Inrichting van het Middelburgse Stadhuis nadert zijn voltooiing. Irovimifrgww Bouw van Vlissingse station vordert goed. Het ontbrekende woord ADAM SON Raadszaal is buitengewoon traai. Eerste deel binnen enkele weken in gebruik. Onvoldoende afzet van groenten. Walcherse ringrUders richten een vereniging op. De Jaarwedden der Zeeuwse wethouders. laat niet met zich spotten. Woensdag 26 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Het Is druk in het Gothische gedeelte van het stadhuis aan de Middelburgse Markt. Sterke mannen sjouwen zware, eeuwenoude kasten en talels, timmerlui leggen de laatste hand aan massieve eikenhouten deuren, hier loopt er één met een kostbaar schilderij, daar is een ander met zwaar-koperen kronen bezig en in een an dere zaai z\jn serieuze werkers op hoge ladders noodramen aan 't verwisselen voor definitieve, met kleine ruitjes. Het is deze dagen net een bijenkorf in dit prachtige bouwwerk. Er wordt onder hoogspanning gewerkt, want het Gothische ge deelte moet op de 18e Augustus gereed zijn, wanneer Koningin Juliana het officieel zal openen. Er is, voordat het zover zal zijn, nog heel wat te doen, maar ■wie een wandeling door de ruime, koele zalen maakt, komt onder de Indruk van de ongelofelijke ver anderingen, die zich hebben vol trokken in enkele maanden. En er is maar één conclusie: als al les ls Ingericht, dan zal men te vergeefs in ons land zulk een ge bouw zoeken. Niet, dat het zo luxueus wordt. Want dat wordt het persé niet. Het zal degelijk, eenvoudig, maar uitermate schoon lijn. Reeds nu proeft men weer iets van die zo moeilijk onder woorden te brengen sfeer, die in historische bouwwerken hangt. Waar de eeuwen neerzien op de mens van 1950, waar kunstenaars (zoals hier lr. A. van der Steur) hebben gezorgd voor het behoud van hetgeen het voorgeslacht aan waarachtige schoonheid schiep. DE HALL. Wanneer men de monumentale ingang van het stadhuis aan de Marktzijde binnentreedt voelt men zich klein in de enorme hall. De deur draagt de Middelburgse kleuren. Zij is nog niet definitief. Een eikenhouten deur, die niet meer voor de officiële opening ge reed kan zijn zal haar vervangen. De vloer van de hall is belegd met witte en blauwe tegels, lei eteen en travertin. Tussen de ra men ontdekt men allerwegen fraaie tegeltableaux. Er zijn nog noodramen, maar die zullen bij het voortgaan der restauratie van de buitengevel, door glas-in-lood- ramen worden vervangen. Dan zullen aardige zitjes in de diepe vensterbanken vrijkomen. Ontsierende radiatoren van centrale verwarming ontbreken in deze hall, evenals trouwens in de andere vertrekken van dit ge deelte. Onder de stenen zitjes bij de ramen zijn n.l. roosters voor de verwarming weggewerkt. Ver der zal de hall worden verwarmd via twee ronde openingen in de muur aan de achterzijde. KAARSENKRONEN EN CONSOLES. De verlichting zal iets moois worden. Er komen hier n.l. en kele grote koperen kaarsenkro nen te hangen. In de zware eiken houten zoldering zijn electrische lampen aangebracht, speciaal ontworpen voor het stadhuis, die In het bout zijn verwerkt en die bij proeven uitstekend voldeden. Wat in de hall bijzonder opvalt zijn de fraaie, door de heer Ten Klooster uit Veere, gebeeldhouw de consoles onder de eikenhouten balken. Zij stellen de verschillen de ambachten voor. En verder ontdekt men boven de Ingang naar de Coertoren een smeed ijzeren hekje, dat een mooie af sluiting vormt van deze hoek. De meubilering van de hall zal bestaan uit vier grote 17e eeuw- se kasten en één kleinere kast. Boven de toegang naar 't boden kamertje, dat zicht rechts van de ingang bevindt, komt een kope ren lantaarn. Een tweetal banken en een aantal oude schilderijen zullen de aankleding van deze hall completeren. Vanuit de hall kan men via eikenhouten deuren de trouwzaal, de torenkamer en de Vleeshal bereiken, terwijl een monumen tale trap met treden van vaurig- non-steen (uit Frankrijk afkom stig) en afgesloten door een smeedijzeren hek naar de eerste verdieping voer uuï TROUWZAAL. Maar eerst iets over de trouw zaal. De paartjes, die in de toe komst hier elkaar voor het leven trouw zullen beloven, zullen er niet over kunnen klagen, dat dit niet in een stijlvolle omgeving geschiedt. Daar zijn allereerst twee schitterende gobelins, die bijna de gehele zijwanden beslaan, daar is verder de eenvoudige, maar sierlijke Gothische schouw, daar zal ook de grote kast staan met zilveren en koperen schalen erop en verder het aan deze om geving aangepaste meubilair, een lange tafel met süoelen. Heeft men aan dat alles nog niet vol doende en zou men nog niet we ten, waar men zich bevindt, dan is een blik op de consoles voldoen de zich dat te herinneren. Zü beelden n.L het leven uit in vier taferelen: geboorte, jeugd, huwe lijk en ouderdom. Ook hier zul len nog enkele schilderijen de wanden sieren. DE RAADSZAAL. Is tot hiertoe de beschrijving nog betrekkelijk gewoon, wie op de eerste verdieping een blik werpt in de aan de Marktzijde gelegen raadszaal, weet eerst niet wat hij aanschouwt. Want dit is werkelijk iets buitengewoons. La ten we beginnen bij de Ingang. Onmiddellijk daarvoor is de tafel geplaatst (in een flauwe ronding) van B. en W. Zij staat op een kleine verhoging. De hele raads zaal ls, wat het meubilair betreft, in roodbruine tint gehouden. De tafels en stoelen bestaan uit bij zonder fraai gepolitoerd mahonie hout met ingelegde figuren. Op de eikenhouten vloer staan in ovale vorm de tafels voor de raadsleden. In het midden een vlerkante tafel voor de steno graaf. De stoelen (weer in de zelfde kleur) zijn met pluche in iets andere kleur bekleed. De be kleding der stoelen van B. en W. (die van hoge leuningen zijn voor zien) is veel lichter. Op elk van deze stoelen is een houten burcht- je aangebracht, zoals dat in het Middelburgse wapen voorkomt. Achter in de zaal bevindt zich een ruime perstribune en daar achter, op een verhoging, de pu blieke tribune. Deze komt aan beide zijden van de zaal met een ronding naar voren. Pers- en pu blieke tribune zijn te bereiken vanuit de Coertoren, waarvan de toegangsdeur zich in de hoek be vindt. EEN WIJZE SPREUK. Aan de wand achter de tafel van B. en W. is links bij de ra men een groot wapen van Middel burg bevestigd, dat in de origi nele Middelburgse kleuren is ge schilderd. Daarnaast is met grote Gothische letters op de muur een spreuk geschilderd, die de raads leden wei spoedig uit het hoofd zullen kunnen en die hen öf zal doen zuchten öf zal prikkelen zo voorzichtig mogelijk te handelen. De spreuk luidt n.L: „Wie sal 't maecken, dat niemand 't kan laecken". Een wijs woord en in iedere vergadering het overpein zen waard De zoldering van deze raads zaal is bijzonder geslaagd. Er zijn hier n.l. betonnen balken aange bracht, maar die zijn onherken baar, doordat 't beton met zwart wit schablonewerk is weggewerkt. Er komen in deze zaal tenslotte electrische kronen en wandarmen van smeedwerk, terwijl voor de ramen goudkleurige gordijnen zullen worden gehangen. DE KAMER VAN B. EN W. Vanuit deze zaal Is de kamer van B. en W. te bereiken. Hier valt onmiddellijk op de schitte rende ingang aan de binnenkant, bestaande uit een eikenhouten poort met gebeeldhouwde panelen en gecanneleerde pilasters. In de panelen zijn kasten aangebracht. Aan de andere kant van de ka mer heeft men door een gebeeld houwde doorgang toegang tot de secretarie-afdelingen, die, zoals bekend, niet meer tot het Go thische gedeelte behoren. Verder treft men in de B. en W.-kamer de sierlijke Gothische schouw met tegeltableaux, voor stellende Schipion en Hannibal in krijgsuitrusting. Hier bevindt zich de zwaarste antieke kast van het gehele gebouw. De con soles vertonen de beeltenissen der vier Evangelisten. DE BURGERZAAL. Tenslotte de Burgerzaal, waar men volop bezig is met het ver wijderen der noodramen en het inzetten der definitieve. In het imposante zoldergewelf van eiken hout zijn weer electrische lampen verwerkt, terwijl een drietal gro te koperen kaarsenkronen nog zal worden aangebracht. Twee grote gobelins hebben hier reeds hun definitieve plaats, terwijl ook reeds een aantal kasten is opge steld, die, met een aantal schil derijen en drie grote antieke ta fels en een aantal stoelen, de aan kleding van deze zaal zullen uit maken. Deserteurs voor de krijgsraad. Binenkort zullen voor de Krijgsraad te velde-West twee militairen van de K.L. terecht staan, die In Indonesië naar de T.N.L zijn overgelopen. Deze militairen zijn in 1948 uit de gevangenis van Soerabaja ge broken, waarin zij wegens het be gaan van een onregelmatigheid waren opgesloten. Van Soerabaja zijn zij toen naar het gebied van de republiek getrokken. Bij Ma- lang hebben zij zich aan de T.N.I. overgegeven. In het begin van dit jaar werden zij door de militaire politie weer in Soerabaja aange houden. Een troepentransport schip heeft hen onder arrest naar Nederland overgebracht. De bouw van 't Vlissingse sta tion vordert goed. Er wordt hard aan gewerkt en zienderogen na dert het nieuwe gebouw zijn vol tooiing, zodat de wachtkamers, die nog geschilderd en afgewerkt moeten worden, binnen enkele weken betrokken kunnen worden. Ook het dienstgebouw, dat aan de kop van 't derde perron staat, zal spoedig gereed komen, waar na de grote hal nog afgewerkt moet worden alsmede de rijwiel stalling welke plaats zal bieden aan een 500-tal karretjes. Ongetwijfeld zal het gebouw 'n sierlijke indruk maken door de gele steen welke aan de buiten zijde gebruikt is en de beelden groepen die op de voorgevel zul len worden aangebracht. Inwen dig zai het nieuwe station er ook keurig uitzien, in het bijzonder wel de tweede klas wachtkamer, die extra ruim is gemaakt. De loketten komen in de hal uit en de kaartverkoop zal geschieden volgens een nieuw systeem zoals dat ook op het Haagse station in gebruik is. Aangenomen mag worden, dat het gehele station medio October geopend kan worden. DE INDELING. Op de plattegrond hieronder ziet men hoe de indeling van het nieuwe Vlissingse station wordt. Middenvoor is de ingang, die toe gang geeft tot de hal. Geheel rechts bevindt zich de tweede klas wachtkamer met daarachter de keuken en de derde klas wachtkamer. Links van de ingang komt d- grote rijwielstalling, die dus op de plaats van de vroegere uitgang staat. Door de hal komt men langs het dienstgebouw op de drie perrons. De afzet van groenten en fruit steekt dit jaar ongunstig af bij vorige jaren. Hoewel de export thans minder onderhevig is aan kunstmatige beperkingen, is de gang van zaken weinig florissant. Naar oordeel van het centrale bureau voor de tuinbouwveilingen is een der voornaamste oorzaken van het doordraaien van groenten en fruit de concurrentie van an dere landen in West- en Zuid- Europa. Men beraadt zich dan ook op middelen om Nederlandse overproductie In de toekomst te gen te gaan en om overheidsvoor schriften inzake hoge kwaliteits eisen uit te lokken. (Ingez. mededeling, advertentie.) Dokter moet zichzelf opereren. Op het eenzame eiland Heard, dat vier duizend kilometer uit de Westkust van Australië ligt, be vindt zich een Australische expe ditie, die onderzoekingen in het Zuidpoolgebied doet. Bij de expe ditie bevindt zich een jonge dok ter, die lijdt aan blindedarm-ont steking. Het Britse vrachtschip „Pertshire", met medische hulp aan boord, vaart thans op volle kracht naar het eiland, dat het binnen twee dagen hoopt te berei ken, indien het niet door de mist wordt vertraagd. Mocht de „Pertshire" niet op tijd komen, dan zai de dokter zichzelf opereren, in welk geval hij van Sidney uit radiografisch zal worden geïnstrueerd hoe de operatie uit te voeren. Een der twee biologen, die zich bij de ex peditie bevindt, zal hem In dat geval vermoedelijk kunnen bij-' staan. 10.000 man Amerikaanse troepen In Engeland. Premier Clement Attlee heeft in het Britse Lagerhuis medege deeld, dat de V.S, 180 vliegtuigen, 10.000 man van de luchtmacht en 1500 man van de marine in En geland hebben. Attlee antwoord de op een vraag van het linkse Labourlid Stephen Davies, die critiek heeft op de buitenlandse politiek der regering. De leden van de oppositie ln het Lagerhuis juichten Attlee's verklaring toe. Links van 't gebouw is de par keerplaats voor autobussen, aan de voorkant (links van de In gang) die voor taxi's en geheel rechts is nog een parkeerruimte. De gespikkelde gedeelten rechts en links van het station zullen be stemd worden voor beplanting. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 47) o— „Integendeel, zij was er bang voor. Die mijnheer had hemel en aarde bewogen om die brief en Josiah was nu bevreesd dat de detectives op hem afgestuurd zouden worden. Daarom wilden zij het land verlaten. Zijn zus ter eigenlijk zijn halfzuster was bij hen. Zij was het, die die brief had gestolen en nu wilden zy het papier niet bij zich houden opdat, bij onderzoek van hun koffers, het niet zou wor den gevonden. Ze meenden dat ze veilig waren, als ze eenmaal ln Amerika waren aangekomen. Carry schreide er om en zei, dat als zij het in haar macht had, zij de brief aan de eigenaar zou teruggeven." „Waar is de doos nu?" „In de kast beneden, in een van die kleine kasten bij de haard." „Hebben ze er dan nooit weer naar gevraagd?" „Nooit, juffrouw, en ik heb ook nooit weer taal oï teken van hen ontvangen, 't Is al zes maanden, sinds ze vertrokken. Er moet een boot vergaan zyn kort na hun vertrek, ten minste Enoch vertelde mij dat. Hij las het in de courant; soms overvalt me de vrees, dat zij daarbij al len zijn omgekomen. Als Carry dan ook in leven was gebleven, zou ze mij zeker wel eens ge schreven hebben. Nu heb ik u alles verteld, juffrouw. Heb ik daar goed aangedaan? Wat dunkt u?" „Zeker, moeder Hotchkiss, en 'tkomt me voor, dat je meer moest doen. Je moest zelf die brief terugzenden naar de man. wie hy ontstolen is." „Ik weet niet, waar hij woont en evenmin hoe hy heet. En dan lykt het me niet eerlijk toe, Jo- siah's geld aan te nemen en de brief terug te sturen." „Maar hoe kan Josiah ver dronken zijn, als hij u nog steeds het geld zendt?" „Hij zendt mij nu geen geld juffrouw. Hij heeft genoeg ach tergelaten bij een kantoor en dat betaalt me regelmatig uit. Jo siah zei, dat hij meer zou zen den, als het jaar om was." „Maar die brief moet beslist terugbezorgd worden bij de man aan wie hij behoort", zei Mar- jorie. „Maar hoe kan ik weten, wie het is?" „Mag ik de brief eens zien? Misschien staat zyn adres er r»r» „Welzeker, juffrouw, haal hem maar, als je wilt." Marjorie nam de kandelaar en ging de uitgesleten trappen af. Een koude luchtstroom kwam uit de gewelfde melkkamer toen zij daar voorbijging. Zij voelde zichzelf bijna als een indringster toen ze dwars door de woonka mer op de haard toeliep. Daar was de eikenhouten muurkast, waarvan de deur menigmaal haar aandacht had. getrokken door het zonderlinge voorko men. De kast was gesloten, maar de sleutel stak in 't slot. Zij draaide hem om en de deur sprong open. Zij tastte in de rommel, waar mee de planken beladen waren, maar geen doos was te vin den. Wel oude en versleten voor werpen van allerlei aard vond ze, maar niet het enige stuk waarvoor ze gekomen was. Misschien was de brief in de andere kast opgeborgen. Daar zat geen sleutel in, maar zij ont dekte, dat die kon geopend wor den met de sleutel van de eerste kast. Toen ze de deur geopend had, meende ze eerst, dat de kast geheel ledig was. Evenwel, toen ze met de hand over de planken gleed, ontdekte zij, stijf geklemd tegen een zijwand en geheel buiten het gezicht, een kleine blikken doos. Ze had enige tijd nodig om ze los te wrikken en toen kon ze bij het licht van de kaars de gewichtige doos bekij ken. Deze was met een touw sa mengebonden en dat touw wa9 op verscheidene plaatsen verze geld, Ze nam de doos mee naar boven en legde haar in de han den der oude vrouw. „Is deze het?" vroeg ze. „Ja, juffrouw, die is het. Wil je ze openmaken?" „Eigenlijk liever niet", zei Marjorie, „en toch „Weet je de naam van die heer in 't ge heel niet, moeder Hotchkiss?" „Ze heeft hem wel genoemd, maar ik kan zo moeilijk namen onthouden, Forts.. Fotskew.." „Kan het Fortescue geweest zijn? Waar woonde die heer, die bestolen werd?" „Ik meen in of bij Sheffield. En die naam kan het wel ge weest zijn ik meen het wel." Marjorie herinnerde zich nog als de dag van gisteren, dat ka pitein Fortescue, bij zijn bezoek aan „Fernbank", toen hij haar moeder die onaangename bood schap kwam brengen, ook met een enkel woord gerept had van de raadselachtige verdwijning van die brief, welke belangrijke mededelingen, die de geldelijke verliezen waarschijnlijk weer goed hadden kunnen maken, moest bevatten. (Wordt vervolgd.) In de Bogardzaal te Middelburg werd een vergadering gehouden van ringryders uit geheel Wal cheren ter bespreking van de klachten, die de ringryders had den over de organisatie der rij- derij te Middelburg. Deze hielden in, dat te weinig ritten konden worden gereden in verhouding tot de kosten en moeite, die deel name aan de wedstrijden voor de rijders meebracht. Van de 122, die getekend hadden als bewijs van instemming met deze klach ten, waren er 61 personen ter vergadering aanwezig. De voorzitter, de heer P. Bras ser te Kleverskerke, gaf een uit eenzetting van het overleg met de ringrijderycommissie van de V.V.V. In Walcheren. Gezien haar tegemoetkomende houding iverd geadviseerd dit jaar weer als van ouds deel te nemen. De klachten zyn opgelost in deze zin, dat alle deelnemers zullen kunnen rijden van 812 en van 12.30 uur. Nadat de voorzitter uitvoerig had uiteengezet de mogelijkheden de ringrijderijsport in organisa torisch verband op hoger peil te brengen werd een vereniging van Walcheise ringryders opgericht. Het bestuur bestaat uit de vol gende heren: P. Brasser, voorzit ter; L. Huyssoon, Middelburg; J. Riemens, Meliskerke; P. Pleijte, Nieuw- en St Joosland; B. Arend- se, Gapinge; D. Kluyfhout, Kou- dekerke en L. Dorleijn, Middel burg. Succes voor schutter. Tijdens de nationale schietwed strijden te Rotterdam t.g.v. het 60-jarlg bestaan der Kon. Ned. Ver. van Scherpschutters, in sa menwerking met de Scherpschut tersver. „Rotterdam", behaalde de heer P. Brasser te Klevers kerke de volgende prijzen: jubi leum geweer 5e pr.; personeel buks 5e pr.; vrije baan geweer 30e pr. en geluksbaan le pr. In totaal 1390 punten. Jongen stak afval in brand. Vorige week geraakte op een avond op het Molenwater te Mid delburg bij de nieuwe heester- aanplant een hoop afval van planten e.d. in brand. De brand weer moest er aan te pas komen. De politie hoorde dat 'n jongeman, zekere S., die in de buurt was geweest. Eerst ontkende hij, maar later gaf hij toe de zaak in brand te hebben gestoken. Hij kreeg een proces-verbaal. Gratificatie Polderpersoneel. Ged. Staten hebben de besturen van de polders of waterschappen en de besturen van de waterke ringen van de calamiteuze pol ders of waterschappen in Zeeland, een schrijven gezonden waarin zij vragen te bevorderen, dat aan het personeel van de polders, water schappen of waterkering evenals over 1949 is geschied, een gratifi catie wordt verleend van 2 pro cent met een maximum van f 50. Provincale Wegenbijdragen. Ged. Staten van Zeeland heb ben weer een groot aantal bij dragen toegekend voor secundaire wegen voor het onderhoudsjaar 1949. De voornaamste zijn: Zie- rikzeeBrouwershaven f 2350; ZierikzeeWesten Schouwen f 4894; Tholen—Scherpenisse f1090; ScherpenisseSt. Maar tensdijk f 1600; Kortgene—Co- lijnsplaat f 1140; KortgeneWis- senkerke f1042; GoesKatse Veer f1112; MiddelburgVeere f 1158; DomburgWestkapelle f1226; Prov. weg Westkapelle Middelburg f2778; Middelburg W. SouburgVlissingen f 1302; SchoondykeIJzendyke f 1202; W. O. Z. Vlaanderen f 1802; Bui- tenlust—GroedeNieuwvliet f1056; Nieuwvliet—Sluis f1328; PhilippineDriekwart f 1088; TerneuzenAxel f 1768; Zuiddor- peKoewachtSt. Jansteen f 2262; ZaamsiagTer Hole f1686; Axel—Roode Sluis f1098; MiddelburgDomburg f 1510. Internationale motor-cross te Axel. Op het terrein der V.V.Z.F. al hier werd Zaterdag de derde in ternationale motorcross gehouden, georganiseerd door de Garage De Jager te Axel. De wedstrijd bestond uit twee reeksen, een herkansing en een finale. Onder de deelnemers, uit sluitend Belgen, bevond zich ook de heer Smessaert uit Maldeghem, kampioen van België 1950. De uitslagen waren als volgt: le reeks: 15 ronden van 650 me ter met hindernissen voor motor rijwielen in de 350 cc.-klasse: 1. Lemmens; 2. L. Geirnaerdt; 3. Van Oerle; 4. Fitten. 2e reeks voor 500 cc.-klasse: 1. Smessaert; 2. Loyes; 3. Cal- le; 4. Six. Herkansing; 1. Fitten; 2. Six; 3. Calle. Finale 1. Smessaert; 2. Six; 3. Loyes; 4. A. Geirnaerdt; 5. Lemmens. Kampioen Smessaert, die glans rijk eerste werd, ontving een zil veren beker. Er was geringe be langstelling; niettemin genoot men van prachtige races. Vooral de finale en de 2e reeks gaven een prachtige strijd te zien. MIDDELBURG. Concert. Vrijdagavond is het Middel burgs Muziekcorps weer aan de beurt voor een concert in de tent op het Molenwater. Aanvang 8 uur. Bij ongunstig weer zal het concert Zaterdagavond gegeven worden. Het programma vermeldt o.m. de bekende Feestreien van Jan Morks, de vroegere dirigent van het corpsv Verder staan marsen op het programma, alsmede de wals Donausagen van J. Fugik en operagedeelten. Goedgekeurd bij Kon. Besluit. In het Provinciaal Blad van Zeeland is thans verschenen een besluit van Ged. Staten betref fende de jaarwedden van de Zeeuwse wethouders, waarom trent alle gemeentebesturen zijn gehoord. Het werd goedgekeurd bij K.B. van 28 Juni 1950. De indeling is als volgt: klasse la (1500 inwoners) f 150 per jaar per wethouder; klasse Tb f200; klasse lc f250; klasse 2 f 350; klasse 3 f400; klasse 4 f450; klasse 5 f500; klasse 6 f650; f800 klasse 7 klasse 8 (10001—12000) f900; klasse 9 (12001—14000) f 1000; klasse 10 (14001—18000) f1300; klasse 11 (18001—24000) f1700; klasse 12 (24000—30000) f2200; klasse 13 (30001—40000) f3500. Op grond van bijzondere om standigheden kunnen Ged. Staten een gemeente, al dan niet voor een bepaald tijdvak in een andere klasse plaatsen. Daartoe ls een K.B. nodig. Zijn er meer wethou ders dan de gemeenteraad vor dert, dan kan G.S. een lager be drag per wethouder vaststellen. Deze verlaging mag echter niet minder dan 25 der jaarwedde zijn. MIDDELBURG. School Herengracht wordt verbouwd. B. en W. stellen de raad voor medewerking te verlenen tot het doen verbouwen van de school Herengracht der Ver. voor Geref. Onderwijs, waarvan ae kosten worden geraamd op f 18.048,91. Eveneens tot het in richten van een spreekkamer in deze school, hetgeen f454 kost. Voorgesteld wordt voor aan schaffen van gordijnen (f23,11) geen medewerking te verlenen, aangezien deze al waren aange schaft, voordat de aanvraag werd ingediend. Vergadering Vereniging voor Geref. Drankbestrijding. O.l.v. de heer G. M. Fey ver gaderde de afd. Middelburg van de Geref. Ver. voor Drankbe strijding. De voorzitter deelde mede, dat over de uitvoering van het in de jaarvergadering genomen besluit inzake samen werking met neutrale organisa ties nog geen overeenstemming door het Hoofdbestuur is be reikt. De e.k. jaarvergadering op 9 Augustus te Utrecht zal daar over moeten beslissen. De agen da voor die vergadering werd besproken en als afgevaardigde werd benoemd de sécretaris, de heer G. Schuijer. De heer Boon deed enkele verblijdende mededelingen over gevoerde actie voor het Jubi leumfonds. Geconstateerd werd, dat men het meest bereikt door persoonlijk bezoek en gesprek en dat nauw verband bestaat tussen drankbestrijding en evan gelisatie. De heer Baalbergen eindigde met dankgebed. VLISSINGEN. Raadsvoorstel. In de Vrijdag a.s. te houden raadsvergadering komt ook een voorstel aan de orde voor het ge schikt maken van het pand Coos- je Buskenstraat 57, voor bewo ning door de heer Poppe, die het gebouw wil gebruiken ais pen sion, omdat hij nu een geschikt huis is gevonden de woning waar hij thans verblijft moet ver laten aangezien de P.Z.E.M. dit voor kantoorgebouw wil bestem men. Het heeït enige tijd geduurd eer men de heer Poppe een huis aan kon bieden waarin hij zijn be drijf kan uitoefenen. B. en W. stellen nu voor een en ander in het pand te verbeteren voor een bedrag van f 1500, waardoor meer huur gevraagd kan worden. KRABBENDIJKE. Oudste inwoner. Zondag werd de oudste inwo ner van Krabbendyke, de heer Schrier, 92 jaar. Het heeft hem niet aan belangstelling ontbro ken. De jarige geniet ook nog een goede gezondheid. Granaat opgegraven. Vorige week werd bij de graaf werkzaamheden voor de water leiding een grote granaat opge graven. Het projectiel werd door de opruimingsdienst verwijderd YERSEKE. Yersekenaren op de film. In de grote zaal van restau rant Nolet is voor de eerste maal de film vertoond, welke opgeno men was voor het Instituut voor Visserijonderzoek. Al degenen, die aan het opnemen hadden meegewerkt waren uitgenodigd voor deze première en er heerste een prima stemming; het komt nu eenmaal niet iedere dag voor, dat men zichzelf en zijn bedrijf op de film kan zien. Dat dr Creutsberg, aie de film vertoon de gewaardeerd werd voor zijn werk, bleek wel uit de kreten van herkenning en bewondering. De burgemeester van Yersexe, de heer A. C. Willemsen en dr Korringa van het Rylcslaborato- rium te Bergen op Zoom waren ook present. De verschillende werkzaam heden in de oestercultuur zowel in de pannen als op de perce len waren te aanschouwen. Het schoonmaken van dak pannen, hetkalken in de bak. het drogen op de steiger, de keu ring van hardheid, het weg brengen per boot, het overboord zetten, met laag water uitzetten op de percelen, het uit de putten halen van de pannen met oes- tertjes, daarna het afsteken der vtm SOCIALE RECHTVAARDIGHEID. rn de Tweede Kamer is d« vorige week een scherp debat gevoerd over een toeslag op de pensioenen. De regering stelde voor, op de pensioenen van voor 1922, die in 1948 al verhoogd werden, een toeslag te verlenen van 49 per jaar en bovendien voor alle pensioenen een toeslag van f50 per jaar. Jaarlijkse kosten f 12Vt millioen. Van alle kanten kwam hierop critiek. tien sprak van een hoon, een schandaal, van strijd met so ciale rechtvaardigheid. Met dit laatste ben ik het eens, maar dan in een andere zin. Toeslagen als nu verleend, hebben met pensioen in de ge bruikelijke zin niets te maken. De gepensionneerden krijgen een GIFT uit 's Rijks schatkist. Meer niet. De mensen met kleins pensioenen, maar ook zij die een groot penstoen incasseren. Alle maal krijgen ze een gift. Nu zijn er echter ook nog mensen, die zelf voor hun pen sioen moeten zorgen. Zij hebben daarvoor gespaard; er voor krom gelegen. Zij kregen hun beloning bij de heffing ineens, toen ze een deel van hun spaarcentjes in beslag zagen genomen. Maar nu, hoewel evengoed staatsburgers als de gepension- neerde ambtenaren, te orden gepasseerd niet alleen, maar mo gen ze ook door hun belasting- bijdragen meehelpen om hun meer fortuinlijke medeburgers te bevoordelen. Ik gun de gepensionneerden graag een toeslag, en vooral hen, die 't nodig hebben. Maar dat hier strijd is met de sociale rechtvaardigheid en zo als dat tegenwoordig heet, de verdelende gerechtigheid, is naar 'tmij voorkomt buiten kijf. ONPSYCHOLOGISCH. Men heeft kunnen lezen, dat de commandant van de Neder landse strijdkrachten in Indone sië dezer dagen uit Indonesië naar ons land zal terugkeren. We vinden, zegt de „Nieuwe Haagsche Crt.", dit onjuist. We willen wel aannemen, dat op zich zelf, d.w.z. op militair-technische gronden, de aanwezigheid van de commandant in Indonesië niet langer vereist is. We willen ook wei aannemen, dat hij op kundige en bekwame wijze zal worden vervangen. Maar het ware verre te ver kiezen geweest, dat de comman dant in Indonesië zou zijn geble ven om tegelijk met de laatst» Nederlandse militairen of beter nog: na hen, Indonesië te veria ten. Wat nu gebeuren gaat, noe men wij onpsychologisch. oesters, het zeeften, sorteren en het opslaan der oesters op d# oesterzeeften. Daartussen door kregen we mooie opnamen t» zien van de toren van Kapelle, de Nederl. Herv. Kerk van Wc- meldinge, bloeiende fruitboom gaarden op Zuid-Beveland, pol derlandschappen en wat er ver der op de Bevelanden te zien valt. Tot slot zag men de bewer king van het bakkegoed, palen slaan op het Noorden, latten vastspijkeren, zeeften uitdragen aan boord en andere bewerkin gen. LEWEDORP. Plannen voor kerkbouw. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Lewedorp heeft een stuk grond aangekocht, dat be stemd is voor de bouw van een Geref. Kerk met pastorie. Met de bouw van de pastorie is reeds een aanvang gemaakt. SOUBURG. Ouderavond Julianaschool. In de Julianaschool werd een ouderavond gehouden. Het werk der leerlingen kon eerst taezicn- tigd worden, waarna in het ge bouw „Rehoboth" de onderwij zeres Mej. de Nood een zangles met de kinderen uit de 2e klas gaf volgens de nieuwe zang methode. Het hoofd der school, de heer J. Deij, sprak over „Het voortgezet lager onderwijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2