Nationalistisch China behoudt zetel in de Veiligheidsraad NIEUWS Eerste divisie Amerikaanse mariniers in Korea aangekomen Betogingen te Brussel verliepen rustig Middelburgse cafébouder ziet zicb zijn uoodcafé ontnomen Middelburgse raad verleent crediet voor koninklijk bezoek DE SILO TE KORTGENE DRAAIT Van de Zeeuwse Staten. Nog geen debat over Korea SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Diefstal van wapens te Semarang. Adres van „RUksbehoud" aan de regering. De Eerste Kamer. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, ojj geen gehoor 2970, 243b of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswtjkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1625 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct per woord WOENSDAG 2 AUG. 1050 Hoofdredacteur: E. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Sarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B, G. A. v. d. Wiel, Tholen. Hoogwater op Donderdag 8 Aug.i Vlissingen: 5.16 u. 1.95 m., 17.31 U. 1.81 m.; Terneuzen: 5.46 u, 2.11 m., 18.03 u. 1.98 m., Wemel- dinge: 6.58 u. 1.73 m., 19.13 u. 1.54 m.; Zierikzee:"6.42 u. 1.49 m., 18.52 u. 1.32 m. 1 e meer dan 30 punten tellende agenda is door de Provinciale Staten in hun nieuwe samenstel ling Maandag in twee vergade ringen afgewerkt. Het uitvoerigst werd gediscussieerd over de Al gemene Zeeuwse Tentoonstelling in 1953 In verband met de deel neming van f 40.000,door de Provincie in het garantiefonds. Het was te voorzien, dat hierbij enige principiële zaken aan de orde zouden komen. Het S.G.P.- lid, de heer Kodde, verklaarde zich zowel tegen een loterij als tegen een concours-hippique, om dat dit laatste onderdeel der ten toonstelling het karakter van 'n volksfeest zou dragen en hij daar voor de tijden te ernstig achtte. Baron van der Feltz deed een zij delingse aanval op dit standpunt en hij gebruikte het woord fari- zeëndom. Dit moet o.i. worden afgekeurd. Ook al heeft men geen bezwaren tegen dit soort zaken, men mag niet een mede-Christen, die meent met een beroep op Gods oordelen zijn stem daar tegen te moeten verheffen, op deze wijze bejegenen. Een niet zo fraai resultaat le verde de stemming op over het voorstel van de heer Meliefste en enige andere A.R.- en S.G.P.- leden over het schrappen van de loterij. Het demonstreerde, he laas, weer eens het ontbreken van één lijn bij de prot. christelijke fracties. Want A.R. en S.G.P. stemden vóór, de C.H. tegen. Op merkelijk was, dat hier ook twee leden van Ged. Staten, n.l. de beren Philipse en Schout, het voorstel steunden. Van de heer Schout kon dit als A.R. worden verwacht, de heer Philipse bleek zich hier niet met het standpunt van zijn C.H.-fractie te kunnen verenigen. J e heer Van Oorschot, fractie- voorzitter van de P.v.d.A., bracht een ander element in de discussies. Hij vroeg de heer Kodde, of de door deze aangeduide ernst der tijden tot ievenspessi- misme leiden moet. De heer Kodde en later de heer Stemerding ant woordden, dat dhr. v. Oorschot 't tegendeel moeilijk zal kunnen begrijpen, omdat hy uit een to taal ander beginsel leeft. De le vensblijheid van de christen, die, merkwaardigerwijze, door de heer Van Oorschot als levenspessimis- me wordt beschouwd, is van een principieel andere orde dan de levensblijheid van de niet-chris- ten. Deze hoogstaande gedachten- wisseling was tussen de zakelijke beschouwingen een verrassend cxcmcxri. Het K.V.P.-lid van Ged. Staten, rar dr Mes, wilde zich niet bran den en ging niet in op de, wat hij noemde, theologische discussies. Dat was zeer verstandig, al had den wjj gaarne zijn mening ver nomen. Maar nóch hij, nóch ie mand van de K.V.P.-fractie heeft over deze (voor de rooms-katho- lieken ook principiële?) zaak een woord gesproken. Het slot van de geschiedenis was, dat achter de deelname door de Provincie aan de tentoon stelling niet de hele Zeeuwse be volking staat. Hetgeen zeer te betreuren is. Want daarmede wordt het een tentoonstelling van een deel der Zeeuwen. Dit nu had anders gekund. Als de voorstan ders der loterij de bezwaren der anderen juist hadden weten te waarderen. Het gaat ons niet om de loterij aio zodanig. Daarover bestaat in christelijke kring nu eenmaal verschil van inzicht. Maar het gaat om deze vraag moest in een geval als dit de meerderheid respect hebben voor de mening der minderheid en dit daadwerkelijk doen blijken? O.i. ja. Bovendien ging het ook niet om die f 5000,als opbrengst der loterij. Zonder dit geld kan de tentoonstelling toch wel worden georganiseerd. Was, zo kan gevraagd worden, het nodig geweest, dat de A.R. en S.G.P. het voorstel geheel ver wierpen, toen het amendement Meliefste niet werd aangenomen? Men had aantekening kunnen vragen, dat men tegen dit onder deel was. Blijkbaar heeft men echter de zaak van zodanige im portantie geacht, dat deze moge lijkheid is verworpen. ver de andere punten van de agenda kunnen we kort zijn. Ook nu kwam bü het voorstel tot overdracht van delegatiebevoegd heid aan Ged. Staten tot het voeren van rechtsgedingen de verhouding Prov. StatenGed. Staten op het tapijt. Terecht zei Baron van der Feltz, dat niets binnenskamers mag geschieden. De kwestie als zodanig was hier van niet zo ingrijpend belang, wel de achtergrond, n.l. de taak- en bevoegdheidverdeling tussen Prov. en Ged. Staten. O.i. zal het nood zakelijk zijn, dat die voor de Prov. Staten wordt uitgebreid. Dat de provinciale wet in dit op zicht wordt gewijzigd. Ged. Sta ten in de provincies hebben grote macht, maar zij hebben voor tal van zaken geen verantwoording aan de Prov. Staten te doen en bovendien zijn hun vergaderingen steeds besloten. Tenslotte de dierenbescherming. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren krijgt geen subsidie. Jammer genoeg namen de Staten het voorstel van mevr. van de Broeckede Man tot invoeging der woorden „nog niet" niet over. Een subsidie was o.i. hier op zijn plaats geweest. Eén der motive ringen van Ged. Staten, n.l. de onenigheid in de kringen der dierenbeschermers, mag geen rol spelen. Want die heeft met het verzoek om subsidie als zodanig nieU te maken. T. De Sowjet-Unle, die na een zeven maanden lange boycott van de Ver. Naties haar zetel In de Veiligheidsraad weer heeft Inge nomen, trachtte Dinsdagavond ln een stormachtig debat van drie uur de Chinese nationalistische gedelegeerde zijn zetel te ontne men. Onmiddellijk nadat hij de zit ting geopend had, verklaarde de Russische voorzitter, Jacob Malik, dat de Chinese nationalistische gedelegeerde niemand anders ver tegenwoordigde dan zichzelf en de „groep van de Kwomintang" en dat hy niet als vertegenwoor diger van China zitting in de raad kon hebben. Deze beslissing van Malik werd met 8 tegen 3 stemmen door de raad verworpen. Rusland, Joego slavië en India stemden vóór Ma- liks beslissing. Malik noemde de beslissing van de meerderheid „onwettig". Hy trachtte vervolgens de door hem voorgestelde agenda aan vaard te krijgen, waarvan het eerste punt de Chinese vertegen woordiging in de Veiligheidsraad is. VOORRANG VOOR AME RIKAANSE RESOLUTIE. De Amerikaanse afgevaardigde, Austin, eiste echter voorrang voor de Amerikaanse resolutie, waar in de leden der V.N. worden aan gespoord geen steun of aanmoe diging aan Noord-Korea te geven. De raad ging; tot heden 20 uur (Ned. tijd) uiteen zonder dat overeenstemming over de agenda was bereikt. Malik kondigde aan, dat hij zijn veto over de Ameri kaanse resolutie zou uitspreken. Nadat zijn besluit met 8 tegen 3 stemmen was verworpen, tracht te Malik de stem van de Chinese gedelegeerde te negeren door aan te kondigen, dat de beslissing van de raad was genomen met 7 te gen 3 stemmen. Austin eiste hierop, dat Malik de uitslag „waarheidsgetrouw" zou meedelen. Malik riep Austin tot de orde en corrigeerde zijn mededeling. Hy verklaarde echter, dat hij als vertegenwoordiger der Sowjet- Unie niet als voorzitter de beslissing „onwettig" achtte. AMERIKA ZAL FORMOSA VERDEDIGEN. Tsjang Kai Sjek heeft mede gedeeld, dat HO en generaal Mac Arthur overeenstemming hebben bereikt over de verdediging van Formosa, zulks op basis van Chi nees-Amerikaanse militaire sa menwerking. Volgens een officiële woord voerder heeft Mac Arthur, die weer naar Tokio is vertrokken, de Chinese nationalistische mili taire leiders gevraagd, welke wa pens zij nodig hebben om Formo sa tegen een invasie van de Chi nese communisten te verdedigen. Regelingen zyn getroffen voor een doeltreffende coördinatie tus sen de Amerikaanse strijdkrach ten en die van de Chinese rege ring. Admiraal Charles Joy, bevel hebber van dé Amerikaanse vlootstrydkrachten in het Verre Oosten, heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse vloot in de Straat van Formosa patrouilleert. Noord-Koreanen op weg naar Poesan. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging lieeft mede gedeeld, dat eenheden van de tweede divisie Infanterie, de eer ste divisie mariniers en hulp- en verbindingseenheden in Korea zjjn aangekomen. Toen Brussel gistermorgen vroeg het nieuws van de oplossing der Koningskwestie vernam (zie hiervoor pag. 2), lag de stad nog ln de ban van de algemene staking. Er reden hoegenaamd geen trams, duizenden mensen spoedden zich dus te voet naar hun werk. De mars naar Brussel, aange kondigd door de staklngsleldlng, is ln feite niet meer afgelast kunnen worden. Gistermorgen waren reeds dui zenden betogers uit Wallonië in Brussel aangekomen, nadat zij kans hadden gezien door de drie dubbele versperringsring, die de politie rond de stad gelegd had, heen te breken. Gedurende de gehele ochtend hebben 5000 betogers gedemon- volksïïuis."7»ên *elAte "ar'cifitM- dellijke troonsafstand van de Ko ning en was ontevreden over de wijze, waarop de kwestie gere geld is. Oud-premier van Acker heeft de menigte toegesproken en haar bezworen te geloven, dat de op lossing der Koningskwestie bete kent een zuivere, volledige en de finitieve abdicatie en dat Koning Leopold heden per vliegtuig zou vertrekken. De mars had verder een rustig en ordelijk verloop. VERSPERRINGEN OP GEHEVEN. De versperringen, die op de wegen naar Brussel waren aan gebracht, teneinde de opmars der anti-Leopoldisten te voorkomen, zijn in de loop van de namiddag opgeheven. De politie is terugge trokken. Aanzienlijke groepen betogers hebben in vrachtauto's Brussel zonder moeilijkheden kun nen bereiken. Zij paradeerden in de avonduren langs de Brusselse boulevards. De Belgische arbeiders hebben gisteren officieel opdracht ont vangen naar het werk terug te keren. Op vele plaatsen is aan deze opdracht voldaan. Aan alle arbeiders is gevraagd om heden om 11 uur het werk voor 5 minuten te stoppen ter na gedachtenis van de slachtoffers van het incident van Grace Berleur. De Antwerpse diamantarbei ders hebben het werk neergelegd Eerste luitenant gearresteerd. Te Semarang is de eerste luitenant Texier van de Konink lijke Landmacht gearresteerd. Luitenant Texier, die met klein zakenverlof werkzaam was bij 'n bankinstelling, schijnt betrokken te zijn bij de verkoop van een grote partij wapens en andere goederen, welke gestolen zijn uit Nederlandse voorraden van de K.L. Bij de Indonesische militaire politie waren inlichtingen binnen gekomen, dat er in de bagage ruimte van een der auto's van het bankagentschap wapens verbor gen zouden zijn. Men verzocht de bankinstelling de auto te mogen onderzoeken, waarna Texier zelf aanbood de wagen naar de mili taire politie te brengen. Uit de bagageruimte kwamen 49 pisto len en 6 mortieren. Texier ver klaarde, dat deze wapens aan een onderdeel van de T.N.I. verkocht zouden worden, hetgeen inder daad het geval bleek te zijn. De Nederlandse militaire politie werd op de hoogte gesteld. Zij nam Texier een verhoor af, deze be kende en werd gearresteerd. Bij nader onderzoek bleek, dat nog tal van andere goederen van het Nederlandse leger waren gesto len, zoals horloges, kompassen enz. Deze goederen waren gesto len uit kisten, die naar Neder land moesten worden gezonden. Er wordt verwacht, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. en besloten het werk te hervatten na de goedkeuring van de wet op de machtsoverdracht. Het perso neel van de Antwerpse trams zou eveneens hierop wachten. Edgar Lalmand, het communis tische Kamerlid en secretaris-ge neraal der Belgische communis tische partij, en Juies Hersens, Dinsdagavond bU een meeting voor het Beursgebouw te Brussel door de politie gearresteerd. BOM ONTPLOFT. Het postbureau van Bressoux (bij Luik) is gisterochtend vroeg door een bomontploffing bescha digd. Er was niemand aanwezig en niemand raakte gewond. Naar men zegt vormde de aanslag een represaillemaatregel tegen de postbeambten, die weigerden zich bij de stakers te voegen. De Senaat zal Vrijdag bijeen komen ter bespreking van het wetsontwerp inzake de machts overdracht. De mogelijkheid van een reis van Koning Leopold naar de Kongo blijft in overweging, zo is te Brussel medegedeeld. Volgens een wethouder van de gemeente Middelkerke zou Prins Karei van plan zijn zich definitief op zijn buiten te Raversijde-Mid- delkerke aan de Belgische kust te vestigen. De mariniers, veteranen uit de oorlog in de Stille Oceaan tegen Japan, komen rechtstreeks uit de Ver. Staten. Zij zijn uitgerust met reusachtige gevechtswagens, vlammenwerpers en ander oor logsmateriaal, dé beste uitrus ting, die de Ver. Staten thans beschikbaar kunnen stellen. De nieuwe versterkingen zullen onmiddellijk worden ingezet in de strijd om Poesan. De Noord-Koreanen rukken thans in de Zuidwestelijke sector op met een snelheid van 13 km. per dag. Zij hebben Tsjindjoe en het 70 km. Noordelijker gelegen Hjoptsjon veroverd. Ten minste 30.000 Noord-Koreanen beuken thans op de toegangspoort naar Poesan, waarvan speerpunten nog slechts 65 km. verwijderd zijn. De Koreaanse frontlinie is thans 320 km. lang. Het front loopt van de Oost-Koreaanse haven Jong- dok naar Hamtsjang, in het bin nenland, waar het in een vrijwel rechte hoek naar het Zuiden af buigt om, via de door de Noord- Sjon, isju-ye etr njóptsjonjln iets Zuidoostelijke richting af te bui gen, met de Zuid-Koreaanse ha ven Masan als eindpunt. Een hoge Amerikaanse officier verklaarde, dat de Noord-Kore- aanse troepen thans in een op zelfmoord gelijkende krachtsin spanning pogen de geallieerde strijdkrachten in zee te drijven. Zij slaan geen acht op hun grote verliezen, die tot nu toe waar schijnlijk 18 pet. van hun totale sterkte bedragen. Geen overdracht van oorlogsschepen. De leden van het dagelijks be stuur der Stichting Rijksbehoud, de voorzitters der provinciale comlté's dezer organisatie en an dere harer medewerkers hebben een adres gezonden aan de mi nister-president. In dit adres zeggen zij „met ontsteltenis" te hebben kennis genomen van de mededeling, dat „het in het voornemen van het Kabinet ligt opnieuw oorlogssche pen over te dragen aan de R.I.S. (R.I.), ondanks de omstandigheid, dat deze republiek in strijd met gesloten overeenkomsten, de haar toebedeelde machtsmiddelen ge bruikt om het officieel erkende zelfbeschikkingsrecht der volken in Indonesië te vernietigen en al le volken en groepen in Indonesië te onderwerpen aan een eenheids staat onder tyrannieke leiding". In het adres wordt betoogd, „dat de republiek der Zuid-Mo lukken recht heeft haar zelfbe- stemmingsrecht in vrijheid uit te oefenen, dat de Nederlandse re gering verplicht is de toepassing van dit zelfbeschikkingsrecht te erkennen en voorzoveel aan haar ligt, te waarborgen". Het adres dringt er dan bij de regering op aan, „de uniepartner te nopen haar agressie tegen de Zuid-Molukken te staken en zelf elke actieve of passieve medewer king tot het onderwerpen van de republiek der Zuid-Molukken achterwege te laten, daarentegen de mogelijkheid van toevoer van wapenen, voedsel en medicijnen naar Ambon en met Ambon ver enigde eilanden te verzekeren". Want dat was de oorzaak, dat deze silo is verrezen. De voorzit ter van de Coöp. Vereniging, de heer P. J. Blom, heeft dit duidelijk verteld, nadat hij de talrijke ge nodigden in Hotel „De Koren beurs" had welkom geheten. Hij schetste allereerst de ontwikke ling van het coöperatieve land- bouwleven op het eiland. Ongeveer in 1933 werd door de C.A.V. te Goes op Noord-Beveland een persoon aangesteld, die zich bezig hield met de aankoop van meststoffen. Enige tijd later werd een magazijntje gebouwd en in 1935 ook een coöperatie opge richt met aanvankelijk 17 leden. Dit feit hoopt men in November van dit jaar te herdenken. Men zorgde eerst voor de distributie van meststoffen, veevoer en zaai granen. Toen de NACObrouw in dienst werd gesteld en deze dus gerst, droge gerst, ging vragen, ontstond in 1938 een grote handel in dit product. In 1941 bouwde men de eerste graandroger. Na de bevrijding eiste de snelle mechani satie van de landbouw en het ho gere prijsniveau van de agrari sche producten echter nog groter aanpassingsvermogen. Er kwamen steeds meer combines op het eiland, totdat men er aan het be- Hulpmonteur uit Gorinchem verongelukt. Een hulpmonteur, A. Verhagen, die werkzaam was bij het In aan bouw zijnde pand van het ge meentelijk energiebedrijf te Go rinchem, viel van een hoogte van twintig meter op een betonnen vloer. Hij is kort daarna over leden. Conflict met het gemeente bestuur. Terwijl enkele gasten aan hun middagmaal zouden beginnen, stapten gistermiddag enige werk lieden van do gemeentebedrijven het noodeafé van de heer P. Vo gel aan de Londensekaai te Mid delburg binnen met de medede ling, dat ze de gas-, electriciteits- en wateraansluiting kwamen af snijden. Vanmorgen zou verder worden begonnen met het afbre ken van liet noodeafé, ondanks bof fiflfjoF.ilo .zurzJfiHnn* *1*4- nnn1 De heer Vogel, die reeds 10 jaar in de twee tot noodeafé ver bouwde noodwinkels, zijn bedrijf exploiteert, is over dit optreden van het gemeentebestuur natuur lijk zeer ontstemd. Hij vertelde, dat hij aanzegging had gekregen zijn bedrijf per 1 Augustus te sluiten, omdat alles afgebroken moest worden. Aangezien de heer Vogel een pand in Goes zal gaan betrekken, dat momenteel ver bouwd wordt en eerst over drie weken gereed zal zijn, vroeg hij uitstel tot 1 September, doch dit werd hem geweigerd. De Amstel- brouwerij bemoeide zich met het geval, doch zonder succes. GEEN HERBOUW. De heer Vogel, die een her- bouwplicht had, heeft deze ver kocht, daar herbouw van een ca fé z.i. te hoge exploitatiekosten met zich mee zou brengen. Zo doende verhuist hij nu naar Goes. We hebben over deze zaak ons Lening aan buurtvereniging 't Zand kreeg kleine meerderheid. Voor de eerste maal o.I.v. de nieuwe burgemeester, mr dr N. Bolkestein, en voor de laatste maal naar mag worden aange nomen ln het tijdelijke stadhuis, heeft de Middelburgse raad zich gistermiddag moeizaam door de lange agenda heengewerkt. Er werd vooral gesproken over het crediet van f 5000.voor het koninklijk bezoek en het meerde rheidsvoorstel van B. en W. een lening van f 5000.te verstrekken aan de buurtver. 't Zand voor de speeltuin. Dit laatste voorstel werd met één stem meer derheid aangenomen. Voor stemden alle leden van de P. v. d. A. en wethouder L. J. van 't Westende (K.V.P.), terwijl de C.H.-, A.R.-, V.V.D.- en S.GJP.-raadsled en tegen stemden. Voorlopig nog geen jacht haven? Aan het begin van de vergade ring, waarin de heren L. A. Schenk (V.V.D.) en P. Meüefste (A.R.) ontbraken, deelde de voor zitter mede, dat de Commissie voor Monumentenzorg bericht had gezonden, dat het ontwerp voor de spits van de Lange Jan thans is goedgekeurd. Vervolgens werd dr Bolkestein benoemd tot onbezoldigd ambte naar van de burg. stand en werd aan de heer A. W. van Nunen eer vol ontslag verleend als leraar Frans aan de U.L.O. school voor jongens. Nadat de gemeentereke ning over 1948 voorlopig was goedgekeurd, werden een groot aantal verordeningen, hetzij vast gesteld, hetzij gewijzigd vastge steld. De uren van openstelling van de burgerlijke stand werden gewijzigd, zodat dit bureau iedere werkdag is geopend van 8.30—12 u. en van 13.30—14.30, 's Zater dags van 8.30—12.30 u. School- meubelen en leermiddelen zullen kunnen worden aangeschaft door de scholen aan de Verwerjjstraat (L.O. op G.G.) en O.L. school 't Zand, terwijl het crediet voor de verbouw van de Geref. School aan de Herengracht werd toege staan. JACHTHAVEN. Het voorstel van B. en W. voor een crediet van f2190.tenein de detdokhaven geschikt te maken als jachthaven, werd na de dis cussie door B. en W. teruggeno men. De voorzitter deelde n.l. me de, dat het voorstel inhield be taling van f 150.jaarlijks door de Ver. voor Watertoerisme, die het meest gebaat is met deze ha ven, doch dat bovendien nog het gewone liggeld moet Worden be taald, hetgeen uit het voorstel niet bleek. Hierdoor kreeg de zaak een heel ander aspect, hetgeen voor de heer J. S. Hoek (A.R.) aan leiding was te verzoeken het voor stel terug te nemen. Wethouder J. W. Kögeler verzette zich hier tegen en wees op het nodeloos oponthoud, terwijl hij meende te weten, dat de Ver. voor Water toerisme bij de onderhandelingen met deze voorwaarden accoord was gegaan. Schriftelijk is aan het bestuur der vereniging ver zocht één en ander nog eens te bevestigen, doch daar het ant woord nog niet binnen was, oor deelde de voorzitter het beter het gehele voorstel terug te nemen met de mededeling, dat B. en W. zullen vasthouden aan genoemd standpunt. KONINKLIJK BEZOEK. Over het voorstel tot verstrek ken van een crediet van f5000.— (f 2000.— voor de Kon. Ver. „Uit het Volk-Voor het Volk" en f 3000.voor dekking van kosten bij de opening van het stadhuis e.d.) voerde eerst de heer H. J. Flierman (Arb.) het woord. Hij vond het crediet aan de hoge kant, temeer, daar wegens de précaire financiële positie van de gemeente kortgeleden personeel was ontslagen. Hij vroeg B. en W. garanties, dat het bedrag niet te hoog was. Spr. speet het bovendien, dat de bevolking zo weinig spontaan is. De burgemeester zei, dat het bedrag hem zeer laag voorkwam, gezien de kosten, die elders zijn gemaakt. Hij deelde mede, dat zowel het Stadhuis ais het Mili tair Hospitaal en de fontein op de Balans verlicht zullen worden. De hal van het Stadhuis zal zyn ver sierd. De receptie vordert een be drag, terwijl niet minder dan 100 man politieversterking nodig zal zijn om do lange route, die H.M. door de stad zal volgen, af te zet ten. B. en W. streven ernaar het bedrag niet te overschrijden. „Uit het Volk-Voor het Volk" kan on mogelijk uit eigen middelen een feest organiseren. De heer A. J. Schot (S.G.P.) zei geen bezwaar te hebben tegen een crediet van f 3000.voor het gemeentelijk aandeel in de kosten, doch tegen de f2000.voor de financiering van de feesten, die de Zaterdag verder vullen, had hij onoverkomelijke bezwaren, gezien de situatie in de wereld, die hij zag ais de oordelen Gods. Vooral het vuurwerk vond spr. overbodig. De heer L. J. Breel (Arb.) vroeg de verlichting van het Stadhuis zodanig in te richten, dat straks, wanneer de wekelijkse verlichting kan plaatsvinden, van dezelfde in stallatie gebruik kan worden ge maakt. Ook vroeg hij hoe het stond met de rijdbare muziektent. De voorzitter deelde mede, dat de verlichting reeds was bezien zoals de heer Brecl het wenste en de heer van 't Westende zei, dat bin nenkort een voorstel de raad zal bereiken over de aanschaf van de muziektent. Nadat nog enkele op merkingen waren gemaakt werd het voorstel aangenomen met de stem van de heer Schot tegen. Op de andere punten komen we morgen terug. Commissaris der Koningin stelde haar gisteren in werking. De graansilo van Noorl-Beveland, het unicum van Zeeland, het 35 m. hoge gevaarte aan de haven van Kortgene, is gisteren onder grote belangstelling door de Commissaris der Koningin, Jlir. mr A. F. C. de Casembroot, in dienst gesteld. Een draal aan een schakelaar, gezoem van motoren en de inhoud van de eerste 80 zakken prima Baldergerst werd wervelend ln de bnlzen opgezo gen. Terecht ztjn do Initiatiefnemers tot oprichting van de Coöp. Silovereniging „Noord-Beveland" G.A. door veie sprekers geprezen; de landbouwers van Noord-Beveland wensen het tempo van deze tjjd, het tempo van de mechanisatie, b(j te houden. gin van dit jaar 22 telde. Toeu staken op 13 Januari dertig boe ren de hoofden bij elkaar om de problemen, ontstaan door gebrek aan opslagruimte, op te lossen. Men kwam op het idee zelf een silo te bouwen en zocht contact met de Technische Dienst van liet Centraal Bureau en met de N.V. Bredase Beton Mij. Er werd een aparte vereniging in het leven ge roepen. De Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht was bereid f 200.000.te lenen, als Noord- Beveland f 100.000.bijeen bracht. Dit gelukte en zo kon men van wal steken. Het gebouw moest op 1 Augustus klaar zijn. Dank zij het, door de N.V. Bato te Den Haag toegepaste systeem van glij- bekisting wist men zelfs een week eerder gereed te komen. In tien dagen werd het gebouw, opgetrokken van 5 meter tot 35 meter. De silo is gebouwd op 117 betonpalen van 16 meter lengte. De inhoud is 2000 ton, d.w.z. 10 cellen van 200 ton elk. Zij is vol ledig automatisch en kan door één a twee man in enkele dagen lijds geledigd worden. De eerste paal werd op 4 April geslagen. Hij sprak hartelijke woorden van dank tot de staf van de Tech nische Dienst van het C.B. o.I.v, ir van Aiphen, tot de directie van het C.B., tot burgemeester A.A. Schuit van Kortgene, de heer Valk van de Centrale Dienst voor de Bevelanden, tot de fa. Verhage, de N.V. Bredase Beton Mij., de N.V. Bato, de fa. van Opstal te Zevenbergen, die de technische in stallatie verzorgde, de heer Va,* der, districtsopzichter van de P.Z. E.M., de heer Tange, installateur, en tenslotte tot de directeur van de Coöp. Landbouwvereniging, de heer J. M. Mullié. TOESPRAAK COMMISSARIS. „Ik ben trots op Noord-Beve land", aldus Jhr. mr de Casem broot, die vervolgens het woord kreeg. Waar niemand over had durven spreken, haalde de Com missaris zelf aan, n.l. de brug gen", zei hij, „dat G.S. niet alleen een open oog hebben voor deza problemen, maar dat ze er mea in de maag zitten." „Nu hebt U een brugcomité, maar als de brug er komt, heeft U over 20 jaar wellicht een anti- bruggeldcommissie." De silo noemde hy een bewys van Noord- Beveiandse activiteit. Hy hoopta dat landbouwend Noord-Beveland er de vruchten van zou mogen plukken. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de silo, waar Jhr. da Casembroot het bedrijf in wer king stelde. WOORDEN VAN LOF, In Hotel Korenbeurs vond vet1- volgens een koffiemaaltyd plaats, gedurende welke de initiatief nemers vele woorden van lof zyn toegezwaaid. Allereerst sprak hier de heer H. D. Louwes, directeur van het Centraal Bureau en voorzitter van de Stichting voor de Land bouw. Hy zag de bouw van de silo als een bewys van intense samen werking in vrijheid tussen het C.B. en de Coöp. Landbouwver, Na hem sprak de voorzitter van de Z.L.M., ir M. A. Geuze, dia hoopte, dat dit baken, dat men in verre omtrek ziet, een vredes- baken mocht worden. Prof. Min- (Vervolg kolom 4 pag. 3)1 licht opgestoken by het gemeen tebestuur, waar men ons het vol gende meedeelde. Evenals alle huurders van noodwinkels kreeg ook de heer Vogel aanzegging, dat zijn pand op 31 December 1949 zou moeten zyn ontruimd. Hem werd echter in Maart j.l. uitstel verleend tot 1 Mei, daar de exploitant overwoog te gaan herbouwen aan de Markt. Dit ging echter niet door en op 20 Mei heeft men de heer Vogel meegedeeld, dat hij per 1 Juli het noodeafé moest verlaten. Daar dit io Tirlï nri - de heer Vogel verzocht om uit stel tot 1 September. Daar het gemeentebestuur ter ore was ge komen, dat het contract voor de zaak te Goes per 1 Augustus in ging heeft zij het uitstel slechts tot die datum verleend en daar mee vond men, dat men de ex ploitant voldoende ter wille was geweest. Nu de heer Vogel wei gert aan de uiterste termijn van B. en W. gehoor te geven en toch blijft zitten, breekt men letteriyk het dak boven zyn hoofd af. By wijze van protest echter laat de caféhouder dit alles ge laten over zich heengaan en wei gert hij pertinent de zaak te ont ruimen. TWEEKAMP MEVR. HEEMS KERK—MEVR. ROODZANT. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaakbond heeft besloten de dames Heemskerk en Roodzant een tweekamp van 6 partijen te laten spelen met als inzet de titel Schaakkampioene van Ne derland. Zoals men weet, zyn de ge noemde dames in de wedstrijd om het kampioenschap van Neder land beide geëindigd met 6% pnt. uit 7 partijen. De Amerikaanse Senaat heeft een amendement goedgekeurd, waarbij aan Truman machtiging wordt verleend, de Marshall-hulp te onthouden aan landen, die niet al het mogelijke doen om troepen of materieel te verschaffen aan iict geunifieerde opperbevel in Koiea. De Amerikaanse Senaat heeft met 65 tegen 15 stemmen besloten toe te staan, dat de Ver. Staten een lening van 100 mil- lioer. dollars aan Spanje verstrek ken. Volgens „Le Monde" zal aan de plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandse zaken van de staten-leden van liet Noord-Atlantische verdrag, die thans te Londen bijeen zyn, een nieuw verreikend Frans plan worden voorgelegd, dat voorziet in het tot stand komen van een militaire en administratieve At lantische Unie. De commandant van de Syrische luchtmacht Ko lonel Mohammed Nasser, is Maandagavond door onbekenden doodgeschoten. Gistermiddag zijn ter hoogte van Kijkduin bij het baden in zee verdronken de heer Chr. A. G. B., 45 jaar te En schede en zyn echtgenote G. J. G. eveneens 45 jaar. De 21- jarige olieman Beckwit uit Noord- Ierland, die werkte op het Engel se m.s. „Jade" in de Waalhaven te Rotterdam, is gistermiddag by het zwemmen verdronken. De minister van sociale zaken heeft besloten de voor de sïgarenin- dustrie getroffen bijzondere voor ziening te verlengen tot 1 Octo ber a.s. Het contract voor de levering van 15.000 ton boter, waarvoor in het handelsverdrag met Engeland voor 1950 in een contingent is voorzien, werd dezer dagen getekend. De Eerste Kamer heeft giste ren het wetsontwerp inzake da nadere regeling van de schade» loosstelling van de leden de? Tweede Kamer met 38 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Alleen da communisten verklaarden zicni tegen het voorstel. Het ontwerp tot wijziging van de Middelbaar- en Hoger-Onder» wijswet, werd nadat door de ha ren de Zwaan (C.H.) en WoltjeS (A.R.) enkele opmerkingen wa ren gemaakt over de middelbare meisjesschool, waarvan zy vrees den dat deze een aanhangsel zal worden van de H.B.S. zonde® hoofdelijke stemming aangeno men. De Kamer zal 8 Augustus op nieuw vergaderen. Het Egyptische parlement heeft na een verhit debat een wetsontwerp goedgekeurd, waar by publicatie, zonder voorafgaan de schriftelijke toestemming, van afbeeldingen van of berichten over leden van de Egyptische koninklijke familie verboden is. Te Eist is een duo-passagier van een motor, de 27-jarige V. uit Nijmegen, die in een bocht te ver met zyn hoofd overhelde, in bot sing gekomen met een passerende kar. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hy op weg naar het ziekenhuis overleed. DE BILT ZEGTi Aanhoudend vrfj koei weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met at en toe opklaringen en plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Matige, af en toe vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Vrij koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1