Betogingen voor Koninklijk slot te Laeken Rusland weer terug in de Veiligheidsraad NIEUWS Kerkplein veranderde in slagveld Noord-Koreaanse „zelfmoordbataljons" dringen door de vuurlinie Algemene staking uitgebroken in Wallonië. PRAAT HAD ZIJN „PRAATJE" BIJ ZICH St. Annaland Herdenkt bet 475-jarig bestaan Een harde waarheid. Tachtig personen werden er gewond Lagerhuis-debat werd voortgezet OM ACTIE INZAKE KOREA TE BELETTEN SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse tegen aanval op het Centrale front Vliegtuig van M.L.D. neer' gestort. Historische optocht vormde hoogtepunt Voorbereidingen voor een nrnot oebeuren. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswtjkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1621 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 28 JTI.I 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A, Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.56 u., onder 20.36 u, Maan op 21.17 u., onder 4.37 u. Volle Maan 5.17 u. Hoogwater Zaterdag 29 Juli: Vlissingen: 1.40 u. 2.24 m., 14.03 u. 2.19 m. Terneuzen: 2.08 u. 2.42 m., 14.35 u. 2.37 m. Wemeldinge: з.28 u. 1.90 m„ 15.58 u. 1.80 m. Zierikzee: 3.17 u. 1.64 m., 15.43 1.5S m. T n „Elsevier" wordt een over- 1 zicht gegeven van wat in West- Europa op het gebied van de ver dediging gepresteerd kan worden. Het klinkt niet erg bemoedi gend. „De Amerikaanse overwegingen om, ondanks offers zo zwaar, dat men de Amerikaanse maatschap pij welhaast haar oorlogsstruc tuur moet hergeven, ondanks de zware inspanningen in Korea zelf en de dreigingen in andere delen der wereld, toch ook juist thans de militaire versterking van Eu ropa krachtig te steunen, zijn uitermate leerzaam. Leerzaam: want wat nu in Korea geschiedde, zou waarlijk niet alleen in Indo-China, in Per- zië, in Afghanistan, op Formosa, in Joegoslavië en op andere „ge vaarlijke" plekken kunnen gebeu ren het zou, militair gezien, vandaag de dag ook mogelijk zijn in West-Europa. De Engelsen geven jaarlijks 800 miliioen pond uit voor hun defensie; Engelands weermacht is nochtans op dit ogenblik zwak ker dan tijdens de slag om En geland in 1940. De Fransen gaan de militaire uitgaven verhogen. Maar het Franse leger en de Franse lucht macht zijn thans geringer in sterkte en zwakker toegerust dan zü waren in Mei 1940. De militaire kracht der Bene- lux-landen is, in groter verband gezien, négligeable. Ais er mor gen oorlog kwam kon gans het Westen van Europa geen tien waarlijk geoutileerde, modern ge wapende en goed geoefende divi sies op de been brengen. Dit is een harde waarheid; dit te weten mag bange zielen ang stig stemmen men kan zich in deze levenszaak geen illusies ver oorloven". T nderdaad, een harde waarheid. 1 Maar die toch niet verzwegen mag worden. Europa is, terwijl Rusland straks tot de tanden gewapend staat en voorzien van de meest geperfectionneerde oorlogswerk tuigen, nog vrijwel ongewapend. Let men daarbij op het feit, dat in een democratisch land als België, de socialisten door het uitlokken van politieke stakingen en sabotage van spoorwegen en electriciteitsvverken met de com munisten gemene zaak maken, dan is cr weinig reden voor op timisme. Er is nu al jaren gepraat over het stichten van een „Verenigd Europa", diverse pacten, een Raad van Europa, een Europees parlement enz., maar het is de hoogste tijd, dat het van praten komt tot daden! Mogen zij, die in deze spannen de tijden tot regeren geroepen worden, hun hoge roeping ver staan, om te doen wat door de omstandigheden geboden wordt, voor de vrijheid en de welvaart van Europa. TIENDUIZEND TEGENSTANDERS EISTEN TROONSAFSTAND. Tachtig personen raakten gewond, toen gisteravond voor het eerst sedert de terugkeer van Koning Leopold ernstige ongeregeld heden plaats hadden voor het koninklijk slot te Laeken, waarheen tienduizend tegenstanders van de Koning waren opgemarcheerd om troonsafstand te eisen. De ln sterke afdelingen aanwezige bereden politie voerde ver schillende charges uit tegen de massa, aan het hoofd waarvan Spaak en de communist Lalraand marcheerden. Er werden branden gesticht in het koninklijk park en tiental len bussen van Koningsgezinden uit Vlaanderen werden met stenen bekogeld. Aan het einde van de betoging, bij half negen leek het plein) voor de kerk van Laeken, een slagveld, waar gewonden uit bran dende automobielen werden gedragen. De menigte der betogers, die eerst in vrij goede discipline door de binnenstad was gemarcheerd om een adres aan te bieden aan het parlementsgebouw Wetstraat, trok om ongeveer half acht in de richting van Laeken. Toen de de monstranten te Laeken het paleis naderden, werden politiecordons getrokken, die echter door de me nigte doorbroken werden. De politie slaagde er echter in een nieuwe aflsluiting te vormen rond het uitgestrekte grasveld, dat voor het koninklijk slot ligt. Grasveld leek militaire verdedigingsgordel. De demonstranten trokken roe pend en fluitend rondom het gras veld, dat in minder dan geen tijd een militaire verdedigingsgordel leek. Achter de rijen rijkswach ters, meest Vlamingen, stond de bereden politie opgesteld. Daartussen waren overal over het veld posten uitgezet, voor zien van bajonetten en gasmas kers. De massa liep rondom de cor dons, doch deed geen poging deze te doorbreken. Gedurende ruim een kwartier verliep de demonstratie zonder ernstige incidenten. Autobussen met stenen bekogeld. Ernstiger werd de situatie ech ter toen een lange rij autobussen uit Gent, die een bloemenhulde aan de Koning kwam brengen, de weg langs do slottnin kwam op rijden. De anti-Leopoldisten be gonnen de wagens met stenen te bekogelen en vrijwel geen der bussen bereikte het toegangshek zonder schade. De rijkswacht voerde verschil lende charges uit met gevelde sa bel en op sommige plaatsen zag men drommen betogers in paniek wegvluchten. Onderwijl hadden honderden demonstranten reeds de terug tocht aanvaard. Het strijdtoneel in Korea. Zuid-Koreaanse haven Josoe, 30 km. ten Zuid-Oosten van het reeds door de noordelijken bezet te Soentsjon. Noord-Koreaanse artilleristen scholen „vluchtende oorlogssche pen" uit de haven en brachten hen tot zinken, aldus radio Pjong jang. In een radio-uitzending uit New York wordt gezegd, dat de Ame rikaanse eerste cavalerie-divisie op het centrale front in Korea de eerste grootscheepse tegenaanval is begonnen, gericht op Jongdong. Ondanks het hevige spervuur, dat de Amerikaanse kanonnen gisteren in het heuvelgebled van het centrale front in Korea bij Yongdong over een front van 25 hm. onderhielden, kwamen de Noord-Koreaanse „zelfmoordba taljons" toch steeds weer opzet ten, aldus seint Reuters corres pondent Lionel Hudson. Shooting Star straaljagers voegden het geweld van hun ra ketten en machinegeweren bij het vuur van de Amerikaanse artille rie, dat nog nimmer in de cam pagne van de afgelopen vijf we ken zo geconcentreerd was ge weest in een poging om de Noord- Koreaanse stoot in de richting van Taegoe op te vangen. De commandant van een der vooruitgeschoven Amerikaanse batterijen verklaarde: „We raken ze. Hun verliezen moeten ver schrikkelijk zijn, maar ze blijven komen". In smalle doch sterke colonnes snel manoeuvrerend achter de heuvelruggen braken de noorde lijken dwars door het vuurgordijn heen, maakten op verschillende punten handgemeen met hun te genstanders en dwongen hen hier en daar enigszins terug te trek ken. De opmars van de noordelijke pantsereenheden langs de kust weg in het Zuiden scheen bij Ha- dong tot staan te zijn gebracht. Artillerie en Britse en Ameri kaanse vliegdekvliegtuigen namen de stad onder vuur, onder de druk waarvan de noordelijken de stad moesten verlaten. Men veronder stelt, dat de niet nader geïdenti ficeerde Amerikaanse strijdmacht die enkele dagen geleden landde en thans op 120 km. van Poesan de weg naar deze aanvoerhaven blokkeert, wacht totdat de bran den in Hadong gedoofd zijn al vorens deze plaats weer te bezet ten. Het te middernacht uitgegeven communiqué van MacArthur deelt mede, dat de vijandelijke druk aanhoudt, maar dat de vijande lijke atrjjdkrachten zich schijnen te hergroeperen voor een volgen de geconcentreerde aanval op de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse stellingen. Amerikaanse militaire maatregelen. Onmiddellijk nadat hij daartoe door het Congres gemachtigd was, heeft President Truman gisteren een decreet uitgevaardigd, waar bij alle dienstverbanden bij de Amerikaanse strijdkrachten, die vóór 9 Juli 1951 aflopen met een jaar worden verlengd. Officieren en manschappen van het Amerikaanse leger in Europa zullen hun detachering aldaar met een half jaar verlengd zien. Het Amerikaanse departement van defensie heeft 100.000 dienst plichtigen voor de maanden Sep tember en October opgeroepen voorhet leger. Dit is 30.000 man meer dan oorspronkelijk voor deze maanden was opgeroepen. Vliegtuig van MacAruthur's hoofdkwartier verongelukt. Een vliegtuig van het algemeen hoofdkwartier van MacArthur, op weg van Tokio naar Kioesjoe, is ongeveer vijftien km. ten zuiden van het eiland Osjima veronge lukt. Eén overlevende is opgepikt. Het vliegtuig had een beman ning van drie koppen en drie en twintig passagiers aan boord. On der hen bevonden zich 4 perscor respondenten. De hulp van het Britse Gemenebest. Verwacht wordt, dat Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland sa men een divisie naar Zuid-Korea zullen zenden, bestaande uit een brigade van elk land, zo wordt van gezaghebbende zijde verno men. (De gemiddelde grootte van een Britse infanterie-brigade was in Radio-Pjongjang meldde gister-1 de laatste oorlog ongeveer 3000 avond de verovering van de grote man). Toen zü langs de overweg trok ken voor de kerk van Laeken, ontmoetten zü daar opnieuw autobussen, die in de richting van het paleis reden. Sommige beto gers begonnen straatstenen te gooien naar de bussen. Een deel van het trottoir werd opgebroken om „munitie" te verschaffen en na korte tüd stond de weg vol met beschadigde autobussen en personenwagens. Een der personenwagens lag brandend op de weg. Verschillen de Inzittenden van de auto's wer den gewond, enkelen moesten zelfs in een ziekenhuis worden op genomen. De politie heeft tenslotte het terrein schoongeveegd en de mas sa der demonstranten vertrok ge- leidelijk in de richting van de binnenstad. Reuter meldt, dat Spaak naar Brussel was terugge keerd, voordat de menigte begon met stenen gooien. 1000 gendarmes hebben van nacht de wacht betrokken voor het Koninklük paleis. Piloot werd gedood. Het „860 squadron" van de M.L.D. dat vorige week officieel in dienst is gesteld, heeft gisteren één van zün mensen en een van zün machines verloren. Gistermorgen startten van het vliegkamp Valkenburg vüf „Sea- furies" voor het oefenen in for matie-vliegen. De machines vlo gen op een hoogte van 600 meter toen de motor van een der toe stellen plotseling sneller dan nor maal begon te draaien. De ma chine die deze motorstoring had vloog echter door en sloot zich aan bij de formatie. Even later draaide het toestel echter af en zijn vlieger vroeg aan de ver keerstoren van het vliegkamp toestemming voor het maken van een noodlanding. Alles scheen ge woon af te lopen, totdat plotse ling de machine in het laatste gedeelte van de landingsbocht op een hoogt- van ongeveer 100 m zeer veel rook begon te ontwik kelen. Enkele seconden later dook de „Seafury" onder een hoek van ongeveer 50 graden naar de aar de. Het kwam met een snelheid van ongeveer 200 km terecht in de Kaswetering aan de zuidzüde van het vliegkamp. De reddings ploeg was onmiddellük ter plaat se, doch men kon voor de vlieger die op slag gedood was, niets meer doen. De omgekomen vlieger van het verongelukte „Seafury"-toestel is de 24-jarige korporaal-vlieger L. van Leeuwen uit Amsterdam. De jongeman was op 20 Juni 1947 bü de M.L.D. in dienst gekomen. Hü was ongehuwd. Churchill trekt vergelijkingen. In het Britse Lagerhuis kwam gisteren Churchill aan het woord. Hij trok een vergeRjktng tussen 49.000 tanks, die Rusland bezit en de 6000 Britse en vroeg of er meegedeeld kon worden hoeveel Sowjet-tanks thans ln het Westen verzameld waren. Volgens Paul Reynaud, zo zei Churchill, had de Westelijke Unie 12 divisies. Dit betekende 12 tegen 80 Russische. Van deze 12 waren er minder dan twee ge pantserd, tegen 25 tot dertig Sowjetrussische. De waarschijnlüke superioriteit van Amerika, wat betreft de atoombommen, vormde voor Churchill echter een reden tot het uitspreken van de mening, dat een derde wereldoorlog niet aanstaande was. „Ik koester trouwens de hoop, dat deze voor komen zal worden", zei hü'. De derde dag van de Vierdaagse. Niet minder dan 6540 wande laars hebben gisteren het zwaar ste parcours van de hele Vier daagse afgelegd. Het aantal uit vallers 42 in totaal viel dan ook geweldig mee. Om even te recapituleren, de stand is dus: Dinsdag gestart 6753, uitgevallen 21; Woensdag niet vertrokken 72. Woensdag gestart 6660, uitgeval len 61. Donderdag niet vertrok ken 59. Donderdag gestart 6540, waarvan er 42 uitvielen. We moe ten nu maar afwachten hoeveel van de 6498 nu vanochtend zullen starten. De route is vandaag aanmerke- lük lichter. Velen die Groesbeek passeerden, zagen gisteren gene raal mr H. J. Kruis, die met zün vrouw, die kapitein is bü het Vrouwenhulpcorps daar door de burgemeester ontvangen werd. „Opstand en revolutie hebben practische betekenis voor ons", verklaart vakverenigingsleider. In Wallonië, met Charleroi als middelpunt, zijn gisteren de sta kingen losgebarsten. De staking is vrijwel algemeen. Bijna alle industriën liggen stil. André Renard, nationaal secretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond en voorzitter van de Taiikse afde ling, verklaarde, dat de staking algemeen en onbeperkt zal zjjn. De machines en de uitrusting van de fabrieken en mijnen zullen niet worden onderhouden. „Wü zullen de mijnen onder water laten lopen en instortin gen veroorzaken", aldus ver klaarde Renard. „In de zeepfa brieken worden alle glycerine- kuipen zonder meer verwaar loosd. De hoogovens worden niet uit gemaakt en de cokesfabrieken zijn verlaten. Wü hebben een plechtige waarschuwing laten horen en men heeft daarmede geen rekening gehouden. Het spüt ons. Van vandaag af heb ben de woorden revolutie en op stand voor ons een practische betekenis", aldus Renard. In Luik lag gisteren alle ver keer stil. De stakingseommissie heeft aangekondigd, dat Vrijdag de vrachtwagens niet meer mo gen rüden. Er is geen beslissing genomen aangaande de particu liere auto's. De stakingscommissie te Luik heeft eveneens besloten, dat met ingang van Vrijdag de dagbla den slechts op 2 pagina's mogen verschijnen. Van de bladen, die met meer dan twee pagina's zul len versclnjnen, wordt de stroom afgesneden en de distributie ge saboteerd. De Brusselse bladen zullen voor hun Luikse editie een aparte oplage van twee pagina's moeten verzorgen. Van de 29 mijnen in de Bo- rinage zijn er 24 in staking. In het centrum van België zqn 14 van de 17 mijnen in staking. In geheel Henegouwen rüden de buurtspoorwegen niet. Het treinverkeer is daar normaal. Te Hornu en Saint Ghislain hebben stakers automobilisten aangevallen. Er zijn klappen ge vallen. Op de spooilijn Dour-Roison hebben de stakers spoorwegar beiders die aan de lijn werkten, ontvoerd. Men weet niet wat er met hen gebeurd is. In Brussel worden de volgen de officiële cijfers gegeven voor :;e „takingen. In het centrum: Metaalnijver heid 80 procent in staking, in acht van de twaalf kolenmijnen wordt gestaakt, vervoer 100 pro cent in staking, steengroeven 100 procent, de glasindustrie zou gistermiddag in staking gaan. Charleroi: 98 procent in de metaal- en staalindustrie. 95 procent in de mijnen. Vervoer 100 procent. Op de brugte Marchienne stond een auto met drie gewa pende personen dwars over de weg om het verkeer tegen te houden. Langs de spoorlijn Brussel Luik is dynamiet gevonden. Om ongelukken te voorkomen is het verkeer aanzienlijk vertraagd. De socialistische parlements leden hebben zich volledig soli dair verklaard met de stakers en er is besloten hen zoveel mo gelijk financieel te steunen. Maar boeren op Tholen en uit West Brabant werden er de dupe van. (Van onze correspondent). Nee, hü „praatte" niet slecht, de 23-jarige H. Praat uit Tholen en vele landbou wers op Tholen en West Bra bant zün de dupe geworden van zün gladde tong. „Ik ben hoofdvertegenwoor diger van die en die handela ren uit Berggn op Zoom", ver telde hij hen, „en ik wil jullie aardappelen, bonen en erwten opkopen". De handelaren die hü noem de, staan te goeder naam en faam bekend en dus werd met Praat grif zaken gedaan. Trouwens hü liet groepen erw tenplukkers en -pluksters overkomen en betaalde in het begin de boeren boven het nor male bedrag nog enkele procenten. Grote partüen kocht hü op, die hü naar de veiling in Ber gen op Zoom liet vervoeren. En daar begon dan zün „winst", als men dat zo eens uitdrukken mag. Hij liet zich namelük de partüen uitbetalen maar droeg aan de boeren niets af, tenzü ze wat erg lang aanhielden. Eén van de landbouwers was echter zo verstandig, voor dat hü met Praat zaken ging doen, eerst de politie eens te polsen, wetend, dat Praat hiermee wel eens in aanraking was ge weest. De politie nam toen het heft in handen en de zaak ging aan het rollen. Tal van boeren hebben bedragen van meer dan flOOO.— van hem tegoed. Praat heeft bekend. Waar hü met het geld gebleven is, is evenwel een raadsel. Zün boekhouding is een chaos. Nu is hü op transport gesteld naar Breda om zich tegenover de officier van Justitie over zün praatjes te verantwoorden. Een kleurige stoet vijftiende eeuwse edellieden en notabelen, voorafgegaan door het vrolijk blazende muziekgezelschap „Accele rando" trok gistermorgen door de straten van het vlaggende St. Annaland, dat gisteren en vandaag zjjn 475-jarig bestaan herdenkt. Het waren Karei de Stoute en Anna van Bourgondlë met hun aan hang, die een rondrit maakten door de nieuwe gemeenschap St. Annaland, waarvoor Hertog Karei de rechten had verleend aan Anna. Dat was ln het jaar 1475 en de vorstelüke personen kwamen zich op de hoogte stellen van hetgeen reeds bereikt was. Ter inleiding van de feestelijk heden concerteerde „Acceleran do" om 9 uur op de tent, waarna de vorstelüke personen begeleid door de notabelen van het nieuwe St. Annaland de „pas gestichte" gemeenschap binnentrokken. Het was een prachtig gezicht de edellieden in hun fraaie costuums te paard te zien en hun vrouwen waardig op de versierde wagens, hoofs nügend naar de honderden mensen, die van 't hele eiland Tholen waren gekomen, om van het kleurrijke schouwspel te genieten. De plechtige stoet trok naar het schoolplein waar een fraai versierd baldakijn opgesteld was voor de officiële ontvangst der hoge bezoekers door de rentmees ter van de Hertog Beoosten Schelde. Statig schreden de vor stelijke personen over het plein, de trap op onder het baldakün, dat hen beschutte tegen de zonnestralen, die overvloediglük schenen op de vlaggende huizen, de grote menigte toeschouwers, de paarden en de notabelen, die het in hun historische kleder dracht flink warm kregen. „Ver van het oorlogsgewoel „Weest hartelük welkom", sprak de Rentmeester tot Hertog Karei en Anna van Bourgondië en hü stelde hen voor aan Bal juw en Schepenen van St. Anna land. Natuuriük ontbraken de toespraken bü deze gelegenheid niet. De Baljuw (burgemeester F. M. Bogaard) zeide het een gelukkige gedachte van Hertog Karei te vinden om gronden in bedüking uit te geven. Hü stelde voor straks een rondrit te maken om te zien wat er sinds Kareis be sluit reeds bereikt is. Anna (mevr. Bierens) was dankbaar voor de vriendelijke ontvangst en Karei was blü eens een ogenblik ver te zün van het „hem bekende" oorlogsgewoel om te verkeren in de landelijke rust. De Rentmeester (notaris A. J. Bierens) deelde de vorstelüke gasten mee, dat het jaar 1475 al- tüd een belangrijk jaar zal blü- ven. „Wat de toekomst brengen zal weten we niet, maar wel we ten we dat vrede en oorlog elkaar zullen afwisselen". (Hoe goed hü het wist, is in de vervlogen eeuwen gebleken!) Grote drukte. De rondrit leverde én voor de toeschouwers én voor de gasten veel bekqks op. Hertog Karei en Anna zullen niet vermoed hebben, dat St. Annaland zo snel zou groeien! De Oranjevereniging, die de or ganisatie in handen had, heeft grote zorg besteed aan de histo rische optocht, in 't byzonder aan de kleding, die buitengewoon WESTELIJKE DIPLOMATIEKE OVERWINNING? De Sowjet-Unie zal volgen de maand weer zitting hebben in de Veiligheidsraad. Jacob Malik, de Russische gedelegeerde bij de Verenigde Naties, heeft gisteravond te Lake Success Trygve Lie, tele fonisch medegedeeld, op 1 Augustus het voorzitterschap van de Veiligheidsraad te zullen overnemen. Rusland heeft meer dan ze ven maanden geleden de Vei ligheidsraad verlaten uit pro test tegen de aanwezigheid van de gedelegeerde der Chi nese nationalistische regering. Malik deelde Trygve Lie het volgende mee: „Het is noodzakelijk u ervan in kennis te stellen, dat ik overeen komstig de procedure het voor zitterschap van de Veiligheids raad in Augustus van dit jaar op mij neem en dat ik de büeenkomst van de Raad stel op 1 Augustus te 20 uur (Nederl. tüd)". Klankbeelden over Zoutelande De N.C.R.V. heeft gisteravond een serie klankbeelden uitgezon den over Zoutelande in de serie „Een snufje land, een lepel wa ter". „Zoutelande, dorp van zee, zon en Zuiderstrand", was de titel van deze uitzending, waarin verschil lende inwoners van het dorp aan het woord kwamen. Er werd aan alle facetten van het leven in deze plaats aandacht besteed. De heer A. Schout te Vlissingen ver telde uit de geschiedenis, burge meester D. Kodde gaf zün mening over het Walcherse costuum en wederopbouw, de gebrs. Koppejan spraken over hun landbouwwerk, ds Wagener vertelde büzonderhe- den over de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk, mevr. Koppejan gaf haar ervaringen ais pensionhoud ster en diverse badgasten loofden het gezellige en rustige strand en de prettige sfeer van Zoutelande. Een aannemer gaf zün mening over de wederopbouw. De door Peter Koen en Johan Bodegraven geïnterviewden mochten een plaat kiezen, die in de uitzending ge draaid werd. De keuze varieerde van Arnemuidens klok tot het Hallelujakoor Uit Handels Mes- In verband met hun overgang naar de Kon. Landmacht heeft de minister van Oorlog gistereh een dagorder uitgegeven, waarin hü de manschappen van het E.N.I.L. welkom heeft geheten in de Kon. Landmacht. De leden van de K.L. verzocht hij er aan mede te wer ken, dat hun collega's uit het K.N.I.L. zich spoedig thuis zouden mogen voelen. Het ziet er naar uit, dat „Rotterdam Ahoy" re cords gaat slaan. De laatste drie dagen passeerden meer dan 70.000 bezoekers de loketten. Een inwoner van Deventer ver loor op de IJssel tüdens een boot tocht zün buitenboordmotor. Dreggen bleek vergeefse moeite. De te hulp geroepen wichelroede loper Hulsegge uit Gorssel slaag de er in een ommezientje in de plaats aan te wüzen waar de mo tor lag. Voor Kükduin heeft de reddingboot Pres. „Jan Leis" het stoffelük overschot van een onbekende man drüvende gevon den. De verongelukte zwemmer droeg een wijnrode zwembroek. In de Rün nabij Wageningen zijn bü het baden, twee broers, één van 16 en één van 19 jaar ver dronken, beiden zoons van de ge meente ambtenaar Wolters, al daar. De oudste zoon van dit ge zin sneuvelde twee jaar geleden in Indië. De sneltrein Parü's Brussel is bü St. Quentin op een vrachtauto gereden. Vüf personen kwamen om het leven. De op roep voor d? 7-Dec. divisie zal niet per radio gedaan worden zo wordt thans gemeld, doch uitslui tend schriftelük en een dag van tevoren. Gisteren is in Rotter dam een Haagse boekhouder ge arresteerd, die een bouwfirma voor 30.000 gulden heeft opge licht. De man had de loonstaten van de arbeiders onjuist weten te totaliseren en had ziektebonnen en rentezegels voor grotere be dragen aangevraagd dan nodig fraai was. Gistermiddag werd op het schoolplein geconcerteerd door het muziekgezelschap en de ge hele dag door was het een grote drukte. Velen waren gekomen om munt te slaan uit de feestehjkhe- den, door het verkopen van speld jes en het maken van foto's. Ook gisteravond was het erg druk, toen de gekleurde lampjes op de Ring brandden. De politié had speciale maatregelen getroffen om alles in goede banen te leiden. Vandaag zullen volksspelen en kinderspelen georganiseerd wor den en vanavond zal een fakkel optocht plaats vinden. „Ik verzoek, dat alle leden van de Veiligheidsraad van de datum der vergadering in kennis wor den gesteld. De agenda zal later worden meegedeeld". Lie ontving deze mededeling van het bureau der Sowjetrussi sche delegatie te 16.40 (plaatse lijke tijd) en alle leden van de Veiligheidsraad waren te 18 uur ervan op de hoogte gesteld. Amerikaanse regeringsfunctio narissen verklaarden gisteravond te vermoeden, dat Rusland in de V.N. terugkeert om iedere ver dere actie van deze organisatie inzake Korea te blokkeren. Moskou's besluit om de boycot van de V.N. op te heffen, zo ver klaarden zij, moet beschouwd worden als een diplomatieke overwinning van het Westen, daar Rusland is teruggekomen zonder het doel van zijn boycott: toela ting van het communistische China te bereiken. De eerste reactie in Zweedse diplomatieke kringen was: „Dit jaar geen oorlog". Op 1 Augustus a.s. begint te Ommen t.g.v. het veertig-jarig jubileum der padvindersbeweging een groot nationaal kamp, waai behalve 7000 leden van „De Ne derlandse Padvinders" en dè „Katholieke Verkenners", ooft padvinders uit Frankrijk, Enge land, Schotland, Denemarken ert Duitsland aanwezig zullen zijn. Reeds enige weken zün ruim 200 voortrekkers hard bezig om het kamp op 1 Augustus piekfijn in orde te hebben. Er is een open; luchttheater met 8000 zitplaatseh gebouwd, een tentoonstelling wordt er ingericht en ook voor 'n hospitaal met 30 bedden is ge zorgd. Om voldoende water te hebben zijn er bovendien niet minder dan 80 pompen geslagen. Het hoogtepunt van het kamp zal het bezoek van H. M. Koningfti Juliana op 2 Augustus vormen. Op de foto boven zün voor trekkers bezig met de bouw van de kampingang. In het midden werkt 'n padvinder met krachts inspanning aan de grote totem paal. die midden in het kamp zal worden opgesteld. Onder: eert voortrekker, die één der borden schildert, met een tekst waarvan de betekenis voor buitenstaan ders enigszins duister is, maar die door de padvinders heel goed wordt begrepen, en gewaardeerd. Morgenavond, 7 uur, hoopt het Tamboers- en. Püperscorps „Jonge Kracht" uit Biezelinge te Schore een muzikale rondwandeling te maken, waarna een zomerconcert op het Kerkplein wordt gegeven. Een gevarieerd programma zal ten gehore worden gebracht. DE BILT ZEGT: Droog en meest zonnig. Droog en over het algemeen zonnig weer met zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Iet» hogere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1