Bruggehoofd van 50 kilometer diepte als laatste kans genoemd „Het Vrije van Sluis" heeft een nieuw polderhuis NIEUWS „Wy hebben nog wel wat achter de hand" zeggen de Amerikanen De Unie-collecte. Vakbeweging wil meespreken in leiding kolen- en staalpool Het K. N. I. L. hield gisteren op te bestaan. „De uitlating van de Koning is belachelijk" zei Spaak Gisteren werd het door de Commissaris der Koningin geopend SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koninklijke dagorder tot de troepen. GOLF VAN SABOTAGEDADEN ROLT OVER BELGIÈ Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2436 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1619 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 26 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizengv Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tliolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.53 u., onder 20.39 u. Maan op 20.20 u., onder 1.50 u. Hoogwater Donderdag 27 Juli: Vlissingen: 12.15 u. 2.06 m., u. m. Terneuzen: 0.09 u, 2.15 m., 12.47 u. 2.25 m. Wemel- dinge: 1.22 u. 1.69 m., 14.02 u. 1.77 m. Zierikzee: 1.07 u. 1.46 m., 13.46 u. 1.52 m. „GEEN REDEN TOT BEZORGDHEID", MAAR TOCH..., Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft gisteren te Lake Success verklaard, dat de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea mogelijk zullen moeten terugtrekken op een bruggehoofd van 50 km. diepte, dat kan en zal worden gehouden. De campagne ln Korea zou dan mogelijk gedurende verschillende maanden In een „gestabiliseerd" stadium blijven, aldus de woordvoerder. HU kon geen datum voorspellen van het tegenoffensief der Verenigde Naties. De woordvoerder verklaarde, dat er geen reden voor ernstige bezorgdheid is. „Er is niet de minste kans, dat wij eruit wor den gegooid". „Wij hebben nog wel wat achter de hand", zo zeide hij, „en ten slotte kunnen de com munisten nog wel eens enkele verrassingen krijgen". Hij was van mening, dat Mac- Arthur landtroepen uit andere landen goed kon gebruiken. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van defensie verklaarde, dat er nog wel enkele tegenslagen verwacht lil»" .JUT1. MUM De Unie-collecte, die sinds 1878, het jaar van het Volks petitionnement, eik jaar opnieuw gehouden werd, betekende vroe ger een evenement in de kringen van het Christelijk onderwijs. Voorstanders van het Christelijk onderwijs, ouders, schoolbestuur ders, onderwijzers gingen er dan op uit om giften voor het Chr. onderwijs in te zamelen en tevens propaganda te maken voor de School met de Bijbel. De laatste tijd is deze collecte min of meer op de achtergrond geraakt. De veranderde omstandigheden brachten mee, dat in tal van plaatsen deze collecte niet meer werd gehouden. De Unie-collecte, zo meent men, is na de financiële gelijk stelling niet meer nodig en, gelet op de vele collecten die gehouden worden, valt toch ook geen grote opbrengst te verwachten. "LJ iertegen komt echter de Unie 1 1 krachtig in verzet in een rondschrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Het moge juist zijn, dat op verschillende plaatsen de bijzon dere scholen voor lager onderwijs de steun ener jaarlijkse collecte niet meer van node hebben, om dat men genoeg heeft aan de ei gen inkomsten der scholen. Deze opmerking rechtvaardigt echter de gemaakte tegenwerping niet. Zij gaat in één opzicht verschrik kelijk mank, n.l. in die zin dat zij alleen maar let op de belangen van de eigen plaatselijke school of scholen. Zij, die deze opmer king maken, zien volkomen voor bij, dat het Christelijk onderwijs in Nederland een eenheid vormt en dat men het Christelijk onder wijs niet mag beschouwen ais 'n quaestie van plaatselijk belang alleen. Op vele andere plaatsen leiden scholen een noodlijdend be staan en is hulp dringend nodig. De Christelijke scholen voor buitengewoon lager onderwijs hebben de financiële gelijkstelling niet en moeten jaarlijks belang rijke bedragen bijpassen om in de niet door subsidiën gedekte uit gaven te voorzien. Het Christe- lUk schlppersonderwUs kan niet worden verzorgd zonder een be langrijke steun van particuliere zijde. De ChristelUke kleuterscho len hebben niet slechts geen finan ciële gelijkstelling, doch moeten veelal zonder subsidie of met een zeer klein subsidie rondkomen, terwijl het openbaar kleuteron derwijs geheel uit de publieke kas wordt verzorgd. Jaarlijks is een belangrijk bedrag nodig voor de propaganda, omdat het ontoe laatbaar en onverantwoordelijk zou zijn op onze lauweren te gaan rusten. Daarnaast zijn nog aller lei andere doeleinden, die de steun verdienen van allen, die voorstander zijn van het Christe lijk onderwijs. Wij noemen b.v. de instandhouding van een biblio theek ten dienste van het Chris telijk onderwijs, de uitbouw van de Christelijke paedagogische voorlichting e.d. Al deze activi teit komt rechtstreeks ook aan de plaatselijke scholen ten goede. De tweede bedenking inzake de veelheid der collecten en de klein heid der te verwachten opbrengst Is evenmin een afdoend verweer. De Unie vraagt niet alleen om grote giften. Het Christelijk on derwijs is groot geworden juist door kleine bijdragen, die dikwijls grote offers waren. Waar vele handen helpen, is toch altijd een grote krachtsontwikkeling moge- De Unie heeft gemeend dit jaar deze zaak met grote nadruk on der de aandacht te moeten bren gen niet alleen van haar plaatse lijke comité's doch ook van alle besturen van Christelijke scholen en van de hoofden. Zij roept allen op tot krachtige medewerking en hoopt, dat dit jaar ook zal wor den gecollecteerd op plaatsen, die tot dusver in dit opzicht in ge breke bleven." Gaarne en van harte betuigen wij met deze oproep onze instem ming. Laat Zeeland ook wat dit be treft, niet achterblijven. werden, doch dat alles erop wees, dat de strijdkrachten der Ver enigde Naties tenslotte de over hand-zullen behalen. Rapport van generaal Mac- Artliur aan de Veiligheidsraad. Ook generaal Douglas Mac- Arthür verklaart in zijn eerste militaire rapport aan de Veilig heidsraad, dat de frontlinie onge twijfeld wijzigingen zal onder gaan. Ondanks de grote overmacht waren de verliezen betrekkelijk gering, aldus het rapport. De kracht der strijdkrachten van de V.N. zou voortdurend toenemen, terwijl die van de vijand relatief zou verminderen. Volgens Mac- Arthur is de aanvoer van de vij and onzeker en heeft deze een unieke kans laten voorbijgaan. Noord-Koreaanse strydtactiek. In een speciaal telegram aan Reuter seint de correspondent van de „Chicago Tribune", dat de Noord-Koreanen succesen hebben behaald, onder andere door de tactiek van de communistische strijdkrachten in China na te vol gen. Zij hebben zich een weg ge baand naar de voedselschuur van Korea en hebben zich op deze wijze ontdaan van het vraagstuk der bevoorrading. Veel Amerikaanse materiaal is in Noord-Koreaanse handen ge vallen zoals vrachtauto's, tracto ren en artillerie, hetwelk thans in zuidelijke richting vuurt. Door gaans vernietigen de Amerikanen de achtergebleven voorraden ben zine doch het komt voor, dat de Noord-Koreaanse tanks gedre ven worden door Amerikaanse benzine. Geen atoombom op Noord- Korea. Engeland en verscheidene an dere leden van het Atlantisch Verdrag hebben een dringend be roep op de Ver. Staten gedaan géén atoombommen te gebruiken zonder overleg met de leden van het Pact te plegen. Volgens wel ingelichte kringen in Londen heeft president Truman beloofd, dat geen atoombom geworpen zal worden zolang de oorlog tot Ko rea beperkt blijft. In geval van uitbreiding zou de kwestie op nieuw onderzocht moeten worden. Waarschijnlijk Britse troepen naar Korea. Het Britse Kernkabinet heeft Dinsdag in streng geheime verga dering verreikende beslissingen Inzake het defensie beleid geno men, die heden aan het parlement zullen worden meegedeeld. Waar nemers achten het waarschijnlijk, dat Engeland landtroepen naar Korea zal zenden. Turkije; biedt 4500 man aan. De Turkse regering heeft gis teravond besloten 4500 soldaten ter beschikking te stellen van de opperbevelhebber der V.N. In Ko rea, zo verneemt Reuter van ge woonlijk welingelichte zijde. VIERDAAGSE GESTART. De vierdaagse is gestart. Om acht uur waren alle deenemers weg: 6753 van de 7241, die zich hadden laten inschrijven. Aange moedigd door enthousiaste Nij- megenaren, die voor de gelegen heid vroeg uit de veren gerezen waren, marcheerden de groepen en moedige enkelingen door de fijne mist, de stoere Waalbrug over naar de bongerds en kassen van de vruchtbare Betuwe. Een zeldzaam staaltje van le vensmoed spreidde de heer P. van Noord uit Brielle ten toon. Hoe wel van zijn gezichtsvermogen be roofd ging hij onder de liefdevolle begeleiding van de Nijmeegse padvinder L. J. de Koningh, voor de derde keer aan de zware tocht beginnen. Op de eerste dag is uitstekend gemarcheerd. Van de 25 groepen burgers, die de 55 km. lopen, zijn slechts 2 personen uitgevallen. Algemene vergadering C.N.V. (Van onze correspondent). UTRECHT, Onmiddellijk nadat de heer Ruppert gisteren op do algemene vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond zijn openingsrede had uitgesproken, plaatste hj| oud-secretaris. H. Ame- link in het centrum van de belangstelling. De heer Amelink heeft n.l. het tweede en laatste deel van zijn geschiedenis der christe lijke vakbeweging voltooid. Onder de titel „Met ontplooide banier" zal dit Rjvige boekwerk weldra van do pers komen. Namens da aangesloten bonden bracht ook de heer P. Kapbiga hulde aan do historicus van het Verbond. Een in leer gebonden exemplaar van het eerste deel van Amelink's werk en een enveloppo met inhoud werden hem als tastbare blijken van waardering overhandigd. Het C.N.V.-kwartiertje wordt aantrekkelijker gemaakt. VOL ANGST voor de oprukkende Noord-Koreanen, scharen Zuid- Koreaanse kinderen zich bU de terugtrekkende Zuld-Koreaanse soldaten, op weg naar veiliger oorden. RUMOERIG DEBAT IN BELGISCHE KAMER. Tien met prikkeldraad beschermde vrachtwagens van de Rijks wacht stonden buiten het parlementsgebouw toen de Belgische Kamer van afgevaardigden gistermiddag een rumoerig debat over de terugkeer van de Koning begon. Spaak zette voor de socialisten de aanval ln. Hg noemde de uit lating van de Koning, dat hg zich boven de partgen plaatste, „belacheigk". Slechts een loyale erkenning van vergissingen van de zijde van de Koning had „de verschrikke lijke atmosfeer" volgens Spaak kunnen ophelderen. De Liberale oud-minister Le- fébvre ontzegde namens zijn par tij elke vorm van medewerking aan de regering. De voorzitter van de socialis tische party, Buset, beschuldigde de regering er van, dat zij de tele foongesprekken van de socialis tische partijfunctionnarissen heeft afgeluisterd. Hijzelf was „gescha duwd en ondervraagd" geworden. De vergadering eindigde met tumult, waarbij de president een lid der Katholieke party tot de SPAAK. orde moest roepen, en waarbü Spaak uitriep: „Het schijnt dat de regering niet begrijpt, dat het land een van zün ernstigste crises doormaakt". „Het is niet verdeeld, doch het is grondig verscheurd". SABOTAGE IN BELGIë. Er rolt thans een golf van sa botagedaden over België, die tot dusverre echter nog geen ernstige gevolgen heeft gehad. Uit diverse steden zyn in de loop van de dag berichten ontvangen over aansla gen op spoorwegen. Deze beston den er over het algemeen in, dat kleine pakjes springstof aan de Geslaagd voor het examen 1 rans M.O. mej. H. de Kruyter te Goes. rails werden bevestigd. Op vele plaatsen heeft men deze ladingen tydig kunnen verwy'deren. Twee secretarissen van het plaatselijk bestuur van het Alge meen Belgisch Vakverbond zijn gisteren te Vilvoorde onder ver denking van sabotage gearres teerd. Gisteren heeft het Konlnkiyk Nederlands Indisch leger officieel opgehouden te bestaan. Na een roemvol bestaan van 120 jaar heeft dit leger thans voor altyd de wapens neergelegd. Voor een groot deel zyn de K.N.I.L.-solda- ten overgegaan naar de Apris, het Indonesische leger, terwijl een ander deel van hen naar Neder land zal terugkeren. Gistermorgen nam het K.N.l.L. afscheid van zijn doden, die lig gen begraven op het kerkhof Mentengpulo. Daarna had op het hoofdkwartier van luitenant-ge neraal Buurman van Vreeden de officiële overdracht plaats aan het leger der R.I.S. Gisteravond had op het Hoge Commissariaat de plechtige opheffing plaats. President Soekarno ontving lui tenant-generaal Buurman van Vreeden en generaal-majoor van Langen in audiëntie tot officieel afscheid. Koninklijke dagorder. Ter gelegenheid van de ophef fing van het K.N.l.L. richtte H.M. Koningin Juliana gisteren een dagorder tot de troepen. Hierin zei zij o.a.: Met ingang van 26 Juli 1950 houdt het Koninklijk Neder lands Indonesisch leger op te be- Met die dag eindigt zyn lange, bewogen en roemrijke historie van bijna 120 jaren. Uw vaandels, waarvan er vier de Militaire Willemsorde dragen als hoogste dapperheidsonder scheiding, tonen de daden aan van moed, beleid en trouw, die zo talrijk zyn in de geschiede nis van het Koninklijk Neder lands Indonesisch leger. Nooit werd tevergeefs een be roep op u gedaan. Trouw hebt gij door de tyden heen uw plicht vervuld. Na de blik op de toekomst te hebben gevestigd ging H.M. als volgt verder: Mensen van verschillende volksaard, die ln één leger een eind-weegs zijn samengegaan en daarbij lief en leed hebben ge deeld, hebben een onderling, band, die niet kan worden ge loochend. Gij allen kent het karakter van het andere volk, zodat op u de taak rust, het verdere samen gaan van deze volkeren mede te helpen bevorderen. Boven de maalstroom van de moeilijkheden van een grote overgang uit, ziet de moedige en tot offer bereide soldaat ver der en blijft met inzet van zijn volle persoon alles veil hebben voor wat hem het hoogste is, dat hij op aarde tot nu toe heeft ge diend. Nederland laat u gaan, Indo nesiërs, in het volle vertrouwen, dat gij de goede zaak van uw land trouw zult weten te die nen. Nederland verwelkomt u te rug, Nederlanders, in zijn mid den en ontvangt u naar zijn beste vermogen. Ondanks onze moeilijkheden zullen wij het nu toch moeten klaren. Toont u allen de waardige erf genamen van een groots verleden, door in deze nieuwe levensperiode even goed te weten wat gij wilt als voorheen. De Almachtige moge u allen behoeden en leiden. JULIANA. In de middagvergadering werd het lyvige verslag besproken en daarby kwamen natuurlyk vele punten uit het vakverenigings werk aan de orde. Zo stelde de heer Th. Palma, Bouwarbeiders, de vraag, of men van de Prot. Chr. Arbeiders Internationale nu eigenlyk een internationaal vakverbond, in Prot Christelyke geest wilde maken en men dan het Internationaal Christelyk Vakverbond in de toekomst zou gaan verlaten. De heer F. P. Fuykschot beant woordde deze vraag ontkennend. De P.C.A.Ï. is louter en alleen een orgaan voor scholing en bezin ning. Op internationaal terrein is onder de huidige verhoudingen alleen wat te bereiken in samen werking met de Rooms-Katho- lieke arbeiders, dus in het I.C.V. Het C.N.V.-kwartiertje voor de radio kon niet de algemene goed keuring wegdragen. Men vindt dit tamelijk droog en vreest, dat vele luisteraars de knop om draaien, als de stem van het C.N.V. in de huiskamer klinkt. De heer C. van Nierop antwoord de hierop, dat de culturele com missie van het Verbond in samen werking met de N.C.R.V. reeds plannen heeft gesmeed om dit kwartiertje wat aantrekkelyker te maken. In de toekomst zal dit wel blijken. dictatuur. In het verslag wordt opgemerkt, dat de Chr. vakbeweging op Cu racao vrijwel geen kansen heeft. Dit legde één der afgevaardigden de vraag in de mond, hoe dit toch komt. Op dit eiland werken im mers een groot aantal employé's van Prot. Christelijken huize in de petroleumindustrie. De heer Fuykschot, die Cura cao onlangs heeft bezocht, moest toen verklaren, dat de directie Belasting voor rijwielen met hulpmotor. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de houders van rijwielen met hulpmotor in het bezit van een belastingkaart be horen te zyn. De belasting, welke voor deze rijwielen in het alge meen f10,per jaar bedraagt, zal niet worden verhoogd, indien een kinderzitje op het rywiel is aangebracht. Het waterschap „Het Vrye van Sluis" passeerde gisteren een be- langryke mylpaal in zyn geschiedenis. Op plechtige wijze is gister middag n.L het nieuwe en fraalo Polderhuis te Oostburg in ge bruik genomen. Tal van autoriteiten waren de gast van het water schapsbestuur en uitvoerig werd de betekenis van het feit in de velo toespraken naar voren gebracht. In het café van de heer Ph. de Vuijst te Oostburg heette de voor zitter van het dagelijks bestuur van „Het Vrye", de heer C. M. v. d. Broecke, de ca. 120 genodig den welkom. Onder hen bevonden zich de Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de leden van G.S., met uit zondering van de heer Mes, tal rijke provinciale autoriteiten op het gebied van wederopbouw, Ryks- en provinciale waterstaat enz., vele burgemeesters uit W.- Z.-Vlaanderen, vertegenwoordi gers van de landbouwvoorlich- tingsdienst en het landbouwon- derwys, het personeel enz. Na een welkomstwoord wees de heer v. d. Broecke erop, dat door deze dag een nauwere band wordt gelegd tussen het Prov. Bestuur en het Waterschap, welke zo dringend nodig is. DE GESCHIEDENIS. De voorbereidingen tot stich ting van dit alle W.-Z.-Vlaamse polders omvattende Waterschap dateren reeds van de laatste 30 jaar. De heer v. d. Broecke, wees erop, dat sommigen het ontstaan ongewenst achtten en anderen het een mislukking noemden. Het was te begrypen, dat velen een bepaalde wrevel te overwinnen hadden. Men was gehecht aan de polders, die stuk voor stuk een lange geschiedenis achter zich hadden. In dit verband sprak de heer v. d. Broecke zyn grote waardering uit voor hetgeen de vroegere polderbesturen onder vaak moeilyke omstandigheden verrichtten. Spr. ontveinsde zich niet, dat nog wel eens ruzies zullen voor komen, en deed daarom een drin gend beroep de ingelanden, te streven naar gemeenschapszin en teamgeest. TOEKOMSTPLANNEN. Vervolgens wees de heer v. d. Broecke op de plannen, die de draagkracht van het Waterschap verre te boven gaan, maar die in het belang van de streek en van de Nederlandse voedselvoorzie ning verwerkelykt moeten wor den. Het waterschap beslaat niet minder dan 26.350 ha. en in on derhoud zyn 21 km. zeewering, 1400 km. waterleiding, waarvan 520 km. bermsloot en 600 km. we gen. Spr. deed een beroep op Rijk en Provincie hun taak te verstaan en W.-Z.-Vlaanderen te helpen. Van wat reeds is gebeurd na de bevrijding noemde de heer v. d. Broecke de volgende cyfers: er is voor 1 millioen gulden ver werkt, 60 km. onverharde weg is van een wegdek voorzien, 11.000 ton steenslag en 32.000 ton grind is verwerkt, terwyl 10.000 bomen zyn geplant. Nog is lang niet alles in orde. Er is nog geen zeesluis en geen wachtsluis, het verkeer stagneert nog over talloze bruggen en dui kers. Er is een 20-jaren-plan ge maakt, dat 4 millioen kost en dat de wegen zal aanpassen aan de eisen van het moderne verkeer. Bovendien is er het gigantische waterbeheersingsplan, dat ge meengoed zal moeten worden van de W.-Z.-Vlamingen en dat 12 millioen kost en welk plan het peil van de landbouwgronden sterk zal opvoeren. Tenslotte verzocht spr. de hoofdingelanden om begrip voor eikaars moeilijkheden. Hy dankte het personeel vcor de mooie klok en ook de architect Bruinooge met de aannemers voor hun pres taties. REDE COMMISSARIS. Hierna nam de Commissaris, der Koningin het woord. Hy sprak de wens uit, dat deze dag in de geschiedenis van het water schap een keerpunt mocht zyn, waarop hij een stille hoop zei te hebben. Hy wees op het moeilyke en zorgvolle verleden en herin nerde aan de zo bewogen oprich tingsvergadering in 1941. Het 20- jaren-plan noemde hij voorzichtig en beleidvol. „De Zeeuwsch-Vla- mingen zyn zeer goede zakenmen sen, vooral als zij in Den Haag of Middelburg wat proberen te krij gen", zo merkte spr. op. Hy kon echter niet zeggen, wat zy nu zul len krygen, maar wel gaf hy de verzekering, dat het Prov. Be stuur gaarne zal helpen en zal doen wat mogelijk is. „Moge on der Gods zegen het bestuur van het waterschap velé jaren tot heil van dit deel van Zeeland werk zaam zyn", zo besloot de Com missaris zyn toespraak, nadat hy het Polderhuis voor geopend had verklaard. (Zie vervolg pag. 3.) van de petroleummaatschappy op dit eiland een soort dictatuur uit oefent. Ais een employé spreekt over de oprichting; van een vak organisatie moet hij in een mini mum van tyd het eiland verlaten, want de macht van de maat- schappy is nog groter dan die van het gouvernement. De heer A. Borstlap (Kantoor bedienden) was bang, dat iiet Verbond de kwestie van de zetel verdeling in de Soc. Economische Raad wel in de propaganda ge bruikte, maar verder al te ge makkelijk in de onbillijke beslis sing van de regering berustte. De heer Ruppert verklaarde, dat het C.N.V. ter elfder ure in een ge documenteerd schrijven aan da regering zich nog tegen dit be sluit had verzet. Men moet zich; er nu wel bij neerleggen, maar de verhouding in de S.E.R. is in hel geheel niet beslissend voor de re presentatie in de te vormen pro duct- en bedrijfschappen. Nadat de heer Fuykschot een korte uiteenzetting had gegeven van de besprekingen, die te Pary'S zyn gevoerd inzake het plan- Schuman, besloot de algemena vergadering, dat onmiddeliyk een brief aan de regering gezonder) zou worden. In dit schryvert wordt dringend verzocht thans reeds te Parijs als het Nederland se standpunt mee te delen, dat dè vakbeweging mee zal moetert spreken in de leiding van de ko len- en staaipool, hetzy door een vertegenwoordiger in het collega, dat de naam Hoge Autoriteit zal dragen, hetzij in een consultatie! orgaan. Aan H. M. de Koningin werd een telegram met betuiging var) trouw gezonden. rusland overtreft v.s. IN BEWAPENING. De voorzitter van commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Carl Vinson, heeft ver klaard, dat de Russen zeven maal meer tanks en 17 maal meer man schappen onder de wapens hebben dan Amerika. Trumans verzoek om 10 milliard dollar moest der halve „als een minimum" be schouwd worden. AMERIKA HEEFT „DODEND ZAND", Volgens dr Louis Ridemoor, na tuurkundige aan de universiteit te Illinois, bezit Amerika een op zand geiykende radioactieve stof die het gemakkelykst te vervoe ren is van alle vernietigingswa pens. Ieder die op een plaats zou komen waar het stof zou zyn ge strooid, zou binnen twee weken sterven. TEGEN HET ATOOMSPOOK. In Engeland is een handboek verschenen --over de verdediging tegen aanvallen met atoombom men. Ook doet men er proefne mingen met een speciaal uniform voor reddingspersoneel na een aanval. Zy die met vacantie gaan en hun fiets per spoor mee willen nemen worden aangeraden hun karretje een dag van tevoren ter verzending aan te bieden. Het troepentransportschip „Nelly" wordt a.s. Zaterdag in Rotterdam verwacht. Met 15.000 pakket ten met „Weilfare-rantsoenen' is het m.s. „Oranje" naar Indonesië vertrokken. De militairen zitten er met smart op te wachten, want in ieder rantsoen zitten o.m. 300 Engelse sigaretten. Een deel van het oude hoofdkwartier der V.N. te Lake Success Wordt wa penfabriek. Binnen twee weken zal deze ruimte benut worden om er bommenrrichters en radaruit- rustingén te vervaardigen. In de loop van Augustus zullen de Russen belangryke manoeuvres houden in de streek van de Zwar te Zee. Twee gewapende en ge maskerde bandieten hebben Maandag twee bedienden van een Brusselse brouwerij overvallen toen deze voor een bankgebouw uit hun auto stapten. De rovers ontkwamen met een tas met 830.000 frank. Drie jonge leden van een Zwitserse alpinistenclub die de Mönch langs de noorder flank wilden beklimmen zyn van een gletscher omlaag gestort en om het leven gekomen. -■ De eilanden Boeroe en Ceram zyn thans volledig in handen van de Apris. In Antwerpen is een he- licoptere ingeschakeld in de strijd tegen de muggenplaag. Er werd gespoten met H.C.H. Buspassagiers ontsnapten aan groot gevaar. Schipbrug- by Doesburg zakto plotseling in. De passagiers van een bus van de Gelderse tramwegen, die gis teravond over de Schipbrug bij Doesburg reden, zyn aan eert groot gevaar ontsnapt. Toen dé bus bijna aan het eind van d$ brug was, zakte plotseling een gedeelte van het brugdek weg. Dq chauffeur gaf meteen vol gas ert kon nog net de vaste wal berei ken. Het brugdek bleef 314 meter! lager hangen. Zeeland—Utrecht op 19 Augustus. Het vertegenwoordigend Zater dagmiddagelftal van de K.N.V.B, afd. Zeeland, dat op zo schitte rende wyze de Zeeuwse kleureft heeft hoog gehouden in het Bon den tournooi, waarin zoals be kend de tweede plaats werd be reikt, zal Zaterdag 19 Augustus) een wedstrijd in onze provincial spelen tegen een vertegenwoordig gend elftal van een andere afde» ling. De mogelykheid is groot, dat de bekerwinnaar Utrecht als te- genparty zal fungeren. De wed strijd zal plaats vinden op het veld van de vereniging „Krabben- dijke". M.s. „Songa" ligt 38 m. diep. Ook zes Scheldearbeiders bevonden zich aan boord. Het Poolse stoomschip, dat met het Noorse schip op de rede td Vlissingen in aanvaring kwam zal vermoedelyk aan de ketting wor den gelegd. Aan boord van de „Songa" be vonden zich naast de bemanning zes arbeiders van de N.V. Kon, My „De Schelde", die aan boord reparaties uitvoerden. Ook zy zijri in veiligheid gebracht met ach terlating van alle materiaal. Het valt te betwyfelen of de „Songa" gelicht zal kunnen worden. Het schip ligt ongeveer 35 a 38 meter1 diep. Kolenlosbrug voor de PZEM. op weg naar Vlissingen. Bij de machinefabriek „Jaffa" te Utrecht is de kolenlosbrug, be stemd voor de P.Z.E.M. te Vlis singen, gereed gekomen. Er is twee jaar aan gewerkt. In twee delen, resp. van 70 en van 90 ton, werd gisteren de los- brug van de wal van het fabrieks terrein op schepen geladen om naar Vlissingen te worden ver scheept. Op het terrein van de Electriciteits Maatschappy wor den de delen tot een 72 meter lange brug samengebouwd, tien meter boven de ryweg gelegen. Van de losbrug worden de kolen met een vijftons grypkraan via' een sleepketting naar de bunker plaats gevoerd. DE BILT ZEGT: Enkele verspreide buien. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Meest matige wind uit Westelyka richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1