Het gaat op revolutie lijkeu in België Bertha Hertogh blijft by pleegmoeder Protestantse ziekenzorg. Een half millioen mensen in de staking betrokken Ondanks overmacht houdt men stand op Korea DE VLISSINGSE RAAD VERGADERDE NIEUWS Nog geen overdracht van 80 woningen aan Chr. Woningstichting BESLISSING BOF ÏAN APPEL ÏERWEKT GROTE VERONTWAARDIGING PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering wil onderhandelen Het hoge prUsniveau. Engelse Koningin om hulp verzoëiit SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oy geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6o JAARGANG No. 1632 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord ZATERDAG 29 JXJLI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.57 u., onder 20.34 u. Maan op 21.33 u., onder 6.06 u. Hoogwater Zondag 30 Juli: Vlissingen: 2.31 u. 2.24 m., 14.49 u. 2.14 m. Terneuzen: 3.01 u. 2.43 ni„ 15.20 u. 2.33 u. Wemeldinge 4.20 u. 1.90 m., 16.45 u. 1.75 m. Zierikzee: 4.10 u. 1.62 m., 16.29 u. 1.48 m. IL Tn deze na-oorlogse tijd is bou- wen een dure geschiedenis. Men kan dat herhaaldelijk ver nemen. En niemand zal het be twisten. Ook voor het bouwen van een ziekenhuis is veel geld nodig. Meer zelfs dan particulie- ren bijeen kunnen brengen zon' der hulp van de Overheid. En meer ook, dan gewenst is om een sluitende exploitatiereke ning te kunnen verkrijgen. De Overheid heeft dit wel ingezien en heeft nu een rege ling ontworpen, krachtens welke zij 3/7 van de bouwkosten wil garanderen. Na 20 jaar volgt eventueel een uitkering van net onafgeloste gedeelte daarvan. De garantie van de jaarlijkse rente verplichtingen en aflossingen val echter nimmer hoger zijn dan het exploitatietekort. Zuinigwerkende inrichtingen zullen dus hun besparingen doen ten behoeve van de Staat. Dit is natuurlijk prachtig. Het werkt echter zeer onbillijk, daar deze inrichtingen met hun zuinigheid niets opschieten en de royalere of slordige inrichtingen van hun grotere uitgaven Uot op zekere hoogte) geen last zullen hebben. Immers de Staat past het toch wel by. Over deze regeling is dan ook in de Tweede Kamer nog al een en ander gezegd. Zelfs werd de Minister uitgenodigd de subsidie niet langer vast te koppelen aan de exploitatie. De Minister is daarop niet ingegaan Wel werd een wettelijke regeling toege zegd, waarin deze aangelegen heid nader zou worden geregeld. Ideaal is de toestand dus niet. Vooral niet omdat dit Over heidscontrole met z.ch mee brengt. En daarnaast niet, om dat, als de Overheid zelf een ziekenhuis wil bouwen, er altijd geld genoeg schijnt te zijn. Ook de exploitatie van een ziekenhuis heeft zijn moei lijkheden. De kosten om een zie kenhuis in stand te houden zijii hoog. Prijzen van levensmidde len en medicamenten zijn geste gen; de zogenaamde sociale ver beteringen kosten veel geld. In verschillende van deze factoren heeft de Overheid weer de hand. Loonsverhogingen worden voor geschreven. Maar aan de andere kant zijn de inkomsten ook stevig aan banden gelegd. De verpleegprij- zen houdt de Overheid streng in de handen. Zo dreigt er een wanverhouding te ontstaan tus sen inkomsten en uitgaven. Voor sommige inrichtingen is deze toestand zeer ernstig. En zelfs al zou de Overheid de verpleeg- prijzen vrij laten, dan zou men die toch niet naar willekeur kunnen doen stijgen. Immers het publiek en de ziekenfondsen moeten het ook nog kunnen be talen. Voor Overheidszlekenhuizen zijn die moeilijkheden zo groot niet. Als zij tekort komen, dan zijn er altijd nog de publieke kassen. We helpen dus allen die tekorten dragen. Velen betalen dan bovendien nog mee in ae tekorten van de particuliere in richtingen. Er is vanuit dit oogpunt ge zien zeker alle reden ook hier van de Overheid een politiek te vragen, die een zekere gelijk stelling van Overheids- en par ticuliere inrichtingen met zich brengt. Geschiedt dit niet, dan is het te voorzien, dat geen par ticuliere inrichting in stand kan blijven. Dan heeft de verkla ring van het Departement van Sociale Zaken, dat het particu lier initiatief in stand moet blij ven, geen zin. Het particulier initiatief wordt dan volkomen lam gelegd. En het gevolg moet wel zijn, dat de Overheid de particuliere inrichtingen ten slotte overneemt. Koude sociali satie. De vooruitzichten zijn niet mooi. Integendeel zeer somber. T. J- H- ACTIE IN WALLONIë UITGEGROEID TOT BEDREIGING. Do redevoering waarin België's eerste minister gisteravond ken nis gaf van de maatregelen, die de regering heeft gemeend te moeten nemen om de toenemende ontreddering van het economi sche leven tegemoet te treden, heeft de ernst van de toestand, waarin het land Is gekomen, duidelijk aangetoond. De actie, die In Wallonië ls begonnen en die thans ook naar be langrijke steden In Vlaanderen begint over te slaan, Is binnen en kele dagen uitgegroeid tot een bedreiging, die door de regering niet wordt onderschat. Zij omvat nu reeds meer dan een half millioen mensen en ls met zulke totale middelen Ingezet dat er ernstig ge vaar is, dat het economische leven In België voor lange tjjd schade zal oplopen. eens in wanorde te doen geraken ziet het er naar uit, dat de rege ring een uiterst moeilijke taak zal krijgen in het op gang houden van het verkeer. De nog altijd aanhoudende dynamietaanslagen op de veiligheidsinrichtingen en rails draagt er trouwens toe bij het tempo van het intreden dezer wanorde te verhogen. Vanochtend vroeg meldde Reu ter, dat van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Katho lieke regering van België besloten heeft tot de hervatting van de onderhandelingen tussen „de drie traditionele partijen" (Chr. Volks partij, Socialisten en Liberalen) teneinde tot een compromis te komen. Voor de terugkeer van de Ko ning werd tussen de drie partijen bijna een accoord bereikt over een tijdelijke overdracht van de koninklijke bevoegdheden aan de 19-jarige Prins Boudewjjn. Duvieusart heeft niet in con- creto opgesomd, waarin de maat regelen der regering zullen be staan. De regering heeft evenwel te kennen gegeven, dat zij voor krachtige middelen niet zal te rugdeinzen. Men vraagt zich derhalve af of hiertoe eventueel ook het gebruik van troepen In de woeligste sta kingscentra zou kunnen behoren. Duvieusart heeft in zijn rede een beroep gedaan op het gezond verstand der Belgen en de arbei ders opgeroepen mede te werken aan het redden van onmisbare werktuigen om het bestaan van de arbeiders te verzekeren. Het is echter nauwelijks te ver wachten dat woorden in het sta dium, waarin men thans gekomen Is, nog Indruk op de anti-Leopol- illsten zullen maken. Integendeel heeft de socialisti sche partijvoorzitter gisteravond nog verklaard, dat hij Konlngs uitnodiging tot een persoonlijk onderhond heeft afgewezen en dat hij niet naar Laeken wenst te gaan Indien hij niet bij voor baat zeker is daar de troonsaf stand to kunnen vernemen. EEN HALF MILLIOEN STAKERS. Het ziet er naar uit, dat de te genstanders van de Koning de nu ingeslagen weg zullen trachten voort te zetten tot het bittere einde. Hoezeer zij daarbij geneigd zyn tot alle middelen hun toe vlucht te nemen blijkt uit de on rust, die zich nu als het ware stormenderhand over het land verspreid. De staking zelf heeft het leven in Wallonië zo goed als lam ge legd. Een half millioen mensen was er gisteren reeds in betrok ken en het ziet er naar uit, dat dit aantal vandaag nog zal toe nemen. RELLETJES IN BRUSSEL. De hoofdstad, hoewel gisteren nog niet door stopzetting van het werk geparalyseerd, is geworden tót het toneel van voortdurende relletjes en betogingen. Gevreesd moet worden, dat deze in het be gin van de volgende week een nog feller karakter zullen gaan aan nemen daar dan de socialistische activisten uit het Waalse indus trieland groepsreizen naar Brus sel zullen maken. Het rumoer beperkt zich echter niet tot de hoofdstad. In Luik en in sommige delen van Henegou wen is de toestand thans zo, dat de stakingscomité's een grote macht over de gang van zaken hebben verkregen. Zij kondigen maatregelen aan, waaraan het publiek zich heeft te onderwer pen, wil het de sanctiemaatrege len der stakers niet ondervinden. Zo hebben de stakkingscomité's in het industriebekken van Char leroi in navolging van Luik he dennacht het verkeer stopgezet. In verschillende Industriële centra van Vlaanderen komen nu reeds partiële stakingen voor. In de Antwerpse en Gentse havens rust het werk sedert gistermid dag geheel. Daar de stakingslei ders er blijkbaar alles op zetten om het spoorwegvervoer even- Aanrijding met dodelijk gevolg. Directeur G.E.B. te Rotterdam het slachtoffer. Gisterochtend naderde te Bre da uit de richting van de Moer dijk met grote snelheid een per sonenwagen, eigendom van de gemeente Rotterdam. Van de zijde van Breda kwam een zwa re vrachtwagen met aanhangwa gen, die met een snelheid van naar schatting 40 kilometer reed. Of een defect aan de stuurinrich ting oorzaak was, dat de vracht wagen op het linker deel van de weg kwam of dat er een andere oorzaak is, is tot nog toe niet uitgemaakt. Feit is, dat met een hevige klap de personenwagen op de vrachtwagen reed en wel zodanig, dat de Rotterdamse auto boven op.de vrachtauto te recht kwam. De naast de be stuurder zittende ir M. C. Hoen- kamp, directeur van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam, werd uit de auto ge slingerd en was op slag dood. De achter in de wagen zittende dame werd eveneens naar bui ten geslingerd en werd, evenals de bestuurder, ernstig gewond. Vierdaagse geëindigd. De Vierdaagse is geëindigd. De laatste dag startten 6488 deelne mers waarvan er 14 onderweg uit vielen, zodat 6474 tippelaars van de 6753 het eind gehaald hebben. De buitenlanders „leden geen ver liezen", een prachtig resultaat. Vakeentraleu vragen maat regelen. De Raad van Vakcentralen, waarin samenwerken het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B., heeft zich met het volgende telegram tot de regering gewend: „Op grond van de recente ont wikkeling van het internationaal en nationaal prijsniveau, zowel voor de groot- als voor de klein handel en de vooruitzichten daaromtrent voor de naaste toe komst, gezien in het licht van de internationale politieke spannin gen, dringt de Raad van Vak centralen met grote nadruk bij uw regering aan op onmiddel lijke afkondiging van een prijs- stop en op het nemen van ver dere prijs beheersende maat regelen. Gegeven verder de stijging van de kosten van levensonderhoud sedert de devaluatie verzoekt de raad uw regering het overleg en haar gevolgen voor de loon vorming op korte termjjn met de Stichting van de Arbeid te ope nen. Truman neemt verdere maatregelen. President Truman het Congres gisteren om 60 millioen dollar ge vraagd voor het vormen van voorraden strategische materialen en 18 millioen voor de vernieu wing van reserve koopvaardij schepen. LUGUBERE VONDST. In het Haagse Bos vond giste ren een plantenzoeker het stoffe lijk overschot van de sedert 10 Juli vermiste 68-jarige Hagenaar A. v. d. H. Volgens de politie is er niet van een misdrijf sprake. Iedere dag melden zich vijf Nederlanders aan. Het communiqué van Mac Arthur meldt, dat Noord-Koreanen ge concentreerde aanvallen op Ame rikaanse stellingen ten Zuid-Oos ten van Jongdong uitvoeren cn langs het gehele front zware pressie bljjven uitoefenen. In het westen van de centrale sector valt een Noord-Koreaanse over macht de Amerikaanse stellingen aan. - Door ongeveer 800 man noorde lijken is bij Itsjonni „een smalle wig" tussen de Zesde Zuid-Ko- reaanse divisie en de Amerikaan se 25-ste divisie gedreven. De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen hielden echter stand en wisten de wig op te ruimen. Een Amerikaanse hoofdofficier heeft medegedeeld, dat de Noord- Koreanen op grote schaal gebruik maken van de zogenaamde S.U. 76, een kanon met motor, dat veel gelijkt op een tank, doch veel kwetsbaarder is. Het voertuig is licht gepantserd en kan een tank buiten werking stellen. Het is ge makkelijk wendbaar en kan op de weg een snelheid van 40 km. per uur bereiken en op het open ter rein een snelheid van 16 km. Het stuk geschut kan zich 320 km. verplaatsen zonder dat nieuwe brandstof opgenomen wordt en, het kan een voorraad munitie voor 70 schoten vervoeren. Gemiddeld melden zich nu vjjf Nederlanders per dag by de Ame rikaanse ambassade in Den Haag aan, om te worden opgenomen In de Amerikaanse strijdkrachten ln Korea, aldus „Het Parool". De Amerikaanse militaire atta ché deelde echter mede, dat nog niet op deze aanmeldingen kan worden ingegaan. De desbetref fende wet is weliswaar onlangs door president Truman bekrach tigd, maar de uitvoeringsvoor schriften zijn nog niet bekend. Het 13-jarige Nederlandse meisje Bertha de Hertogh mag bij haar Maleise pleegmoeder Aminah blijven, zo heeft het Hof van Appèl te Singapore beslist. Het Hof annuleerde een vroeger gerechtelijk bevel, op grond waarvan Bertha aan haar ouders te Bergen op Zoom moest Wor den teruggegeven. De pleegmoeder vluchtte met Bertha het oerwoud in toen de Japanners in 1942 Malakka bin nenvielen. Zij heeft sindsdien het meisje als haar eigen kind opgevoed. Aminah had tegen de beslissing van de rechtbank be roep aangetekend. „Ik wil niet langer leven als ik mijn dochter tje moet verliezen", verklaarde ze. Ook het meisje wilde niet terug. Berta is gisteravond bij Ami nah teruggekeerd. Het bericht uit Singapore heeft, aldus meldt onze correspondent uit Bergen op Zoom, grote ver bazing en hevige verontwaardi ging verwekt. De heer Hertogh vernam het bericht op zijn werk in de Artil leriestraat waar hij in dienst is van het militaire levensmiddelen- depót en een van de sergeanten had het bericht gelezen. Het was een pijnlijke boodschap die hij overbracht en Hertogh kreeg direct van de commandant 40.000 gesmokkelde sigaretten achterhaald. Schepelingen van een voor Zaandam bestemde houtboot wierpen, toen de boot in de sluis te IJmuiden werd geschut, enige pakken van boord, die door on - bekende mannen werden opge vangen, en in een taxi gedepo neerd. Douane-ambtenaren wa ren snel ter plaatse maar de taxi was reeds verdwenen in de rich ting Amsterdam. De politie in de hoofdstad en Zaandam werd gewaarschuwd en op de Admi raal de Ruyterweg te Amsterdam werd de taxi enige uren later aangehouden. Voordat de auto op de sommatie van de politie stopte sprong er een man uit, die ernstig werd gewond. Het bleek een bekend smokkelaar te zijn, die door de Zaandamse politie terzake van sigaretten smokkelarij werd gezocht. In de taxi werden 40.000 sigaretten gevonden. verlof om naar huis te gaan en zijn zaken te regelen. Direct is contact opgenomen met het hoofdbestuur van het Rode Kruis te 's-Gravenhage, waar men Ov.c zeer verontwaar digd was, temeer daar ook op dit bureau geen bericht van de uit spraak officieel bekend was. Door het hoofdbestu zijn toen onder handelingen gevoerd met het Dep. van Buitenlandse Zaken, doch dit kan óüj't eerder stap pen ondernemen, alvorens men vanuit Singapore de officiële ge- Moeilijkheden in de hout handel. Finland kan niet voldoende exporteren. Door omstandigheden blijk! Finland niet in staat de gecon tracteerde hoeveelheid van 135900 standaards gezaagd vuren hout naar ons land te kunnen expor teren. Er zullen niet meer dan 95.000 standaards uit Finland In gevoerd worden. De betalingsbalans van Fin land laat geen grotere hoeveel heid toe en bovendien moet dit land zijn verplichtingen jegens de Sowjet-Unie nakomen. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de re gering en de houthandel, zal po gen de moeilijkheden met Fin land alsnog op te lossen. Bereikt deze pas benoemde commissie geen resultaat, dan zal de Nederl. houthandel voor de overige 40.000 standaards aangewezen zijn op de import van dennenhout uit Frankrijk, West-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije of Joego-Slavië, hetgeen een noodsprong zou betekenen, daar de Nederl. houthandel de voor keur geeft aan het Scandinavi sche hout. gevens heeft ontvangen van de Consul Generaal, aldaar. Voor de heer Hertogh is tevens een schrijven gezonden aan de Koningin van Engeland, om te vragen of de Engelse vorstin in deze kwestie haar medewerking wil verlenen, doch tot heden is daar nog geen bericht op ontvan gen. Ook een brief aan het hoge ge rechtshof te Singapore ls nog niet beantwoord. Gerepatrieerde wilde ex-verloofde wurgen. Een onlangs uit Indonesië ge repatrieerde militair uit Oude Pekela heeft gisteravond in Bljj- ham zijn ex-verloofde, die daar met een andere jongeman fietste, getracht te wurgen. De aanvaller naderde het paar op de motor, reed het meisje aan en viel haar toen aan. De aanval mislukte. Dorpsbewoners hebben hem aan de Rijkspolitie overgeleverd. Credieten voor Huishoud school en Kon. bezoek. Gistermiddag vergaderde onder voorzitterschap van mt B. KolXf de gemeenteraad van Vlissingen. Er waren bijna veertig punten te behandelen, maar de raad werk te zich er met spoed doorheen, zodat de vergadering betrekkeiyk vroeg was afgelopen. Mevr. G. B. LuteAkkerman werd herbenoemd als vakonder wijzeres nuttig handwerken aan de openb. U.L.O. De heer Th. J. Andriessen werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de Burg. Stand, evenals aan de heer F. C. Wijsveld. In de vacature werden benoemd de heren W. Buurman en J. Adriaanse. De heer N. L. Brandes te Kortgene werd benoemd tot leraar aan de Nijverheidsdagschool en aan de Industrie- en Huishoudschool. Voor het aanschaffen van oefen middelen voor het gymnastieklo kaal van de Bouwen Ewoutschool zal f 900 beschikbaar worden ge steld. Voor het aanschaffen van 24 schoolbanken en enkele andere za ken zal f 1735 verleend worden Aan het bestuur van de Oranje- school. f 1000 zal verleend worden voor de eerste inrichting van een parallel le klas in de Bonedijke- school. Met liet voorstel van G.S. voor de nieuwe jaarwedde-regeling voor ambtenaren der Burg. Stand ging de raad accoord. Het gemeentepersoneel zal een uitkering van 5 over het 3e en 4e kwartaal 1950 ontvangen en de heer F. Dekker een jaarlijkse toe lage van f 300. De gemeente zal voor f 1380 deelnemen in een garantiefonds voor het organiseren van de al gemene Zeeuwse tentoonstelling te Middelburg in 1953, Een ver zoek van de heer Marijs of B. en W. konden bevorderen, dat de tentoonstelling niet op Zondag geopend zal zijn, kon nu nog niet aan de orde gesteld worden, f 1600 werd gevoteerd voor het aanschaffen van gereedschappen e.d. voor uitvoering van de gem. sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders en f 1100 voor het aanbrengen van een afraste ring langs de Noorder-Begraaf plaats. De herbeplanting van de Bloemenlaan en het terrein rond de Oranjeschool, waartoe de raad besloot, zal f 6600 uit de gemeen tekas vergen. Hierbij vroeg de heer Marijs aandacht voor de le lijke open plekken aan beide zij den van de straat, waar het on kruid welig tiert. De heer Vente- vogel vestigde nog eens de aan dacht op de slechte bestrating van de ingang van de Prins Wil- lemschool en de heer de Wit wil de de voortuintjes in de Bloemen laan graag wat fraaier zien; dit wacht echter op het plantseizoen in het a.s. najaar. Na de verkoop van enkele per celen grond te hebben goedge keurd en een raadsbesluit betref- De laatste, nog in de inboedel achtergebleven, schetsontwerpen en tekeningen van wijlen Han van Meegeren zullen tesamen met zyn overige bezittingen op 5 en 6 Sep tember te Amsterdam geveild worden. Voor een Eindliovense touringcarcentrale heeft Jonge- rius N.V. te Utrecht een nieuw soort bus gebouwd waarvan het achterste deel hoger ligt dan het voorste, zodat achterin zittende personen via het lager liggende voorgedeelte over de weg kunnen kijken. De bus is verder uitge rust met een ijskast en een toilet met stromend water. Dank zij het snelle en kordate optreden van de Haagse brandweer ls gis teravond in Den Haag een ont ploffing voorkomen. In een repa ratiebedrijf voor grafische machi nes aan de Nw Buitensingel ont dekten arbeiders, dat een acety- leen-cylinder begon te branden. De brandweer liet de belendende percelen ontruimen, spoot de zaak ander water, waarna de comman dant met twee brandweerlieden de cylinder uit de werkplaats heeft getransporteerd en in de Singel geworpen. De Alg. Re kenkamer heeft bezwaar gemaakt tegen de aankoop van Hitler's „Mein Kampf" en „Volk in nood" voor duizend gulden elk door het R.I. voor Oorlogsdocumentatie. Volgens de minister was deze aankoop te verdedigen. Alle mannelijke en vrouwelijke leden van het Amerikaanse leger in Europa zullen m.i.v. Dinsdag on derwezen worden in de atoom oorlogvoering en de radiografische verdediging. Op 3, 5, 18 en 20 Augustus zal een K.L.M.-vliegtuig met emigranten naar Australië vertrekken. Stemmen staakten in Souburgse raad. ROUTE VAN KONINKLIJK moet houden. Vacantietoeslag wordt bindend. Het College van Rjjksbemidde- laars heeft op aandringen van de Stichting van de Arbeid besloten, dat de 2 vacantietoeslag het volgende jaar ln de collectieve arbeidsovereenkomsten en do bin dende loonregelingen mag worden opgenomen. Tot nu toe had het verlenen van deze toeslag een vrijwillig karakter. In het bouwbedrijf, het gra fisch bedrijf en de metaalindu strie mag de toeslag dit jaar reeds in de regeling van lonen en arbeidsvoorwaarden worden opgenomen. Huizen en Jansen club kampioen. Onder grote belangstelling wer den gisteren te Vlissingen de clubkampioenschappen voor ama teurs en nieuwelingen van W.S.V. verreden, 31 renners namen aan de wielerwedstrijd deel. De nieuweling Vaarzon Morel uit Veere, die goed begon, zakte later ver af. Daamen en Melie vielen over een onvoorzichtige toeschouwer, die met een hoofd wonde moest worden wegge bracht. Melie moest de strijd op geven, omdat zijn fiets vernield werd. Daamen zette de strijd voort op een andere fiets. In de de nieuwelingentrui voor Oost hoek en Huizen uit Ovezande won de amateurstrui. Hoornikx werd reeds tevoren junioren-kampioen. De voornaamste uitslagen zijn: 1. Jansen (1.40.6); 2 Oosthoek; 3. Huizen; 4. Verhelst; 5. Mouthaan; 6. Daamen; 7. Hoornikx; 8. Wil- lemsteijn; 9. Versluijs. BEZOEK BEKEND. De Souburgse raad heeft gis termiddag geruime tyd van ge dachten gewisseld over het voor stel van de meerderheid van B. en W. tot het doen overnemen van 80 gemeentewoningen in eigen dom en beheer door de Chr. Wo ningstichting Walcheren. Toen tenslotte stemming nodig bleek, staakten de stemmen. Wethouder J. Priester (Arb.) was de eerste, die over dit laatste agendapunt het woord kreeg. Hij deelde mede tegenstander te zijn, omdat de Stichting niet 3',4 van de jaarhuur der woningen wil storten- zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Z.i. wordt het een eigenaardige situatie, indien van alle gemeentewoningen er 80 worden uitgelicht. Er is voor de gemeente dan geen enkel voor deel meer, maar wel een nadeel, omdat de kosten dan geheel op de andere wonir.gen zullen drukken en de exploitatie daarvan dus duurder wordt. Als de Stichting prijs stelt op woningen in Sou burg, dan moet ze die zelf maar bouwen. Zijn partijgenoot L. Ch. Janssen was het daarmede eens en van mening, dat de gemeente toch hetzelfde apparaat in .werking De heer G. J. Janse (C.H.) was van tegenovergestelde mening. Hij wees op een brief van de mi nister van wederopbouw, waarin als antwoord op een schrijven van het gemeentebestuur werd mede gedeeld, dat betaling der 3% niet nodig was. Zou dit toch door gaan, dan betekent dat z.i. een verkapte huurverhoging. Niet alleen C.N.V.-leden. Nadat de heer P. den Boer (Arb.) verklaard had tegen te zullen stemmen, omdat „de Stich ting geen enkel offertje wil bren gen", kwam wethouder M. A. van de Putte (A.R.) aan het woord. Het is niet zo, dat de woningen uitsluitend aan leden van het C.N.V. zullen worden gegeven, zo als werd gezegd, want in de sta tuten staat duidelijk, dat, indien deze daarvoor geen voldoende be langstelling tonen, anderen in aanmerking komen. Het is in geen enkel opzicht de bedoeling alleen C.N.V.-leden van de wonin gen te laten profiteren. Deze Stichting is geen vereniging. Daarom zijn er ook geen leden- bewoners. En daarom is het ook onmogelijk, dat de Stichting 314 procent betaalt, omdat zij geen middelen heeft. Moet de 3 'A er toch komen, dan betekent dit, dat de ca. 15 C.N.V.-leden, die thans in het blok van 80 wonen, meer huur moeten betalen, ook voor de andere bewoners, hetgeen onbillijk is. Bovendien wordt van geen enkele andere woningbouw corporatie door de gemeente 3 V> procent gevraagd. Burgemeester A. H. S, Stemer- ding was van mening, dat de raad praatte over een kwestie, dia er niet meer was. Immers, de minis ter stond toe de 3/4 te schrap pen en nu komt men er nog eens op terug. Bovendien deden enkele raadsleden de Stichting onrecht. Zij zou gaarne willen bouwen, maar kan niet, omdat zij nu een maal niet over bouwvolume be schikt. Nu dat niet gaat, wil zij zich belasten met de exploitatie dér woningen en dat is de ge meente welkom, omdat men dan van een hele rompslomp af is. Tenslotte werd tot stemming overgegaan. Als gezegd: de stem men staakten (55, rechts tegen links). In een volgende vergade ring zal opnieuw worden gestemd. Tijdens de rondvraag deelde de burgemeester op een vraag van de heer P. den Boer (Arb.) mede, dat de route voor het koninklijk bezoek op 19 Aug. a.s. als volgt is vastgesteld: Middelb.str., Oran jeplein, Paspoortstr., Kanaalstr., stoppen voor het gemeentehuis en daarna Kanaalstr., Bermweg, Dijkstr., Nieuwstr. en Oude Vliss. weg naar Vlissingen. Een crediet voor feestelijkheden achtte spr. niet nodig. Wèl zal hij in overleg met diverse verenigingen treden en bezien, wat gedaan kan wor den. fende een grondverkoop te heb ben ingetrokken, verleende da raad een crediet van f 1900 voor omlegging van het rijwielpad tus sen de gemeentegrens en de „Vijgeneter", en een crediet van f9000 voor omlegging van het pad om het waterwingebied van de gemeente bij Biggekerke. Hier bij maakte de heer van Rooyen de opmerking, het geen vooruit gang te vinden, dat het pad ver legd wordt naar een minder mooie omgeving. De voorzitter was dit wel met hem eens, maar wees er op, dat het pad niet meer door het waterwingebied kon blij ven lopen en dat Staatsbosbeheer naast het nieuwe pad een strook bos aanlegt. Voor het volledig in stalleren van de gemeentelijke in dustrie- en huishoudschool ver leende de raad een aanvullend crediet van f 57.000. De verpachting van het bad paviljoen voor de eerste vier ja ren werd gegund aan de heren Ots. De heer Andriessen (Arb.) wenste aantekening te hebben tegen gestemd. f 1500 werd beschikbaar gesteld voor aankoop en montage van een tweetal hogedrukpompjes voor pompstation te Biggekerke en eenzelfde bedrag voor het verbe teren van het pand Coosje Bus- kenstr. 57. Het voorstel van het verstrek ken van een crediet van f 2000 voor de versiering van de stad i.v.m. het koninklijk bezoek, werd zonder meer goedgekeurd evenals een voorstel tot het verstrekken van een lening van f 12.000 aan de woningbouwver. „St. Willibrord" voor de aanschaf en plaatsing van een 60-tal gasgeysers. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer van Sabben hoe het kan, dat een ongetrouwd man in Havendorp een woning voor zichzelf kon krij gen en bovendien nog een voor schot van de Volkscredietbank, Daar er nog een en ander aan deze kwestie vast zit zal een on derzoek ingesteld worden. Mej. T. M. van Heulen vond het niet bepaald sociaal dat men voor de controle ingevolge de Ziekte wet naar Middelburg moet reizen om daar in een klein kamertje lang te wachten. Wetli. van Oor schot was het met haar eens en zei, dat B. en W. proberen kun nen de controle bijv. om de dag in Vlissingen te krijgen. Wat liet dichtmetselen van bunkers be treft uit zedelijke en hygiënische overweging, gaf weth. van Pope- ring mej. v. Heulen ten ant' 'oord, dat het in de stad gebeurt, maar dat het een kwestie van enkele duizenden guldens is; dus niet ge ring. Ir M. A. L. Beun kreeg op een desbetreffende vraag ten ant woord, dat Huize Madjoe aan de Koudekerkseweg opgegeven is voor bewoning door enkele uit In donesië gerepatrieerde gezinnen. Over de reeds lang leeg staande pastorie van de Chr. Geref. Kerk in de Badhuisstraat, waren ir Beun en weth. van Popering het eens, dat dit zo niet langer kon blijven. Eerst zal echter overleg gepleegd worden met de kerke- raad. Aan het eind der vergadering sprak de voorzitter er zijn vreug de over uit, dat de heer W. Pop- pe de raad weer mee had kunnen maken, waarop deze dankte voor de ondervonden blijken van be langstelling. Donderdag 17 Aug. zal de raad opnieuw vergaderen. 64-jarige Nederlander ln Engeland dood gevonden. Een paspoort vormt de enigq aanwijzing van identiteit van d« 64-jarige Nederlander Marcus Beider, die deze week in het Britse vacantiecentrum Grasmerd dood op zijn bed werd gevonden. Pogingen van de Yard om fami lieleden ln Nederland te vinden zyn tot dusverre zonder succes gebleven. Middenstandsexamen te Middelburg. Voor het Middenstandsexamen te Middelburg slaagden gisteren: mej. C. M. Suurmond, Souburgl G. C. Teerlinck, J. P. den Toon der, J. A. Vader, R. Veenhuizen, allen Middelburg; mej. N. v. d. Velde, Kortgene; T. v. d. Velde, Kloetinge; H. Verbrugge, Hein- kenszand; M. Verhage, Koudeker- ke; G. A. Verhulst, St. Laurens; C. de Visser, Vrouwenpolder; C, A. J. de Vlieger, Middelburg; J. en J. C. de Voogd, Grijpskerke; A. v. d. Vrie, 's-Heer Hendriks kinderen; M. Wagenvoort, Mid delburg; C., J. en W. L. Walhout, Borssele; G. Wattel, Oostkapelle; H. Waverijn, Yerseke; P. J. v. d. Weele, Goes; S. v. d. Weele, Co- lijnsplaat; M. J. Weststra te, 's-H. Arendskerke; A. J. Wisse, idem; L. Wouters, Biggekerke; N. Zan- dee, Goes; J. en S. Zoeteweij, Yerseke; M. Zuidweg, Heinkens- zand; S. A. v. Zweden, Nw- en St. Joosland; mej. C. T. Harpe, Me liskerke; P. de Schipper, Wisse- kerke. Afgewezen 10. Hiermede is het Middenstands examen geëindigd. In totaal wer den 175 candidaten geëxamineerd. 129 slaagden. DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur. Wisselende bewolking met pe rioden van zonneschijn en een en kele verspreide bui. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen Noordoost en Noordwest. Onge veer dezelfde temperatuur als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1