Ledental van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond neemt sterk toe." Boldott 0rovinrig^/i?«f MORT EUfe* Hst ontbrekende woord ADAAtSON DAMP0 Enige provinciale poiderbond met eigen orgaan. Gebouw der Goese G.J.M.V. wordt morgen geopend. Zou ze ook van mij houden? Vrijdag 28 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Paoina 2 Mr J. K. Munters te Middelburg t ..liet is een verheugend verschijnsel, dat het ledental van de Zeeuwsche Folder- en Waterschapsbond de laatste Jaren sterk toe neemt". Dit verklaarde de secretaris van deze bond, mr J. K. Mun ters te Middelburg, toen wij een onderhoud over de bond met hem hadden. „Wat is de taak van de Zeeuw sche Polder- en Waterschaps bond?" „U kunt dat vinden in de sta tuten en op bladzijde 547 van de Prov. Almanak. De taak is drie ledig. In de eerste plaats is er het wekken van meer algemene belangstelling door de verbreiding van meerdere en betere kennis van het waterschaps- of polder recht en het waterschaps- of polderwezen. Vervolgens ziet de Pond het als zijn taak een gezon de toepassing te bevorderen van de beginselen van autonomie en zelfbestuur der waterschappen, terwijl tenslotte de bevordering van de algemene en bijzondere be langen van waterschappen of pol ders en van groepen daarvan be oogd wordt". Aantal leden bijna 150. „Hoeveel Zeeutose polders of waterschappen zijn lid van de Bond?" „In totaal bestaan er 295 pol ders en waterschappen in Zee land, w.o. ruim 60 ter grootte van slechts 75 H.A. en minder. Bij die 295 zijn niet geteld de inter provinciale en de internationale polders of waterschappen. Het aantal leden is tot bijna 150 gestegen, zodat ongeveer de helft bij de Bond is aangesloten. In het eerste halfjaar van 1950 •teeg 't ledental met 19 en vorig Jaar kwamen er in totaaal 13 bij. Het ledental neemt dus sterk toe Dit betreft alle delen van de pro vincie. Het aantal persoonlijke le den gaat niet zo sterk meer voor uit". „Is er nog sprake van stijging der po1 derlasten?" „Daarvoor zou ik u willen ver wijzen naar het Rapport der Com missie Waterschapslasten, waar- In uitvoerig zowel de algemene als de bijzondere oorzaken van de stijging, alsmede van de middelen tot verbetering worden behandeld. Op bladzijde 24 van dit Rapport wordt gezegd, dat de polderlasten ln de provincie Zeeland in 1948 gemiddeld f 10,79 per H.A. meer bedroegen dan in 1939, hetgeen een stijging van 74 betekent". Wensen ingewilligd? „Zijn bepaalde wensen uit ge noemd Rapport ingewilligd? Welke wegen moeten worden bewandeld om voor de Zeeuwse polders of waterschappen een dragelijker lastenverdeling te verkrijgen en ligt in de overname van oeververdediging door het Rijk misschien een oplossing?" „Het lijkt mij voorhands beter hierop niet in te gaan, doch even af te wachten, wat mr dr Dolk, de directeur der Unie van Water schapsbonden hierover in de Al gemene Vergadering op 12 Au gustus a.s. te Hulst zal zeggen. Ongetwijfeld zullen deze vragen daar ter sprake komen, zo zij niet reeds ln zijn causerie over actuele poldervraagstukken verwerkt mochten zijn". „De Bond kent leden en bui tengewone leden. Wat is het verschil?" „Leden zijn de polders of wa terschappen. Buitengewone leden zijn persoonlijke leden; het zijn hoofdzakelijk bestuursleden en ambtenaren van polders, doch ook zij die niet in zo nauwe re latie tot de polders staan, kun nen buitengewoon lid zijn en die zijn er ook". De bestuursleden. „Zijn de leden van het be stuur van de Bond allen dijk graaf van grote polders?" „Een groot aantal van de be stuursleden is dijkgraaf of al thans geweest. In ieder geval •taan alle bestuursleden in min of meer nauwe relatie tot de pol der» of waterschappen. Ieder dis trict heeft tenminste één, doch als regel twee vertegenwoordigers in het bestuur". Beschikt ae Bond nog over andere periodieken dan het Jaarboekje?" „Het officiële orgaan van de Bond is het maandblad „De Zeeuwsche Polder", waarvan met Mei 1950 de 23e jaargang is be gonnen. De Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond is de enige pro vinciale poiderbond met een eigen orgaan." „Kunt U wellicht enkele orga nen noemen, teaarin de Bond vertegenwoordigd is?" „De Bond is vertegenwoordigd in diverse belangrijke commissies, zoals de commissie schatting pachtwaarde calamiteuze polders, commissie dijkwegen, ontziltlngs- commissie, commissie bouwvolu me enz.". Contact met de leden. „Op toelke toijze onderhoudt de Bond nog meer het contact met de leden?" „Ieder kwartaal worden ln alle districten van de provincie door mij z.g. contactvergaderingen ge houden met de ontvangers-grif fiers van de polders of water- waterschappen ln het district, waarbij soms ook dijkgraven en apdere bestuursleden aanwezig zijn. Deze bijeenkomsten zijn van instructieve aard. Daarnaast vin den de laatste tijd eveneens in alle districten eenmaal per kwar taal contactbijeenkomsten plaats met de waterbouwkundige amb tenaren". „De hoogtepunten uit het leven van de Bond zijn de Algemene Vergaderingen, die, naarmate het ledental groeit, steeds drukker worden bezocht. Ieder jaar wor den uitermate belangrijke lezin gen gehouden. De vergaderingen worden gevolgd door een gemeen schappelijke maaltijd, geserveerd door leerlingen van de landbouw- huishoudschool ln het betrokken district, en een rondrit door dat district, waarbij het bestuur van de polder, binnen welke de ver gadering wordt gehouden, de deelnemers ontvangt. Dit zal dit jaar het bestuur van het Water schap Hulster- en Axeler-Am- bacht zijn", Zó wordt het Chr. Kleuterschooltje aan de Leliestraat te Goes. Links ziet met het speellokaal, in 't midden de ingang en rechts do twee andere lokalen. Christelijk onderwijs in Indonesië, Dezer dagen is te Salatiga een conferentie gehouden der bestu ren van Christelijke scholen op Midden-Java. De bond zal alle onderwijzers, die naar het Christelijk onderwijs terug willen, registreren, subsidie en salariëring der onderwijzers op gelijke voet vragen, aandrin gen op teruggave der Christelijke schoolgebouwen, en het toegesta ne godsdienstonderwijs op open bare scholen bevorderen. Nieuw systeem montagebouw in Engeland. Een nieuw systeem montage- bouw, waarbij gebruik wordt ge maakt van een aluminium ge raamte, werd in Engeland ont worpen. Het voordeel van het systeem is, dat ieder individueel huis gemakkelijk kan worden aangepast aan de eisen van de koper. Behalve in de normale recht hoekige vorm, kan het huis b.v. L-vormig, U-vormig of T-vormig worden gebouwd. Er zijn twee standaard-breedten voor het huis, 7,37 meter of 9,75 meter, of voor zoveel nodig een veelvoud daar van, en de lengte wordt bepaald door de standaardmaat van 1,20 meter, waarvan dus ieder veel voud naar behoefte kan worden besteld. De muren zijn verkrijg baar in twee hoogten, 2,40 meter en 3,60 meter. Het oprichten van het gebouw geschiedt door eenvoudig de on derdelen aan elkaar te schroeven, en voor een gebouw van 7,20 x 3,60 meter zijn daarvoor slechts drie dagen nodig als er vier man aan werken. Het aluminium ge raamte is zowel voor woonhuizen als voor pakhuizen, ziekenzalen of schuren zeer geschikt. Vele be stellingen uit het buitenland heb ben reeds de Britse fabrikant be reikt. Handboek over verdediging tegen atoomaanvallen. Volgens een officieel handboek voor de verdediging tegen atoom bomaanvallen, dat gisteren in En geland gepubliceerd is, geven de gewone privé-schuilkelders in de tuinen redelijke bescherming. In plaats van gasmaskers moe ten de burgers „dosimeters" in vulpenformaat dragen, om vast te stellen, in hoeverre zij door gammastralen zijn aangetast. Een bom, zoals boven Hirosji- ma is ontploft, zou in een Engel se stad 30.000 huizen binnen een cirkel met een straal van 1,5 km vernietigen; 35.000 andere huizen zouden ernstig en 50 tot 100.000 huizen licht beschadigd worden. Wie zes weken na de ontplof fing nog leefde, had een goede kans om in leven te blijven. „Tij delijke onvruchtbaarheid" was mogelijk. De medische eerste hulp zou voornamelijk gericht moeten zijn op behandeling van „shock". Ook moest speciale aandacht ge schonken worden aan het warm houden van patiënten, omdat de huid erg gevoelig werd. Alle on beschermde personen binnen 800 meter afstand van de ontploffing zouden door de gammastralen ge dood worden. Zij, die op 1200 me ter afstand aan de uitwerking der stralen hadden blootgestaan, zou den 50 procent kans hebben dit te overleven. Baksteen geeft betere bescher ming dan hout van dezelfde dikte. Zeer dik metselwerk zou alle ge vaar buitensluiten, terwijl ook 'n dunne laag aarde uitstekende be scherming biedt. Een door de ontploffing veroor zaakte windstoot van hete lucht kan zelfs op drie Ion afstand brand veroorzaken, doch lichte materialen geven hiertegen reeds „aanzienlijke bescherming". Het boek dient als instructie materiaal voor het luchtbescher- mingspersoneel, dat in Engeland en Wales 31.809 leden telt, o.w. 9621 vrouwen. Morgen zal na maandenlange voorbereidingen, de officiële ope. ning plaats hebben van het ge bouw van de Goese C.J.M.V. aan de Wijngaardstraat. Reeds vorig jaar werden de plannen voor ver nieuwing van het oude gebouw gemaakt. Begin Januari werd be gonnen met het slopen van dit gebouw. Om een goed modern ge bouw te kunnen verkrijgen was het nodig dat het oude gebouw geheel verdween. Nu het nieuwe, moderne gebouw klaar is, is daar in dan ook niets meer te vinden, dat aan het oude, bouwvallige gebouw doet denken. In het begin had men bij de bouw enkele te genslagen te verduwen. Op Maart was het echter zover dat mej. Homburg, de zuster van de vroegere Goese predikant, de eerste steen kon leggen. Nadien schoot men flink op. De bouw werd verricht door de firma Van Gorp, onder leiding van de ar chitect ir P. J. 't Hooft. Het ge hele gebouw is zo ingericht, dat ieder, die er gebruik van maakt, er zich zal thuisvoelen. Op de be nedenverdieping bevindt zich een grote zaal. Daarnaast is er nog een klein keukentje, dat ten dien ste zal staan van de verenigingen, die er eventueel een kopje thee of koffie zullen kqnnen zetten. Boven bevinden zich twee kleine re zaaltjes, die door een harmo- 'adeur zijn gescheiden en dus ook als een zaal zullen kunnen worden gebruikt. Verschillende gegadigden heb ben zich reeds gemeld om een der zalen te kunnen huren. Deze ge zellige comfortabele zalen zijn dan ook voor zeer veel doeleinden geschikt; zoals cursussen, recep ties, zitdagen, partijtjes, vereni gingsavonden, enz. Daar deze za len behoren tot het beste, wat Goes op dit gebied bezit, zal er zeker belangstelling voor zijn. Morgenmiddag om 3 uur zal 't bestuur van de C.J.M.V. in het gebouw recipiëren om allen te ontvangen, die op enigerlei wijze bij de bouw of bij het gebouw be trokken zijn. Daarnaast is er ech ter waarschijnlijk nog een grote groep mensen, die belang stellen in dit gebouw. Voor hen zal het gebouw des avonds van 7 tot 9 uur ter bezichtiging openstaan. Chr. Geref. Mannenvereni gingen. Woensdag vergaderde de Bond van Chr. Geref. Mannenverenigin- gen. Mr C. J. Verplanke te Haar lem refereerde over de vraag hoe ver de overheid met haar bemoei ingen heeft te gaan. Hij kwam tot de conclusie, dat de overheid slechts taak heeft de openbare gerechtigheid te handhaven. Bij het vervullen van die taak kan de overheid haar bemoeiingen over talloos vele terreinen uit strekken, doch alleen, zo de on derdanen in staat zijn om te doen wat de gerechtigheid vordert. De heren J. Aarhout, D. Kiljan en L. M. van Spronsen werden tot bestuursleden herkozen. (Ingez. mededeling advert.) BOLDOOT de beste wenk IMPERIALE FEUILLETON. door O. F. WALTON. 49) _o_ Wat zou die brief wel inhou- denl Hy moest hem dadelijk ontvangen, indien het kon zon der een dag uitstel! Ze zou niet gerust zijn, voordat hij hem in handen had. Indien de schoon zoon der oude vrouw eens terug kwam en opeiste wat hij als zijn eigendom beschouwde. Misschien had hij wel in 't geheel niet het land verlaten, doch de oude vrouw bedrogen, met het doel, dat zij de politie onbewust op een verkeerd spoor zou leiden, wanneer naar hem gevraagd werd. Marjorie was vermoeid en gé- drukt door naar slechte nacht rust en allerlei gedachten ver vulden haar hoofd. In haar spanning verlangde zij er naar dadelijk naar het station te kun nen gaan om de eerstvolgende trein naar Birmingham te ha len en net de kostbare doos in haar tas het adres op te zoeken dat Kenneth haar had opgege ven. Dan zou ze zichzelf opeens bevrijd hebben van de zware verantwoordelijkheid, die zij op haar voelde rusten zolang de brief in haar bezit was. Maar zo gehaast kon zjj niet vertrekken zonder voldoende reden lan mevrouw Holtby op te geven en zij wist, dat het Huishoudelijk werk van die mor gen reeds op haar wachtte. Vlug kleedde zij zich aan en weldra was ze beneden. Nooit misschien werkte zij zo hard als die voormiddag, nooit trachtte zij met zoveel ijver om met haar werk de afgemeten tijd vooruit te komen, en zo mogelijk het werk van twee uren in één uur af te doen. En 't gelukte haar voor een groot deel. Mevrouw Holtby kwam juist voor het middagmaal beneden en toen ging Marjorie met eei .doppend hart haar tegemoet jra haar verzoek te doen. Zou het mogelijk zijn, dat zij een halve dag vrijaf kreeg? Ze had in Bir mingham een vriend, die ze noodzakelijk moest spreken. „Maar is u niet vermoeid van daag, juffrouw? U ziet zo bleek na de korte nacht." „O, neen, ik gevoel me in 't ge heel niet vermoeid. Ik zou graag gaan, als u mij tenminste mis sen kunt. 'k Heb van morgen mijn best gedaan om veel af te doen en ben reeds door al het stopwerk heen." „Uw werk is altijd in orde, lieve." 'tWas de eerste maal, dat me vrouw haar „lieve" noemde en het woord had zo'n huiselijke klank, dat het doordrong tot in haar hart. Toen nam mevrouw de spoor- gids en zocht naar een goede trein. Er was een, die van Deep- field om half drie vertrok. Daar om liet zij Marjorie dadelijk haar middagmaal gebruiken en niet wachten, totdat de anderen waren thuis gekomen. Dan kon zij nog op tijd zijn om die trein te halen. „Haast u niet bij 't terugko men juffrouw", zeide ze, toen Marjorie nog even om een hoekje keek om afscheid te nemen. Zo vertrok Marjorie, de doos zorgvuldig ingepakt en ht kaartje met adres van Kenneth tussen haar handschoen gescho ven. 'tWas een druilerige regendag en de laag modder was zo mo gelijk nog dikker dan gewoon lijk, maar zij lette er nauwe lijks op. Ze zou zelfs zonder be zwaar een beek doorwaad heb ben, in haar grote drang om deze reis tot een goed einde te ti enge Wat zou hij blij zijn, als hij de brief ontving! Maar zou hij werkelijk blij en dankbaar zijn? Terwijl ze in de trein zat, maakte een gevoel van vrees zich van haar meester. Als zij hem eens een slechte tijding bracht! Als zij nu eens voor hem werd, wat hij een stormvogel noemde. Zij hoopte van niet maar hoe kon ze 't weten? Op het New Streetstation te Birmingham aangekomen, be vond ze zich plotseling te mid den van het gewoel op een der drukste ogenblikken. Ze haalde het visitekaartje voor de dag en keek nog eens naar het adres: Limestreet 156. Hoe zou ze dat vinden? Zij vroeg er een dienstman naar, die een bagage wagentje voortschoof. De man zei, dat hij die naam nooit had gehoord. Toen ging ze de trap pen op naar de brug, waar het vol reizigers was, die zich haast ten naar de perrons. Alle vreem de gezichten alle hoofden en harten vervuld met eigen zaken niemand, die een ogenblik voor haar beschikbaar had. Ze zag allen voorbijgaan als in een droom. Welke uitgang zou ze kiezen? Er schenen twee te zijn. Ze volgde de grootste stroom van mensen en kwam uit in de Corporation Street. Alles leek haar zo vreemd. Zij had geen oog voor de schitterende etala ges der winkelstraat, de galerij oefende tevergeefs haar aan trekkingskracht uit, toen zij er voorbijging. Al wat zij wenste was, het doel van haar reis te bereiken. Eindelyk zag ze een politie agent en hoorde van hem, dat ze in verkeerde richting liep. Hij zond haar terug naar het station en wees haar aan dat ze links moest omslaan, dan doorlopen totdat ze bij een groot kerkge bouw kwam en daar moest ze maar eens verder navragen. (Wordt vervolgd.) Zondagsdienst Dierenartsen. Dit weekend is de praktijk van de dierenartsen als volgt gere geld: M. Gaakeer, Ovezande, tel. K 1195283 en A. A. Elzerman, Goes, tel. K 1100—2233. De dienst geldt van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 u. Graansilo te Kortgene wordt geopend. Dinsdag 1 Augustus a.s. wordt te Kortgene de graansilo van de Coöperatieve Silovereniging „N.- Beveland" G.A. officieel in ge bruik genomen. De officiële ope ning zal verricht worden door de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr mr A. F. C. de Casem- broot. Tevens zal hierbij aanwezig zijn de voorzitter van het Cen traal Bureau, de heer H. D. Lou- wes. GOES. Benoeming nieuwe Wika. In de vacature, die ontstaat door het vertrek van Wika A. J. de Zeeuw, die in verband met het voortzetten van zijn studie uit Goes vertrekt, is per 1 September benoemd Wika W. Veenhoven. Evenals Wika de Zeeuw ont ving ook Wika Veenhoven zijn op leiding op „De Horst" te Drie bergen. KLOETINGE. Groot succes voor kerkkoor. Het Ned. Herv. Kerkkoor, dat onder leiding van hun Goese diri gent Gommert de Kok, deelnam aan het concours in Maarssen, be haalde ln de afd. „Uitmuntend heid" een groot succes,n.l. een le prijs met 325 punten (vereist wa ren 300 punten) met aantekening van de jury: „deze uitvoering muntte uit door zuiverheid en muzikal» uitvoering. Een uitste kend dirigent". HOEDENKENSKERKE. Monument onthuld. Vorige week Is in alle stilte een monument onthuld aan de zeedijk bij de Boonepolder. Tij dens de oorlog kwam ln deze om geving een Engels vliegtuig naar beneden. Ook een Belg liet hierbij het leven. Er is nu ter nagedach tenis aan deze een eenvoudig mo nument geplaatst, waarbij zijn nabestaanden en enkelen van het gemeentebestuur tegenwoordig waren. Op de steen staan deze woorden: Deerlijk Sport Aan zijn betreurd spelend lid en vriend Luitenant Robert Deprez. Ook de foto is op het monument aange bracht. WAARDE. Brandweerdemonstratie. Dinsdagavond werd door het Brandweercorps uit Waarde en Kruiningen een demonstratie ge geven met de motorbrandspuit. Kruiningen voerde eerst het water aan, dat dan door de man nen uit Waarde werd overge nomen en verder werd gespo ten. Later werden de rollen om gekeerd. Men bleek goed op elkaar te zijn ingewerkt en alles verliep uitstekend. Er bestond veel belangstelling voor de oefening. De jeugd moest haar belangstelling met een nat pak bekopen. Gemeenteraad. Dinsdag kwam de raad in een spoedeisende vergadering bijeen. Het enigste belangrijkste punt was het aangaan van een kas geldlening groot f 10.000. Hier mee ging de raad accoord. En kele mededelingen werden nog gedaan over het in de vorige vergadering genomen besluit be treffende de verplichte keuring op huisslachtingen, wat toen niet in zijn geheel werd aange nomen. Omdat indien de raad niet accoord zou gaan en zich andere moeilijkheden zouden voordoen bij de huisslachtingen, besloot de raad alsnog het toen voorgestelde goed te keuren. RILLAND. Ereteken uitgereikt. Door de Minister van Oorlog is toegekend het ereteken voor orde en vrede aan J. G. Bras en J. Bruinooge be Rilland-Bath, welke onderscheiding door de burgemeester aan betrokkenen is uitgereikt. LEWEDORP. Plannen voor kerkzaal. Naar wij vernemen zijn bij de Ned. Herv, gemeenten van 's-H. Arendskerke en Nieuwdorp plan nen in voorbereiding tot 't stich ten van een vergaderplaat» ten behoeve van de kerkdiensten, wel ke vanwege genoemde gemeen ten te Lewedorp gehouden wor den. KOUDEKERKS. Restauratie Geref. Kerk. In verband met restauratie werkzaamheden aan de Gerefor meerde Kerk zullen vanaf Zon dag a.s. de diensten gehouden worden in de Ned. Hervormde Kerk op het Dorpsplein. Bij onderlinge regeling is be sloten, dat de diensten bij toer beurt zullen plaats vinden. A.s. Zondag 30 Juli zullen die der Geref. Kerk aanvangen om 9 uur en om 14.30 uur, die der Herv. Kerk om 10.30 u. en 7 u. Dn Zondag d.a.v. kerken de Hervormden om 9 uur en half drie en de Gereformeerden om 10.30 uur en 16 uur. ARNEMUIDEN. Vacantiegenoegens voor de jeugd. Een aantal leerlingen van de O.L. school maakten onder lei ding van het onderwijzend per soneel een rijtoer naar Cadzand. Ook een aantal kinderen uit Amsterdam, die een week te Ar- nemuiden logeren alsmede vele ouders maakten de tocht mede. Een ander aantal leerlingen van de O.L. school te Arnemuiden vertoeven thans in vacantleruil een week in Amsterdam. ST. ANNALAND. Over de Broekseweg. De Broekseweg is reeds voor het verkeer opengesteld, zodat men nu van Tholen naar St. An- naland een behoorlijke weg heeft, behoudens nog enkele meters in de gemeente Oud-Vossemeer (Achter de Molen), waar men met de werkzaamheden nog niet gereed is. De T.A.D. laat haar bussen door het dorp Oud-Vosse meer rijden, daar de nieuwe weg juist buitenom het dorp loopt. SINT MAARTENSDIJK. Vervroegde vac au tie. Vanwege de verbouwing en modernisering van de O.L. school hebben de leerlingen een week eerder dan normaal vacantie ge kregen. Vanzelfsprekend stuitte deze week extra vacantie op geen enkel bezwaar van de zijde van de jeugd. Maandag a.s. vertrekt de 7e klasse naar Varsseveld. Zij zal daar een volle week vacantie doorbrengen. In luxe auto's zul len de kinderen naar het station te Bergen op Zoom worder ge bracht. KAMPERLAND. Auto-zending. De sedert 1921 bestaande Auto-Zending hield Dinsdag avond om 20.15 uur in de Veer- weg een straatprediking, die ve ler belangstelling genoot. Ds Radder, Geref. predikant alhier, opende deze openluchtbijeen- komst en wees op het Ameri kaanse idee der z.g. „drive-in- churches", waar men de predi king vanuit zijn auto beluistert. De Auto-Zending brengt het evangelie juist op de straat. De heer Schotvanger hield daarna namens de Auto-Zending zjjn toespraak welke met grote aandacht werd gevolgd. AXEL. Toewijzing van 60 woningen. Dezer dagen ontving het ge meentebestuur bericht van d' toewijzing van 60 nieuwe wo ningen. Waar ze gebouwd zullen worden of van welk type ze zul len zijn, is nog niet bekend. Enkele maanden geleden werd reeds toestemming verkregen voor de bouw van 50 woningen, die in Plan-West zullen worden gebouwd en waarmee eerst daags een aanvang zal worden gemaakt. Behalve de in aanbouw zijnde woningen staan er dus nog 110 op het programma. BRUINISSE. De mosselexport. Ook in de week van 17 tot 22 Juli was de mosselexport naar België aan de zeer matige kant. Van Bruinisse werden op de verwaterplaatsen der handela ren afgeleverd 4035 ton. Rechtstreeks naar België wer den verzonden 150 zakken 59 kg. Rechtstreeks naar Engeland 20 zakken. Oesterbroedval ten einde. Omdat thans het aantal rijpe oesterlarven zeer sterk is nomen is oesterbroedval week zo goed als niet meer te wachten. Wel komen nog meer dere jonge larven voor, wat er op wijst, dat er nog steeds moe deroesters zijn, die zaad afgeven. Blijft de watertemperatuur con stant dan is er dus nog kans op een z.g. late val. Voor het leerlingexamen van de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf zijn o.a. geslaagd H. Dierkx te Zuidzande; J. A. Moer man te Oostburg; L. G. Mole- graaf en J. Rinkhoud te Terneu- zeu; B. v. d. Waeter en H. v. d. Waeter te Biervliet. De jachtopziener H. C. Noord- hoek te Kats behaalde te Goes het Jachtopzienersdiploma met aantekening „Uitmuntendheid". Voor het diploma Algemene Handelskennis slaagde mej. J. Goudzwaard te A. J. Polder. De heer Joh. A. van Luijk, oud-inwoner van Tholen, leraar aan de Nijverheidsdagschool te Katwijk aan de Rijn, slaagde te s-Gravenhage voor de akte Bouw kunde. Benoemd tot opzichter bij ge meentewerken te Utrecht, de heer Adr. Lindhorst Iz. uit Tliolen. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Westkapelle, A. H. de Vree te Bergen op Zoom. Naar verluidt zal op 16 Sep tember a.s. te Ovezande een wie lerwedstrijd voor amateurs wor den georganiseerd. Dezer dagen bracht de afd. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen een bezoek aan de linnenfabrieken van de firma van den Brlel en Verster te Eindhoven, waar men de be werking van vlas tot linnen ge heel volgde. Via 's-Hertogenbosch waar o.a. de Kathedraal werd bezocht, keerden allen voldaan huiswaarts. Als typiste (150 aanslagen per minuut) slaagde mej. W. Lagen dijk te Oostburgals kantoor typiste (180 aanslagen per min.) slaagden mej. M. Bogers te Oost- burg en de heer J. W. Kloek te Aardenburg. Woensdag slaagde te Bergen op Zoom voor het middenstands diploma de heer J. A. v. d. Guchte te Lewedorp, Mej. G. Blaauw te Middelburg slaagde voor bet toelatings-exa- men van de Geref. Opleidings school voor vrouwelijke krachten in kerkelijke arbeid te Baarn. Vlijt en Volharding" zal a.s. Zondag des morgens van 8 tot 9 uur in de tent op het Oranjeplein een concert van gewijde muziek geven. Voor 't examen Ned. Handels correspondentie van de Associa tie slaagde mej. J. L. P. van der Maag te Zierikzee, opgeleid door de heer N. M. Sielrecht te Zie rikzee, vim ADDITIONELE WERKEN* Aan het eind van haar nota omtrent de werkgelegenhcids- politiek stelt de regering de mo gelijkheid, dat bepaalde werk lozen niet onderdak gebracht kunnen worden. Bij de industrie is geen plaats en evenmin bij normale of vervroegd uitge voerde werken. Op de vraag wat er dan zou moeten gebeuren luidt het ant woord: In deze omstandigheid zullen ADDITIONELE werken moeten worden aangevat, waaronder in dit verband projecten worden verstaan, die op zichzelf zouden kunnen worden gemist, maar die niettemin worden aangevat teneinde de werkloosheid te be strijden. Uitvoering en finan ciering dezer additionele wer ken zullen door de D.U.W. die nen te geschieden." Dit klinkt nogal gewichtig. Maar de zaak is eenvoudig, 't Gaat hier om werkverschaffing zonder meer. Waarom deze eenvoudige om schrijving wordt vermeden is mij niet geheel duidelijk. Misschien een kwestie van progressie? Of van psychologie? Misschien het laatste. Werkverschaffing heeft voor velen een onaangename klank. Niemand is graag bij de werk verschaffing. Plaatsing bij addi tionele werken KLINKT in elk geval anders, al is de zaak de zelfde. '«r ,y3 l -i&~ 552 (Ingez. mededeling, advert.) Beproefde hu.lp bij verkoudheid voor Va» der, Moeder en kind. VOOR SPEK EN BONEN. „Trouw" onderwerpt de „bond genootschappelijke samenwer king" van de West-Europese lan den aan een bespreking en komt tot de slotsom, dat ons land daar in wat betreft de leiding meedoet voor spek en bonen: Welgemoed trok Nederland aan de slag en zich bewust van zijn verantwoordelijkheid werden zo veel mogelijk onze beste krach ten voor de gezamenlijke staven aangewezen. Met enthousiasme togen de uitverkorenen aan het werk, om de hun toevertrouwde gewichtige taak naar beste kun nen te vervullen. Al spoedig kwa men echter de teleurstellingen. In naam mochten dan de kleine mo gendheden haar aandeel in da commandovoering bijdragen, met terdaad was en is deze echter in handen van de grote broers. Da Belgen trokken hieruit het eerst de consequenties en, overtuigd toch tegen de bierkaai te vechten, vervingen zij hun eersterang» krachten door anderen. De Ne derlandse officieren hadden slechts de keus óf geheel Brits óf geheel Frans te worden en het eigen standpunt daaraan op te of feren (hetgeen tot conflicten met de eigen Gen. Staf leidde), óf zichzelf te biijven en dan opzij geschoven te worden, dan wel heen te gaan. In deze periode zijn wij thans aangeland, mutaties zijn hiervan het gevolg en zullen er nog wel meer uit voortvloeien. Dat de samenwerking in bond genootschappelijk verband hier door niet wordt gediend, behoeft geen betoog. Dat er daardoor ge vaar bestaat, dat onze national# belangen geheel aan die der gro ten worden ondergeschikt ge maakt evenmin. Hierin zal veran dering moeten komen en wij zou den het niet de minst belangrijk# vraag vinden, indien straks bij d# behandeling van de oorlogsbegro ting in de Kamer aan de minister van Defensie de vraag werd ge steld, welke maatregelen door hem zijn of zullen worden geno- m om in deze ongewenste toe stand, welke een gevaar in zich bergt voor onze nationale defen sie, verbetering te brengen. Voor de millioenen, welke Fontaine- bleau kost en de zeer hoge toe lagen van onze officieren aldaar, mogen we een betere rolverdeling verwachten dan die van spek en bonen. Dan kunnen wij deze offi cieren nuttiger hier te werk stel len en de kosten besparen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2