Hel ontbrekende woord Benelux voert één handelspolitiek na 1 Januari 1951. C. H. U.-zoraerconferentie na drie goede dagen gesloten. Op de weerschepen „Cirrus" en „Cu mulus" wordt HET WEER „gemaakt". Hoe de landbouwgewassen in Juli groeiden. Nieuwe conferentie over drie maanden. Huisvestingsproblemen vroegen de aandacht. KORTE BERICHTEN Gevaren op de weg. GEMEENTERADEN Brouwershaven krijgt nieuwe brandweerkazerne. Dinsdag 1 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Van 1 Januari 19Ö1 ai zullen Nederland en België niet langer leder voor zich overgaan tot het af sluiten van handels- en beta- llng'.actoorden met andere landen. De drie Bencluxlanden, België, Nederland en Luxemburg, zullen gezamenlijk een delegatie zenden naar de te voeren handelsconierenties en de andere landen zullen dus na die datum alleen verdragen kunnen afsluiten, welke gelden voor het gehele Beneluxgebied. Uit ls het belangrijkste besluit, waartoe de conferentie der mi nisters In Oostende gisteren ls gekomen. Over dit punt is in de oommissie voor de handelsaangelegenheden volledige overeenstem ming bereikt. Ook op bet gebied van de land bouw is belangrijke vooruitgang geboekt. Het staat vast, dat over de verkeers- en over de belasting vraagstukken een bevredigende regeling zal worden verkregen. Over ongeveer drie muanden zal er andermaal een conferentie van ministers worden gehouden, waar op dan zal worden gepoogd de volledige economische unie tussen de drie landen te verwezenlijken. Ue besluiten van de conferentie te Oostende zijn een belangrijke voorbereiding tot deze grote stap. De Nederlandse regering had voor deze conferentie minister Van den Brink tot haar voor naamste zegsman gemaakt. Aan hem was de taak opgedragen bij het begin der conferentie de Bel gische deelgenoten in te lichten over de toestand in Nederland. Minister Van den Brink zette de puntjes op de i. De openhar tigheid van de Nederlandse mi nisters is ook door de Belgen ge waardeerd. Aangenomen mag worden, dat 's ministers klachten over de behandeling van de Ne derlandse landbouwproducten tot een belangrijke wijziging van de thans bestaande politiek zullen leiden. Protocol—1947. De Belgen houden vast aan het Protocol van 1947, waarin zij het recht hebben gekregen de in voer van Nederlandse landbouw producten te weigeren, als de prijs daarvan daalt beneden de Belgische prijs. Van Nederlandse zijde is herhaaldelijk betoogd, dat op die manier de Benelux nooit tot stand kan komen. Als België de invoer van Nederland se landbouwproducten kan blij ven verbieden, is er van een economische unie geen sprake. Aan die moeilijkheden heeft een speciale commissie uit de con ferentie al enkele vergaderingen gewijd. De oplossing zal zijn, dat Voortaan België en Nederland samen zullen uitmaken, wanneer een te laag prijspeil is bereikt. Tot dusverre kon België eenzij dig ingrijpen. Waarschijnlijk zal België ook moeten overgaan tót het oprichten van een Land- bouw-Egalisatiefonds, zoals Ne derland dat heeft. Nederland zal, van zijn kant, wel het sub sidie op veevoeder moeten af schaffen. De drie Benelux-landen zul len een volkomen gelijke poli tiek voeren ten opzichte van de zestien Marshall-landen, waar mede het handelsverkeer al voor B0 procent is vrijgemaakt. Zij zullen ook als een eenheid op treden ten opzichte van de niet- Marshall-landen. De dollarlanden. Voor de dollar-landen komt •r een aparte regeling. Hier zullen België en Luxemburg enerzijds, en Nederland ander zijds, autonoom hun beslissingen nemen. De mogelijkheid bestaat, dat het monotaire evenwicht van een der landen (speciaal van Nederland uit) hierdoor in gevaar komt. Treedt dit gevaar op, dan moeten gezamenlijk maatregelen worden genomen, om het evenwicht te herstellen. Het vraagstuk van de Schelde- Rijnverbinding is op deze con ferentie niet besproken. Over andere vervoersvraag stukken, onder andere ook over de bevaarbaarheid van de Schel de en de haventarieven, werd in goede harmonie overeen stemming verkregen. Over drie maanden. Voor de ministersconferentie, welke in de herfst zal worden gehouden, moet een oplossing worden gezocht van twee kern problemen. Kan de economische unie voortgang hebben, als over 2 jaar de Europese Betalings unie niet wordt voortgezet? Kan er een bevredigende rege ling komen voor de landbouw problemen? Tenslotte zal voor deze conferentie een interpar lementaire adviescommissie uit de drie landen moeten worden voorbereid. Hiertoe heeft de Ne derlandse delegatie op de con ferentie in Oostende een voor stel gedaan. A.N.W.B. keert zich tegen belasting van invalidenvervoer Destijds is aan invaliden, die zich slechts door middel van hun invalidenrijwiel met motor of per auto kunnen verplaatsen, vrijstel ling van motorrijtuigenbelasting verleend. De onlangs verhoogde benzineprijs, zo deelt de ANWB ons mee, betekent voor hen ech ter een nieuwe extra belasting, welke in vele gevallen even hoog is als waarvan zij werden vrij gesteld. Aangezien zij niet aan neemt, dat dit de bedoeling is, heeft de ANWB zich tot de mi nister van financiën gewend, met het verzoek maatregelen te ne men, waardoor deze van motor rijtuigenbelasting vrijgestelde in validen hun benzine tegen de oor spronkelijke prijs van 281a cent per liter zullen kunnen kopen. Sabotage in Singapore. De grootste rubberfabriek op het eiland Singapore is door brand verwoest. Minstens één arbeidster is in de vlammen om gekomen. Gevreesd wordt, dat nog meer slachtoffers in de puin hopen zullen worden aangetrof fen. Duizend ton ruwe rubber ter waarde van enkele millioenen dollars is verloren gegaan. De autoriteiten nemen aan, dat deze brand door communisten is gesticht als onderdeel van een grote samenzwering om het eco nomische leven in Singapore te ontwrichten. De militaire opleiding van kroonprins Boudewijn. Zoals gemeld, zal de 19-jarige kroonprins Boudewijn in België zijn militaire opleiding voltooien. Hij zal te dien einde binnenkort als leerling van een militaire jchool voor pantsertroepen te Flawinne, in Wallonië, worden in geschreven. Later zal hij de in- xanterie-school te Arlon, eveneens in Wallonië, bezoeken. Tenslotte zal hij, ter voltooiing van zijn militaire opleiding, college lopen aan de Hogere Krijgsschool te Brussel. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag is de eerste na-oorlogse zomerconferentie van de Christelijk Historische Unie, die gedurende de laatste drie da gen van de vorige week ln het Conferentieoord van de Chr. Hist. Jongerenorganisatie, ,,'t Trefpunt" b(j Ermelo werd gehouden, ge sloten, nadat de deelnemers zich des morgens nog in de huisves tingsproblemen hadden verdiept en zij in het begin van de middag zich aan de gezellige broodmaaltijd, die in het teken van het af scheid stond, hadden geschaard. de toenemende noodzakelijkheid voor het bepalen van de bestem ming der grond. Dit laatste is zeer urgent in ons land door de snelle bevolkingsaanwas, terwijl de grond in Nederland toch al zeer intensief wordt gebruikt. Het was de heer G. F. E. Kiers, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Djrectie van de We deropbouw en Volkshuisvesting in Zuid-Holland uit Leiden, die Zaterdagmorgen als laatste refe rent achter het spreekgestoelte plaats nam voor het houden van zijn referaat „Het stedebouwkun- dig- en volkshuisvestingsbeleid der gemeenten". Spreker wees er allereerst op, dat er een be hoefte is aan uitbreidingsplannen Het ontwerpen hiervan is in het verleden nagelaten of verwaar loosd met het gevolg, dat de gro te steden thans met grote ver keersmoeilijkheden hebben te kampen. In de laatste tijd is ook de behoefte ontstaan aan streek plannen en binnenkort wordt dan ook een wet verwacht, die rege lend optreedt ten aanzien van streekplannen en het Nationaal Plan. Streekplannen mogen geen tekeningen zonder meer zijn, maar moeten ook aanwijzingen bevatten voor de verdeling van verschillende objecten, zoals b.v. industrieterreinen. Deze ordening is zeer gewenst in verband met In het begin van de vorige week zijn uit het Huis van Be waring in Den Haag twee gevan genen via een bovenlicht ont snapt. Eén van hen, een zekere L., werd meteen gearres teerd; de andere gevangene, een zekere G., heeft zich gisteren bij de politie gemeld. Om de Amerikaanse soldaten te harden, heeft het leger op nieuw de intensieve training met scherpe munitie ingevoerd, zo ls te Washington bekend gemaakt. Deze training, die tijdens de oor log gebruikelijk was, doch nadien weer is afgeschaft, bestaat onder meer in het laten kruipen van de soldaten onder prikkeldraadver sperringen, terwijl machinegewe ren boven hun hoofden vuren. Op 1 September zal te Roosen daal het geheel nieuwe radiodis tributienet zijn voltooid, waaraan dan een staf van 15 P.T.T.-man- nen precies 15 maanden zal heb ben gewerkt. De abonnees op deze distributiedienst zullen een keuze hebben uit 4 programma's. Spreker adviseerde voor een streekplan een basisplan op te stellen en dit later, wanneer de grond nodig is, gedetailleerd uit te werken. Alle problemen op stedebouwkundig gebied ontstaan grotendeels door de snelle bevol kingsaanwas. Een weloverwogen politiek is hierbij nodig, omdat men te maken heeft met tegen strijdige belangen: de woningnood moet zo snel mogelijk worden op gelost en de noodzakelijke stabi liteit in de bouwnijverheid moet worden verkregen. Daarbij komt, dat de woningbouw op een renda bele wijze dient te geschieden, daar anders op de duur een ver laging van het woonpeil te wach ten staat. Over de montagebouw sprekende, zeide de heer Kiers, dat deze zeker niet slechter be hoeft te zijn dan de traditionele bouw, doch dat de kans, dat deze van mindere kwaliteit is, bij mon tagebouw groter wordt, indien niet voldoende toezicht wordt uit geoefend. Het voordeel van de montagebouw is geweest, dat deze goedkoper was en daarmede stimulerend werkte op een goed kopere traditionele bouw. Nadat spreker nog enige moeilijkheden van verschillende steden had aan gehaald, besprak hij de duplex- bouw, erop wijzende, dat de ge meentebesturen moeten toezien niet al te veel duplex-woningen tè bouwen, daar zij anders in de toe komst met een veel te groot per centage grote woningen bl'iven zitten. De heer Kiers kwam ten slotte tot de conclusie, dat de grote bevolkingsaanwas een aan tal van 1 millioen woningen tot 1970 nodig maakt, maar dat de drang naar grote en goedkope woningbouwcomplexen enigszins onderdrukt moet worden. Natuurlijk kwamen in de dis cussie verschillende gemeente bestuurders vriendschappelijk de degen met de heer Kiers kruisen, zodat de laatste morgen van de conferentie nog alleszins leer zaam werd. (Ingez. mededeling, advert.) In verband met de veiligheid van het verkeer nemen wij nog het volgende over uit het jaar verslag van de A.N.W.B.: Geconstateerd moet worden, dat de gemiddelde Nederlander blijkbaar te water en in de lucht zich in zijn element gevoelt en aldaar aller achting weet te ver werven, doch zich op de weg als een verkeersvreemd element ge draagt, bovendien behept met een grote mate van zelfover schatting of onderschatting van de situaties, waarin hij verkeert Velen, onverschillig tot welke categorie van verkeersdeelne mers zjj behoren, handelen alsof de weg voor hen alleen is; be stuurders van motorvoertuigen stellen hun snelheden niet in op de verschillende situaties, nege ren andere verkeersdeelnemers, staan onder alle omstandigheden op hun voorrangsrechten (lees: misUbuiken veelal deze rechten), die in wezen slechts het recht van de sterksten zijn, zonder enig spoor van beleefdheid of consideratie ten opzichte van d: mede-weggebruikers, rijden niet behoorlijk rechts en op het mid den van de rijstrook, kortom, gedragen zich als egoïstische vlegels. Wielrijders wringen zich over al door en tussen, zeilen bij het passeren met groot bravour in een veel te wijde bocht om de obstakels, komen daardoor in de baan van het snellere verkeer en zijn dan nog verbaasd, dat zij worden aangereden. Voetgangers begeven zich on verwachts op de rijweg, of ste ken op willekeurige punten over, zonder acht te slaan op het verkeer. Van het land, of uit zijwegen komende boerenwagens rijden zonder meer de weg op, enz. Het is alles een kwestie van onverschilligheid en dus onacht zaamheid, van onwellevendheid, van een verkeerde geestelijke in stelling ten opzichte van de ver- keerssamenleving. Zolang deze factoren niet grondig verbeteren, hetzij door overreding, hetzij on der dwang, helpen alle techni sche verbeteringen van weg en voertuig niets; de aan het ver keer deelnemende mens moet verbeterd worden en daartoe dienen wij bij de jeugd te begin nen. AU KOREA OP EUROPA GELE00 WERD DE BILT ZEGT Oranje geschilderd z(jn schoorsteen en dekken van het schip, dat ligplaats gevonden heeft aan de Parkhaven te Rotterdam. Hoog boven het achterdek draait lustig een windmeter ln het rond, het bijzondere karakter van het schip aanduidend. Het ls het Nederlandse weerschip „Cirrus", dat samen met het zuster schip „Cumulus" een belangrijk aandeel zal hebben ln de beveili ging van het transoceanlsche luchtverkeer, en Juist van een proef vaart ls teruggekeerd. Nederland heeft daarmede voldaan aan de verplichtingen, die het op oen in 1949 te Londen gehouden weerschepen-conferentle op zich heeft genomen. De „Cumulus" maakt 6 reizen per jaar en is dan gestatlon- neerd ergens tussen Groenland en IJsland. Twee Amerikaanse weerschepen zorgen voor de af lossing als 't schip in de thuis haven ligt. De weerschepen blij ven telkens 21 dagen op hun sta tion liggen. De „Cirrus" maakt elk jaar twee reizen naar het Granen, erwten en handelsgewassen hadden van het weer te lijden, de aardappelen, bieten en het gras knapten er van op. In het algemeen ls de stand van de granen, erwten- en handels gewassen nadelig beïnvloed door de weersomstandigheden (regen en wind). Voor de overige gewassen, vooral voor aardappelen, bieten en gras, zijn deze weersomstandigheden juist vrU gunstig geweest. Slagregens en hevige windvlagen veroorzaakten de legering van vele percelen graan en vlas. De stand van wintertarwe en haver ls daardoor teruggelopen, ifë stand van rogge en die van winter en zomergerst zijn desondanks niet minder gunstig dan de vorige maand. QH De standcijfers van tarwe en haver zijn vrij aanzienlijk lager dan die van het vorige jaar en zijn ongeveer gelijk aan het tien jaarlijks gemiddelde. De cijfers voor rogge en in mindere ma te die voor gerst zijn daaren tegen gunstiger dan die van het vorige jaar en steken belangrijk uit boven het tienjaarlijks gemid delde. De wintertarwe heeft bo vendien enigszins te lijden van voetziekte. Het standcijfer van mais is verbeterd en is hierdoor nog verder boven dat van het vorige jaar gekomen. De erwten. De erwten hebben in het alge meen vrij veel te lijden van voet ziekte, zodat dit gewas iets te snel afsterft. De schokkers staan er beter voor dan de gewone groene erwten. De stand is aan zienlijk beter dan het gemiddelde van de laatste 10 jaren. De veld- bonen, die tot nu toe weinig te lijden hebben gehad van luis, staan, evenals de stambonen, er vrij goed voor en hebben een be ter standcijfer dan het vorige jaar en het tienjaarlijks gemid delde. Het vlas. De stand van het vlas ging jets achteruit door legering en roest. Het gewas kan echter nog bevre digend worden genoemd. Het koolzaad valt tegen, o.a. door de op vele percelen in hevige mate optredende „spikkelziekte" en door sclerotinia („rattenkeutel- FEUILLETON. 02) door O. F. WALTON. Toen zij inzag, dat verder pro test vruchteloos zou zijn, nam zij plaats bij de haard en hij zette tijn stoel bü de tafel, om bij liet slechte licht der lamp de brief te lezen. Van tijd tot tijd wierp ze een blik op hem, zich afvra- Send wat de brief kon inhou- en. Nauwkeurig gaf zij acht op de verandering van zijn gelaat, terwijl hij las. Iedere zweem van kleur was uit dat gelaat gewe ken, maar hij las aandachtig door, zonder een enkele maal op te zien. 't Was doodstil in de ka mer. Marjorie kon de klok in de gang horen tikken. Hij sprak f[een woord, totdat hij aan de aatste bladzijde was gekomen. Toen slaakte hij een kreet van •pijt. „Is het slecht nieuws?" vroeg tü angstig. „Neen geen slecht nieuws; t is goed nieuws, zeer goed nieuws", zeide hij, „maar die ichurken hebben lan de brief geknoeid." Hij hield haar de brief voor, en zij zag, dat een woord, en nog wel een lang woord, geheel uit- gekrabbeld en onleesbaar was gemaakt. „Dat is bepaald met opzet ge daan", zeide hij, „om de brief van onwaarde te maken, indien hij in mijn handen kwam." „Is het woord van veel be tekenis?" „Van de hoogste betekenis; 't is inderdaad het allerbelang rijkste woord van de gehele brief. Maar wij zullen eerst wat gebruiken, juffrouw en dan wilde ik wel graag, dat u ook de brief in zijn geheel las." „Mag ik? Maar is u wel ze ker, dat het goed is, dat ik hem lees?' „Daarvan ben ik zeker, juf frouw. Zoals ik u zei: ik zou het zeer graag willen." Hij schoof de armstoel voor haar aan tafel en begon thee te schenken, maar zijn hand trilde zo door de sterke ontroering, dat zij vroeg het te mogen doen. „O, als u 't wilt doen, heel graag, juffrouw. 'tZal mij, als ik weer alleen ben, nog een aan gename herinnering zijn en mij wat te denken geven. Het ver schilt wel heel wat van de laat ste gezellige maaltijd, die we sa men genoten in Fernbank. Had ik 0eweten, dat u zou komen, aan zou ik voor wat cake heb ben gtzorgd." Maar juist op dat ogenblik klopte juffrouw Hall aan en trad binnen net een nog warme cake. ,,'kHeb hem juist gebakken, mijnheer, en 'k geloof wel, dat hij bros en lekker is. 'kHeb zo gedacht, nu de dame hier op be- ,zoek is, zult u er wel een wil len aannemen." „Ik dank u zeer, juffrouw Hall; hij ziet er verrukkelijk uit." Gedurende de maaltijd praat ten zij niet veel; zijn gedachten waren bij de brief, die hij juist had gelezen. Van tijd tot tijd vroeg hij haar kleine bijzonder heden over 't geen zij van vrouw Hotchkiss had vernomen. Hij twijfelde er geen ogenblik aan of die Makepeace was de man van Carry Hotchkiss, en boven dien herinnerde hij zich wel eens gehoord te hebben, dat Watson en halfbroer had, die in Shef field woonde. Zijn vermoeden was dus wel juist geweest, Wat son had zich ongetwijfeld aan de diefstal schuldig gemaakt. Zij moest aan de deur der slaap kamer hebben staan luisteren, toen zijn vader hem vertelde, dat de brief in de brandkast ge borgen was. Dan moest zü, terwijl zij 's nachts met de oude man alleen was, de sleutels van de tafel hebben genomen, terwijl hij sliep; de kast hebben ontsloten, de brief er uit genomen en toen of later hem hebben vervangen door het blanco vel papier. Na inzage hadden Makepeace en zij zeker begrepen, hoe uit de inhoud geld was te slaan, omdat het voor de man wiens naam on leesbaar gemaakt was van het grootste belang was, die briefte bezitten. Daarna moest Watson de andere hebben gevonden, die ongepost op de tafel was blij ven liggen, en door haar of door Makepeace was toen het verhaal verzonnen van de verwisselde brieven, waardoor de verden king van Watson moest worden vermeden. Deze vermoedelijke verklaring van de geheimzinnige verdwij ning ging door Fortescue's hoofd en Marjorie kon zien, dat hij van tijd tot tijd met zijn gedachten ver weg was, ofschoon hij tel kens ogenblikkelijk bemerkte, wanneer zij aan het een of an der behoefte had. Ook was hij niet gerust, eer zij juffrouw Hali's cake alle eer had aange daan. Hij zelf at zeer weinig, en zodra zij gereed was, overhan1 digde hij haar de brief. Zij ontvouwde het grote vel en begon te lezen. (Wordt vervolgd.) ziekte"). Bovendien is het weer voor de oogst van dit gewas zeer ongunstig. Aardappelen. De aardappelen hebben gepro fiteerd van de regen en hebben zich op verschillende percelen vrij goed hersteld. De stand is daar door beter dan normaal. De sui kerbieten staan veel beter dan in de vorige maand. Ook de voeder bieten staan goed en hebben een beter standcijfer dan het vorige jaar en dan het tienjaarlijks ge middelde. Klaver en Lucerne. Het weer was eveneens gunstig voor de ontwikkeling van klaver en lucerne. De stand van het grasland is zeer bevredigend. Er is dan ook volop gras. Daar, waar het moderne beweiingssysteem wordt toegepast, is de grasop brengst zeer hoog door de geringe stagnatie in'de groei. De winning van hooi werd bemoeilijkt door de grote regenval. Het vroeg gewon nen hooi ls goed binnengekomen. Het later gewonnen hooi is daar entegen slecht van kwaliteit. Het gebruik van hooiruiters geeft dit jaar veel voordeel. station „K" ten Westen van de Golf van Biscaje) en vijf reizen naar station „J" (ten Westen van Ierland). Op 5 Augustus vertrekt de „Cirrus" naar sta tion „J". Hoe men het doet De bemanning van de „Cirrus" bestaat uit 42 koppen. Voorts zijn er 9 telegrafisten, 7 meteo rologen en 2 oceanografen aan boord. Him voornaamste taak is het verstrekken van gegevens over de plaatselijke toestand van 't weer. Men doet twee soorten waarnemingen, namelijk van 't zeeoppervlak, de zogenaamde synoptische waarnemingen en voorts waarnemingen ln de ho gere luchtlagen. De synoptische dienst doet elk uur zijn waarnemingen. Om de drie uren worden deze waarne mingen doorgeseind naar De Bilt, die op zijn beurt de andere weerstations op de hoogte stelt van hetgeen wordt gevonden. Deze synoptische waarnemingen worden ook door de koopvaar dijschepen gedaan en doorgege ven naar De Bilt. Men weet daar dus de toestand van het zeeop pervlak van vrijwel de gehele Atlantische Oceaan. De Bilt zegt Dit is echter lang niet vol doende om met enige zekerheid een weersverwachting samen te stellen. Hiertoe is natuurlijk ook nodig een zorgvuldige oriëntatie vim EEN SPEELBAL. Ik ben geen weerprofeet; ook geen politieke toeerprofeet. Maar als ik let op de ver schijnselen om mij heen, dan kom ik tot de conclusie, dat het er voor de toekomst van Wesc- Europa en van ons land in 't bij zonder, niet bepaald gunstig uit ziet. Ik krijg zo de indruk, dat van ons land en een groot deel pan Europa geldt: wees u zelf zei ik tot iemand; maar hij kon niet, hij was NIEMAND. Weinu, zo'n niemand heeft niet veel te be tekenen. Hij loopt grote kans een soort speelbal te worden. Wij hebben dat ervaren bij de Indische kwestie, 't Is nu wel voor ieder duidelijk, dat onze regering niet zelfstandig heeft beslist, maar dat zij over ons heeft laten beslissen. In dit ge val waren we een speelbal van Amerika, dat hierbij z"n eigen spel speelde. Europa dreigt nu de speelbal te worden van tioee grootmach ten, die scherp tegenover elkaar staan, maar die dit gemeen heb ben, dat ze in de eerste plaats hun eigen belangen in het oog houden. Dit is mogelijk, doordat Euro pa niet zichzelf kan zijn. ln Frankrijk speelt men liever met Kabinetten, dan het land sterk en krachtig te maken; in België speelt men met de revolutie; in Engeland wordt met de sociali satie een gevaarlijk spel ge speeld en Nederland leeft in af wachting van wat Amerika zal besluiten. Een slap en krachteloos en machteloos Europa. Omdat het niet buigt voor God en Zijn ordinantiën mist het innerlijke kracht en moet het buigen voor andere machten. Wordt het een speelbal. van hetgeen zich in de hoger» luchtlagen afspeelt. Om dit t» onderzoeken maakt men op alle weerschepen gebruik van ballon nen. Viermaal per dag late men zulk een ballon op. Een klein radiozendertje, dat aan de bal lon hangt, stelt de waarnemer» radiografisch op de hoogte van temperatuur, luchtdichtheid en vochtigheidsgehalte van de ho gere luchtlagen. De ballonnen bereiken een hoogte van onge veer 20 km. en met behulp van radar en een theodoliet kan men ze volgen en zo de windrichting in de verschillende luchtlagen bepalen. Dit laatste is vooral voor de luchtvaart uiterst be langrijk. Immers een vliegtuig, dat de Oceaan moet oversteken, kan dit veel sneller doen en een grote hoeveelheid brandstof uit sparen, als het wind mee heeft. Het is dus van belang te weten hoe het met de windrichting in de hogere lagen is gesteld. Het is bijvoorbeeld geenszins uitge sloten, dat een vliegtuig in wes telijke richting op een hoogt» van 2000 meter tegenwind heeft en 1000 meter hoger wind mee. Dat het werk der weerschepen door de vliegtuigen vrijwel on ontbeerlijk is moge blijken uit het feit, dat men meer dan 100 maal per week de waarnemin gen aan overvliegende piloten doorgeeft. De groente- en fruitgewassen. Over het algemeen was de weersgesteldheid in de afgelopen maand gunstig voor de ontwikke ling der groentegewassen. Welis waar veroorzaakten hagel en wind plaatselijk enige schade, doch deze is, over het gehele land gerekend, van weinig betekenis. De groente-gewassen staan er zonder uitzondering, goed voor. Een periode van droger weer is gewenst, daar vooral bij bonen zich verschijnselen voordoen, die duiden op een teveel aan wa ter. Appelen. De stand van appelen is ln de Bommeler- en Tielerwaard en ln het land van Maas en Waal zeer goed, ln de IJsselstreek en Lij mers, in Zeeland en in Lim burg, matig tot goed en in de overige gebieden goed. Waar schijnlijk door de grote vochtig heid in de laatste weken zijn vrij veel vruchten van het ras Yellow transparent rond de steel ge scheurd. Met uitzondering van 't gebied tussen de grote rivieren, waar een vrij goede oogst wordt verwacht, is in de overige centra de stand van peren matig, in Limburg zelfs matig tot slecht. Pruimen zullen een bevredigende oogst geven; de oogstvooruitzich- ten van druiven en perziken zijn gunstig. Ziekten. Het regenachtige weer bevor derde de ontwikkeling van de schurftzwam, monilla, meeldauw en loodglans komen vrij veel voor, evenals bloedluis. Bladluis treedt minder op dan ln voorgaande ja ren, ook de spintaantasting ls niet ernstig. De raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van bur gemeester C. Gast bijeen. Op de ingekomen stukken was slechts een enkele opmerking. N.a.v. een ingekomen schrij ven van Algemeen Mij. Zieken fonds „Schouwen-Duiveland" met verzoek om een toeslagrege ling te treffen tot geheel- of ge deeltelijke vergoeding van te ziekenfondspremie voor on- en minvermogenden, werd beslo ten, indien hieraan behoefte be staat, een en ander van geval tot geval te bekijken. In een schrij ven had de Coöperatieve Sul kerfabriek Puttershoek verzocht om afschaffing van de 10 pet. geheven door de gemeente op het weegloon en vermindering van kaaigeld. Besloten werd in plaats van de 10 pet., f50 per jaar per weegbrug te laten be talen. De gemeenschappelijke regeling Ziekenhuis .Schouwen-Duiveland' werd vastgesteld. Besloten werd credieten beschikbaar te stellen voor de bouw van een brand weergarage en de aankoop van een sirene. De bouw van een brandweergarage zal f6000 kos ten en de aankoop van een sirene met de electrlsche aan sluitingen pl.m. f600. Het laat ste leverde nogal wat discussie op. Besloten werd aan het daar voor in aanmerking komende gemeentepersoneel 5 pet. loons verhoging toe te kennen over het 3e en 4e kwartaal 1950. In verband met de tariefver hoging van het staangeld in deze gemeente wordt de houten wo ning van de heer Verschoor aan de Groenedijk veel te zwaar be last, evenals het terrein, waarop door Verschoor zand en grint gestort wordt. Na uitvoerige be spreking werd z.h.s. besloten een jaarlijkse recognitie te hef fen van f50 voor de grond on der de woning en voor de hem in gebruik zijnde grond op het havenplateau f 125. Bij de rondvraag informeerde de heer Deg Boer naar de wo ning in het Baanslop. Deze is gekocht door Den Haan, terwijl hij geen vergunning krijgt om het perceel te betrekken. De heer Den Boer achtte het zeer wenselijk, dat deze woning aan de eigenaar ter bewoning wordt toegewezen, waarmede de heren van Nieuwenhuize en Duinhou wer instemden. De voorzitter antwoordde hierop, dat de woon ruimteverdeling geen kwestie van de raad is, doch van B. en W. Met het verlangen van d» heer Den Boer zal echter reke ning worden gehouden. De heer Van der Wekken informeerde of de wagens, die hooi, stro e.d. los sen op de haven 1 meter uit d«- kant moeten blijven, waarop d« voorzitter mededeelde, dat d» verordening, waarin dit is be paald, is ingetrokken. Voorts deelde de heer Van der Wekken nog mede, dat de nieuwe aan plant door de koeien totaal ver nield wordt. Hij vroeg maatre gelen hiertegen. De voorzitter zegde dit toe. KRABBENDIJKE. Installatie de heer M. Griep. Vrijdag kwam de gemeenteraad bijeen. Allereerst werd het nieu we raadslid M. Griep beëdigd. De voorzitter sprak de heer Griep toe en hoopte dan op de nauw» samenwerking zoals men deze bij het vorige raadslid, wijlen de heer M. de Jonge, mocht ondervinden. Daarna werd overgegaan tot het afwerken der agenda. Besloten werd bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage een bedrag te lenen, groot f 67000, voor de kosten van verbouwing en inrichting van het scholen complex aan de Noordweg, voor de tijd van 20 jaar. Voorts zal bij dezelfde instel ling f 17.500,— geleend worden voor de bouw van een ambts woning voor de gemeente-secreta ris voor de tijd van 50 jaar A 314 De gemeentebegroting 1950 werd gewijzigd. Voor de bestra ting van de Zuidweg heeft men vergunning, doch voor de Wilhel- minastraat is er voor dit jaar af wijzend beschikt, zo deelde de voorzitter nog mede. Enkele raadsleden wezen op de dringende noodzakelijkheid van de bestra ting van de Wilhelminastraat. De voorzitter deelde mede, stappen te zullen ondernemen ook hier voor vergunning te krijgen. De ouden van dagen uit 's-Jt. Abskerke maakten een reis via Hulst en Sint Niklaas naar Ant werpen. Morgenavond hoopt voor te gaan in de Geref. Gemeente te Arnemulden ds v. d. Berg uit Utrecht. Aanvang 7.30 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2