Koning Leopold zal tijdelijk zijn bevoegd heden overdragen. ^DE\ TEMPERATUUR STUGT f WOLPRUZEN STUGEN OOK ZOMER' VERKOOP DEKENS HH Yl/M ZWITSALETTEN M ontbrekende woord „Ik doe op alle Belgen dringend beroep tot eendracht". PUNEW Wijziging in de bevelvoering bij de Koninklijke Landmacht. Spoor van inbraken markeerde boot reis met „Okkie". „Klein goed" in de Statenvergadering van Zeeland. Abdicatie in 1951, als Prins Boudewijn 21 wordt. Wie is Kroonprins Boudewijn? Nationaal Luchtvaart Labora torium ontslaat 60 man. Militairs gewesten worden groepscommando's. DE KLERK fi ZN Waterpolitie arresteerde drie „zware jongens". KORTE BERICHTEN Woensdag 2 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Paolna 2 BELGISCHE CRISIS OPGELOST. De beslissing is gevallen; Koning Leopold en de drie grote Belgische partijen zijn gisterochtend in alle vroegte overeengekomen, dat de Koning tijdelijk zijn bevoegdheden dient over te dragen aan zijn zoon, Prins Boudewijn. De Koning zal aftreden wanneer zijn zoon op 7 September 1951 de leeftijd van 21 jaar bereikt. Het besluit werd op het paleis te Laeken genomen na een vergadering van vier uur in de vroege ochtend. De Koning presideerde de vergadering. De verklaring van de Koning. Te 6.45 heeft de minister van Openbaar Onderwijs, Harmei, aan de journalisten de volgende tekst voorgelezen: „De Koning heeft de afgevaar digden van de drie traditionele partijen ontvangen, die hem lieten weten, dat zij hopen, dat men een einde zou maken aan de crisis die het land doormaakt, met eer biediging van de monarchie en van het Vorstenhuis en met de Innige bezorgdheid de eendracht van de Belgen te verzekeren". De Koning heeft hun geant woord „Sedert de Koninklijke crisis in België duurt, heb ik steeds ge- irrend, dat de eerste maatregel, die moest genomen worden, het herstel van de grondwettelijk, orde was. Dit is thans een gedane zaak. Ik heb steeds gemeend dat 'net mijn plicht was in te gaar, op de wil, dat ik de uitoefening van mijn grondwettelijke prerogatie ven zou hervatten, die door de Verenigde Kamers mocht worden te kennen gegeven, Dit is wat ik op 22 Juli heb gedaan. Op 15 April 1950 in mijn bood schap aan de natie heb ik er op gewezen, dat ik mij mijn rol van Is ér ,.u een eind gekomen aan de hejtige tonelen die zich af speelden by de ernstige relletjes staatshoofd slechts kan indenken buiten en boven de partijen, ten einde een rol van scheidsrechter te kunnen vervullen in ogenblik ken van crisis, alleen bezorgd om de hogere belangen van het land. Sedert mijn terugkeer in België heb ik met pijnlijk leedwezen ge zien dat de hartstochten, die de Belgen rond mijn persoon verdeel den, in plaats van te verzwakken, nog scherper waren geworden, en dreigden ernstige schade aan het vaderland te berokkenen op een ogenblik waarop de internatio nale toestand meer dan ooit eist, dat het land hechter aaneenge sloten is. Ik heb dan ook besloten aan de regering en aan het parlement te vragen, zoals Ik had voorgesteld in mjjn boodschap van April, een wet aan te nemen, waarbij mjjn macht wordt toegekend aan mjjn zoon Prins Boudewijn. Deze toekenning van de Ko ninklijke macht aan Prins Bou dewijn lijkt mjj de nodige stap te zijn naar de oplossing die zijn troonsbeklimming moet mogelijk nuken wanneer hij zjjn burger lijke meerderjarigheid zal hebben bereikt .indien, naar ik hoop en wens, de rond mijn zoon beloofde verzoening tot stand Is gekomen. Ik neem deze ernstige beslis sing, nadat ik van bevoegde per sonen de verzekering heb ontvan gen dat de drie nationale partijen de meest loyale politieke mede werking aan mijn zoon zullen ver lenen en alles in het werk zullen stellen om rond hem de eendracht van de Belgen tot stand te bren gen. Ik wens dat op het ogenblik, waarop zich een bevredigende op lossing voordoet, na de ernstige moeilijkheden van de laatste tijd, de belangrijke sociale, culturele en gewestelijke vraagstukken, waarvoor het land zich geplaatst ziet, weldra langs de normale weg van oi is democratisch regime een oplossing zullen vinden. Op alle Belgen doe ik een drin gend beroep tot eendracht, vooral lot dezen, die mij sedert jaren steeds hun aangrijpende aanhan kelijkheid hebben betuigd. Laten allen hun loyale mede werking aan mijn zoon verlenen en hulp bij de zware taak, welke op zijn jeugdige schouders zal rusten". BUSET IS VOLDAAN. De voorzitter van de Belgische socialistische partij, Buset, heeft verklaard dat hij het gister ochtend bekendgemaakte commu nique over de Koningskwestie als een voldoening schenkende oplos sing beschouwt. r-^^hallWgScIiaB van zjjn vader zullen worden overgedragen, werd 7 September 1930 geboren als eerste mannelijke telg uit het huwelijk van Kroon prins Leopold van België met Prinses Astrid van Zweden. De vreugde ln België en daarbuiten was enorm. Maar Boudewijn werd 'n onbekende in zijn vaderland. Tien jaren ballingschap is een hele tjfd in het leven van een negentienjarige en de herinneringen aan do tienjarige Kroonprins verbleekten snel in België. Als een dro merige, lange jongen met zeer ernstige ogen achter glanzende brilleglazen, zo kennen de Belgen hun Kroonprins nogvan foto's. En zij zeggen: „Hij ls precies zijn grootvader Koning Al- bert". Prins Boudewijn had geen zon nige en onbezorgde jeugd. Vooreerst, aldus de Volkskrant, waaraan wij het volgende ontle nen, was daar in 1934, toen hij nog geen vier oud jaar oud was, het plotselinge overlijden van zijn grootvader, Koning Albert, die als alpinist om 't leven kwam. Boudewijn was te jong om de tra gische dood van zijn grootvader te beseffen, maar het feit, dat zijn vader Koning werd heeft on getwijfeld een stempel op zijn jeugd gedrukt. Amper twee jaar later verloor hij zijn moeder, de beminnelijke Astrid, wier tragi sche dood bij een auto-ongeval in Zwitserland een golf van medeleven door België en de ge hele wereld deed gaan. DIEPE DROEFHEID... De Koning vond de moed niet Boudewijn en diens drie jaar oudere zuster Josephine Charlotte op de hoogte te brengen van het verschrikkelijke ongeluk. Leo pold zag door een venster beide kinderen zorgeloos stoeien in de tuin van het kasteel In Laeken. Hij stuurde tenslotte een hofdame, die het Prinsesje zei, dat haar Aan een groot aantal leden van het personeel van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium is per 31 December van dit jaar ontslag gezegd. Het betreft ongeveer 60 man. De maatregel is een uit vloeisel van de financiële toestand van het Rijk, die het volgens de autoriteiten nodig maakt, dat op dit laboratorium wordt bezuinigd. Ongeveer anderhalf jaar gele den is een commissie benoemd, die een onderzoek moest instellen naar de mogelijkheid of het labo ratorium op dezelfde voet kon en moest blijven voortbestaan. De nu genomen maatregelen zijn waarschijnlijk een gevolg van de conclusies dezer commissie. (Ingez. mededeling, advert.) 3 met korte metten! Gebruik Moordaanslag te Haarlem. Maandagmorgen is de 56-jarige vishandelaar A. Schraal, die te Haarlem met een haringkraam op de Botermarkt stond, het slachtoffer geworden van een aanslag. Toen hij bezig was met het schoonmaken van vis werd hij op de drukke markt plotse ling overvallen door een man, die achter hem stond en hem met een mes enige diepe steken in de hals toebracht. Het slachtoffer viel hevig bloe dend op de grond en overleed enkele ogenblikken later. De da der, een 48-jarige kellner werd door omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd. De man was geheel overstuur en verzette zich niet. Naar de politie mededeelt be stond er reeds geruime tijd een verhouding tussen de vrouw van de dader en de vishandelaar. Het kwam vast te staan, dat de kell ner het mes, waarmede hij de daad gepleegd heeft, pas des morgens had gekocht. moeder ergens ver weg was, voor lange tijd, misschien wel voor al tijd. Toen Boudewijn zijn zusje zav. schreien dronv het ook tot nooit zou weerkeren. Het waren tijden van diepe droefheid voor de nog jonge vorst en voor de Koninklijke familie, van zware rouw ook voor het Belgische volk. En te midden van dat alles stond de zesjarige knaap wellicht als het grootste slachtoffer, omdat hij niet alleen een Koningin ver loor, maar tevens een innigge- liefde moeder, die in zijn opvoe ding nog zo'n belangrijke taak had moeten vervullen. De oorlog betekende oorspron kelijk een scheiding, omdat de 2 Prinsen Boudewijn en Albert in Italië verbleven. Pas na de ineenstorting van Frankrijk mochten zij de gevangenschap van hun vader in België delen. Die sombere jaren van afzonde ring bracht Boudewijn door in ernstige studie. Hij wijdde zich aan de grondwet, de geschiedenis van België, economie, literatuur en aan zijn lievelingsvak: wis kunde. STIL. Enkele maanden voor de bevrij ding van zijn vaderland werd Boudewijn met zijn vader en de andere leden van de Koninklijke familie naar Duitsland overge bracht. Zij sleten de dagen in een stille vesting omringd door norse S.S.-ers. Tenslotte werden zij door Amerikaanse soldaten in Sankt Wolfgang bevrijd. Is het te verwonderen, dat al het leed van Kroonprins Boudewijn een stille en ingekeerde jongeman maakte? Dat zijn schrandere ogen nadenkend en dromerig kun nen staren? En wat is er niet in hem omgegaan, toen de bevrijding I Ongunstiger resultaten in kruideniersbedrijf:. Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft een inte ressante statistiek het licht doen zien over de exploitatie-uitkom sten in het kruideniersbedrijf ge durende 1947-'48. Aan de totstandkoming van deze statistiek hebben niet min der dan 385 kruideniersbedrijven meegewerkt, een aantal, dat nog nimmer bereikt is. De, utatLstipk brenet a an het deld ongunstiger zijn geworden vergeleken met 1946-'47 en dat de arbeidsprestatie in de grotere bedrijven heel wat gunstiger is dan in de kleine. In de winkels met f 200.000 omzet is de druk van het loon slechts half zo zwaar als in de winkels in de laagste omzet- klasse. Het 100 pagina's tellende boekje is verkrijgbaar in de boekhandel en bij het Instituut, Koninginnegracht 53 te 's-Gra- venhage. kwam en niet langer een onver biddelijke vijand, maar Belgen zelf de terugkeer van zijn vader beletten? De ballingschap duurde voort, een ballingschap „door vij- ands toedoen" zoals het sarcas tisch heet in de besluiten die de Belgische Prins-regent onder tekende. Door zijn harde studie, maar meer nog door zijn allesbehalve zorgeloze jeugd is de Belgische Kroonprins veel ernstiger dan de meeste jongemannen van zijn leeftijd. Toch zijn alle Belgen, die hem in Pregny hebben ontmoet, getroffen door zijn open glimlach, waarmede hij zijn landgenoten te gemoet treedt en dezelfde een voud, waarmee ook wijlen Koning Albert iedereen veroverde. Indien Boudewijn werkelijk de goede ka raktereigenschappen in zich ver enigt van de twee grote Koningen van België, Albert I en Leopold III, goedheid, eenvoud en sere niteit, zal hij zijn land grote dien sten kunnen bewijzen. FEUILLETON. 53) door O. F. WALTON. o HOOFDSTUK XVII. Een zonderlinge brief. Het 'eschrift, dat Marjorie in haar hand hield, was slecht ge speld en geschreven, maar het gelukte haar toch het te lezen. Hier volgt was zij las. Mijn lieve Ken, Ik gevoel wel, dat ik niet veel jaren meer heb te leven, daarom schrijf ik deze, opdat je hem zult kunnen lezen als ik zal zijn heen gegaan. Ik weet zeker, dat ik ver plicht ben het je mee te delen; en toch geloofde ik hem zijn ge heim te bewaren, zolang ik leef de; al de dagen van mijn leven, dat waren de woorden, die hy mij deed zeggen. Maar 'kheb hem niet beloofd het te verzwij gen, wanneer de dagen van mijn leven voorbij waren, Ken, en die zullen voorbij zijn, wanneer je deze brief ii handen krijgt. Nu dan, Ken, ik ga je nu ver tellen, wat mij gebeurde omtrent vijf-en-twintig jaar geleden. Ik hoorde toen, dat er kans op goed betaald werk in Zuid-Afrika was; ik sprak er over met je moeder en we besloten daarheen te vertrekken om ons fortuin te zoeken. We hadden wat geld overgespaard, betaalden de overtocht en het ging ons goed. Het werk viel mee en werd goed betaald, maar alles was daar veel duurder dan hier. Zo werk te ik voort. Ken, eerst op de ene plaats en dan op de andere en ten laatste vestigden wij ons in de nabijheid van een der mij nen te Kimberley. Daar waren veel mijnwerkers, meest ruwe kerels en het leven was daar moeilijk. Veel geld verdienen en veel moeten uitgeven; maar we kregen een aardig huisje en je moeder was er trots op en maak te het zo gezellig als maar mo gelijk was. Ik kocht wat meubelen van iemand die naar Engeland ver trok en wij genoten op onze ma nier het vette der aarde. Toen wij daar waren, liet ik een man, die vroeger in Enge land kunstschilder was geweest, een portret van mijn vrouw ma ken en ik betaalde hem er royaal voor. 'tls hetzelfde Ken, dat nu in de bibliotheek hangt. Welnu, toen wij bij die ru moerige stad woonden, kwam op een avond, na donker, Jack Mc Dougall bij ons, dat was de man die daar de herberg hield. „Joe", zei hij, „we hebben nu bij ons aan huis een vreemd ge val. Op hun doorreis naar Kim berley kwamen gisteravond een heer en een dame bij ons loge ren, en nu ligt de dame te bed en vannacht is 'n kindje gebo ren. De dokter is er juist ge weest en zegt, dat ze zeer ziek is en wel spoedig zal sterven." „Dat is een kwaad geval Jack" zei ik „Ja, Joe", antwoordde hij, „en mijn vrouw weet niet, wat ze moet beginnen. Ze heeft nie mand dan die oude meid Grindle en die is de halve tijd dronken. Daarom ben ik eens overgeko men om te horen of je vrouw ons ook wil komen helpen." Nu je moeder ging; ze was bijzonder handig en geschikt bij zieken, ze deed wat ze kon voor de arme dame, maar 't was al vergeefs; de volgende dag over leed de jonge moeder. Mijn vrouw was erg ontdaan toen ze stierf; ze vertelde mij later, dat ze het liefste gelaat en het mooi ste haar had, dat zij ooit had ge zien en ze scheen haar nog zo jong toe! Je moeder nam het kindje mee naar ons huis, och, t was zo'n klein popje! De dok ter zei, dat hij niet verwachtte, dat het levensvatbaarheid had. Nu, zeiden wij, dan kunnen wij het houden tot aan de begrafe nis; maar diezelfde avond, juist toen we naar bed zc 'en gaan, hoorde ik iemand aan de deur. Ik ging naar beneden, en daar stond 'n deftig heer, de knapste man, die ik ooit ontmoette behalve één, en dat ben jij zelf, Ken! Ik vermoedde, dat hij de va der van het kind was, en vroeg hem of hij wilde binnenkomen. Ik dacht, dat hij zijn kind kwam halen en vertelde hem, hoe mijn vrouw het had verzorgd en te bed gebracht. En ook, dat ik haar wilde meedelen, dat hij de kleine kwam halen. „Neen, ik kom niet om de kleine, maar om eens met u te praten", antwoordde hij. We gingen dus bij de haard zitten. Eerst zei hij niets, maar dan vroeg hij mij, of ik er naar ver langde een zeer rijk man te worden. „Natuurlijk", zei ik, „dat zou ik wel willen." Toen vertelde hij mij, dat hij mij ertoe in de gelegenheid kon stellen als ik dat wilde. Hij zou van mij een heer maken en ik behoefde nooit meer te werken. Je kunt je voorstellen, hoe ik mijn oren openzette. Ken, en ik vroeg toen, op welke wijze hij dat wilde bewerken, en wat hij van mij verlangde. Hij wenste dat mijn vrouw en ik de zorg voor haar kindje op ons zouden nemen. „Voor hoe lang?", vroeg lk. (Wordt vervolgd.) Met ingang van 1 Augustus a-s. is als deel van de in uitvoering zijnde reorganisatie der Koninklijke Landmacht een wijziging ln de bevelvoering van kracht geworden. De vier militaire gewesten zullen worden omgezet in de groeps commando's west, midden, zuid en noord, welke tevens resp. de le t/m 4e militaire afdeling zullen omvatten. Voorshands zullen de grenzen dezer militaire afdelingen gelijk zijn aan die als voor de militaire gewesten vastgesteld. Onder de bevelen van de com mandant groep west, tevens be velhebber in de le militaire afd., zijn gesteld het regiment van Heutsz en het regiment intendan ce-troepen; onder c-groep midden, tevens bev. 2e mil. aid., het garde regiment grenadiers en jagers, het reg. inf. oranje Gelderland, het reg. veldart. van Essen en 't reg. zware infanterie chasse; on der c-groep zuid, tevens bev. 3e mil. afd., het reg. stoottroepen, het reg. Limburgse jagers, het reg. veldart., Prins Frederik, het korps commando-troepen en het reg. mortieren Menno van Coe- hoorn, onder de bevelen van c- groep noord, tevens bev. 4e mil. afd. zijn geplaatst het garde reg. „Prinses Irene", het reg. inf. Jo- han Willem Friso en het reg. veldart. „Prins Maurits". De regimenten luchtdoelartille rie zijn gesteld onder de bevelen van de commandant luchtdoelar tillerie, de overige regimenten en de militaire onderwijsinstellingen zijn gesteld onder het bevel van de inspecteurs der betrokken wa pens of dienstvakken. Ingesteld zijn voorts de inspec tie van de technische dienst, de Inspectie van de aan- en afvoer- troepen (waarin het commando verkeerstroepen is opgelost) en de inspectie der nationale reserve (ln de plaats van het directoraat nationale reserve). De afdeling a 6 (militair juri dische dienst) van de adjudant- generaal wordt opgeheven. Het personeel wordt opgenomen in de Plaatsvervanger van generaal-majoor Dean. Generaal-majoor John Church heeft het commando over de 24ste Amerikaanse infanterie divisie, een van de vier Ameri kaanse divisies, die thans op Ko rea strijden, overgenomen. De vorige commandant, generaal- majoor William Dean, is thans officieel als vermist opgetekend. (Ingez. mededeling, advert.) en Uw gedachten gaan dus niet uit naar het hopen van dekens MAAR. zelfs In belangrijke mate. En als U dan weet, dat wij morgen 9 uur beginnen met de verkoop van een groot aantal dekens tegen extra verlaagde prijzen (restanten van partijen welke nog vóór de devaluatie lijn Ingekocht), dan ii het zaak om veel geld te bespa* ren en te profiteren van onze Reclame-aanbieding WOLLEN ZOMERDEKENS 150 200 10.75 170 x 220 16.50 ZWAAR WOLLEN DEKEN in mooi* pasteltinten, met medaillon-patroon 150 x 208 18.90 170 x 220 23.25 190 x 235 26.50 Nog enkele kleine partijen zuiver wollen dekens, waaronder d* bekende merken Aa-Be, Scheltema, P. v. Z, eni. tegen extra ver laagde prijzen. ZIET ONZE ETALAGES BELLAMY PARK VLISSINGEN directie van de militair juridische dienst, welke ressorteert onder de chef van de generale staf. Op 17 Juni j.l. is de comman dant strijdkrachten te velde (C. S. V.) opgenomen in het hoofd kwartier van de generale staf en werd sectie G 5 (opleidingen) van dit hoofdkwartier opgeheven. De werkzaamheden dezer sectie zijn deels overgenomen door sec tie G 3 van het hoofdkwartier, deels door de staf van de C.S.V., welke autoriteit tevens met in gang van genoemde datum de functie van directeur militaire opleidingen vervult. Saboteur veroordeeld. Een Brits zeeman, John Samuel Bradbury, is door het krijgsge- recht te Devonport veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en uit de dienst ontslagen na bekend te hebben, dat bij met opzet scha de had toegebracht aan de stuur inrichting van het bergingsschip Damsay. Hij zeide de sabotage te hebben bedreven ln de hoop uit de dienst te zullen geraken. NIET ENTHOUSIAST. De R.K. middenstanders heb ben te Apeldoorn hun landelijke studiedagen gehouden. Mr Bachg, lid van de Tweede Kamer, heeft daar goede woor den gesproken. Hij betoogde o.m., dat een belastingpolitiek moet worden gevoerd, welke met verscheidene bloedtransfu sies de middenstand na de vela aderlatingen weer gezond maakt. Er zullen WERKELIJKE winst marges moeten komen en geen marges waarvan na aftrek van alle kosten vrijwel niets over blijft. Goed bedoeld. Maar de spre ker moest hieraan toevoegen, dat de bondgenoot van de K.V.P. op een geheel ander standpunt staat. Hij erkende, dat vooraan staande figuren in de P. v. d. A. sterke voorstanders zijn van het staatssocialisme; dat het Kamer lid Hofstra de belastingpolitiek van Lieftinck zelfs nog te soepel vindt; dat dr B. v. d. Tempel d« ordening als een socialistische etappe ziet, en dat socialisatie van de productiemiddelen daar sterke voorstanders vindt. Dat is dus heel wat anders dan de middenstand nieuw bloed toe te dienen. Ik kan er dan ook inkomen, dat vele R.K. middenstanders over de samenwerking van K.V.P. en P.v.d.A. niet bepaald enthousiast zijn. De districtsrecherche van de Rijkspolitie te water te Amster dam, in nauwe samenwerking inet de Rijkspolitie te water in Warmond en de gemeentepolitie van Kampen en Zwolle is er in geslaagd, drie beruchte „zware jongens" uit de hoofdstad te ar resteren. Deze hadden in de afge lopen maand ln tal van plaatsen inbraken gepleegd waarbij hun 'n buit bestaande uit alle mogelijke artikelen in handen was gevallen. Aanvankelijk slaagde de Rijks politie te water er niet in een draad, die naar de daders van een inbraak in Warmond leidde, te vinden. Hoe meer het onderzoek vorderde, hoe meer vermoeden rees, dat drie beruchte Amster damse inbrekers er schuldig aan waren. De politie besloot dan ook deze drie mannen en hun resp. vriendinnen te schaduwen. Op stap met „Okkie". Al spoedig werd ontdekt, dat zij het plan hadden een trip te laaien wsb„4e.iBflierb()Pileö.1^K- centra. Zorgvuldig werden de gan gen van de zo onschuldig lijkende watersportliefhebbers bespied. Van Amsterdam ging de reis via Leiden, Warmond, Utrecht, Wa- geningen en Zutphen naar Kam pen. De reis werd gemarkeerd door een spoor van inbraken, zo wel langs de waterkant, als op het land, want een van het drie tal beschikte over een auto en volgde langs de weg de boot. De inbrekers gingen uiterst voor zichtig te werk. Zo ook de poli tie. Op een gegeven ogenblik werd ter camouflage zelfs de „Okkie" in een andere kleur ge verfd en van een andere naam voorzien. Het mocht echter niet baten, na een reis van bijna drie weken arriveerde het scheepje in Kampen en hier klapte de val dicht. In de val. Op het moment, dat de drie mannen met een aanzienlijke buit ln de avond weer aan boord wil den gaan werden zij door zes po litiemannen gegrepen en bliksem snel werden boot en auto in be slag genomen, terwijl terzelfder- tijd in de respectievelijke wonin gen te Amsterdam huiszoeking werd gedaan. Door deze snelle manoeuvre van de politie gelukt* het vrijwel de gehele buit van all* inbraken, die in de afgelopen maand waren gepleegd, te achter halen. Bovendien legde de politie de hand op een stel uiterst mo derne inbrekerswerktuigen. Da politie is er op het ogenblik nog niet in geslaagd alle gestolen goederen te sorteren en te„iden- tificeren". De drie mannen en da drie vrouwen, waarvan er één da boottocht had meegemaakt, zijn voor de Officier van Justitie ge leid. De Nieuw-Zeelandse minister van defensie, Mac Donald heeft medegedeeld, dat meer dan vier duizend personen zich voor dienst neming bij de Nieuw-Zeelands* strijdkrachten, bestemd voor Ko rea, hadden opgegeven. Slecht* 'n gedeelte van degenen, die zich aanmeldden, zou aangenomeS kunnen worden. opperfioohlKvVm1 %e ''ÊLmSü^JaLo- stam, zal spoedig met zijn vrouv* (Ruth Williams uit Londen) er» hun baby uit Beetsjoeanaland naar Engeland vertrekken. Wederom ls het falllisement van Damstadt aangevraagd, dit maal door mr H. Boekei namen* 36 preferente crediteuren (artis- ten en technici). Het bureau van de republiek „Zuid-Molukken" te Den Haag deelt mede, dat Donderdag dri» Ambonnezen uit Nederland naar Geneve zullen reizen voor bespre kingen met vertegenwoordiger* van 't internationale Rode Kruis. De hoofdlegerpredikant ds A, T. W. de Kluis is Maandagavond van Schiphol naar Indonesië ver trokken om ln opdracht van d* minister van Oorlog een onder zoek in te stellen naar de geeste lijke toestand der troepen, di* thans nog in Indonesië verblijven en bijstand te verlenen in de bij zondere omstandigheden waarin deze troepen verkeren. Een vliegtuig van de Canades* luchtmacht is bij een van Cana da's Noordelijkste weerstation* neergestort. Volgens een woord voerder van de luchtmacht kwa men daarbij negen personen om het leven. In de morgenvergadering der Prov. Staten van Maandag j.l. werd een groot aantal voorstel len van Ged. Staten zonder dis cussie en stemming aangenomen. Zo werd besloten het provin ciaal personeel een gratificatie toe te kennen van 2 procent van het jaarsalaris (met een maxi mum van f 50), alsmede 5 pro cent van het salaris over het 2e kwartaal 1950. M.i.v. 1 Januari 1948 zullen de gepensionneerde provinciale ambtenaren toeslag op hun pensioen ontvangen. De Prov. Staten besloten voorts aan de gemeente Westkapelle een gedeelte van een weg in die ge meente over te dragen en met het Waterschap Hoedekenskerke een ruiling in beheer en onderhoud aan te gaan van weggedeelten bij de veersteiger te Hoedekenskerke. Afwijzend werd beschikt op het verzoek om subsidie van de R.K. Stichting Nijverheidsonderwijs te Tilburg, evenals op het verzoek om een provinciale bijdrage door de R.K. Maatschappelijke Gezins zorg te IJzendijke en de Classi cal Commissie voor bijzondere Kerkelijke Gezinszorg aldaar. Het provinciaal subsidie voor de land- en tuinbouwwintercur- $ussen en de voorbereidende land en tulnbouwwintercursussen werd verhoogd van f 0,70 tot f 1. Aan de gemeente Hontenisse werd een bedrag maximaal f 2050 toegekend in de kosten van ver bouwing der openbare lagere school voor een door de N.C.B. te exploiteren landbouwschool. Ma ximaal t 8700 werd toegestaan voor de stichting van een gebouw door de gemeente 's-Heer Arends- kerke, dat aan de C.B.T.B. voor het geven van lager landbouw onderwijs zal worden verhuurd. De Stekbietenverordening Zee land werd gewijzigd en besloten werd aan de Stichting „De Schot se Huizen" te Veere geen subsi die toe te kennen. Aan de firma T. de Rijke te Zierikzee werd een bijdrage toegekend van ten hoog ste f 999 in de hersteikosten van de windkorenmolen „De Koekoek" te Dreischor, aan de heer H. A. Verschuure te Kruiningen f 143 in de hersteikosten van zijn mo len en aan de gemeente Zonne- maire f 616 als bijdrage in d* hersteikosten van het raadhuis. Een tweetal andere verzoeken werden aangehouden tot meer ge gevens bekend zijn. Het verzoek van de Inrichting ,Meer en Bosch" te Heemsted* om een bijdrage in de kosten van uitbreiding van de schooi voor B.L.O. werd afgewezen. Aan da schoolartsendienst in Zeeland zal 10 procent der netto-kosten elk jaar worden vergoed. In de geld lening electrificatie Zeeland werd een wijziging aangebracht. De be groting 1949 van het provinciaal gasbedrijf werd gewijzigd en vast gesteld werden de jaarstukken over 1949 van het provinciaal wegenfonds, het tertiair wegen fonds en het wegenonderhouds- fonds, evenals de rekening der provinciale inkomsten en uitga ven over 1948. Tenslotte machtig den de Prov. Staten Ged. Staten voor het jaar 1951 een bedrag van ten hoogste tien millioen gul den op te nemen als kasgeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2