Socialisten niet accoord met aanbod van de Koning Opmars van Walen naar Brussel begonnen Europese financieel-economische samenwerking. Noordkoreanen stoten door naar Poesan Vereniging voor Ziekenhuisrerpleging op Walcheren Binnen drie jaar volledige omzetting der gasvoorziening XIEOVS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Spel met de revolutie. Druivenvervoer naar Engeland. De zaak Bertha Hertogh Nieuwe Amerikaanse troepen geland Prov. Statenleden aangewezen in algemene vergadering der P.Z.E.M. SNIPPER Uitgave .cr.ting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, ojj geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARC G No. 1624 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DINSDAG 1 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. tarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Hoogwater op Woensdag 2 Aug.i Vlissingen: 4.41 u. 2.05 m., 16.52 u. 1.92 m.; Terneuzen: 5.09 u. 2.20 m„ 17.25 u. 2.07 m.; Wemel- dinge: 6.25 u. 1.80 m„ 18.41 u. 1.58 m.; Zierikzee: 6.13 u. 1.54 m.f 18.21 u. 1.34 m. TVJ iet zonder spanning volgen wij de gebeurtenissen in het Verre Oosten, omdat de strijd die daar gevoerd wordt, voor heel de wereld vérstrekkende gevol gen kan hebben. Als Amerika niet in staat blijkt te zijn zich in Korea ta handhaven, en de Noord-Korea- nen terug te drijven, dan bete kent dit een overwinning voor Rusland en een verzwakking van de positie van het „demo cratische" Westen. Het is van grote betekenis, naar welke kant in dit belang rijkste tijdsgewricht, de schaal doorslaat. De spanning is dan ook verklaarbaar. 'T'och moeten we niet uit het oog verliezen, dat wat zich thans in België afspeelt van niet minder vérstrekkende betekenis kan zijn. Wij moeten daarover niet ge ring denken. De zaak is, dat de Koning of dit nu verstandig was of niet op volkomen legale wijze is teruggeroepen. Bij de hierbij ge volgde procedure is aan alle eisen van de democratie vol daan. Inplaats nu van zich bij de genomen besluiten neer te leg gen zoals in ons land ten op zichte van de Indische kwestie gebeurde komt de minderheid in opstand. Wat op wettelijke wijze met mogelijk bleek, moet nu door geweld en terreur worden be reikt: de Koning moet weg. Hoe dan ook! 'T'ot dat doel wordt nu een ge- weldige agitatie gevoerd. De vakverenigingen komen in actie en kondigen politieke sta kingen af. De bevolking wordt opgehitst om de straat op te gaan en nu eens niet van net stembiljet, maar van de straat stenen gebruik te maken. De oa- litie wordt aangemaand haar plicht te verzaken en het „Vrije Volk" wist reeds te melden, dat de regering naar 't schijnt niet op de politie kan rekenen, daar deze in de industriële gewesten en in de grote steden onder be vel staat van socialistische en revolutionnaire burgemeesters. Van deze functionnarissen wordt dus eenvoudig verwacht, dat zij in strijd met de door hen afgelegde eed, zullen weigeren de regering te gehoorzamen. Revolutie in optima forma. (")P dit cruieke momentla- ten we dat goed in 't oog hou den wisten communisten cn socialisten elkaar te vinden. Lalman, het opperhoofd van de Belgische communisten, de agent van Stalin, en Henri Spaak, de opperste der socialisten, mar cheerden broederlijk naast elkaar bij een demonstratie van de op gehitste massa. Tot grote vreugde van Staiin, die zich alleen maar kan ver kneuterd nu hij ziet hoe de so ciaal-democratie in werkelijk heid toch niets betekent, en be reid is de wapenrn van de ty- rannie en de terreur te gebrui ken en dt dictator die geen wet erkent, de hand te drukken. "P n dit lies is vooral daarom van zo groot belang, omdat deze verloochening van de de mocratie niet tot België beperkt blijft. In ons land b.v wordt deze terreur van de straat door de organen van de Partij v. d. Ar beid, openlijk toegejuicht. „Het Vrije Volk" b.v. heeft geen woord van afkeuring; alleen maar applaus. En dit blad spreekt niet alleen namens de vroegere sociaal-de mocraten, maar ook namens de z.g. doorbraak-christenen, waar uit zou volgen, dat ook deze kringen de revolutionnaire ge dachte ingang heeft gevonden. Wij weten niet, hoe de zaken in België zich zullen ontwikke len. Het is tenslotte ook van bij komstige betekanis. Hoofdzaak is, dat hier door z.g. democratische ..artijen de de mocratie i.i de steek wordt gela ten en ijverig meegedaan wordt, aan het spel met de revolutie. 600 DIAMANTEN ZOEK. Twee personen uit het Bel gische plaatsje Geel, de diamant handelaar P. en zijn meester knecht. De V. deden bij de poli tie te Venlo aangifte van het feit, dat zekere J. uit Venlo een partij van zes honderd ruwe dia manten bij hen in België in ont vangst had genomen met de be doeling deze in Duitsland te la ten slijpen. J. zou bij die gele genheid bovendien een bedrag van 12.000 francs geincasseerd hebben, waarmede de diamant slijpers betaald moesten worden. J. zou noch de diamanten, noch het geld teruggebracht hebben. Het onderzoek deed het vermoe den ontstaan, dat de Belgen zelf deze diamanten frauduleus Ne derland hadden binnengesmok keld om deze te Venlo aan J. ter hand te stellen. Zij werden hier over aan de tand gevoeld en na bekentenis gearresteerd. Inmid dels werden ook gearresteerd ge noemde J. en een zekere K uit Venlo, die vermoedelijk ook bij deze affaire betrokken is. De Venlonaren verklaarden de dia manten naar Duitsland te heb ben willen brengen, maar ze te hebben weggegooid, toen zij in d grensstreek een paar kommie zen zagen aankomen. Beiden ont kennen zich aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt, maar de diamanten' zijn inmiddels riog steeds spoorloos. NOG GEEN KONINKLIJKE BOODSCHAP VOOR DE RADIO. Spraken wjj gisteren de verwachting uit, dat Koning Leopold zou aftreden en het land zou verlaten, omdat er onderhandelingen gaande waren, die wel zouden leiden tot dit besluit, thans (in de ochtendaren) moeten wjj zeggen, dat deze verwachting nog steeds geen zekerheid geworden ls. Nog steeds Is Koning Leopold in conferentie met de ministerraad. Weliswaar z(jn de be sprekingen onderbroken om mededeling te doen van een aanbod van de Koning om een einde te maken aan de huidige moeilijk heden, door z\jn bevoegdheden tijdelijk over te dragen, doch hier mede gingen de socialisten niet accoord en moest opnieuw over legd worden. Intussen is de opmars der Walen naar het door troepen omringde Brussel begonnen Na de besprekingen van gister nacht verklaarde Koning Leopold zich in beginsel bereid om een einde te maken aan de huidige moeilijkheden, door overdracht van zijn bevoegdheden aan Bou- dewijn voor een door hem te be palen periode. De Koning heeft daarvoor ech ter de voorwaarde gesteld, dat men zich na de overdracht van zijn bevoegdheden op Prins Bou- dewijn, niet gesteld zou zien voor vraagstukken zoals bijvoorbeeld de tegenstelling tussen Vlaande ren en Wallonië. In dat geval wil hij op zijn post blijven, zei hij. Bij de gisteren gevoerde onder handelingen ging het er volgens Duvieusart om, te zien of men zich zou kunnen verenigen over de toepassing der Koninklijke boodschap. Urenlang hebben de Katholie ken, Socialisten en Liberalen over 's Konings aanbod gesproken en tenslotte was men het eens ge worden. Om 10 uur gisteravond zou de Koning voor de radio me dedelen, dat hij zijn bevoegdheden aan zijn zoon Boudewijn over draagt totdat deze 21 jaar is ge worden en dat is op 7 September 1951. Op die datum zou de Kroon prins de troon bestijgen. GEEN RADIOBERICHT. Maar ofschoon na afloop der besprekingen gisteravond was aangekondigd dat de officiële me dedeling van de overdracht van de bevoegdheden van de Koning om tien uur per radio van Laken uit zou geschieden, gebeurde dit tot vlak voor het afsluiten van deze editie niet. Deze vertraging werd veroor zaakt door het feit, dat de Koning een wijziging in de tekst heeft gewenst. En voor deze wijziging was een nieuw accoord van alle partijen noodzakelijk. Men moet dus opnieuw confereren. De kabinetschef van de Ko ning, Burggraaf Berryer verliet om half twaalf het paleis te La ken om zich met het document naar het kabinet van de eerste minister te begeven. Daar is de door de Koning geëiste wijziging besproken door de vertegenwoor digers der partijen onder leiding van Duvieusart. Waarschijnlijk zijn de socialisten niet accoord gegaan met de verandering. Na een korte bespreking heeft Du vieusart zich opnieuw naar het paleis begeven voor een nieuw onderhoud met de Koning. Deze kon echter niet spoedig beslui ten het document te tekenen en bleef onderhandelen. In Brussel deden gisteravond laat geruchten de ronde volgens welke Koning Leopold zich naar Engeland zou begeven. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde echter, dat het de En gelse regering niet bekend was, EEN NIEUWE EUROPESE STANDAARDVALUTA? dat Leopold dergelijke plannen had. OP NAAR BRUSSEL. Uit verschillende delen van Wallonië wordt gemeld, dat gro te groepen stakers zich gereed houden om zich op het sein van de vakbondleiders in beweging te zei ten naar Brussel en te trach ten zich een weg te banen door het bewakingscordon rond de stad. Brussel bood Maandag een on rustig beeld en de stad begint meer en meer het stempel van de dreigende gebeurtenissen te dra gen. Het treinverkeer is in België zo goed als geheel tot stilstand gekomen. Ook het postvervoer is stopgezet. Hier en daar worden mijnen onder water gezet en van ochtend zijn weer relletjes begonnen. Een woordvoerder van de so cialistische party heeft verklaard dat de opmars naar Brussel ls begonnen en alleen door een be vel van Buset, de socialistische voorzitter, vla de radio kon wor den gestaakt. „Dat bevel zal pas gegeven worden wanneer do Ko ning onze wensen heeft ingewil ligd", voegde hij er aan toe. GEHEIME ZENDER IN BELGIE. Op verschillende uren, voor al 's avonds, kan men in Bel gië op golflengte 210 meter, een clandestiene zender be luisteren, die zich noemt Radio Vérité (waarheid). De zender spoort aan tot staking en laat zich in de gemeenste bewoor dingen uit over de houding van de Koning en zijn gezin. De politie heeft de zender nog niet kunnen opsporen. De veronderstelling, dat de zender uit verschillende pun ten seint, dan wel telkens wordt verplaatst, ligt voor de hand. Het Britse parlementslid R. G. Mackay zal aan de bijeenkomst van de raad van Europa, welke Donderdag a.s. in Straatsburg wordt geopend, een plan voorleg gen voor een nieuwe Europese standaardvaluta. Het plan beoogt tevens de op richting van een Europese lenin- genraad, welke de natianale schulden van de deelnemende landen zou overnemen. Naar uit Londen wordt verno men, heeft Mackay, Robert Sehuman reeds voor zijn plan we ten te vinden, evenals vertegen woordigers uit Noorwegen, België Nederland en Italië. De bijzonderheden van het plan zijn vervat in vier protocols. Het eerste protocol beoogt de geleide lijke verandering van de Raad van Europa in een werkelijke Eu ropese regering, die o.m. de func ties van de organisatie voor Eu ropese economische samenwerking zou overnemen. De drie andere protocols stellen een Europese bank een Europese handelsraad en een Europese leningenraad voor. De Europese Bank zou een ka pitaal hebben van 1 milliard dol lar en zich belasten met het be heer over de gecombineerde Eu ropese goudreserves. De bank zou toezicht uitoefenen op de uitgifte van een gemeenschappelijke valu ta welke in de plaats zou komen van bestaande nationale valuta's. De munteenheid zou een Europe se gouddollar zijn met dezelfde waarde als de Amerikaanse dol lar. De handelsraad zou alle in- ter-Europese douanerechten bin nen 5 jaar opheffen en de douane rechten innen op goederen welke in West-Europa worden inge voerd. Ten slotte zou de leningen- raad alle leningen sluiten ten be hoeve van de deelnemende landen zodat er geen afzonderlijke open bare schulden voor deze landen zullen bestaan. OPKLAPBARE LAADKISTEN. Het »Ned. Uitvoer Controle Bureau heeft, in samenwerking met het Centrale Bureau voor de Tuinbouwveilingen en kwekers organisaties een opklapbare con tainer (laadkist) ontworpen. Hiermee is gestreefd naar een afdoende oplossing voor het ver voer van druiven naar Engeland. Bij de constructie der iaadkisten is rekening gehouden met de ei sen, die de scheepvaart stelt, zo wel als met de omvang van En gelse spoorwegwagons. Teneinde de retourvracht der Iaadkisten zo laag mogelijk te houden, zijn deze containers op klapbaar en zo licht, dat zij in opgevouwen toestand met hand kracht geladen en gelost kunnen worden. De inhoud van 63 kistjes druiven wordt goed geventileerd en is beschermd tegen diefstal. Blijken de proeftransporten goed te voldoen, dan zal een ver- huurmaatschappij voor iaadkisten worden opgericht met de bedoe ling zodanig het vervoer te stimu leren, dat Westlandse producten vers en onbeschadigd bij de En gelse afnemers zullen worden af geleverd. De consul der Nederlanden te Singapore, de heer J. van der Gaag, deelde mede dat, voorzo ver hij kan oordelen, er niets kan worden gedaan om Bertha Hertogh naar haar ouders te Bergen op Zoom te doen over brengen. De uitspraak van het hof van appèl, waarbij het meis je aan haar Maleise verzorgster werd toegewezen, is gevallen, zeide de heer van der Gaag en hij voegde er aan toe, niets te weten van „officiële stappen", die volgens een bericht uit Den Haag van Zaterdag door de Ne derlandse regering zouden wor den genomen om Bertha aan haar ouders toegewezen te krij gen. Naar aanleiding van het schrij ven voor de heer Hertogh aan de Engelse Koningin verzenden, waarin H.M. medewerking ver zocht werd om het dochtertje van de heer Hertogh vrij te krijgen uit Singapore, heeft de heer Hertogh een schrijven ontvangen, waarin H.M. haar leedwezen be tuigd en zij persoonlijk zich niet met deze kwestie in kan laten. De brief was gezonden door de hofdame Marion Hyde, Lady in Waiting aan het Hof van H.M. „Een nieuwe twintigjarige pe riode heeft zich goed ingezet. Het ledental vertoont een langzame maar voortdurende stijging, de aanvullende verzekeringen even eens, zodat met vertrouwen het werk kan worden voortgezet en de stellige overtuiging aanwezig ls, dat ook onze vereniging ln de ze nieuwe periode ten volle reden van bestaan heeft en zeker, zou een ziekenfondswet tot stand ko men, erkenning zal verlangen." Aldus het verslag over 1949 van de Ver. Ziekenhuisverpleging op Walcheren. In verband met de grote ver anderingen, die zich einde 1948 hadden voltrokken t.a.v. de orga nisatie der ziekenhuisverpleging op Walcheren, tengevolge waar van de vereniging grote offers leed op het Walcherse platteland wat het aantal leden betreft, was, om zelfstandig te blijven, grote aciiviteit nodig. Daarin nu is het bestuur eniger- VAN HET KOREAANSE FRONT. De Noord-Koreaanse stoot naar Poesan, de grote aanvoerhaven in Zuid-Korea, is ln volle gang. Gisteren zijn de communisten verder In de richting van de stad opgerukt na Tsjindjoe, de toe gangspoort tot Poesan veroverd te hebben. Met ware doodsver achting verdedigen de Amerikaanse troepen zich tegen de felle aanvallen van de Noord-Koreanen. Ter versterking van de defen- sielinie zijn gisteren „p ,je Zuidkust van Z. Korea nieuwe Ame rikaanse troepen geland. Deze kwamen rechtstreeks uit Amerika en werden direct doorgezonden naar het front. In Oost-Westelijke richting liep het front in Korea gisteren onge veer als volgt: Het strekt zich ten Oosten en ten Zuiden van Tsjind joe uit en loopt dan in de richting van de Westelijke buitenwijken van Hamjang, ongeveer tien kilo meter ten Oosten van Kotsjang, en vervolgens naar gebieden, die ongeveer zes kilometer ten Wes ten van Koemtsjon en ten Westen en ten Noorden van Tsamtsjang zijn gelegen. Daarna loopt de frontlinie iets ten Noorden van Jetsjon naar beneden. Amerikaanse officieren ver klaarden Maandag dat de Noord- Koreaanse troepen thans in Zuid- Oost-Korea in een wanhopige krachtsinspanning alles op alles zetten. HEVIGE DRUK. Een Noordelijke divisie is van het centrale front in Zuidelijke richting verplaatst. De Noord- Koreaanse troepen vallen zonder ophouden sleutelpunten van een meer Noordelijk gelegen linie aan, die wordt verdedigd door de eer ste Amerikaanse divisie cavalerie en de 25ste divisie infanterie. Een aantal Noord-Koreaanse troepen is op de Noordelijke flank van de cavalerie divisie geïnfil treerd. Een tegenaanval wordt uitgevoerd om deze „doorsijpe ling" teniet te doen. Het hoofd kwartier van Generaal Mac Ar thur deelt mede, dat twee Noord- Koreaanse regimenten in de om geving van Tsjindjoe „hevige druk" uitoefenen. De geallieerde vliegtuigen voer den Zondag en Maandag op grote schaal acties uit. Vliegende reuzenforten vielen een grote fabriek voor de ver vaardiging van scheikundige pro- JAARVERSLAG OVER 1949 SPREEKT OVER GOEDE VOORUITZICHTEN. mate teleurgesteld. Zeer gunstige uitzonderingen daargelaten moest een laksheid worden geconsta teerd. Alle pogingen ten spijt is het in 1949 niet gelukt op alle dorpen weer een drietal personen bereid te vinden een actief be stuur te vormen. Momenteel zijn te Biggekerke, Domburg, Gapin- ge, Nieuwland, Serooskerke, Vrou wenpolder en Westkapelle geen besturen en is het enige contact de bode. Het bijeenbrengen van dorpen voor de inning der premie was door de omstandigheden ge boden. De combinatie is thans in zoverre voltrokken, dat voor de 20 plaatsen, incl. Middelburg en Vlissingen, 11 bodes werkzaam z(jn. De niet-ziekenfondsverzekerden op geheei Walcheren werden in staat gesteld een volledige verze kering te sluiten voor onbeperkte verpleegduur en de volle verpleeg- prijs tot een maximum van f8. per dag, zulks na overleg tussen de vereniging en de Stichting „Nederlandse Sanatoriumverzeke ring". Hiervan is reeds een dank baar gebruik gemaakt. DE PREMIES. De algemene vergadering be sloot vanaf 1 Januari 1950 de vol le laagste verpleegprijs te vergoe den, te Middelburg f 6.en te Vlissingen f 6.50, wat echter niet kon zonder een belangrijke pre mieverhoging voor de basisverze kering A. De uitkomsten over 1949 van de AA-verzekering waren dermate gunstig, dat de premie niet be hoefde te worden verhoogd, maar dat zelfs vanaf 1 April 1949 met terugwerkende kracht de bijbe taalde f 1.kon worden geresti tueerd en vanaf 1 Januari j.l. ook de gewone genees- en verband middelen konden worden vergoed. Ook de uitkomsten der B- en C- verzekering over 1949 zijn zoda nig, dat premieverhoging, gezien de flinke reserve voor 1950, niet noodzakelijk is. In 1949 werden voor rekening der vereniging in het ziekenhuis te Middelburg opgenomen 1096 personen en elders 196. Van het totaal van 1292 waren er 578 ver plicht en 714 vrijwillig verzekerd. Het totale aantal verpleegdagen was 19.031. Van het totaalbedrag aan uitkeringen ad f 17.637.04 kwam f 14.477.61 ten laste van de operatieve en chirurgische geval len, f 2560.50 ten laste van de in terne gevallen en de rest ten las te van onderzoek, observatie enz. De gemiddelde kosten per opera tief of chirurgisch geval waren f 92.21 en die per intern geval f 73.16. Het aantal verzekerden bedroeg per 1 Januari 1949 21.870. Het aantal opnamen per 1000 verzekerden was 59, het be drag per geval f96.—, het ge middeld aantal verpleegdagen 14.73 en de gemiddelde kosten per dag f6.52. Het aantal ver zekerden A was per eind Decem ber 21.819, AA-verzekering 10.452 en BC-verzekering 5599. De na delige exploitatiesaidi der A- en BC-verzekering zijn respectievelijk f 19.994.92 en f418.52, het voor delige exploitatiesaldo der AA- verzekering bedraagt f9805.24. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND VERGADERDEN. In de middagvergadering der Prov. Staten stelde de Commis saris der Koningin allereerst aan de orde het voorstel tot aan wijzing van zeven personen, die do Provincie in de algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. P.Z.E.M. zullen ver tegenwoordigen. Herkozen werden de heren L. P. van Oorschot (Arb.), P. N. M. Vercanteren (K.V.P.), Joh. de Krujjter (C.H.), P. Meliefsto (A.R.), C. Boender (S.G.P.) en benoemd werden de heren J. L. Verhagen (V.V.D.) en VV. P. A. Brouwer (Midd.). Als leden van de Raad van Be stuur der N.V. P.Z.E.M. zullen worden benoemd de heren D. Im- mig (Arb.), M. v. d. Himst (K. V.P.), A. H. S. Stemerding (C.H.), D. Kodde (S.G.P.) en C. de Put ter (A.R.). Daarna kwam aan de orde het voorstel tot vaststelling der jaar stukken van de Prov. Stoomboot diensten over 1949. De heer de Kruijter vroeg, of het juist is, dat een Baileybrug over de Zandkreek de helft zou hebben gekost van wat is uitgegeven voor het her stel der steigers te Wolphaarts- dijk en Kortgene. Eén der stei gers is geheel ongeschikt voor het vervoer. Vele auto's worden be schadigd. De heer A. L. S. Loeke- feer, lid G.S., wist niets van de kwestie-Baileybrug af. Er kon niets meer worden gedaan dan geschied is. Er zijn op Noord- Beveland zelf voldoende activitei ten, om aan te dringen op een vaste verbinding en G.S. zullen deze, waar mogelijk, steunen. Daarna werden de jaarstukken vastgesteld. DE P.Z.E.M. De heer de Kruijter gaf ais zijn mening te kennen, toen de jaar stukken van de N.V. P.Z.E.M. aan de orde kwamen, dat de ver koop van electrische apparaten door de P.Z.E.M., nu de bedrijfs resultaten zo gunstig zijn, moet worden beëindigd en overgelaten aan de middenstand. De heer Vercauteren was van oordeel, dat er wijzigingen dienen te worden aangebracht in de over eenkomsten tussen de P.Z.E.M. en gemeenten betreffende de aan sluiting van z.g. onrendabele ge bieden. Mr A. J. van der Weel wees er op, dat de kwestie van verkoop van apparaten minder eenvoudig is dan de heer de Krujjter zich voorstelde. De Raad van Bestuur heeft de zaak in onderzoek en in e:n volgende vergadering zullen wellicht nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Voorals nog zal de hand aan de algemene richtlijnen worden gehouden. De heer Vercauteren kreeg ten antwoord, dat de mogelijkheid van arbitrage over uitleg der overeenkomsten voor.de gemeen ten aanwezig is. Er wordt van de zijde der P.Z.E.M. gestreefd naar een zo goed mogelijk wederzijds begrip met de gemeentebesturen. Up een vraag van de heer Kod de antwoordde mr van der Weel, dat sinds 1946 in iedere zitting der Prov. Staten over de aan sluiting der onrendabele gebieden is gesproken en inlichtingen zijn verstrekt. De laatste jaar zijnca. 1200 onrendabele lijnen tot stand gekomen, waarmede een bedrag van ca. f 170.000. was gemoeid. Opnieuw zijn de richtlijnen voor aansluiting be keken en zij zullen zo elastisch mogelijk worden gehanteerd. De heer Kodde verzocht daar na de regeling zwart op wit te mogen ontvangen, waarop mr van der Weel beloofde aan de Raad van Bestuur te zullen voorstellen een boekje uit te geven onder de titel „Wat ieder lid der Prov. Staten van het onrendabele ge bied moet weten". Tenslotte werd besloten de ver tegenwoordigers der Prov. Staten in de aandeelhoudersvergadering der P.Z.E.M. opdracht te geven de jaarstukken goed te keuren. VRAGEN OVER DE STOOMBOOTDIENSTEN. Aan het einde der vergadering werden nog enige vragen buiten de orde gesteld, die betrekking hadden op de Prov. Stoomboot diensten. O.m. vroeg de heer Stemerding inlichtingen over de unificatie der tarieven op de Schelde. De heer Lockefeer deelde mede, dat deze alleen betrekking heeft op de veren over de Wester-Schelde. Hieromtrent zijn besprekingen gaande met de minister van wa terstaat. Mevr. E. J. v. d. Broeeke-de Man (Arb.) verzocht op de veer boten „Kon. Juliana" en „Prins Bernhard" duidelijk te doen uit komen, wat eerste en wat tweede klasse compartimenten zijn. De heer Lockefeer antwoordde, dat dit zal geschieden, zodra de schepen in revisie zullen gaan. PROVINCIAAL GAS BEDRIJF. De jaarstukken van het pro vinciaal gasbedrijf over 1949 wer den vastgesteld, nadat de heer de Kruijter enkele inlichtingen had gevraagd. Hij noemde dit bedrijf een blok aan het been van het Prov. Bestuur. Gaat het door on der de onrendabele gebieden? zo informeerde hij. Voorts vroeg hij, hoe het staat met de lange-af- stands-gasvoorziening. Mr van der Weel antwoordde, dat in het verlies van bijna f 110.000.over 1949 een extra- afschrijving op oude middelen is verwerkt. De exploitatie is de laatste jaren zienderogen vooruit gegaan. De plannen voor de lange-af- stands-gasvoorziening gaan steeds vastere vormen aannemen. Uiter lijk binnen drie jaar zal de vol ledige omzetting der gasvoorzie ning zjjn bereikt. Er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen, maar de voorbe sprekingen over de samenwerking in de toekomst tussen de diverse gasbedrijven in Zeeland zijn be vredigend verlopen. Gisteravond zou de heer van der Weel een bespreking hebben met de direc teur van de gasvoorziening te Den Haag over het leggen van gas buizen door de Schelde. Met de plannen zijn niet alleen nationale, doch ook internationale belangen gemoeid. Het provinciaal gasbe drijf en de gemeentelijke gasbe drijven zullen niet geheel worden opgeheven, maar blijven bestaan als distributie-apparaten. Voordat de Commissaris der Koningin de vergadering sloot herinnerde hij eraan, dat dit de laatste maal was, dat ln de Con cert- en Gehoorzaal moest worden vergaderd. De volgende keer zal men in de voorlopige Statenzaal aan de Groenmarkt bjjeen kunnen komen. ducten en ammunitie in Noord- Korea aan. De fabriek werd in brand gebombardeerd. Het vuur was zo hevig, dat het verschei dene uren later nog steeds niet mogelijk was foto's van het ge bombardeerde gebouw te maken. DE VAL VAN TSJINDJOE. Bij de verdediging van Tsjindjoe trokken de Amerikanen terug om verdere verliezen te voorkomen toen het duidelijk werd, dat zij de stad niet konden houden. Zij hebben een nieuwe verdedigings linie gevórmd om de Noordelijke opmars te vertragen. Veie Amerikaanse militairen aan het front schrijven het ver lies van de stad toe aan gebrek aan reserves en automatische wapens. Volgens de Noord-Kore anen zijn hun troepen reeds op „enkele kilometers" afstand van Poesan. Truman vraagt 4 milliard extra militaire hulp. President Truman heeft be kendgemaakt, dat hij het Congres in een boodschap zal verzoeken om vier milliard dollar aanvullen de militaire hulp aan anti-com munistische landen. Deze nieuwe fondsen zullen worden gevoegd bjj de reeds verstrekte 1.222.000.000 dollar. Generaal Mac Arthur over legde met Tsiang Kai Sjek. Generaal Douglas Mac Arthur, de opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Na ties in Korea, heeft Maandag ge durende twee uur met de leider der Chinese nationalisten, gene ralissimus Tsiang Kai Sjek, be raadslaagd om na te gaan of de maatregelen tot verdediging van Formosa tegen een eventuele aan valler, voldoende zijn. Men meent, dat Mac Arthur tevens het aan bod van Tsiang Kai Sjek om 33.000 Chinese nationalistische soldaten naar Korea te zenden, aanvaard heeft. Voor de bijeenkomst van de consultatieve raad der Westerse Unie welke vandaag in Den Haag vergadert, zijn gisteren in ons land aangekomen de Franse mi nister Schumann en zijn Engelse collega Bevin. Op de Benelux- conferentie te Oostende is beslo ten, dat men van de f 400.voor toeristische doeleinden f 300.in België mag besteden. Vanaf 1 Jan. 1952 zal er volledige vrijheid zijn in de in- en uitvoer van vis serijproducten tussen de Benelux- landen. De leiders van 100.000 mijnweU ers in Wales hebben ge zegd, dat ze op 14 Aug. in staking zullen gaan. Het reisgeld van de bussen is hen te hoog. De Ja panse radio, zes dagbladen en 2 persbureaux zullen alle pro-com munistische employe's ontslaan. Het wetsontwerp volgens hetwelk de doodstraf op spionnage uitge sproken kan worden is doorgezon den naar de Amerikaanse Senaat. Volgens de laatste berichten heeft Indonesië op de begroting voor 1950 een tekort van f 1438 millioen. De uitgaven belopen naar schatting f7225 millioen. Rotterdam Ahoy trekt de laatste dagen massa's bezoekers. Sedert 15 Juni, de openingsdag, zij l er thans 750.000 geweest. Zaterdag alleen kwamen er 32.000. 6000 kg. serum tegen mond en klauwzeer in Venezuela. Gisteravond is de K.L.M.- vrachtmachine „Edam" van Schiphol naar Venezuela vertrok ken met aan boord 6000 kg. se rum tegen mond- en klauwzeer. Deze omvangrijke zending is af komstig van het Staatsveeartse- nijkundig Instituut te Amsterdam en dient ter bestrijding van een uitgebreide mond- en klauwzeer epidemie, die thans de Venezo laanse veestapel bedreigt. Deviezenpositie van Denemarken is ernstig. Het Deense parlement, dat thans op zomerreces is, is bijeen geroepen voor een buitengewone vergadering op 8 Augustus a.s., waarop gesproken zal- worden over het nemen van noodmaatre gelen ter voorziening in de ern stige deviezenpositie, waarin het land verkeert. Prins Bernhard reikte militaire onderscheidingen uit. Gistermiddag zijn op de binnen plaats van de Dumoulinkazerne te Soesterberg door Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden mili taire onderscheidingen uitgereikt. Twaalf militairen en burgers werden begiftigd met de Militaire Willemsorde vierde klasse. Voorts werden uitgereikt twintig bron zen leeuwen, 31 bronzen kruisen en zeven kruisen van verdienste. Congolees schip kwam naar Vlissingen. Het Congolese schip de „Elisa- bethville" is te Vlissingen aange komen, waar het het anker heeft uitgeworpen. Het schip, dat 5380 ton goederen aan boord heeft, wacht een beslissing van de re ders af welke haven het moet aandoen. Waarschijnlijk wordt dit Rotterdam. De 181 passagiers zijn per autobus naar Antwerpen gebracht. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige buien, met kans op onweer. Meest matige wind tussen Zuid en West. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1