De legende van het Maria-schilderij te Vrouwenpolder. Het ontbrekende woord Wandeling over de Dinsdagse Markt te Does. LEER ZIEN, want de camera zélf heeft geen smaak. Schilderde een engel het schildery Zeeuwse Wandelingen Examens „De Ruyterschool" te Vlissingen. Chefarine A' WEK DE GAL IN UW LEVER OP Viervoudige werking van Chefarine „4". KORTE BERICHTEN StandmvUtyc, cLcwftitid U middel van wcwteUiwd. Aesthetisclie vorming van de jonge mens. Zaterdag 29 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Dit Jaar U voor de Roomse kerk een heilig jaar, u zult erover wel een en ander In de kranten gelezen hebben. Verleden jaar Kerstdag heeft de Paus met een gouden hamer de toegemetselde „heilige" deur van de St. Pieterskerk te Bome geopend en van 't jaar wordt ook de lichamelijke hemelvaart van Maria als dogma geproclameerd. Meer dan andere jaren zullen in 1950 de pelgrims een bedevaart naar Rome maken. Stel u gerust, lk wil niet als de dichter Bertus Aatjes een „Voetreis naar Korae" maken, maar deze gebeurtenissen hebben me op de gedachte gebracht in een paar artikelen iets te vertellen over de Marla-verering in Zeeland het blijft dus een Zeeuwse wandeling! Ontstaan van Vrouwenpolder. De meest bekende plaats, waar Maria vereerd werd, was Vrou- wenpolde. en u moet u in gedach ten natuurlijk verplaatsen in de eeuwen vóór de Hervorming, toen de Roomse kerk de enige kerk was. Omstreeks 1280 heeft Wolfert van Borselen, heer van Veere, aan de noordkust van Walcheren een nieuwe polder ingedijkt, die ook jarenlang de naam „de Nieuwe Polder" heeft gedragen, later ver kort tot „de Polder", een naam die tegenwoo-dig door de boeren bevolking van Walcheren nog steeds aan het dorpje Vrouwen- pold r wordt gegeven. In de Nieuwe Polder nam de bevolking steeds toe. Eén ding was echter danig lastig: men had §een bedehuis en om het Heilig acrament te ontvangen, moest men helemaal naar Zanddijk, een gehucht bij Veere, waar toen een kerk stond en waar dichtbij op het kasteel Zandenburg ook de Heren van Borselen van der Vee re woonden. Deze kerk stond, waar nu de begraafplaats is. Een afstand van ruim een uur lopen, schitterend waren de we gen in die tijd niet en u begrijpt, hoe moeilijk het was als er kin deren gedoopt moesten worden of als de priester van Zanddijk ster venden het laatste oliesel moest toedienen, vooral 's winters. Maar op verzoek der Polderse bewoners geeft de toenmalige Paus Clemens V vergunning een kapel te bou wen (1314). Een nieuwe kerk. Waar zal echter het Godshuis verrijzen? Een lastig probleem tegenwoordig ook nog wel want ieder wilde het dicht in zijn nabijheid hebben. God zelf geeft echter uitkomst door een teken uit de hemel. Want volgens de overlevering zien op zekere avond enige vrome lieden op een stuk land tal van lichtjes heen en weer zweven e.. dit geheimzinnige lich ten gedwarrel herhaalt zich ook de volgende nachten. Er is geen twijfel meer aan dit is een hemelse aanwijzing van de plaats, waar 's Heren huis moet verrijzen. Omstreek. 1340 wordt de eer ste kapel of kerk vervangen door een grotere, misschien wel we gens gebrek aan plaatsruimte. De kerk wordt aan de H. Maagd Maria gewijd en vanaf deze tijd begint men de Nieuwe Polder al meer Onze Lieve Vrouwepolder te noemen. Nu zit men nog met de meubi lering van de kerk. De bevolking telt over het algemeen weinig edelen en rijken. Bazars hield men toen nog niet en de kale mu ren moeten toch enig sieraad hebben, al is het nog zo eenvou dig. Primeur voor Russische krant. Hitlers leger wordt gereorgani seerd! Het Sowjet-blad „Izdwestia" verklaart, dat de weestelijke ge allieerden West-Duitsland maken tot een „smidse voor een nieuwe agressieve oorlog". Hermilitairi- sering had op een zo grote schaal plaats, dat de Amerikanen en Britten en de federale regering van Bonn besloten hadden van 'n geheime bewapening va# West- Duitsland over te gaan tot een geheime bewapening van een West-Duits staand leger. Het vroegere leger van Hitier werd gereorganiseerd en er werden „il legale en legale eenheden" ge vormd „onder het mom van po- litie-eenheden, arbeidersbatal jons, grenswachten, spoorweg eenheden en zelfs brandweereen heden". En als het nog eens Waar mocht zijn lijkt het dan niet ver dacht veel op wat er in Oost- Duitsland al veel langer gebeurt? carto?s°Levli|me«eï Het miraculeuze schilderij. Daar stapt op een dag een pa rochielid naar Middelburg, een onbeschilderd paneel onder de arm. Het doel is een schilder, die de opdracht krijgt, op het doek CXXHI. een beeltenis van Maria te schil deren. Voorlopig heeft de schilder geen tijd en het doek wordt ter zijde gelegd, wachtend op het perceel van een kunstenaar. Kort daarna klopt een werk loos schildersknecht aan, begerig naar werk en brood. En om de smekende jonkman niet onmedo- gend af te schepen, zegt de baas „Op dit doek hier moet een Ma riabeeld geschilderd worden, als je er kans toe ziet, kun je naar boven gaan en 't karweitje in orde brengen". En hij overhandigt hem het bijna vergeten paneel. Het knechtje gaat naar boven en de baas hoort niets meer, zo ijverig wordt er zeker gewerkt. Tegen etenstijd roept hij zijn knecht, maar krijgt geen ant woord. En als na herhaald roepen om te komen eten de schilder maar geen antwoord ontvangt, gaat hij naar boven. Geen knecht is er te zien, maar stom van ver bazing ziet hij een Mariafiguur geschilderd, zo prachtig, zo vol maakt haast als geen enkele kunstenaar het vermag. Hoe men ook zoekt, in heel Middelburg is de schildersgezel niet te vinden. Zou het misschien een engel uit de hemel geweest zijn? Ieder is het er over eens, dat „het tavereelken deur die ghehen- genisse Godts was geschildert ende bij mlracule volbrocht", zo als de kroniekschrijver Reygers- berg, die deze legende ln de we reld heeft gebracht, vermeldt. Kort daarna komt de „devote" man uit Vrouwenpolder zijn schil derij halen. Als hij naar de kosten vraagt, moet hij natuurlijk ook het wondere verhaal horen en daar het d- schilder niets heeft gekost, wil deze er ook niets voor ontvangen Het miraculeuze kunstwerk wordt in de kerk te Vrouwen polder opgehangen, tot intense vreugde der gemeenteleden. Geslaagd voor het eindexamen stuurmansleerling getuigschrift A. S. C. Bakker, H. Benard, J. v. d. Berg, J. W. M. Bernards, Th. Blokpoel, P. J. M. v. d. Bulck, P. C. L. Crijnen, W. P. Dinge- manse, H. v. Dijke, M. G. C. Mommers, O. R. A. Plas, B. D. Schippers, W. J. Schuurman, J. A. D. M. Vercauteren, H. J. W. Wil- lemsen, A. Th. v. d. Crommen- acker, J. G. A. Gorter, A. Kraat, J. Nederlof, A. H. de Visser. Af gewezen 8. Geslaagd voor het eindexamen Stuurmansleerling getuigschrift B. S. J. Adriaanse, G. Akkerman, A. J. Auer, J. G. ten Bhömer, J. J. Ie Bleu, J. Bos, A. M. Ducrot, A. v. Fraassen, W. C. Gerritsen, M. P. Glerum, N. Kloet, C. M. Kole, B. L. Legemaate, C. D. v. Nop pen, J. v. d. Peijl, R. C. Roose man, J. A. A. v. Rysewyk, B. J. Scheijbeler, J. Tramper, A. B. C. Verveer, C. D. Wabeke, J. de Zwaan. Afgewezen 1. Geslaagd voor het eindexamen Leerling-Scheepswerktuigkun- dlge, getuigschrift A. M. P. H. Bastiaans, H. J. v. Lare, B. Ie Roy, C. v. Weert, J. Baars, J. v. Boven, C. J. Hausel, L. M. Nijssen, C. v. Verseveld. Geslaagd voor het eindexamen Leerling-Scheepswerktulgkun- dlge, getuigschrift B. M. D. de Baat, R. W. H. Buiten rustHettema, H. P. Fraikin, J. H. Fraikin, W. Kootstra, A. J. v. Raaij, F. Raterink, B. Root, H. Th. F. Schampers, H. Sluiter, B. Stigter, S. Wijbenga, J. v. Zeu- meren, G. H. F. v. d. Berg, H. J. Boers, F. v. Dalen, A. v. Dongen, W. G. v. Driel, M. v. d. Graaf, G. Goorls, J. A. M. C. Harlé, H. Ippen, Th. J. P. Kalkman, K. Kraak, J. Maarschalkerweerd, L. L. v. Roon, J. Scheltes, G. Ben- nink, A. Bennis, T. Bokhorst, E. J. M. Bollen, Th. J. Bronsvoort, H. C. v. Duin, W. R. K. Gaal, A. de Groot, H. Hoeing, H. Hoi- ting, N. J. de Hoog, J. H. Loman, D. H. Meinen, B. Pekel, L. Prin sen, P. v. Rooijen, P. A. Saman, (Ingez. mededeling advert.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel- gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist H. J. Spruijt, J. H. Steenhageri, C. Sijpestijn, H. Tjarks. Geslaagd voor het overgangs examen Stuurmansleerling ge tuigschrift A. S. F. Bolland, H. A. Diebeis, C. P. J. v. Duijn, G. J. W. P. Faessen, E. Gaster, J. de Jong, J. H. M. Kipperman, J. C. de Klerk, P. C. Kolff, G. L. v. Malland, W. v. Merle, M. v. d. Meulen, C. Meul- meester, J, J. Oranje, Th. Teffer, Th. Bodde, W. J. de Bruijne, F. W. Haase, H. v. Damme. Voorw. bevorderd: J. A. Kuij- pers, J. A. Lauret, P. J. de Leeu wen, P. Ouwens, J, A. Bakker. Afgewezen 8. Geslaagd voor het overgangs examen Stuurmansleerling ge tuigschrift B. S. L. K. Becking, J. W. A. Bernd- sen, S. C. Bommeljé, D. J. Boom, P. A. v. d. Broek, A. Carbaat, C. W. Damman, G. H. de Heer, J. Klein-Roseboom, F. Kwekkeboom, W. Markwat, J. Onderstal, J. Re- nes, C. G. Stigters, C. J. v. Tuil, E. Th. W. Verkouteren, M. Ver meulen, J. K. Wijna. Voorw. bevorderd: J. Dronkers. Herexamen: D. S. Hannewijk, G. Joosen, P. Schoenmaker. Afgewezen 3. AFDELING M.T.S. Geslaagd voor het overgangs examen M.T.S. van de le naar de 3de klasse. H. J. de Bliek, J. F. Janse, L. J. Kouijzer, R. Blaauw, G. Bras, J. P. Cappon, D. Grootjans, J. B. v. d. Hemel, H. J. Horn, C, D. Kousemaker, J. A. Langedijk, R. Majoor, P. L. Maljers, E. A. M. Mast, F. J. Neve, M. Passieux, B. J. Pontier, G. L. Rol, P. J. M. Rovers, A. Snoep, M. v. Sluys, J. Verlinde, D. Vysma. Afgewezen 5. Geslaagd voor het overgangs examen M.T.S. van de 3e klasse naar het praktijkjaar. A. Donze, A. A. Flipse, Liauw Soey Liong, W. A. Verheecke, J. C. J. Abrahamse, P. A. Bil, A. Bimmel, H. W. Bor, E. J. H. Borghgraaf, J. Bos, A. Bouman, P. W. Burgers, J. A. v. Dieren- donck, A. F. C. Groosman, G. J. Haasdonk, A. T. Hubregsen, J. E. de Kam, G. A. v. d. Knaap, W. J. Kuipers, P. Lieuwen, I. J. v. d. Lycke, J. E, ter Meulen, B. F. v. Ooteghem, J, v. Rooyen, K. Swarthof, M. L. Verheyke, L. Vis ser. Afgewezen 2. Geslaagd voor het overgangs examen van de le naar de 3e klasse Radiotelegrafisten. A. T. F. Dekkers, J. D. Ger- ritse, G. A. Jellema, R. Mekel, M. K. A. Vinders, H. Th. Went- holt, G. Th. C. Willems. (Ingez. mededeling, adveit Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- ol andere pijnen niei te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag iöch niet van streek raakt. Dertig Japanse vissers zijn Don derdagochtend om het leven ge komen tengevolge van de ont ploffing van een drijvende mijn, die bij de visvangst ter hoogte van Hirosjima in hun netten te recht was gekomen. Zestien Grieken zijn Donderdag verdronken, doordat een roeiboot met twintig Griekse pelgrims, die op weg waren naar een klooster op het eiland Imros, ln de Egel- sche Zee is gezonken. Zes Amerikanen zijn om leven gekomen bij het neerstorten van een lichte bommenwerper nabij Oakley in Kansas. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat beoogt Truman van enige van zijn routinebezigheden te onthef fen. De president heeft naar schatting 400 plichten te vervul len. Te Praag zijn gisteren nog twee processen wegens spionnage en verraad In Tsjecho-Slowakije be gonnen. Dit brengt het aantal van dit soort processen op vier in de elf dagen. In Nieuw-Zeeland hebben aan de eerste oproep om vrijwilligers voor Korea Donderdag 2018 per sonen gehoor gegeven. De Nationalistische Chinese troepen op het kleine eiland Tai- tan hebben op ongeveer drie km van het zich in communistische handen bevindende eiland Amoy bfj Formosa, een landingspoging van tien communistische jonken afgeslagen. - Acht Duitse geleerden zullen dezer dagen uit Husum vertrek ken op zoek naar Atlantis. Onder hen zijn geologen, physici, archeo logen en metereologen. De Britse minister van binnen landse zaken, heeft ln het Lager huis gezegd: „zorgvuldig te wa ken" tegen revolutionnaire acti viteit ln het land. Hij overwoog thans of de bestaande wet hier tegen wel afdoende was. Walter Baels, de zwager van Koning Leopold, die door de Krijgsraad van Gent tot 5 maan den voorwaardelijk was veroor deeld, is tegen dit vonnis ln be roep gegaan. De ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Drie zullen maatregelen bespre ken ter oplossing van het pro bleem der overbevolking ln Eu ropa. De Groninger rechtbank heeft uitspraak gedaan in de moord, die Zaterdag 21 Januari van dit jaar door de 46-jarige toneel knecht W. J. te Groningen op de 23-jarige Alida K. werd ge pleegd. Het 50-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Zuivel- bond (F.N.Z.) wordt op 20 Sep tember ln Houtrust Den Haag met een algemene jubileumverga dering herdacht. In het gemeentemuseum te Den Haag is een tentoonstelling ge opend over het Nederlandse boek van 1300 tot 1800. De opzet van deze expositie is, om het boek te tonen als product van de kunstnijverheid. Op het congres van de Vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd is besloten tot de oprichting van een inter national: vereniging van ex-po- litieke gevangenen, tot welke ver eniging België, Duitsland, Frank rijk en Nederland wensten toe te treden. Op 73-jarige leeftijd is gister nacht te Schoonhoven overleden de heer W. Kerremans, hoofdre dacteur van het Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht. De overledene begon zijn loopbaan op 1 Mei 1900 te Utrecht en dien de de Bredase krant, De Goese krant, het Soerabaja's Handels blad en het Soerabaja's Nieuws blad. VOOR DE ZONDAG. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 60) o— De regen viel nu in stromen neer en een krachtige wind blies haar de vlagen in 't gezicht, maar dapper worstelde zij er tegenin. Tenslotte vond ze de kerk en ging een kleine winkel binnen om naar de weg te vragen. Weer was zij op het pad en na enige malen verkeerd te zijn gegaan, bereikte zij eindelijk de straat, die ze zocht. De Limestreet was een lange en sombere straat, met twee rijen volkomen gelijke huizen, die el kaar reeds een grote eeuw had den aangekeken. Nergens een po ging tot afwisseling, geen enkel voortuintje. Door de regen en de donkere iucht leek de straat nog droefgeestlger dan anders het ge val was. 6 Nu 156 opzoeken. Dat was heel aan het andere eind. Toen zl) op de stoep stond, overviel haar nog eens het volle gewicht van haar daad. Zij trilde er van en aarzel de een ogenblik. Toen zij zich voldoende hersteld had, schelde zij aan. Een gezette, bejaarde vrouw deed haar de deur open. „Is kapitein Fortescue thuis?" vroeg ze. „Hier woont wel mijnheer For tescue, maar hij is geen kapitein, juffrouw. Mijnheer is op 't ogen blik niet thuis". „Wanneer verwacht u hem te rug?" „O, dat zal niet zo lang duren; meestentijds komt hij thuis om zes uur, half zeven". Marjorie zag op haar horloge. Het was kwart voor vier. Dus nog twee uur en een kwartier, of nog langer. Waar zou ze heen gaan en wat zou ze doen al die tijd? Waar kon ze in deze natte en vuile straten zolang een onder komen vinden? De huisjuffrouw zou de deur weer sluiten, maar juist werd zij getroffen door Marjorie's hope loze blik. „Komt u van ver, juffrouw?" vroeg ze. „Ja, een heel eind", zei Mar jorie, „en ik heb geen kennissen in Birmingham. „Is uw bezoek dringend?" „Ja, ik moet mijnheel Fortes cue beslist vanavond spreken". „Kom dan binnen, juffrouw", zei de oude dame vriendelijk. „De kachel brandt nog ln zijn zitka mer. U kunt daar wachten, als u wilt". Marjorie nam het aanbod dank baar aan en de huisjuffrouw ging haar voor naar een kleine kamer aan de achterzijde van het huis. Nadat zij wat kolen op de kachel had gedaan, nodigde zij de be zoekster uit bij de haard plaats te nemen en zich te warmen na de tocht in de koude regen. Bij het verlaten der kamer merkte zij hoe nat Marjorie's mantel was en nam hem mee om hem bij de keukenkachel te drogen. Nu had Marjorie tijd de kamer rond te zien, die zeer eenvoudig en zelfs armoedig gemeubileerd was. Een versleten paardenharen sofa stond tegen de muur, op de vurenhouten tafel lag een katoe nen kleedje en het karpet op de vloer was op verscheidene plaat sen gestopt. Zij liep naar het venster en keek naar bulten. Geen wonder, dat het in de kamer donker was. Hoge muren omringden het bin nenplaatsje en sloten byna alle licht af. Slechts een smalle streep van de hemel was zichtbaar. Op het plaatsje hing de was, zeker buiten gehangen, toen het nog droog was; nu droop het regen water er druilerig uit. Welk een troosteloze omge ving! Hoe armoedig, hoe neer drukkend Zij herinnerde zich zyn woorden tot haar moeder gespro ken; „Ik zal myzelf geen enkele onnodige uitgaaf veroorloven, totdat het voile bedrag u ter hand is gesteld". Hoe trouw hield hy die belofte! Hoe sober was de kamer, waarin hy na een dag van zware arbeid zyn thuis moest vinden! Maar wat was dat daar bo ven de schoorsteenmantel een foto in hjst? Die voerde haar in gedachten myien ver weg, en een fevoei van heimwee overviel ar. 't Was een afbeelding van de Honister Rots HOOFDSTUK XVI. Het ontbrekende woord. Wat viel Marjorie de tyd lang in de halfduistere achterkamer op die regenachtige namiddag. Toen :.et geheel duister begon te wor den, kwam de huisjuffrouw bin nen om het licht aan te steken. Er was maar één brander en die gaf weinig licht. Een ogenblik la ter was ze er weer om de tafel te dekken. Een sober maal, brood en een stukje boter dat was alles. Geen bloempje op tafel niets om de ledigheid en naakt heid te bedekken. Marjorie had diep medelijden met hem toen zy dit alles waarnam. Welk een te genstelling met de weelde waarin hy vroeger moest geleefd hebben! Juffrouw Hall, de huisjuffrouw, draaide nog wat toen zy de tafel had gedekt en scheen wel gene gen een praatje te houden. „Neem my niet kwalijk, juf frouw", vroeg ze, „maar is u de zuster van mynheer Fortescue?" „Neen, niet zyn zuster". „Nu", was 't antwoord, „het spijt me dat u dat niet zyt, want als hy een zuster had, zou lk wel eens met haar over hem willen praten. Er moest eens Iemand komen, die naar hem omziet". (Wordt vervolgd.) En zy zond klederen om Mordechai aan te doen, en zijn zak van hem af te doen; maar hij nam ze niet aan. Esther 4 4. Wij leven wederom, of be ter, nog steeds in een wereld vol nood. Alom dreigen de oorlogen met al de vreselijke gevolgen; en terwijl de wereld met al wat er op leeft zich be vindt aan de rand van het graf, laat de mens het rouw kleed weggeborgen. Hoe geheel anders was dat met Mordechai. Hij wist dat des konings knechten, waren uitgetrokken op snelle keme- len om des konings bevel over te brengen aan landvorsten en stadhouders. Welk bevel? Dat het volk Israël zou worden uitgeroeid op de, door de ko ning, bepaalde dag. Daarom gaat Mordechai naar zijn huis en legt zijn kleed af en trekt de ruwe zak, het rouwkleed, aan en zet zich neder aan de paleispoort. Het wordt Esther gebood schapt, en zij haast zich en zoekt het kleed der vreugde en laat het door haar dienst knechten brengen. Een feest kleed moet Mordechai aan trekken! Het rouwkleed afleg gen! Doch hy weigert en blijft daar zitten in droefheid en smart. Dan wordt Esther on gerust. Wat mag dit toch wel zijn? En haar wordt de oor zaak geboodschapt. Het volk zal sterven, indien des Ko ningsbevel niet wordt veran derd. En Esther. nü beker.d met de nood van haar volk waagt de stap om ongevraagd des Konings zalen binnen ie treden. Zij wordt toegelaten; haar bede verhoord; en het volk ontvangt als opnieuw het leven. Dan pas kan Mordechai het rouwkleed afleggen. Wij gaan te midden van de wereldnood in het feestkleed; en terwijl alles op aarde wordt samengebracht tot de laatste strijd, is er bij de siddering, die door onze leden gaat, geen verootmoediging. O zeker, even schrikken wij, wij grij pen naar het rouwkleed, maar neen, wij laten het toch nog diep weggeborgen liggen. Ter wijl de boodschappers met Uw doodvonnis op snelle kemelen voortgaan, is er geen smart en droefheid. Zal Uw vonnis haast voltrokken worden? O legt dan nog heden Uw „feest kleed" af en trekt het „rouw kleed" aan, en gaat naar des Konings paleispoorten en weel: Hij is het, die Uw vonnis ver nietigen en U opnieuw het le ven schenken kan. En leg het rouwkleed niet eerder af, tot dat Uw verlossing volko men is. Z. M. v. d. KLIS. EEN KANS VOOR VERBETERING DIE WEINIG GELD KOST, LIGT VOOR HET GRIJPEN. „Gaat Goes wel genoeg met /.(jn tyd mee?" was de vraag die een oud-Goessenaar zich by zyn bezoek aan de Ganzestad stelde. Hy schreef het volgende: Het was lang geleden dat ik in Goes was geweest, 'k Had er me zo veel van voorgesteld, want steeds had ik belangstellend ge ïnformeerd naar myn geboorte plaats, waar ik ook het grootste deel van mijn jeugd had doorge bracht, en steeds kreeg ik de in druk, dat Goes groeide, goed groeide, vooruitging, uitstekend vooruitging. En laat ik U dan meteen ver tellen dat ik by myn bezoek van veel een goede 'indruk kreeg. Er is flink gebouwd in de laatste ja ren, er zyn enkele straten ver breed, panden nieuw opgetrokken en verkeersobstakels opgeruimd. Maar welk een teleurstelling was voor my de Dinsdagse markt. Geforceerde traditie. „De markt hoort op de Markt" hoorde ik veelal als antwoord op myn uitingen van verbazing. En ik dacht aan de Dam in de Hoofd stad, met tientallen kraampjes en honderden marktbezoekers temid den van het hedendaagse verkeer en het tegenwoordige zakenleven; en aan het Vreeburg in Utrecht, waar in vroeger dagen het vee ter-markt zelfs de trottoirs van de café's bevuilde. Nog dit jaar zal begonnen wor den met de werkzaamheden aan een nieuwe hoofdverkeersweg tussen Parijs en het Noord- Franse industriegebied. Deze weg zal ook van betekenis zyn voor de verbinding tussen Frankrijk, de Beneluxlanden en Noord- Frankryk. Och, ik kon me het stadsbeeld van vroeger wel voor de geest halen, het aardige marktpleintje met zijn tentjes en kraampjes, met de beurs- en marktbezoekers in klederdracht, maar zonder het drukke verkeer van zakenmen sen en toeristen. Parkeerruimte en vrije rywegen. Nee, het viel me tegen. Ik had me zo voorgesteld, dat de Markt te Goes, waar tien kantoor- en bankinstellingen, vyf café's, twee hotels en diverse andere zaken gevestigd zyn, ook op de Dins dag de juist dan zo hard nodige parkeerruimte zou hebben. In myn gedachten zag ik de wegen rondom het plein vrij voor ry- verkeer, voor de Beursbezoekers, die blijkbaar liever in de open lucht hun zaken doen, een aan gegeven plaats óp de Markt, de landbouwmachines en wagens daarnaast; en by regenachtig weer een zeil over het geheel. De palen zyn er al voor, vertelde men mij Kraampjes. En met hetzelfde recht, waar mede de zo ontsierende verkeers borden tegen het zo fraaie ge meentehuis zyn getimmerd, had men de kraampjes mét het over de straat waaiende papier naar de Beestenmarkt verplaatst. Dacht ik. By myn bezoek aan het markt pleintje heb ik veel gedacht. Zo dacht ik myn wagen keurig op de Beestenmarkt geparkeerd te hebben, maar op de middag ble ken daar alle wagens muurvast ingemetseld. En dat de muziektent toch zo lelyk was, dat heb ik vroeger ook al gedacht, maar over smaak valt niet te twisten. Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor het on- derwys omtrent het overleg be treffende het regeringsbeleid ten aanzien van kunst en cultuur. Ge noemde commissie heeft aan de minister van O., K. en W. een reeks vragen voorgelegd, welke de minister in een aan de com missie gericht schrijven heeft be antwoord. Op de vraag; „Wat wil de mi nister doen ter bevordering van de aesthetische vorming van de jonge mens, met name door het onderwys?", luidt het antwoord: „Het leerplan wordt door 't hoofd der school ontworpen, doch dit betekent niet, dat de minister ten deze passief is. Hy heeft, wat dit punt betreft, zich gaarne aange sloten by de politiek van zyn ambtsvoorgangers, die verschei den posten op de begroting heb ben gebracht voor het subsidiëren van wat het lofwaardig particu lier initiatief met dit doel had ondernomen. Bevordering van de aestheti sche vorming van de jonge mens verwacht de minister vooral van de kweekschoolopleiding der on- derwyzers. Ook wordt aangemoe digd het onder deskundige leiding bezoeken van musea en van Jeugd-concerten. Duidelijke taal van Radio- Moskou. In een uitzending van Radio- Moskou, bedoeld voor luisteraars in het land zelf, is gezegd, dat er nog steeds mensen zyn dia inbreuk maken op de arbeids discipline, slecht werken en trachten de gemeenschap zo wei nig mogelyk te geven. Ook werd critiek geleverd op „mensen, dia nog een godsdienst hebben en belijden". Dit was „onverenig baar met het lidmaatschap van de communistische partij". ELKE FOTO HEEFT KWALITEITEN. Fotografisch zien is, vooral voor de begin nende amateur, soms erg moeiiyk. We hebben hierop ln een vorig ar tikel al eens gewezen. De amateur, die i- der- tijd de tip om door een blauw glaasje te kijken ter harte heeft geno men, zal zeker gemerkt hebben, dat er in het onderwerp een grote verandering kan komen wanneer de kleur ver- dwynt. Er speelt echter nog een factor een gro te rol, en daar zullen wy ons nu eens mee bezig houden, want het gebeurt meerdere ma len, dat ondanks blau we glaasjes en dicht geknepen ogen, de foto, wanneer dit Iets speci aals beloofde te wor den, toch weer tegen valt. En waarom nu... U heeft toch alles precies zó gedaan als was voorgeschreven, en inderdaad er was nog één ding vergeten, het COMPONEREN. Dit is de juiste foto-opbouw en beeld-begrenzing. Elke foto heeft kwaliteiten, mits hy bewust gemaakt werd, wanneer U iets moois zag. We moeten ons by liet fotograferen van meer artistieke onderwerpen dan ook realiseren, wat wy pre cies mooi vinden, en dan proberen het standpunt van de camera zo te kiezen, dat hy hetzelfde mooie ziet, en de rest, het lelyke dat er om heen staat, niet mee foto grafeert. Ons oog schermt n.l, deze over tollige omgeving automatisch af, want wy vinden een bepaald ge deelte mooi en onze aandacht blijft alleen op dat mooie geves tigd. De rest zien we dan niet meer. De camera kan dit niet, die heeft geen smaak; U bent de ziel van de camera en moet hem dus zo sturen, dat hy precies dat ziet wat U vast wilt leggen en niet meer. De moeiiykheid is ech ter om nu precies te weten wat de camera ziet. Een heel probaat middel om dit uit te zoeken Is het volgende In een stuk carton w ordi een opening gesneden, die precies even groot ls als het formaat van Uw foto, meest 6x9 cm. Wan neer U nu dit cartonnetje voor Uw oog houdt op een afstand, die gelyk is aan de brandpuntsaf stand van de camera (by 6 x 9 10,5 cm, by 6 x 6 7,5 cm, bij kleinbeeld 5 cm), dan ziet U pre cies wat de camera fotografeert en kunt U het juiste standpunt gaan kiezen, met deze motief zoeker. Eyentueel kunt U ln deze opening een blauw stukje papier of glas plakken. COUPEREN. Maar ook als de foto klaar is gaan we nog eens na of er nog veel te veel op staat, en er dus nog iets af kan vallen, om het ge heel bete. tot zyn recht te doen komen. En inderdaad geeft dit vaak nog heel andere resultaten, zoals bystaande foto laat zien. De bijstaande foto gemaakt met box film 28° Sch. volle zon, 1/30 sec. is in zijn geheel hele maal niet zo mooi uitgevallen als de maker zich had voorge steld en daarom gaan we eens kijken of er soms te veel op staat. Zoals U ziet is het stukje, dat binnen de lijnen valt, die er op getrokken zijn, een aardig onderwerp en dit kan er uit ver groot worden. Bij het vergroten laat de fo tograaf dan de overtollige delen wegvallen en krijgen we een foto van alleen het middelste deel, die veel mooier is. SNUFFELEN Natuuriyk gaan we nu eens onze fotovoorraad doorsnuffelen, om te zien, welke foto's wy moe ten gaan couperen, zoals dit wel genoemd wordt. En dan komen we tot de ont dekking, dat practisch geen en kele hiervoor niet in aanmerking komt, want de ene heeft te veel voorgrond, de andere heeft op zy een tak, die we beslist moeten missen enz. enz. Om na te gaan, welke delen eigenlijk gemist moeten worden, bestaat ook weer een eenvoudig hulpmiddel. U neemt hiervoor 'n stukje wit papier en knipt hier tweemaal een letter L uit van veer 5 cm breedte. Nu kunt U deze twee papiertjes zo tegen elkaar leggen op de foto, dat zij samen een rechthoek vormen, de ze rechthoek kunnen we nu door beide delen te verschuiven elk willekeurig formaat geven om te zien wat het mooiste voo, de op name is. Probeert U het maar eens en U zult zien wat een mooie foto's U al gemaakt heeft zonder dat U het wist. Verder zullen wij in de volgende rubriek iets ver tellen over de compositieleer in de fotografie ofwel een theorie geven over het onderwerp: „Wat is mooi?"

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3