Engeland zal troepen naar Korea sturen Protestantss ziekenzorg. Nieuwe Amerikaanse troepen zijn in bet Zuiden geland De heer D. W. Ormel werd een hartelijk afscheid bereid Koning Leopold neemt contact op met oppositie NIEUWS MOEDER VAN VIJF KINDEREN VAN HET LEVEN BEROOFD Electronionteur door steekvlam getroffen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Honderd millioen Pond Sterling voor versterking oorlogsreserve gevraagd STAKINGEN IN LUIK EN CHARLEROI Dader pleegt zelfmoord SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1620 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 27 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grtippen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Öp- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.54 u., onder 20.37 u. Maan op 20.55 u., onder з.09 U. Hoogwater Vrjjdag 28 Juli: Vlissingen: 0.46 u. 2.12 m„ 13.12 U. 2.15 m. Terneuzen: 1.14 u. 2.31 m., 13.43 u. 2.34 m. Wemeldinge: 2.30 u. 1.81 m„ 15.03 u. 1.80 m. Zierikzee: 2.18 u. 1.56 m., 14.49 1.54 m. i. i\/Teer dan vroeger geniet de vraag van de ziekenverzor ging de belangstelling van brede kringen van de bevolking. Ging men vroeger slechts bij uiterste noodzaak naar een ziekenhuis, sedert de verplichte aansluiting bij de ziekenfondsen is de toe loop naar de ziekenhuizen veel groter. Tengevolge van die gro tere toeloop en de bevolkings toename is er een aanzienlijk te kort aan ziekenhuis-ruimte ont staan. Er wordt dan ook allerwegen een grote activiteit gevonden om te komen tot de oprichting van een ziekenhuis. Ook onder het Protestantse bevolkingsdeel. Hoe zeer deze bevolkingsgroep zich ook beijverd heeft allerlei in richtingen van barmhartigheid op te richten en in stand te hou den, op het gebied van de zie kenverzorging is er een grote achterstand. Zo hebben de R.K. op elke 247 inwoners een ziekenhuisbed. In streken met een R.K. meerder heid is er een bed op 288 R.K. inwoners. In gebieden met een Protestantse meerderheid heb ben zij echter een bed op elke 92 inwoners. Bij de Protestanten is er gemiddeld een bed cp 1091 inwoners. Dit betekent, dat de R.K., die 38,5 pot. van de bevolking uit maken, beschikken over 47,4 pet. van het aantal ziekenhuisbed den. f") e Protestanten daarentegen vormen 44 pet. van de be volking, doch beschikken slechts over 13 pet. van de bedden. Deze cijfers maken het over bodig nog een pleidooi te voe ren voor Protestantse zieken zorg. Zij spreken voor zichzelf. Het is dan ook verblijdend door het gehele land actie la vinden tot het oprichten van Prot. ziekenhuizen. Het is niet alleen verblijdend, het is ook nodig. Wanneer men bovenstaande cijfers beziet, dan zal men ge neigd zijn te denken, dat dan ook ook wel voor de bouw van Prot. ziekenhuizen voorrang zal wor den verleend. Denkt dat echter vooral niet Er zijp allerlei om standigheden, tengevolge waar van de R.K. evenzeer vergun ning krijgen tot de bouw van ziekenhuizen. Ja, zelfs in puur Protestantse streken dringen ze op en nemen ze zich voor zie kenhuizen te stichten. Er is dus alle reden de zie- kenhuisbouw niet maar alleen over te laten aan enkelen, die als hobby hebben gekozen het bouwen van ziekenhuizen. De ziekenhuisbouw is een aangele genheid die alle Protestanten aangaat en zeker de lezers van dit dagblad, nu er zelfs op een tweetal plaatsen in Zeeland ge streefd wordt naar de bouw van een ziekenhuis. TIJ et pad van de ziekenhuis- A 1 bouwer gaat niet over ro zen. Er zijn vele moeilijkheden te overwinnen. Ik denk hiernij aan de vorm, waarin men zich voorstelt alle bevolkingsgroepen te doen samenwerken. Daarnaast spelen de financiën een grote rol. Voor een te bou wen ziekenhuis zijn het de bouw kosten, waarvan het bedrag niet gering is. En het er eenmaal staat, dan is het de kunst om een sluitende exploitatierekening te krijgen. Doch ook de organisatie van het ziekenhuiswezen laat nog veel te wensen over. Het is zelfs de vraag of wel van organisatie kan worden ge sproken. Er zijn verschillende bonden van ziekenhuisverenigin gen, die alle met dezelfde pro blemen te maken hebben, maar die alle rustig naast elkander werken. Gelukkig is er de laat ste tijd een iender.z te bespeu ren naar meer samenwerking. De nood zal de verscheidene bonden ook hier wel tot nauwer samengaan nopen. Het leek er bovendien op, dat de Overheid de doolhof van het ziekenhuiswezen nog groter wilde maken. Er werden enkele commissies en subcommissies uit gevonden, die zelfs niet door hen, die er regelmatig mee te maken hadden, uit elkaar kon den worden gehouden. Ook hier schijnt het nu zover te zijn, dat er naar gestreefd wordt commis sies te doen verdwijnen, al kan het de ziekenhuisbouwer wel overkomen, dat hij op 't onver wachtst weer naar een nieuwe pas-gevormde commissie wordt verwezen. Als men echter zover is, dat men min of meer de weg weet, in deze warwinkel, dan zijn er nog zwarigheden genoeg. T. J. II- Openluchtuitvoering „Astrow" te Souburg. Woensdagavond 2 Augustus zal de gymnastiekver. „Astrow" o.l.v. de heer R. Besuijen op het terrein achter de Julianaschool om 7 uur een openluchtuitvoering geven, nadat vooraf bij het leslokaal aan het Oranjeplein om half zeven de vereniging zal zijn samengekomen een rondgang door het dorp heeft gemaakt, waarbij de Sig naalafdeling haar medewerking verlenen zal. „John Buil" grijpt naar zijn wapenrusting Engeland zal, binnen niet al te lange tijd, landstrijdkrachten naar Korea sturen. De Britse minister van Defensie, Shinwell, heeft gisteren in het Lagerhuis medeged»eld, dat men onverwijld met de voorbereidingen zou beginnen een „effectieve verster king aan grondtroepen", bestaande u,infanterie, artillerie en genie, naar het Koreaanse strijdtoneel te zenden. Shinwell deelde voorts mede, dat het Britse oorlogspotentieel opgevoerd zal worden. Een extra som van 100 millioen Pond Sterling zal gebruikt worden voor de aanleg van een reserve aan gevechtsvliegtuigen. Nog grotere sommen tullen worden gevraagd om de strijdkrachten in staat van paraatheid te brengen. De ter beschikking staande strijdkrachten liggen ver onder de behoefte, zei Shinwell, die in zijn toespraak er op wees, dat de Sowjet-Unie een leger van 175 di visies onderhoudt, waarvan een derde gemechaniseerd is. De Sowjets hebben 2.800.000 man onder de wapenen. Dit aantal zou door mobilisatie kunnen worden verdubbeld. Achter deze strijd macht staan ongeveer 19.000 vliegtuigen, waaronder straal jagers van het nieuwste model. Met het voorbeeld van Korea voor ogen, aldus Shinwell, dient men aandacht te schenken aan het Verre- en Midden-Oosten en vooral aan de verdediging van Europa en Engeland. De Engelse defensiebegroting van dit jaar van 780 millioen Pond Sterling 15 Pond Sterling f-r hoofd vormde een zware last. Indien nodig zou de regering echter de volmachten verzoeken, nodig voor het opbouwen der strijdkrachten. De Nationale Re serve van 400.000 man kon ge makkelijk opgeroepen worden en uit de vorige oorlog had men nog een reserve aan geoefende man schappen van meer dan vier mil lioen. De voorraden van 1. ruik baar oorlogsmateriaal was in vele opzichten „niet in evenwicht". De \oorraad kleine wapens, ar tillerie, mortieren en veldkanon nen was voldoende. Er waren 6000 tanks in reserve. Deze be hoorden hoofdzakelijk tot typen uit de vorige oorlog, doch een uit stekend nieuw type, de Centurian- tank, werd thans geproduceerd en was reeds in aanzienlijk aantal in dienst. De toestand van de anti tankwapens en luchtdoelgeschut zou verbeterd worden. OOK AUSTRALIë EN NIEUW-ZEELAND. Ook Australië en Nieuw-Zeeland zullen landstrijdkrachten ter be schikking stellen van de V. N., voor de actie in Korea. Het Nieuw-Zeelandse contin gent zal, volgens mededeling van minister-president Holland, waar schijnlijk bestaan uit artillerie troepen. Er wordt terstond met de werving van vrijwilligers be gonnen. Nieuw-Zeeland heeft reeds 2 fregatten naar Korea gezonden. De leider van de oppositie in Nieuw-Zeeland, Peter Fraser, zegde de volle steun van de ar beiderspartij aan het besluit van de regering toe. Truman tekent wet op militaire hulp. President Truman heeft heden de wet op het verlenen van mili- tiare hulp ten bedrage van 1.222.500.000 dollar ondertekend. Hij deed dit vergezeld gaan van een waarschuwing tegen „hen die geneigd zijn tot agressie" en zei- de „de vrijheidlievende landen zullen elkaar helpen bij de hand having van hun vrijheid". ECONOMISCHE BOODSCHAP VAN TRUMAN. President Truman heeft in zijn halfjaarlijkse economische bood schap aan het Congres bij de Amerikanen aangedrongen op „enige opoffering" op burgerlijk gebied en zich bereid verklaard op te roepen tot algehele econo mische mobilisatie wanneer „de verdediging van de vrijheid" dit zou eisen. Nieuwe Amerikaanse troepen zijn in het Zuiden geland van een basis in het Verre Oosten. De versterkingen hebben zich teweer gesteld tegen de Noord-Koreaanse bedreiging langs de Zuid-kust. Naar gemeld doen de nieuwe troepen, die niet uit Japan afkomstig zouden zijn, tegenaanvallen, teneinde de verdediglngsstelllngen rond Poesan te beschermen. De situatie aan het front ver toont, op grond van de jongste berichten, het volgende beeld: In het zuiden zouden de pas ge lande Amerikaanse troepen een aanval zijn begonnen tegen van Hadong uit naar het oosten op rukkende Noord-Koreanen. (Ha- dong ligt 120 km. van Poesan aan de spoorlijn langs de Zuid-kust). Zuid-Koreaanse divisies hebben enige plaatsen heroverd. In de centrale sector sloeg de eerste Amerikaanse cavalerie divisie (infanterie) verscheidene aanvallen in de vitale sector van Jongdong af en bracht zware ver liezen toe aan geconcentreerde Noord-Koreaanse troepen, die langs de hoofdweg naar Taegoe probeerden door te dringen. Ver kenningsvliegtuigen signaleerden oprukkende Noord-Koreaanse co- Ionnes te Moedjoe, ten zuid-wes ten van Jongdong. In de oostelijke sector worden ten zuiden van Jongdok hevige gevechten gemeld. Noord-Kore aanse versterkingen uit Samtsjok zijn onderweg. De verdedigings linies hielden stand. Dertig Noord-Koreaanse solda ten, die in het Chinese commu nistische leger in Mandsjoerije hebben gevochten, behoren tot de krijgsgevangenen, die de Ameri kanen onlangs hebben gemaakt. Eén hunner, de tweede luitenant Whang Tsjoel Soon, 25 jaar oud, Voor het eerst had Oostburg gisteren een officiële markt. Op het nieuwe marktterrein hadden vele kooplieden hun tenten opge slagen en werden goede zaken ge daan. deelde mede, dat zijn gehele di visie vijf maanden geleden naar Noord-Korea was overgeplaatst. Hij behoorde tot het achtste re giment van de Noord-Koreaanse derde divisie, die twee Russische adviseurs had. Andere gevangenen zeiden, dat zij in China geboren waren en sinds 1945 aan de zijde der Chi nese communisten gevochten hebben. Zij zeiden, dat zij op 18 April naar Korea kwamen met 20.000 andere Koreaanse solda ten; anderen waren nog voor hen gegaan. Hierdoor worden de berichten bevestigd, dat de Chinese commu nisten Koreaanse troepen hebben vrijgegeven. De jongste van de gevangenen is veertien jaar. Algemene vergadering C.N.V. In de gisteren te Utrecht voortgezette vergadering van het C.N.V. zijn de statuten overeenkomstig de bestuursvoorstellen gewijzigd, met uitzondering van de bestuursvorm. Hierover zal be slist worden in een voortzetting dezer algemene vergadering. Mede werd dus besloten de contributies aan het C.N.V. reglementair met een cent per week te verhogen en aan deze verhoging terugwer kende kracht tj verlenen tot 1 Januari 1950. Het bestuur werd gemachtigd een commissie te vormen, die tot taak krijgt de samenstelling van een concept voor een nieuw rap port inzake de taak en de plaats van de Christelijke Besturenbon den. Het bestuur werd opdracht ver leend, een derde Christelijk Soci aal Congres te organiseren, indien binnen afzienbare tijd onverhoopt blijken zou, dat het overleg, het welk thans over het bijeenroepen van zulk een congres gevoerd wordt, inderdaad geen bevredi gend resultaat oplevert. Afscheid D. W. Ormel. In de vergadering is ook af scheid genomen van het dagelijks bestuurslid de heer D. W. Ormel, die de afgetreden heer Jongbloed gaat opvolgen als secretaris in de Stichting van de Arbeid. Voorzitter Ruppert wees erop, dat de heer Ormel op verzoek van het C.N.V. deze nieuwe functie gaat aanvaarden. Hjj „deserteert" dus niet. Spr. bracht hem daarna hulde en dank voor hetgeen de heer Ormel voor het C.N.V. deed en betrok in zijn woorden van waardering ook mevrouw Ormel. Spr.' besloot met de wens, dat in de Stichting van de Arbeid de heer Ormel het vaan van de Christelijke vakbeweging hoog zal houden. Als geschenk van het C.N.V. droeg spr. een fauteuil over. Namens de aangesloten bonden sprak de heer A. Kapinga, na mens de collega's uit het dagelijks bestuur de heer Fuykschot en namens het personeel van het C.N.V. de heer Hovestreidt Allen overhandigden het schei dende bestuurslid een geschenk. In een uitvoerig woord uitte de heer Ormel zijn erkentelijkheid. In de plaats van de heer D. W. Ormel werd met meerderheid van stemmen gekozen drs C. P. Ha- zenbosch te 's-Gravenhage, lid van het secretariaat van de Stich ting van de Landbouw. Deze ver klaarde echter de aanvaarding van de benoeming nog in beraad te willen houden. AANKOMST TROEPENSCHIP „NELLY". Het troepenschip „Nelly" wordt Zaterdag 29 Juli a.s. des avonds in de haven van Rotterdam ver wacht. De ontscheping van de op varenden begint, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Zon dag 30 Juli a.s. te 8.000 uur. „Help, er is ingebroken" zei verpleegster, maar zij had het zelf gedaan. „Er lopen toch zulke rare mannen in de tuin; komt U eens kijken". Dit telefoontje van een verpleegster uit een Haags Rusthuis deed de Haag se recherche met spoed naar het rusthuis snellen. In de tuin vond men een stuk of wat taxi-chauffeurs, die diepzinnig naar een gebroken ruit ston den te kijken, door het glasge rinkel hierheen gelokt. „Er is vast ingebroken" zei de 22-jarige verpleegster. Het klopte, want één der patiën ten miste f 50.uit zijn porte feuille en ook andere patiënten bleken geld en zelfs kleding- stukK-n te missen. Een speur hond vond de vermiste goede ren in de tuin, onder struiken verborgen, terug. De verpleegster is gearres teerd. De scherven van de ruit lagen namelijk buiten in de tuin L.S.K. UEERLING-VLIEGERS NAAR CANADA. Zaterdag a.s. zullen van Schip hol 10 L.S.K.-leerlingvliegers voor opleiding naar Canada ver trekken. Gymnastiekdemonstratie te Vlissingen. Gisteravond gaven de leden van de gymnastiekvereniging „Oranje Nassau" en de Vlissingse Turn vereniging een demonstratie op het terrein aan de Bonedijke- straat. Het programma bracht di verse toestel- en grondoefeningen en het talrijke publiek beloonde de de deelnemers met applaus voor het fraaie werk. Het programma werd met knotsoefeningen beslo ten. Tweede dag van de Vierdaagse slaagde uitstekend De tweede dag van de Vier daagse, algemeen beschouwd als een der zwaarste,is in alle op zichten een groot sportief succes geworden. Gistermorgen ontbraken 72 wandelaars op het appèl, zodat er tenslotte 6660 door Maas en Waal door het land van Wijchen en over het rijk van Nijmegen op de finish aan gingen. Volgens offi ciële gegevens zijn gisteren slechts 61 deelnemers uitgeval len; van de 55-ers, die in 25 bur- gergroepen marcheerden, is niet één persoon uitgevaiien. Men verwachtte, dat hedenoch tend 6599 personen aan de start zouden verschijnen. Op bovenstaande foto, die een beeld geeft van het internationale wandelfeest, ziet men de drukte bij het startbureau des morgens vroeg, in het midden de Belgische deelnemers, die als het ware naar de vierdaagse toe zijn gesprongen en rechts de dames van de ver eniging „De Nieuwe Haagse Vier daagse". Grote belangstelling voor Beneluxtocht. Meer dan honderd leerlingen van Middelbare scholen uit Bra bant, Zeeland en Zuid-Holland, hebben ingeschreven voor de Be nelux tocht, die voor de tweede maal dit jaar vanuit Bergen op Zoom zal starten. Zaterdag 5 Augustus vertrek ken de deelnemers vanaf het Marktplein uit Bergen op Zoom om 10 uur. Vrijdag zullen ze te- samen komen en zal er een groot kampvuur worden georganiseert, Koning Leopold heeft gister middag de voorzitter der Liberale partij, de heer Motz ontvangen. Door dit onderhoud is het eerste directe contact tussen de Koning en de oppositie tot stand gebracht De Koningin had voordien een on derhoud met baron van der StraetenWailiet, de voorzitter van de Katholieke party. De Liberale voorzitter, Motz, heeft na zijn ontvangst door de Koning in het parlementsgebouw besprekingen gevoerd met de voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, en met baron van der StraetenWailiet. In Charleroi is voor vandaag een algemene staking afgekon digd. Het besluit daartoe is ge nomen door het actiecomité van de socialistische partij en het Alg. Belgische Vakverbond. De leiders van het actiecomité heb ben verklaard dat de staking met onbeperkte duur wordt afgekon digd en dat zij geen maatregelen hebben genomen om de onder houdsdiensten van mijnen en me taalbedrijven te verzekeren. Op gemerkt wordt dat de bedrijfs leidingen maatregelen hebben ge nomen om de hoogovens op gang te houden. In Luik en omgeving is de aan gekondigde algemene staking gis termorgen in de kolenmijnen be gonnen. Ook in het merendeel der grote industrieën is het perso neel in staking gegaan. Het tramverkeer tussen Luik en Se- raing is stopgezeti Het personeel der openbare diensten is in Luik in functie gebleven, doch te Se- raing heeft het zich bij de stakers aangesloten. De grote magazijnen te Luik hebben hun deuren ge- sloten. Het enige incident dat gister morgen uit Luik werd gemeld was een poging om een houten noodbrug over de Ourthe in brand te steken. Deze poging werd ver ijdeld door een toevallig passeren de groep rijkswachters. Rijkswachtafdelingen patrouil leren door de stad. De sneltrein BrusselGent is in de afgelopen nacht zonder on gelukken over een beschadigde spoorrails gereden, kort nadat ter hoogte van Dilbeek een ontplof fing op de spoorlijn was voorge komen. Het verkeer op de lijn is daarna de gehele nacht geblok keerd geweest. Marshallgelden voor defensie doeleinden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft heden medegedeeld, dat de Verenigde Staten de omscha keling overwegen van de beste ding der middelen der tegenwaar de rekening voor de Marshallhulp in Europa van economische naar defensie doeleinden. Drama in de hoofdstad. In de Tweede Oosterparkstraat te Amsterdam heeft zich gister middag een drama afgespeeld, dat een 85-jarige vrouw, moeder van vyf kinderen, het leven heeft ge kost. De man, die haar van het leven heeft beroofd, een 82-jarige Ser geant, lieeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. De vrouw bracht haar kinderen gistermiddag omstreeks twee uur naar school, toen zij in de Ooster parkstraat door de Sergeant, met wie zij een verhouding heeft gehad, werd aangesproken. Er ontstond een twistgesprek en plotseling trok de sergeant een revolver, waarmede hij enkele schoten op de vrouw loste. Deze vluchtte gillend een winkelhuis in en zakte daar in elkaar. De ser geant, die haar gevolgd was, schoot voor iemand dit kon ver hinderen, nogmaals op de vrouw en richtte daarna het wapen op zichzelf. Hij verwondde zich le vensgevaarlijk en werd onmiddel lijk naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. In de vooravond is de man, zon der bij kennis te zijn gekomen, overleden. Het onderzoek in dit tragische gebeuren is in handen van de koninklijke marechaussée. Aardleidingen van spoorrails verdwenen. Ongeveer 10 dagen geleden en opnieuw dezer dagen is bemerkt, dat de koperen aardleidingen van de rails van de ringspoordijk bij Duivendrecht en van de spoorlijn AmsterdamUtrecht bij Abcoude zijn ontvreemd. Het zijn stukken dik koperdraad van 3% tot 4'A meter lengte, die ten doel hebben de rails, waarover de electrische treinen rijden, te aarden. De districtsrecherches der rijkspolitie uit Amsterdam en Utrecht zijn onmiddellijk na hot bekend worden van deze diefstal len met een onderzoek begonnen. Dit heeft tot nog toe geen resul taat opgeleverd. De diefstallen kunnen onder be paalde omstandigheden voor het treinverkeer ernstig gevaar op leveren. Er zouden zelfs ongeluk ken door kunnen ontstaan. Er is zo werd van de zijde der rijkspolitie medegedeeld geen reden om aan te nemen, dat hier sabotage in het spel is. De Amerikaanse marine zal haar actieve vloot met in het ge heel 49 oorlogsschepen uit brei den. De vloot zal vergroot worden met drie grote en zes lichte vlieg kampschepen, twee kruisers, 32 torpedojagers en vijf onderzee boten. MISLUKTE POGING TOT DIEFSTAL. De politierechter te Middelburg heeft gisteren de los werkman J. S. uit Vlissingen veroordeeld tot 3 maanden gev. straf voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. Op 25 Maart had S. met enige minderjarige jongens een poging tot inbraak gedaan in de cantine van het wederopbouwkamp te Vlissingen. Toen zij echter bezig waren om de stopverf van een ruit van de cantine te verwijderen, werden zij gestoord door een hond, die luid blaffend op hen af kwam. Voorts had verdachte uit een auto en uit een winkel verschillende pakjes sigaretten weggenomen. In het schakelstation van de Prov. Noordbrabantse Electrici- teitsmaatschappij, te Orthen, ge meente 's-Hertogenbosch, is gis teren de monteur P. van Seters uit Raamsdonkveer, door een steekvlam getroffen. Men vreest voor zijn leven. Samen met de 27- jarige J. Suiskes uit Orthen, moest hij in een cel een isolator, die defect was, nazien. Per ver gissing zijn beiden een verkeerde cel binnengegaan waarin trans formatoren onder spanning van tienduizend volt stonden. Van Seters, die tussen twee transformatoren plaats nam, werd toen door een overslaande steek vlam voor driekwart verbrand'. Hij is 56 jaar en heeft een geziil van zes kinderen. De 27-jarige Suiskes kreeg verwondingen aan de handen toen hij zijn collega tussen de transformatoren uit sleepte. De Haagse recherche heeft een uitgebreid smokkelcomplot in ge stolen Zwitserse horloges opge rold. De hoofdfiguur, de 49-jarige Amsterdammer J. M. is gearres teerd. De faillissementsaanvra ge van „Damstad" door mr Smeets t.b.v. het „Ballet der lage landen" is ingetrokken aangezien verwacht wordt, dat de Kaiver- straatwinkeliers op korte termijn de kosten van dit jubileum voor hun rekening zullen nemen. In een heren-modezaak te Gronin gen hebben ambtenaren van de Groninger economische recherche een hamstervoorraad van 150 li- te jenever, 50 liter verschillende soorten wijn, 80 liter sla-olie, bus sen thee en koffie, rundvet, siga ren, specerijen en zeep in beslag genomen. De eigenaresse van de zaak, een zekere mevr. Strating, is gearresteerd. Burgemeester Arn. J. d'Ailly van Amsterdam zal Zaterdag, zoals in Engeland traditie is, „in de biertjes worden gezet". Zestig Nederlandse bier brouwerijen zullen hem evenveel flesjes met hun producten aanbie den, ter (goed)keuring. Het ge heel geschiedt met nogal wat vertoon. Op een wolkenkrab ber in Broadway zal een verlichte ster van piastic van 3 meter hoog worden aangebracht, die door verschillende kleuren het weer en de temperatuur zal aangeven. Met ingang van 1 October wordt in het Tsjechische leger de be titeling „Kameraad" verplichtend gesteld. De Paus heeft een vre desoproep tot de volkeren en re geringen gericht. De gevallen van sabotage op Britse oorlogs schepen nemen de laatste maan den toe, aldus heeft de parlemen taire secretaris van de Britse Admiraliteit in het Lagerhuis meegedeeld. Middenstandsexamen te Middelburg. Voor het in het C.J.M.V.-gebouv? te Middelburg gehouden Midden standsexamen slaagden op Dins dag j.l. A. Adriaanse, Zoutelande; J. de Baare, Middelburg; mej. D. li. Batselaere, Sluis; II. v. Belois, Goes; M. C. Blomaard, KloetingeJ; J. A. Boogaard, Grijpskerke; C. Boonman, Heinkenszand; W. Ji Bosman, Nisse; J. K. Boyenk, Se rooskerke; A. Brugge, Groede; A. de Bruin, Middelburg; W. de Bruine, Goes; L. P. en mej. W, F. Bruynooge, Breskens; J. C. en J„ Buijs, Middelburg; mej. C. Cok; Kruiningen; mej. M. B. Cruson, Nieuwvliet; F. T. C. Cuelenaere, Sluis; P. J. Davidse, Vlissingen; J, Dekker, Goes; J. J. v. Deursen, Sluis; A. M. J. en mej. M. D'hoo- re, Sluis; J. Dingemanse en J. v, Donselaar, Middelburg; G. Duijn* kerke, Borssele; J. W. Faase, Goes; M. Fierloos, Hoedekensker- ke; mej. E. C. du Fossé, Sluis; L, Geene, Goes en J. H. Geldof, Serooskerke. Afgewezen 13. Gisteren zijn geslaagd: P. A. la Grand, D. en W. A. de Groote, Middelburg; A. Guiljam en mej. C. J. Hage, Borssele; A. C. Ha- rinck en D. W. den Herder, Goes; J. W. Hendrikse, Vlissingen; mej. G. P. Heijstek, Wemeldinge; J. L. B. Hollaers, Vlissingen; mej. P. B. v. Horck, Sluis; M. A. Hunders- marek, Kapelle; A. Huijsen, Bors sele; C. Janse, St. Laurens; W, Janse, Zoutelande; P. Jasperse, Koudekerke; P. M. Jille, Kamper land; D. Jongepier, Domburg; W. Joziasse, Serooskerke; P. dé Kam, Wolphaartsdijk; A. P. C. v. Kleven, Middelburg; J. D. Koe man, Yerseke; A. J. Koens, Hein kenszand; J. v. Koeveringe, Bors sele; M. J. Karman, Veere; mej. C. J. de Kat, Middelburg; C. P. Katsman, Wolphaartsdijk; A. Kerkhove, Oostkapelle; P. de Klerk, Middelburg; P. J. Koie, Wolphaartsdijk; J. C. Koppejan, Goes; J. de Kuüper, Middelburg; A. F. Lako, Ellewoutsdijk; A. Lamper, 's-Heer Arendskerke; W. C. Leenpoel, Kamperland; A. v. Leeuwen, Heinkenszand. Afgewezen 8. DE BILT ZEGT: Nu en dan opklaringen. Wisselende bewolking met nu en dan flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1