Irovinriygaian» ^ORT Doevedantje KlRj&ffZEEÊ Christelijke vervoerders sluiten zich aaneen. Aquariumvereniging „Barbus Concho- nius" houdt tentoonstelling te Middelburg. Canada gaat naar Woensdag 2 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Vlootrevue van vissersvaar tuigen bij Koninklijk bezoek. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, om 't Koninklijk Paar bij het bezoek aan Bruinisse op 18 Augustus een vlootrevue van mosselvaartuigen aan te bie den. Men zal het jacht Piet Hem, komende van St Annaland tege moet varen en naar de tramhaven te Zijpe begeleiden. Ieder die de gepavoiseerde vaar tuigen heeft gezien bij de instal- lat e van burgemeester Van den Berg in 1939 weet nog wel dat de aldus versierde vissersvloot bij mooi weer op onze Zeeuwse Stro men n prachtig schouwspel biedt. Ook Koning Willem III is by zijn bezoek aan Zeeland eens op een dergelijke wijze ingehaald, doch toen waren het natuurlijk nog zeilschepen en was zo moei lijk daarmede te manoeuvreren, dat een aanvaring met het Ko ninklijk jacht bijna niet kon wor den voorkomen. Kolonel b.d. J. H. W. Bruins te Bergen op Zoom. f Maandagmiddag is in de ouder dom van 70 jaar ln zijn woning te Bergen op Zoom overleden de kolonel b. d. J. H. W. Bruins. Kolonel Bruins begon zijn mi litaire loopbaan te Kampen in 1896. Tot 1917 verbleef hij in In dië. Na enige jaren in Assen te hebben gelegen, vertrok hij weer naar de Oost en kwam in 1924 weer naar Nederland terug, om benoemd te worden bij het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom. In 1929 volgde de bevordering tot majoor en in 1935 tot luit.- kol. en werd bevorderd tot Com mandant van het 14e Reg. Inf. Met ingang van 1 November verliet hij de dienst met pensioen en werd benoemd tot leider van -het Gewest Zeeland van de Bijz. Vrijw. Landstorm in de plaats van luit.-kol. Bierman. Bij de mobilisatie in 1939 kwam kolonel Bruins weer onder de wapenen als Commandant van 38e Reg. Inf. en werd gelegerd in Zeeland voor de stellingen Ril land-Bath en Zanddijk. Hij be kleedde deze post tot na de oor logsdagen van 1940. Gedurende de bezetting werd hij nog enige tijd gegijzeld. In December 1944 werd kolonel Bruins belast met een functie bij het Corps Grensbewaking te Brussel. Eind 1946 werd hü uit deze functie weer ontheven en verliet toen definitief de militaire dienst, na een diensttijd van bijna 50 jaren als officier der K.L. Donderdagmiddag zal de be grafenis plaats hebben. ZEEUWSCH TECHNISCH INSTITUUT. Aan het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes werden be vorderd van le jaar naar 2e jaar A. J. Faas te Terneuzen; A, Priem te Ovezande; G. Luik te Goes; K. J. Imanse te Geersdijk: P. Huisson te Wolphaartsdijk: L. Dooge te Dreischor; N. J. Hoogestein te Burgh; K. E. E. M. Blommaert te Sint Jansteen; W. L. Adamse te Alkmaar; C. Paasse te Hansweert; M. Paasse te Hansweert; J. J. J. Kools te Terneuzen; P. J. Klaaysens te Breskens; J. Legemate te Zie- rikzee; D. D. J. v. d. Poel te Ovezande; W. Notebaart te Ter neuzen. Van tweede naar derde jaar J. Rosier te Goes; J. M. Kerk- voort te Middelburg; J. J. Poley te Kruiningen; L. de Hamer te Arnemuiden; J. J. G. Bak te Goes; W. L. v. d. Berge te Mid delburg; J. J. Slabbekoorn te Kloetinge; J. L. Emmaneel te Goes; D. F. van 't Westeinde te Middelburg; P. van Damme te Wolphaartsdijk; J. C. van Dalsen te Bergen op Zoom; J. J. Geluk te Zeist; R. Dusarduyn te Sluis; J. B. Gillesse te Wissekerke; L. Hengst te Westkapelle. GOES. Concert „Euphonla". Zaterdag 5 Aug. zal de Har monie „Euphonia" o.l.v. dhr P. de Rooij, een concert geven op de Grote Markt, 's avonds 8 u. Het programma luidt als volgt: 1. The Bullfighters, mars, Kot- taun; 2. Zampa, ouverture, He- rold, arr. G. Allier; 3. Dans le Jardin d'un Monastere, inter mezzo, A. Ketelby; 4. By the Swanee River, Amerikaanse •chets, Myddleton; 5. Classics, selectie van beroemde werken, M. Ewing. Pauze. 6. Wellington Mars, W. Zehle; 7. Antigone, ouverture, F. Rousseau; 8. Atoi, walser, E. Waldteufel, arr. J. Bouchel; 9. In de Smidse, karak ter stuk, R. Eilenberg; 10. The Gladiators Farewell, mars, Blan kenberg. KLOETINGE. Aanrijding. Toen Zondag de heer P. B. te Kwadendamme met zjjn brom fiets nonchalant de weg over stak, waarbij hij geen acht sloeg Op een naderende personenauto, kwam hij daarmee in botsing. B. liep bfj de valpartij, die volg de, een hersenschudding op en tnoest naar het ziekenhuis St.- joanna te Goes worden ver voerd. OVEZANDE. Etndles landbouw huishoudschool. Bij de eindies van de landbouw- huishoudschool alhier zijn ge- flaagd: J. v. d. Bosse, Driewegen; N. Rijk, Ovezande, G. Doene, Kwadendamme; L. Vermue, Le- wedorp; K. Drijdijk, Ovezande; J. Rijk, Heinkenszand; L. de Hond, 's-Heerenhoek; S. Huige, Ovezande; B. van Cruijssen, Hoe- dekenskerke; C. Priem, Lewe- dorp; L. Lous, Oudeiande; C. Nijsten, Borssele; R. Uitterhoeve, M. van Zunderen, en L. Boonman te Ovezande. WOLPHAARTSDIJK Zangavond. Zaterdag werd onder de voor treffelijke leiding van mej. C. F. Hillebrand op het gemeentelijk sportterrein een zangavond ge geven waaraan meewerkten een 5-tal koren, nJ. Gem. koor „Looft den Heer" alhier, het meisjeskoor „Van Knop tut Bloem" alhier, en het kinder koor alhier, voorts een koor uit Goes en een koor uit Heinkens zand. Na de opening door de heer J. J. v. d. Velde werd op vlotte wijze het uitgebreide pro gramma afgewerkt. Er was een goede opkomst en er werd over het algemeen met grote aan dacht geluisterd. Vooral het kin derkoor, dat uit 75 leden be staat, mocht een dankbaar ap plaus ontvangen. De heer v. d. Velde wekte in zijn slotwoord de jongeren op om toe te treden als lid van het Gem.koor. Aan de dirigente werd een geschenk aangeboden voor haar goede leiding. Het was een mooie avond. Al leen zou de vraag kunnen rij zen of een programma van 29 nummers niet wat veel is voor één avond. Er waren dan ook velen die niet tot het einde bleven. VERSERE Kreeftenexport stopgezet. Tengevolge van de onrust in België is de export van kreef ten Maandag stopgezet. De auto's geladen met kreef ten, werden gedwongen kort bij Brussel terug te keren. WAARDE. Het a.s. Muziekfeest. Het programma voor het ju bileum der Muziekvereniging „Vooruit" op 12 Augustus a.s. is reeds gereed. Door de volgen de verenigingen zal worden deelgenomen: „E. M. M.", te Kruiningen; „Concordia" te Krabbendijke; „Rillandia" te Rilland; „Con Amore" te Hoe- dekenskerke; „Elk naar zijn krachten" te Hoek en „De Vol harding" te Zaamslag. Het slot- concert wordt verzorgd door de Kon. Harmonie te Biervliet. Om 1.30 uur heeft de officiële ont vangst plaats. Om half drie zal een gezamenlijke mars door de gemeente worden gemaakt, ter wijl om 3.30 uur de concerten worden gehouden tot 10 uur. ELLEWOUTSDIJK. Concours handboogschieten. Zaterdag hield de handboog sociëteit „Zorgvliet" haar jaar lijks concours, waaraan werd deelgenomen door 87 schutters. De prijzen zijn als volgt: le klep P. P. Stouthamer, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 2e klep Jac. dé Baar, „Willem Teil", Ovezande; Jco. Cmallcgongo Mn,, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 4e klep G. M. Geense, „Edele Hand boog", Oudeiande; 5e klep A. Daalman, „Vooruitgang" Kwa dendamme. Zijvogels resp. P. Steenbakker, „Vooruitgang", Kwadendamme en L. Goosen. Hoofdkallen resp. J. van 't West einde, „Victoria" en R. Beeheijn, Westerschelde". Kleine kal resp, Ant. Luijk, „A.D.L.M." en L. Meijaard van „Edele Handboog", GRIJPSKERKE. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van het bouwen van een boerderij voor de heer Francke, was de in schrijving als volgt: F. Holle- brandse, Middelburg, f42.350; fa. I. Franse en Zn., Middelburg, f42,420; A. Boogaard, Grijpsker- ke, f42.500; J. Walraven, St.- Laurens, f42,730; K. Francke en Zn., Oostkapelle, f42.864; I. Da- niëlse, Middelburg, f42.925; A Burgers en Zonen, St.-Annaland, f 43.900. HONTENISSE. Ongeval. Zondag is hier een ongeluk gebeurd, dat gelukkig nog goed is afgelopen. Vermoedelijk door het niet juist nemen van de bocht kwam de auto bestuurd door dokter C. met de motor van D. van K. in botsing. De mate riële schade was aanzienlijk, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. RENESSE. Kerkconeert. Zaterdag j.l. vond een kerk coneert plaats in de Ned. Herv. Kerk, hetwelk gegeven werd door Renesse's Muziekgezelschap Luctor et Emergo", directeur de heer L. C. Hoogerhuis; het Ned. Herv. Kerkkoor te Renesse, directrice mevrouw J. J. Beije Jonker, en de heer L. Eversdijk te Goes, organist. Het program ma bevatte niet minder dan 18 nummers. Er was voor deze avond vrij veel belangstelling. Bij de uitgang werd een sehaal- collecte gehouden ten bate van het kerkmeubilairfonis. OOSTERLAND. Zomeravond-concert. Het muziekgezelschap „Nieuw Leven" van Ouwerkerk gaf on der leiding van haar directeur de heer C. A. Swenne een zo meravondconcert op de muziek tent te Oosterland. Dit gebeulde in het kader van de uitwisseling onderling oer muziekgezelschap pen op ons eiland, wat zeer toe te juichen is en engetwijfe J het muziekleven op het eiland zal verhogen. Bij K.B. is voor het tijdvak van 1 October 1949 tot 1 October 1950 als nog benoemd tot tijdelijk leraar aan de Rijkslandbouwwin- terschool te Goes, de heer G. Grootenhuis te 's-Heer Arends- kerke. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Woudenberg, C. Stelwagen te Wezep (Geld.) te St. Johannesga, A. J. van Heu ven te 's-Gravendeel; te Kam pen, L. Kievit te Putten; te Westbroek, R. Bartlema te Ne der-Hardinxveld. Aangenomen naar Warga (Fr.), E. P. Borgman te Gorin chem; naar Huizen (N.H.), C. v Dop te Ameide, die bedankte voor Elburg en Klundert; naar Bussum, T. H. Oostenburg te Vlaardingen. Bedankt voor Grouw, S. Post ma te Stiens. Geref. Kerken. Beroepen te Tzum, G. L. R, Riphagen, cand. te Enschede. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Utrecht, H, Bouma te Assen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Vlissingen, J. C. Ph. Sobering, legerpr. te Apei doorn en J. Drenth te Amers foort. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Zaandam, C. H Lindijer te Doetinchem. Beroepbaar. De heer D. Boven, theol. cand., Heerenstr. 85, Den Hoorn (Texel), stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Jubileum ds C. vau der Waa. Op Zondag 6 Augustus a.s, hoopt ds C. van der Waa, em. predikant van de Nederl. Herv, Kerk, de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in het predikambt werd bevestigd Ds van der Waa deed op Augustus 1910 zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk te Waal en Koog op Texel. Hij diende ver der de gemeenten Hoogvliet, Waarde, Biggekerke en 's-Heer Arendskerke, Op 31 December 1948 verkreeg hij wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd emeritaat. Hij werd toen hulpprediker te Etten (N.-Br.) tot 1 Jan. 1950 en is sindsdien hulpprediker te Cuijk. Kerken onder de druk. Het persbureau der Ned. Herv. Kerk deelt mede, dat de rege ring te Praag de sluiting der Theologische faculteiten van de verschillende universiteiten be volen heeft, nadat vroeger reeds een soortgelijke maatregel tegen de priesterseminaria was geno men. De theologische faculteiten zullen, zo luidt het bericht van de Christlicher Nachrichten- dienst, in September weer wor den geopend, nadat de huidige leerkrachten door professoren zullen zijn vervangen welke var. staatswege zijn benoemd. Tege lijkertijd met deze maatregel is een verscherpte perspropaganda tegen de kerkelijke leiders be gonnen. Officiële Publicatiën Ontheffing Bouwverordening. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door J. B. van Wuijckhuijse q.q. L. B. van Hout* Zn. ontheffing is verzocht van de be' palingen van art. 26 lid 1 der bouwver ordening betreffende de overschrijding van de achtergevelrooilijn ten aanzien van de verbouw van het pand Nieuwe Burg 18. Het verzoek ligt ter inzage ter ge meentesecretarie 2e afd. van 29 Juli t.m. 12 Augustus 1950. Waterstanden Keulen 1.16 6), Ruhrort 0.87 5), Lobith 9.07 (8), Nijmegen 6.88 (—4) Arnhem 7.09 4), Eefde-IJssel 2.24 t1), Deventer 1.39 (—1), Borgharen 39.25 (—3), Belfeld ben. 10.84 (plus 4), Grave ben. 4.62 (plus 10), Vreeswijk 0.18 (plus 0.09), Lith -0.19 (plus 0.02), SCHEEPSTIJDINGEN PASSAGIERS- EN TROEPENTRANS PORTSCHEPEN OP INDONESIË. GROOTE BEER 31 1100 mijl Z.O. Guardafui. SKAUGUM 31 400 mijl Z.O. Guardafui. HARPATHIAN 30 le Aden. np.ar Rotterdam. JOH. VAN OLDEN- BARNEVELT 31 300 mijl Z.Z.O. Guarda fui naar Amsterdam. KOTA AGOENG 31 pass. V/i Graadskanaal naar Rotterdam. TABINTA 31 300 mijl Z.Z.O. Guardafui naar Amsterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 31 Juli: MA- THILDE CORRADO van Gedansk. THEA GOEDKOOP van Terneuzen. 1 Aug.: HERACLES van Cyprus. Vlissingen vertrokken 31 Juli: NOORD KAAP naar Rotterdam. 1 Aug.: MA- THILDE CORRADO naar Genua. Middelburg vertrokken 31 Juli: JAGA naar Pool. Gepasseerd naar Antwerpen 1 Aug.: ACTINIA van Swansea. HEEREN GRACHT van Londen. Zaterdagavond gaf de muziek vereniging O.K.K. te Westkapelle een concert op het plein van de noodwoning op het Noordervroon. Er was veel belangstelling. Te Bergen op Zoom slaagde voor het Middenstandsdiploma mej. C. Scherpenisse Cd. te St Annaland. Geslaagd voor coupeuse mej. M. den Boer te Zonnemaire. Zij was leerlinge van de R.K. Mode vakschool te Zierikzee. Mej. L. Schrier te Waarde slaagde te Utrecht voor lerares coupeuse. Mej. Stemerding te Souburg, slaagde te 's-Gravenhage voor de acte Tekenen L.O. Zaterdagavond gaf het muziek gezelschap O.K.K. te Wemeldinge, dir. A. Kousemaker, een concert op de tent. De leerlingen van de laagste klassen der Chr. school te We meldinge, maakten Vrijdag met het onderwijzend personeel een uitstapje per bus naar Walcheren. De leerlingen van de O.L. school te Waarde maakten Vrijdag een schoolreis per autobus naar Nij megen en omgeving. Zaterdag maakten de ouden van dagen te Retranchement een goed geslaagd uitstapje naar Bre da. Bij de thuiskomst werden zij ingehaald door het muziekgezel schap. De Zaterdag te Grijpskerke ge houden 10e Anjer-collecte, bracht f 11 op, terwijl voor f 24,25 aan foto's van het Koninklijk gezin werden verkocht. De silo te Kortgene. (Vervolg van pagina 1.) derhoud, voorzitter van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank, noemde de bouw van de silo een voorbeeld voor heel Nederland. Burgemees ter Schuit dankte de Commissa ris voor zijn woorden en de heer Bom voor zijn vertrouwen. Bur gemeester J. J. v. d. Maas van Wissenkerke kwam in zijn toe spraak met een parodie op het gedicht „Sikkels blinken, sikkels klinken", waarin de combine een ereplaats kreeg. Na hem spraken ir van Alphen namens de uitvoerders, de heer Bertebroek en tenslotte ir Wie- land. De heer Brooijmans, voorzitter van de Ring Zeeland van Coöp. Aankoopverenigingen, aangesloten bij het C.B., kwam vervolgens aan het woord. Na hem sprak de heer J. M. Mullié namens het perso neel van de Coöp. Silovereniging, tevens een speciaal woord rich tend tot enkele Franse relaties, o.w. de directeur van een Coöp. Silovereniging uit Arras, de heer Desruelles. Deze sprak hierna een geluk wens. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heren M. Klompe, namens het bestuur en de commissie van toezicht van de Coöp. Landbouwvereniging, de voorzitter van de C.B.T.B. op Noord-Beveland, de heer S. Breu- re, de heer Z. C. Salomé, dir. van het A.V.A. en de heer Kodde, in koper van het Centraal Brouwerij Kantoor. De heer Bom dankte de sprekers afzonderlijk. Tot besluit volgde een tocht in 33 auto's over het eiland. E. C. WIERTS VAN COEHOORN f Na eeu langdurig lijden is Dins dag op ruim 81-Jarige leeftijd overleden de heer E. C. Wierts van Coehoorn, oud-Commissaris van Politie te Goes. De heer Wierts van Coehoorn werd op 20 Sept. 1868 te Rotter dam geboren. Na enkele jaren kwam hij te Goes, waar zijn vader directeur van het postkantoor werd. Na hier de H.B.S. te heb ben doorlopen, werd de heer Wierts volontair bij de politie te Wageningen. Vandaar vertrok hij als inspecteur van politie naar Roermond. Later werd deze plaats verwisseld met 's-Hertogenboseh waar hij de rang van hoofdinspec teur verkreeg. In 1911 werd de overledene be noemd tot Commissaris van Po litie te Goes, welke functie hij bleef vervullen, tot hem op 1 Oc tober 1935 eervol ontslag werd verleend. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tal van jaren fungeerde hij als voorzitter van de Bioscoopcommissie. Zaterdag a.s. zal het stoffelijk overschot in het familiegraf te Nijmegen worden bijgezet. Jongen van 16 jaar uit Aardenburg om het leven gekomen. Maandagavond omstreeks half 8 trof pastoor Dierick uit Aar denburg langs de weg Draaibrug- Aardenburg in bewusteloze toe stand de 16-jarige A. Thomas uit Aardenburg aan. De jongen lag half op de weg, half op de rails terwijl zijn rijwiel naast hem lag. De pastoor vroeg na zijn vondst dokter Rijk om assistentie. Hij werd naar huis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd ge constateerd. Ofschoon aanvanke lijk geen levensgevaar aanwezig werd geacht, is Thomas in de nacht plm. 5 uur overleden. Even is hij bij kennis geweest, maar kon geen inlichtingen verstrek ken over de wijze, waarop hij be wusteloos was geraakt. De rijks politie te Aardenburg heeft de zaak In onderzoek. Zeeuws Zaterdagmiddag elftal samengesteld. Voor de op 19 Augustus op het veld van Krabbendijke te spelen wedstrijd tussen het Zeeuws Za terdagelftal en dat van de afde ling Utrecht zijn door de Keuze- Commissie de voigende spelers aangewezen. In het doel staat L. de Nooyer (Arnemuiden), achter L. Priester (Nieuwdorp) en C. Lobbezoo (Rillandia), spil en aan voerder H. Marijs (Arnemuiden) geflankeerd door J. Tramper Sr. (Krabbendijke) en H. Poort (Ril landia), voorhoede: M. Wonder- gem (Nieuwdorp, C. van Dalen (Kloetinge), A. la Grand (Nieuw dorp), J. C. Lindenberg (Wol- faartsdijk) en C. de Kok (Nieuw dorp). Als reserves zijn uitgeno digd: C. Kriekaard (Krabbendij ke), M. Meulmeester en J. Meer man (beide Arnemuiden) en J. Wisse (V.C.K.). sl/ 83. Overdag spreekt ze alles met Simon af. Si mon wordt Ineens weer vlug. „Ja, ja", knikt hij, „wat graag!" En als het nacht is en allen slapen, gaat Doevedantje uit bed. Heel stilletjes. Op haar tenen loopt zij door de slaapkamer. Voorzichtig doet zij de deur open en sluipt de trap af. Slmon volgt haar op de voet. Stil, de trap kraakt. Ge lukkig, niemand heeft het gehoord. Nu maar ver der. De deur van 't nachtslot doen en ze zijn bulten. Er staan sterren aan de lucht. De wind rulst zacht in de bomen. 84. Doevedantje en Slmon gaan naar Baukje en Houkje toe. Houkje moet gewekt worden, die slaapt als een os. Baukje is dadelijk klaar wak ker. En als zij hoort wat Doevedantje gaat doen, ls ze dadelijk bereid. „Gelukkig", zegt ze. Nu trekt Doevedantje haar oude kleren weer aan, de nieuwe hangt zij aan de spijker in het hok. De zak doet zij over de arm. Nu gaat het viertal naar buiten. Zij lopen heel stil om de villa heen. Maar Baukje gooit een emmer omver klets- klets-klets o, wat een lawaai. Er wordt een venster opengeschoven. Verblijdende toename van het ledental. Hoofdbestuursvergaderingen blijven gewoonlijk beperkt tot een kleine kring van hoofdbestuurders. De verhandelde stof op die ver gaderingen blijft meestal hun geheim; waarvan slechts de resulta ten ln de vorm van besluiten en voorstellen aan de leden door dringen tot buiten de muren van de ruimte, waar de vergadering wordt gehouden. Uniek is dan ook de houding te noemen van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Christelijke Beroeps- goederenvervoerders, dat een journalist (al te vaak gezien als een lastig en gevaarlijk nieuwsgierig mens, betiteld met de scheldnaam „persmuskiet", die zoveel mogelijk overal buiten gehouden moet worden) uitnodigde op zijn hoofdbestuursvergadering, die Maandag in Den Haag werd gehouden om hem een indruk te geven van de moeilijkheden waarmee deze bond worstelt, alsook van de moge lijkheden, die de christelijke organisatie de beroepsvervoerders biedt en de strijd die deze organisatie voert voor haar leden. „Wfl hebben niets te verzwijgen", aldus de voorzitter, mr dr E. P. Verkerk, en inderdaad zette hy de zaken helder uiteen; zaken die moedgevend zijn voor de toekomst van deze nog jonge organisatie. Havenarbeiders weigeren schip voor Antwerpen te lossen. Enige Terneuzense havenarbei ders, die waren aangewezen om het Zweedse s.s. „Undem", dat met een lading papier aan boord, met bestemming Antwerpen, in verband met de stakingen in Bel gië de haven van Terneuzen aan deed, hebben gisteren geweigerd aan de lossing medewerking te verlenen. De lossing van het schip geschiedt thans met een ploeg werkwilligen. Gisteren is op onofficiële wijze het Badpaviljoen aan de Boule vard te Vlissingen heropend. V eilingsberichten ST. ANNALAND. Veiling van 31 Juli: Gele Eigenheimers ge wone 910,23, drielingen 4,71 5,05, Blauwe Eigenheimers 9,90 10,28, drielingen 4,90; Bintjes gewone 89,15, drielingen 4,41. Alles per 100 kg. Aanvoer 35 ton. SCHERPENISSE. (Via de vei ling van St. Annaland.) Veiling van 31 Juli: Gele Eigenheimers gewone 8,519,18; Blauwe Eigenheimers gewone 8,579,50; Bintjes gewone 8,078,52. Alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. Op 16 Februari 1949 werd de bond van christelijke beroeps- goederenvervoerders opgericht op 4 April 1950 werd mr dr E. P. Verkerk, lid der Tweede Ka mer en tevens burgemeester van Boskoop, gekozen tot voorzitter. Dat men daarmee de juiste persoon op de juiste plaats riep, bewijst de toename van het le dental nadien; op de vergadering kon n.l. worden medegedeeld, dat het aantal leden sindsdien juist was verdubbeld. Bovendien stromen nog elke dag nieuwe leden toe; de laatste 14 dagen konden er 30 worden ingeschre ven. Alle hoofdbestuursleden werken in hun eigen omgeving als propagandist! En met suc ces! Toch is de propaganda in verschillende provincies nog niet volop op gang. In Zeeland b.v. heeft men nog slechts enkele le den, in Groningen hoopt men er nog tientallen bij te winnen, terwijl voor Friesland nog een plan de campagne wordt opge steld. In totaal zijn in de con fessionele organisaties (de Chris telijke en de R.K. Bond waar mee in federatief verband wordt samengewerkt) 25 pet. van de Nederlandse Internationale goe derenvervoerders georganiseerd. Reeds thans zijn de confessi onele organisaties stukken ster ker dan de neutrale organisa ties, de B.B.N. en de N.O.B. De geweldige groei van deze chris telijke organisaties is waar schijnlijk het best te verklaren uit de werfkracht, die het ge volg is van het enthousiasme der leden. Dat enthousiasme spruit voort uit de liefde voor hun or ganisatie. Hun organisatie is hen echter niet enkel noodzaak in de strijd die zij moeten voeren voor hun bestaan: zij zien haar ook als een roeping. Ook op het terrein der maatschappelijke or ganisatie willen zij hun christe lijke beginselen belijden en uit dragen, zoals God dat van hen vraagt. Strijd. Gemakkelijk is de situatie, waarin de beroepsgoederenver- voerders zich momenteel bevin den, niet. Voor de bond betekent de huidige situatie strijdt op vele fronten. Strijd tegen de N.O.B., de nog uit de bezettingsjaren daterende organisatie, die welis waar officieel geen vakgroep meer is, maar waarin de vak groep-geest nog springlevend is. Hoewel de werkzaamheden na de oorlog door het verdwijnen van gasgeneratoren, brandstoffendis- tributie enz., tot een fractie wer den ingekrompen, is het appa raat van deze organisatie nog op oorlogssterkte: 64 functionarissen die jaarlijks een half millioen verslinden! Uiteraard betaalt uit eindelijk de vervoerder het ge lag! Bovendien handelt deze orga nisatie niet in het belang der vervoerders en hebben deze vrij wel geen invloed op de gang van zaken in hun eigen organisatie. Het gebeurde met de richtlij nen voor de ontheffingen voor internationaal vervoer en het verloop van de vergadering van Interland-vervoerders te Breda hebben dit wel duidelijk ge maakt. Bovendien is er nog de op stapel staande wet op het auto-goederenvervoer, die ook niet bevredigend ls voor het be- roepsgoederenvervoer. Strijd moet ook worden gevoerd legen de socialisatiepolitiek der rege ring, de spoorwegpolitiek, de in vloed dier grote bedrijven, die de neiging hebben te gaan optreden als beroepsvervoerders, het E. V. O., dat dreigt te grote proporties aan te nemen, daarin door de re gering gesteund, hoewel ons arme Nederland zich de luxe niet kan permitteren er een groot materiaalpark der E.V.O. ver voerders op na te houden, dat over het algemeen slechts voor 50 pet. rendabel te maken is, waardoor grote kapitalen geïn vesteerd worden zonder rente op te brengen. Een ander gevaar betekent de A.T.O.; blijkbaar wil de regering de positie van deze onderneming legaliseren; wat blijkt uit het feit, dat men da ontheffingen voor het grensover schrijdend vervoer wil baseren op 1948; een voor de A.T.O. zeer gunstig jaar. Een andere mis stand in de vërvoerderswereld is de overdreven registratie; elka vervoerder is niet minder dan 7 maal geregistreerd, n.l. 2 keer bij de R.V.I. (in provinciaal en in landelijk verband), bij de be drijfsgroep wegvervoer, bij de N.O.B. wegtransport, bij de B. B. N. of N.V.T.O. en de interna tionale vervoerder ook bij da N.I.W.O. Deze overdadige regis tratie kan en moet in het be lang der vervoerders worden In gekrompen, tot een eenvoudiger administratie waarin de bedrijfs- genoten meer zeggenschap krij gen dan tot op heden het geval is. Ook daarvoor ijvert de Chris telijke organisatie. Verschillende andere zaken passeerden nog da revue op deze hoofdbestuurs vergadering; zoals b.v. een even tuele federatieve samenwerking met de B.B.N., de manipulaties betreffende de N.I.W.O. enz. Ook werden enkele vertegenwoordi gers aangewezen in de Christe lijke Middenstandsbond, waarbij de organisatie is aangesloten. De hele sfeer, waarin de ver gadering verliep, deed echter duidelijk uitkomen dat men vast besloten is om onder de bezie lende leiding van de voorzitter, Mr Dr Verkerk en de secretaris, de heer D. A. J. Sloof, Haasburg straat 27, Voorburg, energiek te blijven strijden voor de eigen christelijke organisatie en te trachten voor 1 October de da tum waarop het lidmaatschap van de N.O.B. wegtransport weer voor een jaar ingaat, alsnog zo veel mogelijk vervoerders pro beren te doen toetreden. Ver sterking der gelederen is nodig, én in verband met de socialis tische Invloed op het vervoers beleid en als tegenwicht tegen d« R.K. invloed. De kleuters uit de Nutsfröbel- school aan de Vlasmarkt hebben voor een week (zij hebben nu toch vacantie) hun lokalen afge staan aan de vissen. Nee, vijvers zijn er niet aangelegd en henge len kan men er niet, maar de ten toonstellingscommissie van de Aquariumvereniging „Barbus- Conchonius" heeft niar tot Zater dag een goede 30 aquaria opge steld en men kan hier genieten van de tere schoonheid van vele soorten tropische en sub-tropische vissen, die de leden van „Barbus- Conchonius" hebben gekweekt en waarmede zij nu, met gerecht vaardigde trots, voor het publiek treden. Maandagavond zijn wij heel wat verstandiger weggegaan dan wij gekomen waren. Een vis was voor ons een vis en daarmede uit. Wij Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 1 Augustus medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligation Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederl. 1962-64 ex. Dito cum. Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Handel en Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A. K. U. Berghs Jurgens Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips' Gloeilampen Dito 6 pet. cum. pref. wd. Wilton Bill item Ie rubr. Biliton lie rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito Onderaand. Moeara Enim Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Japanlijn 100# 97'/* 97# 96 96# 95# 96# 97H 97# 98# 98# 98# 98-# 79 79 100# 100# 9474 94# 96# 96# 53# 54# 90 90 138 139 167 167# 306 307# 104'/* 106 121# 123 164 167 150# 151# 200# 205# 269 211# 213# 160# 160# 131# 130# 308 312 220 223# 243 247 260# 265# 268# 273# 268 271 460# 457 130# 130# 118 118 100# ooi/ 102 87 44# 43 88 87 43# 43# 143# 94# 145 Kon. Boot 121 124 Kcm. Paketvaart 111# 115# Ned. Scheepv. Unie 12 8# 130# v. Ommeren's Scheepr. 122jj 170 Rott. Lloyd Stoomv. Mij. Ned. 124# 150 151# H. V. A. 11444 116# Java Cult. 58}I 60 N. L S. U. 9654 97# Vorstenlanden m 31 Deli Bat. Mij. 96 Deli Mij. ma 109 Senembah 93 92# Muller Co. 13954 Amstard. Bank 15454 156 Escompto Bank 4SJ4 45 Holl. Bank Unie 21554 215# Cert. Javascbe Bank 96 Herstelbank Pr. Ned. Bank v. Z.-Afrika 169 170 Rotterdamscbe Bank 163# 165# Surinaamse Bank Twentse Bank 165 Am. Smelting 56# 57# Anaconda Copper 32# 40# 33 Beth. Steel 41# Chrysler 68# 69# General Motors 85# 87# Intern. Nickel 31 31# Kennecott 60# 60# 38# Rep. Steel 38# Stand. Brands 5# 5# U. S. Steel 108# 109# Cities Servies 73# 74# North Am. 17 17# Cont. Oil 75# 75# Midcont. Oil f# 71# 48 Philips Oil 74 Shell Union 45# 45# Tidewater 30# 30# Baltimore 11# 12 Miss K. Texas 6 New York Centf. 14# 18# 14# Peni. ylvania 18# Canadian Pac. 16# 17. hebben echter ontdekt, dank zij de deskundige rondleiding, welk een totaal apart hoofdstuk uit het scheppingsboek deze bewo ners van de tropische wateren vertegenwoordigen. Wij hoorden van levend-barende en eieren- leggende vissen, van glasbaarzen, die hier bijna niet voorkomen en die zo buitengewoon moeilijk t# kweken zijn, van vissen, die met hun andere soortgenoten goed kunnen opschieten, maar ook van vissen die je vooral niet bij elkaar moet laten. Wij kregen onderricht in de wijze van voeding der vis sen, wij bewonderden ook de stilte pracht der tropische planten in de aquaria, en wij merkten iets van de grote liefde, waarmede d« leden van de Aquariumvereniging zich op hun mooie liefhebberij werpen. Burgemeester Bolkestein, di« de tentoonstelling Maandagavond opende, zei zeer terecht, dat dit werk een prachtige vrije-tijdsbe- steding is en dat hij kon begrijpen, dat de leden iedere dag weer ge nieten van hun vissen. Hij was ervan overtuigd dat velen deze week in 't schooltje aan de Vlas markt vreugde zullen vinden en hij wenste de vereniging een gro te bloei toe. De voorzitter, de heer J. Peene, die vooraf had gesproken, dankte de heer Rosendaal, voorzitter van het Dep. Middelburg van de Mjj tot Nut van 't Algemeen, voor de beschikbaarstelling van de school en de keurmeesters, mej. Prinzen uit Goes en de heren Van Rjjsseï en Van de Voorde uit Vlissingen. Alle inzenders hebben hun uiter ste krachten ingespannen om er iets moois van te maken, zo zei hij, en een vergelijking met de tentoonstelling van enkele jaren geleden zal zeker aantonen, dat men in voorwaartse richting is gegaan. De inzendingen zijn in twee groepen verdeeld, n.l. de gezel schapsklasse en de jongbroed- kiasse (eigen kweek). In de eer- ste behaalde de eerste prijs de heer J. J. de la Vienne, de 2e prijs de heer P. Dingemanse en de 3e prijs de heer J. Tiersen. Jong- broed: le prijs A. Simpelaar; 2e prijs J. P. Klaassen. De kampioen van de tentoon stelling werd de heer H. de Heer met een bijzonder fraaie inzen ding.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3