«KORT Provincie zal voor f 40.000 deelnemen in garantiefonds Zeeuwse Tentoonstelling. gtiïê.mm0 Doevedanlje Canada A.~R. en S.G.P. verklaarden zich op principiële gronden tegen. Bevorderingen Landbouw- huishoudschool Zierikzee. gaat naar Dinsdag 1 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Hotelbed in brand te Bergen op Zoom. Zaterdagmorgen werd de brand weer te hulp geroepen, voor een begin van brand in een kamer van hotel Atlanta. Het bleek, dat een logeergast in bed had liggen roken en in slaap was gevallen. De kamer stond vol rook, en de gast was bijna gestikt. Hij kon spoedig weer bij worden gebracht. Het bed was erg aan het smeulen en werd naar buiten gegooid waar het spoedig kon worden geblust. Meisje uit het water gered. Het dochtertje van de familie A. v. d. Hoek te St. Maartensdijk is Vrijdagmiddag, toen ze op de betonblokkenglooiing bij de haven speelde, naar beneden gegleden en in het water gevallen. Aangezien het hoog water was dreigde de kleine te verdrinken. Dank zij het moedig optreden van de heren J. F. en I. de H„ die zich onmiddellijk te water bega ven, werd het meisje echter ge red. KAPELLE. N.F.O. op reis. Vrijdag heeft de afdeling Ka- pelle en omgeving van de Ne derlandse Fruittelersorganisatie een excursie gemaakt naar Hoorn en omgeving. Enkele bedrijven en een veiling werden daar be zocht. Het was een zeer leerza me excursie. HEINKENSZAND. Afscheid. Vrijdagmiddag waren bestuur en ouders van de Protestantse kleu terschool bijeen, om afscheid te nemen van het hoofd dier school, mej. A. van Stel. De voorzitter, dr P. Staverman, sprak zeer waarderende woorden tot mej. van Stel en hoopte dat ze in Goes een even goede kracht mag zijn als ze hier was. Namens de ouders werd haar door mej. H. Lammers een mooie schemerlamp aangeboden. Ge troffen door deze vriendelijke geste, dankte mej. van Stel alle aanwezigen en in het bijzonder 't bestuur voor de prettige samen werking gedurende de tijd die ze hier als hoofd der kleuterschool heeft mogen zijn. DOMBURG. Gymnastlekuitvoering. Vrijdagavond werd op uitno diging van de vereniging voor vreemdelingenverkeer door de gymnastiekvereniging „Dom burg" met medewerking van de muziekvereniging Apollo" een uitvoering gegeven op het ga zon voor het „Badhotel". Het programma werd vlot afgewerkt en viel bi' de talrijke toeschou wers, waaronder zeer veel bad gasten, bijzonder in de smaak. SOUBURG. Rijtoer ouden van dagen. Zaterdagmiddag maakten ruim 190 Souburgse ouden van dagen in 5 autobussen een tocht naar Breda, 's Avonds werden ze aan de grens van het dorp door de muziekver. „Vlijt en Volhar ding' opgewacht en met opge wekte marsmuziek naar het ge meentehuis gereden waar een groot aantal inwoners de in komst stond op te wachten. De voorzitter der Oranjevereniging, de heer J. Dingemanse, sprak een woord van dank namens de ouden van dagen aan de bevol king, die door hun geldelijke steun deze tocht mogelijk ge maakt heeft. Ook sprak de bur gemeester eveneens een woord van dank. ARNEMUIDEN. Do Arn. 20 gezonken. Gistermorgen omstreeks zeven uur is het vissersvaartuig Arn. 20 (eigenaar C. Marijs) toen het aan het vissen was in het Mid- deldiep in de Noordzee na een aanvaring met de Vlissingen 12 gezonken. De bemanning, be staande uit vier man, is opge nomen door de V. 12. Er deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. Het schip bleef nog circa een half uur drijven, maar men heeft het niet kunnen redden. ZIERIKZEE. Coupeuse-examen. Aan de R.K. Modevakschool slaagden voor coupeuse de dames: M. den Dekker, M. Sies, J. L. A. Boot, allen te Zierikzee; N. van Dongen, Scharendijke; C. Panne- koek, Ouwerkerk; Bep van den Berg, Vlissingen; N. Kwaak en C. de Bruine, Oosterland; G. Kos- tens, Bruinisse; J. Westdorp, A. j. Polder; M. Boot, Brouwersha ven; A. den Boer, Kerkwerve; R. de Vrieze, Renesse; M. den Boer, Zonnemaire; A. van Dienst, Ka- pelle bij Zierikzee; J. Bom, West- Schouwen; R. Jonker, Haamstede; Joh. den Boer, Ria v. d. Borcht en Corrie van Oefelen, Hansweert Lenie v. d. Parel, Kruiningen; Bep Caron, Oosteind; Geertje Blok, Gerrij Nederveen, Jean van lersel en Emma van Genesen. 's-Gravemoer; Rini van Gorp, J. van Riet, Tien Emme, Loes Jutte, Dina Gommers en Toos Leemans, Dongen (N.-Br.). RENESSE. „Luctor Et Emergo" vergaderde. Het laatstgehouden concours van het fanfarecorps „Luctor Et Emergo" heeft een netto winst opgeleverd van f685,66. Men be sloot derhalve thans ook het 2e jury-lid te betalen. Aan het comité van de rijtoer voor ouden van dagen werd een Va. fj50,geschonken, terwtjl voorts de verlichting van de muziektent verbeterd zal wor den. Een plan om de tent te ver groten, zal door het bestuur na der bekeken worden. Een 3e kleine trommel zal worden aangeschaft. Voorts be sloot men voor het geven van xomerconcerten een bevredigende oplossing te vinden. Tenslotte werd nog gesproken over een eventuele viering van het 45-jarig bestaan van het corps. Aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom werd het diplo ma timmeren verworven door de leerlingen P. Vogel en A. Ver- merris; het diploma electricien door de leerlingen W. Francois en C. Moison. Allen uit Rilland. Woensdag maakten de Geref. Jongens- en Meisjesclubs van St. Laurens een uitstapje naar Rot terdam, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan de Diergaar de en een rondvaart door de ha vens werd gemaakt. Hedenavond om half acht zal in de Geref. Gemeente te Tholen voorgaan ds de Blois uit R'dam. Morgenavond om half acht hoopt voor de Geref. Gemeente te Kruiningen op te treden ds Chr. van Dam te Werkendam. Een nieuw geluid klonk over Bruinisse, toen in de dakruiter van de kerk der Gereformeerde Gemeente een klok werd beves tigd. Deze klok is gegoten bij de firma Petit en Fritsen te Aarle Rixel. In de vac. van mej. A. v. Stel werd als hoofd der Protestantse kleuterschool te Heinkenszand benoemd mej. E. Wouters te Middelburg. Zondagmorgen werd door de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg in de tent aan het Oranjeplein een concert van gewijde muziek gegeven. Zaterdagavond gaf de muziek vereniging „Ons Genoegen" te Heinkenszand een concert op de nieuwe muziektent aldaar. Er wa ren veel belangstellenden, die met grote aandacht naar de goede muziek luisterden. Heden, Dinsdagavond, zal te 7.30 uur in de Geref. Gemeente te Tholen voorgaan ds de Blois te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Winkel, A. D. Klaassen te Rotterdam. Bedankt voor Heerlen, H. Sondorp te Hall; voor Ernst, C. G. Roosendaal te Lienden; voor Vreeswijk, D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek; voor Wanswerd- Jislum, dr J. J. Woldendorp te Zoetermeer. Geref. Kerken. Beroepen te Leerdam, H. Vol lenhoven, cand. te Amsterdam; te Zuidlaren, dr O. C. Broek Roelofs te Woerden. Bedankt voor Herwijnen, J. Oussoren te Hazerswoude; voor Den Burg (Texel), P. Riemer- sma te Vijfhuizen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravendeel, G. Blom, cand. te Zaandam en J. de Waal, cand. te Apeldoorn. Beroepen te Opperdoes, L. Floor, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Drogeham. W. van Spijker, cand. te Zwolle, die bedankte voor 's-Graven- moer en Lutjegast. Bedankt voor Scheveningen, J. G. van Minnen te Huizen. Geref. Gemeenten. Bedarkt voor Kruiningen, H. Ligtenberg te Rotterdam (W.j; voor Hendrik-Ido-Ambacht, C. van Dam te Werkendam; voor Yerseke, A. de Blois te Rotter dam-Zuid. Ds W. W. Meynen t Te Dordrecht is in de ouder dom van ruim 77 jaar overle den ds W. M. Meynen, em.-pred der Geref. Kerken, die daarmee een harer meest bekende voor gangers hebben verloren. Ds Meynen, geb. 1 April 1873. diende na zijn studie aan de V.U. de kerken te Winsum, Overschie en Dordrecht, waar hem op 1 Januari 1950 eervol emeritaat werd verleend. De overledene, een kanselrede naar van ongewone kwaliteit, die in het kerkelijke en maat schappelijke leven tal van func ties vervulde, werd o.a. meer malen naar de Generale Synode afgevaardigd. Ter gelegenheid van zijn 50- jarige ambtsbediening op 14 Mei 1949 werd hij bevorderd tot offi cier in de orde van Oranje- Nassau. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk is be roepbaar gesteld mr H. Schok king, Poelgeesterweg, Oegst- geest. Ds B. Huisman, voorheen Ned. Herv. pred. te Kolham, is door de classis Appingedam beroep baar verklaard in de Gerei Kerken. Ds C. J. Sobering, wiens dienstverband als legerpred. ten einde loopt, stelt zich beroep baar in de Chr. Geref. Kerken. Adres: Waltersingel 49, Apel doorn. De plaats der vrouw in de kerk. De presidente van het Isabella Thoburn college in Lucknow (India), miss Sarah Chakko, zei- de in een toespraak voor het centrale comité van de Wereld raad van Kerken, dat de kerk geen gelijke tred heeft gehouden met de wereld wat de positie van de vrouw betreft. Daarom hebben de vrouwen haar talen ten in dienst gesteld van we reldse beroepen. Zjj sprak als haar verwachting uit, dat de in stelling van de commissie voor arbeid van de vrouw in de kerk", een stap is in de richting om het verzuim goed te maken. Aan de Landbouwhuishoud- school „Prinses Juliana" te Zie rikzee zijn bevorderd: primaire opleiding van de le naar de 2e klasse: J. Berrevoets; Gr. der Boer; G. Bom; C. Capelle; R. Capelle; B. Feijen; A. Gillissen; A. Gudde; A. Kloet; D. Legemate; M. v. d. Sluis; G. van de Vate; H. van Velthoven; J. Verkaart; A. Ver- kaart; J. van Westen; H. Wil brink; L. v. d. Woestijne; A. den Boer; C. Berrevoets; A. Douw; J. Hendrikse; G. Jacobi; R. Kooy- man; Kr. van Oeveren; F. Vlees houwer; J. van Houten, allen te Zierikzee; G. Bodbijl, Ellemeet; T. Clarisse, M. v. d. Schelde, bei den Brouwershaven; M. Steur; M. van der Slikke; I. Viergever, allen te Renesse; M. van der Wekken, Zonnemaire; S. Abra- hamse; J. van Fehus; P. Hanse; A. Jumelet. E. Jumelet; D. Stou ten, allen te Bruinisse; J. Dale bout; J. v. d. Sluis, beiden Dui- vendjjke; J. van Driel; B. den Haan; J. Kooyman; L de Reus; M. Syriër; allen te Nieuwerkerk. S. van Dijke; M. Meerman; G. Stouten, allen te Oosterland; A. van Vessum, Burgh. Voorwaardelijk bevorderd: J. van Dongen; C. Gilden; Fr. An ker; J. Vervest; allen te Zierik zee; R. Barendse, Burgh. Een diploma van de twee-jarige dagnaaicursus ontvingen: Ina Kloet, Scharendijke; Jozien Muller, Zierikzee. Voor de één-jarige curus in fraaie handwerken: Lenie Koo- man te Zierikzee. Naaistersopleiding. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: N. Vos, Kerkwerve; M. den Boer, Haamstede; Gr. Bom, Ou werkerk; L. Kloote, Brouwers haven; J. Lobbezoo, Dreischor. Toegelaten met 1 September tot de dagschool: primaire oplei ding 63 leerlingen huishoudop- leiding: 20 leerlingen; naaisters opleiding: 5 leerlingen; costu- mière-opleiding8 leerlingen; twee dagsnaaicursus: 32 leerlin gen; 1 dagsnaaicursus: 28 leer lingen. Totaal 156 leerlingen. Toegelaten tot de avondschool: knipcursus 18 leerlingen; knip- en naaicursus 78 leerlingen. To taal 96 leerlingen. SOEKARNO HERHAALT eis inzake Nieuw-Guinea. „WE ZULLEN DOOR STRIJDEN!". „De stryd voor het vrije Indo nesië is nog niet ten einde. Nog waait het „Rood-Wit" niet over Irian (Nieuw Uuinea). Het gehele gebied van het vroegere Neder- iands-Indië moet tot Indonesië behoren", aldus sprak, volgens Aneta, president Soekarno te Makassar, waar lijj even tevoren was aangekomen. Hjj zeide o.a. „Ik hoop, dat vóór 1 Januari a.s. Irian tot In donesië zal behoren, maar indien niet, wat dan?" Waarop de me nigte als een spreekkoor ant woordde: „Wij zullen doorstrij den!" „Juist", antwoordde Soekarno, „wij zullen doorstrijden, tot Irian tot Indonesië behoort". In zijn rede dankte Soekarno de leden van het K.N.I.L., die naar de „Apris" zijn overgegaan, alsmede die K.N.I.L.-mensen, die niet naar de strijdmacht van de R.I.S. zijn overgegaan en thans de status van K.L.-leden hebben. „Ik ben er van overtuigd, dat ook in hun hart de liefde voor het land en voor het volk der Indo nesiërs bestaat". Onder luide toe juichingen zeide de president nog: „Deze landgenoten behoeven hun diensten aan het land niet in de Apris te verlenen. Alle beroepen staan voor hun open". Tenslotte drong de president aan op een vreedzame oplossing van de controverse tussen de Apris en de guerillastrijders. Jongetje veroorzaakte paniek in kerk. Tijdens de mis in de Heilige Hart Kerk te Enschede ontstond Zondagmorgen een paniek, toen een jongen spelenderwijs een brandblusapparaat los schroefde. Plotseling hoorden de aanwezigen een sissend geluid en de kerk werd in een witte nevel gehuld. In een oogwenk ontstond er een paniek en iedereen holde naar de uitgangen toe. Een aantal mensen sprongen zelfs van 't koor af om een goed heenkomen te zoeken. Men klom over stoelen en kle dingstukken lagen overal ver spreid. Verschillende personen liepen verwondingen op. De pas toor wekte, na op de hoogte te zijn gebracht van de situatie, tot kalmte op, doch de dienst moest tijdelijk onder broken worden. Het merendeel van de kerkgangers had reeds het gebouw verlaten. De schuld van de Republiek der V.S.I. Blijkens een bekendmaking van het R.I.S.-ministerie van Financiën bedroeg de schuld van de republiek der V.S.I. vol gens voorlopige cijfers op 28 Juli j.l. 5429 millioen gulden, wat voor de maand Juni een toe name betekent van 65 millioen gulden. Het rassenprobleem. Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft besloten een delegatie van de verschillende kerken naar Zuid- Afrika te zenden ten einae met de kerken daar te spreken over het rassenprobleem. De delega tie, die zal bestaan uit verte genwoordigers van verschillende rassen, zal evenwel slechts dan naar Zuid-Afrika vertrekken „indien de kerken in dat land haar daartoe willen uitnodi gen". Het comité bevestigde de ver klaring van de Wereldraad, af gelegd tijdens de assemblee te Amsterdam in 1948, waarbij elke discriminatie op grond van ras en kleur wordt veroordeeld. Gemeentelijke Dagschool voor de Nijverheid te Vlissingen. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse: Klasse IA: D. J. Baljeu (L), J. Borg (L), Vh. H. Bouma, M. J. van Breen, L. A. Cijsouw, A. I. Gillissen, J. de Kok (L), J. Maas, J. H. W. v. Meerendonk, A. H. van Rosevelt, A. J. A. Uyt den Haag, M. C. de Vrieze, P. Zoute- welle (L). Klasse IB: E. E. Corvelejjn, P. van Damme, A. P. Huyssoon (L), P. de Kam, J. van Klinken, C. Louwerse, L. de Rijke, C. Wisse (L), P. Bakker, G. R. van Da len, M. de Jonge, P. F. Rozen berg. Niet bevorderd 2 leerlin gen. Klasse IC: G. Bek, T. Boste laar, G. J. Heijnen, A. Hoorweg, C. P. F. Joosse, C. J. Mijnsbergen, J .W. Net, J. Schotman (L), P. J. Verplanke, J. C. v. d. Bergen, Th. J. Izeboud, E. Jacobse, W. Kluyfhout, A. Leeuwenburg, J. de Nooyer, P. de Nooyer, J. van Rijssel, A. C. van Rijswijk, W. de Voogd, A. J. Louwerse en H. L. van Noppen. Niet bevorderd 6 leerlingen. Klasse ID: D. D. de Baar, A. van Boven, J. H. Dirks, J. P. Hannewijk, H. C. Kuyt (L), J. C. Luwema, G. J. van Riel, J de Ronde, J. Welleman, C. Witte, A. C. Hoogendam (L), J. Mallie, R. Rodts, J. Spaeter en Th. A. Bek. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 2e naar de 3e klasse: Klasse 2A: J. van Belzen, J. J. de Bree, P. de Bree, J. Castel, J. A. Geervliet, K. v. d. Gruiter, A. Huibregtse, J. Jacobse, M. P. Koole, J. J. van Marion, A. J. Martens, H. Nieuwpoort, A. v. Noorden, W. Ovaa, J. de Rid der (L), H. C. Stroo, P. C. van Tiggelen. Klasse 2B: D. Karelse, A. Klopmeijer, C. Siereveld, J. C. v. d. Swaluw, W. J. van Dalen, P. M. v. Reems en C. J. de Klerk. Niet bevorderd 1 leerling. Klasse 2C: J. v. Belzen, P. L. Bosselaar, J. J. Bostelaar, W. J. Burrekers, Burrekers, H. M. Des- pinois, A. van Iren, A. J. Jobse, J. de Klerk, F. de Kok, K. Leon- hart, P. Lippens, M. P. Loof, P. v. d. Lijke, I. J. Mondeel, H. Pihl, L. Reijnierse (L), R. de Ridder, J. van Sorge, R. J. B. Steutel en A. Verduyn. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 3e naar de 4e klasse: Klasse 3A: I. Bakker, S. Kasse, A. Keersemeeckers, J. de Nooyer, L. C. Slooff, J. Ventevogel, P. Ventevogel, A. F. Vreeke en J. de Witte (L). Klasse 3B: M. Izeboud, J. G. Meerman, J. Simpelaar, A. de Ridder, N. Schroevers, G. Ger ritsen (L) en I. Zijta (L). Klasse 3C: J. J. Belle, A. Boer, P. Buijse, J. Th. de Kam, J. Men- heere, J. Provoost (L), P. R. Schot, E. Sinke (L), P. van Sluys, J. B. Tax, P. J. Wanst, H. van Wezel, A. Wisse, I. A. Verschoor en C. Deij. Niet bevorderd 1 leerling. Geslaagd voor het eind-exa men cursus 19491950: L. P. Almekinders (L), A. de Buck, W. Dekker, A. van Leuver- den (L), D. Passenier, J. v. d. Bosse, J. Broerse, J. L. van Dul- lemen, C. Gerritzen (L), J. C. v. d. Grijp, P. Lous, A. Schuit en J. Stroo (L). (L) is met lof geslaagd. Geslaagd voor tweede stuurman grote handelsvaart de heer H. Verhejj, leerling van de „De Ruy- terschool te Vlissingen. Nagekomen Advertentie S Woensdag 2 Augustus X hopen onze geliefde v w Ouders (Sr JOHANNES DE RIJKE X X en X A VVILHELMINA A X DE RIJKE-— X X MELIEI'STE, X q) hun 45-jarige Echtver- q) (9 eniging te vieren. Dat zij nog lang ge- fspaard mogen blijven is de wens van hun dank- A bare Kinderen en Klein- a X kinderen. X f Vlissingen: (6 L. DE RIJKE. P. DE RIJKE— V. d. PUTTE. Arnhem: (6 S. DE RIJKE. Middelburg: X M VAN DE BERGE— DE RIJKE. p. VAN DE BERGE. <9 a Amsterdam: X C. DE RIJKE. I X Souburg: a X Ca. DE RIJKE. Amsterdam: J. DE RIJKE. A Wemeldinge: V C. DE RIJKE. <s) CHRa. DE RIJKE VAN DE OEVEREN. X Oost-Souburg: a J DE RIJKE. 5? f® J. DE RIJKE— f DEN HOLLANDER. W. DE RIJKE. SJ DE RIJKE(b ARENDSE. f Vlissingen: T. ASSCHEMAN fDE RIJKE. A A. ASSCHEMAN. S Oost-Souburg: Wa. VERSLUIS— DE RIJKE. J. VERSLUIS. Middelburg: f® J PROVOOST— X DE RIJKE. fj. PROVOOST. e! West-Souburg: a A P. MEIER—DE RIJKE, A X N. MEIER X X en Kleinkinderen. Oost-Souburg, g) Vlissingse straat 10. <as® <as® Os® <2s®<S£6> vlr 81. De mevrouw uit de villa wil Doevedantje niet weer kwijt. Suzanna begint te hullen als Doevedantje over Jodelijntje in Canada praat. En mevrouw zegt: „Je hebt het hier zo goed, ik kan je toch weer niet laten gaan zo eenzaam met je dieren. Later kun je nog wel naar Canada gaan". Doevedantje knikt dan ja, maar ze denkt aan Jodelijntje, die ze zo graag terug wil zien. Zeker, ze beeft het goed, ze heeft het rijk in de mooie villa, maar ze zou er toch niet altijd willen blijven. 82. Simon wordt ook zo vet. Hij loopt zo traag. Houkje doet anders niets dan eten de hele dag en Baukje wordt er tureluurs van. Maar Doevedantje kan ook niet zo onheus te gen de mevrouw en tegen Suzanna zeggen, ik wil weg. Zjj menen het zo goed met haar. Zij ge ven haar een rijk en onbezorgd leven. Toch kan het zo niet blijven. Doevedantje wil naar Canada. Zij denkt lang na en tegen Simon zegt ze: „Wie niet sterk is moet slim zijn". Nou, slim is Doe vedantje! Luister maar! Provinciale Staten kwamen te Middelburg bijeen. Gistermorgen begon in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg de derde vergadering van de eerste gewone zitting der Prov. Staten van Zeeland in 1950. De commissaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deel de mede, dat bericht van verhin dering was ingekomen van de heer Ad. Vermeulen (Arb.). De voorstellen van Ged. Staten tot het voeren van rechtsgedin gen terzake van een vordering van de aannemer M. P. Verjaal E.V. te Puttershoek en in ver band met schadevaring van de „Koningin Emma" werden aan genomen. Bij het voorstel tot het verle nen van delegatiebevoegdheid door de Prov. Staten aan Ged. Staten met betrekking tot het voeren van rechtsgedingen i.v.m. schade aan eigendommen der Prov. Stoombootdiensten merkte Mr Baron van der Feltz (C.H.) op, dat hjj hiertegen was. Dit was z.i. niet nodig. Hebben Ged. Staten in de afgelopen jaren hieraan zo'n grote behoefte ge voeld? Uit 't oogpunt van open baarheid kan deze bevoegdheid niet worden overgedragen. Spr. had wel vertrouwen in Ged. Sta ten wat de hantering der be voegdheid betreft, maar nood zaak tot overdracht is niet aan wezig. Geval voor geval zal door Prov. Staten moeten worden be keken. Binnenskamers mag niets worden afgedaan. De heer D. Kodde (S.G.P.) was het grotendeels met de heer van der Feltz eens. Hjj wilde wél be voegdheid delegeren, maar deze beperken tot schade tijdens ver voer door de Prov. Stoomboot diensten. Het lid van G. S„ de heer A. L. S. Lockefeer, was van mening, dat de leden deze zaak veel te zwaar opnemen. Ged. Staten zul. len de bevoegdheid zeer weinig en slechts in absolute noodzaak hanteren. Nu zijn er concrete ge vallen aan de orde en daarom vragen G. S. de bevoegdheid. Het gaat slechts om de mogelijkheid snel te kunnen optreden en in de meeste gevallen betreft het slechts kleine bedragen. De heer Kodde antwoordde hij, dat het moeilijk is de grens te trekken wat het vervoer betreft. Kleine procedures. Ook Mr A. J. v. d. Weel, lid van G.S., bestreed de mening, dat Ged. Staten bevoegdheden aan zich willen trekken, die aan de Prov. Staten behoren. Men moet deze zaak niet opblazen. Bovendien zullen G. S. in een volgende zitting steeds medede ling doen van de gevoerde rechtsgedingen. Het voorstel- Kodde wilde spr. niet overnemen, omdat hjj zeer onvruchtbare dis cussies voorzag bij het proces voeren over de vraag, of een bepaald geval onder de bevoegd heid valt of niet. Baron van der Feltz wees er nog op, dat G. S. zich moeilijk op de noodzaak van hun hande len kunnen beroepen, want in het onderhavige geval (een pro ces tegen de heer W. Kesteloo te Breskens terzake van door hem aan de „Koningin Juliana" toe gebrachte schade van f22.89) hadden zjj het verzoek reeds In de winterzitting moeten indienen, omdat de schade reeds op 12 Juli 1949 werd toegebrachtl Spr. was niet overtuigd door de argumen ten van Ged. Staten. De heer L. P. v. Oorschot (Arb.) was van oordeel, dat G. S. snel moeten handelen en dat het voorstel van de heer v. d. Feltz hierop remmend zal wer ken. Niet allo gevallen. De heer Kodde was evenmin overtuigd, Hjj hield staande, dat het onjuist is delegatiebevoegd heid te verlenen voor alle ge vallen. Spr. wilde niet alleen me dedeling van genomen besluiten, maar ook van in voorbereiding zijnde zaken. Wanneer b.v. één der grootste veerboten in de grond wordt geboord, zouden Prov. Staten niets te zeggen heb ben. Ged. Staten nemen dan be sluiten over een millioenenkwes- tie. De heer J. L. Verhagen (V.V. D.) voelde veel voor het voor stel van de heer Kodde. Er moet een omschrijving komen van de gevallen, waarin de Prov. Sta ten het recht behouden. De heer Lockefeer wees er nogmaals op, dat G. S. de be voegdheid zeer voorzichtig en delicaat zullen hanteren. Het spreekt vanzelf, dat bij grote be dragen de Prov. Staten zullen raadplegen. Nadat de heer v. d. Weel had aangedrongen het voorstel toch aan te nemen, werd m.a.8. beslo ten het rechtsgeding tegen de heer Kesteloo te voeren. Het voorstel tot overdracht van dele gatiebevoegdheid werd ook aan genomen met aantekening, dat de heer v. d. Feltz tegen was. De vliegvelden. Bjj de bespreking van de me dedeling van Ged. Staten over de luchtvaartterreinen voerde eerst Jhr Mr F. A. J. W. Schorer (Arb.) het woord. Hjj was van mening, dat er in Zeeland met verlangen naar de aanleg van de vliegvelden wordt uitgezien. Dat de bevolking niet „luchtvaart- minded" is, ontkende spr. De ge meenten In Zeeuwsch-Vlaande- ren, die niet willen medewerken, laden een grote verantwoorde lijkheid op zich. Wij moeten deze zaak op provinciaal niveau zien. Het is voor Zeeland van het grootste belang, dat zo spoedig mogelijk de vliegvelden er ko men. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) was van oordeel, dat de vllegveldkwestie in een impasse is geraakt. Hij was bevreesd, dat, indien er niet drie vliegvelden komen, er van twee en zelfs van één wellicht niets komt. Toch is aanleg een Zeeuws belang. Bo vendien zijn de Rijksbijdragen voor drie vliegvelden veel hoger dan voor twee of één. Wij moe ten er voor zorgen, dat het Rijk de schuld van niet-aanleggen van vliegvelden op Zeeland zou kun nen afwentelen. De heer C. Hamelink, lid van G. S., deelde mede, dat G. S. van hun standpunt: drie vliegvelden, niet zjjn afgeweken en dit ook niet voornemens zjjn. Zij zullen trachten de gemeentebesturen ervan te overtuigen, dat aanleg in het belang van de provincie is. Dierenbescherming. Het voorstel tot afwijzing van de subsidieaanvrage van het hoofdbestuur van de Ver. tot Bescherming van Dieren, was voor mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man (Arb.) aanleiding het te nemen besluit aldus te redigeren, dat tot subsidiëring „nog niet" kan worden overgegaan i.v.m. de toestand der provinciale finan ciën. Mr dr A. J. J. M. Mes, lid van G.S., voelde hiervoor weinig, daar dan bij iedere nieuwe aan vraag weer moet worden bekeken of subsidiëring met het oog op de prov. financiën mogeljjk is. Bo vendien deden G.S. dit voorstel tot afwijzing nog om een andere reden, n.l. de scheuring in de afd. Zeeland-Noord der Vereniging. Mevr. v. d. Broecke-de Man dien de daarop een schriftelijk voor stel in tot toevoeging der woor den „nog niet" in het besluit. Dit voorstel werd met 34—7 stemmen verworpen, waarna het voorstel van G.S. werd aangenomen. Zeeuwse tentoonstelling. Het voorstel van Ged. Staten tot deelneming in de Stichting Algemene Zeeuwse Tentoonstel ling 1953 en in het garantiefonds daarvan, lokte uitvoerige discus sies uit. Mr Baron van der Feltz was van mening, dat het motief voor deze tentoonstelling wel wat gezocht is. Middelburg werd niet gesticht in 1100, maar uit dat jaar dateren de eerste berichten over de stad. Niettemin achtte hjj deze tentoonstelling van belang voor Zeeland, om onze provincie naar buiten beter bekend te doen worden. De financiële vooruit zichten voor deze tentoonstelling zijn echter ongunstig. En de fi nanciële toestand der Provincie is verre van rooskleurig. Niettemin moeten deze schaduwzijden niet de boventoon voeren en daarom was spr. voorstander van deelne ming tot een bedrag van f 40.000. Gezien de Zeeuwse verhoudingen is sluiting op Zondag niet anders dan normaal. Tegen de loterij kon spreker niet zijn. Dit is reëel en behoort nu eenmaal als attractie bij een tentoonstelling. Een lot koopt men vanzelf. Dat in de afdelingen ie mand tegen een concours-hippi- que was, begreep spr. niet. Er werd gezegd, dat het niet mocht ontaarden in een volksfeest. Maar welke bezwaren zjjn er tegen een volksfeest? Het mag toch geen „mars funèbre" worden? Is men daartegen dan gaat het bedenke lijk veel op farizeëndom lijken. De heer Kodde was er van overtuigd, dat de tentoonstelling niet op Zondag zal zjjn geopend en daarom kon hjj zich op deze grond niet tegen het voorstel ver zetten. Het lot mag alleen als beslis sing worden genomen, als wjj mensen geen uitkomst meer zien, aldus spr. Maar als attractie een loterjj gebruiken en daarmee geld verkrijgen, is in strijd met Gods Woord. De tijden lenen zich momenteel niet voor een volksfeest. We le ven a.h.w. op een vulkaan. Da oordelen Gods rollen over de we reld. Spr. zou zich er niet druk over maken, als hjj van farezeïs- me werd beschuldigd, maar het speet hem ernstig, dat de heer v.d. Feltz dit woord had gebruikt. Hjj verklaarde zich tegen het voorstel. Nogmaals: de lolerj]. De heer P. Meliefste (A. R.), verklaarde, dat de A.R.-fractie in beginsel het voorstel steunt. Over de wijze van uitvoering echter had hjj ernstige bezwaren. De ge schiedenis heeft geleerd, dat een volk, dat zich vergaapt en ver gooit aan dingen als loterij, ach teruitgaat. Dit is de geest van deze tijd en die is verkeerd. Want men koopt geen loten om de lo ten, maar om met weinig geld vele goederen in bezit te krijgen. De Bijbelse opdracht is door ar beid zijn brood te verdienen. Gode zij dank is Zeeland nog een gods dienstige provincie, waar men leeft uit de voorzienigheid Gods. Een groot deel der Zeeuwse be volking heeft ernstige bezwaren tegen een loterij. Spr. deed een ernstig beroep op de Staten voor deze mening respect te hebben en dit struikelblok weg te nemen. De A.R. zal het voorstel steunen, maar niet de post, uitgetrokken voor de loterij. De heer Van Oorschot. De organisatie der tentoonstel ling juichte de heer Van Oorschot van harte toe. Deze zal echter goed en verantwoord dienen te geschieden. Hij wilde de deelne ming door de Provincie tot f 40.000 beperken en de deelne ming door het bedrijfsleven (be groot op f 5.000) verhogen. Bo vendien achtte hjj een toegangs prijs van f 1.50 te hoog voor velen. Kunnen geen lagere gezelschaps tarieven worden ingevoerd? Spr. wilde geen oordeel uit spreken over het openen of slui ten op Zondag, maar toch wild» hjj erop wjjzen, dat door sluiting zeer vele buitenlanders van ba- zoek worden uitgesloten op Zon dag. De opmerking van de heer Meliefste over de loterij had de heer Van Oorschot verwonderd. Voor een kerk in Vlissingen werd een loterij georganiseerd en ook voor het hospitaalschip „De Hoop", voor christelijke verzor ging van zeelieden. De heer Kodde antwoordde hij, dat het besef van Gods oordelen toch niet moet leiden tot levens- pessimisme en met het hoofd naar beneden lopen. Mr dr Mes dankte eerst de sprekers voor de instemming met het voorstel. Hjj wilde zich niet mengen in het, wat hij noemde, theologische debat. Van de heer Meliefste had spr. verwacht, dat hjj, nu de f5000 voor loterij niet zjjn Instemming had, een voorstel zou doen de provinciale deelne ming tot f 45000 te verhogen. Mr Mes kon mededelen, dat de ten toonstelling niet op Zondag zal zjjn geopend. Het bedrijfsleven steunt niet met f 5000, maar met f 25000. Het georganiseerde bedrijfsleven (met landbouw) geeft f 20.000. De rest wordt verwacht van de individue le ondernemers. Dit bedrag is in derdaad aan de lage kant. De mo gelijkheid tot lagere gezelschaps tarieven bestaat inderdaad. De heer Meliefste antwoordde de heer Van Oorschot, dat hem loterijen in christelijke kring ook bekend zjjn. Maar dit is geen grondbeginsel van de positief christelijke levensbeschouwing. Loterijen doen hem persoonlijk leed en hij verklaarde als christen daartegen te zullen blijven strij den, daarmee staande „op de bo dem der vaderen". Tenslotte diende hjj een schrif telijk voorstel in de f 40.000 te verlenen, maar op de voorwaarde dat aan de tentoonstelling geen loterij zal zijn verbonden. Baron v. d. Feltz wilde, dat de tegenstanders van de loterij toch reëel de zaak bekijken. Hjj wilde volstrekt niet het beginsel der lo terij verdedigen, maar hij kon niet het slechte en het verkeerde Inzien van de handeling, dat men een lot koopt voor een goed doel. Z.i. komt men hier niet in strijd met Gods Woord. (Zie slot, pag. 4, 3e kolom).

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3