in toga en zan gers, interviews e.d. Ook zijn er wel uitzendingen in Bijbelse stijl, waarvoor ds Persy Crawford de televisiepionier is geweest. Men zet andere plannen in daden om: het ligt bijvoorbeeld in de bedoe ling het bekende radio-uur „Back to God" naar televisie om te scha kelen. Niet alleen heeft de heer Hoek vrijwel alle studio's bezichtigd en zodoende zeer vele indrukken op gedaan, hij is ook zelf voor de te levisie geweest en in millloenen Amerikaanse huizen op 't scherm verschenen. Als vervolg op deze studietrip is de heer Hoek doorgereisd naar Canada, waar hij speciaal de Ne derland o emigrantencentra heeft bezocht. Hjj heeft een reeks in terviews met geëmigreerde land genoten op de band vastgelegd en deze handen naar Holland mee genomen. De N.C.R.V. zal deze in een vijftal uitzendingen doen horen. 175.009 BOERDERIJEN STAAN LEEG. Sinds de oorlog zijn ruim 25.000 Nederlanders naar Canada „over gewipt" en het is prettig om te zien hoe de „old timers" die er ai een jaar of twintig zijn, de „new-comers" terdege in de eer ste moeilijke tijd helpen. Er zijn grote mogelijkheden voor emi granten, vooral in de landbouw. Niet minder dan 175.000 boerde rijen staan leeg Er ontwikkelen zich onder de Nederlanders in dit grote rijke land centra met de kerk als mid delpunt. De heer Hoek uitte zich enthousiast over deze onderlinge band en de mogelijkheden, die Canada voor emigranten biedt. In een gesprek met de Staats secretaris voor emigratie deelde deze hem mede, dat Canada zon der bezwaar binnen twee genera ties nog twintig tot dertig mil lioen immigranten kan opnemen. Ondeugende Vlissingse meisjes. Bij de Vlissingse politie werden op één morgen twee fietsen als gestolen aangegeven. Dit was wel wat te veel van het goede en met spoed werd de zaak onderzocht. Het bleek, dat twee meisjes van 8 en 9 jaar de fietsen dienstbaar hadden gemaakt aan een ritje over Walcheren. Na het gebruik lieten ze de rijwielen aan de kant van de weg staan, waar de poli tie ze terug vond. „mijn kind is nu gelukkig en veilig getrouwd." Het bericht over het huwelijk van hun dochter Bertha vernam de familie Hertog, voordat het in Nederland algemeen bekend werd. Tevoren was de heer F. Houtman, vertrouwensman van de familie en gemeenteraadslid van Bergen op Zoom, telefonisch van dit feit op de hoogte gesteld. Toen de heer Houtman de me dedeling kwam doen, werd de familie Hertog wel de zwaarste slag toegebracht. „Ik zie mijn kind nooit weer terug", was op nieuw de reactie van mevrouw Hertog. Vader Hertog vroeg zich ver twijfeld af, hoe zoiets ln een beschaafde wereld mogelijk is. Voor vader Hertog wordt de mogelijkheid overwogen zelf naar Singapore te gaan. Dominicaanse onderscheiding voor minister Stikker. De minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker is be noemd tot Grootkruis in de Do minicaanse orde van verdienste Juan Pablo Duarte. Het staatsgerechtshof te Liberec in Noord-Bohemen heeft dertig personen op beschuldiging van spionnage, hoogverraad en voor bereidingen tot moordaanslagen veroordeeld tot lange gevangenis straffen. (Reuter). Symbool van Noord-Bevelands activiteit. „Vreedzame regeling" herinnert aan Miinchen 1938. Nadat de Veiligheidsraad Woensdagavond bijna drie uur lang gedebatteerd had over agen daprocedure, daagde de Ameri kaanse afgevaardigde, Austin, de Russische voorzitter, Malik, uit om een „oprecht" vredesvoorstel met betrekking tot Korea te doen. Kort daarop werd de zitting van de raad verdaagd, zonder dat enig besluit genomen was. Van avond zal de raad opnieuw om 8 uur (Ned. tijd) bijeenkomen. De raad raakte gisteren weer in het moeras door een vruch teloos debat over procedure. De Amerikaanse afgevaardigde stel de voor de agressie op de repu bliek Korea als eerste punt op de agenda te nemen. Austin trachtte zijn resolutie ln discussie te brengen, doch Malik merkte op, dat het erom ging, of de raad alle agendapun ten zou bespreken of enkele er van. „Ik als president stel voor, dat de punten één voor één be sproken zullen worden." Daar de kwestie der Chinese vertegenwoordiging als eerste punt op de Russische agenda voorkomt, zou dit betekenen, dat de raad weer terug zou ko men op hetzelfde onderwerp, dat hjj de avond tevoren behandeld had. KOEHANDEL, OMKOPERIJ EN CHANTAGE. Austin verklaarde, dat de Vei- ligheidsraad,. zo lang de soldaten der Ver. Naties op het slagveld van Korea stierven, hun leed en heldhaftigheid niet ln een scha mel daglicht wenste te stellen door de schijn te wekken, dat hij zich onledig zou houden door overweging van koehandel, om koperij en chantage. De Britse gedelegeerde, Sir Gladwyn Jebb, verklaarde, dat de bewoording van de Sowjet- agenda: „vreedzame regeling", bezorgdheid wekte en smaakte naar de „vreedzame regeling" van München in 1938. MOH. NATSIR KABINETS FORMATEUR? Het politieke leven te Djakar ta wordt nog steeds geheel be heerst door speculaties en be sprekingen aangaande de komen de Kabinetsformatie. De Masjoemi-leider, Moh Nat- sir, is de meestgenoemde persoon voor Kabinetsformateur. De mo gelijkheid, dat Sjahrir als zoda nig zal optreden, lijkt gering. De partij van Sjahrir zal echter ze ker de benoeming van Natsir toejuichen en zijn pogingen steunen, hetgeen weer niet wil zeggen, dat Sjahrir zelf tot een kabinet-Natsir zal toetreden. Intussen is het parlement der R.I.S. nog steeds bezig het ont- werp-nieuwe grondwet in de af delingen te behandelen. Hierbij voerden de communistisch gezin de partijen obstructie. Op 7 Augustus begint de open bare behandeling, die naar ver wacht wordt, vlot zal verlopen, zodat de aanwijzing van een for mateur op ongeveer 10 Augustus mogelijk is en het nieuwe Kabi net op 16 Augustus beëdigd kan worden, waarna op 17 Augustus Dit is de 35 m. hoge graansilo de eenheidsstaat kan worden af-1 aan de haven van Kortgene, die gekondlgd. Dinsdag in gebruik is genomen. Koningin Juliana opende nationale padvinderskamp te Ommen. Koningin Juliana heeft giste ren te Ommen het nationale pad vinderskamp geopend. De Konin gin nam plaats op een speciaal podium, vanwaar af zij het dé filé gadesloeg van ongeveer 7000 padvinders, die aan het nationale kamp deelnemen. Een eindeloos schijnende stoet van padvinders trok daarna voor bij met verscheidene padvinders drumbands en een Schots doedel- znkkencorps. Op de padvindersbrink sprak Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Ned. Padvin ders Raad, een gebed uit. Een verkenner las de padvinderswet voor. Hierop sprak Baron van Voorst tot Voorst een feestrede uit, waarna de Koningin het kamp voor geopend verklaarde. Teraardebestelling Ds W. W Meynen te Dordrecht. Gistermiddag is onder zeer grote belangstelling ter aarde be steld het stoffelijk overschot van ds W. W. Meynen, in leven Ger. predikant te Dordrecht, waar hij voorts een vooraanstaande fi guur op velerlei terrein was. Op verzoek werd aan de groeve met gesproken. Een uitzondering was echter gemaakt voor de oudste zoon van de overledene, oud-minister mr J. Meynen, die met enkele woorden allen dank bracht, die iets voor zijn vader fadden betekend. Mr Meynen las voor zijn toespraak Psalm 103 en de Apostolische Geloofs belijdenis. De plechtigheid werd besloten met het Onze Vader en bet zingen van Psalm 42 1. Extra K.L.M.-vluchten naar New-York. Tengevolge van de zeer grote vraag naar luchtpassages over de Atlantische Oceaan, zal de K.L.M, in de periode van 30 Augustus tot en met 22 September a.s. be halve haar dagelijkse dienst, ne gen extra retourvluchten van Amsterdam naar New-York uit voeren. Rechtstreeks telefoneren met Hollandia. Gisteren is een rechtstreekse radiotelefoonverbinding tussen Amsterdam en Hollandia (Nieuw» Guinea) opengesteld. De verbin ding is geopend op elke Woensdag van 14 tot 16 uur Nederlandse tijd. Tijdelijke instelling van de rang van onderluitenant. Bij Kon. Besluit is tijdelijk de rang van onder-luitenant bij de Kon. Landmacht ingesteld. Dit is geschied, teneinde de van het K.N.I.L. afkomstige on der-luitenants bij hun overgang naar de Kon. Landmacht evej» tueel in dezelfde rang te kunnett opnemen. STAKING IN WEST-AFRIKA. Alle dertigduizend leden van 't technisch en administratief per soneel van de United Africa C.O. een dochteronderneming van „Le ver Brothers" en de grootste Eu ropese combinatie in West-Afrika, zijn een staking begonnen om loonsverhoging, premievrij pen sioen, vacantietoeslag, een werk week van 37 uur en een over- werkregeling. Aubade, wielerwedstrijd en vuurwerk hoogtepunten. De Kon. Ver. „Uit het Volk- Voor het Volk" heeft kans ge zien om in kort tijdsbestek ee n programma samen te stellen voor de feestelijkheden, die In d e Zeeuwse hoofdstad zullen wor den georganiseerd t.g.v. het kon inklijk bezoek op 18 en 19 Augus tus a.s. Een onderdeel van deze feestelijkheden zal een unicum op dit gebied voor Middelburg b etekenen. Op Zaterdag 19 Augus tus n.I. zal 's middags van 3 to t 6 uur een wielerwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen worde n gehouden rond het Molenwater. H.M. de Koningin zal Vrijdag 18 Augustus om zeven uur des avonds in Middelburg arriveren, waarna zij om 8.15 u. een rit door de stad zal maken, waarbij ge bruik wordt gemaakt van auto's, zodat in deze korte tijd toch nog een betrekkelijk lange route kan worden gevolgd. Officieel is deze route nog niet vastgesteld, doch zodra dit is gebeurd, zal zij wor den gepubliceerd. Van 9 tot 11 uur zal het Middelburgs Muziek corps o.i.v. de heer Joh. H. Caro op de geïllumineerde Markt con certeren. Zoals wij reeds meldden, zullen het Stadhuis, het militair hospitaal en de fontein op de Ba lans verlicht zijn, terwijl verschil lende straten, w.o. Lange Delft, Dam, Vlasmarkt en Nieuwe Burg eveneens verlicht en versierd zuilen zijn. Om 10 uur volgt dan de offi ciële opening van liet gerestau- I. ierde Stadhuis en de bijeenkomst in de Burgerzaal. Na afloop van deze plechtigheid zal H.M. naar de Rouaansekaal rijden, waar voor het flatgebouw, het konink lijk jacht „Piet Hein" ligplaats zal kiezen. ZATERDAGS. De Zaterdag begint met een rondrit in open calèches, die, evenals de paarden, uit de konink lijke stallen naar Middelburg zul len worden gebracht. Om half tien is er op de Markt de zang- hulde. waaraan 1100 kinderen deelnemen. Zij zullen worden be geleid door een strijkorkest, het genëel o.i.v. de heer Jan Kuiler. Gezongen wordt het welkomstlied, waarvan de tekst geschreven is door de onlangs overleden Mid delburger H. d. Engelsman en op muziek gezet door de dirigent. Dit lied zal worden gevolgd door het Wilhelmus. Het is nog niet bekend, of H.M. deze kinderzanghulde op het bor des van het Stadhuis zal aanhoren cf dat zü in de koets zal blijven zitten. Om 10 uur volgt dan de receptie in de Statenzaal met aansluitend de audiëntie die H.M. verleent aan twee Belgische gou verneurs. Na een korte rit door de stad zal het koninklijk paar vla de Oude Vlissingseweg naar Souburg rijden. FEESTELIJKHEDEN. Na het vertrek van H.M., n.I. van 11 tot 12 uur, zullen het Mid delburgs Muziekcorps met de band van „Achilles", het Chr. Tam boers- en Pjjperscorps „Juliana' muzikale wandeling door de stad maken. Om drie uur 's middags zal op het Molenwater het wielercrite- rium worden gehouden, waarbij men dezelfde route neemt als voor de jaarlijkse Molenwateres tafette gebruikelijk is. Dit ge schiedt o.i.v. de Nederi. Wieier Unie en de amateurs zullen 100 km. moeten afleggen, de nieuwe lingen 60 km. Plet is voor de eerste maal, dat in Middelburg een wielerwedstrijd van een dergelijke omvang wordt gehouden. Zij kan door ieder gra tis worden bijgewoond, alleen door „Uit het Volk-Voor het volk" wordt gezorgd voor een aantal zitplaatsen, die tegen betaling kunnen worden ingenomen. Deze wielerwedstrijd duurt tot onge veer 6 uur. Om 7 uur maakt de Chr. Muziekvereniging „Onda" met de band van „Achilles" een muzikale wandeling, waarna van half acht tot half tien de muziek vereniging „Apollo" uit Domburg een concert op de Markt geeft. Om kwart voor tien volgt een fakkeloptocht, waaraan „Onda" weer meewerkt met de band van „Juliana", die eindigt op de Blau- wedijk. Hierna wordt op de Ka- naalweg een vuurwerk ontstoken De muzikale opluistering, voor dat het vuurwerk begint, zal wor den verzorgd door een aantal le den van „Juliana", die met ban jo's, guitaren en fluiten concer teren op een boot, die in het ka naal zal varen. Na afloop van het vuurwerk vertrekt de fakkeloptocht weer van de Blauwedijk, waarna „On da" van 11 uur tot kwart voor 12 nog een concert geeft op de Markt, waarmee dan de feeste lijkheden worden besloten. Na tuurlijk zal ook op deze Zaterdag avond de feestverlichting overal en „Crescendo" elk apart een worden ontstoken. Turkije treft voorbereidingen om een regiment naar Zuid-Ko- rea te zenden. De berrtanning en de 22 passagiers van het Bris- tol-vliegtuig, dat Zaterdag op een vlucht van Parijs naar Bamako in de Algerijnse woestijn is neergestort, zijn alle omgeko men. In de afgelopen vijf maanden zijn bijna tweehonderd duizend ton wapens en militaire voorraden aan bevriende rege ringen uit de V.S. geleverd. In een communiqué van het Sy rische leger is medegedeeld, dat Ibrahim Hoesseini, chef van de militaire politie, van zijn functie is ontheven. Reeds verschei dene weken pogen wervings agenten van de Oost-Duitse re gering gewezen Duitse marine officieren over te halen tot dienstneming bij de pas gestich te „marineafdeling" van de Oost- Duitse volkspolitie. Gistermor. gen zijn de twee fregatten „Jan van Amstel" en „Pieter de Bit ter", die twee maanden geleden door de Ver. Staten aan Neder land werden overgedragen, de haven van Nieuwe Diep binnen gelopen. Bijna de gehele be volking van Noord-Oost-Overijs sel had zich gistermiddag ver zameld in het fraai versierde cen trum van dit gebied, Harden- berg, t.g.v. het bezoek van Ko ningin Juliana. Later bezocht zij te Avereest de Kon. kwekerij „Moerheim". Het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.432.266 tegen 1.426.516 op 1 Juli j.l. Op die datum wa ren er 488.412 aangeslotenen op het Rijksradiodistributienet te gen 490.458 op 1 Juni. Bach-concert in St. Jacobskerk te Vlissingen. Het kerkconcert, dat de sopraan Helen Boeke en de organist Piet Broerse gisteravond in de St. Ja» cobskerk te Vlissingen gaven, stond in het teken van de Bach- herdenking. Broerse speelde van de grota meester, wiens tweehonderdsta sterfjaar dit jaar wordt herdacht Praeludium en fuga, een tweetal orgelkoralen en Toccata in F-ma- jeur. We zijn van Broerse ver» zorgd orgelspel gewend en ook ditmaal was dat het geval. Zijn registratie was als gewoonlijk prima, eerder aan de sobere kant dan ook maar enigszins afgestemd op het experimentele. Iets wat zeer te loven valt, omdat o.i. oö dit gebied te veel gezondigd wordt. De Toccata werd door de orga nist met grote vaardigheid ert kunde vertolkt en vormde eei waardig sluitstuk van het goe bezochte concert. Helen Boeke zong enkele liede ren en een tweetal aria's. Mej, Boeke heeft een mooie donker^ sopraanstem, waar ze ongetwW» feld veel mee zal kunnen beret» ken, maar haar voordracht wa9 althans gisteravond niet zo buitengewoon, terwijl haar zang1, het meest bij de eerste drie num mers, minder goed verzorgd was, zodat men geneigd is van eniga slordigheid te spreken. Een euvet dat we een volgende maal graag verholpen zouden zien. 't Gemeente-ontvanger van Arnemuiden nam afscheid. In de raadsvergadering van Arnemuiden werd afscheid geno men van de gemeente-ontvanger, de heer A. Buys Jzn., die 2834! jaar onafgebroken de belangen der gemeente heeft behartigd. Burgemeester J. Langebeekö sprak de heer Buijs toe en zei, dat het de heer Buijs zwaar vie! afscheid te nemen van het werk, dat hem lief was. De omgang met de collega's ter secretarie in de ambtsperiode getuigde van een goede geest. Hij dankte hem namens B. en W„ de raad en alle inwoners 'en sprak de hoop uit, dat God hen» nog vele jaren een welverdiende rust zal schenken. De gemeente-secretaris sprak namens de ambtenaren. Hij roem de de bereidwilligheid van de heer Buijs. Tenslotte dankte de heer Buijs allen voor de betoonde vriend schap. Door de gemeente werd hem een bedrag ter beschikking gesteld, terwijl het gemeente- personeel hem de Kleine W.P. schonk. De gemeenteraad schonk een grote mand met bloemen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met af en toe een opklaring en plaatse lijk regen- of onweersbuien. Ma tige, af en toe vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Vrij toel.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1