lrovin[i|ggww "KORT Doevedanlje Regering betracht geen sociale ge rechtigheid op het punt van Ionen en prijzen. Gerestaureerde Chr. School te Ritthem heropend Canada De Zeeuwse Tentoonstelling in 1953. gaat naar tiet omzetverioop ia de detailhandel in Mei 1950. Dinsdag 25 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina S Geen grote tegenstanders in de Prov. Staten. Uitvoerig is in de afdelingen der Prov. Staten van gedachten gewisseld over het voorstel van Ged Staten tot deelneming door de Provincie met f40.000 in het garantiefonds der Stichting alge mene Zeeuwse tentoonstelling in 1953. Pessimisten zowel als optimis ten kwamen aan het woord. In zoverre rekening zal worden ge houden met principiële bezwaren zijn er blijkens de afdelingsver slagen geen grote tegenstanders. Het belang der tentoonstelling voor Zeeland werd algemeen in gezien. In alle afdelingen waren er le den, die de garantie der Provin cie te hoog vonden in verhouding tot de deelneming van Middel burg, hoewel ook andere menin gen voorkwamen. Een lid vroeg, of Ged. Staten niet huiverig zijn, gezien de on gunstige uitkomsten van „Mijl paal 1950". Een ander lid achtte deelname zeer speculatief, gezien de sombere vooruitzichten bij de ontwikkeling van het wereldge beuren. Voorts werd opgemerkt, dat de Inkomsten te hoog zijn geraamd. Ook de entréeprijs, nJ. f 1,50 per ëirsoon, werd te hoog gevonden. an werd gevraagd, of van een ev. voordelig saldo de Provincie ook wat krijgt. In alle afdelingen werd geïnfor meerd, of de tentoonstelling ook des Zondags geopend zal zijn, waartegen principiële bezwaren bestonden, evenals bij sommige leden tegen een loterij, waarvan de opbrengst op f5000,wordt geraamd. Een lid wees er in dit verband op, dat de begrotingspost van f 10.000,voor sportwed strijden, muziek en concours-hip- pique erop wijst, dat de tentoon stelling kan uitdijen tot een volksfeest, hetgeen voor dit lid een bezwaar tot medewerking zou kunnen vormen. Ged. Staten hebben geantwoord dat de tentoonstelling niet op Zondag zal zijn geopend. De be zwaren omtrent loterij en con- cours-hlppique zullen aan het be stuur worden doorgegeven. Over verdeling der ev, winst heeft het bestuur nog niet gesproken. Er zal ook een landbouwtentoonstel ling zijn. Tot leden van het alge meen bestuur der stichting zijn door Ged. Staten aangewezen mr dr A. J. J. M. Mes en mr A. J. van der Weel. H.L.O.-examens op Schouwen Het 2e graads-diploma Harmo nische Lichaams-ontwikkeling werd behaald door de heer C. J. L. Legemaate te Zierikzee. Het 4e graads-diploma door de dames Lien Berrevoets, J. J. de Bie, Wil ly van der Bont, A. E. Korsten, Mattie Nolet, Bertha Stoutjes- dyk, H. M. A. Verspeeken M. Wisse te Zierikzee, Toke Lievense A. C. Quist en S. C. Slootmaker te Nieuvverkerk, A. J. Gast en J. C. Gast te Ellemeet, H. C. van Waveren en Rita van Waveren te Haamstede, L. M. Verhage te Kerkwerve en de heren: Piet van den Berge, Leen de Hooge, David Schot, Tonny Simmers, Jan van Velthoven en Kees van der Wes ten te Zierikzee, Frans Etiënne te Zonnemaire, Jan Jonker en Jan Klompe te Drieschor, Evert Hoogmoed te Nieuwerkerk, Daan Brandenburg, Maarten Dijkman en H. S. van Waveren te Haam stede en Wout van der Linde te Scharendljke. Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. In verband met het verrichten van baggerwerk in de haven van Hoedelcenskerke, kunnen op de lfjn TerneuzenHoedekenskerke, op Donderdag 27 Juli a.s. en op Vrijdagmorgen daar op volgend, uitsluitend passagiers worden vervoerd. Sluisdeuren in revisie. Gisteren zijn 4 sluisdeuren van de Mlddensluis te Hansweert door de bok Sperwer 8 van hun plaats gelicht en per dekschuit naar de Kon. Mij „De Schelde" te Vllssin- gen vervoerd voor revisie. Provincie en dieren bescherming. In de afdelingen der Prov. Sta ten merkte één der leden n.a.v. het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek om Subsidie van het hoofdbestuur der JSfed. Ver. tot Bescherming van Dieren, dat hij de onenigheid als motief voor de afwijzing niet ge lukkig gekozen acht. Hij ging met de afwijzing zelf accoord, maar Wilde, dat in het besluit wordt gezegd, dat de financiële toestand aer Provincie inwilliging „nog niet" toelaat. Een ander lid achtte de motive ring wel juist. De gang van zaken 1» nog steeds onbevredigend, zo dat afgewacht dient te worden, tot de moeilijkheden zijn opgelost. Opgemerkt werd, dat de uit de afd. Zeeland Noord getreden le den voorlopig niet terug kunnen komen. Een ander lid was van oordeel, dat er nuttiger zaken zijn om te subsidiëren dan deze. Ged. Staten willen, teneinde zich met het oog op ev, nieuwe verzoeken niet te binden, hun mening handhaven wat de moti vering der afwijzing betreft. Niet gewenst is h.i., dat er komt te Staan „nu nog niet" met de moti vering, dat de toestand der finan ciële middelen inwilliging niet toelaat. GOES. Hoofd Kleuterschool benoemd. Tot hoofd van de tweede Chr. Fröbelschool (Bouwplan III) is benoemd me j. A. van Stel te We- meldinge, thans als zodanig werk zaam te Heinkenszand. HEIN KENSZ AND. Sportmiddag. De sportveren. A.T.L.A.S. gaf Zaterdagmiddag een goed ge slaagde uitvoering. Nadat een mars door het dorp gemaakt was met de muziekver. „Euterpe" voorop, ging het naar het sport terrein, waar de middag verder met vrije oefeningen, brug, paardspringen en hardlopen werd doorgebracht. Mede door het prachtige weer is deze mid dag een succes geworden. Vergadering van de Oranje vereniging. Zaterdagavond werd in de zaal van de heer H. Knuit de al gemene jaarvergadering van de Oranjevereniging gehouden on der voorzitterschap van burge meester B. Funk. Na opening en jaarverslag van de secretaris bracht de pen ningmeester zjjn verslag uit, waaruit bleek, dat het nadelig saldo over 1949 bedroeg f 65,87. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende heren J. C. Carels, J. de Jonge, D. de Win ter en J. Nieuwenhuijze herko zen, en in de vacature J. Bou- deling werd gekozen de heer J. Verhulst. Lang werd stil gestaan bij het onderwerp „Bespreking even tuele feestelijkheden in 1950". Be sloten werd Koninginnefeest te vieren op Zaterdag 2 Sept. a.s. Bij de rondvraag stelde de heer W. Hirdes voor om volgend jaar het Koninginnefeest te vie ren op 30 April. De voorzitter antwoordde het voorstel wel te willen bekijken. Hij was er zelf ook voor, maar de 30ste April is vanwege de dan heersende voor- jaarstemperatuur en het gebrek aan bloemen, niet zo geschikt om feest te vieren. Daarom zal het feest meestal wel gehouden moe ten worden in Sept., ter her denking van de kroning. KOUDEKERKS. Woningbouwver. „Couburg". Vrijdagavond vergaderde tea gemeentehuize de Woningbouw ver. „Couburg", o.l.v. burgemees ter Dregmans. De administrateur, de heer J. Maas, bracht rekening en verant woording over het jaar 1949/'50 uit. De vereniging telt thans 40 leden. De heren Mosselman en G. van de Voorde brachten gunstig verslag uit over het beheer. De aftredende heren Mosselman en van de Voorde werden herko zen. Op een vraag van de heer van de Voorde over de watervoorzie ning in het z.g. oude Couburg, antwoordde de voorzitter, dat thans alle woningen zijn aange sloten. De huren zjjn gebracht van f 2.60 op f 3,25 per week. O. EN WEST SOUBURG. Vrijdagmiddag vergadert de raad. O.m. komt aan de orde een voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor uitbreiding meubilair en aankoop leermidde len voor het v.g.l.o. aan de open bare lagere school; een voorstel tot het verlenen van financiële medewerking aan de Ver. een School met de Bijbel voor herstel van muren en aankoop van nieu we leermiddelen; een voorstel tot afwijzing van het verzoek der Ver. Rijwielpad Walcheren tot verhoging van het subsidie; een voorstel tot het doen overnemen van 80 woningen in eigendom en beheer der Chr. Woningstichting Walcheren. COLIJNSPLAAT. Verbetering N. Langeweg. Een gedeelte van de N. Lange weg vanaf de hofstede „Veld zicht" tot het dorp Kats zal thans een grrte verbetering on dergaan. Daar genoemde weg al enkele jaren in zeer slechte toe stand verkeert, is door het Wa terschap O. en N. Noovd-Beve- landpolder besloten deze van een nieuw wegdek te voorzien. De materialen zjjn reeds aange voerd, zodat met de uitvoering van het werk kan worden be gonnen. De weg is thans tijdelijk voor het verkeer afgesloten. ZAAMSLAG, Ongeluk. Toen de landbouwer P. Dieie- man, die op een Solex van het dorp kwam de straatweg wilde oversteken om op zijn erf te rij den werd hy aangereden door een auto die over die weg passeerde. Het Solex-rijwiel was deeriyk ge havend, Ook de heer Dlereman liep kwetsuren op. Geneeskundi ge hulp was spoedig ter plaatse. Als oorzaak wordt gewezen op de hoge ligusterhaag, die alle ult- lemmert. Morgenavond om 7 uur zal in de Geref. Gemeente te St. An- naland voorgaan ds Mallan uit Bruin isse. Donderdagavond om half acht hoopt ds Dieleman uit Borssele voor te gaan in de Geref. Gem. te Kruiningen. Voor de akte A Nederlands M.O. slaagden de heer A. W. van Vught te Bergen op Zoom en Mej. M. Minderhoud te Middelburg. Donderdag maakten de ouden van dagen van Ellewoutsdjjk een reis naar Tilburg, waar o.a. aan het Dierenpark een bezoek werd gebracht By do thuiskomst wer den ze feestelyk ingehaald door de Mondaccordeonver. „Schelde- galm", waarna de tocht werd be sloten met een rondedans. Geslaagd voor het examen eer ste gedeelte scheepswerktuigkun- de de heer K. Faasse, leraar ln scheepswerktuigkunde en electro- techniek aan de De Ruyterschool te Vlissingen. Vrijdag maakten de leerlingen der Geref. Gemeente te Rilland een reis naar Arnhem, Nymegen en Rhenen. De heer K. Varel te Renswou- de, die, zoals wy reeds meldden, benoemd was tot onderwqzer aan de Oranjeschool te Vlissingen, heeft voor deze benoeming be dankt, daar voor zyn gezin geen geschikte woning te Vlissingen Is. Nu is tot tydeiyk onderwyzer aan de Oranjeschool benoemd de heer C. J. Klerk te Souburg. Aan het Kon. Conservatorium te Den Haag slaagde voor het staatsexamen piano de heer J. J. Visser te Bergen op Zoom. Voor het examen hoofdakte slaagde de heer P. de Witte, on derwijzer aan de Chr. Nat. School te Axel. De Burgemeester der gemeente Rltthem reikte dezer dagen uit aan de heer C. A. Koppejan het ereteken voor de orde en vrede met gespen. De collecte gehouden ten bate van Sanatoria voor lqders aan T.B.C. te Sonnevanck en Zonne gloren, bracht te Arnemuiden op f53.89. Voor het Mulo-examen slaag den Zaterdag te Bergen op Zoom F. J. Rqk uit 's-Heerenhoek, J. J. Simonse uit Heinkenszand, S. P. Smits, Borssele; J. H. Verhagen uit Baarland en J. A. Vette uit Yerseke. De heren W. Goedhart en J. Baljeu, beiden te Middelburg, slaagden voor het praktyk-dlplo- ma-boekhouden. Zaterdagavond half 8 zal de muziekvereniging „Ons Genoe gen" van Nisse een concert geven op de nieuwe muziektent te Hein kenszand. Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zeist (2 vac.), A. de Vries te Middelburg en H. Roelofsen te Bodegraven; te Breukelen, J. G. van Ieperen te Katwijk aan Zee; te Rotterdam- Delfshaven, G. Snqders, pred.- voorg. Herv. Evang. te Harder wyk; te Sliedrecht, C. A. van Harten te Delft; te Ter Apel, J J. Bryker te Arum; te Lexmond, H. Jongebreur te Mastenbroek; te Sneek, J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Julianadorp- Callantsoog, H. J. Trommel, hulppr. te Eygelshoven; naar Colmschate, J. Papineau Salm te Julianadorp; naar Ede, I. Schip per te Voorthuizen. Bedankt voor Loenen aan de Vecht, E. S. de Lint te St. Phi- lipsland. Geref. Kerken. Aangenomen naar 's-Graven hage (W.), W. Reeskamp te Driebergen. Bedankt voor Wormerveer, W. v. d. Linden te Nes; voor Lop- persum, G. Schrovenwever te Scheemda. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Driesum- Wouterswoude, C. F. Plooy te Uithuizen. Bedankt voor Oosterbeek- Wolfheze, F. Kouwenhoven te Brouwershaven. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Assen, M. Drayer te Drachten en W. van 't Spyker. cand. te Zwolle. Beroepen te Baam, C. Ver hage, cand. te Middelburg. Bijbelvertaling. Na een arbeid, die 17 Jaar heeft geduurd, is de herziening van de Afrikaanse Bijbelverta ling voltooid. Vorige week werd de geheel gerestaureerde en verbouwde christeiyke school in gebruik ge nomen. Sinds de inundatie was alleen wat noodherstel verricht. In deze toestand is tot Maart 1950 onderwqs gegeven. Tydens de verbouwing werd de jeugd on dergebracht ln het gemeentehuis en de consistorie der Ned. Herv. kerk. De heer Adr. Breel, voorzitter van het schoolbestuur, heette al len harteiyk welkom. Van de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het L.O., was een felicitatie ontvangen, evenals van ds Muller. Aan de heer Leenhouts en aan de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, die ook een stuwen de kracht ls geweest, zal sehrlf- telqk dank worden gebracht. De voorzitter dankte de burge meester en de gemeenteraad voor hun medewerking, evenal3 de heer IJsenbout, die namens de heer P. J. D. de Smit van de Cen trale Dienst aanwezig was. De da gelijkse opzichter, de heer de Pree, kwam aan vele wensen van het bestuur tegemoet. By de voor bereidingsplannen heeft de heer van de Waa veel steun verleend. De kerkvoogdy der Ned. Herv. kerk en B. en W. dankte de voor zitter voor het tydelqk onder brengen der school. Een woord van lof werd ge sproken tot de aannemer, de heer Joh. Cevaal J. Mz. Burgemeester Daniëlse wenste het bestuur geluk met het fraaie schoolgebouw. Daarna gaf de heer B. J. de Mey, die 30 jaar hoofd was, een kort geschiedkundig overzicht. Als laatste sprak de heer M. A. van Strien, als hoofd der school. Om half acht werd een feest avond gehouden met de kinderen en de ouders, o.l.v. de heer Breel. Eerst gaf de heer M. A. v. Strien een Bijbelles. Hierna werd door de kleine kinderen een voordracht- wedstrqd gehouden, afgewisseld met zang. Daarna deden de gTote kinderen een samenspraak. Na de pauze beeldden enige kinde ren de 12 maanden van het jaar uit. Gemeente Middelburg wil 50 middenstandswoningen bouwen. B. en W. van Middelburg heb ben de raad, die Dinsdagmiddag a.8. zai vergaderen, verzocht om een crediet van f 490.000.voor de bouw van 50 bescheiden mid denstandswoningen op 't Zand. De gemeente vroeg eerst wo ningen met een verminderde Ryksbqdrage, waartoe een plan van 50 arbeiders- en 50 midden- standswoningen werd ingediend. Het Ryk heeft daarna een re geling gemaakt, de „Beschikking verminderde bydragen Woning wet 1950". De bepalingen dezer regeling zqn echter van die aard, dat bouw van eengezinswoningen in een gemeente met dure bouw grond onmogeiyk wordt gemaakt. De bouwgrond ln Middelburg is bovendien nog van slechte kwali teit, zodat extra voorzieningen aan de funderingen nodig zqn. Hierdoor zou öf de huur tot een onaanvaardbaar peil moeten wor den opgeschroefd öf zouden on toelaatbare versoberingen moeten worden aangebracht. Met het oog hierop hebben B. en W. andere wegen gezocht. In Middelburg bestaat naast een groot gebrek aan arbeiders- ook een gebrek aan middenstandswo ningen van een zeer bescheiden type, n.l. voor gezinnen, die zo'n soort woning zouden kunnen be wonen, maar nu in arbeiderswo ningen huizen. In deze geest is een plan ont worpen, dat B. en W. volkomen geslaagd noemen. Er moest tot étagebouw worden overgegaan om de grondkosten te drukken. Het ligt in het voornemen deze wonin gen te bouwen rond de toekom stige bussengarage van da N.V. Stoomtram Walcheren. Door de te stellen eisen kunnen echter aanvaardbare bouwkosten slechts worden bereikt, indien tenminste 50 woningen tegebjk worden ge bouwd. Nu bedraagt de toewijzing uit de z.g. goedkope woningen slechts 20 woningen. B. en W. hebben echter het Ryk reeds om 30 wo ningen extra verzocht, hetzy als extra contingent, hetzij reeds als voorschot op het contingent 1951. De huur zal voor de beide be nedenwoningen en op de grotere bovenwoning f7.per week be dragen, terwyi de beide per blok van vijf ontstane twee bovenwo ningen f 6.75 moeten opbrengen. Gemeentelijk Nijverheids onderwijs te Vlissingen. Cursus voorbereidend Middelbaar Technisch onderwijs. By de dezer dagen gehouden examens slaagden de navolgende heren: P. Fruytier, C. Gerritzen, J. K. Jobse, H. J. Kruisdyk, L. H. Schink, J. Stroo, M. Vogel, W. Vogel en W. Vos, allen te Vlis singen. J. C. v. d. Grijp en M. A. de Pree te O.- en W.-Souburg; M. F. Sturm te Serooskerke; J. J. v, d. Heuvel te Breskens; L. A. Kodde te Zouteiande; J. B. v. Stee te Koudekerke. Niet ge slaagd 3 cursisten. Ambachtsschool Terneuzen Vrijdag werden aan de am bachtsschool de volgende diplo ma's uitgereikt: Vaktimmeren: H. Dlerlkx, Zuld- zande; C. 't Gilde, W. Hamelink, L. Molegraaf, J. Rlnkhout, J. J. Suy, S. Jansen, allen te Terneu zen; J. de Kraker, J. Moenhout, Aardenburg; J. A. Gelderland te Boschkapelle; G. Heyndrlkx, te Eede; H. L. Maas, Breskens; C. Neve, IJzendyke; J. A. Moerman, en C. de Poorter, belden uit Oost burg; M. A. Proost, 's-Heer Hen drikskinderen; A. de la Ruelle, Sas van Gent; J. van der Velde, Ovezande; B. van de Waeter, H. van de Waeter, beiden uit Bier vliet; Cabboort, 's Heer Arends- kerke; Lokerse, Wolphaartsdijk; F. Kempa, Zaamslag, W. Rlemers Axel. Het diploma V.A.M. (Vakoplei ding Automobielen en Motorrq- tuigen) ontvingen: S. Aalbrechtse, Aardenburg; D. F. Buysse en G. Buysse, beiden Terneuzen; J. J. van Drongelen, Margrette; C. J. Koiy'n, Schapen bout; J. Zegers, Sput en R. P. Vervaet, Biervliet. Laatstgenoemde kreeg in ver band met de behaalde resultaten een speciaal waarderend woord van mr Teilegen, omdat hy was geslaagd met een gemiddeld cy- fer 8. Vqf candidaten werden af gewezen en vier moesten her-exe- men theorie doen. GOES. U. M. Oele te Kloetinge bouwt Chr. Kleuterschool. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad van de bouw van het Christelijke kleuterschooltje in de Leliestraat. Er werd als volgt Ingeschreven; Fa. Wed. J. Allewqn, Hoedekens kerke f21.300; Fa. La Grand, Hoedekenskerke f21.990; Fa. J. de Jonge v. d. Linde, 's-Heer Arendskerke f 24.170; L. M. Oele, Kloetinge f19.975; D, v. d. Poel, Oudelande f25.700; Fa. J. M. J. Schrijver, Wilhelminastraat, Goes f20.449. Het werk is gegund aan L. M. Oele. YERSEKE. Gasten gearriveerd. Maandagmiddag is het Harmo niegezelschap „Juliana" uit Heer len hier gearriveerd, by wqze van culturele uitwisseling. De gasten, die hier 8 dagen zullen biyven, werden door burgemees ter Willemsen ten gemeentehuize verwelkomd. THOLEN, veiling van 24 Juli. Eerstelingen, bonken 8.52 gewone 10.70; poters 1.14: kriel 4.10; Bintjes, bonken 8.52; gewone 9.80 10.10; poters 4.28; witte Eigen heimer, gewone 10-11.91; poters 4.28; Blauwe elgenhetmes, gewone 11.10; poters 4.Aanvoer 25 ton Stamboontjes 15—16 cent. ST. ANNALAND, aardappel veiling van 20 Juli. St. Annaland: Gele Eigenhei mers; gewone f 11.53-12.50; Drie lingen 7.798.25; Blauwe Eigen heimers 10.5111.08; Drielingen 8; Bintjes, gewone 8.529.31; Drielingen f.504.58. Alles per 100 kg. Aanvoer 100 ton. 69. Nu gaan Simon en Houkje naar Doeve- aantje toe. Even zijn ze ongerust als ze Doeve- dantje niet aan de weg zien zitten. Maar dan zien ze het bosje met het prieeltje en gaan daar kijken. „Och och", zegt Simon, „nu moet je eens ky- ken. Wat ligt Doevedantje lekker te slapen. En enHoukje kqk nou eens: daar is Baukje ook. Dat is fijni Ik was zo ongerust. Doeve dantje ligt met haar hoofd tegen Baukje aan. Ze worden niet eens wakker. 70. Hier kunnen we ook niet nat worden. Hu, wat waalt het weer en wat regent het weer. Het ls verschrlkkeiyk. Houkje rilt er ook van. j,Zullen we hen wakker maken? Doevedantje moet toch ook nodig naar haar dochter ln Ca nada?" Maar nee, Simon doet het niet. „Laten wij eerst ook wat gaan slapen, Houkje, dan zyn we morgen weer fris. Of moet je eerst nog eten?" Daar geeft Houkje geen antwoord op. Zy gaat tegen Doevedantje aanliggen. En de kat kruipt in een holletje tussen hen in. Hoor die wind een-1 Welterusten! ALGEMENE VERGADERING C.N.V. (Van onze correspondent) „Of de laatste maanden op het punt van. de lonen en prjjzen door de regering do sociale gerechtigheid wel wordt betracht moet betwijfeld worden. De kosten van het levensonderhoud sty- gen steeds moer en wat doet de regering 7 Tot dusverre hoege naamd niets 1 Wel blijft zjj het loonpeil beheersen, maar op het pryspeil oefent zjj vrijwel geen Invloed uit". Deze scherpe woorden sprak de heer M, Ruppert, voorzitter van het Ohristeiyk Nationaal Vakverbond in de rede, waarmee hy gis termorgen te Utrecht de algemene vergadering van dit verbond opende. „Het land zou gedaverd hebben als de politieke situatie anders was geweest. Naar mjjn mening loopt de zaak op deze wU- ze volkomen vast", zo zei hy. „Men kan niet jaar-in jaar-uit weigeren een vacantie-bijslag-be- paling in een C.A.O. goed te keu ren, één cent afpingelen op een premie van zes cent voor een be drijfspensioenfonds en tegeüjk de ene prijsverhoging na de andere zonder enige vorm van proces toestaan" vervolgde spreker. „Als de regering van mening is, dat de consumptie beperkt moet worden, dan moet zq dat zeggen, wy kunnen dan als bonafide vak beweging tenminste onze houding bepalen". Reeds eerder had de heer Rup pert opgemerkt, dat alles op alles moet worden gezet om de pro ductie te verhogen. Er is reeds een reële vermindering van de consumptie en een verdere ver mindering zou z.i. tot verminde ring van de productie en daar door tot grotere werkloosheid leiden. Het was echter niet alleen het regeringsbeleid ten aanzien van de lonen en prijzen, waarop spre ker ernstige critiek had. Hq noemde het ook een ernstige zaak, dat de werkloosheidswet nog steeds niet in werking is getre den. Ieder moet erkennen, dat de invoering, vooral economisch ge zien op grote moeilijkheden stuit. Hoe langer men echter wacht, hoe groter de moeilijkheden zul len worden, want ondanks alle mooie theorieën neemt de werk loosheid in Nederland toe. Het is ook in hoge mate on juist, dat de invoering moet wachten tot bepaalde ideeën over de reorganisatie van de sociale verzekering op het departement van Sociale Zaken hebben gezege vierd. De wet bepaalt nergens, dat de bedrijfsverenigingen met zachte of harde hand genoopt kunnen worden hun administra tie over te dragen aan een groot en duur mammouth-administra- tiekantoor. Daarom mag de wens om het toch zover te krijgen geen beletsel zqn voor de invoering. De volksvertegenwoordiging zal straks moeten beslissen of één en ander een juist gebruik van over heidsmacht kan worden genoemd. NIEUWE STRIJD. Ten aanzien van de reorganisa tie der sociale verzekering als ge heel, zeide de heer Ruppert, dat het C.N.V. zich waarschqnlqk tegen grote gedeelten van de be treffende wetsontwerpen zal moe ten keren. Premie voor de sociale verzekering is loon en de admini stratie van dat loon is in de eer ste plaats zaak van het bedrijfs leven en niet van de overheid. Het is niet ondenkbaar, dat over de elementaire beginselen van onze sociale verzekering een soortgelqke strijd gevoerd zal moeten worden als in het begin van deze eeuw. Er waren echter ook zaken, waarop de heer Ruppert met vreugde kon wqzen. De Chr. Vak beweging verheugt zich over de pogingen, die worden ondernomen om tot economische integratie van Europa te komen, want de vraagstukken van productie en consumptie kunnen niet uitslui tend in nationaal verband tot een oplossing worden gebracht. Met name noemde hq de Europese be talingsunie, het plan-Stikker en 't p'an-Schuman. Bq de uitvoering van deze plan nen zal de vakbeweging echter ten volle ingeschakeld moeten worden, niet door één man, maar door drie delegaties, bqgestaan door adviseurs uit de verschillen de bedrijfstakken. „Wq hopen, dat de regering op dit punt niet pietepeuterig zal zqn", zo zei de heer Ruppert. HET VERBOND. Met vreugde kon spreker ook wqzen op de groei van het Vak verbond. Sedert 1 Januari steeg het ledental van 147.449 tot ruim 161.000 en het aantal aangesloten organisaties kon op 23 worden ge- bi-acht. Voor voldaanheid is ech ter nog geen enkele reden, zoals de beruchte verhouding 753 bq de verdeling van de werkne merszetels in de Sociaal Econo mische Raad wei heeft geleerd. Jav» chin* jap.ign Er zqn nog 15 k 20 Christelijke organisaties, die de weg naar het C.N.V. niet gevonden hebben. Bo vendien is slechts 50 procent van de werknemers, die de Christen- naam dragen, Christelqk georga niseerd. Het is duizendmaal waar, dat de kracht van de Christelqke vak beweging niet ligt ln het getal, maar deze wetenschap geeft nie mand het recht tot een lauwe be rusting in het feit, dat hier wordt gesignaleerd. Met droefheid sprak de heer Ruppert over het resultaat van de thans ten einde lopende be sprekingen tussen C.N.V. en de werkgroep „Kerk en Samenle ving" van de Ned. Herv. Kerk. De begeerde overeenstemming kon hier helaas niet worden be reikt. De Chr. vakbeweging van haar kant mist het recht om ook maar iets te laten vallen van haar overtuiging, dat Gods Woord niet alleen betrekking heeft op het persooniyk leven, maar ook op grondslag, doelstellingen en mid delen van de vakorganisatie. Halfheid en de zucht naar het compromis zyn vandaag minder dan ooit gewenst. RUST MIJN ZIEL.,., Terwyi alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven, herdacht da voorzitter de bestuurders, die het Vakverbond sinds de vorige algemene vergadering door de dood ontvallen zyn. Hq noemde hierby de namen van J. Nauta, J. Hofman, J. van Eijk, H. Wil- lems en A. Plug. Aan 't slot van zqn rede sprak de heer Ruppert over de negatie ve levenshouding, de fatalistische mentaliteit en het nihilisme, dat vele Christenen in deze tqd van oorlogsdreiging heeft aangegre pen, Deze levenshouding moet door de Christen, moet ook door de Christelqke vakbeweging ver worpen worden. Aan de andera kant heeft de mens ook niets aan optimistische toekomstvoorspel lingen, zoals Toynbee die deed horen. Iets totaal anders moet gezegd worden in deze tyd van mense- lqke overmoed én van zenuwen oorlog nJ. „Rust myn ziel, UVK God is Koning". „Wie Christus als zjjn verlosser heeft begroet kan niet alleen in het defensief staan, maar wordt gedrongen tot de aanval, tot het getuigenis en tot het beleven van zyn beiyde- nis", zo besloot de heer Ruppert. i Ingez mededeling, advert. Blqkens het door het Econo misch Instituut voor de Midden stand gepubliceerde cqfermate- riaal met betrekking tot het om zetverioop in de detailhandel in Mei j.l., werden in vrywel alle branches bevredigende omzetten geboekt. Hiertoe heeft de om standigheid, dat de Pinksterdagen dit jaar in Mei vielen, ongetwq- feld bqgedragen. In de medewerkende kruide nierszaken bleef de omzet 2 pet. lager dan in April, maar ten op zichte van Mei 1949 was er een vooruitgang met byna 4 pet In het slagersbedryt was er resp. een daling van 8 en een verhoging van 47 pet. In de textielhandel een verho ging van 14 en 14 pet. By de detailhandel in schoeisel was er een verhoging van 19 en 27 pet. De banketbakkers brachten het er minder goed af. Hier was een daling van 5 pet. ten opzichte van April en van 9 pet. in ver- gelqking met Mei 1949. By aardappelen, groenten en fruit was er een verhoging van resp. 2 en 17 pet,, v.n.l. een ge volg van de hoge prijzen van oude en nieuwe aardappelen. De omzetten in zuivelproducten bleven ongeveer gelijk. Glas- en aardewerk enz. gaven verhoogde omzetten van resp. 14 en 8 pet. In het bakkersbedrqf waren de omzetten een weinig lager dan ia April, maar byna 3 pet. hoger dan in Mei 1949. De tabaksfabrikanten hadden in Mei ongeveer dezelfde omzet ali in April. Ten opzichte van Mei 1949 was er een verhoging van 4 pet. Voor meubelen en aanverwante artikelen waren er dezelfde cij fers. De omzet voor de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken was iets hoger dan in April en 7 pet. hoger dan in Mei 1949. Bij de drogisten was er een vooruitgang van resp. 6 en 4 'pet De kappers brachten het er met resp. 7 en 14 pet. voor de heren- en 18 en 30 pet. voor de heren- en dameszaken heter af. De opticiens kwamen o.m. door de grotere omzet van zomerbrli- len 18 pet. boven April, waardoor een iets hoger peil bereikt werd dan in Mei 1949. Naar Antwerpen trok Vrydag de schooljeugd uit de vyfde en zesde klas van St.. Maartensdyk. Het was een genoeglqk dagje. De 7e klas vertrekt op 31 Juli voor een week naar Wasseveld. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 24 Juli medegedeeld door de Incasao-Bank N.V-, Goes. Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obügatiëu Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certlf. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum. Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Hand. en Ind. Bk. Nat. Handelsbk. Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgena v. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unll. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito H rubr. Dordtsche Petr, Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enitn A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber Da Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Kon. Boc/t 119# 100# 101 Kon. Paketvrt. 106# 108 97# 97# Ned. Sch. Unie 129# 128# 96# 96# v. Ommeren's Sr. 168 166 96# 96# Rott. Lloyd 123# 123# 98# 98 Stv. Mij. Ned. 147 145 98# 98# H.V.A. 118# 117# 98# 98# Java Cult. 61 62 79 79# N.I.S.U. 100 99 100# 100# Vorstenlanden 32# 31 94# 94)4 Deli Bat. Mij. 97# 97 97 97 Deli Mij. 112 110# 54# 55# Senembah 97# 139# 87 88 Muller Co. 138# 144 144# Amsterd. Bk. 154 157 167 168# Escompto Bank 49 48 312)4 313 Holl. Bank Unie 216 215 106# 107 Cert. Javasche Bk. 100# 100# 121# 121)4 Herstelbk. Pr. 97 x 97 166 Ned. Bk. v. Z. Afr. 173 175# 103 R'dainse Bank 160# 161# 154 153 Surinaamse Bk. Twentse Bank 159# 160 203# 203# Am. Smelting 54 55# 272# 273 Anaconda Copp. 32# 39# 260 Bethl. Steel 39# 69# 215# 214# Chrysler 69# 164 163# General Motors 86# 85 135 137# Intern. Nickel 29# 29# 308 Kcnnecott 59# 59# 221 215 Rep. Steel 37# 37# 236 235 Stand. Brands 5# ex. 256 255# U. S. Steel 104# 105Ü 262 260# Cities Service 71# 7154 26a# 260# North Am. 18 456 Cont. Oil 73 128# 124)4 Midcont. Oil 46# 46# 118 118 Philips Oil 66# 100 102# Shell Union 44 44 96 96# Tidewater 29# 29 44# 44 Baltimore 10# 11 86# 85 Miss. K. Texas 5# 5# 43# 43 New York Centr. 13# 13# 145 Pennsylvania 17# 99# 98 Canadian Pac.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3