Zal Koning Leopold afstand doen van de troon en het land verlaten NIEUWS Protestantse ziekenzorg. Zo niet, dan is burgeroorlog onvermijdelijk „Strjjd in Korea in eritiek stadium" zegt generaal Walker Overwinning van Noordkoreanen is aanmoediging vnor alle aanvallers Zwemwedstrijden te Middelburg C.J.M.V. gebouw te Goes in gebruik genomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vijand op 100 km van aanvoerhaven Poesan Oorlog en wanorde passen alle in één systeem SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2436 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1623 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 31 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Hoogwater Dinsdag 1 Aug.: Vlissingen: 4.02 u. 2.15 m., 16.14 u. 2.04 m. Terneuzen: 4.29 u. 2.30 m., 16.46 u. 2.19 m. Wemeldinge: 5.49 u. 1.84 m., 18.06 u. 1.65 m. Zierikzee: 5.38 u. 1.58 m., 17.48 u. 1.39 m. (Slot.) *T* enslotte is er nog een ding; -*• waar ik even bij wil blij" ven stilstaan. Een ding, dat door de reeds genoemde moei lijkheden en dreigende gevaren, wat op de achtergrond is ge raakt. Dat is het personeelsvraagstuk. Nog steeds is het zo, dat er in richtingen zijn, waar afdelingen onbezet blijven, omdat er geen verplegend personeel is. Er is nu wel enige toeloop op te merken, maar nog altijd is er een groot tekort. Is er, vooral bij onze meisjes, geen liefde meer voor dit beroep? Is dit tekort mis schien te wijten aan de vermin derde kracht van het Christen dom? Is barmhartigheidsbetoon niet een van de kenmerken van het volk des Heeren? Behoort dit althans niet zo te zijn? Toen Johannes de Doper twijfelde en aan de Heere liet vragen, of Hij nu degene is, die komen zou, dan laat Christus hem boodschappen de dingen, „die gij (d.i. Johan nes' discipelen) gezien en ge hoord hebt, namelijk dat de blinden ziende worden, de kreu pelen wandelen, de melaatsen gereinigd worden, de doven ho ren, de doden opgewekt worden, de armen het Evangelie verkon digd wordt". Had ook Jezus niet de twaalf discipelen uitgezonden „orn te prediken het Koninkrijk Gods en de k ranken gezond te maken"? Hierin ligt de roeping, niet alleen voor onze meisjes, om er ernstig bij stil te staan, of hier voor haar mogelijk een roeping ligt, maar ook voor allen, voor wie de opdracht van Christus nog wat zeggen wil. Dit vraagt van allen de offerbereidheid voor het instandhouden van de inrichtingen van barmhartig heid, met name dus ook van de ziekenhuizen. Wij moeten er naar streven, dat zelf te doen en niet daarbij tegen de Overheid aan te leu nen. Maar wanneer de Overheid zelf zich met dit werk bemoeit, dan mogen we ook verlangen, dat zij de gevolgen van allerlei belemmerende bepalingen zoveel mogelijk te niet doet. Zij mag het Christenvolk niet in de weg staan bij zijn barmhartigheids- betoon. Maar dit volk mag deze taaie zich dan ook niet uit handen laten nemen. Vele gevaren drei gen. Ik heb er iets van willen laten zien. Men zij gewaar schuwd en zorge, dat men niet door eigen schuld, zijn van Christuswege gegeven opdracht, niet zou kunnen uitvoeren. T. J. H. DE RONDE VAN OUD VOSSEMEER. Uitstekende prestatie van Suijkerbuijk. Zaterdagmiddag werd voor de derde maal de wielerronde van Oud-Vossemeer gereden door nieuwelingen en amateurs. De eerste wedstrijd eindigde na felle strijd door Zahianik uit Am sterdam die de 40 km. aflegde in 1 uur 18 min. 2e werd J. Vlamings uit Steenbergen; 3. P. de Bruijn Roosendaal; 4. W. Heeren, St. Willibrord; 5. J. Maas, Heerle; 6. W. Herijgers, Zundert; 7. G. Boo- gaart, Oud Vossemeer; 8. W. v. Oosterbosch, St. Willibrord; 9. C. Vreesen, Steenbergen; 10. C. Oost hoek, 's-Heerenhoek. Bij de amateurs vertrokken 52 renners w.o. verschillende beken den. Na een tiental ronden be gon Suijkerbuijk uit Breda het of fensief door met Witteveen weg tv vluchten. Achter hem op 'n 100 m. volgde het grote peleton met bijna alle bekende renners, de minderen waren sterk verspreid, omdat er een hoog tempo gere den werd. Na een 15 ronden staakte Dekkers uit Eindhoven de strijd, terwijl enige ronden later ook Eddy de Waal verdween. Suijkerbuijk bleef gestadig zijn tempo rijden, dubbelde zeer veel renners, sommige zelfs drie en vier maal. In de 45e ronde had hij alle renners gedubbeld. Alleen Braspenning en Verwij- meren hielden nog spanning in de wedstrijd. Suijkerbuijk reed de 104 km. in 3 u. 7 min. 12 sec.; 2. op 1 min. 30 sec. J. Braspenninx, Zundert; 3. op 2 min. Verwijme- ren, Terheijden. 13 op 4 ronden achterstand W. J. Mouthaan, Vlissingen. Slechts 17 rehners re den de wedstrijd uit. Dronkemansruzie leidde tot moord. Brabander stak mede-arbeider met mes. Zaterdagavond hebben twee Brabantse landarbeiders, die in de Haarlemmermeer werken, in een cafe in de Haarlemmermeer een twist gekregen, welke zo hoog liep, dat één van de arbeiders, de 59-jarige R., die onder invloed van sterke drank verkeerde, het cafe verliet, naar zijn huis ging, een mes haalde en daarna naar het cafe terugkeerde om zijn te genstander, de 25-jarige M. A. Aerts uit Etten en Leur, hiermee in de buik te steken. Aerts was zo zwaar gewond, dat hij enkele ogenblikken later overleed. De rijkspolitie kon de dader ter plaatse arresteren. De ruzie was ontstaan omdat de mannen de vorige week een lampekap hadden vernield en het niet eens konden worden over de verdeling van de schadevergoeding. BELGIE WACHT IN SPANNING OP HISTORISCH BESLUIT. De „koude burgeroorlog" in België is hard op weg een ware burgeroorlog te worden. De toestand ls in de afgelopen dagen zo toegespitst, dat als niet spoedig maatregelen genomen wor den een algehele opstand niet meer is tegen te houden. Voor een niet gering deel is dit mede veroorzaakt door een incident te Grace-Berleur bij Luik, waarbij de rijkspolitie het vuur opende op demonstrerende burgers, die de politiemannen met stenen gooi den. Drio mensen werden hierbij zo zwaar getroffen, dat ze zijn bezweken aan de verwondingen. Nog twee doden zijn gevallen toen een paar arbeiders werkzaamheden moesten verrichten aan een hoogspanningshuisje, waarin een springlading ontplofte. In de stakingsgebieden rondom Luik zijn Belgische troepen uit Duitsland aangekomen en zij heb ben Zaterdag reeds met tanks door de straten moeten patrouil leren. Na de opgewonden tonelen op Zaterdag is de Zondag afgezien van het incident te Grace-Berleur in alle centra der staking rus tig verlopen. De toestand blijft zich echter geleidelijk toespitsen en de hoofdstad heeft critieke dagen voor de boeg, wanneer de anti-Leopoldisten hun voornemen, om vanuit geheel Wallonië naar Brussel op te rukken, ondanks het door de regering gegeven ver bod, zullen uitvoeren. Bij een opmars van honderd duizend agitators uit Wallonië zullen ernstige incidenten in de hoofdstad niet kunnen uitblijven. SLAGVELD. In Luik hebben de rijkswacht en de politie Zaterdag tweehon derd arrestaties verricht en de politiemannen werden er herhaal delijk" door de menigte bekogeld. De Brusselse binnenstad geleek Zaterdagavond in staat van be leg te verkeren. Lange rijen ge motoriseerde politieafdelingen en ruiters spoedden zich van de ene plaats naar de andere om de overal opduikende betogers terug te dringen. Er zijn daarbij nogal woeste tonelen voorgekomen en zes door sabelhouwen gewonde betogers, waaronder een soeialis- Geruchten over te verwachten inval in Indo-China. In gewoonlijk welingelichte Franse kringen verklaart men, dat de Chinese communistische generaal Tsjen Keng in de aan Indo-China grenzende provincie Joennan ongeveer 10.000 man schappen uit het door de Sowjet- Unie erkende Vietminh opleidt voor een nieuwe aanval op Indo- China. Aanvallen, gelijkend op die van de Noord-Korearien op de Zuide lijken zouden binnen vijf maan den verwacht kunnen worden, volgens de berichten. In dit geval zou de guerillafase at gesloten worden en zouden de tioepen der Vietminh ter sterkte van een brigade of een divisie een aanval kunnen doen. Bulgarije protesteert bij Joegoslavische regering. Bulgarije heeft Zondag bij de Joegoslavische regering geprotes teerd tegen bezoeken, die de Joe goslavische militaire attaché en ander personeel van de Joegosla vische ambassade te Sofia aan verboden zones in Bulgarije zou den hebben gebracht. In een nota dreigt de Bulgaar se regering met „de krachtigste maatregelen" bij een herhaling. tische senator, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. MODERNE VELDSLAG. Inmiddels heeft de staking het verkeer in Wallonië volledig ont redderd en de directe treinenloop van Brussel naar het stakende land is zo goed als stopgezet. Daarentegen blijven de treinen in Vlaanderen nog regelmatig rijden. Het vliegverkeer van de Sabena is gestaakt. Aangekondigd is, dat de sta kingsbeweging zich vandaag in Verviers, Antwerpen, Oostende en Brussel zal uitbreiden. Verschillende autobussen met Nederlandse toeristen, die op weg waren naar Waterloo, raakten buiten het Noorderstation te Brussel temidden van een vecht partij tussen stakers en gendar mes. De Hollanders besloten daar op hun bezoek aan het oude slag veld uit te stellen en van de ter rassen der café's af de moderne veldslag gade te slaan. BELANGRIJK OP KOMST. BESLUIT Vannacht om twee uur is het Belgische kabinet bijeengekomen om de toestand te bespreken en naar een Brusselse functionaris zeide, om beslissingen van histo rische draagwijdte te nemen. De voorzitter der Belgische so cialistische partij, Max Buset, verklaarde: „Indien er in de nacht van Zondag op Maandag geen sensationele beslissing wordt ge nomen, zal er Maandag burger oorlog in België zijn." Nader vernemen wij nog dat de kabinetszitting van hedennacht onderbroken is en een afvaardi ging uit de ministerraad zich naar de Koning heeft begeven. Verwacht werd dat de Koning hedenochtend afstand van de troon zou doen en het land ter stond zou veriaten. De ministers hebben bij het verlaten van de vergaderzaal geen woord gezegd, doch hun gezichten stonden uiterst strak. De stad Brussel was vannacht in een wijde cirkel omgeven door troepen en politie. Alle personen die toegang tot de stad wensten werden gecontroleerd. 150 „invasie-vaartuigen" door Chinezen op Formosa tot zinken gebracht? Te New York zijn Zondagavond berichten opgevangen, afkomstig van Formosa, waarin de Chinese nationalistische autoriteiten me dedelen dat nationalistische vlieg tuigen 150 „invasie-vaartuigen" tot zinken hebben gebracht. Dit geschiedde, toen de Chinese com munisten bezig waren een landing op het in handen der nationalisten zijnde eiland Quemoy voor te be reiden. COMMUNISTEN VORDEREN NOG STEEDS. De commandant der landstrijdkrachten van de V.N. in Korea, Lt.-generaal Walker, heeft Zondag verklaard, dat de oorlog in een eritiek stadium is gekomen doch dat hij er op vertrouwde dat de Amerikanen vol zouden houden tot versterkingen arri veerden. „De vijand ondervindt van ons steeds grotere weer stand", zei Walker, „en zjjn eigen verliezen worden steeds zwaar der. Ons zal uiteindelijk de zege zijn, daar ben ik zeker van". Het geheel vernieuwde gebouw van de O.J.M.V. in de Wijngaard straat te Goes, is Zaterdagmid dag tijdens een bijeenkomst van C.J.M.V.-ers en enkele genodig den, die de verbouwing mogelijk hadden gemaakt, ingebrulkgeno- men. De voorzitter van de C.J.M.V., de heer H. P. Joosse, verwelkom de de gasten en wees er in een toespraak op, dat het niet gaat om een gebouw bij het C.J.M.V.- werk, maar dat dit slechts een middel is om het uiteindelijke doel te bereiken. Hoe mooi het nieu we tehuis ook is, het is niet meer dan een instrument om de jonge ren te wijzen op de Ene weg. Hij zegde het zevental mensen, zon der wier steun men nooit zover gekomen zou zijn, hartelijk dank voor hun medewerking en bood hen het erelidmaatschap aan. Lang geleden was wijlen ds Homburg een ernstig voorstander tot verbetering van het pand, op dat de C.J.M.V.-taak beter uit gevoerd zou kunnen worden. Zijn zuster, mej. Homburg, was aan wezig en zij wenste de vereniging veel voorspoed met het fraaie ge bouw. Namens de leden voerde de heer S. Boone het woord, die spe ciaal de voorzitter lof toezwaaide voor zijn arbeid en aandeel in de totstandkoming van de vernieu wing. Tenslotte dankte de heer H. Joosse, namens de medewer kenden, voor het verkregen ere lidmaatschap en wees nog op de eigenlijke taak van de C.J.M.V. Nadat men nog enige tijd ge zellig bijeengeweest was, recipi eerde het bestuur en velen kwa men hun gelukwensen aanbieden. Burgemeester Mr W. C. ten Kate en weth. J. J. van Melle kwamen, Herv. predikanten en alien, die met het Hervormde Jeugdwerk hebben te maken. Verschillende bloemstukken kreeg het bestuur aangeboden. 's Avonds maakten velen van de gelegenheid gebruik om het mooi afgewerkte en smaakvol in gerichte gebouw te bezichtigen. Het is niet alleen bestemd voor de C.J.M.V. maar kan ook door andere verenigingen gebruikt worden. Zo worden straks de beide bovenzaaltjes gebruikt door het Chr. Lyceum, dat ernstig met ruimtetekort te kampen heeft. Frontberichten van Zondag morgen spreken van toenemende druk van de Noordelijken aan het centrale front en aanzienlijke concentratie van Noord-Koreaan- se troepen in het Zuiden. Alleen aan de Oostkust behielden de V.N.-strijdkrachten het initiatief. Het 23ste Zuid-Koreaanse regi ment boekte hier enige terrein winst in de richting van Jongdok. Van het centrale front wordt ge meld, dat Noord-Koreanen met ingesmeerde gezichten en in Amerikaanse, uniformen vergeefs poogden achter de Amerikaanse linies te infiltreren. COMMUNISTEN VORDEREN In Generaal Mac Arthurs le- gerbericht van Zondag wordt medegedeeld dat het spoorweg knooppunt Kotsjang, 65 km. ten Z.W. van Taegoe, door de Noor delijken is bezet. Zij zouden zich ATTLEE WAARSCHUWT HET BRITSE VOLK. Do Britse minister-president Attlee heeft Zondagavond een ra dio-rede gehouden, waarin h\j zei, dat de kwade machten die thans in Zuid-Korea in de aanval zjjn, slechts een onderdeel vor men van de boze krachten, die een zich over de gehele wereld uitstrekkende samenzwering smeden tegen de vrije democratische landen. Onder deze omstandigheden is Groot-Brittannlë gedwongen min der opbouwend werk te verrichten en meer ten laste te leggen aan zijn landsverdediging. Geen communistische veront schuldigingen en propaganda, of het erbij halen van geheel andere vraagstukken, zo zei Attlee, kun nen het feit verdoezelen dat de aanval der Noord-Koreanen een daad van agressie is. Indien de aanvaller in zijn opzet zou slagen, zou dit een aanmoediging zijn voor alle aanvallers in de gehele wereld. Delzelfde gebeurtenissen, welke leidden tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog, zon den zich herhalen en het eindre sultaat zou vermoedelijk een der de wereldoorlog zijn. Korea ligt ver weg, doch het vuur, waar door het thans wordt geteisterd, zou ook Britse huizen kunnen vernietigen. EEN SYSTEEM. Of de communisten nu oorlog maken in Korea, of aansturen op wanorde in Malakka, India of Birma, of zij de vrijheden der Tsjechen en Polen vernietigen, of pogen het economische herstel van Engeland, Frankrijk of Australië te saboteren, -vTTr g| deze daden van terreur passen in één enkel systeem, dat ten doel heeft I gen de vijand van binnenuit' de gehele wereld onder het jukt besloot Attlee. der communistische tyrannie te brengen. De communisten pogen de be grippen „vrijheid en democratie" uit de gehele wereld weg te va gen. Zij staan gereed om ons te vermoorden, indien wij ons niet achter hen scharen. Zij spreken over „vijheid", doch zij onthalzen deze. Attlee deed in zijn radio-rede een beroep om vrijwilligers voor de Britse strijdkrachten en voor de burgerdiensten der landver- dediging. Hij deelde mede dat er „met macht en macht" wordt gewerkt aan het zenden van Brit se troepen naar Korea. WAKEN. De Britse minister-president bracht zijn luisteraars de ontplof fing in herinnering, welke zich kortgeleden in een aantal met springstoffen geladen schuiten, die zich in de Britse marinehaven Portsmouth bevonden, heeft voor gedaan, waarbij honderden tonnen ammunitie verloren gingen en die, zoals, gemeld, het gevolg was van sabotage. „Wij moeten waken te- 15 km. ten Oosten van Hadong bevinden, een plaats waarvan de Noord-Koreanen zeggen, dat deze reeds in hun handen is. Een kleine communistische co lonne is langs de Zuidkust in Oostelijke richting doorgedrongen tot enkele kilometers van Pong- gyeri, die is een 15-tal km. van Tsjindjoe en 105 km. ten Westen van Poesan. Als men een en an der op de kaart volgt kan men zien, dat de Noord-Koreanen het grootste deel van Zuid-Korea be zet hebben. De Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Zuiden van Korea hebben Tsjirye, 22 km. ten Zuiden van Koemtsjon, op de Noord-Ko reanen veroverd, doch inmiddels is deze stad weer in handen van de Noordelijken. ELLENDE. Inmiddels trekken duizenden vluchtelingen van de frontlinies naar het Zuiden. Zij hebben te lij den van hitte en dorst en maken gebruik van alle beschikbare ver voermiddelen. De armsten blijven zo dicht mogelijk achter het front, in de hoop, spoedig naar hun woonplaatsen terug te kunnen keien. Ir antwoord op de oproep van Trygve Lie heeft Pandit Nehroe, de Indiase eerste minister, de se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties meegedeeld, dat zijn regering bereid is veld-ambu- lances en een kleine groep ver plegers naar Korea te zenden. Bevestiging en intrede Ds Boonstra te Wissenkerke. Zondagmorgen werd ds H. L. Boonstra, gekomen van Wester- haar, bevestigd als predikant bij de Nederl. Herv. gemeente te Wissenkerke. Bevestiger was ds Postma van Kamperland, die tot tekst had Ez. 3 17. Des middags deed ds Boonstra onder grote belangstelling zijn in trede met een predikatie n.a.v. 1 Tim. 1 15. Hij wees er daar bij op dat het in de prediking niet gaat om een woord van mensen, maar alleen om het Woord van God, voor Wiens Woord allen zich hebben te buigen. Na de predi king richtte hij zich met een per soonlijk woord tot zijn bevestiger, de ringcollega's, het gemeentebe stuur, de kerkeraad, het kiescol lege en de kerkvoogdij. Namens de kerkeraad werd het woord gevoerd door de heer Louwerse, op wiens verzoek de nieuwe predikant werd toegezon gen Gez. 269 2. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer Maas namens de kerkvoogdij, burgemeester v. d. Maas namens het gemeentebestuur, en namens de ring en de classis door ds Postma, die tevens een woord van afscheid sprak tot de gemeente, die hij gedurende de vacature als consulent heeft gediend. Afscheid brievenbesteller P. Boonman. Zaterdagmiddag was het per soneel van het P.T.T.-kantoor te Goes bijeengekomen om afscheid te nemen van de heer P. Boon man, die met ingang van 1 Augus tus de dienst met pensioen ver laat. Allereerst werd het woord ge voerd door de Directeur van het P.T.T.-kantoor, die Boonman prees om zijn joviaal karakter en in het citeren van een gedicht van de Genestet „Mijn beste vriend" deed uitkomen, dat plicht bij Boonman steeds bovenaan stond. Het deed hem genoegen, dat ook een afvaardiging van de burgerij van 's-Heer Hendrikskinderen te genwoordig was, om deze hoeda nigheid te accentueren. Namens het personeel bood de Directeur hem een schemerlamp aan. Ook de Hoofdbesteller, de heer van Riet, dankte Boonman voor de prettige samenwerking en bood hem namens een goede P.T.T.- klant een kist sigaren aan. De heer de Schipper, die met Mevr. Bruinooge de burgerij van 's-Heer Hendrikskinderen verte genwoordigde, dankte de heer Boonman voor de prettige wijze waarop hij steeds zijn taak heeft vervuld en gaf de verzekering dat jong en oud hem in 's-Heer Hen- drikskinde- i zullen missen. Het deed hem genoegen hem namens de gehele burgerij een kist siga ren en enveloppe met inhoud te mogen aanbieden. Zichtbaar bewogen dankte de heer Boonman allen voor de vriendelijke woorden tot hem ge richt en voor de ontvangen blij ken van waardering. TEN GEVOLGE VAN EEN MOTORSTORING is, zoals gemeld, bij het vliegveld Valkenburg een „Seafury" van de Marino Lucht vaart Dienst neergestort. De piloot kwam hierbij om het leven. Do wrakstukken van de „Seafury" werden spoedig na do ramp uit de wetering aan de Noord-Oost zijde van het vliegveld gehesen. C. DE RIJK WON (MET SCHOOLSLAG) DE 500 METER. Schepen voor België op de rede van Vlissingen. In verband met de stakingen welke ook in de havens van Ant werpen en Gent zijn begonnen, be vindt zich op de rede van Vlissin gen een groot aantal schepen, dat voor deze havens bestemd was. Zij wachten op orders van de rede rijen. Een deel heeft reeds order ontvangen om naar de andere ha vens te vertrekken. Zaterdagmiddag werden by de gemeentelijke zweminrichting aan de Havendijk te Middelburg on derlinge zwemwedstrijden georga niseerd door de Middelburgse Reddingsbrigade en Zwemvereni ging „Luctor et Emergo". Om even twee uur opende de voorzitter van deze vereniging, de heer J. A. v. Dixhoorn, de wed strijden met een kort woord van welkom tot het publiek, dat op de kanaaldijk had plaats genomen. Hij wees op de moeilijkheden, waarmede de vereniging nog al tijd kampt, n.l. het ontbreken van een behoorlijke gelegenheid tot het geven van zwemonderricht, nu i.v.m. de lage waterstand van het kanaal de bassins van de zwemschool nog altijd niet te ge bruiken zijn. Hopelijk zal dit het volgende jaar tot het verleden be horen. Na dank gebracht te hebben aan de heer A. C. Julianus, de nestor der vereniging en de heer P. A. Bouwense, de trainer, be gonnen de wedstrijden. Als kamp rechter fungeerde de heer v. Dix hoorn, als starter de heer Juli anus, als tijdwaarnemers de he den A. Zandee, J. Fukken, J. H. Bakker en J. J. Parent, en als keerpuntcommissaris de he-r G. Eykelenboom. Na afloop der wedstrijden maakten de deelneemsters en deelnemers, voorafgegaan door de Padvindersband nog een wande ling door de stad. DE UITSLAGEN. De uitslagen luiden: 25 m schoolslag met mutsen: 1. Lidi Wolthers, 38 2/5 sec.; 2. Hanna v. d. Hofstede 40 3/5 sec. 25 m. schoolslag met bordje happen tot 10 jaar: 1. Els Poelman 38 sec.; 2. Ietje Frümau 39 1/5 sec. Jongens: 1. Nico v. Giezen 38 2/5 sec.; 2. Jan Oussoren 38.6 sec. 25 m. vrije slag 10 en 11 jaar meisjes: 1. Tini Parent 25 sec.; 2, Beppy de Nood 27.1 sec. Idem jongens: 1. Piet de Winde 26 sec, 2. Ferd. v. Giezen 28 sec. 50 m. vrije slag 12 t.m. 14 jaar meisjes: 1. Tonnie Snijders 46.4; 2. Toos v. d. Putte 47 2/5. Idem Jongens: 1. Piet de Kraker 36.6 2. Tonny Bosdijk 41.3. 3 x 50 m. wisselslag estafette t.m. 17 jaar. Meisjes: 1. J. Ze venter, M. v. Beuzekom, D. de Rijke 2.25.4; 2. T. de Boer, C. Voogd, T. Snijders 2.32.1/5; 3. T. v. Putten, M. Petiet, E. Cosijn 2.34.1/5. Jongens: 1. N. Dekker, Noodlanding van lesvliegtuig. Zaterdag heeft een tweeper soons „Tiger Moth" lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool op een weiland vlak bij liet vliegveld Ypenburg een noodlanding ge maakt. Het toestel werd bescha digd; de twee inzittenden, een in structeur en een leerling, kregen geen schrammetje. Britse en Amerikaanse wapens naar Joego-SIavië Het communistische blad „Volksstimme" meldt uit „beslist betrouwbare bron" te hebben ver nomen, dat dezer dagen twee trei nen met Amerikaanse en Britse wapens en munitie via Oostenrijk naar Joego Slavië zijn gegaan. Boven de Sahara is een Frans passagiersvliegtuig omiaag ge stort. De 23 passagiers zijn ver moedelijk om het leven gekomen. Gisteren is wederom in Brazilië een vliegongeluk gebeurd; tien personen verloren het leven. Vier leden van de Noorse Hima laya expeditie hebben nu de top van de Tirich Mir, de op vier na hoogste berg ter wereld, bereikt. In de afgelopen vier jaren heb ben de Chinese communisten, vol gens hun eigen berichten, meer dan anderhalf millioen militairen verloren; volgende dezelfde be richten zouden de nationalistische verliezen meer dan acht millioen man bedragen. Een Leeuwarder schipper heeft Zaterdagavond te Groningen in een dronken bui een moordaanslag op een portier gepleegd; de man kreeg een diepe meswond. In Amsterdam heeft een man hetzelfde gedaan bij een vrouw. De vrouw kreeg gelukkig slechts een steekwond in de schouder. De Nederlandse rege ring heeft officiële stappen on dernomen om Bertha de Hartogh voor haar ouders te behouden. Te Rockanje reed een auto op een dijk. Ter hoogte van de plaats waar een arbeider zat te melken in het weiland, raakte de stuur inrichting defect en reed de wa gen de dijk af. De melker werd gedood; de koe moest afgemaakt word- en de chauffeur kwam met de schrik vrij. C. de Rijk, J. Traas 1.58.3; 2. P. de Kraker, H. Mondeel, W. Goed- bloed 1.59. 100 m. schoolslag dames: 1. Jeanne Steur 1.44.5; 2. M. Petiet 1.48.2/5; 3. C. de Voogd 1.50. Idem heren: 1. C. de Rijk 1.25; 2. J. v. d. Broeke 1.32.1; 3. J. de Rijk 1.35.4/5. 100 m. borstcrawl dames: 1. J, Zeventer 1.34.4; 2. D. de Rijk 1.38.4/5; 3. R. v. d. Weel 1.45%. Idem heren: 1. W. Wondergem 1.13.2/5; 2. P. Roelse 1.19; 3. W. Goedbloed 1.21. 50 m. rugslag dames: 1. Dini de Rijke 53.9; 2. Mevr. de Wijze 55 4/5. Idem heren: 1. Freek v. Vuuren 42; 2. Nico Dekker 43 4/5; 3. Piet de Kraker 43.3. 5 x 50 m. borstcrawl estafette dames: 1. T. de Boer, R. v. d. Weel, H. Pronk, D. de Rijk-, L. v. Aartsen 3.44 1/5; 2. T. Zeven ter, E. Cosijn, I. Adriaanse, T. v. Rutten, A. Wolders 3.59 4/5. Idem heren: J. de Kraker, P. Slabber, C. de Rijk, J. v. d. Broek, W. Goedbloed 3.5.3; 2. P. v. Giezen, E. Sap, G. Eykelenboom, P. Roel se, P. A. Bouwense 3.21. Popduiken dames: 1. D. de Rij ke 15 sec.; 2. E. Cosijn 18 3/5; 3. Mevr. de Wijze 19. Idem heren: 1. J. v. d. Broek 17 2/5. 25 m. vervoeren dames: L Mevr. de Wijze 33 2/5; 2. D. de Rijke 40; 3. E. Cosijn 42. Idem heren: 1. J. v. d. Broek 29.2; 2. H. Mondeel 32 4/5; 3. K. Seybel 33 1/5. HET GROTE NUMMER. Nadat enige onderlinge polo wedstrijden waren gehouden kwam tenslotte het grote num mer, n.l. 500 meter vrije slag da mes en heren. Uitslag dames: 1. T. de Draak 6.33; 2. T. Zeventer 7.7 2/5; 3. R. v. d. Weel 7.13; 4. C. de Voogd 8.10; 5. E. Cosijn 8.17.3. Idem heren: 1. C. de Rijk 4.46.9; 2. W. Goedbloed 5.50; 3. W. Wondergem 6.7 2/5; 4. N. Dekker 6.8; 5. P. Roelse 6.15. Een wel zeer opmerkelijke prestatie leverde hier de winnaar, de heer de Rijk. Hij zag n.l. kans de 50Ó meter met de schoolslag zo te zwemmen, dat hij zijn rivalen, die de borstcrawl zwommen, behoor lijk achter zich kon laten. Deze zwemmer, die rustig en soepel zwemt, zal in ^3e toekomst zeer zeker nog veel van zich doen ho ren. Momenteel is hij reed» Zeeuws kampioen op de 100 me ter schoolslag. Jongensdag C.J.M.V. in Zeeuwsch Vlaanderen. De Ring „Jonge Kracht" van de C.J.M.V. heeft Zaterdag de jaarlijkse jongensdag gehouden, ditmaal te Biervliet, waar de plaatselijk club als gastvrouwe optrad. De voorzitter van de Biervlietse club, ds H. C. P. M. Wiebosch begroette de jongeren en sprak hen toe n.a.v. Joz. 1 6: „Weest sterk en hebt goede moed." Na de vlaggenparade begonnen de spelen op het sportterrein dat het gemeentebestuur welwillend beschikbaar had gesteld. De voet balwedstrijd tussen West- en Oost Z. Vlaanderen werd met 31 gewonnen door West, die daar mee de wisselmedaille kreeg. Na de gezamenlijke maaltijd werd een verhaal verteld, waarna on der tromgeroffel een wandeltocht door Biervlie werd gemaakt en werd de Ned. Herv. Kerk bezich tigd, waarbij ds Wiebosch ver schillende bijzonderheden vertel de. Tenslotte werden de prijzen uit gereikt, waaronder de medaille, geschonken door het gemeentebe stuur. Sluiskil kreeg de prijs voor de mooiste wandelgroep. DE BILT ZEGT1 Af en toe regen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1